-
Devět nepravd o nemocenské
Ohledně nároku na nemocenskou, která náleží od 15. kalendářního dne pracovní neschopnosti, panují v praxi nejasnosti. Podívejme se na devět vybraných omylů ohledně nemocenské.
-
Jaké je zdanění u práce na dohody v roce 2024?
Jaké je zdanění dohod o pracovní činnosti a o provedení práce (DPČ a DPP) při podepsaném prohlášení a při výdělku nad 3999 Kč (u DPČ), respektive 10 000 Kč (u DPP) v roce 2024? Co ovlivňuje výpočet odměn z dohod?
-
Lze nahradit dohodu o provedení práce příkazní smlouvou?
Současná právní úprava zkomplikovala sjednávání dohod konaných mimo pracovní poměr. Lze dohodu nahradit sjednáním příkazní smlouvy dle občanského zákoníku?
-
Brigáda na dohodu pětkrát jinak
Zejména během letních měsíců si mnozí studenti, penzisté i zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce. Zdanění odměny není vždy stejné, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se na pět vybraných příkladů, jak se liší hrubá a čistá odměna.
-
Pracovní smlouva na brigádu: jaké jsou rozdíly mezi DPP a DPČ
Studenti k přivýdělku často využívají dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Jaké jsou podmínky různých forem krátkodobého zaměstnání, jaké výhody mohou studenti čerpat a jak získat zpět odvedenou daň? Spočítejte si čistý příjem z DPP a DPČ, abyste na daních za brigádu zaplatili co nejméně.
-
Souhrn mzdových novinek účinných od 1. července 2024
Spolu se začátkem prázdnin dochází v oblasti mezd k několika změnám. Jsou důležité zejména pro zaměstnavatele. Vědět by o nich měli ale také sami zaměstnanci.
-
Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?
Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?
-
Co se od července změní pro dohodáře?
Od ledna 2025 by u DPP mělo dojít ke změně výpočtu povinných odvodů na pojištění. Nově se limit pro odvody bude stanovovat i průběžně měnit v závislosti na výši průměrné mzdy v ČR.
-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Vláda podpořila vznik nároku na ošetřovné pro OSVČ a osoby pracující na dohody
Vláda v úterý 7. května podpořila návrh zákona, který umožní osobám samostatně výdělečně činným a lidem pracujícím na dohody čerpat ošetřovné. Součástí návrhu je rovněž elektronizace některých dávek nemocenského pojištění.
-
Na co máte nárok při práci o svátku a co se změnilo u pracovníků na dohodu
Blíží se květnové státní svátky, během nichž řada lidí bude muset jít do práce. Na co mají nárok? Jaká bude jejich odměna? Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek? A co se změnilo u pracovníků na dohodu při práci ve svátek?
-
Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?
Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
-
Změny u dohod o provedení práce jsou hranatým kolem, nejdou realizovat, říká expert
Změny u dohod s pojistným a dvěma hranicemi, které byly schválené v konsolidačním balíčku, jsou hranatým kolem, které z podstaty věci nejde realizovat, říká daňový expert.
-
Všechny „dohodáře“ jsem propustila, říká podnikatelka. Jak se s novými pravidly popasovaly české firmy?
Většina firem se letos zbavila lidí pracujících na dohody o provedení práce. Někteří dostali jiný typ pracovního úvazku, další si zřídili živnostenské oprávnění a někdo začal pracovat na černo.
-
Spočítejte si, kolik procent ze mzdy nebo platu dostanete při pobírání nemocenských dávek
Budete nastupovat na mateřskou? Anebo jen chcete vědět, kolik peněz budete pobírat, jestliže budete potřebovat nemocenskou nebo ošetřovné na dítě? Přečtěte si, jak probíhá výpočet, a orientační částku zjistěte na našich kalkulačkách.
-
Co se v roce 2024 mění u nemocenského pojištění zaměstnanců i OSVČ?
Od roku 2024 začínají zaměstnanci odvádět nemocenské pojištění a u OSVČ se zvyšují minimální zálohy na pojistné. Pojďme se podívat o kolik.
-
Kdy nemusí zaměstnanci s dalšími příjmy podávat daňové přiznání?
Mnozí zaměstnanci mají kromě mzdy od hlavního zaměstnavatele ještě jiné pravidelné či nepravidelné příjmy. Ve kterých případech si nemusí sami za rok 2023 podávat daňové přiznání?
-
Jak se vám v roce 2024 změní vaše čistá mzda?
Vypočítejte si, jaká bude vaše čistá mzda v roce 2024. Jaké změny z konsolidačního balíčku se dotknou vaší čisté mzdy? Jaké slevy na dani se zruší a jaké omezí? A jaké změny čekají pracovníky na dohodu?
-
Jaké změny čekají pracovníky na dohody v roce 2024
Rok 2024 přinese řadu změn pro pracovníky na dohody (DPČ, DPP). Co vše se změní od ledna 2024? A co až od července 2024? Jaké změny se udály již v roce 2023?
-
Jak by se měla určovat dovolená lidem pracujícím na dohody
Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) budou mít od příštího roku nárok na dovolenou. Podle čeho se bude stanovovat počet dnů dovolené?
-
Jak přivýdělky k zaměstnání ovlivní vaše daňové povinnosti
Řada zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání různě přivydělává. Jak se liší daňové povinnosti, pokud příjem z přivýdělku plyne z pracovních dohod, zkráceného úvazku, samostatné výdělečné činnosti nebo z nájmu?
-
Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
-
10 příjmů, ze kterých nemusíte odvádět sociální pojištění
Někteří zaměstnanci nebo podnikatelé odvádějí nejvyšší daňové částky na sociální pojištění. Podívejme se však na deset příjmů, ze kterých se sociální pojištění neplatí.
-
Na dohody o provedení práce se chystá bič. Zaměstnavatelům se tím brigádníci prodraží
Lidé pracující na dohody o provedení práce si budou moct vydělat mnohem méně peněz než doposud. Jejich smlouvy se budou evidovat v registru, a pokud překročí povolený limit, vznikne povinnost platit sociální pojištění.
-
Manželé živnostníci se nesmějí vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?
Manžel živnostník nemůže zaměstnávat manželku a naopak, i když mohou být spolupracujícími osobami. Za jakých okolností mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti? A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?
-
Kdy příjmy v důchodu měsíční penzi nezvyšují?
Starobní důchodci mohou mít k důchodu neomezené příjmy. Při splnění zákonných podmínek jim následně i tento příjem zvýší důchod. Podívejme se v pěti příkladech, kdy se však státní důchod nepřepočítá.
-
Osm omylů pracujících důchodců
Obliba práce v důchodovém věku stoupá. Penzisté mohou pobírat starobní důchod a mzdu současně. Jaká pravidla platí pro práci v důchodu? Podívejme se na vybrané praktické nejasnosti.
-
Brigády vám mohou navýšit důchod. Ověřte si, že je ČSSZ eviduje
I pár dnů brigády vám může pomoci navýšit budoucí důchod. Od jakého výdělku na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ) se stáváte účastníky na důchodovém pojištění? O kolik se vám může navýšit důchod, pokud získáte navíc celý rok účasti na důchodovém pojištění?
-
Lidé v evidenci Úřadu práce si mohou od ledna vydělat více. O kolik?
Jaké jsou podmínky pro přivýdělky při evidenci na úřadu práce, aby nezaměstnaný nebyl vyřazen z evidence úřadu práce a neztratil východy uchazeče o zaměstnání? Jak takto získat co nejvíce peněz, maximalizovat čistý výdělek? A komu se vyplatí změnit smlouvu, aby si vydělal více?
-
Dovolená pro zaměstnance na dohody dostala konkrétní pravidla. Jak zjistíte, že na ni máte nárok?
Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti budou mít nárok na dovolenou. Když si ji nevyberou a v práci skončí, zaměstnavatel ji bude muset proplatit.
-
Které legislativní změny mohou očekávat zaměstnanci v roce 2023?
Rok 2023 s sebou přináší i změny v zaměstnaneckých úvazcích. Některé jsou v platnosti již od začátku roku 2023, jiné by měly vstoupit v platnost již během letošního roku. Na jaké novinky se mohou pracovníci připravit?
-
Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech
Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.
-
Na co si dát pozor při souběhu dohod
Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
-
Výpočet zdravotního pojištění 7krát jinak
Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy, nezohledňuje se rodinná situace a sazba pojistného je jednotná ve výši 13,5 %. Přesto se výpočet zdravotního pojištění značně liší, podívejme se na praktické příklady.
-
Zvýšení limitu u DPP by zatraktivnilo předčasné důchody
Při odchodu do řádného důchodu je měsíční důchod vždy vyšší než při dřívějším odchodu do předčasného důchodu, který je trvale krácený. Přesto je pro některé lidi předčasný důchod zajímavým řešením jejich životní situace.
-
Kdy máte vyšší příjmy, ale nižší zdravotní pojištění?
V praxi dochází k situacím, že lidé s vyššími příjmy platí méně na zdravotním pojištění. Jak je to možné, když se při výpočtu neuplatňují žádné slevy nebo odpočty, jako je tomu u daně z příjmů? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se liší odvody sociálního pojištění v příkladech?
Hodně zaměstnanců odvádí z přímých daní nejvíce na sociálním pojištění. Zatímco daň z příjmů může být nulová, sociální pojištění při práci na pracovní smlouvu nikoliv. Jak vysoké je sociální pojištění? Jak je to v případě práce na dohody? Platí se sociální pojištění ze zkráceného úvazku?
-
Jak mohou podnikatelé získat 5% slevu na pojistném na některé zaměstnance?
Zaměstnavatelé získají 5% slevu na pojistném na sociální zabezpečení, a to na určité skupiny zaměstnanců, především pak na částečný úvazek.
-
Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
-
Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
-
Práce na dohodu v roce 2022
Práce na některou z pracovních dohod je oblíbenou formou přivýdělku. Co u brigád ovlivňuje výši čistých výdělků? A jaké jsou rozdíly při práci na DPP nebo DPČ?
-
Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
-
Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
-
Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
-
Zdravotní pojištění za rok 2021 v příkladech
Někteří občané mají splněny své závazky na zdravotním pojištění za uplynulý rok měsíčními platbami, jiní však nikoliv. Jak se odlišují povinnosti na zdravotním pojištění za uplynulý rok si ukážeme v několika příkladech.
-
7 daňových čísel pro výdělečné penzisty
Mnozí penzisté mají ke svému důchodu další příjmy. V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy ze zaměstnání či podnikání. Podívejme se na vybraných 7 důležitých daňově čísel.
-
Jak práce v důchodu může zvýšit penzi
Důchodce, který pracuje, si může po určité době zažádat o zvýšení důchodu. Jak na to a o kolik se vám zvýší penze?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Dohoda o pracovní činnosti je výhodná pro studenty i seniory
Dohoda o pracovní činnosti se vyplatí především firmám, které potřebují zaměstnat pracovníky pouze na omezenou pracovní dobu. Zkrácený úvazek však musí být sjednán maximálně na 20 pracovních hodin týdně (v průměru za celý rok, všech 52 týdnů). Jedná se tedy o výhodnou brigádu a v současné době na tuto smlouvu rádi pracují především studenti a senioři.
-
Letní brigády u 2 zaměstnavatelů: kdy (ne)podepsat "růžový formulář"?
Kdy můžete podepsat "růžový formulář" neboli prohlášení poplatníka k dani u více zaměstnavatelů? U kterého zaměstnavatele podepsat raději? Kdy budete muset podávat daňové přiznání? Příklady z praxe napoví.
-
Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
-
Co si ohlídat u podmínek brigády a co nelze v rámci práce u mladistvých?
Přivyděláváte si teď v létě prostřednictvím DPP anebo DPČ? Pak by vás možná mohlo zajímat, na co máte v práci nárok, anebo co se může naopak stát.
-
Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
-
Kdy máte nárok na slevu na studenta? Příklady napoví
Řada studentů si již během studia přivydělává, a to nejenom na některou z brigád, ale např. i dlouhodobě na zkrácený úvazek. Za jakých podmínek se uplatňuje daňová sleva na studenta?
-
Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
-
Příjem penzistů v příkladech
V řádném důchodovém věku si přivydělává řada starobních důchodců. Penzisté mohou pracovat, podnikat nebo mít pouze pasivní příjmy bez omezení. Podívejme se v několika příkladech, jaká daňová pravidla platí a jaký dopad má příjem v penzi na pobíraný důchod.
-
Přivýdělek a pětkrát jiný výpočet zdravotního pojištění
V pěti praktických příkladech si ukážeme, že při stejně vysokém měsíčním příjmu z přivýdělku je výpočet zdravotního pojištění odlišný a souhrnná částka, kterou zdravotní pojišťovna obdrží, se výrazně liší.
-
Na co mají nárok pracovníci na dohody při pandemii koronaviru?
Mají zaměstnanci pracující na dohody (DPP, DPČ) nárok na ošetřovné pro děti či na nemocenskou? Budou moci pobírat kompenzační bonus? A o co a jak mohou žádat?
-
Zrušení stropu u daňového bonusu: Kdo dostane více peněz?
Máte děti a díky tomu jako zaměstnanec měsíčně využíváte daňové zvýhodnění? Anebo jste OSVČ a slevu na dítě uplatňujete jednou ročně? V roce 2021 dochází ke změnám v oblasti daňového bonusu. Změní se pro vás něco?
-
Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?
Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
Penzisté a práce na dohody
Mnozí starobní důchodci i po dosažení důchodového věku pracují. Oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké výhody a nevýhody přináší práce na dohodu penzistům?
-
Máte nárok na příplatky, když pracujete na dohodu o provedení práce?
Našli jste si brigádu, kde budete pracovat i v nočních hodinách nebo o víkendu? Zaměstnancům v takových případech náleží příplatky. Budete mít na ně nárok i vy jakožto brigádníci?
-
OSVČ, dohodáři a společníci s. r. o. již mohou žádat o kompenzační bonus. Kdy se začne vyplácet?
Kteří pracovníci na dohodu a společníci s. r. o. budou mít nárok na kompenzační bonus? Co musí splnit? Jak o kompenzační bonus žádat? A za jaké období bude kompenzační bonus vyplácen? Jakou bude mít hodnotu?
-
Kompenzační bonus 350 Kč denně pro dohodáře
Jakou výši má kompenzační bonus pro pracovníky na DPP a DPČ? Kdo na něj bude mít nárok? Za jaké období a kdy mohou žádat?
-
Přesčasy vám u kratšího úvazku nejspíš nikdo nezaplatí
O částečné či kratší úvazky se hodně zajímají ženy na mateřské nebo po ní, a také lidé v důchodu. Rozhodně byste ale neměli pracovat nad stanovený úvazek. Práci přesčas vám totiž s velkou pravděpodobností zaměstnavatel nezaplatí.
-
Jak lze vypovědět dohodu o provedení práce
Chcete vypovědět práci na dohodu? Anebo vám dal výpověď zaměstnavatel a nevíte, zda musí dodržet nějakou výpovědní lhůtu? Přečtěte si, co o výpovědi DPP říká zákoník práce.
-
K čemu je dobrá kvalifikační dohoda a co je jejím obsahem?
Pokud chce zaměstnavatel investovat finanční prostředky do zkvalitnění výkonu svých pracovníků, ale zároveň si tuto investici chce pojistit, nabízí mu zákoník práce nástroj v podobě kvalifikační dohody.
-
Zkušební doby se firmy ani zaměstnanci bát nemusí. Slouží k ochraně obou stran
S nástupem do nového zaměstnání je obvykle spojena také zkušební doba. A přestože slouží k ochraně zaměstnance i zaměstnavatele, většina pracovníků ji považuje za stresující. Během plynoucí lhůty jsou nervózní a pociťují nejistotu. Bát se ve většině případů ale nemusí. Firmy se častému střídání zaměstnanců snaží vyhnout.
-
Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?
Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?
-
Co se v pracovní smlouvě nevyplatí přehlédnout?
Pracovní smlouva anebo i dohoda o provedení práce a pracovní činnosti musí obsahovat náležitosti, které jsou dány zákonem. Jaké informace byste v ní rozhodně neměli přehlédnout?
-
Jak se liší zdanění u dohody o provedení práce?
Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
6 chyb při práci na dohodu
Práce na dohodu o provedení práce je oblíbenou formou přivýdělku. Zejména u odměny do limitu je zdanění nízké, neboť se neplatí sociální a zdravotní pojištění. Na co při práci na dohodu o provedení práce pamatovat? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době koronaviru
Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce docházet. Jak je to s nařízením přesčasů anebo nařízením dovolené? A jak si vlastně v nouzovém stavu přivydělat, když jsou vaše příjmy nedostačující?
-
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Dostat výpověď není nic příjemného, a to zvláště tehdy, pokud jste v situaci nevině. Právě ale v takových případech může vzniknout nárok na odstupné. Kdy jej můžete uplatnit?
-
Penzisté a pracovní dohody
Mnoho důchodců, kteří si chtějí přivydělat, volí práci na některou z pracovních dohod. Jaká pravidla platí pro práci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti v důchodu?
-
Žádáme o hypotéku: uzná se příjem ze sociálních dávek či z prací na dohodu?
Uzná vám banka při žádání o hypotéku příjmy z rodičovského příspěvku a z peněžité pomoci v mateřství? Jak je to s příjmy z práce na dohodu? Které příjmy ze sociálních dávek vám banka neuzná?
-
Jak si můžou důchodci v Česku zvýšit příjmy
Řada seniorů si v důchodu snaží přivydělat, aby si udržela svůj životní standart i v penzi. Jaké však mají na trhu práce možnosti? A co nejčastěji k přivýdělku využívají?
-
Jak vyřídit potravinářský průkaz?
V jakých profesích budete potřebovat potravinářský průkaz? Kde ho vyřídíte? Kolik vás to bude stát? Jak dlouho trvá jeho vyřízení?
-
Co dělat, abychom byli úspěšnější?
Co vlastně rozhoduje o tom, že jsme úspěšní, je to více, či méně štěstí, schopnosti, vzdělání, zděděné vlastnosti…. Psychologové říkají, že je to mix uvedeného, ale také moha dalších faktorů. Pravda ale je, že k úspěchu si můžeme výrazně dopomoci sami.
-
Práce načerno výhodná není
Chceš na to papír? Nechci. Tak fajn, budeš to mít levnější a my nebudeme papírovat. To je jedna strana mince. Tou druhé je nábor zaměstnanců, kteří ale nejsou skutečnými kmenovými zaměstnanci – dostávají peníze na ruku a „zaměstnavatel“ za ně neodvádí zdravotní a sociální pojištění a další dávky.
-
Jak budou letos placeni brigádníci?
Zájem zaměstnavatelů o brigádníky je jako každý rok vysoký. Pracovních příležitostí je mnoho a student i si nebudou muset vydělávat jen doplňováním zboží nebo točením zmrzliny? V jakých oborech je poptávka? A kolik brigádníci dostanou na hodinu?
-
Jakou pracovní smlouvu si vyjednat na brigádě
Léto je ideální čas pro letní přivýdělek. Ale jak se v tom orientovat, o jakou si říct pracovní smlouvu a jak se rozhodnout, až se vám potencionální zaměstnavatel zeptá, jestli DPP, nebo DPČ?
-
Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
-
Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?
Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?
-
Aby nám to v práci „odsejpalo“
Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
-
Pět týdnů dovolené je již standard. S jakými dalšími oblíbenými benefity dnes firmy přicházejí?
Současná situace na tuzemském trhu práce hraje výrazně v neprospěch firem. Volných pracovníků je nedostatek, a proto o každého takového mezi sebou podniky svádějí ostrý boj. Ten ovšem nespočívá pouze v tom, který z nich dokáže svému potenciálnímu zaměstnanci nabídnout vyšší mzdu. Čím dál větší pozornost začínají v tomto ohledu dostávat firemní benefity. Co bylo v minulosti jen stěží představitelné, je dnes realitou. A tak se kromě jednoho týdne dovolené navíc mohou lidé těšit například na pružnou pracovní dobu, využívání takzvaného „home office“ neboli práci z domova, nástupní bonusy a mnoho dalšího.
-
5 chyb, které dělají předčasní důchodci
Předčasný důchod je z důvodu neustále se prodlužujícího se důchodového věku velmi oblíbený. Na co si však dát při odchodu do předčasného důchodu pozor? Jakých chyb se vyvarovat?
-
Měla by se dále zvyšovat minimální mzda a co vše ovlivní její zvýšení?
Minimální mzda se pro rok 2019 zvýšila na 13 350 Kč. A Ministerstvo práce a sociálních věcí by růst minimální mzdy rádo vidělo každý rok. Tak, aby minimální mzda odpovídala polovině průměrné mzdy.
-
K čemu slouží dohoda o hmotné odpovědnosti?
Dostala se vám do rukou dohoda o hmotné odpovědnosti a vy váháte, zdali ji máte podepsat? Co byste o ní rozhodně měli vědět a jaké opatření musí učinit druhá strana, aby po vás mohla požadovat podpis?
-
9 omylů o daních v důchodu
Řada důchodců má vedle státního důchodu i vlastní příjem. Někteří penzisté si však nejsou jistí, jak je to se zdaněním jejich příjmů. Podívejme se na vybrané situace.
-
Může být vaše hrubá mzda nižší než minimální mzda?
Pracovali jste za minimální mzdu, ale po jejím navýšení vám zaměstnavatel nepřidal? Myslíte si, že berete méně, než byste měli? V některých případech může být vaše výplata skutečně nižší, než je minimální mzda. Kdy tomu tak je?
-
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Minimální mzda se pro rok 2019 zvyšuje o 1 150 Kč na 13 350 Kč. V lednu 2019 ještě zaměstnanci pracující za minimální mzdu obdrží výplatu za prosinec, na vyšší čistou mzdu se tedy mohou těšit až v únoru. Na svůj účet obdrží o 798 Kč více, zbytek spolknou daně. Od výše minimální mzdy se pak odvíjejí i různé daňové limity.
-
Jak se vám bude počítat důchod, když nepracujete na hlavní pracovní poměr
Práce na zkrácený úvazek je stále oblíbenější. Jak je to však s výpočtem důchodu při práci na zkrácený úvazek? A kdy ovlivňuje výši důchodu práce na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti?
-
Na co všechno pamatovat při změně práce
Už jste toho měli akorát tak plné zuby a rozhodli jste se odejít z práce? Nebo vás zlákala nabídka vyššího platu i podmínek? Nejspíš jste dobře udělali v obou případech. Teď už byste tedy měli zvládnout „jen“ proces opuštění pracovního místa. A pozor také na novu smlouvu.
-
V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
-
Zvýšení limitu: jak se bude v roce 2019 danit DPČ?
Na dohodu o pracovní činnosti si přivydělávají nejenom někteří penzisté, studenti, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na standardní pracovní smlouvu nebo živnostníci. Jak se bude v roce 2019 zdaňovat hrubá odměna z dohody o pracovní činnosti?
-
15 případů, kdy nedostanete nemocenskou
Podzim je tady, stejně tak i období chřipek, rýmiček a jiných nemocí. Jste si jistí, jestli máte nárok na nemocenskou?
-
10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu
Motivační dopis je pro mnohé těžkým oříškem a není lehké se odlišit a vyzdvihnout vaše silné stránky. Přinášíme 10 tipů, které vás provedou psaním motivačního dopisu krok za krokem.
-
Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
-
Kdy bude muset předčasný důchodce zaplatit daň z příjmu?
V předčasném důchodu nelze mít příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Přestože předčasní důchodci nemohou tedy platit sociální pojištění, tak v některých případech platí vysokou daň z příjmu. Ve kterých případech? Kdy vzniká povinnost platit i zdravotní pojištění?
-
2 brigády v 1 létě: Jak ušetřit na daních a pojištění?
Léto skýtá mnohé možnosti a vy si můžete vybírat z celé řady brigád, mezi kterými můžete přecházet kvůli dovolené, časovým možnostem atd. Jaká smlouva je vhodná právě pro vás? Jak ušetřit na daních, zdravotním a sociálním pojištění?
-
Musíte ze svého příjmu platit zdravotní pojištění?
V praktických příkladech si uvedeme situace, kdy je nutné platit zdravotní pojištění, přestože to tak na první pohled nevypadá. Na co si dát při placení zdravotního pojištění pozor?
-
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Na poradách se předstírá pozornost, ale stále stejné výzvy ke zvyšování výkonnosti, jsou k uzívání. Prostě nic nového. Problémy se probírají v kuchyňce, když si jdete uvařit kafe. Jasný příznak, že se ve firmě na komunikaci kašle.
-
5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda.
-
7 daňových chyb studentů na letní brigádě
Mnozí studenti si během studia přivydělávají, nejvíce potom během letních měsíců. I pracující studenti však musí věnovat dostatečnou pozornost daňovým záležitostem. Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Na co si dát pozor?
-
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Někteří zaměstnanci pracují na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo dobu určitou, jiní pracují na zkrácený úvazek a někteří pouze na některou z pracovních dohod. Jak jednotlivé příjmy ovlivňují výši státního důchodu?
-
Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?
Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.
-
V roce 2018 bude za dlouhodobou nemoc více peněz
Výpočtová formule nemocenské u dlouhodobé nemoci bude příští rok výhodnější. Podívejme se v konkrétních příkladech o kolik.
-
10 čísel pro platbu zdravotního pojištění v roce 2018
Zdravotní pojištění je někdy opomíjeným povinným odvodem, přestože někteří lidé platí na zdravotním pojištění ročně více než na dani z příjmu fyzických osob nebo na sociálním pojištění. Podívejme se na vybraných 10 důležitých čísel pro platbu zdravotního pojištění v příštím roce.
-
Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
-
Pracovat pouze na dohodu o provedení práce bude méně výhodné
Vládou schválené zvýšení minimální mzdy na 12 200 Kč zvýší osobám bez zdanitelných příjmů platby na zdravotním pojištění na 1 647 Kč měsíčně. Kdo je nejčastěji OBZP?
-
Platba zdravotního pojištění a příjem do 10 000
Při měsíčním desetitisícovém příjmu se může platba zdravotního pojištění pohybovat od 0 Kč po 1 906 Kč. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
-
Abyste na brigádě vydělali co nejvíc: přehled daňových slev. Nezapomínáte na některou?
Při výpočtu měsíční čisté mzdy nebo měsíční čisté odměny plynoucí z letní brigády je možné uplatnit některé daňové slevy. Za jakých podmínek?
-
Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!
Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.
-
10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě
V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?
-
Jak se liší zdanění přivýdělku z dohody nebo zkráceného úvazku?
Zejména během letních měsíců si někteří zaměstnanci, studenti nebo penzisté přivydělávají. Zpravidla na pracovní dohody, ale i na zkrácený pracovní úvazek. Jak se liší zdanění mzdy nebo odměny v takových případech?
-
Zdravotní pojištění v roce 2017 v deseti číslech
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěni u některé zdravotní pojišťovny. Za neplacení zdravotního pojištění hrozí vysoké sankce. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění v roce 2017, shrnujeme v deseti důležitých číslech.
-
Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
-
7 období, která se vám nepočítají do důchodu
Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
-
Jak danit přivýdělky z druhého zaměstnání?
Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce nebo zahájení vlastního podnikání jsou pro řadu lidí řešením, jak si vylepšit rodinný rozpočet. Pro 58 procent Čechů a jejich domácností je totiž obtížné vyjít se současným příjmem. Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. I při krátkodobém přivýdělku je třeba dát pozor na daňové povinnosti.
-
Vyšší příjem, ale nižší daně
V praxi dochází k situaci, že má zaměstnanec vyšší mzdu než v minulosti a ještě k tomu platí dokonce nižší daně. Jak je to možné? Podívejme se na vybrané případy.
-
Letní brigáda a vrácení srážkové daně
Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
-
Jaké existují pracovní smlouvy?
Pracovněprávní vztah v sobě zahrnuje kromě klasického pracovního poměru i tzv. dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec se tedy nejčastěji hovoří o pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Každá smlouva či dohoda má své využití v různých situacích.
-
Zdanění u nízkých příjmů bude příští rok vyšší
Zaměstnanci pracující příští rok na základě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou nižší než 9 900 Kč nebo zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s hrubou mzdou nižší než 9 900 Kč budou mít v roce 2016 čistý příjem nižší. Proč?
-
Čtyři případy, kdy je vyšší příjem na škodu
V praxi dochází k paradoxům, kdy vyšší příjem je méně výhodný než nižší příjem. Důvodem je nastavení daňové legislativy. Podívejme se na čtyři vybrané případy, kdy stokoruna navíc znamená nižší čistý příjem. Kdy se vyplatí si vlastní příjem pohlídat, aby nebyl "zbytečně vyšší"?
-
Co je dobré vědět o brigádě na dohodu?
Většina studentů si během letních měsíců přivydělává prací na dohodu. Nabízení práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je pro zaměstnavatele výhodné z důvodu jednodušší administrativy a nižšího zdanění u odměny do limitu.
-
Daně, které studenti odvedou na letních brigádách, mohou získat zpět. Musí však o ně zažádat
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Co by si měli ohlídat, aby neprodělali na daních? Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Daňové přiznání musí podávat pouze studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. Většině zato vyjde přeplatek na dani, který získají od finančního úřadu zpět.
-
Sedm případů, kdy je zdravotní pojištění vyšší než daň z příjmu
Sazba daně z příjmu fyzických osob je vyšší sazba zdravotního pojištění. Přesto se v některých případech platí na zdravotním pojištění více než na dani z příjmu. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Kdo a kdy může čerpat ošetřovné?
Zákon o nemocenském pojištění pamatuje na situace, kdy se rodiče musejí o svého potomka z vážných důvodů postarat. Se začátkem nového školního roku proto Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná, co je ošetřovné a kdo na něj má nárok. ČSSZ za 1. pololetí tohoto roku evidovala 216 836 případů ošetřovného a vyplatila 504 579 891 Kč.
-
Chodíte na brigádu? Nezapomínejte na daně!
Léto je pro studenty nejenom časem prázdnin, ale také obdobím, kdy je možné se plně věnovat práci a chodit na brigády. I studenti však musí ze svého výdělku odvést patřičné daně. Víte, jak se s nimi vypořádat letos?
-
Letní brigády: Vyžadujte písemnou dohodu
Začíná léto a mnozí studenti nastoupí na letní brigádu. Nejčastější forma pracovněprávního vztahu mezi studentem a zaměstnavatelem je vymezena dohodou o provedení práce. Jaké jsou náležitosti této dohody? Jak postupovat v případě neproplacení odměny?
-
Jak se stát nezávislým profesionálem
Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
-
Přivýdělek v předčasném důchodu v roce 2013
Prodlužující se důchodový věk a složitá situace občanů v předdůchodovém věku na trhu práce, to jsou hlavní důvody, proč stoupá obliba předčasných důchodů. Výhodou předčasných důchodů je, že si lze přivydělat. Jaké podmínky je však nutné dodržet v roce 2013?
-
Nastává zlom trendu na hovězím?
Rekordní výše zisku zpracovatelů masa, nižší ceny kukuřice a opouštění krátkých zajišťovacích pozic dopomohlo k tomu, že hovězí maso zahájilo týden limitním vzestupem.