Štítek doba pojištění

Dobou pojištění je míněno období, kdy docházelo k odvádění záloh na jakémkoliv druhu pojištění. Např. pro nárok na důchod je nutné splnit určitou dobu účasti na sociálním pojištění. V jiném případě by poté nebylo vypláceno důchodové zabezpečení.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Špatně vybraný termín odchodu do penze může snížit váš důchod o stovky korun
    Správné načasování odchodu do starobního důchodu je velmi důležité. Vždyť kvůli několika dnům mohou mít lidé s vyššími příjmy důchod zbytečně nižší i o 1000 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Jaká je dnes výše důchodu přiznaného v roce 2010?
    Občanům, kteří odešli do starobního důchodu v roce 2010, se jejich měsíční starobní důchod zvýšil již několikrát. V letošním roce je už pobíraná penze výrazně vyšší, než činila původně přiznaná částka. Důchodové valorizace jsou velmi důležité a zvyšují během let rozdíly ve výši důchodů.
  • Doba pojištění na důchod v příkladech
    Získaná doba pojištění ovlivňuje nejenom výši státního důchodu, ale i jeho přiznání. Žadatelé o důchod, kteří nezískali alespoň minimální dobu pojištění, nemohou dostávat státní důchod na účet. 
  • Příklady, proč za více odpracovaných let ne vždy náleží vyšší důchod
    I když někteří žadatelé o starobní důchod pracovali a z příjmu odváděli sociální pojištění více let, mohou mít nižší starobní důchod než lidé, kteří odpracovali méně roků. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
  • Jakou důchodovou hodnotu má odpracovaný rok navíc?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na příjmech i získané době pojištění. A právě doba pojištění je důležitější, než někteří žadatelé o důchod očekávají. Podívejme se v praktických příkladech, o kolik musí mít jednotliví žadatelé o starobní důchod vyšší rozhodné příjmy, když získají nižší dobu pojištění, aby měli stejně vysoký důchod.
  • Vyšší příjmy, ale nižší důchod v příkladech
    Někteří žadatelé o starobní důchod mají v produktivním věku vyšší příjmy než jejich známí, a přitom obdrží nižší měsíční důchod. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané příklady.
  • Mám průměrnou mzdu, jaký budu mít důchod?
    Měsíční částka státního důchodu závisí nejenom na dosahovaných rozhodných příjmech, ale i na získané době pojištění. S jakou výší státního důchodu mohou počítat lidé, jejichž důchodové příjmy jsou na úrovni průměrné mzdy?
  • Kdy lze mít průměrný důchod i při podprůměrných příjmech během aktivního života
    Ke konci roku 2023 činil průměrný starobní důchod 20 264 Kč. Od ledna 2024 se všechny starobní důchody zvýšily z důvodu valorizace o 360 Kč. Při výpočtu starobního důchodu hraje velkou roli získaná doba pojištění, proto mohou mít průměrný důchod i lidé s podprůměrnými příjmy během aktivního života. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Co zvýší důchod více? Rok pojištění navíc, nebo mzda vyšší o dva tisíce?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění, tedy získaná doba pojištění a průměrná mzda za odpracované roky. Některým žadatelům o důchod více zvýší důchod vyšší doba pojištění, jiným vyšší osobní vyměřovací základ o 2000 Kč. Podívejme se na praktické příklady.
  • Kolik a jak dlouho musíte vydělávat na předčasný důchod 20 000 Kč? Příklady napoví
    Jak dlouho musíte pracovat, abyste dosáhli na předčasný důchod ve výši 20 000 Kč? A jaký příjem musíte mít, abyste dostali předčasný důchod ve výši 20 000 Kč při 40 odpracovaných letech? Podívejte se na příklady. 
  • Porovnání předčasného důchodu v posledních pěti letech
    Krácení u předčasného důchodu je od října 2023 vyšší než v minulosti. Vypočítejme si, jak finančně vychází porovnání předčasného důchodu u průměrné mzdy v letech 2024, 2023, 2022, 2021 a 2020. Ve kterých letech byl náhradový poměr nejvyšší? Kdy je předčasný důchod nejvyšší?
  • O kolik zvýší váš starobní důchod mimořádný milionový příjem v jednom roce?
    Výše starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, tedy za velmi dlouhou dobu. Co se však stane s částkou starobního důchodu, pokud měl žadatel o důchod po celý život přibližně průměrnou mzdu a v posledním roce před odchodem do důchodu obdrží mimořádný milionový příjem? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Bude mít někdo nárok na výhodnější výpočet předčasného důchodu?
    I po zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu od října 2023 počítají materiály Ministerstva práce a sociálních věcí s výhodnějším výpočtem předčasného důchodu pro některé žadatele. Jaké podmínky bude nutné splnit?
  • Co vědět o předčasném důchodu v 10 bodech
    Pro některé žadatele o penzi je předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace, jiným občanům již jiná možnost nezbývá. Vzhledem k prodlužujícímu se řádnému důchodovému věku zájem o předčasný důchod stoupá.
  • Těmto důchodovým chybám se vyhněte
    Lidé v předdůchodovém věku by měli na své důchodové nároky myslet v dostatečném předstihu a pečlivě zvážit, zda odejít do předčasného důchodu, řádného důchodu, nebo ještě dál pracovat.
  • Pobírání předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Předdůchod je možností, jak přestat dříve pracovat a současně odejít až do řádného starobního důchodu, a vyhnout se tak předčasnému důchodu. Jak se však starobní důchod následně počítá?
  • Které období vám nezvýší důchod?
    Měsíční částku starobního důchodu výrazně ovlivňuje získaná doba pojištění. Každý rok pojištění hraje při výpočtu státního důchodu důležitou roli. Podívejme se na vybrané situace, kdy se doba pojištění nezvyšuje.
  • Kdy vám jeden den sníží důchod o 350 Kč?
    Správné načasování odchodu do předčasného důchodu je velmi důležité, vždyť kvůli jednomu dni může být měsíční důchod nižší o 350 Kč, jak si ukážeme na praktickém příkladu.
  • Není pojistné jako pojistné, rozdíly mezi zdravotním a sociálním pojištěním
    Z aktivních příjmů se odvádí sociální a zdravotní pojištění. Obě povinná pojištění je však potřeba rozlišovat. Podívejme se na hlavní rozdíly mezi sociálním a zdravotním pojištěním.
  • S čím počítat při odchodu do důchodu v prosinci 2022?
    Dle jakých pravidel se bude počítat starobní důchod při odchodu do penze v prosinci letošního roku? Je opravdu výhodnější odejít do důchodu již v roce 2022? Podívejme se na osm hlavních bodů takového rozhodnutí.
  • Jak průměrná mzda, medián mzdy a doba pojištění ovlivňuje výši důchodu
    S jakou částkou starobního důchodu mohou počítat lidé pracující za průměrnou mzdu nebo medián mzdy? Jak výši důchodu v takových případech ovlivňuje získaná doba pojištění?
  • Důchodové rovnostářství v příkladech
    V českém důchodovém systému hraje princip solidarity významnou úlohu, což je pro některé žadatele o důchod pozitivní, ale pro jiné nikoliv.
  • 10 důvodů, proč neodcházet do předčasného důchodu
    Zatímco pro některé žadatele o starobní důchod může být předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace, pro většinu lidí je vhodnější pracovat až do dosažení řádného důchodového věku. Podívejme se na vybraných 10 důvodů, proč tomu tak je.
  • Komu se vyplatí předčasný důchod a komu ne?
    Odchod do starobního důchodu je individuálním životním rozhodnutím. Pro někoho je předčasný důchod správnou volbou, pro jiného by se jednalo o špatné rozhodnutí. Podívejme se na různé praktické situace.
  • Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
    Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
  • Hodnocení zaměstnání pro důchod v příkladech
    V praktických příkladech si ukážeme, jaký vliv na výpočet starobního důchodu má zkrácený úvazek, dvě zaměstnání, vysoké příjmy nebo práce pouze po část roku.
  • Jak moc ovlivňuje doba pojištění důchod?
    Získaná doba pojištění ovlivňuje důchodové nároky více než si většina žadatelů o starobní důchod myslí. Podívejme se v několika praktických příkladech, jak moc je získaná doba pojištění důležitá.
  • 10 mýtů o důchodech, které mohou negativně ovlivnit důchod
    Některé důchodové omyly mohou mít nepříznivý dopad na důchodové nároky. Jakým okolnostem je vhodné věnovat při řešení vlastní důchodové situace pozornost? Podívejme se na vybraných deset mýtů.
  • Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?
    Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?
  • Kdo patří mezi desetinu nejbohatších důchodců?
    U starobních důchodů jsou menší finanční rozdíly než u mezd, přesto mají někteří penzisté nadprůměrný důchod a jiní podprůměrný. Kdo dosáhne na důchod, který pobírá pouze každý desátý penzista? Jak je tato hranice vysoká?
  • O kolik se v roce 2022 zvýší zdravotní pojištění pro OBZP?
    Patříte mezi OBZP a zdravotní pojištění si hradíte sami? O kolik se vám příští rok zvýší měsíční platba? A jak to bude s doplacením do minima?
  • Co a k čemu je vinkulace pojistky?
    Vinkulaci pojistky po vás nejčastějši chce poskytovatel hypotéky či leasingu. Kdy a jak si ji můžete zřídit? Co k tomu potřebujete?
  • Důchodové chyby v praktických příkladech
    Dodržováním několika pravidel maximalizují žadatelé o státní důchod měsíční penzi, stejně tak příjem pobíraný během důchodu. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
  • Maximální příjmy pro důchod
    Výši státního důchodu neovlivňují všechny příjmy, i zaměstnancům s příjmy pouze ze závislé činnosti se nemusí počítat veškerá dosažená roční hrubá mzda. Které příjmy ovlivňují důchod? Jaké jsou důchodové limity?
  • O kolik zvyšuje rok pojištění důchod?
    Měsíční částka starobního důchodu nezávisí pouze na výši rozhodných příjmů, ale i na získané době pojištění. O kolik je možné mít nižší rozhodnou průměrnou mzdu při získání roku pojištění navíc?
  • Základní výměra důchodu pod lupou
    Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Na výši základní výměry důchodu přitom nemá žádný vliv konkrétní průběh pojištění. Kdy se základní výměra důchodu zvyšuje?
  • Lze pobírat najednou starobní a vdovský důchod? Příklady
    Souběh starobního a invalidního důchodu není možný, ale pobírat současně např. starobní důchod a vdovský důchod nebo invalidní důchod a vdovský důchod lze. Jak se v takových případech počítá celková částka důchodu? Naše příklady vám to ukážou.
  • Zajímavosti při výpočtu důchodu v příkladech
    Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. V praxi tak dochází k situacím, že někteří žadatelé mají nižší důchod, než by čekali a jiní naopak vyšší. Podívejme se na vybrané příklady, proč tomu tak je. 
  • Opakování ročníku by snížilo důchod o desetitisíce
    Někteří rodiče jsou nespokojeni s úrovní distanční výuky a myslí si, že nejlepší by bylo opakování celého ročníku. Takové rozhodnutí by mimo jiné poznamenalo důchodové nároky současných studentů, jejich souhrnný státní důchod by byl o desetitisíce nižší.
  • Jak financovat péči o blízkou osobu? Třetina Čechů to neví
    Téměř třetina Čechů prozatím neuvažovala, z čeho by financovala případné ošetřování blízké osoby. Většinou by se spolehli na vlastní finanční rezervu nebo pomoc rodiny 
  • Dítě raději pojistěte. Jak na to?
    Pokud máte potomka, jistě jste už mysleli na jeho pojištění. Dělá to totiž většina rodičů. Málokdo z nich ale ví, jakou pojistku pro své dítě vybrat. Přinášíme několik rad.
  • Předčasný důchod v roce 2017: Kdy nevzniká nárok?
    Mnoho lidí odchází do důchodu dříve a podávají si žádost o předčasný důchod. Kdy nemůže být v roce 2017 předčasný důchod přiznán? Kdy musí předčasný důchodce penzi vrátit?
  • Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
    Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
  • Kdy může být důchod nižší než 5 tisíc?
    Starobní důchod není přiznáván při dosažení řádného důchodového věku automaticky, žadatel o starobní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění. Proč může být starobní důchod nižší než 5 tisíc Kč? A do jaké částky má měsíční důchod desetina nejchudších penzistů?
  • Jak vysoký bude invalidní důchod z mládí v roce 2017?
    Při splnění zákonných podmínek má nárok na invalidní důchod i mladistvý, který nikdy nepracoval. Kdo má nárok na invalidní důchod v mimořádných případech? Jak vysoký bude tento invalidní důchod v roce 2017?
  • 7 období, která se vám nepočítají do důchodu
    Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
  • Jaký bude výpočet důchodu v roce 2017?
    Pro přiznání starobního důchodu bude příští rok potřeba získat vyšší dobu pojištění a budou se hodnotit příjmy za delší časové období než v letošním roce. Podívejme se na konkrétní výpočet starobního důchodu v roce 2017.
  • Máte opravdu nárok na důchod? Nedostanete ho automaticky!
    Na starobní důchod nevzniká automaticky nárok, je nutné splnit zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané praktické případy, kdy není možné starobní důchod dpstávat.
  • Lze si odchodem do důchodu polepšit?
    Odchod do důchodu znamená zpravidla pokles životní úrovně. U každého občana však v různé míře, neboť výpočet důchodu je založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i solidarity. Kteří žadatelé o důchod v roce 2015 si však finančně polepší?
  • Pět důvodů, proč bude těžší mít starobní důchod
    V budoucnu bude stoupat počet občanů, kteří nebudou pobírat starobní důchod. Podmínky pro přiznání státního důchodu se zpřísňují. Podívejme se na 5 vybraných důvodů, proč bude státní důchod za "odměnu".
  • Výši invalidního důchodu pozitivně ovlivňuje tzv. dopočtená doba
    Na invaliditu není nikdo připraven, bez ohledu na věk. Lidé, kteří se stanou invalidními především v mladém věku kvůli úrazu či vážné nemoci, se navíc často obávají, že jejich důchod bude velmi nízký, když kvůli invaliditě stačili získat jen relativně krátkou dobu důchodového pojištění. Zákon o důchodovém pojištění pamatuje na tyto situace tím, že se do doby pojištění pro výpočet invalidního důchodu započítává i tzv. dopočtená doba. Ale pozor, toto pravidlo platí jen pro výpočet důchodu, už neplatí pro vznik nároku na invalidní důchod, kdy je třeba splnit podmínku získat potřebnou dobu pojištění.
  • Kdo bude mít průměrný důchod?
    Průměrný starobní důchod za celý rok 2014 činil 11 075 Kč. Za jakých podmínek budete mít alespoň průměrný důchod při odchodu do důchodu v roce 2015?
  • Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu
    Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?
  • Pojištění zboží nemusí být plus
    Mnozí si rádi připlatí za jistotu, vyhnou-li se tak v budoucnu dalším výdajům třeba při nutnosti vyměnit prasklý displej u nového telefonu. Pojištění proti škodě a krádeži je čím dál populárnější. Záruka řeší vady, pojištění zase pamatuje na nechtěné pády, a to se přeci vyplatí. Nebo snad ne? Existují i nevýhody této vychvalované služby.
  • Odchodem do důchodu si lze polepšit
    Životní úroveň odchodem do důchodu většině občanů klesá. Čím vyšší příjmy v produktivním životě, tím vyšší pokles životní úrovně při odchodu do důchodu. Vlivem výpočtu důchodu si však občané s nízkými příjmy odchodem do důchodu polepší. Podívejme se na praktický příklad.
  • Práce za nižší mzdu nebo předčasný důchod?
    Mít adekvátní finanční ohodnocení v předdůchodovém věku není snadné. Někdy finanční ohodnocení neodpovídá získaným zkušenostem a znalostem. Někteří občané proto váhají, zdali přijmout nižší mzdu, než na jakou byli zvyklí nebo raději odejít do předčasného důchodu.
  • Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?
    Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.
  • Pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro nárok na starobní důchod a jeho výši
    Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní důchod pobírají, automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. To, že se doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, dříve částečného invalidního důchodu, do starobního důchodu nezapočítá, lidé často s překvapením zjišťují, až když o starobní důchod zažádají. Pro nárok i výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu).
  • Důchody se téměř nedaní, jak klesá životní úroveň odchodem do penze?
    V naprosté většina případů jsou důchody v Česku vypláceny čisté, neplatí se z nich daň z příjmu fyzických osob, sociální ani zdravotní pojištění. Proto je potřeba porovnávat výši důchodu s čistou mzdou před odchodem do důchodu.
  • Invalidní důchod v mimořádných případech v roce 2014
    Někteří občané mladší 28 let nesplňují podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu, neboť nepracovali. Při splnění zákonných podmínek je jim však přiznán invalidní důchod v mimořádných případech. Jak je v roce 2014 tento důchod vysoký?
  • Jak žádat o starobní důchod v roce 2014
    Občané, kteří v letošním roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 30 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 2014 muži narození v květnu 1951 až únoru 1952 a např. ženy narozené v květnu až prosinci 1954, které vychovaly dvě děti nebo ženy narozené v květnu až prosinci 1955, které vychovaly tři či čtyři děti. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží na samotném občanovi. Jedná se o jeho právo volby a nikoliv povinnost. Za loňský rok bylo podáno více než 101 000 žádostí o starobní důchod. Průměrná doba vyřízení žádosti o starobní důchod v roce 2013 činila 31 dnů.
  • Důchodové perličky
    Odchodu do důchodu je potřeba v předstihu věnovat dostatečnou pozornost, neboť při výpočtu důchodu mohou nastat zajímavé situace, na které je vhodné být připraven. Podívejme se na některé různé výpočty.
  • Co nás čeká v roce 2014?
    V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
  • Co dělat, když chci jít do předčasného důchodu?
    Jednou z podmínek pro odchod do starobního důchodu je dosažení určitého věku a získání potřebné doby pojištění. Ta se každým rokem zvyšuje - pro rok 2013 je 29 let – až po roce 2018 bude 35 let. Někdy ovšem, ať již ze zdravotních důvodů nebo z důvodu nenalezení vhodné práce, lidé volí možnost odejít do předčasného důchodu. Přečtěte si, kdy lze do předčasného důchodu odejít a co udělat pro jeho získání.
  • Úřad práce není nepřítel
    Nezaměstnanost je bohužel dlouhodobý problém. Co dělat, když se budete muset obrátit na úřad práce? Přinášíme pár užitečných rad, např. je dobré se přijít zaregistrovat do tří pracovních dnů po skončení pracovního poměru.
  • Důchod v roce 2014 u minimální mzdy a nadstandardního příjmu
    Při odchodu do důchodu v roce 2014 bude nutné získat 30 let pojištění (v roce 2013 je potřeba získat 29 let pojištění). Vlivem vyšší potřebné doby pojištění stoupne "minimální důchod". Jak se bude v roce 2014 lišit důchod u nízkého a vysokého příjmu?
  • Při sjednávání cestovního pojištění berte v potaz fakultativní výlety
    Scénář, který zažilo mnoho z nás. Když si před odjezdem na dovolenou sjednáváte cestovní pojištění a online formulář pojišťovny na internetu vám dává na výběr mezi tarify „rekreační“ a „ rizikový“. Výrazně nižší cena jasně nahrává ve prospěch „rekreačního“ tarifu, jenže…
  • Výpočet důchodu v roce 2014
    Stejně jako každý rok, i pro rok 2014 dochází ke změně ve výpočtu starobního důchodu. Jak se bude důchod počítat  v roce 2014? Kdo si polepší a kdo pohorší a proč?
  • Mám vyšší příjem než kolega, přesto nižší důchod
    Počítat důchod pouze dle současného příjmu může být velmi nepřesné. Mimo to výši státního důchodu ovlivňují nejenom příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, ale rovněž získaná doba pojištění. V praxi tak dochází k situaci, že zaměstnanec s vyšším příjmem než kolega má nižší státní starobní důchod.
  • Jak snižuje výchova dětí důchodový věk?
    Ženy narozené v roce 1975 a později mají stejný důchodový věk jako muži, mladší ženy mohou případně odcházet do důchodu dříve v závislosti na počtu vychovaných dětí. O kolik let mají ženy v předdůchodovém věku, které vychovaly několik dětí nižší důchodový věk než bezdětné ženy?
  • Příjem v předdůchodu a výpočet starobního důchodu
    Někteří občané začnou pobírat předdůchod a poté po několika měsících začnou znovu pracovat nebo podnikat. Jak se jim za bude počítat důchod za toto období? Je vůbec s ohledem na výši důchodu práce v předdůchodu přínosná?
  • Nemám práci, mám odejít do předčasného důchodu?
    Situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce není snadná. Evidence na úřadu práce se pro důchodové účely započítává pouze omezeně. Vyplatí se finančně předčasný důchod při vyčerpání náhradních dob pojištění?
  • Výpočet důchodu: Příjem v jednotlivých letech se započítává různě
    Výpočet důchodu v roce 2013 ovlivňují příjmy, ze kterých bylo zaplaceno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012. Příjmy v jednotlivých letech jsou však násobeny koeficientem zohledňujícím inflaci. Stotisícový příjem před dvaceti lety ovlivní důchod jinak než nyní.
  • Obnova vdovských důchodů
    Někteří občané se mylně domnívají, že všechny vdovské důchody jsou pobírány doživotně. Není tomu tak. Standardně se vdovský důchod pobírá pouze jeden rok, dále pouze při splnění některé ze zákonných podmínek. I po skončení výplaty vdovského důchodu, lze v budoucnu zažádat o obnovu vdovského důchodu, jeli splněna některá ze zákonných podmínek. Jak je to s obnovou vdovských důchodů?
  • Jak sníží důchod započítání všech příjmů?
    Zatímco žadatelům o důchod v roce 2013 se započítávají do výpočtu důchodu příjmy, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění, v letech 1986 až 2012, tak žadatelům o důchod třeba v roce 2028 se budou započítávat příjmy v letech 1986 až 2027. Jak to ovlivní výši důchodu?
  • Výchova vs. péče o dítě z pohledu důchodů
    Výchova dětí ovlivňuje důchodový věk žen, dobu péče o dítě lze započítat i mužům. Stává se, že lidé často zaměňují pojmy „výchova dítěte“ a „péče o dítě“, jejichž význam je v oblasti důchodového pojištění odlišný.
  • Kdy budete mít průměrný důchod?
    Průměrný starobní důchod v Česku ke konci roku 2012 činil 10 778 Kč. Jaké příjmy musíte mít, abyste měli v penzi průměrný důchod? Jak je možné mít průměrný důchod i s podprůměrnou mzdou?
  • Zajímejte se o získanou dobu důchodového pojištění
    Chybí vám doklady o pojištění? Co je to náhradní doba pojištění a vyloučená doba? Kdy můžete jít do starobního důchodu a jakou dobu pojištění musíte získat? ČSSZ radí, aby lidé průběžně sledovali doby pojištění, je to snadné.
  • Deset mýtů ohledně důchodů
    Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Legislativa ohledně důchodu prošla v posledních letech řadou významných změn. Podívejme se na deset omylů v oblasti důchodů.
  • Týden práce navíc a vyšší důchod o stokoruny
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité. Výše důchodu závisí na výdělcích a získané době pojištění. Hodnotí se však celé ukončené roky, což je potřeba si pohlídat. Jeden týden práce navíc může výrazně ovlivnit výši důchodu.
  • Práce v zahraničí a výpočet důchodu
    V posledních letech každoročně stoupá počet občanů, kteří během svého produktivního života pracovali ve více členských zemí EU. Jak se v takových případech vypočítává důchod? Která země penzi vyplácí?
  • Jaký musím mít příjem na průměrný důchod?
    Po valorizaci penzí by měl být začátkem roku 2013 průměrný důchod 10 913 Kč. Jaké příjmy musí mít občan, který odejde do důchodu v roce 2013, aby měl průměrný důchod?
  • Co dělat s dolary v bance?
    Úroky u běžných účtů i termínovaných vkladů stále klesají. To se samozřejmě týká i účtů a vkladů v cizí měně. Na výši úroků dolarových termínovaných vkladů se můžete podívat zde.
  • Dealeři uzavírali pozice