Štítek hypotéka

Hypotéka neboli oficiálně hypoteční úvěr je druh účelové půjčky, kterou se financuje koupě domu, bytu, pozemku nebo garáže. Financovat jím lze ale např. i rekonstrukci nemovitosti. K získání hypotéky pak musíte mít naspořeno minimálně 10 % z kupní ceny nemovitosti, u některých bank pak dokonce minimálně 20 %.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Počítá se do nákladů na bydlení i hypotéka, když chcete požádat o příspěvek na bydlení?
    Zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení má za následek to, že o něj žádá čím dál více lidí. Co všechno se počítá do nákladů na bydlení a lze do nich započítat i hypotéku?
  • Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
    Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?
  • Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc
    Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?
  • Co udělal rok 2023 s kritérii pro přidělování hypoték
    Plánujete v roce 2024 podat žádost o hypotéku, nebo se zkrátka jen zajímáte o hypoteční trh? Pojďme se společně podívat, co se změnilo a co nás čeká.
  • Roční zúčtování daně nebo daňové přiznání: jak si odečíst hypotéku z daní
    Daňové přiznání se opět blíží. Neradostné období alespoň částečně ocení plátci hypoték, kteří si mohou část zaplacených úroků odečíst z daní. Jak vysoký odpočet je možný, jak správně postupovat a kdo si může odpočet uplatnit?
  • Od ledna budou hypotéky dostupnější, ale spíš jen na papíře
    Od začátku ledna se má upustit od sledování ukazatele DTI, který byl jedním z parametrů v rámci posuzování nároku na hypoteční úvěr. Co se tím změní?
  • Předčasné splacení hypotéky zdraží. Možná ale méně, než se čekalo
    Poplatek za předčasné splacení hypotéky se pravděpodobně zvýší. Nakonec ale asi neporoste tolik, jak se předpokládalo původně. Přesto si refinancování během fixace do budoucna už dvakrát rozmyslíte.
  • Jak financovat nákup družstevního bytu?
    Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.
  • Spočítejte si aktuální cenu svého domu. Pojišťovny začnou vycházet z nové kalkulačky
    Máte svůj dům pojištěný na skutečnou hodnotu? Přemýšlíte, jestli si máte pojistku navýšit, a tím pádem i platit více za pojištění? Právě kvůli takovým otazníkům vznikla nová kalkulačka, ze které budou pojišťovny vycházet a ve které si svůj dům prověříte za pár minut.
  • Zaveďte poplatky za útěky s hypotékou, nebo zrušíme fixace úplně, varují banky
    Tuzemské banky posílají vzkaz zákonodárcům: Pokud neodsouhlasíte poplatky za předčasné splacení úvěru, budeme napříště dávat jen krátkodobé fixace, anebo taky vůbec žádné. A pak už někteří lidé na hypotéky nemusí dosáhnout vůbec.
  • Jak vypořádat rozvod, když nemovitost jednoho z manželů splácela hypotéka ze společných prostředků?
    Občanský zákoník souvislosti majetku při rozvodu řeší jen rámcově, stroze, nekonkrétně – musely ji zodpovědět až soudy. Jeden z manželů si může odnést po rozvodu plně, nebo hodně vyplacenou nemovitost a druhý nic. Proč tomu tak je?
  • Co se změnilo a možná ještě změní u hypoték?
    Jak vypadal hypoteční trh v červnu, jaké jsou úrokové sazby, co se změnilo a k jakým změnám ještě možná dojde?
  • Jak to bude s předčasným splacením hypotéky?
    Předčasné splacení hypotéky aktuálně není nijak sankcionováno. To se ale pravděpodobně v blízké budoucnosti změní. Jak a o kolik si připlatíte?
  • Dosáhli byste v současné době na hypotéku? Podívejte se na příklady
    Podívejte se na konkrétní příklady, které vám napoví, zda byste v současné době třeba i vy mohli dosáhnout na hypotéku. Vzorové příklady se liší na základě čistého příjmu, naspořené částky, věku a ceny nemovitosti.
  • Kdy si můžete a kdy nemůžete odečíst hypotéku z daní?
    Úroky zaplacené za úvěry na bydlení, pokud nemovitost používáte pro bytovou potřebu svou nebo svých blízkých, si můžete uplatnit jako odečitatelnou položku na daních z příjmů až do částky 300 000 Kč. Taková je teorie, jak barevná je ale praxe života? A kdo všechno si odečet uplatnit může a kdo už nemůže?
  • Proč při nákupu nemovitosti uzavřít rezervační smlouvu?
    Kupujete nemovitost na hypotéku? Pokud ano, raději trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ochrání totiž nejen vás, ale i majitele nemovitosti. Jak a proč?
  • Jak postupovat v období refixace hypotéky
    Čeká vás v blízké době refixace hypotéky? Pokud ano, kdy je nejlepší začít vyjednávat novou úrokovou sazbu? A co je třeba očekávat?
  • Zvýšily se vám splátky hypotéky nad únosnou hranici? Banky nabízejí úlevy
    Bojujete se splátkami hypotéky? Refixovali jste a nová výše splátek je nad vaše možnosti? Můžete se s bankou domluvit na snížení či odkladu splátek, ale nebude to zadarmo. Zaplatíte záznamem v registrech.
  • Co dělat, když vám končí fixace úroku u hypotéky?
    Konec fixace v blízké budoucnosti dokáže plno lidí vystrašit. Co v takové situaci dělat a jak získat co nejméně nepříjemný úrok?
  • Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
    Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
  • Co vám může pomoci, když chcete hypotéku, ale nemáte dostatek peněz?
    Chtěli byste si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatek našetřených peněz anebo máte nízký příjem? Pojďme se podívat, co by vám mohlo pomoci hypotéku získat.
  • Před dvěma lety se zrušila daň z nabytí nemovitosti
    Daň z nabytí nemovitosti se před dvěma lety zrušila. Jaká vlastně byla a kdy se platila?
  • Od 1. dubna 2022 bude získání hypotéky těžší
    I když nemovitosti ale i úrokové sazby u hypoték pořád stoupají, zájem o hypotéky je pořád obrovský. Co vás v roce 2022 čeká a co musíte dodržet, abyste hypotéku získali?
  • Na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu
    Máte v plánu si brát letos hypotéku? Jaká fixace úroku vás vyjde nejvýhodněji a co dělat, až skončí?
  • ČNB oznámila růst sazeb: úrokové sazby jsou nejvyšší za posledních 20 let!
    Česká národní banka opět výrazně zvýšila sazby, a to od pátku 4. února 2022. ČNB se tím snaží zkrotit inflaci, aby se dál nevzdalovala od inflačních cílů ČNB. Růst sazeb podraží hypotéky i úvěry pro podnikatele. Povede se zkrotit inflaci? A kdy se projeví zvýšení sazeb i u spořících účtů?
  • Požadavky energetických štítků se v roce 2022 změnily. Kde bude problém?
    Budete letos anebo následující roky stavět? Pak byste měli vědět, že se od roku 2022 mění požadavky na energetické štítky a energetickou náročnost budov. Jakým způsobem se štítky mění a jak se vás změna dotkne?
  • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
    Jaké změny přinesl rok 2021? Co bylo schváleno a jaké novoty pocítíme i letos ve svých peněženkách? Přečtěte si přehled toho nejzásadnějšího z oblasti inflace,bydlení a daní.
  • Opět se zavedou a zpřísní limity pro hypotéky. Jaké a od kdy?
    Limity, které ČNB před pár lety zavedla a pak od nich upustila, jsou opět zpátky. Dosáhnout na hypotéku je tak opět těžší. Jak limity vypadají, od kdy začnou platit a kolik peněz budete potřebovat, abyste dostali hypotéku?
  • Pravidla pro poskytování hypoték zpřísní. Někteří už na ně nedosáhnou
    Úvěrové ukazatele, které ovlivňují, zda se svými příjmy dosáhnete na hypotéku, či nikoli, se změní. Jak se to projeví a od kdy začnou novinky platit?
  • Jaká je budoucnost bydlení v Česku v roce 2022?
    Jak to bude s hypotékami v blízké budoucnosti? A co mají čekat osoby, které nebydlí ve vlastním, ale využívají a pravděpodobně ještě dlouho budou využívat nájemní bydlení? Situace nevypadá vůbec dobře.
  • Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?
    Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.
  • Kdy je ohrožena bonita zaměstnance nebo OSVČ při žádosti o hypotéku
    I když ceny nemovitostí neustále rostou, žádostí o hypotéku pořád přibývá. Ne každému se však zadaří na úvěr dosáhnout a nejen kvůli ceně, ale i bonitě. Pojďme se společně podívat na sporné příklady u zaměstnanců, ale i živnostníků.
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Od 1. října 2021 si za některé zásilky ze zahraničí připlatíte. Co musíte nově vyřizovat?
    Ode dneška při nákupu z e-shopu mimo EU zaplatíte u většiny balíků navíc i DPH. Kromě toho musíte u všech takových zásilek podat i celní prohlášení. Pokud nechcete vyřizovat papíry sami, zaplatíte i za to.
  • 5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
    Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
  • Předčasné splacení hypotéky možná zdraží. Kolik zaplatíte navíc?
    V Poslanecké sněmovně leží dva návrhy, které mají sjednotit pravidla výpočtu poplatku za předčasnou splátku hypotéky a zastropovat jeho výši. Pro spotřebitele to většinou bude znamenat vyšší náklady.
  • Výstavba domu ze dřeva, cihel, nebo tvárnic: Co má jaké (ne)výhody?
    Budete stavět dům a rozhodujete se nad tím, jakou technologii výstavby zvolit? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou u nás nejčastější druhy výstaveb, ale i jaké s sebou nesou výhody a nevýhody.
  • Jak nedostupnost vlastního bydlení ovlivní cenu nájmů?
    Vlastní bydlení je s každým rokem a možná dokonce i měsícem stále nedostupnější zejména pro mladé lidi a rodiny. Těžko na něj však dosáhne už i střední třída. Jak tento nijak zatím neřešený problém ovlivní cenu nájmů a jaký vliv má vysoký nájem na zvyšování cen nemovitostí?
  • Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší
    Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
  • Co má kromě technologie výstavby vliv na tržní cenu domu?
    Plánujete si postavit dům anebo naopak kupovat? Pojďme se společně podívat, co má u technologie výstavby vliv na tržní cenu nemovitosti.
  • Zájem o hypotéky byl extrémní. Bude v budoucnu těžší na ně dosáhnout?
    Banky v poslední době zaznamenaly nebývalý zájem o hypotéky, za kterým stály především nízké úrokové sazby. Co chystají nyní a co se do budoucna změní?
  • Dvojí metr po tornádu? Pro podnikatele bezúročný úvěr, pro běžné lidi s úrokem
    Zatímco si podnikatelé v postižených oblastech mohou sáhnout na bezúročný úvěr až do výše 45 milionů korun, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová nabízí běžným lidem úvěr s úrokem.
  • Vyplatí se investice do nemovitosti?
    Pandemie covidu-19 nezastavila růst cen nemovitostí, ani neoslabila poptávku po bytech jakožto investičním nástroji. Spíše naopak, stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit úspory. Kvalitní nemovitosti v žádaných lokalitách se ale prodávají okamžitě a prodlužující se vyřizování hypoték může zkomplikovat situaci investorům, kteří potřebují jednat rychle. Na trhu však existují i speciální investiční hypotéky poskytované v řádu dnů. Investovat do čehokoliv jen kvůli obavám z ujíždějícího vlaku ale není podle odborníků rozumné. Nemovitosti nejsou automaticky zlatým dolem.
  • Jakou pomoc mohou získat obyvatelé jižní Moravy zasažení tornádem?
    Obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku se prohnalo tornádo, které za sebou zanechalo škody na lidských životech i majetku. Na co mají nyní lidé nárok? Kdy dostanou peníze od pojišťovny? A co splátky jejich úvěrů a hypoték? A jak mohou zasaženým lidem pomoci ostatní?
  • Hypotéky dál zdražují, průměrná úroková sazba je nad 2 % ročně
    Úrokové sazby hypoték jdou nahoru. Jejich průměrná výše překročila úroveň dvou procent. Poptávku po nemovitostech, které dál výrazně zdražují, to zatím nezchladilo.
  • Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti
    Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Či na koho váš prarodič přepsal všechny pozemky?
  • Jak požádat stát o půjčku ve výši až 2,4 milionu Kč na bydlení?
    Stát prostřednictvím programu Vlastní bydlení umožňuje mladým rodinám s dětmi žádat o státní půjčku, která může dosáhnout až 2,4 milionu korun. Jak o ni žádat? A jaké doklady musíte doložit, aby vaše žádost byla schválena?
  • Státní půjčka Vlastní bydlení - jak a kdo ji může získat?
    Od roku 2021 na státní půjčku na vlastní bydlení dosáhne více žadatelů. Co musíte splnit, abyste dosáhli na státní úvěr na výstavbu, koupi, či modernizaci bydlení?
  • Co se děje na realitním trhu a co dalšího přinese rok 2021?
    Nejistota, další zdražování nemovitostí a útěk do přírody, který vede k vyšší poptávce po chalupách nebo chatách. Takové jsou podle realitních makléřů hlavní trendy na trhu s bydlením. Výraznému zlevňování domů a bytů prozatím nic nenasvědčuje. Přesto podle odborníků existují nemovitosti, u nichž by se ceny mohly propadnout. 
  • Kolik si můžete maximálně odečíst za hypotéku v příkladech
    Budete si brát úvěr na nákup bytu anebo nic nového pořizovat nebudete, ale chcete rekonstruovat? A kolik si budete moct maximálně odečíst od základu daně na úrocích? 300 000 Kč, nebo 150 000 Kč? Podívejte se s námi na praktické příklady.
  • Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
    Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
  • Na co se dívat, když chceme koupit pozemek?
    Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru pozor?
  • Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?
    Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Převody byly původně možné jen do konce roku 1995, lhůta se ale postupně prodlužovala až do konce roku loňského. Ten se ovšem kvůli koronaviru nevyvíjel podle očekávání a některá družstva se proto rozhodla lhůtu prodloužit.
  • Lidé chtějí bydlet. Hypotéky lámou i přes krizi rekordy
    Navzdory koronavirové krizi je letošní rok co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů rekordní. Banky rostoucí zájem o hypotéky potvrzují a některé dokonce rozvolňují pravidla. Na druhou stranu přibývá lidí, kteří jsou v tísnivé situaci a žádají o odklad splátek.
  • Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízí svým obyvatelům?
    Na našem území vznikala v dobách především 2. poloviny 20. století panelová sídliště, která se postupně stala velmi rozšířeným druhem bydlení. V současné době je v ČR asi 1,2 miliónu bytů právě v panelových domech. Najdeme je nejen ve městech, ale často i na vesnicích, kde byla výstavba motivována například potřebou podnikových bytů pro pracovníky v blízkých zemědělských či průmyslových podnicích. Ve větších městech tvoří panelové domy a sídliště nejdůležitější část bytového fondu.
  • 6 věcí, kterým se vyhnout při stavbě domu
    Stavíte dům svépomocí, pomocí party zedníku či vám celý dům vyřeší jedna firma? Jak dům financovat, projektovat a ohlídat si vaši mnohdy životní investici?
  • Jak vzrostla za posledních 10 let cena bydlení? Nejvíce podražilo Brno
    Za posledních 10 let stoupaly ceny bydlení raketovou rychlostí, alespoň ve třech největších českých městech. Z dat realitního portálu RealityMIX vyplývá, že v Praze vzrostla za poslední dekádu průměrná cena bytu o 98 %, v Brně dokonce o 114 %, a Ostravany stojí nákup bytu v průměru o 60 % více než před deseti lety. Obdobně jsou na tom také ceny pronájmů.
  • Jak banky počítají poplatek za předčasné splacení hypotéky?
    Rozdíly mezi bankami a spořitelnami jsou veliké. Některé si za předčasné splacení hypotečního úvěru účtují několik stokorun, jinde jdou částky za předčasné splacení do desetitisíců. Co je příčinou takových rozdílů a mají poskytovatelé na účtování tak vysokých poplatků nárok?
  • Hypotéky za babku. Trh znovu testuje své dno
    V červenci letošního roku klesla průměrná cena úvěru na bydlení u stavebních spořitelen a hypotečních bank meziročně o 0,42 procentního bodu. Podle Indexu RPSN, který na základě dat České národní banky zpracovává Česká bankovní asociace, činila v červenci průměrná RPSN (roční procentní sazba nákladů) 2,37 procenta, přičemž ve stejném měsíci loni to bylo 2,79 procenta.
  • Úrokové sazby hypoték ještě mohou mírně klesnout. Vyplatí se delší fixace, nejčastěji se sjednává sedmiletá
    V době nízkých úrokových sazeb se nabízí otázka, zda má význam si výhodný úrok rezervovat na co nejdelší dobu. Nevýhodou delších fixací byla donedávna cena a omezené možnosti mimořádných splátek. V současnosti jsou ale nabídkové sazby u dlouhých fixací naprosto srovnatelné s krátkými a reálně sjednávané dokonce o něco nižší. V posledních letech tak výrazně ubylo tří a pětiletých fixací a více než polovinu hypoték tvoří dle údajů ČNB fixace na dobu delší než 5 let.
  • Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?
    Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
  • Kolik vám nyní banky půjčí na nákup nemovitosti?
    Až donedávna ČNB bankám nařizovala, kolik mohou klientům v závislosti na jejich příjmech a hodnotě zastavované nemovitosti půjčit. 1. dubna v reakci na šíření koronaviru ČNB svá doporučení revidovala a bankám výrazně uvolnila ruce. Ty však reagovaly po svém a v některých případech svá interní pravidla pro posuzování příjmů ještě více zpřísnily.
  • Dražební vlna. Na trhu jsou tisíce nemovitostí s hypotékou, kterou majitel už nikdy nesplatí
    Rodinný domek v pražském Újezdu nad Lesy, dvoupokojový byt na Chodově nebo lukrativní nemovitost na Liberecku. Tyto a mnohé další nemovitosti lze v nadcházejících týdnech koupit v nedobrovolných dražbách, protože se jejich majitelé dostali do potíží se splácením svých závazků.
  • Daňový odpočet úroků z hypotéky - bude zrušen, či ne?
    Vláda avizovala, že se zrušením daně z nabytí nemovitých věcí se zruší rovněž daňový odpočet úroků z hypotečních úvěrů. Jakých úvěrů se má tato změna týkat? A budou opravdu daňové odpočty zrušeny?
  • Jaká úskalí přináší změny v oblasti financí a bankovnictví z důvodu pandemie?
    Svět financí, bankovnictví a finančního poradenství se změnil. Vyzpovídali jsme proto odborníka, který odpovídá na jedny z nejčastější otázek, které si veřejnost z hlediska pojištění, odkladu splátek, hypoték anebo investicí pokládá.
  • Promítne se odklad splátek v negativním registru?
    Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?
  • Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky
    Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?
  • 7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
    Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
  • Poslanci schválili odklad splátek hypoték a úvěrů. Jak a kdy žádat?
    Koho se týká možnost odložení splátek úvěru o 3 či 6 měsíců kvůli pandemii koronaviru? Jak žádat a co musíte dokládat? Hrozí vám nějaké penále či úroky?
  • Jak si z daní odečíst úvěr ze stavebního spoření
    Brali jste si úvěr ze stavebního spoření, který aktuálně splácíte? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Úroky z půjčky si můžete odečíst z daní, a získat tak přeplatek. Podívejte se s námi, jak na to.
  • Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
    Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.
  • Mezibankovní sazby prudce klesají. Zlevní i hypotéky?
    Centrální banky chystají další kolo tisku peněz. Co to znamená pro hypotéky? A jak se budou vyvíjet sazby nyní v době „koronavirové“?
  • Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?
    Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?
  • 5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky a stavebního spoření
    Termín pro podání daňového přiznání se rychle blíží, proto jsme se pro vás rozhodli shrnout to nejdůležitější, co je potřeba k tomu, abyste si mohli odečíst zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření od základu daně.
  • Jak si snížit daňový základ? Nezdanitelnými položkami
    Pokud budete letos podávat daňové přiznání, nezapomeňte si odečíst nezdanitelné položky od základu daně. Snížíte si tak daňovou povinnost. Čím ale a o kolik?
  • 5 nejčastějších otázek k 100% nárustu poplatku za vklad do katastru nemovitostí
    Zdvojnásobení poplatků na katastru bylo součástí vládního návrhu daňového balíčku. V prosinci ještě svitla naděje, že ke zvýšení poplatků na katastru nedojde, protože Senát zákon zamítl. Sněmovna následně Senát ještě v prosinci přehlasovala a zákon tak platí.
  • Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
    Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
  • Koupě bytu, vypořádání dědictví i luxusní dovolená. Na co všechno si lze vzít hypotéku?
    Doby, kdy jste si mohli v bance o hypotéku zažádat výhradně v souvislosti s nákupem či výstavbou nemovitosti, jsou dávno pryč. Dnes můžete hypoteční úvěr využít téměř na cokoliv. Klidně i na svoji vysněnou dovolenou. Má to však pochopitelně svá pravidla.
  • Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?
    Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?
  • 4 tipy, jak se vypořádat s hypotékou při rozvodu i po něm
    Hypotéku splácí lidé v průměru 20 let, což je často déle, než jim vydrží svazek manželský. Co s hypotékou v případě rozvodu? Pomohou vám banky, když vám partner během vlekoucího se rozvodu nechá splátky na krku? A je pravda, že když bývalý partner hypotéku v rámci rozvodové dohody převezme, jste z obliga?
  • Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Digitalizace procesu začne fungovat v roce 2023
    Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna dnes schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.
  • Ceny bytů jsou již o polovinu výše, než byly v roce 2008
    Ceny bytů mapujeme od září 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers a vyvrcholení hypoteční krize v USA, což následně vyústilo v celosvětovou finanční krizi. Tehdy v září 2008 však ceny bytů v ČR ještě dosahovaly do té doby rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena bytů tehdy činila 2 259 370 Kč. Následně pak přišla ekonomická recese, která srazila cenový průměr až na 1,68 mil. Kč (červen 2010). Od té doby ceny bytů rostou a na konci listopadu 2019 již průměrná cena vystoupala na 3 351 135 Kč. Za uplynulých 11 let vzrostly tedy ceny bytů v České republice o 48,3 %.
  • Přehled slev u stavebních spořitelen: Vyplatí se vůbec?
    Stavební spoření se za poslední rok dostalo znovu do zájmu Čechů a stavební spořitelny lákají na limitované slevy a odměny. Vyplatí se vůbec? A jaké prémie si na vás spořitelny připravily?
  • Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
    Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
  • Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
    Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
  • Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
    Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?
  • Hypotéka, stavební povolení anebo daň z nabytí u mobilních domů? Zeptali jsme se odborníka
    Máte vlastní pozemek a už delší dobu přemýšlíte nad tím, že si na něj pořídíte mobilheim? A dají vám na něj vůbec hypotéku? A co stavební povolení a daně?
  • Cihla versus pórobeton? Výhody a nevýhody
    Váháte nad použitím pórobetonu (například ytongu) či pálené cihly na vaši stavbu? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých řešení? Která možnost je právě pro vás vhodná?
  • Přísnější nároky na spotřebu energie u novostavby v roce 2020
    Chystáte se stavět rodinný dům v příštím roce, nebo dalších letech? Připravte se na fakt, že stavební povolení dostanete jen tehdy, že novostavba bude mít téměř nulovou spotřebu energie. Začne totiž nová vyhláška, která pochází z Bruselu.
  • Kdy klesnou ceny bytů v ČR ve městech a na venkově
    Ceny bytů u nás patří k nejdražším v Evropě. V čele pomyslné bytové hitparády je Praha, ale i v ostatních velkých městech jsou byty pěkně drahé. Podle odborníků jsou ale ceny až příliš vysoko a měly by klesat.
  • Hypoteční banka nově nabízí hypotéky i na mobilní domy
    Nemáte na to, abyste si koupili vlastní stavěný dům? Mnoho Čechů se díky vysokým cenám nemovitostí začalo zajímat o mobilní domy. Ještě donedávna však na ně nebylo možné získat hypotéku. To vše se ale mění, hypotéky na mobilní domy nově dává hypoteční banka.
  • Za stejnou službu různé ceny. Češi mohou změnou poskytovatele elektřiny ušetřit až 12 000
    Průměrná česká domácnost může za rok změnou poskytovatelů služeb ušetřit až 51 131 Kč. Vyplývá to z dat projektu Index24 za první pololetí tohoto roku. Index již šest let sleduje vývoj útrat domácností a také úspor, kterých lze u jednotlivých výdajů dosáhnout. Největším pravidelným výdajem zůstává pro Čechy i nadále hypotéka, nejvíce se však dá aktuálně ušetřit změnou dodavatele elektřiny – v průměru 12 000 korun, což je meziročně více než dvojnásobný nárůst.
  • Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům
    Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?
  • Jsou hypotéky v České republice drahé?
    Evropská hypoteční federace před pár dny vydala zprávu, ve které mapuje vývoj na hypotečním trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě jiného je součástí zprávy také porovnání úrokových sazeb sjednaných hypoték. Jak si stojí česká republika v mezinárodním srovnání?
  • Jak ušetřit na daních? Darujte, vezměte si hypotéku nebo si zřiďte „penzijko“
    Existuje mnoho (zcela legálních) způsobů, jak zoptimalizovat svoji daňovou povinnost. Jste-li zaměstnanec, můžete během roku ponížit platby záloh daně z příjmu o některé daňové slevy. V rámci ročního zúčtování k těmto slevám můžete připočíst ještě takzvané nezdanitelné části základu daně. Mezi ně patří například dary, úroky z hypotečního úvěru či pojistné na penzijní připojištění. Má to však svá pravidla.
  • Možná budou opět 100% hypotéky. Pro koho ale?
    Na hypotékách posledních pár let visí řada omezení, díky kterým na ně plno lidí nedosáhne. To se ale může změnit pro mladé, kteří chtějí vlastní bydlení. Alespoň podle nového návrhu zákona.
  • Na co si dát pozor při koupi nemovitosti?
    Budete si pořizovat byt nebo dům? Ještě před samotnou koupí byste si měli ověřit a zhodnotit hned několik důležitých faktorů. Jaké to jsou?
  • Co s hypotékou po skončení fixace? Nebojte se refinancování
    V souvislosti se zvyšujícími se základními úrokovými sazbami je problematika hypotečních úvěrů v dnešní době velice ožehavým tématem. Mladí lidé s průměrnými příjmy na ni kolikrát ani nedosáhnou a řada těch, kterým byl úvěr v minulosti již přiznán, nyní řeší, jakou cestu zvolit, až pomine období její fixace. Pakliže se mezi ně řadíte i vy, v následujícím článku se dozvíte, jaké jsou vaše možnosti. Rada číslo jedna zní: refinancování se rozhodně nebojte.
  • Tipy, jak výhodně refinancovat hypotéku
    Končí vám fixace hypotéky, tak teď přemýšlíte, co s tím. Podívejte se, co s hypotékou udělá prodloužení doby splácení nebo změna výše měsíčních splátek.
  • Hypotéky nejspíše podraží, jaké máte alternativy?
    Česká národní banka poměrně často šlape žadatelům o hypoteční úvěr za krk. Omezuje možnosti poskytování hypoték a také zvyšuje úrokové míry. Jaké máte alternativy k hypotečnímu úvěru?
  • Do kdy je třeba podat přiznání k dani z nabytí nemovitosti?
    Prodávali jste dům a přemýšlíte, jestli se vás týká zdanění? Anebo jej kupujete a přemýšlíte, co vše bude třeba zaplatit? Na koho se tato daň vztahuje?
  • Zájem o úvěry na bydlení začíná pomalinku růst
    Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. Co je příčinou?
  • Chata v záplavové nebo povodňové oblasti: pojistí vám ji vůbec?
    Chcete si koupit chatu na rekreaci? Anebo už ji rovnou máte vybranou? A prověřili jste si, že není v povodňové oblasti? Pokud bude a dojde k záplavě, hrozí, že vám pojišťovna neproplatí škodu, a to i když budete platit vysokou pojistku.
  • ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají
    Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.
  • Rozhovor: Je možné, že budou zrušeny zpřísněné podmínky pro hypotéky?
    Chtěli byste si v blízké době zkusit zažádat o hypotéku, ale nevíte, zdali se vyplatí čekat na pokles cen nemovitostí? Dá se vůbec v budoucnu nějaký očekávat? To si přečtěte v našem rozhovoru.
  • Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
    Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
  • Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?
    Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?
  • Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru
    Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. Jaké jsou důvody a jak dlouho bude trvat toto ochlazení?
  • Kvíz: otestujte si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky
    Chcete si letos zkusit zažádat o hypotéku na vlastní dům nebo byt? Zkuste si náš kvíz, díky kterému alespoň orientačně zjistíte, jaké jsou vaše šance na získání nejžádanějšího úvěru na bydlení.
  • Šetřím, šetříš, šetříme
    Snažíte se, ale přesto nejste schopni ušetřit? Na účtu vám po zaplacení všech nezbytných měsíčních výdajů nic nezbude? Zkusme se podívat, jestli se nějaké možnosti skutečně nenabízejí.
  • Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?
    Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?
  • Hypoteční sazby se vracejí pod 3 procenta
    Nabídkové sazby hypoték dál klesají. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?
  • Jak koupit na hypotéku nemovitost v dražbě nebo aukci
    Chcete letos kupovat nemovitost? Plno lidí zkouší internetové aukce a dražby, které se začínají těšit čím dál větší oblibě. Lze v nich ale koupit dům či byt na hypotéku?
  • Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
    Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
  • Leden přinesl znatelný pokles počtu i objemu sjednaných hypoték
    V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.
  • Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
    Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat
    Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?
  • Jakou zvolit délku fixace úroků u hypotéky?
    Plánujete si vzít letos hypotéku? Sháníte si informace a přemýšlíte nad tím, jakou zvolit délku fixace? Jaké období bude nejvýhodnější z hlediska příznivého úroku?
  • Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
    Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.
  • Růst cen bytů nekončí. Dostupnost bydlení se dál zhoršuje
    Průměrná cena bytů před třemi měsíci překonala hranici 3 milionů korun a bohužel ani v prosinci se růst tohoto ukazatele nezastavil. Výsledkem je další zhoršení dostupnosti bydlení.      
  • Hypotéky 2019: Co všechno nově musíte splnit? Jak zlepšit svoje šance?
    Od října minulého roku se výrazně zpřísnila pravidla pro poskytnutí hypotéky. Abyste mohli o hypotéku vůbec požádat, musíte mít nově naspořeno více peněz z vlastního. Kromě výše čistého měsíčního příjmu je také zásadní, zda máte dluhy jinde.
  • Lidé si loni na bydlení půjčili přes 290 miliard
    Známe listopadové obchodní výsledky bank a stavebních spořitelen. Na hypotékách banky rozpůjčovaly téměř 19,5 miliardy korun. Stavební spořitelny přidaly dalších bezmála 6 miliard. V obou případech produkce meziročně vzrostla. Jaký bude celoroční výsledek?
  • Hypotéka jako luxus, který si dovolí málokdo
    Rostou hypoteční sazby, rostou ceny nemovitostí a také se loni zpřísnily podmínky pro hypotéky. Takže kdo si může hypotéku vůbec dovolit?
  • Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
    Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
  • Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
    Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
  • Hypoteční sazby rostou nad 3 procenta
    Hypotéky se sazbou začínající dvojkou se pomalu stávají minulostí. V listopadu zachvátila hypoteční trh velká vlna zdražování. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o 2 desetiny procentního bodu a u nejčastěji poskytovaných úvěrů jsme již nad třemi procenty. Sazby se nad 3 procenta vracejí po 4 letech.
  • Má jeden žadatel šanci na získání hypotéky?
    I když hypotéky stále zpřísňují a úroky se zvyšují, poptávka po vlastním bydlení neustále roste. Velký zájem o hypoteční úvěry pak nemají jen rodiny a páry, ale i osoby, které žijí samy. Jaké jsou jejich šance na získání půjčky?
  • Poptávka po úvěrech na bydlení v říjnu zbourala všechny rekordy
    Počty i objemy v říjnu sjednaných hypoték vysoko překonaly dosavadní říjnové rekordy. Hlavní příčinou je paradoxně nová regulace, která zhoršuje dostupnost úvěrů na bydlení. Jak je to možné? A co se bude dít dál?
  • Hypoteční sazby letí nahoru. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
    Hypoteční sazby i ceny bytů rychle rostou, což má fatální dopad na dostupnost vlastnického bydlení. Spolu s tím od října začaly platit i nová pravidla ČNB pro posuzování žádostí o úvěr. Množina lidí, kteří dosáhnou na vlastní bydlení, se tím vším rychle zmenšuje.
  • ČNB ve čtvrtek nejspíše opět zvýší sazby
    Ve čtvrtek bude bankovní rada ČNB rozhodovat o sazbách. Očekává se další navýšení sazeb. Jak jsou na tom sazby v Česku v porovnání s dalšími evropskými zeměmi a jak se případné další zvýšení základních sazeb promítne do cen hypoték?
  • Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
    Od října začínají platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Mnoho lidí si chtělo sjednat úvěr ještě za starých podmínek. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. Kč a přepsaly dosavadní rekordy. Co se bude dít dál?
  • Zpřísnění podmínek pro hypotéky se může dotknout i refinancování
    Chcete si brát v blízké době hypotéku anebo refinancovat stávající úvěr? Pak buďte na pozoru. Hypotéky se zase zpřísnily a nové podmínky se do jisté míry můžou vztahovat i na refinancování. Co se pro vás tedy může změnit?
  • ČNB zvýšila základní sazby. Budou reagovat i banky a hypotéky?
    Bankovní rada ČNB na svém zasedání v minulém týdnu podle všech předpokladů zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %.
  • Jak se vyznat v realitních inzerátech při hledání nemovitosti
    Při hledání nemovitosti stále většina lidí využívá služeb realitních kanceláří. Vyznáte se ale dobře ve zkratkách z inzerátů? Mnoho Čechů u některých stále tápe.
  • Zpřísnění pravidel pro poskytování úvěrů se blíží. Lidé se předzásobují
    Srpnové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou venku. O úvěry na bydlení je zájem, který překračuje i loňská maxima. Jedním z důvodů je rychle se blížící zpřísnění pravidel pro posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Jak se tato změna promítá na trhu s úvěry na bydlení?
  • Jak na "novou" hypotéku dosáhnou lidé s minimální či průměrnou mzdou?
    4 příklady vám ukáží, jak nové podmínky ČNB omezí vaše možnosti při získání hypotéky. Podmínky začnou platit již 1. října 2018. Jaké musíte mít mzdy a úspory, abyste dosáhli na průměrnou hypotéku? A jakou hypotéku si může dovolit člověk s minimální a průměrnou mzdou?
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • Jak pořídit nemovitost v exekuci?
    Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
  • Sen o vlastním bydlení se vzdaluje
    Pořídit si vlastní bydlení je kvůli růstu cen nemovitostí a nyní i dalšímu růstu úrokových sazeb čím dál těžší. Navíc od října začne platit nové doporučení ČNB ohledně posuzování příjmu žadatelů o úvěr. Jak se všechny tyto faktory promítají v dostupnosti bydlení v ČR?
  • Den finanční gramotnosti: otestujte tu svou
    V dnešní době je důležité naučit se číst, psát a počítat. Ale nejen to, je stále důležitější orientovat se správně ve svých osobních financí. A proto slavíme den finanční gramotnosti. Víte, jak moc finančně gramotní jste, či nejste?
  • 5 kroků k pořízení nemovitosti v exekuci či dražbě
    Chcete koupit levně nemovitost v exekučním řízení a nevíte jak na to? Na co si dát pozor? A jak probíhá celé exekuční řízení nemovitosti?
  • Sazby hypoték rostou. Ale ne ve všech bankách
    Srpen přinesl zdražení hypoték. Pro navýšení sazeb se rozhodlo 5 bank a k nim se v tomto týdnu přidala i Komerční banka. Na druhou stranu Air Bank sazby snížila. Co se to na trhu děje a jak se budou sazby vyvíjet dál?
  • Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?
    Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?
  • Jak si zažádat o státní hypotéku ve 3 krocích
    Od 15. srpna máte možnost zažádat si novou státní půjčku na bydlení, a to až do 2 milionů korun. Co musíte splnit, abyste na ni získali nárok?
  • 5 tipů, jak mít výhodnější hypotéku i v době zdražování
    Hypotéky pozvolna zdražují. Praxe ale ukazuje, že i přes rostoucí nabídkové úrokové sazby je s dobrou znalostí trhu možné mít lepší úrok, než banky nabízejí v sazebnících. Při porovnávání výhodnosti různých nabídek je ovšem dobré srovnávat nejen úrokovou sazbu, ale i celkové náklady, a to v rámci jednoho fixačního období. Kromě úroku je totiž s úvěrem spojena řada dalších poplatků.
  • Jak hypotéky reagují na změny sazeb ČNB?
    Hypoteční sazby zůstaly červnovým zvýšením úrokových sazeb prakticky nedotčeny. Před pár dny však ČNB sazby opětovně navýšila. Jak se tyto kroky centrální banky promítnou v sazbách hypoték?
  • Na co si Češi uzavírají životní pojištění?
    Máte uzavřeno životní pojištění? Že ne? A nepatříte náhodu mezi ty, kteří by o něm měli začít uvažovat? Podívejte se, jak se chrání proti úrazu, ztrátě zaměstnání anebo úmrtí Češi.
  • Objem úvěrů na bydlení klesl v 1. pololetí o 8 miliard
    Banky a stavební spořitelny v červnu poskytly úvěry na bydlení za 26,5 miliard korun. Zatímco spořitelnám se daří meziročně růst, hypoteční banky v pololetí zaostávají za loňskými výsledky o 14 miliard. Jak to bude dál?
  • Od 15. srpna můžete čerpat nové státní půjčky pro mladé - máte nárok?
    Sazby hypoték letí vzhůru a jejich získání dále znesnadňuje ČNB. Od srpna letošního roku si budete smět podat žádost na státní půjčku na bydlení lidem do 36 let. Jaká bude maximální výše státního úvěru při stavbě či koupi domu a bytu? Jaká bude sazba u těchto půjček? A kolik peněz na to vláda uvolní?
  • Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
    Hypoteční banky stojí na rozcestí. Zvýšení sazeb ČNB a opětovný růst sazeb na mezibankovním trhu by měl dle předchozích zkušeností předznamenat i postupné zvyšování hypotečních sazeb. Ovšem zatím se tak neděje a v případě některých bank sazby dokonce klesají. Jak to?
  • Kdy ceny nemovitostí klesnou? Zeptali jsme se finančního odborníka
    Máte v plánu kupovat dům nebo byt, jenže vám ceny nemovitostí příjdou hodně vysoké? Nevíte, jak financovat vlastní bydlení, když nemáte nic našetřeno? Víme hned o několika řešeních.
  • Zájem o hypotéky poklesl. Co může být příčinou?
    Hypoteční trh zaznamenal v květnu výrazný meziroční i meziměsíční pokles. Daří se však stavebním spořitelnám, jejichž produkce meziročně vzrostla o 20 %. Co je důvodem těchto změn?
  • Hypotéky se zase zpřísnily. Nově vám ale půjčí stát až 2 miliony
    Rádi byste si pořídili vlastní bydlení, ale nemáte nic našetřeno? Úvěr vám banka nedá? Nic si z toho nedělejte. Krize hypoték je tady. Půjčovat začal už i stát.
  • Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
    Hledání dobrého finančního poradce je jako pátrat po jehle v kupce sena. Co všechno pro vás může zařídit? A proč si dávat pozor na prodejce úvěrů a pojistek?
  • ČNB opět zpřísňuje poskytování hypoték - není ale třeba panikařit
    Česká národní banka už v loni nabádala poskytovatele hypoték, aby „obzvláště obezřetně“ vyhodnocovali žádosti o úvěr s ohledem na příjmy a zadlužení žadatelů. V aktuálním doporučení již definovala konkrétní pravidla, ze kterých vyplývá, že výše dluhu by neměla překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a splátka může činit maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Nová pravidla ale bývají přeceňována a v důsledku nemusejí mít na dostupnost hypotéky zásadní vliv. Nejvýznamnějším omezením hypoték tak zůstává regulace LTV.
  • 4 věci, co nás naučila tento týden poradna
    S postupným redesignem stránek došla řada i na poradnu. V novém kabátku se tak můžete zeptat třeba na daně, bydlení nebo spoření a zdarma dostanete odpověď od jednoho z našich odborníků.
  • ČNB zpřísnila svá doporučení. Získat úvěr bude těžší
    Česká národní banka v souvislosti s publikací Zprávy o finanční stabilitě rozhodla o zavedení dalších dvou omezení v oblasti poskytování úvěrů. Od 1. října letošního roku bude kromě limitů LTV (poměr zástavní hodnoty nemovitosti vůči výši úvěru) sledovat i dodržování limitů pro posuzování zadluženosti žadatelů o úvěr. Jak se to projeví v dostupnosti hypoték?
  • 5 věcí, které byste rozhodně měli vědět o stavbě domu na klíč
    Plánujete si postavit dům a přemýšlíte, že zvolíte nějaký na klíč? Takové projekty se těší čím dál větší oblibě. Na co byste ale rozhodně neměli zapomenout při výběru?
  • 9 z 10 klientů si bere hypotéku s fixací na 5 a více let
    Více než 90 % loni sjednaných hypoték mělo fixovanou sazbu na 5 a více let. Trend růstu popularity víceletých fixací je evidentní a to nejen v České republice. Co je důvodem a bude tento trend pokračovat i v dalších měsících a letech?
  • Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
    Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
  • Hypoték se poskytuje méně. Proč?
    Zájem o hypotéky oproti loňskému roku mírně opadl. Část poptávky místo bank nyní financují stavební spořitelny. Jak se bude trh vyvíjet v následujících měsících?
  • Stavební spoření: ano, či ne?
    Stavební spoření u nás patři k nejoblíbenějším produktům. Je však vždy a za každých okolností výhodné?
  • Equa bank opět nabízí 100% hypotéku. Co je nutné k získání?
    Equa bank v letošním roce čeká u hypoték stagnaci kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Právě proto přichází na trh s novým finančním produktem. Za jakých podmínek budou moci klienti opět získat 100% hypotéku?
  • Jak (ne)uspět při prodeji nemovitosti
    Budete prodávat nemovitost? Pak byste se měli podívat na nejčastější chyby, které plno prodejců dělá a škodí si tím. Co rozhodně nepodcenit?
  • Dostupnost bydlení je nejhorší za posledních 9 let
    Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to?
  • Domy na klíč: co byste měli vědět o odstoupení od smlouvy
    Uvažujete o koupi rodinného domu na klíč? Pokud ano, rozhodně si nezapomeňte důkladně přečíst smluvní podmínky. S odstoupením od smlouvy totiž mohou nastat problémy...
  • Průvodce investičním světem
    V době, kdy se roční inflace pohybuje okolo 2 %, je rozumné investovat a nenechat své úspory ležet ladem. Možností k investování a zhodnocení peněz existuje spousta. Vybrali jsme pro vás šest investičních variant. Která bude pro vás ta nejvýhodnější?
  • 5 faktů, na které si dát pozor při výběru družstevního bytu
    Vybíráte družstevní byt anebo to máte v blízké době v plánu? Víme, nač byste měli upírat svou pozornost.
  • Hypotéka vs. úvěr ze stavebního spoření
    Výše úroků u hypoték roste a do obliby se stále více dostává úvěr ze stavebního spoření, který má ovšem rovněž svá úskalí. Jaké jsou aktuální úrokové sazby u uvěru ze stavebního spoření a jaké u hypoték? Provnejte výhody a nevýhody hypoték a stavebního spoření.
  • Jak funguje stavební spoření?
    Stavební spoření se znovu dostává do obliby, jaké jsou jeho výhody? Jaký je státní příspěvek? A kolik si můžete odečíst z daní? Jak z něj získat úvěr?
  • Průzkum CENTURY 21: ceny bytů v České republice
    Dle průzkumu realitní sítě CENTURY 21 jsou nejdražší byty v Praze a Středočeském kraji. Blíží se jim ale ceny v Brně nebo třeba Karlových Varech. Průzkum se zabýval cenami bytů o velikostech 1+1, 1+kk, 2+1, 2+kk, 3+1 a 3+kk v novostavbách i starších budovách a zahrnuje nemovitosti ve 149 městech či městských částech. Za metr čtvereční v Praze 1 dnes zaplatíte v průměru 134 667 Kč. Naopak nejméně vás bude stát metr čtvereční ve starší stavbě v Mostě, průměrná cena je zde 7 533 Kč.
  • Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
    Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
  • Jak financovat hypotéku, když nemáte vlastní úspory
    Rádi byste si vzali hypotéku na vlastní bydlení, ale díky zániku 100% půjčky na nemovitost na to zkrátka nemáte? Věřte, že jsou i jiné možnosti, jak pokrýt zbylých 10 %.
  • Ceny bytů rostly v 1. čtvrtletí o 15 %
    Největší meziroční nárůst nabídkových cen bytů vykazuje Olomoucký a Plzeňský kraj. Vzhledem k růstu cen nemovitostí a zdražování hypoték dochází k rapidnímu zhoršování dosažitelnosti vlastního bydlení. Na pořízení průměrného bytu vynaloží průměrná česká domácnost již 6,6násobek čistého ročního příjmu.
  • Hypotéky 2018: Nároky na příjmy žadatelů porostou
    Bude páru s jedním dítětem stačit na třímilionovou hypotéku čistý měsíční příjem ze zaměstnání 30 000 Kč, nebo ne? Podobnou situaci (a mnohé jiné) mohou české banky posoudit odlišně.
  • Růst hypotečních sazeb se nejspíše zpomalí
    Březen přinesl další nárůst úrokových sazeb. Přitom na mezibankovním trhu sazby spíše klesají. Jaké jsou aktuální sazby hypotečních úvěrů a jaký bude jejich vývoj v nejbližších měsících?
  • 7 věcí, které musíte vědět o družstevních bytech
    Rádi byste započali éru vlastního bydlení, ale koupě nemovitosti i hypotéka jsou pro vás nedostupné? Možná vás vyjde levněji družstevní byt.
  • Dají vám s přítelem hypotéku, když nejste manželé?
    Máte přítele nebo přítelkyni, rádi byste si vzali hypotéku, ale obáváte se, že ji nedostanete, protože nejste manželé? Jste na omylu. Úvěr si vzít rozhodně můžete.
  • Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
    Únorové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou tu. Lidé si půjčují čím dál víc. Stavební spořitelny průměrnou výší úvěru poprvé v historii překonaly hranici 1 milionu. Celkově na účely bydlení banky a spořitelny letos rozpůjčovaly 43 miliard. Je to více nebo méně než loni?
  • Na co si Češi nejčastěji půjčují?
    V Česku je půjčkám obecně nakloněno 83 % lidí. Na rozmary si však půjčovat odmítají. Na co tedy využívají peníze nejčastěji?
  • Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
    Zatímco loni v únoru byla průměrná nabídková cena bytů v ČR 2,39 mil. Kč, letos to bylo o bezmála 400 000 Kč více. Spolu s růstem úrokových sazeb se jedná o smrtící koktejl, který se negativně podepisuje na dosažitelnosti vlastnického bydlení v České republice.
  • Průzkum: jak rozdělit peníze ve vztahu? Češi v tom mají jasno
    Agentura Market Research nedávno prováděla průzkum, který pojednával o příjmech a názorech partnerů na peníze. Je vážně pravda, že jsou čeští muži držgrešle a ženy zlatokopky.
  • Syndrom nemocných domů (5)
    O syndromu nemocných domů slýcháme často při zmínkách třeba o velkých místnostech, kde pracuje řada zaměstnanců – open space office. Ale nemocné mohou být i staré a malebné chaloupky.
  • Co přinese digitální revoluce v oblasti finančních produktů? Bankéři přestanou existovat
    Doba, kdy budou svět ovládat počítače namísto lidí, se urputně blíží. Jedny z největších změn pak nastanou v oblasti financí a bankovnictví. Na co se můžete (ne)těšit?
  • Zdražování hypoték navzdory poklesu ceny peněz nekončí
    Sazby na mezibankovním trhu začaly na začátku února klesat. V cenách hypoték se však tento trend zatím nepromítnul. Ba naopak, nabídkové sazby v průběhu února dál rostly.
  • Jak těžké je dostat hypotéku?
    V uplynulých dvanácti měsících došlo u hypoték ke zpřísnění pravidel pro jejich získání. Ceny nemovitostí totiž letí vzhůru, a tak se klienti snaží financovat nové bydlení z úvěru z největší možné části. Jak tedy překonat obtíže se získáním hypotéky?
  • Co je dobré vědět o americké hypotéce?
    Uvažujete o úvěru na bydlení a nevíte, zda se vám vyplatí klasický hypoteční úvěr anebo americká hypotéka? Přečtěte si stručné porovnání.
  • Jak se bude letos dařit bankám a stavebním spořitelnám?
    Máme k dispozici kompletní lednová čísla, která potvrzují výborný start stavebních spořitelen a velmi slušný výsledek hypotečních bank. Na účely bydlení si lidé v lednu půjčili 21,8 mld. Kč. Jaký bude rok 2018?
  • Budete prodávat nemovitost? Tak nezapomeňte na tohle
    Hodláte prodávat dům nebo byt a přemýšlíte, na co byste rozhodně neměli zapomenout? Některými chybami si pouze ztížíte prodej. Za jiné vás ale může čekat mastná pokuta.
  • Jak budou vypadat ceny pronájmů v roce 2018?
    Na vlastní bydlení má čím dál méně lidí. Plno z nich proto minimálně do začátku volí pronájem. Pokud budete v blízké době také nějaký hledat, pojďte se s námi podívat na aktuální průměrné nájemné.
  • Co musíte vědět o rezervačním poplatku u nemovitosti, než podepíšete smlouvu?
    Rezervační poplatek požaduje plno realitních kanceláří a často vyjde i na statisíce. Co bychom o něm ale měli vědět, než podepíšeme rezervační smlouvu?
  • Je správný čas na nákup nemovitostí? Ceny bytů a domů rostou pomaleji, pozemky přestaly růst
    Také poslední čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení růstu cen rezidenčních nemovitostí. Výjimkou se staly pozemky, které si poprvé za dobu existence HB INDEXu připsaly mezičtvrtletně nulu. Byty i rodinné domy dál rostly. Oproti roku 2016 byl znatelný zejména nárůst cen rodinných domů, u bytů se tempo růstu tolik nelišilo.
  • Na kolik opravdu vyjde hypotéka?
    Chtěli byste vlastní bydlení, něco už máte naspořeno a zajímalo by vás, na kolik vlastně taková hypotéka vyjde? Nejde jen o pravidelné splácení, připravit se musíte i na poplatky.
  • ČNB nejspíš už dnes zvýší sazby. Jak budou reagovat hypotéky?
    Podle většiny analytiků dojde již tento čtvrtek k navýšení základních sazeb ČNB. Pokud by se tak stalo, trh hypoték nezůstane imunní. Po velké vlně zdražování by to byl nejspíše další impulz pro navýšení hypotečních sazeb.  
  • Nejrychleji rostou ceny nemovitostí na Islandu a v České republice
    Podle nového evropského srovnání cen nemovitostí u nás rostou nejrychleji v celé Evropské unii. O kolik ceny meziročně vzrostly? Jak se vyvíjí ceny v Evropě a kolik platí za bydlení lidé v našich sousedních zemích?
  • Jak prodat nemovitost s hypotékou
    Splácíte hypotéku, ale o dům už nemáte zájem? Rádi byste prodali nemovitost zatíženou úvěrem, ale nevíte, jaké jsou vaše možnosti? Existují hned tři způsoby, jak v takovém případě postupovat...
  • Loni lidé investovali do bydlení rekordní částku. Kolik to bylo?
    Známe výsledky bank i stavebních spořitelen za rok 2017. Banky zopakovaly svůj výsledek z roku 2016 a půjčily celkem 225 mld. Kč. Stavební spořitelny si polepšily a rozpůjčovaly dalších téměř 60 miliard korun. Například v porovnání se státními výdaji na výstavbu silnic a železnic se jedná o více než 3násobnou částku. 
  • Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
    Vzali jste si hypoteční úvěr, ale naskytly se náhlé problémy, kvůli kterým nebudete moci splácet? Stěhujete se za prací jinam anebo se vám naskytla příležitost koupit lepší nemovitost? Pak pořádně zvažte všechny možnosti. Je jich hned několik.
  • Ceny bytů opět rostou. Na vlastní bydlení dosáhne čím dál míň lidí
    Byty oproti loňsku podražily o 370 000 Kč. V průměru se nyní nabízejí za 2,66 mil. Kč. Sazby hypoték navíc meziročně stouply o půl procenta. Zatímco před rokem by česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých čistých příjmů, nyní navzdory růstu mezd je to už skoro 42 procent.  
  • Jak se co nejrychleji zbavit dluhů z vánočních půjček?
    Neměli jste dostatek finančních prostředků na vánoční dárky, výzdobu nebo oslavu konce roku, a tak jste se rozhodli pro půjčku? A jak zákon schválnosti káže, teď nestíháte splácet anebo dokonce vůbec nemůžete? I to lze řešit. Jenom je třeba vědět, jak na to.
  • Hypotéky za jediný měsíc podražily o stokorunu
    V prosinci pokračovalo zvyšování hypotečních úrokových sazeb. 9 bank změnilo cenu hypotéky a v drtivé většině případů to bylo směrem vzhůru. Které to byly a kam se vydají sazby v novém roce?
  • Hypotéky zdražují. Ve výsledcích to vidět zatím není
    Poslední týden před Vánoci byl nabitý důležitými daty a událostmi. Známe výsledky hypotečních bank i stavebních spořitelen. Ve čtvrtek navíc zasedala ČNB a rozhodla o nastavení úrokových sazeb. Půjdou sazby nahoru?
  • Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
    Průměrná nabídková cena bytů u nás v listopadu vzrostla na 2,64 milionu Kč. Oproti loňsku tento ukazatel vzrostl o 370 000 Kč. Jak dlouho musí české domácnosti vydělávat na pořízení bytu a jak velkou část rodinného rozpočtu domácnostem slupne splátka hypotéky?
  • Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
    Růst sazeb pokračuje. Nejvíce rostou úrokové sazby hypoték poskytovaných na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Ze 14 bank pouze 5 ponechalo své sazby během listopadu beze změny. A další 3 banky mění sazby nyní na začátku prosince.
  • Růst sazeb potvrzen. Banky a spořitelny míří k novému rekordu
    Banky sice za loňskými výsledky mírně zaostávají, přesto hodnota v říjnu sjednaných hypoték dosáhla bezmála 18 miliard Kč. Vedle hypoték lidé využívají na investice do vlastního bydlení také úvěry ze stavebního spoření. Spořitelny v říjnu rozpůjčovaly více než 5 miliard. Jaké trendy nyní na trhu vidíme a co bude určující pro celkový výsledek letošního roku?
  • Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
    Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?
  • Klienti s končící 3letou fixací už na lepší sazbu jen tak nedosáhnou
    Sazby dál rostou a v některých případech se dostávají na úroveň běžnou před třemi roky. Po dlouhých 7 letech dochází na trhu k obratu a klienti si budou muset o nižší sazbu říct.   
  • Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
    Prudký růst cen bytů se zastavil a spolu se stagnací cen se stabilizovala i úroveň dosažitelnosti vlastního bydlení. Průměrnou českou domácnost nyní stojí pořízení bytu zhruba 5 – 6 násobek čistého příjmu, a pokud se rozhodne koupi financovat hypotékou, splátka spolkne necelých 40 % měsíčního rozpočtu. Co se však bude dít dál?
  • Hypoteční sazby výrazně vzrostly. Jaký má na ně vliv ČNB?
    Od dosažení úrokového dna uplynulo 12 měsíců. Mezitím sazby u 70% hypoték vzrostly o 4 desetiny procenta a téměř o celé procento u úvěrů do 85 % LTV. Co udělá takový nárůst sazeb s měsíční splátkou hypotéky a jak se v cenách hypoték projeví zvýšení sazeb ČNB?
  • Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku
    Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?
  • Co s vysokým úrokem u hypotéky? Pomůže refinancování
    Blíží se vám u hypotéky konec fixace a bojíte se, že vám dají příliš vysoký úrok? Přijde vám, že v jiných bankách mají lepší podmínky i nižší úrokovou sazbu? Pak u nich zkuste refinancovat.
  • Kdo chce zprostředkovávat úvěry, musí projít certifikací ČNB. Jaké to je?
    Loni v prosinci začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Kromě nových pravidel předčasného splacení hypotéky a dalších novinek přinesl zprostředkovatelům povinnost registrovat se u ČNB a jednou z podmínek registrace je úspěšné složení certifikační zkoušky. Jak zkouška probíhá a zlepší kvalitu úvěrových poradců?
  • Nestíháte splácet půjčky? Zachránit vás může konsolidace
    Hypotéku splácíte jen tak tak a do toho se vám ještě porouchalo auto. Potřebujete nové, ale z finančního hlediska připadá v úvahu jen leasing, čili další půjčka. Přerůstají vám splátky přes hlavu? Pak je pro vás konsolidace jasnou volbou.
  • Hypoték se sjednává méně. Proč?
    Bankám se ve financování bydlení daří. Od začátku roku na hypotékách rozpůjčovaly 168 miliard korun*, což je o 8 miliard více než loni. Došlo však ke změně trendu a v posledním čtvrtletí produkce hypoték zaostává za loňskými výsledky. Co je příčinou?
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení okolo 280 miliard korun
    Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce nebývale daří. Na účely související s bydlením již rozpůjčovaly 212 miliard korun a v letošním roce míří k novému rekordu.
  • Na co nezapomenout při odchodu z pronájmu?
    Našli jste si lepší bydlení a chcete současný pronajatý byt opustit? Nebo vás chce vystěhovat pronajímatel? Snad to nebude velký problém, ale na některé postupy by bylo dobré pamatovat, abyste se nedostali do potíží.
  • Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
    Rádi byste si zažádali o hypotéku, ale bojíte se, že na ni kvůli příjmům nedosáhnete? Kdysi jste dlužili a máte strach, že by se tento fakt negativně podepsal na žádosti o úvěr? Hypotéku můžete získat i tak. Co pro to udělat?
  • Ceny bytů jsou jako na houpačce
    Nabídkové ceny bytů od letošního května oscilují mezi 2,5 a 2,6 miliony Kč. V meziročním srovnání ceny stále ještě rostou a to napříč všemi kraji, na měsíční bázi je však evidentní zpomalení a v některých regionech ceny dokonce korigují na loňskou úroveň.
  • ČNB sazby neměnila. Hypotéky se prodávají okolo 2 procent
    Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v září na 2,20 %, vyplývá z aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE. Oproti loňskému roku se nyní hypotéky prodávají o 3 desetiny dráž. Kolik je to v přepočtu na koruny a jak se budou sazby vyvíjet dál?
  • Pronájem, nebo koupě? Realitní odborníci radí, podle čeho se rozhodovat v roce 2017
    Při rozhodování, zda dnes preferovat pronájem, či koupi, stále u většiny z nás platí dogma, že nejlepší je investovat do vlastního. Toto tvrzení může být pravdivé, ale možné způsoby řešení bydlení jsou především otázkou peněz. Koupě přece jen vyžaduje finanční rezervu. A to i s ohledem na od letoška méně dostupné hypotéky. Navíc, v některých krajích se vyplatí spíše pronájem. Co vše zvážit a porovnat poradili odborníci z realitní sítě CENTURY 21.
  • 6 otázek, na které se budou ptát v bance, když chcete hypotéku
    Bydlet v pronájmu už není ono? Pak pravděpodobně uvažujete o hypotéce na vlastní byt nebo dům. Věřte ale, že si vás banka pořádně prověří. Na záludné otázky bankovních poradců se proto raději připravte předem.
  • Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
    Do bank a stavebních spořitelen si pro peníze na bydlení chodí méně lidí než loni, ale sumy, které se z nich nosí, jsou znatelně vyšší. Na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření se zatím rozpůjčovalo přes 190 miliard korun. Zda se podaří bankám v hypotékách překonat loňský rekord, rozhodne listopad.
  • Je libo hypotéka se slevou?
    Hypoteční sezóna míří k vrcholu a akční nabídky rostou jako houby po dešti. Jak vypadá aktuální nabídka zvýhodněných hypoték, kde lze ušetřit a jak se v cenách hypoték zorientovat?
  • Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
    Úrokové sazby v poslední době vzrostly nejvíce u hypoték, kde poměr výše úvěru k hodnotě zástavy (LTV) přesahuje 80 %. Může za to omezení ze strany České národní banky (ČNB). Končí-li vám v současnosti 3letá nebo 5letá fixace, budete však aktuálně stále refixovat nebo refinancovat s výhodnější sazbou. Postupně se ale situace otočí, protože fixace budou končit klientům, kteří mají sazbu fixovanou v době nejnižších úroků. O kolik se vám pak může zvýšit splátka? A jak se změnilo refinancování díky nové legislativě?
  • Jaké služby studentům nabízejí banky v roce 2017?
    Studenti mají nárok na řadu výhod. Hýčkají si je pak zejména bankovní a finanční poradci, protože v nich vidí potencionální a dlouhodobé klienty. Jaký je pro ně sortiment finančních služeb?
  • Ceny bytů jsou zpět na květnových maximech
    Hypoteční sazby i ceny bytů po letní pauze opět mírně rostou. Zatímco loni česká domácnost vynaložila na splátku hypotéky 33 % svých příjmů, letos v srpnu už to bylo bezmála 40 %. Byty se nyní v průměru nabízejí za 2,6 mil. Kč.
  • Vše o rozvodu 3. díl: Jak na hypotéku při rozpadu manželství
    Zamilovali se, vzali se a zařídili si domek na hypotéku. Netrvalo však dlouho a manželství se najednou ocitlo v troskách. Co ale teď se společným domkem a půjčkou?
  • Sazby hypoték v srpnu rostly
    Průměrná nabídková sazba hypoték roste napříč celým spektrem. V březnu začaly růst sazby hypoték pokrývající více než 80 % hodnoty nemovitosti (LTV), nyní už se pozvolna přidaly i úvěry do 80 % LTV. Ceny hypoték jsou vlivem vzájemné konkurence bank stále ještě na velmi příznivých úrovních, ale tlak na jejich růst je enormní.
  • 2 měsíce po sobě bankám klesají objemy hypoték. Proč?
    Od roku 2015 průměrná výše úvěru rostla mezi jednotlivými roky řádově o desítky tisíc korun a byla jedním z hlavních motorů růstu celkové produkce hypotečních úvěrů. V červenci se tento růst zastavil a objemy hypoték již podruhé za sebou meziročně klesly. V uplynulých 2,5 letech neobvyklá situace. Jaký je důvod a co se bude dít dál?
  • Banky a spořitelny mají nakročeno k překonání loňského rekordu
    Banky v červenci poskytly 7213 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,578 mld. Kč. Stavební spořitelny přidaly za červenec dalších 4,017 mld. Kč. Vypadá to na rekord. Nebo ne?
  • Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
    Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
  • O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
    Ceny bytů po červnové korekci opět rostou. V meziročním srovnání jsou nyní o 20 procent výše, což v korunovém vyjádření znamená nárůst o 430 000 Kč. Aby si mohla průměrná česká domácnost pořídit byt v ceně 2,6 mil. Kč, musela by na něj spořit 6,5 roku a neutrácet za nic jiného.
  • ČNB zvýšila úrokové sazby. Kolik vás bude stát hypotéka?
    Bankovní rada ČNB zvedla minulý týden 2týdenní repo sazbu z 0,05 % na 0,25 %. Trh chápe nárůst sazeb jako bod zlomu oznamující konec levných peněz a očekává se, že budou růst i úrokové sazby hypoték. Je to reálné a jak se taková změna může promítnout v zájmu o hypotéky?
  • Zvýší ČNB své sazby? A co to udělá se sazbami hypoték?
    Bankovní radu ČNB čeká hlasování o úrokových sazbách a podle některých analytiků by již dnes ve čtvrtek mohlo dojít k rozhodnutí o jejich navýšení. Jak by se tato změna promítla v sazbách hypoték a mají vůbec sazby ČNB sílu ovlivnit výši úrokových sazeb hypoték?
  • "Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
    V červnu banky sjednaly hypotéky za 22 miliard, což je o 1 miliardu více než v květnu a v součtu za celé pololetí jsou na tom banky o 12 miliard lépe než loni. Přesto se ve výsledcích začíná rýsovat určitá změna trendu. Jak se tedy bankám a stavebním spořitelnám daří na konci pololetí a podaří se jim posunout loňská maxima opět o něco výš?
  • Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
    Před tím, než centrální banka začala skrze svá doporučení regulovat limity poskytovaných hypoték, zásadními milníky byly hranice 70, 85 a 100 % a banky mohly využívat „vstřícnější“ pásmování jako jednu z konkurenčních výhod. Nyní se nabídka láme na 80 % a rozdíly skoro neexistují.
  • Úrokové sazby hypoték rostou a jen tak se nezastaví
    Zvažujete stavbu či rekonstrukci bytu, domu či jiného stavení? Chcete dosáhnout na úrokovou sazbu pod 2 %? Proč se Česká národní banka rozhodla omezit pravidla u poskytování hypoték a co tím sleduje?
  • Po roce o 450 tisíc víc, ale v červnu se růst cen bytů zastavil
    Ceny nemovitostí s menšími přestávkami rostou od roku 2012. Ovšem tempo růstu v posledních měsících vyráželo dech. Od začátku roku průměrná cena bytu vzrostla o více než 300 000 Kč. V červnu však došlo k drobné cenové korekci. Může tato změna znamenat obrat trendu vývoje cen nemovitostí?
  • Které banky snížily úrokové sazby hypoték?
    Hypotéky mají za sebou další bouřlivý měsíc. 11 z 15 bank v červnu měnilo sazby. Zatímco sazby hypoték pokrývající 80 % hodnoty nemovitosti zůstávají prakticky beze změny, u úvěrů nad 80 % prudce stoupají a atakují 3% hranici.
  • Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
    ČNB se je snaží krotit růst hypoték a zprostředkovaně skrze utažení úvěrových kohoutů i růst cen nemovitostí. Její intervence však zatím mají paradoxně přesně opačný dopad. Hypotéky dál lámou rekordy.
  • ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
    ČNB rozšířila svá doporučení ohledně poskytování hypoték. Kromě hodnoty nemovitosti bude nyní ještě více záležet na tom, jaké mají žadatelé příjmy a jak velké jsou jejich splátky ostatních půjček a úvěrů. Je ČNB na naše banky a žadatele o hypotéky přísná? Jak jsou na tom lidé a banky v zahraničí?
  • Jak velkou část příjmů dávají Češi na splátku hypotéky?
    Navzdory růstu příjmů českých domácností, vlastnické bydlení je pro Čechy stále méně dostupné a zdražuje.
  • Banky kupují peníze levněji. Projeví se to v hypotékách?
    Zatímco úrokové sazby hypoték do 80 % LTV prakticky stojí na místě, u hypoték nad 80 % LTV letí sazby nahoru. Jaké jsou příčiny a jak se budou vyvíjet sazby hypoték v následujících měsících?
  • Hypotéky v dubnu 2017: 8 555 hypoték s průměrnou úrokovou sazbou 2,01 %
    Banky a spořitelny v dubnu na bydlení rozpůjčovaly přes 20 miliard korun. Na začátku měsíce však začaly platit pro zajištěné úvěry nová pravidla. Co udělají nové limity ČNB s produkcí hypoték a podaří se bankám letos překonat loňská maxima?
  • 80% hypotéky se stávají nedostatkovým zbožím a zdražují
    Limity LTV, které bankám nastavila ČNB, zdaleka neodpovídají poptávce. Zájem o úvěry, kterými klienti mohou uhradit více než 80 % ceny nemovitosti vysoce převyšuje stanovenou kvótu a tyto úvěry se začínají stávat nedostatkovým zbožím. A tomu bohužel odpovídá i jejich cena.
  • Intervence podpořily exportéry na úkor ostatních. Jejich konec přinese levnější zboží i dovolenou
    Česká národní banka (ČNB) na počátku dubna ukončila režim devizových intervencí, kterými oslabovala korunu kvůli riziku deflace. Jak se ukončení kurzového závazku projeví v našich peněženkách? Komu toto opatření pomohlo a komu nikoliv? Podle některých odborníků se na zisky exportérů složili všichni ostatní.
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčovaly na bydlení o třetinu více než loni
    Banky a stavební spořitelny rozpůjčovaly v prvním čtvrtletí téměř 72 miliard korun, což je skoro o třetinu více než loni. Co je příčinou takto rychlého růstu a míří letos banky a spořitelny k novým rekordům?
  • Dražší nemovitosti i vyšší úroky hypoték zhoršují dostupnost bydlení
    Vlastní bydlení je stále méně dostupnější, ukazují čerstvá data Golem Finance a portálu RealityČechy.cz. K růstu cen nemovitostí se totiž přidaly i zdražující hypotéky. Průměrná česká domácnost nyní na splátku úvěru vynakládá zhruba 37 % svých čistých příjmů.
  • Zájem o hypotéky je rekordní. Nízké sazby je možné rezervovat i 2 roky dopředu
    Banky za první dva měsíce poskytly hypotéky za 36,5 miliardy korun, což je o 9 miliard více než loni. Regulace ČNB umožňující hypotéky s LTV maximálně 90 % možná ochladí poptávku, ale v opačném směru bude působit možnost dopředného refinancování. Banky totiž umějí sjednat hypotéku a počkat s čerpáním 12, ale i 24 měsíců dopředu.
  • 20 let Finance.cz: Rekordní návštěvnost a nový vzhled
    Portál Finance.cz oslavil na konci minulého měsíce 20 let své existence. Jedná se o nejstarší web věnovaný osobním financím v Česku. Finance.cz i po 20 letech stále rostou, což ukázaly poslední únorové dny, kdy stránky dosáhly absolutního rekordu v návštěvnosti. V roce 2017 se čtenáři a uživatelé dočkají nového responzivního designu stránek.
  • Hypotéky zdražují, úroky vkladů jsou stále nízké. Hrozí nám záporné sazby?
    Úrokové sazby v posledních letech stabilně klesaly. Klientům bank přinesl takový vývoj extrémně levné hypotéky i velmi příznivé sazby spotřebitelských úvěrů. Na druhé straně však i takřka mizivé výnosy z vkladů. Jaký vývoj můžeme očekávat letos? A může nastat situace, že úroky budou záporné? Negativní sazby může centrální banka zavést v souvislosti s ukončováním devizových intervencí. Jaký by to mělo dopad na klienty bank?
  • ČNB tahá za brzdu. Omezením hypoték zchladí realitní trh
    Od začátku dubna začnou platit doporučení České národní banky, která opět zpřísňují poskytování hypotečních úvěrů. Pro řadu žadatelů se půjčka na bydlení stane nedosažitelnou.
  • Stavební spoření jde nahoru. Mohou spořitelny konkurovat hypotečním bankám?
    Stavební spořitelny v lednu sešláply plyn až na podlahu. Celkový objem sjednaných úvěrů dostáhl 4,75 miliard korun, což je o 41 procent více než v loňském roce. Jaké jsou výhody stavebního spoření a mohou stavební spořitelny konkurovat hypotečním bankám?
  • Ceny bytů meziročně narostly o 10 %. Kde se zdražovalo nejvíce?
    Ceny nemovitostí pokračují v růstu. Průměrná cena bytů vzrostla meziročně o 10 %. Největší růst aktuálně vykazuje Královehradecký kraj, kde ceny bytů rostou podle statistik Golem finance a realitního portálu RealityČechy o desítky procent. Co je příčinou a jak se růst cen nemovitostí projevuje v dostupnosti bydlení?
  • Úrokové sazby hypoték nezadržitelně rostou
    Od loňského listopadu, kdy zdražování hypoték začalo, zvýšilo své sazby 13 bank z 15. Průměrná nabídková sazba hypoték během 2 měsíců vzrostla o 15 setin procentního bodu a v navyšování sazeb banky pokračují i v únoru. Tento týden zvyšuje sazby Hypoteční banka a Wüstenrot hypoteční banka. Co čekat od dalších měsíců?
  • 100% hypotéky jsou minulostí. Kolik vám aktuálně banky půjčí?
    Jedním z hlavních témat letošního roku v oblasti hypoték bude regulace trhu ze strany České národní banky. Doporučení ČNB zásadně ovlivňují nabídku hypoték na českém trhu. 100procentní hypotéky jsou minulostí. Kde je nyní hranice, za kterou banky už nepůjčují a jak velké jsou rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank?
  • 5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
    Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
  • Rok 2016 byl v úvěrech na bydlení rekordní
    Rok 2016 těžko nachází srovnání. Banky a stavební spořitelny během loňska půjčily lidem na bydlení více než 280 miliard korun, což je o 38 miliard (y/y +15 %) více než v roce předchozím. Drtivou většinu tvořily hypotéky, kterých bylo zhruba 233 miliard. Jaký byl rok 2016 a jak se bude dařit bankám a spořitelnám letos?
  • Počet i o objem hypotečních úvěrů byl loni rekordní
    Za celý loňský rok si lidé sjednali 114.550 hypotečních úvěrů, což je dosavadní maximum. Dosud byl rekordní rok 2015, kdy bylo sjednáno 104.639 úvěrů. Celkově si lidé půjčili 225,8 miliardy korun, předloni to bylo 190,42 miliardy. Vyplývá to ze statistik společnosti Fincentrum.
  • 1,77 %: Průměrná sazba hypoték v prosinci zůstala na minimu
    Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci zůstala na listopadovém historickém minimu 1,77 procenta. Objem i počet hypoték v tomto měsíci klesl. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
  • Vláda chce dát ČNB větší pravomoc pro řízení hypotečního trhu
    Vláda projednávala návrh zákona o ČNB. Z pohledu hypotečních bank a zprostředkovatelů hraje klíčovou roli ujednání o možnosti regulace maximální výše úvěru prostřednictvím 3 hlavních ukazatelů. Které to jsou a jaký dopad budou mít tato opatření na trh s úvěry na bydlení?
  • S dostupností bydlení to šlo loni z kopce
    Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou. Nyní se k tomu přidal i růst úrokových sazeb hypoték a zatím to nevypadá, že by se na tom mělo něco změnit. Pořízení bydlení se stává stále finančně náročnější, což ostatně dokládají i indexy dostupnosti bydlení. Rok 2016 navzdory rekordně nízkým sazbám hypoték rozhodně nepatřil k nejlepším.
  • Právě teď je ideální čas pořídit si hypotéku
    Úrokové sazby hypoték začaly růst už v prosinci 2016 a nejspíš ještě dál porostou. Po období neustálého zlevňování hypoték tak cena hypotečních úvěrů teď poroste. Takže nezaváhejte, a pokud uvažujete o novém bydlení, právě teď je ten nejlepší čas si o hypotéku zažádat a fixovat si úrokovou míru i na další období. Navíc díky ekonomickému růstu a rostoucím platům se vám bude hypotéka i lépe splácet.
  • Hypotéky v prosinci dle očekávání zdražily
    Průměrná úroková sazba, za kterou banky v prosinci nabízely své hypoteční úvěry, činila 1,97 %. Minimální dosažitelná fixní sazba, za kterou je nyní možné hypotéku získat, činí 1,54 %. Hypotéky i přes zmíněné zdražení zůstávají levné.
  • Jaký bude rok 2017 v úvěrech na bydlení? Sazby porostou
    Stavební spořitelny v listopadu poskytly úvěry za rekordních 6 miliard korun. Objem v listopadu poskytnutých hypoték dosáhl závratných 29,7 miliardy korun. V celkovém ročním účtování suma sjednaných úvěrů vystoupá nad 220 miliard korun a celkově banky a spořitelny rozpůjčují za letošek na bydlení více než 270 miliard korun. Co nás čeká příští rok?
  • Průměrná sazba hypoték v listopadu klesla na minimum 1,77 %
    Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v listopadu klesla na nové minimum 1,77 procenta. V říjnu činila 1,80 procenta. Zájem o hypotéky byl rekordní. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
  • Byty zdražily za 2 roky o pětinu. V roce 2017 ceny výrazně neporostou
    Zájem o nemovitosti byl v roce 2016 enormní, v řadě velkých měst poptávka vysoce převyšovala nabídku. Nejrychleji mizely z trhu menší byty v centru, které kromě vlastního bydlení lidé často využívali i jako investici. Od začátku roku 2015 se prodejní ceny bytů zvýšily o 21 %. Hypotéky budou v příštím roce méně dostupné, takže ceny již neporostou takovým tempem.
  • 5 věcí, které vám možná maminka o hypotéce neřekla
    Uvažujete o hypotéce, ale pořád nevíte, kterou si vybrat? Je toho na zvážení tolik: fixace, úroková sazba, doba splácení, nákup té správné nemovitosti. Pojďme se podívat na pět rozdílných aspektů každé hypotéky a vyzkoušejte našeho nového pomocníka, který vám rozhodování usnadní.
  • Potvrzeno: V listopadu už sazby hypoték neklesaly
    To, o čem jsme v uplynulých týdnech psali, se naplnilo. Listopad znamená stop poklesu úrokových sazeb. Z pětice velkých bank rozhodly 3 banky o navýšení a další banky se přidaly hned na začátku prosince. Titulní index průměrných nabídkových sazeb vzrostl na 1,86 %.
  • Jak se dá ušetřit při on-line srovnání finančních produktů?
    On-line sjednání finančních produktů nabízí úsporu hned dvakrát. Díky přehlednému srovnání nabídek lze ušetřit na jejich ceně, a protože není třeba chodit nikam na pobočky, ušetříte rovněž spoustu času. Na Finance.cz nyní můžete porovnat nabídky povinného ručení, havarijního pojištění, kreditních karet i hypoték a sjednat si zvolený produkt online.
  • Hypotéky zdražují. Proč?
    Minulé pondělí rozhodla o navýšení hypotečních sazeb Komerční banka. U 3, 5 a 10letých fixací vzrostly sazby o 0,5 p.b. Tento týden zdražení hypoték oznámila Hypoteční banka a o zvýšení sazeb k 1. prosinci dle zjišťování ČTK uvažují i další banky. Jaké jsou příčiny aktuálního růstu sazeb hypoték?
  • Zadlužení Čechů roste, splácíme ale lépe než Němci či Francouzi
    Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
  • O půjčky na bydlení pro mladé je malý zájem, vyčerpána je desetina
    O půjčky na bydlení pro mladé rodiny je velmi malý zájem. Státní fond rozvoje bydlení (SFRB), který podporu vyplácí, zatím uzavřel 16 smluv za 9,1 milionu korun, další čtyři žádosti za 2,4 milionu korun jsou ve fázi zpracování. Ve fondu je na tyto účely vyčleněno 100 milionů korun.
  • Jsou finanční produkty pro studenty opravdu výhodnější?
    Na trhu dnes narazíte na řadu produktů, které svým názvem cílí na studenty. Studentský účet, půjčka, nebo dokonce hypotéka. Je však produkt označený jako studentský automaticky výhodnější?
  • Air Bank rozšíří služby, omezí ale výhody neaktivním klientům
    Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350. Dále pro klienty chystá v příštím roce zavést kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
  • Sledujeme realitní bublinu? Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy
    Nemovitosti zdražují výrazně rychleji, než rostou příjmy českých domácností. Na pořízení bytu o průměrné ceně 2,3 milionu Kč musí nyní česká domácnosti vynaložit téměř 6násobek svých příjmů. Dochází na trhu k nafukování cenové bubliny?
  • 1,80 %: Sazby hypoték na novém minimu
    Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta. V září činila 1,82 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
  • 7 let klesajících sazeb. Dosednou úroky hypoték v prosinci na dno?
    Sazby hypoték klesají s menšími přestávkami 7 let v řadě. Nyní přichází okamžik, který může vývoj zvrátit. Jak to aktuálně vypadá s úrokovými sazbami hypoték? Blíží se cenové dno a co tomu nasvědčuje?
  • Hypotéky vítězí nad úvěry ze stavebního spoření. Čeká nás změna?
    Na bydlení letos banky a stavební spořitelny již rozpůjčovaly 195 miliard korun. 4/5 z poskytnuté sumy přitom sjednaly hypoteční banky. Proč hypotéky dominují trhu? A může se to v dohledné době změnit?
  • Regulace a růst cen nemovitostí jsou motorem rekordního objemu hypoték
    Blížící se regulace akceleruje poptávku po vlastním bydlení. Banky za uplynulá 3 čtvrtletí rozpůjčovaly na hypotékách bezmála 160 miliard korun. Dalších 36 miliard přidaly stavební spořitelny. Kam až objemy půjček na bydlení porostou?
  • Hypotéky jsou v ČR rekordně levné, v okolních zemích jsou sazby i nižší
    Hypoteční sazby v Česku v září klesly na minimum 1,82 procenta, v řadě okolních zemí jsou ale na podobné či ještě nižší úrovni. České domácnosti však často za hypotéku zaplatí méně, protože jsou ušetřeni dalších nákladů. Vyplývá to z analýzy společnosti Chytrý Honza.
  • Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
    Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
  • Ceny bytů rostou mnohem rychleji než příjmy
    Hypotéky zlevňují, ale v kalkulacích a načasování pořízení vlastního bydlení hraje klíčovou roli samotná nemovitost. Převis poptávky nad nabídkou tlačí ceny vzhůru a kvalitní nemovitosti z trhu kvapem mizí.
  • Hypoteční sazby jako Hranická propast. Jejich dno v nedohlednu!
    Sazby hypoték klesají 8 měsíců v řadě. Přirovnání hypotečních sazeb k Hranické propasti se hodí. I v případě sazeb hledání pomyslného dna probíhá s menšími přestávkami od loňského roku a zatím bez výsledku, přičemž trend poklesu sazeb odstartoval již v roce 2009. Banky se snaží nalákat co nejvíce klientů, aby si sjednali hypotéky za stávajících podmínek.
  • 100% hypotéky brzy skončí. Co bude dál?
    Od října definitivně končí 100% hypotéky, díky kterým klienti mohli financovat celou cenu nemovitosti úvěrem. Nově budou banky vyžadovat alespoň 5 % z jiných zdrojů - nejlépe vlastních úspor. Jaké budou dopady tohoto omezení a co dalšího se ještě chystá?
  • Nemovitosti jdou na dračku. Na vyjednávání o nižší ceně prostor nezbývá
    Průměrná nabídková cena bytů stagnuje okolo 2,15 milionu korun, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a kupující jsou v tuto chvíli v defenzivě. Zatímco před 2 lety se dalo o ceně vyjednávat, nyní příliš prostoru nezbývá.
  • Konkurence přitvrzuje. Sazby hypoték znovu míří dolů
    Snižování sazeb se závěrem prázdnin nekončí. Ba naopak. V srpnu snížily své nabídkové sazby 4 banky a v prvních zářijových měsících se přidaly další 2. Konkurence přitvrzuje a blížící se regulace ještě s kartami může pěkně zamíchat.
  • Kolik si lidé v Česku půjčují?
    Banky v prvním pololetí poskytly hypotéky za 102 miliard korun. Kde se poskytuje nejvíce hypoték, kolik činí průměrná výše úvěru v Praze a jak velkou částku si lidé půjčují v Jihomoravském nebo Karlovarském kraji?
  • Hypotéky i úvěry jsou letos levnější
    Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016.
  • Červenec přerušil hypoteční šňůru rekordů
    Během devatenácti po sobě jdoucích měsíců padaly rekordy poskytnutých hypoték, což se změnilo až v prvním prázdninovém měsíci. I přesto, že je pokles oproti červnovým 24 miliardám korun značný, byl červencový objem 15,2 mld. Kč druhý nejlepší v historii. Úvěry ze stavebního spoření však nijak nezazářily, poskytl se objem 3,4 mld. Kč, což je sotva průměrný výkon.
  • Co nám přinese zákon o spotřebitelském úvěru?
    Zákon o spotřebitelském úvěru, který nabyde účinnosti prvního prosince tohoto roku, přináší jednotný režim pravidel pro poskytovatele a zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. Návrh z dílny Ministerstva financí má za cíl posílit ochranu spotřebitelů a v konečném důsledku snížit počet domácností a jednotlivců, kteří čelí exekucím, dluhům a neschopnosti je splácet. Návrh nově rozšiřuje aplikovatelnost zákona i na mikroúvěry do výše 5. 000 Kč.
  • Úroková sazba hypoték se odrazila ode dna
    Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v červenci nepatrně stoupla na 1,88 procenta. Přerušila tak sérii pěti poklesů v řadě. V červnu, kdy byla na historickém minimu, činila 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.
  • Slováci mohou splatit hypotéku mimo fixaci s 1% poplatkem. Využívají této možnosti?
    Slovensko je z našeho pohledu zajímavé z několika důvodů. Jednak proto, že bankovnictví v obou zemích má stejné kořeny, přičemž Slovensko se stalo před 7 lety členem eurozony, takže je zajímavé paralelně sledovat jak se oba trhy vyvíjejí. Ovšem tentokrát jsme však zaměřili na naše nejbližší sousedy z důvodu implementace evropské hypoteční směrnice. Zatímco u nás nabyde zákon z ní vyplývající účinnosti k 1. prosinci, na Slovensku platí už od 21. března 2016. Co udělalo snížení poplatku za předčasné splacení se slovenským hypotečním trhem?
  • Byty zdražily o stovky tisíc korun
    Ceny bytů v Praze nerostou zdaleka tak rychle jako v příhraničních oblastech. Oproti loňskému červenci byty Praze zdražily o 6 %. Přesto v nominální hodnotě rozdíl v ceně zde dosahuje 300 000 Kč. O stejnou sumu vzrostly ceny také v Libereckém kraji, kde však meziroční růst dosáhl 24 procent.
  • Extrémně nízké sazby hypoték nahrávají také rekonstrukcím
    Zájem o hypoteční úvěry v Česku opět trhá rekordy. Díky extrémně nízkým úrokovým sazbám, které v červnu klesly až na hodnotu 1,87 procenta, jsou totiž peníze na bydlení pro žadatele dostupnější než kdy dříve. Za prvních šest měsíců letošního roku tak tuzemské banky poskytly klientům více než 55 tisíc hypoték v celkovém objemu přes 106 miliard korun. Hned čtvrtina úvěrů přitom směřovala na rekonstrukce a výstavbu.
  • Hypotéky se prodávají za méně, než za kolik je banky nabízejí
    Obrovský zájem o hypotéky vytěžuje banky na hranici procesních kapacit. Sazby hypoték přešlapují na místě a pravděpodobnější je nyní s ohledem na vývoj na mezibankovním trhu spíše scénář otočení trendu a pozvolného růstu.
  • Banky a stavební spořitelny letos na bydlení rozpůjčují čtvrt bilionu Kč
    Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.
  • Průměrná sazba hypoték opět klesla. Nový rekord je 1,87 %
    Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v červnu dále propadla na dosavadní minimum 1,87 procenta. V květnu činila 1,89 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace. Počet sjednaných hypotečních úvěrů v červnu znovu stoupl, a to na 12.324. Také objem hypoték byl rekordní, když v červnu dosáhl 23,78 miliardy korun. V květnu bylo uzavřeno 10.831 nových hypoték v objemu 20,7 miliardy Kč.
  • Bude mít novela zákona o dani z nabytí vliv na ceny nemovitostí?
    Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti. Jaké jsou nejdůležitější změny? Od kdy bude zákon nejspíše platit? A jak se promítne v oblasti poskytování hypoték a budou jím ovlivněny také ceny nemovitostí?
  • Jak na refinancování hypotéky
    Refinancování úvěrů se stalo běžnou součástí nabídky bank. Běžný spotřebitelský úvěr lze refinancovat velmi snadno. Jak ale postupovat při refinancování hypotéky? Princip je stejný, ale má to svá specifika. Hypotéku lze např. bez sankcí splatit většinou jen na konci období fixace. Refinancování je dobré začít řešit již několik měsíců před koncem fixace.
  • Banky od klientů sbírají čím dál více informací. Nutí je k tomu zákony
    Na 65 % Čechů považuje množství informací sdělovaných bankám za přiměřené, vyplývá z průzkumu SC&C pro Českou bankovní asociaci. Počet údajů, které jsou banky od svých klientů povinny vyžadovat, se však kvůli novým zákonům stále navyšuje.
  • Ceny bytů jsou na 7letých maximech. Levné hypotéky však zajišťují vysokou dostupnost bydlení
    Růst cen bytů se v červnu na okamžik zastavil na hodnotě 2,15 milionu korun. V meziročním srovnání však ceny rostou o 9 % a růstový trend bude podle našeho odhadu pokračovat i v následujících měsících. Ceny bytů jsou na 7letých maximech, ale dostupnost bydlení je stále výrazně lepší než v roce 2009 díky levným hypotékám. Dosažitelnost úvěrového financování je na nejlepších hodnotách v historii, což se promítá v rekordní poptávce po vlastním bydlení.
  • Nové byty v Česku byly loni nejdražší ve střední Evropě
    Ceny nových bytů v ČR loni dosáhly v průměru cca 52 000 korun na metr čtvereční. To je zhruba o tři čtvrtiny více než v Polsku a téměř dvakrát tolik než v Maďarsku. Za 200.000 eur (cca 5,4 mil. Kč) si Češi koupí byt o velikosti 100 metrů čtverečních, což je o 80 metrů čtverečních méně než v Polsku a o 96 metrů čtverečních méně než v Maďarsku. Vyplývá to z nejnovější studie poradenské společnosti Deloitte.
  • Nový zákon o půjčce přinese bankám náklady navíc. Hypotéky mohou zdražit
    Senát se chystá projednávat novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Klienti bank očekávají větší zákonnou ochranu ze strany státu i regulátora České národní banky proti leckdy lichvářským praktikám nebankovních subjektů. Přijetím novely ale vzniknou bankám náklady navíc, jež se budou přirozeně snažit nahradit jiným způsobem a hrozí tak zdržení hypoték.
  • Hypotéky lámou rekordy. Banky již nezlevňují
    Úrokové sazby hypoték stagnují. Oproti předchozímu měsíci průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů klesla jen o setinu procenta na 1,96 %. Díky rekordnímu zájmu o hypotéky zmizela motivace bank s cenami hýbat.
  • Banky hlásí obří zájem o hypotéky. Za měsíc půjčily tolik, co jindy za celé čtvrtletí
    Poprvé v historii banky překonaly objemem sjednaných hypoték 20 miliardovou hranici. Hlad po nemovitostech a spolu s tím i úvěrech na bydlení je obrovský. 19 měsíců v řadě se bankám daří posouvat dosavadní měsíční maxima o stupínek výš. V červnu je však laťka nastavena hodně vysoko. Podaří se to i nyní?
  • 1,89 %: Hypotéky na novém rekordu
    Průměrná úroková sazba hypoték se v Česku v květnu dle Fincentrum Hypoindexu dále propadla na dosavadní minimum 1,89 procenta. V dubnu činila 1,94 procenta. Banky nyní lákají na delší fixace, aby si klienty lépe udržely, neboť hypotéky bude možné zanedlouho snáze splatit. Také nebude možné poskytovat 100% hypotéky, protože poptávka po bytech začíná převyšovat nabídku.
  • Hypotéky opět v hledáčku ČNB. Některým typům úvěrů zvoní hrana
    Česká národní banka plánuje zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték. Mimo povolený rámec budou hypotéky poskytované na celou hodnotu zajištěné nemovitosti – tzv. 100% hypotéky. Nová opatření se týkají také refinancování a úvěrů na pořízení nemovitosti k dalšímu pronájmu. Jaké budou dopady těchto opatření?
  • Roste zájem o domy mimo města, důvodem je cena i dopravní obslužnost
    V devadesátých letech chtěli lidé bydlet ve velkých městech, tento trend pokračoval ještě donedávna. Teď se ale mění. Zájem o nemovitosti v menších obcích daleko od velkoměst roste. Důvodem je stále nižší cena domů, ale také dopravní obslužnost, která se zlepšuje. Potvrzují to realitní makléři.
  • 100% hypotéky končí. ČNB je zakáže
    Česká národní banka od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV). Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti a od dubna 2017 pak 90 %. Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou podle Zprávy o finanční stabilitě rizikem. Opatření se týká i stavebních spořitelen. Přísnější pravidla hypoték trh neovlivní.
  • 5 častých otázek a odpovědí k novému zákonu o úvěru pro spotřebitele
    Na začátku prázdnin bychom měli vědět, zda spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték takřka kdykoliv nebo zda se omezí sankce za pozdní splátky. Návrh zákona bude projednávat Senát. Zákon upravuje celou řadu oblastí týkajících se poskytování úvěrů, včetně úvěrů na bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Zde je 5 otázek a odpovědí, které by vás mohly v souvislosti s novým zákonem zajímat.
  • Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?
    Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Zdraží hypotéky? Podle dat společnosti GOLEM FINANCE, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na 1,97 %. Rekordně levné hypotéky však již nedokážou přetlačit růst cen bytů, takže pořízení vlastního bydlení je čím dál nákladnější. V průměru Češi a Moravané vynakládají na splátku hypotéky 1/3 svého čistého příjmu.
  • Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon
    Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.
  • Extrémně nízké sazby – co se může stát za 3 nebo 5 let?
    Hypoteční sazby jsou nyní na absolutních minimech. Nízko mohou zůstat ještě relativně dlouho, ale rozhodně ne navždy. Již nyní při sjednávání hypotéky je proto nutné počítat s budoucím růstem úrokových sazeb.
  • Proč objemy hypoték neustále rostou?
    Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?
  • Ceny bytů dál letí nahoru. Nejvíce na Vysočině a v Karlovarském kraji
    Lidé prahnou po lepším bydlení. Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů během loňského roku o 7 % a v růstu ceny bytů pokračují i v letošním roce. Jak je to s dosažitelností vlastního bydlení? Má smysl ještě čekat?
  • Průměrná sazba hypoték v dubnu klesla na rekordních 1,94 pct
    Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v dubnu dále propadla na dosavadní minimum 1,94 procenta. V březnu činila 1,97 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Lídři trhu, tedy Hypoteční banka a Česka spořitelna, dále zlevnili své hypotéky. Menší, dravější banky zlevnily už dříve a ty velké musely reagovat.
  • Velká Británie se snaží zkrotit růst cen nemovitostí
    Ceny nemovitostí v Británii už dávno překonaly předkrizová maxima a na vlně levných hypoték, rostoucí spekulativní poptávky a koupí za účelem dalšího pronájmu dál rostou. Ochlazení trhu by mělo přinést navýšení daně z nákupu nemovitosti a regulátor zvažuje i omezování buy-to-let hypoték.
  • Hypoteční sazby nyní nejspíš zamíří k ledu
    Úrokové sazby dosáhly v dubnu nového historického minima. Index GOFI 70 dosáhl 2 procentní hranice a zlevňovaly i hypotéky s vyšším LTV. Mezibankovní úrokové sazby však již 2 měsíce v řadě rostou, což letošní prudký pokles sazeb hypoték s velkou pravděpodobností přibrzdí. Může se tak opakovat loňský rok, kdy v květnu dosáhly sazby dna roku 2015.
  • Zájem o hypotéky roste. Na co si dát pozor?
    Ceny nemovitostí, především bytů, rostou. Nahoru je ženou stále ještě levné a dostupné hypotéky, jejichž sazby se pohybují na rekordně nízkých úrovních. To jsou faktory, které právě teď mnohé Čechy vybízejí ke koupi nového bydlení s využitím úvěru. Výběr vhodné hypotéky by ale rozhodně neměli pod vlivem momentální příznivé situace uspěchat, protože si tak mohou zadělat na pozdější komplikace.
  • Hypotéky na novém minimu. Dvouprocentní hranice padla
    Poprvé v historii sazba sjednaných úvěrů klesla pod 2 procenta. Banky během března poskytly hypotéky za 18 miliard. Hypoteční boom však začíná narážet na své hranice. Limitovaná je kapacita bank i nabídka nemovitostí.
  • Před 6 lety odstartovaly hypotéky s plovoucí sazbou. Bilance po šesti letech
    Hypotéky s plovoucí sazbou slaví 6leté výročí na českém trhu. UniCredit Bank tehdy přišla s revolučním produktem Převratná hypotéka. Jak jsou na tom klienti, kteří dali přednost plovoucí sazbě před hypotékou s fixací?
  • Byty se stávají nedostatkovým zbožím. Březen bude v hypotékách opět rekordní
    Ceny bytů v březnu nepatrně klesly, což v kombinaci se zlevněním hypoték přineslo příznivější podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Z dlouhodobého pohledu je však trend růstu cen neúprosný a je hlavním faktorem generujícím rekordní poptávku po vlastním bydlení a hypotékách. V březnu banky podle všeho poskytly hypotéky za více než 18 miliard Kč.
  • Chystá se zlevňování hypoték s 10letou fixací?
    V březnu snížilo sazby hypoték 6 bank. Úrokové indexy klesly na nová minima a kvapem se blíží k prolomení 2procentní hranice. Klienti, kterým nyní končí 5letá fixace, mohou na měsíční splátce ušetřit několik tisíc korun nebo si splatnost úvěru zkrátit o několik let. V rámci refixace roste rovněž zájem o navýšení úvěru.
  • Češi si více půjčují, hlavně na nemovitosti
    Domácnosti měly ke konci letošního února od bank půjčeno celkem 1,24 bilionu korun, což je o 8,4 procenta více než před rokem. Čtyři pětiny úvěrů domácnostem byly poskytnuty na nákup nemovitosti. V podnikové sféře naopak zájem o úvěry nadále klesá, vyplývá ze statistik České národní banky.
  • Co týden dal: Sazby hypoték spadly na historické minimum
    Průměrná úroková sazba hypoték v únoru klesla na historické minimum 2,02 procenta. Stát podpoří nákup elektromobilů v tuzemských firmách. Škoda Auto loni zvýšila zisk o 6,5 procenta na rekordních 708 milionů eur. Nezaměstnanost na Slovensku v únoru klesla na sedmileté minimum 10,09 procenta. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Případné zavedení záporných sazeb zvedne poptávku po nemovitostech
    Spořící účty nevydělávají a na druhé straně ceny bytů vzrostly meziročně o 8 %. Češi hledající alternativní způsoby zhodnocení peněz vidí v nemovitostech zajímavou příležitost. V lednu banky sjednaly hypotéky za rekordních 12,5 miliardy korun a i v únoru očekáváme, že celková suma bude atakovat dosavadní únorový rekord – 11,5 mld. Kč.
  • A je to tu zase. Hypotéky dál zlevňují
    10 z 15 bank zahýbalo v únoru s cenami hypoték a stranou nezůstaly ani 3 největší poskytovatelé - Hypoteční banka, Česká spořitelna a Komerční banka. Ve většině případů ceny zamířily dolů, takže úroková sazba nejčastěji poskytovaných hypoték s fixací na 5 let propadla na nové rekordní minimum. Co nás čeká v březnu?
  • Lednový hypoteční rekord: průměrná hypotéka nad 2 mil. Kč! Co nám to říká?
    Start do nového roku vyšel bankám a stavební spořitelnám na jedničku. Objem sjednaných hypoték dosáhl téměř 13 miliard korun. Stavební spořitelny přidaly 3,5 miliard, přičemž raketovým tempem vzrostla produkce Modré pyramidy. Jedna z varovných kontrolek signalizujících známky přehřívání trhu však začala v lednu povážlivě blikat.
  • ČNB uvažuje o záporných sazbách. Co by to udělalo s již tak extrémně levnými hypotékami?
    Po vyjádřeních viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka a dnes i Jiřího Rusnoka se v Česku opět dostaly do hry záporné úrokové sazby. Je tento scénář reálný a co by znamenaly záporné úrokové sazby pro trh hypoték?
  • Co týden dal: Dle analýzy by rozpadem Schengenu utrpělo nejvíc Česko a Slovensko
    Analýza UniCredit Bank uvádí, že rozpadem tzv. schengenského prostoru by byly nejvíc postiženo Česko a Slovensko. Důvodem je vysoká otevřenost obou ekonomik a vysoký podíl obchodu s ostatními zeměmi. Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, zatímco ve Venezuele kleslo HDP o 5,7 procenta a míra inflace dosáhla 180,9 procenta. Počet minipivovarů v Česku překročil hranici 300! Více novinek v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Začátek roku suverénně rekordní. Může za to hlad po nemovitostech
    Navzdory rostoucím průměrným příjmům českých domácností dosažitelnost vlastního bydlení už není, co bývala. Proč? Byty jsou každým měsícem dražší, zmenšuje se nabídka a ani sazby hypoték už neklesají, jako dřív. Přesto poptávka dál trhá rekordy a objem sjednaných hypoték v lednu překonal podle našich odhadů o více než 2 miliardy loňské lednové maximum.
  • 2015: Rok hypotečních rekordů. 2016: Rok očekáváných změn
    Banky v prosinci sjednaly hypotéky v částce přesahující 18 miliard korun. Dařilo se i stavebním spořitelnám, které přidaly další 4 miliardy Kč. Na účely bydlení tedy letos banky půjčily téměř čtvrt bilionu korun. Rok 2016 bude rovněž úspěšný, ale banky i zprostředkovatelé se budou muset vypořádat s novou regulativou.
  • Hypotečních novinek loni přibylo. Na co se banky zaměří letos?
    Hypotéky loni oslavily 20 let na českém trhu. Trh dospěl a motivace k inovacím se bankám v období rekordní poptávky hledá hůř, než kdyby byla o klienty nouze. Přesto i rok 2016 určitě přinese v oblasti hypoték něco nového. Čím by mohly banky v letošním roce klienty překvapit?
  • Co týden dal? Zvýší migranti hospodářský růst EU?
    Mezinárodní měnový fond si myslí, že ano. Příliv uprchlíků do Evropy nemusí podle něj poškodit ekonomiku regionu, pokud bude existovat dohoda o rovnoměrnějším přerozdělení přistěhovalců po celém kontinentu a podaří se je rychle začlenit na místní pracovní trhy. Čtěte více...
  • Silná poptávka po bydlení bude i v roce 2016. Jen aby bylo co kupovat
    Ceny bytů dál rostou. V meziročním srovnání jsou nyní oproti loňskému prosinci zhruba o 200 000 Kč vyšší. Lidé musí na pořízení průměrného bytu vydělávat déle. Zatímco loni v prosinci na pořízení bytu stačil Čechům zhruba pětinásobek průměrného ročního příjmu, nyní je to již 5,5násobek. Českým domácnostem se však daří lépe, což bude mít pozitivní vliv na míru dostupnosti bydlení v roce 2016.
  • Poptávka po levných hypotékách nepolevuje ani před Vánoci
    Hypoteční „grande finale“ je tu. Banky v listopadu poskytnuly hypotéky za dalších 16,5 miliardy korun. Loni v tom samém období to bylo o třetinu méně. Za 11 měsíců banky poskytly větší sumu hypoték než v dosud rekordním roce 2013. Celková rozpůjčovaná částka se letos vyšplhá k 200 miliardám Kč a ani pohled do roku 2016 nevypadá zle.
  • Hypoteční boom nekončí. Dosáhnou sazby v roce 2016 rekordního minima?
    Banky fenomenálně oslavily 20leté výročí na českém trhu. Úspěšný rok 2015 s rekordně nízkými sazbami a nebývale silnou poptávkou brzy vystřídá rok 2016. Zůstanou úrokové sazby dole a přetrvá zájem o vlastní bydlení? A jakým směrem se bude ubírat aktivita bank v roce 2016?
  • Sazby hypoték na novém minimu. Další pokles přibrzdila ECB
    Hypotéky v listopadu opět zlevnily. Navíc peníze, z kterých banky financují půjčky klientům byly na konci měsíce nejlevnější v historii. Bohužel jen na chvíli. Jak se budou vyvíjet sazby hypoték v roce 2016?
  • Poptávka po úvěrech na bydlení vyráží dech
    Banky v říjnu poskytnuly hypotéky za 16 miliard korun. Oproti loňsku průměrná půjčená částka vzrostla o více než 200 000 Kč. Trh hypoték směřuje k novému rekordu. Celkový objem letos sjednaných hypoték bude atakovat 200 miliardovou hranici. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce roste meziročně o 19 procent.
  • Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
    Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Největší zájem je o hypotéky s pětiletou fixací
    Lidé si chtějí udržet nízké sazby co nejdéle. Drtivou většinu sjednaných hypoték nyní tvoří úvěry s pevnou úrokovou sazbou, přičemž nejoblíbenější jsou úvěry s pětiletou fixací. Stále menší je zájem o úvěry s jednoletou fixací nebo plovoucí sazbou.
  • Ceny bytů se blíží k rekordním maximům
    Navzdory poklesu úrokových sazeb hypoték došlo v říjnu k mírnému zhoršení dostupnosti bydlení. Hlavní příčinou je nárůst cen bytů. Podle aktuálních dat společnosti GOLEM FINANCE a realitního portálu realitycechy.cz rostou již i ceny malých bytů, ovšem díky nižším sazbám hypoték je pořízení bytu 1+1 stále ještě finančně zajímavější než loni.
  • Sazby hypoték na novém rekordu. 2/3 akcí míří na poplatek
    Hypotéky jsou zase o něco levnější. Průměrná úroková sazba v říjnu klesla na 2,14 %, jak vyplývá z dat makléřské společnosti GOLEM FINANCE. Jak se budou vyvíjet sazby po zbytek roku a na co se máme připravit v roce 2016?
  • Prohloubí hypotéky dosavadní úrokové dno?
    Hypoteční trh je v nevídané kondici. Poptávka po hypotékách neklesá a banky pokračují ve zdolávání dalších a dalších rekordů. Po objemových maximech to nyní vypadá na další pokles nabídkových sazeb, čímž by se úrokové indexy mohly posunout pod dosavadní minima.
  • Stavební spořitelny se opět vracejí do sedla
    Snahy o transformaci systému stavebního spoření a především rychle zlevňující hypotéky před časem vyhodily stavební spořitelny ze sedla. Postupně se však spořitelny naučily v novém prostředí žít a postupně nacházejí či znovuobjevují cesty k růstu. Co za tím stojí? A v čem může být stavební spoření lepší než hypotéka?
  • Ceny bytů – situace 5 let od pádu na cenové dno
    Před 5 lety se odrazily ceny bytů ode dna. Od té doby realitní trh stoupá a růst cen se rozšiřuje do dalších krajů České republiky. Přesto je nyní dosažitelnost vlastního bydlení znatelně lepší než před pěti lety. Čím to?
  • Podzim zahájily banky nezvykle vlažně
    Banky ukolíbané rekordními výsledky vstoupily do poslední fáze roku nezvykle vlažně. Úrokové sazby zůstaly v září prakticky nezměněny a ani v případě poplatků souvisejících s vyřízením hypotéky se žádné překvapení nekoná. Kam se sazby vrtnou v následujících měsících a jak to vypadá s dostupností bydlení v jednotlivých krajích.
  • Na co lidé nejčastěji berou hypotéky?
    Objem sjednaných hypotečních úvěrů ve všech 8 měsících překonal dosavadní měsíční rekordy. Dominantní část dlouhodobě tvoří hypotéky na koupi nemovitosti.
  • Růst sazeb příliv hypoték nezastavil, ba naopak
    Navzdory mírnému zvýšení úrokových sazeb 3 největších bank, zájem o hypotéky zůstává rekordní. Během srpna tuzemské banky sjednaly hypoteční úvěry za více než 15 miliard korun a v součtu od začátku roku již banky na hypotékách rozpůjčovaly téměř 124 mld. Kč. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž letošní produkce překonala 30 miliard.
  • Co dělat, aby vás růst úrokových sazeb nezaskočil?
    Rostoucí ceny nemovitostí prodražují pořízení vlastního bydlení. A pokles úrokových sazeb, který částečně pomáhal náklady na pořízení bydlení snížit, je nejspíš také u konce. Ač neočekáváme v následujících měsících nijak zásadní růst úrokových sazeb, je dobré se včas připravit.
  • Neplaťte zbytečně tisícikoruny za odhad nemovitosti
    Rozdíly mezi cenami hypoték jsou minimální. Konkurence tlačí úrokové sazby dolů a poplatky ze sazebníků mizí. Při porovnávání výhodnosti nabídky rozhodují detaily a několikatisícikorunový poplatek za odhad ceny nemovitosti dokáže s rozvahou pořádně zacvičit. Neplaťte zbytečně tisícikoruny navíc, když nemusíte.
  • 20 let hypoték oslavíme rekordním rokem. A možná i úrokovým dnem!
    Plošný pokles úrokových sazeb je nejspíše u konce. Úrokové indexy již neklesají a naopak začaly pomalu růst. Pro řadu lidí to byl signál s hypotékou déle nevyčkávat, objemy sjednaných hypoték překonávají historická maxima a daří se i stavebním spořitelnám. Kam směřuje trh s úvěry na bydlení? Už dnes jsme si jisti, že k novému rekordu!
  • Pardubický: Byt na investici už láká i mladší ročníky
    Tomáš Pardubický řídí jednu z největších a nejvýznamnějších developerských společností v Praze. FINEP se přitom soustředí nejen na výstavbu moderních domů ve vysokém standardu - na český trh přinesl také v moderní formě oprášené družstevní bydlení. V poslední době navíc u svých projektů zaznamenal zvýšený zájem o investiční bydlení.
  • Hypotéku s desetiletou fixací. Ano či ne?
    Rekordně nízké sazby hypoték a na druhé straně snaha bank získat loajální klienty přinesly na trh hypotéky s možností fixace úrokové sazby na 5 a více let. Jaké jsou výhody a nevýhody hypoték s dlouhou fixací a které banky tyto sazby nabízejí?
  • V Praze je lepší dostupnost bydlení než v Bratislavě
    Hypoteční sazby přestaly klesat, ceny bytů rostou. Průměrná česká domácnost nyní vynaloží na splátku hypotéky zhruba 1/3 svých čistých příjmů a pokud se chce obejít bez hypotéky, vyjde jí pořízení bytu na zhruba 5násobek celoročního výdělku. Tedy pokud nechce bydlet v Praze. Pražanům nestačí ani dvojnásobek. Přesto v porovnání s okolními středoevropskými městy nedopadá špatně.
  • Co týden dal? MF odhaduje růst HDP v letošním roce na 3,9 %
    Ministerstvo financí výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Původní odhad přitom počítal s růstem ekonomiky o 2,7 procenta. V příštím roce se počítá stále s 2,5% růstem.
  • Expanze hypoték pokračuje. Neotřesitelný rekord z roku 2007 padl
    Obavy z nárůstu sazeb vzedmuly rekordní vlnu zájmu o úvěry na bydlení a suma sjednaných hypoték vystoupala na téměř 20 miliard Kč. Na co někdy banky potřebují 3 měsíce, zvládly letos během 30 červnových dní. Jak se budou sazby dál vyvíjet a zvládají banky odbavovat takto silnou poptávku?
  • V Británii téměř 20 % hypoték tvoří úvěry na koupi a další pronájem
    Hypotéky jsou v Británii nejlevnější v historii. Podobně jako v České republice prochází tamní trh obdobím ekonomického oživení a suma sjednaných hypoték v červnu vyšplhala na 20,5 miliardy liber, což je nejvíce od skončení hypoteční krize. Trh krom jiného táhne silná poptávka po nemovitostech k dalšímu pronájmu.
  • Je možné rezervovat si úrokovou sazbu hypotéky?
    Hypotéky jsou rekordně levné, nicméně pokles úrokových sazeb se zastavil. Hrozí nyní nárůst sazeb a je možné se proti rostoucím úrokovým sazbám zajistit?
  • Hypotéky zavadily o úrokové dno
    Úrokové sazby hypoték po 19 měsících vzrostly. K obratu trh nasměřovaly dvě největší banky, které pod tlakem rostoucích cen zdrojů oznámily v polovině června zdražení fixních sazeb. Klienti však zoufat nemusejí, stále je možné získat hypotéku s fixní sazbou pod 2 procenty.
  • Co týden dal? Deficit státního rozpočtu bude příští rok 70 miliard korun
    Vláda se shodla na deficitu státního rozpočtu pro příští rok ve výši 70 miliard korun. Státním zaměstnancům vzrostou příští rok platy o tři procenta. Výdaje na vědu a výzkum se oproti původnímu návrhu ministerstva financí zvýší o 1,5 miliardy korun.
  • Co týden dal? Povinné ručení zdražilo u všech motorizací
    V prvním čtvrtletí zdražilo meziročně povinné ručení u všech kubatur vozidel. Nejvíce, v průměru skoro o 16 procent, ceny stouply u vozů o objemu motoru od 1001 do 1250 kubických centimetrů. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v březnu dále klesla na 2,16 procenta a dostala se opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování.
  • Hypotéka a rozvod: Banku vaše vypořádání nezajímá
    Hypotéka je často běh na dlouhou trať. V tom horším případě se dokonce může stát, že vydrží déle než manželství. A protože skoro polovina manželství končí rozvodem, nabízí se otázka, co si v takovou chvíli počít s hypotékou. Existuje mylný předpoklad, že v případě rozvodového vypořádání je z hypotéky automaticky vyvázán ten z manželů, který hypotéku nepřevzal. Pro banku však není rozvodové vypořádání nijak závazné. A může například muž s průměrnými příjmy finančně zvládnout výživné i novou rodinu s novou hypotékou?
  • Co týden dal? Státní dluh letos klesne poprvé od roku 1995
    Státní dluh Česka se podle ministra financí Andreje Babiše letos sníží meziročně o zhruba 20 miliard korun. Klesne tak poprvé od roku 1995. Na konci roku má státní dluh činit 1,663 bilionu korun.
  • Úrokové sazby míří na jih a Vánoce budou na blátě
    Sazby hypotečních úvěrů aktuálně dávají přednost teplu před zimou a posouvají se opět dolů, tedy na jih. Jižním směrem mířily již na podzim, když se vydaly pod neuvěřitelnou 2% hranici, a jak se zdá, tento trend bude pokračovat i o Vánocích. Můžeme tak čekat, že Vánoce budou minimálně na hypotečním trhu na blátě.
  • Mimořádná splátka hypotéky: Pro a proti
    Mimořádná splátka hypotéky může pro klienta znamenat velkou úsporu nákladů na splácení úvěru. Současně je to ale krok často velmi nevýhodný, pokud se provede v nesprávný čas. I když jsou dnes banky k mimořádným splátkám v průběhu fixace vstřícnější, stále platí, že bez sankcí nelze provést mimořádnou splátku kdykoliv.
  • Co týden dal? Prodej nových automobilů láme rekordy
    Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v říjnu meziročně zvýšil o 6,5 procenta na 1,07 milionu vozů a roste již 14 měsíců za sebou. Produkce osobních aut v ČR míří k novému rekordu. Za deset měsíců stoupla meziročně o téměř 12 procent na 1,047 milionu.
  • Jak vylepšit bonitu OSVČ při žádosti o hypotéku
    Při schvalování hypotéky hraje klíčovou roli bonita klienta. Výše úvěru zkrátka musí odpovídat klientovým příjmům, potažmo jeho schopnosti splácet. U zaměstnanců je situace jednoduchá. Větší komplikace nastávají u OSVČ. Díky optimalizaci daní totiž můžou podnikatelé vypadat na papíře méně bonitní, než ve skutečnosti jsou.
  • Na co si dát pozor při vyřizování hypotéky
    Jsme v době historicky nejnižších úrokových sazeb. V případě, že se této příznivé situace chystáte využít, dejte pozor, abyste při vyřizování hypotečního úvěru nenarazili na problém. Získání hypotéky totiž má svá úskalí. Výhodné nabídky nebývají zadarmo, ne všechny příjmy jsou z hlediska bonity akceptovány a vyřízení hypotéky nebývá otázkou jen několika málo dnů.
  • Co týden dal? Státní dluh se zdesetinásobil
    Státní dluh České republiky se za dobu její existence zdesetinásobil na 1,68 bilionu korun ke konci roku 2013. Výrazný nárůst dluhu začal až s novým tisíciletím, přičemž až do roku 2000 držel pod 300 miliardovou hranicí.
  • Jak ovlivní kreditní karta výši hypotéky?
    Kreditní karty, kontokorenty či spotřebitelské úvěry zásadně ovlivňují bonitu žadatele o hypotéku. Přestože každá banka má při schvalování hypotéky trochu odlišný přístup ke stávajícím úvěrovým rámcům klienta, do jisté míry se dá kvantifikovat, jaký vliv mají tyto závazky na potenciální výši hypotečního úvěru. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.
  • Hypoteční trh mírně klesá. Méně se refinancuje
    První pololetí letošního roku bylo na hypotečním trhu ve srovnání se stejným obdobím roku loňského o něco slabší. Celková produkce klesla o necelých 5,5 %. Příčinou je dle odborníků pokles refinancování. Naopak primární trh hypoték stále roste.
  • Který způsob splácení hypotéky je výhodnější?
    Při sjednávání hypotéky stojí každý před rozhodnutím, zda preferovat obvyklejší anuitní splácení, nebo zvolit méně obvyklé splácení lineární. To se často prezentuje jako způsob, který klientovi ušetří peníze na úrocích. Úvěr se totiž zpočátku umořuje rychleji, díky čemuž se platí nižší úroky. Při podrobnější analýze ale dospějeme k závěru, že obvyklejší anuitní splácení s neměnnou výší splátky není nutně méně výhodné.
  • Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá
    Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.
  • Historie se opakovat nebude. Sazby hypoték porostou
    Vývoj úrokových sazeb hypoték v posledních letech vykazoval jisté opakující se trendy. Jarní růst a letní stagnaci zpravidla na podzim vystřídal pokles. Rok 2013 a především 2014 pak přinesl razantní změnu. Sazby padaly již v první půli roku a dostaly se na historické dno. Další výrazný pokles se však neočekává. Nejlepší doba pro financování vlastního bydlení hypotékou pomalu končí.
  • Chcete bydlet ve vlastním? Odpovězte si na těchto deset otázek
    Vlastní nebo nájemní bydlení? Tato otázka je v době příznivých úrokových sazeb hypoték v řadě domácností žhavým tématem. Podívejte se na deset otázek, na které byste si měli při úvahách o vlastním bydlení odpovědět.
  • Co týden dal? Firmy nesouhlasí s dalším růstem minimální mzdy
    Podle Svazu průmyslu a dopravy firmy a podnikatelé s dalším růstem minimální mzdy o 700 korun na 9200 korun nesouhlasí. Hospodářská komora upozornila, že zvyšování minimální mzdy uškodí pracovnímu trhu. Více v pravidelném týdenním přehledu
  • Vyplatí se při aktuálních nízkých sazbách desetiletá fixace hypotéky?
    Úrokové sazby hypoték jsou aktuálně na historických minimech. Že je ideální doba si hypotéku vzít právě nyní, je slyšet ze všech stran. Pak je tu ale otázka délky fixace. Na první pohled se může zdát, že jasnou volbou je fixovat si nízkou sazbu na co nejdelší období. Je tomu opravdu tak?
  • Nová zelená úsporám zjednoduší administraci a poskytne více peněz
    Ministerstvo životního prostředí upravilo podmínky programu Nová zelená úsporám. Dochází k navýšení příspěvku na projekt a ke zjednodušení podmínek.
  • Názor: Soudy v kauzách bankovních poplatků rozhodly správně
    Byla to možná jedna z nejsledovanějších právních kauz loňského roku. Nebo přinejmenším taková, která se dílem dotkla většiny z nás.
  • Obyvatelé bytových domů touží po opravě společných prostor
    Společné prostory, společné místnosti a zabezpečení – to jsou tři nejčastější odpovědi obyvatelů bytových domů v České republice na otázku, co je potřeba v jejich domě zrekonstruovat.
  • Nejvyšší soud: Ujednání o poplatku za správu úvěru je určité
    Minulý týden vydal Ústavní soud nález, kterým ve sporu o poplatek za správu úvěru neshledal porušení ústavně zaručených práv spotřebitele a celkově shledal poplatek za platný. Nejvyšší soud nyní vydal sjednocující stanovisko, kterým se přiklonil na stranu argumentace bank. Právní souboj o platnost poplatku lze považovat za ukončený.
  • Na co si dát pozor při koupi nemovitosti
    Navzdory předpokladům analytiků úrokové sazby hypoték stále padají. Mnohé banky aktuálně nabízejí sazby okolo 2,7 %. Zvýšený zájem o nemovitosti ovšem nahrává nekalým praktikám prodejců. Analytička společnosti DataLife Sylva Herichová popsala vybraná rizika, která se pojí s koupí nemovitosti.
  • Spor o poplatek: Ústavní soud vydal první nález
    Tento týden v úterý byl Ústavním soudem vydán první nález ve sporu o platnost, či neplatnost ujednání o poplatku za správu úvěru. Ústavní soud zamítnul ústavní stížnost stěžovatelky v pozici klientky banky. Tento nález velmi výrazně ovlivnil celý dosavadní souboj o poplatek, a to ve prospěch bank.
  • Sazby hypoték klesají. Přišel čas výhodných nákupů
    Přes předpovědi ekonomických kapacit o konci nízkých úrokových sazeb u hypoték a nutnosti připravit se na méně výhodné podmínky při sjednávání tohoto produktu, nastává situace právě opačná.
  • Banky posuzují úvěrovou historii stále přísně
    Banky si u žadatelů o úvěr ověřují jejich současnou i minulou úvěrovou situaci v úvěrových registrech. Registrů existuje několik a člověk se do nich může dostat velmi jednoduše. Nečekaný vroubek v některém z registrů pak může zhatit získání hypotéky a připravit vás například o již zaplacenou zálohu realitní kanceláři.
  • Zaplacené úroky z hypotéky či úvěru nesnižují vždy základ daně
    Zaplacené úroky z hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření patří k nezdanitelným částkám základu daně z příjmů, o kterou si můžeme snížit daňovou povinnost o poměrně vysoké částky. Ne vždy je ale možné zaplacené úroky uplatnit.
  • Co týden dal? ČNB ponechá režim devizových intervencí po celý letošek
    Nejnovější data z tuzemské ekonomiky svědčí o tom, že Česká národní banka (ČNB) ponechá režim devizových intervencí minimálně po celý letošní rok. OECD ve svém nejnovějším hospodářském výhledu ČR naznačuje, že centrální banka by mohla upustit od devizových intervencí dříve, než je horizont měnové politiky, tedy šest čtvrtletí.
  • Makléři: Sazby hypoték mírně porostou, ale nad 5 % se nevrátí
    Na začátku roku všechny banky vždy opticky zdraží, aby na jaře mohly říci: „Máme skvělou kampaň“ a vrátit se na úroveň sazeb konce předchozího roku, zaznělo mimo jiné v rozhovoru s Terezou Orlovou a Martinem Peškem, majiteli titulu Franšíza roku 2013 v rámci společnosti Gepard Finance. Jak se liší pražský hypoteční trh od ostatních regionů a jaké jsou vyhlídky hypotečního trhu pro tento rok?
  • Co dělat, když si chcete odečíst zaplacené úroky?
    Splácíte úvěr na bytové potřeby, třeba hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? Pokud splňujete podmínky stanovené zákonem můžete si zaplacené úroky až do výše 300000 korun ročně odečíst od základu daně!
  • Hypotéka pro mladé žadatele – pomoc rodičů se hodí
    Nestává se příliš často, že by po vlastním bydlení toužili už náctiletí, pokud k tomu však dojde a mladý člověk navíc potřebuje hypotéku, není nabytí nemovitosti samozřejmostí.
  • Nejčastější dotazy k hypotéce bez prokazování příjmů
    Co vás zajímá o hypotéce bez prokazování příjmů a co se v diskuzních fórech nedozvíte. Připravili jsme pro vás odpovědi na 5 nejčastějších otázek k tomuto produktu, nechybí ani malý „bonus“ na závěr.
  • Refinancováním hypotéky můžete měsíčně ušetřit tisíce
    V průběhu roku 2013 končí tříleté fixace hypoték z roku 2010 a pětileté fixace z roku 2008. Srovnáme-li průměrné úrokové sazby z těchto let s aktuálními úroky, zjistíme, že sazby jsou dnes až o 2,5 % níže. Úspora při refinancování se tak podle odborníků pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Přinášíme několik rad, které vám refinancování dostatečně přiblíží.
  • Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
    Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
  • Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
    Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
  • Co dělat, když chcete životní pojištění aneb proč ho uzavřít?
    Životní pojištění představuje zajištění nejbližších, ale také spoření  na důchod podpořené daňovými výhodami. Kdy je vhodné o tomto produktu uvažovat a kdy naopak není. Nepodléhejte iluzím prodejců o super výhodném spoření.
  • Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?
    Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.
  • Mimořádná splátka hypotéky na konci roku?
    S koncem roku lidé mnohdy bilancují své příjmy a mohou zvažovat, zda případný přebytek nevyužijí na mimořádnou splátku hypotečního úvěru. Mimořádná splátka hypotéky může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení, avšak poplatek za využití této možnosti je většinou nevýhodný. K tématu mimořádných splátek jsme pro vás připravili několik rad a příkladů.
  • Úroky hypoték ke konci roku 2013 opět porostou
    S hypotékami je to v poslední době jako na houpačce – nahoru, dolů. Kdekdo touží bydlet ve vlastním – kdo si to ale může dovolit? Patříte k těm, kteří na splátky hypotéky dlouhodobě dosáhnou, nebo byste si ukousli příliš velké sousto?
  • Jak si může OSVČ snížit daň z příjmů?
    Osoby samostatně výdělečně činné patří z daňového pohledu mezi fyzické osoby a tedy mohou požívat stejných daňových výhod jako zaměstnanci, ale přesto existují rozdíly …
  • Splácíte předčasně úvěry? Pravděpodobně to děláte špatně
    Ještě než učiníte mimořádnou splátku, věnujte na chvíli pozornost níže uvedeným řádkům. I vy se totiž možná při správě svých úvěrů dopouštíte zbytečných chyb, které vás následně mohou stát možná tisíce, možná desetitisíce korun.
  • Na kolik nás vyjde vlastní bydlení na úvěr?
    Hlavním problémem v hledání té “nejlevnější hypotéky“ je bohužel fakt, že hypoteční úvěry nelze objektivně srovnávat. Orientovat se totiž pouze podle zveřejňovaných úroků či výsledků kalkulaček, je značně zavádějící. Vždy je třeba vzít v úvahu širší souvislosti a hledat hypotéku podle našich potřeb.
  • Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?
    Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.
  • Jak se vypořádat se špatnou úvěrovou historií?
    Opozdili jste se v minulosti se splátkou nějakého úvěru či účtu a chtěli byste nyní žádat o hypotéku? Máte strach z toho, že vám banka žádost o úvěr zamítne, nebo jste již ve fázi, kdy vám banka žádost o hypotéku zamítla a vy nyní nevíte, jak dál? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, na kterých byte měli najít řešení vaší situace.
  • Co týden dal? Sazby hypoték jdou pomalu nahoru
    Průměrné úrokové sazby hypoték v říjnu stouply na 3,06 procenta ze zářijových tří procent. Na rozdíl od úrokových sazeb klesly v říjnu počty i objemy hypotečních úvěrů. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.
  • Jak získat hypotéku na nemovitost v povodňové zóně?
    Plánujete koupi nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru? Nebo již máte podanou/zamítnutou žádost o hypotéku na nemovitost nacházející se v povodňové zóně? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, velmi pravděpodobně na nich najdete řešení vaší situace, nebo se vyhnete chybě, která vás může stát i několik desítek tisíc korun.
  • Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí
    Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?
  • Jak vyřešit snížení zástavní hodnoty nemovitosti odhadcem?
    Smluvní znalec banky – osoba, která má v rukách vaši žádost o hypotéku. Na tomto člověku závisí, jestli vám banka poskytne hypotéku a v jaké výši. Pojďme se dnes spolu podívat na to, jak řešit situaci, kdy smluvní znalec ocení hodnotu vámi vybrané nemovitosti na částku, která je nižší než její pořizovací cena.
  • Jak správně vyhlásit osobní bankrot
    Rozvoj úvěrového trhu s sebou přinesl i těžko potlačitelný vedlejší negativní efekt – neschopnost některých dlužníků řádně splácet. Jak postupovat v okamžiku, kdy již nejste schopni splácet své dluhy?
  • Jak se vypořádat s nedostatečnými příjmy při žádosti o hypotéku?
    Nízké úrokové sazby sice činí hypotéky dostupnějšími, to však neznamená, že by tento úvěr na bydlení získal každý. Banky jsou ve skutečnosti velmi obezřetné a opravdu pečlivě zvažují, komu půjčí a komu naopak ne. Jedním z důvodů k zamítnutí žádosti o hypotéku mohou být i nedostatečné příjmy. Jak se s tímto „problémem“ vypořádat, vám řekneme na následujících řádcích.
  • Pomožte si k hypotéce věcným břemenem
    Kupujete nemovitost, ke které vede přístup přes pozemek jiné osoby? Nebo dokonce nemovitost, která zčásti leží na pozemku jiné osoby? V tom případě si k hypotéce a následně i nové nemovitosti můžete pomoci prostřednictvím věcného břemena.
  • Konsolidace půjček? Udělejte si pořádek!
    Jste v situaci, kdy splácíte jednu půjčku na auto, druhou na novou kuchyňskou linku a ještě uvažujete o dovolené na splátky? Dnes není neobvyklé splácet několik úvěrů najednou, ale... Měsíční splátky půjček se mohou vyšplhat vysoko a ohrozit finanční stabilitu rodiny. Zastavte kolotoč splátek a popřemýšlejte o konsolidaci půjček!
  • Zaměstnanci – kdy zaručeně nezískáte hypotéku a proč?
    Zaměstnanci patří mezi nejoblíbenější skupinu bank poskytujících hypotéky. Mají totiž prokazatelné a stabilní příjmy, stejně jako vyhlídku nemocenské či „slušného“ invalidního důchodu v případě, kdy si s nimi začne zahrávat osud. Ovšem, najdou se i situace, kdy žádná z bank těmto lidem nepůjčí za žádných okolností. Které to jsou?
  • Hypotéka: Pár tipů pro levnější úvěr
    S podepsáním hypotečního úvěru se vyplatí chvilku otálet. Alespoň tak dlouho, než si budete jistí, že neuzavíráte hypotéku zbytečně draho. Konkurence na hypotečním trhu totiž hraje pro klienty a je z čeho vybírat.
  • Co dělat, když chci od státu výhodnou půjčku na bydlení?
    Státní fond rozvoje bydlení již pomohl mnoha rodinám při financování vlastního bydlení. V současné době je k dispozici několik programů podpory, a to ve formě nízkoúročených úvěrů. Které programy lze ještě využít? Kdo může podat žádost do programu?
  • Co dělat, když nevíte jakou dobu fixace úrokové sazby hypotéky zvolit?
    Spolu s výší úvěru a délkou splatnosti je stanovení délky fixace zásadním rozhodnutím klienta, které nejvíce ovlivní cenu úvěru. Ukvapená rozhodnutí se v žádném případě nevyplatí.
  • Co dělat, když chci vyřídit hypotéku
    Chcete si vzít hypotéku, ale nevíte jaké doklady budete potřebovat? Říkají vám něco pojmy, jako je položkový rozpočet a harmonogram prací? Poradíme vám, jak se na vyřízení hypotéky co nejlépe připravit.
  • Hypoteční minislovník aneb jak nebýt ztracen v bance
    Kupujete byt či stavíte dům a budete jej financovat úvěrem? Pak vaše kroky zajisté povedou k hypotečnímu poradci či do banky. Často se snaží, abyste vše dobře pochopili, ale i tomu nejlepšímu občas „ujede“ odborný termín. Jak se zorientovat v těch nejběžnějších pojmech? Snad vám pomůže následující minislovník.
  • Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?
    Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?
  • Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?
    Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.
  • Stavební spoření - vysoké úroky na odstřel
    Na přelomu století platilo, kdo nemá stavební spoření jako by nebyl. Důvodem byla velká výhodnost tohoto produktu, spojená se státním příspěvkem a určitou „státní jistotou“. Postupem času, jak státu „dochází peníze“, se výhodnost tohoto produktu snižuje.
  • Jak dosáhnout nižší úrokové sazby u hypotéky?
    Chcete získat hypotéku s nižší úrokovou sazbou? Postupujte podle našeho návodu a nižší splátky hypotečního úvěru vás neminou! Ovšem pozor, některé banky nenabízí slevu zadarmo, vyplatí se tedy postupovat obezřetně a vše si raději dvakrát spočítat.
  • Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti
    Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.
  • Jak získat hypotéku se splatností 30 let i v pokročilém věku
    Máte už nějaký ten „křížek“ a rozhodli jste se koupit si novou nemovitost? Pokud se vám nepodařilo naspořit si dostatek prostředků, můžete si k novému domu, bytu či chalupě pomoc prostřednictvím hypotečního úvěru, který můžete i v pokročilém věku získat se splatností až na několik desítek let.
  • Jak banky posuzují platební morálku žadatelů o hypotéku?
    Hypotéka je velmi často, co do výše dlužné částky, nejvýznamnější dluh v životě jedince. Na druhou stranu je to také zpravidla největší úvěr, jaký banka poskytuje fyzickým osobám – nepodnikatelům. A zatímco žadatelé neberou břímě splátek hypotéky vždy zcela vážně, finanční instituce si dají velký pozor na to, komu půjčí. Největšími pomocníky k odhalení potenciálně problémových klientů jsou jim pak registry klientských informací.
  • Co týden dal? Povinné ručení zdraží
    Ceny povinného ručení v příštím roce stoupnou v průměru o zhruba deset procent. Důvodem je vedle odvodu peněz na financování hasičů také nový občanský zákoník, který pojišťovnám zvýší náklady na odškodnění zdravotních následků z dopravních nehod. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Máme se bát rostoucích úroků?
    Jedním z opatření, která měla pomoci rozhýbat světovou ekonomiku, bylo snížení úrokových sazeb centrálními bankami. Cílem tohoto jednání mělo být napumpování peněz do ekonomiky, a to prostřednictvím dostupných (nízkoúročených) úvěrů jak pro právnické, tak fyzické osoby. Tento cíl se nepodařilo úplně naplnit a tak centrální banky přistoupily k více neortodoxním řešením, jako je kvantitativní uvolňování apod.
  • Průlomové rozhodnutí ve sporu o poplatek?
    Právní souboj o poplatek za správu úvěru vrcholí. Krajský soud v Plzni vydal rozhodnutí, kterým stanovil protiprávnost poplatku za správu úvěru. První rozhodnutí soudu druhého stupně ve sporu o poplatek za správu úvěru. Jedná se však skutečně o průlomové rozhodnutí?
  • Hypotéky letos lámou rekordy
    Úrokové sazby hypoték v červenci opět klesly. Nepotvrdily se prognózy ekonomů, kteří tvrdili, že níže už se dostat nemohou. Jenže sazby prolomily magickou hranici tří procent. Vzrostl proto zájem o refinancované hypotéky.
  • Jaká bude cena plynu? Máme se bát zdražení?
    Vytápíte plynem rodinný dům a obáváte se, že by mohl na podzim zdražit? Jaké jsou prognózy ceny plynu? Bude zdražovat, nebo může naopak ještě zlevnit?
  • Hypotéka a důchod? V některých případech mohou jít dohromady
    Na zajištění svého vlastního bydlení bychom měli myslet ještě v mládí, avšak v některých případech se nezadaří a o vlastní nemovitost usilujeme až v pozdějším věku. Pokud ji ale budete chtít financovat hypotéčním úvěrem, můžete narazit.
  • Právní základ sporu o úvěrové poplatky
    Tisíce klientů bank prostřednictvím různých iniciativ požadují navrácení poplatku za správu úvěru. Je to mediálně velmi sledovaný spor, jehož výsledek může znatelně ovlivnit bankovní prostředí. V článku se zaměříme na právní základ argumentace klientů a bank, proč je poplatek za správu úvěru v rozporu nebo v souladu se zákonem.
  • Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
    Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
  • Co neopomenout než koupíte byt na hypotéku
    Banky se předhánějí v tom, jak nízké úrokové sazby nabízí. Cena nemovitostí je extrémně nízko a v zajímavých lokalitách už pravděpodobně neklesne. Přesto by člověk neměl jednat bez rozmyslu. O čem přemýšlet, než se vůbec rozhodnete pro koupi nového bytu? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?
  • Co týden dal? Hypotéky jsou opět levnější
    Průměrná úroková sazba hypoték v květnu dále klesla na 2,96 procenta a dostala se tak nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v dubnu, kdy byla průměrná sazba 3,08 procenta. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující
    Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.
  • Společné jmění manželů a vypořádání
    Při zániku manželství bude nutné vypořádat společné jmění manželů. V případech emotivnějších rozvodů se nebude jednat o lehkou záležitost. Láska se v konečném důsledku mění v boj o peníze, a proto se zaměříme na otázku podílů při vypořádání společného jmění manželů a způsoby vypořádání.
  • „Zakleté“ nemovitosti
    Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.
  • Matula: Na rozdíl od konkurence nemusíme živit pobočkovou síť
    Rok 2013 má velkou šanci stát se dalším posunem, kdy online banky ještě více vyrostou a zesílí. Hlavní rozdíl mezi námi a přímou konkurencí, jakou je třeba mBank nebo Air Bank, je v tom, že my nemusíme živit pobočkovou síť, uvedl Miloš Matula, člen představenstva ZUNO Bank AG a ředitel ZUNO Česká republika.
  • Co týden dal? Hypoteční banka vrací klientovi poplatky
    Ve sporu o vrácení úvěrových poplatků rozhodl soud v konkrétním případě ve prospěch klienta banky. Ta mu musí inkasované peníze vrátit. Rozhodnutí soudu se podle banky vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní. Jedná se o průlom? Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Žádáte o hypotéku? Prověřte si platební morálku
    Každá banka si před poskytnutím úvěru prověřuje platební morálku žadatele. Banka nahlíží do bankovních i nebankovních registrů. Negativní zápis v registru může znamenat množství zbytečně vynaložených nákladů v průběhu vyřizování úvěru, které bychom si mohli ušetřit, pokud víme, jak s registrem zacházet.
  • Truhlář: Neúčastníme se dostihu „internetových spořitelen“
    Obchodní model velkých bank je založený na komplikované nabídce, která ztěžuje klientům orientaci a vytváří jakousi informační asymetrii banka – klient. Náš úspěch je v nabídce kompletní a jednoduché sady kvalitních služeb, uvedl v interview pro Finance.cz Roman Truhlář, generální ředitel mBank pro ČR a Slovensko.
  • Nejčastější překážky při vyřizování hypotéky
    Rok 2013 bude z pohledu hypotečních úvěrů rokem refinancování a hledání výhodnější variant. Mnohým lidem bude končit fixace úrokové sazby, a tedy nastává období, kdy mohou ve srovnání s lety 2007 a 2009 získat výrazně výhodnější úrok. Základním předpokladem skutečné úspory je ovšem vyvarování se častých chyb, které mohou získání nové či refinancovaní současné hypotéky zmařit.
  • Pojištění schopnosti splácet hypoteční úvěr
    Sjednání pojištění schopnosti splácet je velmi zodpovědným krokem, který banka navíc ocení snížením úrokové sazby. Získáme výhodu hned dvakrát. Nejenže můžeme klidně spát, ale dokonce jsme ukořistili slevu z úroku.
  • Hypotéky jsou letos dostupnější
    V roce 2012 klesly úrokové sazby hypoték na historické minimum. Poptávka po hypotékách začala znovu stoupat a to i díky tomu, že banky upravily podmínky poskytování a nyní jsou pro většinu lidí výrazně dostupnější. V roce 2012 nakonec ve všech sledovaných oblastech České republiky vycházelo výhodněji platit měsíční splátky oproti splácení měsíčních nájmů.
  • Co týden dal? O vrácení poplatků žádejte do konce března
    O vrácení poplatků za vedení úvěru nyní žádá 51.400 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem je ve hře přes tři čtvrtě miliardy korun. Konečný termín má motivovat nerozhodné klienty, kteří s odesláním plné moci dosud vyčkávali.
  • Mimořádná splátka hypotéky: Jak se vyhnout poplatku?
    Mimořádná splátka hypotéky nám může výrazně snížit celkové náklady na financování bydlení. Na její výhodnost však má zásadní vliv případný poplatek za využití této služby. Je tedy dobré vědět u jaké banky a za jakých podmínek se lze sankcím vyhnout.
  • Pilíře vs. „chytrá“ investice
    Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
  • Hypotéka „snadno a rychle“
    Každý člověk je více či méně od přírody vybaven touhou vlastnit. Vidina, že budeme celý život platit někomu, abychom obývali cizí prostor, nás zpravidla do extáze nepřivádí. Řada lidí se proto rozhodne pořídit si vlastní nemovitost za pomocí hypotéky.
  • Levné hypotéky i nemovitosti vybízejí k investicím
    Hypotéky jsou v současné době nejlevnější od podzimu roku 2005. Průměrné úrokové sazby pro nové klienty klesly k hodnotám kolem 3,25 %. Odborníci radí lidem neodkládat jejich plány na vlastní bydlení či investování do nemovitostí. Přinášíme několik rad pro lepší orientaci ve světě hypoték.
  • Malé byty letos zřejmě podraží
    Ceny dvou a více pokojových bytů budou podle názorů odborníků v roce 2013 klesat, a to až o 4 %. Důvody poklesu cen větších bytů mají své kořeny v ekonomické recesi, kdy lidé kvůli úspoře preferují malé byty. Poptávku po bydlení však z části zachraňují historicky minimální úrokové sazby hypoték. Lidé platí na měsíčních splátkách za středně velký byt v průměru o 2 500 korun méně než před třemi lety.
  • Zapomeňte na hypotéku, objevte kouzlo odpadu
    Už před rokem médii a sociálními sítěmi proběhly obrázky domku útulného jako hobití nora, dýchajícího kouzlem a nevšedním půvabem, ke kterému přispívala i skutečnost, že ho za čtyři měsíce a tři tisíce liber svépomocí postavil mladý muž bez předchozích zkušeností se stavebnictvím.
  • Uzavřít hypotéku s variabilní sazbou při minimálních úrokových sazbách je risk
    Rekordně nízké hodnoty variabilních sazeb mohou lákat zájemce o hypotéku. Při volbě mezi fixní a variabilní sazbou by však nikomu neměly uniknout důležité detaily. Jedním jsou aktuální úrokové sazby, druhým pak například klauzule ve smlouvě opravňující banku k automatickému převodu na fixní sazbu.
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše výdaje
    Povinné výdaje žadatelů o hypotéku jsou pro hypoteční banky stejně důležité jako příjmy, kterých tito žadatelé dosahují. Velmi snadno se tak může stát, že průměrnou hypotéku nedostanou ani lidé s nadprůměrnými příjmy, právě kvůli vysokým splátkám svých stávajících závazků. Jak hypoteční banky přistupují k výdajům klienta, to se dozvíte níže.
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy
    Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.
  • 5 základních rad pro začínající finanční poradce
    Pozice finančního poradce je perspektivní a v současné době velmi vyhledávaná. Pokud se ale rozhodnete této práci věnovat, měli byste se na ni pečlivě připravit.
  • Vklady vítězí nad fondy na celé čáře
    Po jarní chvilce oddechu zas lepší náladu smetly vlny pesimismu a horších vyhlídek. Jak mohli zareagovat podílníci našich fondů jinak než brát nohy na ramena i se svými penízky do „pojištěných“ bankovních vkladů.
  • Děsí vás hypotéka? Zkuste to jako Saturnin
    Hypotéky udělaly už z mnoha lidí otroky – a ještě udělají. Trh s byty je přitom neúprosný. Domy totiž neslouží jako investice, ale depozitum. Výsledkem je nepružný pohyb cen a kupodivu nedostatečně klesající ceny i přes množství prázdných bytů. Jediná možnost je uniknout trhu úplně. Ale jde to? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Hypotéky dál drží tempo
    Přestože po finiši loňského roku byl očekáván spíš značný pokles hypotečního trhu, lednové údaje naznačují, že k tomu (zatím) nedochází. V lednu si lidé vzali o dva tisíce méně hypoték než na konci loňského roku, ale i těch 5,5 tisíce hypotečních úvěrů je v tomto měsíci nebývalý počet. A objem 9,2 miliard korun je dokonce lednový rekord.
  • Domácnosti se do dluhů nehrnou
    Lidé se loni k půjčkám postavili velmi rozumně a zadlužili se nejméně za poslední roky. Jejich dluhy v bankách vzrostly o 54 miliard korun a nárůst šel kompletně na hypotéky.
  • Na únorovou výplatu s úroky z hypotéky zbývají dva týdny
    Chcete-li vidět peníze z odpočtu úroků hypotéky nebo úvěru od stavební spořitelny na své únorové výplatní pásce, máte na dodání všech potřebných dokumentů poslední dva týdny.
  • Letos stát vlastní bydlení nepodpoří: Nebude ani úroková dotace, ani úvěr 300
    Uvažujete o vlastním bydlení a zajímá vás, zda je letos nějak zvýhodněno? Státní podpory se bohužel skoro nedočkáte.
  • Sedmdesátníci za kasou – odstrašující příklad
    Hypotéky v hodnotě 117 miliard. Vzrůst osobních bankrotů o 89 %. Z deseti manželství se devět rozvede. Česká republika – země plná šokujících údajů.
  • Koukněte na opici a zapomeňte na dluhy
    Proč 1 300 000 lidí šlo v období ekonomické nestability do pražské zoo a nebylo jim líto vyhodit pár stovek za pohled na papoušky a trkající kozy? PÁTEČNÍ GLOSA
  • Kam se vydají dále ceny bytů? Již půl roku stagnují
    Prodávající by rádi slyšeli, že jsou ceny nemovitostí na vzestupu. Kupujícím by naopak nevadil další pokles cen. Co bude pro další vývoj cen důležité? 
  • Iannone: Plovoucí sazby u hypoték budou výhodnější i nadále
    Každému radím: vezměte si u hypotéky plovoucí sazbu. I kdyby se sazby zvedly, vždy můžete přejít na ty fixní, řekl Paolo Iannone v rozhovoru pro Finance.cz.
  • Dubnové akční nabídky aneb Hypoteční dny
    Je libo vyšší úrok na spořicím účtu či levnější hypotéku v rámci tzv. hypotečních dnů? Sledujte akční nabídky a vydělejte, dokud banky dávají. AKTUALIZOVÁNO
  • Březnové akční nabídky: Bydlení bez poplatků
    Březnové akční nabídky jsou vesměs pokračováním slev z února. I letošní jaro bude ve znamení financování bydlení. AKTUALIZOVÁNO
  • Únorové akční nabídky: Na Valentýna si můžete nadělit hypotéku
    Stejně tak jako Vánoce či Velikonoce, i Valentýn svádí. Svádí banky ke svedení nových klientů na slevy či dárky. A proč vlastně ne, příležitost jako každá jiná.
  • Lednové akční nabídky: Ústavy se zřejmě nadechují k dalšímu kolu
    Po prosincové smršti přišlo lednové sucho. U bank narazíte jen na osamělé vlaštovky, některé spořitelny pokračují v předešlých nabídkách. AKTUALIZOVÁNO
  • Prosincové akční nabídky: Boj o úvěry jde do finále
    Tady dostanete kameru Sony, tam zase kožené pouzdro na platební kartu. Finanční instituce nadělují na konci roku dárky, odpouští poplatky či snižují úroky.
  • Listopadové akční nabídky: Banky se zaměřují na úvěry, pojišťovny na povinné ručení
    Nejvíce akcí však naleznete u stavebních spořitelen, které dávají do konce roku všechnu zbývající energii.
  • Byt v paneláku bez vlastních úspor nekoupíte
    Zájemci o vlastní bydlení bez vyššího procenta vlastních úspor získají mnohem snadněji nový cihlový byt než starý v paneláku. Důvodem je rozpor mezi kupní a odhadní cenou.
  • Kolik by vás stálo zrušení daňového odpočtu u hypotéky?
    Při splnění zákonných podmínek si mohou občané snížit daňový základ o zaplacené úroky z úvěru na bydlení až do výše 300 tisíc Kč. Navrhované zrušení daňového odpočtu ministerstvem financí by znamenalo vyšší odvody na daních. O kolik?
  • Mraky nad stavebními spořitelnami: Úroky překlenovacích úvěrů rostou, státní podpora má namále
    Jak vysoko byly sazby překlenovacích úvěrů rok zpátky a jak jsou na tom nyní? Jak souvisí s jejich výhodností výše státní podpory?
  • Ekonomické statistiky srazily akcie
    Po včerejších negativních ekonomických zprávách zavládly na akcích výprodeje. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech činila v září 76,8 bodu, přičemž v předcházejícím měsíci bylo dosaženo hodnoty 81,7 bodu. Trh sice očekával snížení,...
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Stabilní růst tržeb
    V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Co týden dal?
    Finanční zajímavosti ze světa, co se v posledním týdnu stalo v česku, stručný výtah z těch nejzajímavějších nových produktů na našem serveru, výsledky týdenní ankety na homepage....to vše a mnohem více na Vás čeká v pravidelném shrnutí týdne "Co týden dal?"!
  • Neutěšený stav na amerických burzách
    Další eskalace napětí mezi Indií a Pakistánem dnes přispěla k negativnímu otevření amerických trhů.  Když se dnes začalo obchodovat s akciemi, málo investorů se hnalo do většího obchodování.
  • Dnešní vývoj trhů v SRN může povzbudit už jen změna trendu v USA
    Německý akciový index DAX dnes oslabuje, zejména vlivem včerejšího vývoje v USA. Při všeobecném oslabujícím trendu zatím mírně zpevňují akcie společnosti ThyssenKrupp AG.
  • Komoditní trhy v kostce
    Futures kontrakty na zlato vystoupaly ve středu v New Yorku již na 4 1/2letá maxima a po deváté za posledních deset seancí se tak tomuto trhu podařilo skončit v zisku. Zlato se totiž těší stále silnější poptávce ze strany investorů.
  • Akcie ČEZu se obchodují bez nároku na dividendu
    Tiskový mluvčí ČEZu potvrdil, že management bude na valné hromadě společnosti (11. června) navrhovat dividendu ve výši 2-3 Kč na akcii. Tento záměr zůstává v platnosti i přes očekávaný nákup podílů v distribučních společnostech.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování koruny vůči euru bylo relativně klidné s nízkým objemem obchodů, kurz koruny se prakticky celý den pohyboval ve velice úzkém pásmu.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Akcie opět v sestupné fázi, investory opět straší redukce očekávaného EPS a prošetřování SEC.
  • Má smysl v 30 letech uzavřít výsluhovou penzi?
    Jaká zvolit procenta při jednotlivých druzích penze? Kdy lze vybrat peníze z výsluhové penze? Má smysl ji ještě vůbec uzavírat?
  • Proč nevybírat z bankomatu v cizině?
    Jak ušetřit při placení v zahraničí? V cizině máte několik možností, jak platit. Nejlepší je asi pořízení platební karty s mezinárodní platností.
  • Stalo se na burze
    Středeční obchodování bylo ve znamení dalšího poklesu Českého Telecomu. Prodejní objednávka jej stlačila až k 315,-Kč.
  • V trhu živého skotu vládly spready
    Futures kontrakty na živý skot v letních kontraktních měsících včera posilovaly čtvrtý den v řadě, aby tak uzavřely nejvýše za jeden a půl týdne.
  • Bavlna pokračuje v posilování
    Futures kontrakty na bavlnu na New York Cotton Exchange v úterý pokračovaly v nedávno započatém růstu.
  • Stav úrody kukuřice je mizerný
    Americká úroda kukuřice je v nejhorším stavu za posledních mnoho let. Ministerstvo zemědělství Spojených států ve své zprávě uvádí, že k neděli bylo pouze 43 procent úrody v dobrém až excelentním stavu.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Vyjádření ke zprávě o pojištění psů
    Ve zprávě o tom zda lze pojistit psa i na jeho ztrátu bylo uvedeno, že toto pojištění je možné v rámci pojištění průmyslových rizik. Na zprávu reagovala Česká pojišťovna…