-
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Právě dnes 25. 5. začíná platit nařízení o GDPR, neboli ochraně osobních údajů. Vzhledem k tomu, kolik emailů na toto téma různé eshopy svým zákazníkům v posledních týdnech rozeslaly, tak bychom i řekly, že všichni jsou připravení.
-
Odborníci z univerzitní sféry i průmyslu budou spolupracovat na zajištění kyberbezpečnosti
Kyberbezpečnost je stále větší a větší téma. Naše životy se přesouvají do online prostředí a zároveň přibývá útoků, které se snaží získat naše údaje, naše peníze, vlastně naše celé životy. Jaká je kyberbezpečnost v Česku?
-
Účty našich bank – propojte se!
Máte účty u několika bank? Nejste sami, po krachu několika bankovních ústavů po roce 1990, to tak snad udělal každý a diverzifikaci účtů se dnes brání jen málokdo. Do letoška jsme ale museli své účty ovládat každý zvlášť. To ale od půlky ledna neplatí.
-
Někdy je nutný PIN u bezkontaktní karty i do pětistovky
Bezkontaktní platební karty, které do čtečky nemusíte ani vsunovat, stačí přiložit, obvykle požadují PIN při útratě nad 500 Kč. Ale mohou nastat i výjimky. Terminál po vás může chtít PIN i při nákupu pod pětistovku.
-
5 rad, jak v e-shopech neprohloupit
Průzkum antivirové firmy Eset a společnosti Seznam.cz informuje, že 3 % Čechů byla při nákupech na webu okradena. Většinou nešlo o víc než 5 000 Kč. To je magická hranice, kterou se podvodníci snaží dodržet. Krádež do 5 000 Kč totiž zákon hodnotí jen jako přestupek. Nad tuto hranici je to už trestný čin, policie má v ruce větší pravomoci a pokusí se pro vás něco udělat. Jak se podobným situacím vyhnout?
-
Jak jste na tom s bezpečností na internetu?
Bezpečnost na internetu – téma tisíckrát omílané, a přesto jakoby se některých vůbec netýkalo. A to I presto, že hackeři můžou zneužít od vašeho facebookového profilu, až po odlehčení bankovního účtu od financí. Že se to týká jen známých lidí? To je pravda jen zčásti. Pokud jsou někde dveře bez zámku, proč by jimi hackeři nevešeli a nezkomplikovali majitelům život?
-
Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?
Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.
-
Na netu nejste nikdy v bezpečí
Dokážete si ještě představit život bez internetu? Možná, když spíte. Jinak s jeho pomocí komunikujeme, nakupujeme, obchodujeme, čteme zprávy a každý si nakonec může doplnit, jak jej využívá. Jenže s komfortem roste i riziko. Co všechno se může stát a kde být obezřetní?
-
Banky budou sdílet informace o kybernetických útocích, uvádí novela
Banky a Česká národní banky by měly sdílet informace o internetových útocích a incidentech a o přijatých opatřeních, jak takovým útokům zabránit. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou poslalo ministerstvo financí k připomínkám.
-
Jak bezpečně platit bezkontaktními kartami?
Platební karty jsou mezi Čechy stále oblíbenější. Od roku 2006 až do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí realizovaných prostřednictvím karet u obchodníků téměř 4krát. Největší podíl bezhotovostních plateb tvoří bezkontaktní platby. Používání bezkontaktních karet je pohodlné a při dodržování základních pravidel bezpečné. Na prvním místě je však vždy ostražitost držitele platební karty.
-
Obětí phishingu a škodlivých virů přibývá
Podle statistik ČSOB a Ery útočí hackeři nejčastěji na účty klientů prostřednictvím podvodných e-mailů a škodlivých virů. Phishing a malware představují 78 % všech evidovaných útoků, zbytek tvoří útoky s využitím sociálních sítí, zejména Facebooku. Počet kybernetických útoků meziročně stoupl o desítky procent. Odborníci odhadují, že počet některých typů útoků může letos vzrůst oproti loňsku dokonce až o stovky procent. Metody phishingových a malwarových útoků jsou navíc stále sofistikovanější a nebezpečnější, jen v loňském roce byly příčinou neoprávněného odčerpání peněz z účtů přes kanály elektronického bankovnictví v 95 % případů. Specialisté na bezpečnost upozorňují, že uživatelé by měli dobře chránit nejen své počítače, ale i chytré telefony, zejména ty s operačním systémem Android.
-
Češi chtějí platit bezkontaktně
Podle průzkumu MasterIndex , který si každoročně nechává zpracovat MasterCard®, by chtělo 52 % Čechů platit ve veřejné dopravě bezkontaktní platební kartou. Společnosti MasterCard, ČSOB, Mikroelektronika a Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPML) tento trend následují a dnes uvádí do provozu nový bezkontaktní prodejní automat na nákup jízdenek MHD.
-
Bezpečnost v bankovnictví: Klienti si nemění hesla a neumí zabezpečit chytrý telefon
Čeští bankovní klienti mají stále značné rezervy v bezpečném využívání bankovních služeb v online prostředí – ohrožují tím své finance, data a osobní údaje. Ze sledování základních kritérií bezpečnosti vyplynul aktuální index bezpečnosti ve výši pouhých 60 %.
-
V čem spočívá největší nebezpečí kreditní karty?
Odměna za nákupy, bezúročné období, někdy i cestovní pojištění, pojištění schopnosti splácet. Argumenty, kterými se finanční instituce a poradce snaží vzbudit náš zájem o kreditní kartu. I přes spoustu výhod, která je s tímto kouskem plastu spojena, však velmi často tuto nabídku odmítáme. Většinou k tomu máme dobrý důvod – strach.
-
Platby mobilem se blíží. Vypnou nám rozum
Cílem všech obchodníků je přimět své zákazníky k nezamýšleným, okamžitým nákupům dle momentální chuti (a podle průzkumů se jim to skutečně daří). Dalším krokem, který vyřadí racionální rozvahu nad nákupem, jsou mobilní platby.
-
Když se bankovní bezpečnost stává paradoxem
Žijeme v době, kdy se používání internetového bankovnictví stalo naprosto běžnou činností, stejně
jako tomu je u nákupu zboží přes internet, povídání si s přáteli po skypu nebo seznamování
prostřednictvím internetu. Zastavili jste se ale někdy a zkusili jste se zamyslet nad tím, jak je to
s bezpečností dat, která dobrovolně poskytujete nejrůznějším institucím?
PÁTEČNÍ GLOSA
-
Bezkontaktní platby lámou rekordy
Oblíbenost bezkontaktních karet v České republice letos výrazně vzrostla. Od ledna dosáhla Visa téměř 2,3 milionu bezkontaktních transakcí u obchodních řetězců, které tento druh platby nabízejí. Evropané letos v březnu uskutečnili přes 19 milionu bezkontaktních transakcí.
-
Gajdoš: Podvodné platby jsou na nejnižší úrovni za posledních 10 let
Česká republika byla jednou z prvních zemí, které zavedly technologii EMV, díky které je počet podvodných transakcí platební kartou čtyřikrát nižší než v Evropě. Češi v zahraničí platí nejčastěji v hotovosti příslušné měny a jen v 16 % použijí výhodnější debetní kartu, uvedl v rozhovoru Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.
-
Smartphone banking už má pevnou pozici. Co bude dál?
Smartphone banking se postupně stává běžnou součástí našeho života. Přispívá k tomu rostoucí obliba chytrých telefonů, stejně jako finanční instituce, které ve stále větší míře nabízejí řešení pro mobilní platby a bankovnictví. Banka v kapse má celou řadu výhod a tlak konkurence i nároky klientů nutí banky ji dále rozvíjet.
-
Kubáň: Český smartphone banking postrádá invenci
Český smartphone banking patří ve srovnání se zahraničím k lepšímu průměru, nijak však neoslňuje úrovní invence. Po funkční stránce se většinou jedná o běžný internet banking převlečený do kabátu aplikace pro chytrý telefon, uvedl Michal Kubáň, ředitel společnosti Softec CZ, v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Úvěrový rádce: Clubcard kreditní karta od Home Creditu
Plánujete v době Vánoc sáhnout i po nějakém úvěrovém nástroji? V rámci série článků o vánočních půjčkách jsme se podívali podrobně na známou Tesco kartu, nabízenou pod názvem Clubcard kreditni karta.
-
Výsledky ankety
V poslední anketě jsme se Vás ptali, jestli víte co dělat, když jako student vstupujete do pracovního poměru.
-
Zájem o sójové boby neupadá
Futures kontrakty na sójové boby uzavřely včerejší seanci výše a prodloužily tak relativně stabilní růst započatý 3. května.