-
Když selže rozum přichází zadlužení, opravdu?
Jak se bránit zadlužení? Jaké jsou triky při poskytování půjček? Jaký je proces rozhodování? Jak se rozhodnout pro tu správnou půjčku?
-
Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
-
Jsou Češi investiční "konzervy"?
Češi jsou při investování známí svoji konzervativností a vyhlédavají minimální riziko, které s sebou nese nízký úrok. Do čeho Češi nejvíce investují? Jaký očekávají úrok? Jaké jsou trendy v investování? Jak se liší investování dle pohlaví, věku a vzdělání?
-
Jak financovat hypotéku, když nemáte vlastní úspory
Rádi byste si vzali hypotéku na vlastní bydlení, ale díky zániku 100% půjčky na nemovitost na to zkrátka nemáte? Věřte, že jsou i jiné možnosti, jak pokrýt zbylých 10 %.
-
Stavební spořitelny půjčují víc. V čem je jejich výhoda?
Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?
-
Jak na řízení pohledávek v malé a střední firmě?
Poskytování obchodních úvěrů odběratelům je běžnou součástí obchodních praktik. Odklad plateb bývá u podnikatelů konkurenční výhodou a pomáhá jim získávat nové zákazníky. S poskytováním obchodních úvěrů ale souvisí riziko vzniku nedobytných pohledávek. Druhotná platební neschopnost podnikatele, tj. ta, která vyplývá z nedobytnosti pohledávek za jeho odběrateli, může ohrozit samotnou existenci firmy. Jakým způsobem může systém řízení pohledávek uvedenému předcházet?
-
100% hypotéky končí. ČNB je zakáže
Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 %. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou podle Zprávy o finanční stabilitě rizikem. Opatření se týká i stavebních spořitelen. Přísnější pravidla hypoték trh neovlivní.
-
Hypotéka a rozvod: Banku vaše vypořádání nezajímá
Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný předpoklad, že v případě rozvodového vypořádání je z hypotéky automaticky vyvázán ten z manželů, který hypotéku nepřevzal. Pro banku však není rozvodové vypořádání nijak závazné. A může například muž s průměrnými příjmy finančně zvládnout výživné i novou rodinu s novou hypotékou?
-
Chcete bydlet ve vlastním? Odpovězte si na těchto deset otázek
Vlastní nebo nájemní bydlení? Tato otázka je v době příznivých úrokových sazeb hypoték v řadě domácností žhavým tématem. Podívejte se na deset otázek, na které byste si měli při úvahách o vlastním bydlení odpovědět.
-
Manželovým dluhům dává nový občanský zákoník zelenou
Jestliže patříte k těm, kteří jen nevěřícně vrtí hlavou nad novinovými články, ve kterých se popisují praktiky exekutorů, věřte, že nový občanský zákoník jim přítrž neučiní. Naopak, pravomoc exekutorů ještě rozšiřuje. Udělal totiž z manželství společnost s ručením neomezeným.
-
Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
-
K čemu slouží úvěrové registry?
V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat?
-
Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
-
Kypr volá opět o pomoc
Kyperský prezident Nicos Anastasiades zaslal dopis věřitelům včetně zástupců eurozóny, v němž je žádal, aby zvážili a následně revidovali podmínky desetimiliardového úvěru, jenž byl Kypru poskytnut v březnu tohoto roku. Oficiální dopis kritizuje podmínky záchranného programu a hlavně upozorňuje na špatné provedení restrukturalizace tamních dvou největších bank. Prezident rovněž píše, že s ostrovní zemí bylo tehdy nakládáno nespravedlivě.
-
Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující
Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.
-
Rozhodčí smlouva a spotřebitel
Od minulého roku je v účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení, která zpřísnila podmínky pro využití rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách. V našem článku se zaměříme na tuto novou úpravu pro ochranu našich práv.
-
Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
-
Zájemci o úvěr se dočkají vyšší ochrany
S nástupem krize se rozmohl fenomén „rychlých peněz“. Veřejná prostranství se začala plnit plakáty a letáky, které nás informovaly, že bez ručení můžeme dostat přesně tolik, kolik potřebujeme. Na koho bylo toto zacílené?
-
Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím
Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.
-
Jak zajistit pohledávky: Notářský a exekutorský zápis
Dluhy kam se jenom podíváme. Buď dlužíme někomu my, anebo někdo dluží nám. Jak ale zajistit své pohledávky, ať již z podnikatelských aktivit, nebo pro běžnou fyzickou osobu? Bez zdlouhavého soudního řízení, rychleji a levněji? Kdo se zajímá, vyhrává. Dnes o možnostech exekutorského a notářské zápisu pro zajištění našich pohledávek.
-
Pomocná ruka zákona pro běžného občana
Přerůstají Vám dluhy přes hlavu? Nevíte jak na osobní bankrot? Přejete si odškodnit v případě trestního činu, ale nemáte prostředky k získání potřebných informací. S ředitelem Asociace občanských poraden v České republice zejména, nikoliv však výlučně na tyto témata.
-
Kamarád mě požádal ať mu ručím u úvěru. Mám?
Vzhledem k tomu, jak je ručení a vymanění se z něj problematická záležitost, je nutné si velmi dobře rozmyslet předem, zda a komu ručit. Posuďte sami.
-
Češi se za krize změnili, jsou nyní obezřetnější
Podle úvěrových společností si jejich klienti přestali si půjčovat na dovolenou nebo zábavu. Žádají spíše o úvěry na důležité věci, jako je třeba rekonstrukce bytu.
-
Stabilní růst tržeb
V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
-
Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo relativně klidné s nízkým objemem obchodů, kurz koruny se prakticky celý den pohyboval ve velice úzkém pásmu.
-
Denní brífink (BBG Finance)
Akcie opět v sestupné fázi, investory opět straší redukce očekávaného EPS a prošetřování SEC.
-
Má smysl v 30 letech uzavřít výsluhovou penzi?
Jaká zvolit procenta při jednotlivých druzích penze? Kdy lze vybrat peníze z výsluhové penze? Má smysl ji ještě vůbec uzavírat?