-
Podpora v nezaměstnanosti 80 místo 65 %? Novela má motivovat k hledání lepšího místa
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje změny ohledně podpory v nezaměstnanosti, aby se lidé nebáli opustit místo. Jaké změny MPSV nachystalo? Jak a komu se zvýší podpora v nezaměstnanosti?
-
Nezaměstnanost po rodičovské dovolené? Nárok na podporu je, dostanete ovšem málo
Budete ukončovat rodičovskou dovolenou, ale nemáte zaměstnání ani podnikání, do kterého byste se vrátili? Hledáte si novou práci, ale zatím bez úspěchu? Registrujte se na Úřadu práce a zažádejte o podporu v nezaměstnanosti.
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Čerpat opakovaně podporu v nezaměstnanosti již není tak snadné
Ministerstvo financí předložilo v loňském roce návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má snížit zadluženost státu. Součástí návrhu bylo také zpřísnění podmínek pro opakované čerpání podpory v nezaměstnanosti. Ke zmírnění pravidel však došlo u těch žadatelů, kteří mají současně nárok na odstupné od zaměstnavatele.
-
Podpora v nezaměstnanosti 2024: kdo si polepší?
Kterým skupinám lidí se v roce 2024 zvýší podpora v nezaměstnanosti? A kolik si mohou lidé na podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Kdo všechno má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
-
Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?
Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Nebo vám hrozí výpověď ze strany zaměstnavatele? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.
-
5 případů, kdy nedostanete podporu v nezaměstnanosti
Propustili vás? V případě výpovědi je vhodné uchýlit se na Úřad práce a žádat o podporu v nezaměstnanosti. Kdy ji ale nedostanete?
-
Kdy má nezaměstnaný znovu nárok na podporu při návratu na úřad práce?
Nové zaměstnání nebo podnikání nevyjde, a tak se nezaměstnaný znovu zaeviduje na úřadu práce. Kdy má uchazeč o zaměstnání v takovém případě nárok na podporu v nezaměstnanosti?
-
Lidé v evidenci Úřadu práce si mohou od ledna vydělat více. O kolik?
Jaké jsou podmínky pro přivýdělky při evidenci na úřadu práce, aby nezaměstnaný nebyl vyřazen z evidence úřadu práce a neztratil východy uchazeče o zaměstnání? Jak takto získat co nejvíce peněz, maximalizovat čistý výdělek? A komu se vyplatí změnit smlouvu, aby si vydělal více?
-
Komu se zvýší a komu sníží podpora v nezaměstnanosti?
Jak se mění maximální částky podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci pro rok 2023? Kolik činí maximální podpora? Kolik a kdy lze nejvíce od Úřadu práce dostat?
-
Kdy může být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost?
Nadbytečnost není žádný univerzální výpovědní důvod, který by mohl zaměstnavatel použít kdykoliv se mu zlíbí, a ušít tak fiktivní reorganizaci a nadbytečnost na každého, koho se chce zbavit. Co vše musí nastat, aby mohl být zaměstnanec propuštěn pro nadbytečnost? A jak se předstírané nadbytečnosti bránit?
-
Kdy můžete odmítnout zaměstnání, které vám vybral Úřad práce?
Pokud se registrujete do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, musíte očekávat, že kromě podpory v nezaměstnanosti, máte-li na ni nárok, se vám instituce bude pokoušet zprostředkovat zaměstnání. Kdy ho ale můžete odmítnout?
-
Klíčová čísla pro uchazeče o zaměstnání, nejen k nároku na podporu v nezaměstnanosti
Kolik činí podpora v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji lze pobírat? A co potom, až nárok na ni skončí? Kolik si může legálně vydělat člověk, který je i potom evidovaný úřadem práce?
-
Jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti pro lidi, kteří neprokáží úřadu práce svůj poslední výdělek
Na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti mají nárok nezaměstnaní, kteří nemohou doložit výši svého posledního výdělku, z něhož by se jinak standardně vypočítávala?
-
Nezaměstnanost v prosinci 2021 stoupla na 3,5 %
Celkem 258 173 uchazečů o zaměstnání evidoval Úřad práce ČR k poslednímu prosincovému dni v roce 2021, což je o 12 624 více než v listopadovém měsíci. Celková míra nezaměstnanosti tak vzrostla na 3,5 %. Stále se ale rok 2021 vyznačuje menší mírou nezaměstnanosti než tomu bylo v roce 2020.
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Kdy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jak dlouho ji můžete pobírat? A kolik nejvíce může být vaše podpora?
-
Výpověď na nemocenské: Kdy se registrovat na úřadu práce a čerpat podporu?
Pobíráte zrovna nemocenské dávky, ale skončila vám pracovní smlouva na dobu určitou, která vám už nebude prodloužena? Anebo jste výpověď dostali, jste na neschopence a nevíte, kdy se registrovat na ÚP? Povíme vám to.
-
Kolik si lze přivydělat na úřadu práce?
I lidé v evidenci na úřadu práce si mohou při splnění zákonných podmínek přivydělat. V letošním roce maximálně 7 600 Kč měsíčně, přičemž po dobu výdělku jim nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Jak je to s daňovými platbami?
-
Na jakém úřadu práce se registrovat jako uchazeč o zaměstnání anebo kvůli žádosti o podporu?
I když je všechno otevřené, trh práce je stále nejistý a situace, která světem a Českem otřásá už skoro rok a půl, se opět může ze dne na den změnit. Jak je to s registrací na úřadu práce? A na kterou pobočku musíte?
-
Kdo bude mít letos vyšší podporu v nezaměstnanosti?
Komu v roce 2021 vzroste podpora v nezaměstnanosti? Kdo má na podporu nárok? Jak se změnily množnosti přivýdělku při podpoře? Co podpora pro OSVČ?
-
Co zmůžou odbory při ochraně zaměstnanců před výpovědí?
Zaměstnavatel musí některé případy ukončení pracovního poměru projednat a jiné oznámit odborům. Koho v praxi odbory uchrání před výpovědí a koho ne?
-
Průvodce pro pendlery: Jak žádat o podporu v nezaměstnanosti?
Nařízení a restrikce spojené s pandemií mnohé pendlery donutili práci v zahraničí přerušit či ukončit. Jak postupovat při žádosti o podporu v nezaměstnanosti?
-
5 příkladů, kdy obdrží nezaměstnaní daňovou vratku
Někteří občané se ocitli koncem letošního roku dočasně na úřadu práce, řadě z nich však vznikne nárok na daňovou vratku za rok 2020. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
-
Kdy vás můžou vyhodit z pracáku?
Kvůli pandemii se mnoho lidí ocitlo bez zaměstnání. V takovém případě je nejlepším řešením registrace na úřadu práce, pokud tedy nemáte v záloze jiné místo. Kdy vás ale z pracáku mohou vyřadit? A za jaké prohřešky?
-
Při jakém odchodu z práce dostanete nízkou podporu v nezaměstnanosti?
Budete si žádat anebo jste si již zažádali o podporu v nezaměstnanosti? A víte, že ne vždy ji dostanete v plné výši? Jak to? A kolik vám tedy bude náležet?
-
Kdy můžete odejít z práce hned a dát hodinovou výpověď?
Okamžitě zrušit pracovní poměr může v určitých situacích zaměstnavatel i zaměstnanec. Co konkrétně stanovuje zákon pro uplatnění okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnancem? V jaké formě a lhůtách musí být tento úkon učiněn?
-
Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
-
Co dělat, když chcete dostat náhradní výplatu od úřadu práce?
Stát se to může komukoliv, a rozhodně to není nic příjemného – váš zaměstnavatel se z nějakého důvodu ocitl v platební neschopnosti a přestal vyplácet mzdy svým pracovníkům. Jak v takové situaci postupovat? Obraťte se na úřad práce. Šance na alespoň částečné uspokojení vašich pohledávek je relativně vysoká. Musí však být splněna jedna zcela základní a posléze i několik vedlejších podmínek.
-
Nezaměstnanost: je ČR lídrem v rámci EU?
Česká republika má nedostatek pracovníků a nezaměstnanost se blíží dnu. Česká nezaměstnanost patří mezi nejnižší v EU. Jaké jsou ovšem výhledy do budoucna? A ze kterých zemí putují zaměstnanci do ČR?
-
Znovu na pracáku? Kdy nedostanete podporu?
Může se stát, že na úřad práce se dostanete opakovaně. Kdy vám již nebude vyplacena podpora v nezaměstnanosti? A jak si přivydělávat na podpoře?
-
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (1)
Dnes je člověk bez zaměstnání celkem raritou, ale stále takoví jsou. Třeba i proto, že výpověď a nástup do další práce na sebe ihned nenavazuje. Nad registrací na úřadu práce (ÚP) ale nemávejte rukou, i měsíc je dobrý. A jak je to s podporou?
-
Co dělat, když pár let před důchodem přijdete o práci?
Stát se to může každému. Máte pár let do důchodu a místo životních jistot a doklepání si těch pár let do důchodového věku najednou přijdete o práci. Co teď? Jak vlastně takovou životní situaci řešit?
-
Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
-
Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
-
Současný sociální systém vytváří podhoubí práci načerno!
České ekonomice zásadně chybí pracovní síly, což brzdí její růst. Firmy mají problémy s plněním nových zakázek, stát přichází o možnost zvýšení HDP i větší výběr daní. Zároveň zbytečně utrácí miliardy na sociálních dávkách.
-
Jak na úřad práce
I když je v současnosti nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho lidí se i tak nevyhne návštěvě úřadu práce. Doporučuje se na úřad zajít do 3 dnů od ukončení zaměstnání. Přečtěte si, jak se registrovat na úřadu práce, jaké dokumenty budete potřebovat a co vše a v jakých lhůtách je potřeba vyřídit?
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Jak na motivační dopis
Do strukturovaného životopisu se nevejdou všechny užitečné informace. Příležitost, kde můžete zdůraznit své klady a uvést důvody proč jste pro tu konkrétní práci nejlepší, se naskýtá v motivačním dopisu.
-
Není minimální mzda v Česku příliš vysoká?
Zvýšení minimální mzdy o 500 Kč může na první pohled znamenat, že minimální mzda v Česku je již příliš vysoká. Není tomu tak, vždyť v mnoha západoevropských zemích dosahuje minimální mzda přes 40 % průměrné mzdy.
-
Problém jménem nezaměstnanost
Nezaměstnaní v EU jsou mnohem častěji postiženi "chudobou" než zaměstnaní občané. Delší doba bez zaměstnání jednoho z rodičů se následně finančně dotýká celé rodiny. S finančními problémy přichází strach o budoucnost. V současné době Evropě představuje rovněž nezaměstnanost mladistvých velký problém.
-
Skutečně nadbytečný zaměstnanec?
Výpověď pro nadbytečnost zaměstnance může být zaměstnavatelem udělena, přestože zaměstnanci může být i nadále přidělována jiná práce, která by odpovídala sjednanému druhu práce a byla pro zaměstnance vhodná. Avšak za splnění určitých dalších zákonných podmínek.
-
Chudých Evropanů je čím dál víc
Propracovaná sociální politika pomáhá snižovat počet "chudých" Evropanů, jejich počet však v čase roste. Hranice chudoby je v každé zemi jiná, vždyť chudý Lucemburčan by měl v Česku nadstandardní příjem. Kdo je v Evropě chudý a jaká je finanční hranice chudoby?
-
Bez práce jsou v Evropě především mladí lidé
Nezaměstnanost mladých lidí se stala fenoménem poslední doby a strašákem Bruselu. Obzvláště v některých zemích dosahuje míra nezaměstnanosti mladých lidí alarmujících hodnot. Které země jsou postiženy nejvíce a jak chce s tímto fenoménem bojovat Evropská unie?
-
Podpora v nezaměstnanosti v zemích OECD
Být bez práce není nikde na světě snadné. Občané členských zemí OECD však mají jistotu, že nebudou zcela bez finančních prostředků. Nejdříve pobírají podporu v nezaměstnanosti a následně případně sociální dávky. Podívejme se, jak vysoká je podpora v nezaměstnanosti v členských zemích OECD.
-
Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
-
Chudoba cti tratí
Lepší je být bohatý a zdravý, než chudý a nemocný, hlásá název jedenadvacet let starého filmu z dílny režiséra Juraje Jakubiska. Zatímco film jako takový u diváků příliš nezabodoval, jeho název zlidověl a navíc to vypadá, že zraje jako víno. PÁTEČNÍ GLOSA
-
Poučení z krizového vývoje
Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
-
Nový rok přináší změny v oblasti práce a sociálních věcí
Ty nejzásadnější se týkají důchodů a sociální karty. K 1. lednu se však mění také sociálně-právní ochrana dětí, minimální mzda, zákoník práce, podpora v nezaměstnanosti nebo zákon o sociálních službách.
-
Stane se na burze?
Veškeré dění se bude soustředit na akcie Čezu...
-
Stane se na burze?
Dnes by měla na českém trhu převažovat korekce pátečního růstu. Vláda by měla rozhodovat o prodeji Českého Telecomu a podle pátečních informací jsou nabídky vylepšené pouze kosmeticky.