-
Zpětné doplacení výživného by mělo být standardem, i když rodič nepožádá o zvýšení ihned
Měly by soudy přiznávat zpětné stanovení výživného pro dítě v takových případech, kdy rodič nepožádá o navýšení nejdříve povinného rodiče a návrh na zvýšení výživného k soudu podá až po několika měsících od chvíle, kdy došlo ke změně výdajů za dítě?
-
Kdo neprokáže, kolik opravdu bere, tomu soud vyměří výživné pro dítě z příjmu 121 500 Kč
Handrkování o nějakou tu stokorunu či tisícikorunu výživného pro dítě zná nebo zažil kdekdo, ale jak je tomu v případě bohatých rodičů, když dojde na soud? Pro někoho mohou být desetitisícové částky drobné… Jak to chodí v zámožných rodinách?
-
Rozvod manželství má být jednodušší a rychlejší
V české legislativě se schyluje ke změnám v rozvodovém řízení. Stále by měly zůstat dva druhy rozvodů. Jeden zjednodušený za pomoci dohod a smluv manželů, druhý obyčejný, ale oba nově rychlejší a jednodušší, aby byli lidé co nejméně zatěžováni nepříjemnostmi třeba v podobě líčení intimních detailů jejich nepovedeného soužití.
-
Kdo a kdy musí vrátit výživné, které dostal?
Proč je snazší dosáhnout zvýšení výživného pro dítě než jeho snížení? Kdy soud výjimečně sníží výživné pro dítě? A kdy k tomu může být rozhodnuto i o vrácení již zaplaceného výživného?
-
Kolik by mělo vaše dítě dostat na výživném?
Za jakých okolností rozhoduje o výši výživného soud? Do kdy musí rodič platit výživné na své dítě? Podívejte se, jak se změnila v posledních letech doporučující tabulka od Ministerstva vnitra pro výpočet výživného.
-
Lze odečíst cenu vánočních dárků pro děti od soudem určené splátky výživného?
Je možné si cenu dárků pro děti k Vánocům nebo třeba k narozeninám odečíst od splátky výživného za daný měsíc? Nebo aspoň s ohledem na cenné vánoční dárky snížit za prosinec 2023 nebo za leden 2024 měsíční platbu výživného?
-
Kdo chce dostat zpětně delší náhradní výživné, musí doložit dokumenty do konce listopadu
Prezident 26. října podepsal novelu zákona, která prodlužuje vyplácení náhradního výživného státem ze 2 let na 4 roky. Novela zákona nabyla účinnosti 1. listopadu.
-
Stát chystá nové nástroje pro rychlejší vymožení dlužného výživného
Spolu s navrhovanými změnami v novele zákona, která má ulehčit a urychlit rozvody, navrhuje Ministerstvo spravedlnosti také nové nástroje, které umožní rychlejší vymožení dlužného výživného.
-
Rozvody se zrychlí, nově má soud upustit od zjišťování příčin rozvratu manželství
Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona, který by umožnil rychlejší rozvod manželů. Novela zákona zavádí tzv. smluvený rozvod namísto současného nesporného.
-
Jaké doklady doložit k žádosti o náhradní výživné
Budete žádat o náhradní výživné? Kde seženete žádost a jaké dokumenty k ní potřebujete doložit? A co když máte více dětí, na které dávku požadujete?
-
Vyplácení náhradního výživného stát prodlouží. Komu bude náležet?
Poslanecká sněmovna schválila prodloužení náhradního výživného. Je to dobrá zpráva pro všechny samoživitele a samoživitelky, kteří aktivně řeší problémy s tím, že jim bývalý partner nehradí alimenty na dítě.
-
Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost. Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?
Alimenty nemusí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.
-
Vysoká mzda v náročném povolání = vyšší výživné na dítě, ale menší podíl na výchově?
Proč je dobře vydělávající a prací zaneprázdněný rodič někdy diskriminován ve sporu o péči o dítě s expartnerem, ačkoliv mu zajišťuje větší komfort? Je správné, aby ten, kdo má více času, protože méně vydělává, měl lepší pozici u soudu? Má být prací zaneprázdněnému rodiči odepřena střídavá péče nebo širší styk s dítětem?
-
Náhradní výživné chce stát poskytovat až čtyři roky
Stát plánuje prodloužit lhůtu, po jakou mohou samoživitelé pobírat náhradní výživné od státu, na 48 měsíců místo současných 24. Návrh zákona by měla Poslanecká sněmovna odsouhlasit již v prvním čtení.
-
Kdo za vás může podat návrh na oddlužení? Pozor si dejte na oddlužovací šmejdy
Ministerstvo spravedlnosti zmodernizovalo portál pro dlužníky, který přehlednou formou poradí, jak požádat soud o oddlužení a zbavit se tak části dluhů. Zároveň chce dlužníky varovat před tzv. oddlužovacími šmejdy.
-
Jak vymáhat dlužné výživné, aby vám bylo vyplaceno přes úřad práce?
Abyste mohli získat sociální dávku náhradního výživného od úřadu práce, musí u druhé strany probíhat vymožení pohledávek v rámci exekuce. U koho exekuci řešit?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Náhradní výživné 4. díl: Kdy se změní výše dávky anebo se zastaví její výplata
Částka, která je vám vyplácena v rámci nové dávky s názvem náhradní výživné, vám může být za určitých okolností snížena nebo zvýšena. Dále také může dojít k zastavení výplaty. Kdy a proč?
-
Náhradní výživné 2. díl: Jak si zažádat o alimenty od státu pro dítě?
Pokud vám bývalý přítel nebo manžel neplatí dlouhodobě anebo jen částečně alimenty na vaše společné dítě, ušlé peníze vám může prostřednictvím nové sociální dávky kompenzovat stát. Jak o výplatu zažádat?
-
Náhradní výživné 3. díl: Co doložit k žádosti o dávku?
Žádosti o náhradní výživné můžete podávat už od 1. července 2021. Pro kladné rozhodnutí o nároku je potřeba splnit podmínky, které budete muset vyplnit v žádosti, ale navíc i prokázat příslušnými doklady. Co budete potřebovat?
-
Náhradní výživné 1. díl: Kdy začíná platit a 5 základních otázek
Máte problém s tím, že vám bývalý partner anebo exmanžel neplatí dlouhodobě výživné na děti? Možná právě vám pomůže nová sociální dávka s názvem náhradní výživné. Pojďme se proto společně podívat, kdo na ni bude mít nárok a za jakých podmínek.
-
Bývalý partner vám neplatí alimenty? Za pár měsíců budete moci žádat o náhradní výživné
Po dlouhých letech dohadů a diskuzí se konečně podařilo protáhnout celým legislativním procesem zákon, který pomůže samoživitelkám a samoživitelům, kterým jejich bývalý partner nijak nepřispívá na děti. Ušlé peníze jim bude moci kompenzovat nová dávka s názvem náhradní výživné.