Štítek státní svátky

Státní svátek ČR je den určený zákonem  č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Dle tohoto zákona jsou v České republice slaveny státní svátky, ostatní svátky, významné dny. Státní a ostatní svátky jsou dny volna a připomínají významné dny historie a kulturně-křesťanského odkazu ČR. Mezi svátky tak patří samozřejmě Vánoce, Velikonoce, dále pak například den výročí samostatné ČR nebo den výročí sametové revoluce. Další sváteční dny najdete v našem přehledu státních svátků za aktuální rok

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2023?
  Za chvíli tu máme pololetní prázdniny. Na jaké datum a den spadají? A kdy bude ve druhém pololetí v roce 2023 další volno?
 • Na jaké dny připadají svátky v roce 2023?
  Podívejte se na přehled státních svátků, Vánoc, Velikonoc a dalších dnů volna v roce 2023. Na jaké dny připadají státní svátky v tomto roce? Budou vánoční svátky v roce 2023 krátké, či dlouhé? Na které svátky budou muset obchodní centra zavřít?
 • Redakce Finance.cz vám přeje krásné Vánoce
  Vánoční svátky i Nový rok jsou za dveřmi. Možná už máte na stole nachystané cukroví, v pokoji nazdobený stromeček anebo se chystáte na poslední chvíli ještě nakupovat vánoční dárky.
 • Jak Vánoce 2022 posunou výplaty důchodů?
  V roce 2022 se výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvaly 6×. Jak se změní výplata starobních či invalidních důchodů na Vánoce?
 • Svátky v roce 2023 posunou termíny výplaty důchodů, kdy vám přijdou důchody na Vánoce?
  Svátky posouvají výplaty důchodů. Jak budou vypláceny důchody v roce 2023? Kdy vám přijde důchod kolem Velikonoc, Vánoc a dalších svátků v roce 2023? A jak posunou termín výplaty důchodů letošní Vánoce?
 • Jak budou zavřeny obchody na letošní Vánoce?
  Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude číhá vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2023.
 • Kdy přijdou důchody na tyto Vánoce? Kdy byly vypláceny důchody kolem svátků 2022?
  Česká správa sociálního zabezpečení uveřejnila, kdy budou vypláceny důchody na Vánoce 2022. Jak tomu bude kolem Vánoc a jak to bylo okolo Velikonoc a svátků v roce 2022?
 • Svátek 17. listopadu – jak to bude s obchody?
  Ve čtvrtek 17. listopadu 2022 slavíme státní svátek a připomeneme si výročí sametové revoluce. Plno zaměstnanců tak bude mít v práci volno. Budeme moci péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči. Nebudou náhodou zavřené obchody?
 • Svátek Všech svatých a Dušičky aneb Proč to není státní svátek?
  Na konci října slavíme výročí založení samostatného československého státu. Také nás ale čekají i další významné dny, Všichni svatí a také Dušičky. Ani jeden z těchto dnů není oficiálně českým státním svátkem.
 • Jak vychází školní prázdniny v roce 2022/2023?
  Jak vychází jarní a letní prázdniny ve školním roce 2022/2023? Jak vychází svátky v roce 2022 a 2023?
 • Sv. Václav vychází letos na středu. Obchody zůstanou zavřené
  Během svátku Dne české státnosti budou zavřené obchody a supermarkety. Tak říká pár let starý zákon. Obchody a provozovny s prostorem větším než 200 metrů čtverečních musí být během vybraných svátků zavřené. Někde ale přece jen otevřou. Kde všude můžete na zářijový státní svátek nakoupit?
 • Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?
  Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa či 17. listopadu?
 • Jak vychází prázdniny a svátky ve školním roce 2022/2023?
  Kdy se vrátí studenti do školy ve školním roce 2022/2023? Kdy budou podzimní, pololetní či jarní prázdniny? Jak v roce 2021 vychází Vánoce? Jak vychází svátky v letech 2022 a 2023?
 • Jak vychází prázdniny a svátky ve školním roce 2022/2023?
  Kdy budou ve školním roce 2022/2023 podzimní a zimní prázdniny? Kdy ve vašem okrese budou jarní prázdniny? A na které dny vychází státní svátky?
 • Jak letos vychází červencové svátky?
  Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa slavíme na začátku letních prázdnin. Letos tyto svátky vychází na úterý a středu. Budou v tyto dny otevřené obchody?
 • Kdy a proč slavíme Den dětí?
  Den dětí je zažitým dnem plným her, soutěží a sladkostí. V České republice se tento den slaví každý rok a účast rodin s dětmi bývá na veřejných oslavách více než hojná. Tento den se slaví po celém světě, ale ne ve všech zemích ve stejný den, tedy prvního června. Kdy se tedy ještě slaví Den dětí?
 • O víkendu nás čeká Den matek a Den vítězství: proč některé obchody neotevřou?
  Tento víkend si všichni připomeneme, jak moc jsou pro nás důležité naše maminky, které oslaví svůj svátek. Na kdy Den matek připadá a proč?
 • Jaký je termín Velikonoc v roce 2023?
  Velikonoce v roce 2023 připadají na začátek dubna. Které sváteční dny musí obchody zůstat zavřeny? A jak vychází další svátky v roce 2023?
 • Otevírací doba na Velikonoce 2022: kdy zůstanou obchody zavřené?
  Jak budou otevřeny obchody na Velikonoce 2022? Obchody s rozlohou nad 200 m2 by musely být v pondělí zavřeny, nicméně nouzový stav tuto situaci mění. Obchodní řetězce ovšem budou mít většinou zavřeno, aby dopřály klidné Velikonoční pondělí svým zaměstnancům. Kde a kdy tedy (ne)nakoupíte? Budou obchody otevřeny na Velký pátek?
 • Velikonoce se blíží, kdy budou další státní svátky v roce 2022?
  Pojďme si zrekapitulovat, kdy bude v roce 2022 volno a které svátky připadnou v tomto roce na pracovní dny. Víte, kdy budou Velikonoce a kdy Vánoce? A kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?
 • Kdy budou zmrzlí muži - Pankrác, Servác a Bonifác?
  Léto sice nastupuje mnohdy už v dubnu, ale to neznamená, že by ráno nemrzlo. Z rychlých změn počasí nemají radost zemědělci, kterým ranním mrazíky ničí úrodu. Navíc v květnu přichází ledoví muži, co to znamená pro počasí?
 • Kdy se vlastně slaví Den matek?
  Den matek není u nás moc slavený den, mnohem známější je jeho bratranec MDŽ. A i ten má spíš negativní pověst, za což může protěžování tohoto dne během komunistického režimu. Den matek by si ale zasloužil pořádnou oslavu, protože svoji mámu má snad každý rád.
 • Kdy bude letos MDŽ?
  Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.
 • Bude letos přestupný rok?
  Jednou za čtyři rok je rok přestupný a místo obvyklých 365 dní má dnů hned 366. O jeden den je vždy delší měsíc únor. Jak poznat, který rok bude přestupný?
 • Kdy budou Velikonoce v roce 2022?
  Velikonoce a velikonoční svátky mají pohyblivý termín a proto se špatně pamatuje, kdy přesně Velikonoce jsou. Víte, podle čeho se tento termín stanovuje a kdy budou Velikonoce právě v roce 2022?
 • Jak vychází svátky v roce 2022?
  Jak vychází státní svátky v roce 2022? Kdy budou Velikonoce v roce 2022? Na které dny připadají jarní či podzimní svátky? Jak dlouhé budou Vánoce v roce 2022?
 • Kdy se vyplácí sociální dávky
  Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
 • Jaká je otevírací doba obchodů o svátcích?
  O jakých svátcích musí mít obchody zavřeno? Jsou kvůli koronaviru nějaká omezení v otevírací době? A jaká pravidla musíte dodržovat při nakupování?
 • Jak vychází svátky v roce 2021?
  Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Jak to bude letos o Velikonocích se zavřenými obchody, příplatky za svátek a ošetřovným?
  Letošní Velikonoce připadají na začátek dubna. Společně s nimi nás čekají i dva státní svátky a školní prázdniny. Jak budou mít otevřené obchody? Budete mít nárok na příplatek za práci ve svátek? A vzniká za dny Velikonoc nárok na ošetřovné?
 • Je Valentýn svátek lásky, nebo jen zaprodaná komerce?
  Sv. Valentýn je umělým svátkem importovaným z Ameriky. V Česku totiž slavíme lásku přece prvního máje.
 • Uzavření obchodů o nedělích se řešilo před i během nouzového stavu. Bude zavřeno, či ne?
  Mnoho osob před nouzovým stavem podporovalo uzavření obchodů v neděli. Na začátku dubna podobný návrh řešili i politici. Jak to tedy s uzavřením obchodů s potravinami o nedělích vypadá v blízké budoucnosti?
 • Přejeme krásné Velikonoce
  Velikonoční svátky začínají květnou nedělí a končí velikonočním pondělím. Nicméně tento rok budou Velikonoce jiné a budeme je trávit doma či v přírodě pouze s nejbližšími.
 • Kdy se mění čas ze zimního na letní v roce 2020?
  Venku je čím dál větší teplo a za okny už nějakou dobu můžeme pozorovat první krůčky jara. V sobotu byl navíc první jarní den. Kdy nás tedy čeká změna času a kam posuneme ručičku na hodinách?
 • Den sv. Patrika: kdy se letos slaví a proč?
  Den svatého Patrika připadá na příští týden. Chystáte se svatého Patrika oslavit hudbou, tancem, zeleným pivem nebo jen zelenými ponožkami?
 • Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
  Den svatého Valentýna slavíme 14. února. Což je právě dnes. Co všechno víte a nevíte o tomto svátku? Zkuste se otestovat ještě před tím, než vyrazíte domů za svou drahou polovičkou to pořádně oslavit.
 • Kdy letos chodí Mikuláš?
  Mikuláš v roce 2019 bude chodit ve čtvrtek 5. prosince, tak na to připravte své děti či vnoučata. Kdy začíná letos advent? A proč chodí Mikuláš s čertem a andělem?
 • Kdy začít nakupovat na Vánoce? Aneb jaké akce nás čekají?
  Vánoce jsou tady už za necelé dva měsícel. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští měsíc se můžete těšit na dny dopravy zdarma a na Black Friday.
 • Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Kvíz: Znáte přesná data státních svátků?
  Pamatujete si dobře data českých státních svátků a vyznáte se v naší historii? Zkuste si udělat jednoduchý kvíz a přesvědčte se o svých znalostech.
 • Kdy začínají letní prázdniny?
  Letní prázdniny začínají letos dětem dříve, takže již na konci června si přichystejte odměnu. Kdy si půjdou děti pro vysvědčení? A kdy končí školní prázdniny?
 • Medardova kápě, jak moc na ni kape
  Podle lidového rčení je Medard deštivý a následné dny ještě deštivější. A nebo je naopak sucho a ještě větší sucho. Jak přírodě tato pranostika vychází v posledních deseti letech.
 • Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
  Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
 • Prázdniny skončily, kdy bude volno na podzim?
  Děti se již těší na to, kdy si po prádzninách užijí dalšího volna, a vy se také těšíte na volno, abyste měli klid na sběr hub a koštování burčáku. Na jaké dny vychází svátky v září, řijnu a listopadu? Kdy budou podzimní prádzniny? Kdy budou obchody zavřené? A jak vycházejí letos Vánoce?
 • Kdy jsou letos Velikonoce
  Velikonoce jsou svátkem, který nemá přesně stanovené datum, a každý rok tak připadá na jiné dny a jiný víkend. Kdy se můžete těšit na svátky jara v letošním roce? A jak budou mít obchody zavřeno?