-
6 otázek a odpovědí: co dělat, když jsem ztratil občanský průkaz
Pokud jste ztratili občanský průkaz, tak nejdůležitější je rychle ho nahlásit do databáze neplatných dokladů. A hned potom si zažádejte o nový. Jaký je přesný postup a co všechno si připravit pro běhání po úřadech?
-
Jakou platební kartu si vzít na dovolenou
Jaké peníze si s sebou berete na dovolenou? Vyměňujete už v české směnárně? Nebo si vybíráte na místě z bankomatu a po cestě platíte kartou?
-
Co je třeba pro vyřízení prvního občanského průkazu
Občanský průkaz patří mezi základní osobní doklady, které má každý z nás. Jak vlastně získáte svůj první občanský průkaz a jaké doklady musíte při žádosti předložit.
-
Jaké suvenýry si můžete a nemůžete dovézt z dovolené
Pokud letos pojedete na dovolenou za exotikou, dejte si pozor na suvenýry, které je zakázané vyvážet. Kromě slonoviny a třeba živých zvířat, což si pamatuje skoro každý, to můžou být i mušle nebo kaviár.
-
Nová občanka rychle a bez problémů
Kam jít požádat o vydání nového občanského průkazu a kolik to stojí? Co všechno si s sebou musíte vzít a na co se připravit? Jak dlouho bude trvat vydání průkazu? V článku vám poradíme, jak vyřídit občanku hladce a bez zbytečných problémů.
-
Seznam dokladů pro děti, když cestují bez rodičů do zahraničí
Než vypravíte dítě na prázdniny u moře nebo na zahraniční tábor, přesvěčte se, že mu přibalíte všechny potřebné cestovní dokumenty. Kromě cestovního pasu, nebo občanského průkazu, můžete dítěti dát s sebou i souhlas rodičů s vycestováním nezletilé osoby.
-
Jak na vyřazení auta z registru vozidel
Důvodů ke zrušení registrace vozidla může být celá řada. Nejčastější jsou ty, že automobil byl zcela zničen při havárii, odcizen nebo že přirozeně dosloužil, došel na konec své životnosti. Ve všech těchto případech je nutné vůz vyřadit z registru vozidel.
-
Co dělat při registraci nového auta
Rozhodli jste se koupit nové auto? Abyste s ním mohli vyjet na silnice, tak musíte auto ještě registrovat. Pro registraci na registru vozidel je podmínkou povinné ručení a také musíte doložit další dokumenty. Samotnou registraci pak vyřídíte většinou na počkání.
-
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Než odjedete letos na dovolenou, zkontrolujte si doklady. Víte, jakou platnost musí mít cestovní pas do různých zemí, kde budete potřebovat vízum a kam dojedete jen na občanský průkaz a bez kontroly? Na 12 nejčastějších otázek máme aktuální odpovědi.
-
Co dělat, když v zahraničí ztratíte cestovní pas, občanku nebo řidičský průkaz?
Ztráta dokladů je vždycky nepříjemná záležitost. Musíte na úřad a všechny ztracené doklady znovu vyřídit. Jak ale postupovat, když ztratíte občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičák v zahraničí na dovolené?
-
Jak si ještě před dovolenou vyřídit cestovní pas
Cestovní pas je třeba vyřizovat s předstihem, protože na jeho vyhotovení mají úřady 30denní lhůtu. Pokud zjistíte chvíli před dovolenou, že je váš pas již neplatný, pěkně si v případě zkrácené lhůty připlatíte. Vyřízení pasu do 5 pracovních dnů totiž stojí 3000 Kč, za 6000 Kč si můžete pořídit pas i do 24 hodin. Jak a kde lze vyřídit pas a jaké jsou náklady s jeho pořízením?
-
Jaké doklady jsou třeba k vyřízení dětského pasu nebo občanky?
Chcete se s dětmi v létě vydat k moři? Přemýšlíte, jestli jim bude stačit občanka anebo budou rovnou potřebovat pas? Přečtěte si, co je k vyřízení cestovních dokladů pro děti potřeba.
-
Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového, potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřidíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Odstranění institutu polopřevodu ale přineslo některá úskalí, na která je třeba dát pozor.
-
Nemusíte si náhodou tento rok vyměnit řidičák?
Pokud vám v nejbližší době končí platnost řidičského průkazu, je na čase si vyřídit nový. Co všechno budete muset pro nový řidičák udělat, kde vám ho vydají a budete k tomu potřebovat fotku?
-
Můžete mít trvalý pobyt v nájmu?
Mezi lidmi se říká, že získání trvalého pobytu v nájemním bytě bývá obtížné. Opak je ale pravdou. Pokud vás pronajímatel ústně nebo písemně informuje, že si v jeho bytě nemůžete zapsat trvalý pobyt, je takové rozhodnutí neplatné a vy ho nemusíte respektovat.
-
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Není to zas tak výjimečná situace, jak by se mohlo zdát, i když se vám možná ještě nestala. Pak patříte mezi ty šťastnější, kteří na letišti nečekali na zpožděné letadlo nebo na jiné letadlo, protože byl jejich let prostě bez náhrady zrušen.
-
Nemějte strach z předmanželské smlouvy
Lidé, kteří chtějí jít životem spolu, bývají stále víc racionální a snaží se připravit i na případ nehody manželství. Nikdo neví, co bude za pět sedm let, ale jisté je, že milostné poblouznění velmi pravděpodobně pomine. Pak bude dobré mít jasnou dohodou o tom, co by se stalo s majetkem v případě rozchodu.
-
Poslanci schválili elektronické dálniční známky a odmítli jejich zdražení
Poslanci odhlasovali, že elektronické známky bude používat už od roku 2021. A dokonce si za ně nebudeme připlácet, protože plánované zdražení poslanci odmítli.
-
Plná moc k přepisu vozidla: jak na to
Co vše potřebujete, když vyřizujete plnou moc pro přepis auta na nového majitele? Jak a kde plnou moc ověřit?
-
Cestovatelský apetit roste, o cizinu je velký zájem
Že peněz není mezi lidmi málo, se také pozná podle toho, že zahraniční dovolenou si vzít nenechají a vyjíždějí na ni i víckrát ročně. Přesto jsou ale nejfrekventovanější dobou volna letní prázdniny.
-
Autem k moři: jak koupit rakouskou dálniční známku?
V Rakousku můžete na dálnicích jezdit i jen s elektronickou dálniční známkou. Jak si ji pořídit, až pojedete na letošní dovolenou do Chorvatska?
-
Kolik můžete vypít na dovolené alkoholu před tím, než budete řídit?
V České republice je nulová tolerance alkoholu za volantem. Ale v jiných zemích EU můžete nadýchat bez postihu i půl promile. Jaké jsou tedy v Evropě limity pro alkohol za volantem?
-
Přehled: co dělat, když ztratíte doklady?
Možná se to stalo už i vám. Ztratili jste peněženku i všechny doklady. Co teď ale s tím?
-
Jak si můžete změnit jméno po svatbě
Po svatbě se většinou novomanželé jmenují stejně, žena přebírá manželovo příjmení. Nemusí tomu ale tak být vždycky.
-
Je levné cestování, cestovní blogy a sociální sítě jen novou formu kolonialismu?
Zatímco travel blogy na cestování vydělávají a prodávají své fotky na produkt placement, tak na země třetího světa jako takové se znovu zapomíná. A slouží jen jako zdroj zážitků, fotek a cestovatelských videí.
-
Jak vyřídíte cestovní pas pro miminko narozené v ČR nebo v zahraničí
Chystáte se na dovolenou, ale taky čekáte miminko? Možná se to narodí dřív a na dovolenou k moři pojedete už ve třech. A nebo naopak už doma tři jste a k tomu moři už máte dovolenou koupenou. Jen doklady vám chybí. Přečtěte si, jak vyřídit cestovní pas pro nejmenší děti.
-
Jak a proč si zřídit datovou schránku
Uvažujete o tom, že byste si zřídili datovou schránku? K čemu je vlastně dobrá a kolik času vám sebere vyřizování?
-
Co dělat, když si chci vyzvednout doklady na Ministerstvu vnitra
Od poloviny roku 2018 je možné zažádat nejen o zrychlené vydání cestovních dokladů, ale i tzv. expresní vydání. V takovém případě si ale musíte doklady dojet vyzvednout na ministerstvo vnitra do Prahy.
-
Kolik zaplatíte za dálniční známky v Evropě? Přehled 2019
Než vyjedete na letní dobrodružství autem po Evropě, podívejte se na velký přehled, kolik a kde zaplatíte za použití dálnice.
-
Co všechno musíte udělat, když se vám narodí dítě?
Příchod nového člena rodiny je pokaždé velká událost, která rodičům přináší obrovský pocit štěstí. Před narozením miminka i po něm je však potřeba vyřídit také spoustu administrativních záležitostí, které se nevyplatí nechat na poslední chvíli. Které to jsou?
-
Zmeškali jste letadlo? Nepanikařte, na letišti jsou na to připravení
Přestali jste si hlídat čas, zatímco jste nakupovali dárky v bezcelní zóně, nebo jste po cestě na letiště zůstali stát v nekonečné koloně a zmeškali let? Ačkoli se to zpočátku může zdát jako bezvýchodná situace, buďte v klidu. Letištní personál je na tyto situace připravený. Stačí, když se budete držet následujících bodů.
-
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
Nejste občanem České republiky, ale dlouhodobě se zdržujete na našem území a chcete si zde udělat řidičský průkaz? A jde to vůbec?
-
Chcete si pořídit zbrojní průkaz? Musíte zvládnout přísné testy
Zbrojní průkaz je doklad, který opravňuje fyzické osoby k držení zbraní. Podmínky pro jeho získání jsou v České republice poměrně přísné. Co všechno musíte udělat, když chcete legálně držet a používat střelnou nebo jinou zbraň?
-
18 užitečných článků roku 2018, které se vám budou hodit i v roce 2019
Rok 2018 je definitivně za námi. Pojďme si ho rychle zrekapitulovat v 18 článcích, které se vám budou hodit i v roce 2019.
-
Které doklady si musíte po svatbě vyřizovat znovu?
Každý z nás udělá v životě několik závažných rozhodnutí. Jedním z nich je i vstup do manželství. Vdát se? Oženit se? Proč ne. Připravte se ale na to, že vás tento krok donutí ke změně mnoha dokladů. Nevyhnete se několika jednání na úřadech. Na co nezapomenout?
-
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Nově si můžete cestovní pas nebo občanku vyzvednout rovnou čerstvé na Ministerstvu vnitra v Praze. Víte, kde ministerstvo je, a kdy a za jakých podmínek si nový doklad vyzvednout?
-
eObčanka aneb má Česko konečně nakročeno do 21. století?
Od 1. července se vydávají eObčanky, a česká veřejná správa tak snad konečně nakročila k digitalizaci. Víte o elektronických občanských průkazech vše, co byste měli v tuto chvíli vědět?
-
Jaké jsou poplatky za cestovní doklady a občanky od července 2018
Nově od července můžete získat standardní cestovní pas už za 24 hodin. Je to samozřejmě dražší a navíc i logisticky náročnější, pro pas si totiž budete muset dojet osobně do Prahy na Ministerstvo vnitra.
-
SPZ se mi zničila a technický průkaz jsem ztratil! Co teď?
Víte, jaké doklady potřebujete pro vyřízení všeho nutného na registru vozidel? Kromě průkazu totožnosti si samozřejmě připravte doklady k vozidlu a případně už předvyplněné formuláře. Co všechno je třeba při registraci nového vozidla nebo při ztrátě SPZ, najdete v článku.