-
Kdo bude letos platit daň z příjmů vyšší než 15 %?
Máte nadprůměrně vysoké příjmy a uvažujete, zda se vás netýká solidární zdanění? Anebo vás naopak vůbec nenapadlo, že by někdo mohl platit vyšší sazbu daně z příjmů? Přečtěte si, koho se letos dotkne.
-
Jak se změní vaše čistá mzda, když ČSSD zavede progresivní zdanění?
Pokud nebudeme zohledňovat 7% solidární daň pro nadstandardní příjmy, tak je v Česku zavedena jednotná 15% sazba daně z příjmu fyzických osob. Díky daňovým slevám a daňovým odpočtům je i při jednotné daňové sazbě daňové zatížení progresivní, v porovnání s většinou zemí OECD je však daňová progrese nižší. ČSSD navrhuje čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Jak by se změnila čistá mzda?
-
Sedm věcí, které je dobré vědět o 15% daňové sazbě
Zaměstnanci i OSVČ odvádí ze svého příjmu daň z příjmu. Pokud nebudeme počítat 7% solidární daň, tak je v Česku zavedena rovná 15% sazba daně. Podívejme se na vybraných 7 zajímavostí spojených s výpočtem daně z příjmu.
-
Deset důležitých daňových čísel za rok 2014
Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.
-
Zdanění práce dle rodinné situace
Celkové zdanění práce celé rodiny se může významně lišit. Záleží na výši příjmu, počtu daňových slev a nezdanitelných položek. Rodiny s dětmi jsou v Česku významně podporovány i nižším zdaněním. Rozdíly si ukážeme na praktických příkladech.
-
Jak vysoké daně platí firmy ve světě?
Nízké daně podporují podnikání. Trendem ve vyspělých členských zemích OECD je snižování daně z příjmu pro firmy. Za posledních 10 let snížilo sazbu daně 25 členských zemí. Jak vysoká je sazba daně z příjmu právnických osob v roce 2014 v zemích OECD?
-
Z jakého příjmu se platí maximální daň?
Z důvodu uplatnění měsíční slevy na poplatníka neplatí zaměstnanci do měsíční hrubé mzdy 10 290 Kč daň z příjmu fyzických osob. Ve většině vyspělých zemích světa je zavedeno progresivní zdanění, mnohdy však horní sazba daně platí až pro příjmy nad 10násobek průměrné mzdy.
-
Daňové přiznání za rok 2013 ve světě
Občané s nadstandardními příjmy odvedou kromě daně z příjmu fyzických osob za rok 2013 rovněž 7% solidární daň. Většina příjmů však podléhá pouze 15% sazbě daně. Jak vysoké sazby daně za rok 2013 jsou ve světě? Do jakého příjmu se daň z příjmu neplatí?
-
Proč nerozhoduje pouze sazba daně?
Rozdílný výpočet daňové povinnosti, uplatnění daňové slevy na poplatníka nebo nezdanitelné položky na poplatníka, to jsou důvody, proč platí Slováci na dani z příjmu fyzických osob méně než v Česku, i když je při výpočtu použitá 19% sazba daně a v Česku 15% sazba daně z příjmu fyzických osob.
-
OECD: Kde platí občané nejvíce na dani z příjmu?
Při výpočtu daňové povinnosti v jednotlivých zemích je potřeba zohlednit základní slevu na dani na dani na poplatníka nebo nezdanitelnou položku. Daňovou povinnost nelze tedy porovnávat pouze dle daňových sazeb. Ve většině zemí je zavedeno progresivní zdanění. Jak se liší skutečná sazba daně z příjmu pro občany s nízkými a vysokými příjmy?
-
Skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy
Skutečná (efektivní) sazba daně z příjmu fyzických osob se mnohdy výrazně liší od zákonných daňových sazeb. Hlavním důvodem je existence slevy na poplatníka, nezdanitelné položky nebo nulové sazby daně v prvním pásmu. Jak vysoká je skutečná sazba daně z příjmu u průměrné mzdy v zemích OECD?
-
EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
-
Daňové přiznání v zemích OECD za rok 2012
Termín vyplňování daňového přiznání se blíží. Platíme na dani z příjmu moc nebo málo? Podívejme se, jak vysoké daně budou odvádět za rok 2012 občané v zemích OECD. Kde jsou daňové sazby nejvyšší a kde nejnižší?
-
OECD: Jak vysoké příjmy podléhají horní sazbě daně?
Česko, Slovensko a Estonsko jsou jedinými členskými zeměmi OECD, kde je zavedena rovná sazba daně z příjmu fyzických osob. V ostatních zemích je progresivní zdanění. Rozdílné jsou daňové sazby i daňová pásma. V některých zemích podléhá horní sazbě daně již příjem nad průměrnou mzdu. Jak jsou zdaněny nadstandardní příjmy ve světě?
-
Rovná sazba daně z příjmu: Jsme na tom jako Slováci, nebo spíše jako Rusi?
V Česku je 15% a na Slovensku 19% sazba daně z příjmu, přesto zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu více. Proč? Jak vysoká je rovná sazba daně z příjmu v ostatních zemích?
-
Rovná sazba daně z příjmu ve světě
Co mají společného Česko, Slovensko, Pobaltské země nebo Rusko? Rovnou sazbu daně z příjmu fyzických osob. V Česku je 15% a na Slovensku 19% sazba daně z příjmu, přesto zaplatí zaměstnanci na dani z příjmu více. Proč? Jak vysoká je rovná sazba daně z příjmu v ostatních zemích?
-
Situace na trhu platebních karet v ČR
Přinášíme vám statistická čísla okolo platebních karet v České republice. A jsou to čísla velice zajímavá. V kombinaci s cenovou politikou bank naznačují další strategii finančních ústavů v této oblasti. Při pohledu na tato čísla je mimo jiné jasné, proč banky bezprostředně poté, co vyhnaly své zákazníky od přepážek, v letošním roce zpoplatnily výběry z bankomatů.