Štítek státní svátky

Státní svátek ČR je den určený zákonem  č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Dle tohoto zákona jsou v České republice slaveny státní svátky, ostatní svátky, významné dny. Státní a ostatní svátky jsou dny volna a připomínají významné dny historie a kulturně-křesťanského odkazu ČR. Mezi svátky tak patří samozřejmě Vánoce, Velikonoce, dále pak například den výročí samostatné ČR nebo den výročí sametové revoluce. Další sváteční dny najdete v našem přehledu státních svátků za aktuální rok

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Jak vycházejí letos Vánoce? Jak budou zavřeny obchody?
  Vánoce jsou již pomalu za rohem a v obchodech na nás všude čihá i vánoční výzdoba. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik dnů bude volno a kdy začíná nový rok 2021.
 • Svátek 17. listopadu - jak to bude s obchody?
  V úterý oslavíme státní svátek 17. listopadu a připomeneme si výročí sametové revoluce. Plno zaměstnanců tak bude mít v práci volno. Budeme moci péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči. Nebudou náhodou zavřené obchody?
 • Svátek Všech Svatých a Dušičky aneb proč to není státní svátek?
  Na konci října slavíme výročí založení samostatného československého státu. Také nás ale čekají i další významné dny, Všichni Svatí a také Dušičky. Ani jeden z těchto dnů není oficiálně českým státním svátkem.
 • V pondělí je sv. Václava! Obchody zůstanou zavřené
  Během pondělního svátku budou zavřené obchody a supermarkety. Tak říká pár let starý zákon. Obchody a provozovny s prostorem větším než 200 metrů čtverečních musí být během vybraných svátků zavřené. Někde ale přece jen otevřou. Kde všude můžete v pondělí na státní svátek nakoupit?
 • Čeká nás prodloužený víkend - jak jsou otevřeny obchody?
  Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa slavíme na začátku letních prázdnin. Letos tyto svátky vychází na neděli a pondělí prvního prázdninového víkendu. Budou v tyto dny otevřené obchody?
 • Červencové svátky se blíží. Jak vychází svátky v roce 2021?
  Podívejte se, jak vychází státní svátky 2021 a naplánujte si volno, dovolenou a výlety. Kolik nás čeká volných dnů? Kdy musí být obchodní centra zavřená? Na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Kdy se vyplácí sociální dávky
  Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
 • Prázdniny a svátky ve školním roce 2020/2021 - přehled
  Kdy budou ve školním roce 2020/2021 podzimní a zimní prázdniny? Kdy ve vašem okrese budou jarní prázdniny? A na které dny vychází státní svátky?
 • Uzavření obchodů o nedělích se řešilo před i během nouzového stavu. Bude zavřeno, či ne?
  Mnoho osob před nouzovým stavem podporovalo uzavření obchodů v neděli. Na začátku dubna podobný návrh řešili i politici. Jak to tedy s uzavřením obchodů s potravinami o nedělích vypadá v blízké budoucnosti?
 • Kdy a proč slavíme Den dětí
  Den dětí je zažitým dnem plným her, soutěží a sladkostí. V České republice se tento den slaví každý rok a účast rodin s dětmi bývá na veřejných oslavách více než hojná. Tento den se slaví po celém světě, ale ne ve všech zemích ve stejný den, tedy prvního června. Kdy se tedy ještě slaví Den dětí?
 • Kdy se vlastně slaví Den matek?
  Den matek není u nás moc slavený den, mnohem známější je jeho bratranec MDŽ. A i ten má spíš negativní pověst, za což může protěžování tohoto dne během komunistického režimu. Den matek by si ale zasloužil pořádnou oslavu, protože svoji mámu má snad každý rád.
 • Přejeme krásné Velikonoce
  Velikonoční svátky začínají květnou nedělí a končí velikonočním pondělím. Nicméně tento rok budou Velikonoce jiné a budeme je trávit doma či v přírodě pouze s nejbližšími.
 • Blíží se Velikonoce. Kdy budou prázdniny a kdy zavřou obchody?
  Velikonoce a velikonoční svátky mají pohyblivý termín a proto se špatně pamatuje, kdy přesně Velikonoce jsou. Víte, podle čeho se tento termín stanovuje a kdy budou Velikonoce právě v roce 2020?
 • Kdy se mění čas ze zimního na letní v roce 2020?
  Venku je čím dál větší teplo a za okny už nějakou dobu můžeme pozorovat první krůčky jara. V sobotu byl navíc první jarní den. Kdy nás tedy čeká změna času a kam posuneme ručičku na hodinách?
 • Den sv. Patrika: kdy se letos slaví a proč?
  Den svatého Patrika připadá na příští týden. Chystáte se svatého Patrika oslavit hudbou, tancem, zeleným pivem nebo jen zelenými ponožkami?
 • Kdy bude letos MDŽ?
  Už jste vymysleli, čím na Mezinárodní den žen potěšíte svou partnerku, manželku, maminku, dceru anebo sestru? Pokud ne, měli byste popřemýšlet. Moc času vám nezbývá.
 • Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
  Den svatého Valentýna slavíme 14. února. Což je právě dnes. Co všechno víte a nevíte o tomto svátku? Zkuste se otestovat ještě před tím, než vyrazíte domů za svou drahou polovičkou to pořádně oslavit.
 • Je Valentýn svátek lásky, nebo jen zaprodaná komerce?
  Sv. Valentýn je umělým svátkem importovaným z Ameriky. V Česku totiž slavíme lásku přece prvního máje.
 • Kdy budou pololetní prázdniny v roce 2020?
  Vánoční svátky a prázdniny vám nestačily a již teď začínáte vyhlížet další volno? Za chvíli jsou tu pololetní prázdniny. Co před nimi děti čeká a jak dlouho budou trvat?
 • Redakce Finance.cz vám přeje krásné Vánoce
  Vánoční svátky i Nový rok jsou za dveřmi. Možná už máte na stole nachystané cukroví, v pokoji nazdobený stromeček anebo se chystáte na poslední chvíli ještě nakupovat vánoční dárky.
 • Kdy letos chodí Mikuláš?
  Mikuláš v roce 2019 bude chodit ve čtvrtek 5. prosince, tak na to připravte své děti či vnoučata. Kdy začíná letos advent? A proč chodí Mikuláš s čertem a andělem?
 • Kdy začít nakupovat na Vánoce? Aneb jaké akce nás čekají?
  Vánoce jsou tady už za necelé dva měsícel. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští měsíc se můžete těšit na dny dopravy zdarma a na Black Friday.
 • Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
  Hola, hola, škola volá a studenti středních a základních škol se nejspíš těší na prázdniny už od začátku školního roku. Kdy budou jarní a podzimní prázdniny ve školním roce 2019/2020? Kdy budou ve vašem okrese jarní prázdniny? A jak letos vychází Vánoce?
 • Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?
  Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa, či 17. listopadu?
 • Kvíz: Znáte přesná data státních svátků?
  Pamatujete si dobře data českých státních svátků a vyznáte se v naší historii? Zkuste si udělat jednoduchý kvíz a přesvědčte se o svých znalostech.
 • Kdy začínají letní prázdniny?
  Letní prázdniny začínají letos dětem dříve, takže již na konci června si přichystejte odměnu. Kdy si půjdou děti pro vysvědčení? A kdy končí školní prázdniny?
 • Medardova kápě, jak moc na ni kape
  Podle lidového rčení je Medard deštivý a následné dny ještě deštivější. A nebo je naopak sucho a ještě větší sucho. Jak přírodě tato pranostika vychází v posledních deseti letech.
 • Kdy budou zmrzlí muži - Pankrác, Servác a Bonifác
  Léto sice nastupuje mnohdy už v dubnu, ale to neznamená, že by ráno nemrzlo. Z rychlých změn počasí nemají radost zemědělci, kterým ranním mrazíky ničí úrodu. Navíc v květnu přichází ledoví muži, co to znamená pro počasí?
 • Bude letos přestupný rok?
  Jednou za čtyři rok je rok přestupný a místo obvyklých 365 dní má dnů hned 366. O jeden den je vždy delší měsíc únor. Jak poznat, který rok bude přestupný?
 • Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
  Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
 • Kalendář státních svátků 2019: kdy bude volno?
  Pojďme si zrekapitulovat, kdy bude v roce 2019 volno a které svátky připadnou v tomto roce na pracovní dny. Víte, kdy budou Velikonoce a kdy Vánoce? A kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?
 • Prázdniny skončily, kdy bude volno na podzim?
  Děti se již těší na to, kdy si po prádzninách užijí dalšího volna, a vy se také těšíte na volno, abyste měli klid na sběr hub a koštování burčáku. Na jaké dny vychází svátky v září, řijnu a listopadu? Kdy budou podzimní prádzniny? Kdy budou obchody zavřené? A jak vycházejí letos Vánoce?
 • Kdy jsou letos Velikonoce
  Velikonoce jsou svátkem, který nemá přesně stanovené datum, a každý rok tak připadá na jiné dny a jiný víkend. Kdy se můžete těšit na svátky jara v letošním roce? A jak budou mít obchody zavřeno?