Štítek státní svátky

Státní svátek ČR je den určený zákonem  č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu. Dle tohoto zákona jsou v České republice slaveny státní svátky, ostatní svátky, významné dny. Státní a ostatní svátky jsou dny volna a připomínají významné dny historie a kulturně-křesťanského odkazu ČR. Mezi svátky tak patří samozřejmě Vánoce, Velikonoce, dále pak například den výročí samostatné ČR nebo den výročí sametové revoluce. Další sváteční dny najdete v našem přehledu státních svátků za aktuální rok

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Jak vycházejí podzimní svátky? A kdy zůstanou obchody zavřeny?
  Letní prázdniny utekly jako voda a děti se již těší na podzimní prázdniny a také svátky na podzim. Na jaké dny letos připadají svátky sv. Václava, vznik Československa, či 17. listopadu?
 • Kvíz: Znáte přesná data státních svátků?
  Pamatujete si dobře data českých státních svátků a vyznáte se v naší historii? Zkuste si udělat jednoduchý kvíz a přesvědčte se o svých znalostech.
 • Jaké máte plány na prodloužený víkend?
  Svátky Cyrila a Metoděje a výročí upálení Jana Husa slavíme na začátku letních prázdnin. Letos tyto svátky vychází na pátek a sobotu prvního prázdninového týdne. Budou v tyto dny otevřené obchody?
 • Kdy začínají letní prázdniny?
  Letní prázdniny začínají letos dětem dříve, takže již na konci června si přichystejte odměnu. Kdy si půjdou děti pro vysvědčení? A kdy končí školní prázdniny?
 • Kdy se vyplácí sociální dávky
  Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
 • Medardova kápě, jak moc na ni kape
  Podle lidového rčení je Medard deštivý a následné dny ještě deštivější. A nebo je naopak sucho a ještě větší sucho. Jak přírodě tato pranostika vychází v posledních deseti letech.
 • Kdy a proč slavíme Den dětí
  Den dětí je zažitým dnem plným her, soutěží a sladkostí. V České republice se tento den slaví každý rok a účast rodin s dětmi bývá na veřejných oslavách více než hojná. Tento den se slaví po celém světě, ale ne ve všech zemích ve stejný den, tedy prvního června. Kdy se tedy ještě slaví Den dětí?
 • Dnes je poslední zmrzlý Bonifác, léto může začít
  Léto bylo sice už v dubnu, ale to neznamená, že by ráno nemrzlo. Vlastně posledních pár týdnů byla docela zima. Teď ale přišli ledoví muži, co to znamená pro počasí?
 • Přejeme krásné Velikonoce
  Velikonoční svátky začínají květnou nedělí a končí velikonočním pondělím. Děti měly včera velikonoční prázdniny, dneska je svátek (Velikonoční pátek), pak celý víkend a nakonec ještě volné pondělí.
 • Blíží se Velikonoce. Kdy budou prázdniny a kdy zavřou obchody?
  Velikonoce a velikonoční svátky mají pohyblivý termín a proto se špatně pamatuje, kdy přesně Velikonoce jsou. Víte, podle čeho se tento termín stanovuje a kdy budou Velikonoce právě v roce 2019?
 • Kdy se vlastně slaví Den matek?
  Den matek není u nás moc slavený den, mnohem známější je jeho bratranec MDŽ. A i ten má spíš negativní pověst, za což může protěžování tohoto dne během komunistického režimu. Den matek by si ale zasloužil pořádnou oslavu, protože svoji mámu má snad každý rád.
 • Tento víkend se oblékněte do zelené a připijte si Guinessem
  Den svatého Patrika připadá na tento víkend. Chystáte se svatého Patrika oslavit hudbou, tancem, zeleným pivem nebo jen zelenými ponožkami?
 • Test: Co víte a nevíte o dni svatého Valentýna
  Den svatého Valentýna slavíme 14. února. Což je právě dnes. Co všechno víte a nevíte o tomto svátku? Zkuste se otestovat ještě před tím, než vyrazíte domů za svou drahou polovičkou to pořádně oslavit.
 • Je Valentýn svátek lásky, nebo jen zaprodaná komerce?
  Sv. Valentýn je umělým svátkem importovaným z Ameriky. V Česku totiž slavíme lásku přece prvního máje.
 • Bude letos přestupný rok?
  Jednou za čtyři rok je rok přestupný a místo obvyklých 365 dní má dnů hned 366. O jeden den je vždy delší měsíc únor. Jak poznat, který rok bude přestupný?
 • Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
  Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
 • Kalendář státních svátků 2019: kdy bude volno?
  Pojďme si zrekapitulovat, kdy bude v roce 2019 volno a které svátky připadnou v tomto roce na pracovní dny. Víte, kdy budou Velikonoce a kdy Vánoce? A kdy budou mít obchody na svátky zavřeno?
 • Redakce Finance.cz vám přeje krásné Vánoce
  Vánoční svátky i Nový rok jsou za dveřma. Možná už máte na stole nachystané cukroví, v pokoji nazdobený stromeček a nebo se chystáte na poslední chvíli ještě nakupovat vánoční dárky.
 • Už se těšíte na Vánoce?
  Vánoce jsou tady už za týden. Zrekapitulujme si, na které dny letošní Vánoce připadají, kolik se dočkáme volna a kdy začíná nový rok.
 • Dnes slavíme 17. listopadu, obchody zůstanou otevřené
  Tento víkend oslavíme státní svátek 17. listopadu a připomeneme si výročí sametové revoluce. Svátek ale připadá na víkend, takže volno navíc nebude. Budete péct cukroví, nakupovat vánoční dárky nebo jen tak lenošit na gauči? Nebudou náhodou zavřené obchody?
 • Státní svátky 2019 - na kolik volných dnů se můžeme těšit?
  Státní svátek je pro většinu lidí spojen s volnem a výlety. Kdy se v roce 2019 můžeme těšit na volný den? Kolik nás volných dnů vůbec čeká? A na jaké dny vychází státní svátky? 
 • Kdy začít nakupovat na Vánoce?
  Vánoce jsou tady už za dva měsícel. Někdo se těší na salát, někdo na cukroví a někdo na dárky. Je nejvyšší čas prostě začít nakupovat na Vánoce. Pamatují na to i obchody, takže už příští měsíc se můžete těšit na dny dopravy zdarma a na Black Friday.
 • Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
  Na konci října slavíme výročí založení samostatného československého státu. Také nás ale čekají i další významné dny, Všichni Svatí a také Dušičky. Ani jeden z těchto dnů není oficiálně českým státním svátkem.
 • V pátek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
  Během pátečního svátku budou zavřené obchody a supermarkety. Tak říká pár let starý zákon. Obchody a provozovny s prostorem větším než 200 metrů čtverečních musí být během vybraných svátků zavřené. Někde ale přece jen otevřou. Kde všude můžete v pátek na státní svátek nakoupit?
 • Prázdniny skončily, kdy bude volno na podzim?
  Děti se již těší na to, kdy si po prádzninách užijí dalšího volna, a vy se také těšíte na volno, abyste měli klid na sběr hub a koštování burčáku. Na jaké dny vychází svátky v září, řijnu a listopadu? Kdy budou podzimní prádzniny? Kdy budou obchody zavřené? A jak vycházejí letos Vánoce?
 • Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
  Hola, hola, škola volá a studenti středních a základních škol se nejspíš těší na prázdniny už od začátku školního roku. Kdy budou jarní a podzimní prázdniny ve školním roce 2019/2020? Kdy budou ve vašem okrese jarní prázdniny? A jak letos vychází Vánoce?
 • Kdy jsou letos Velikonoce
  Velikonoce jsou svátkem, který nemá přesně stanovené datum, a každý rok tak připadá na jiné dny a jiný víkend. Kdy se můžete těšit na svátky jara v letošním roce? A jak budou mít obchody zavřeno?

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.