Štítek finanční gramotnost

Finanční gramotnost označuje osobní schopnosti porozumět termínům finanční problematiky. Finanční gramotnost je schopnost nejen rozumět odbornějším výrazům, ale také schopnost jak používat selský rozum a jak se starat o své osobní finance v různých životních situacích. Svou finanční gramotnosti si otestujte. A 8. září můžete oslavit den finanční gramotnosti.

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Zkoušíte se vyhnout placení za parkování? Stejně si vás dohledají a postihu se nevyhnete
    Překrýt si registrační značku a vyhnout se tak pokutě? Riskujete odtah vozidla, botičku a navrch správní řízení pro spáchání přestupku.
  • Nemáte čas rozumět financím? Obraťte se na poradce
    Situace, která je i není příjemná: máme peníze, ale bez investic je čas znehodnocuje. Jenže my sami nemáme čas se finančním investicím věnovat. Existuje jednoduché řešení, své služby nabízí mnoho finančních poradců, stačí si nějakého najít na webu. Ale i tato mince má dvě strany, poradců je dost, ale těch dobrých zase tolik není.
  • Tipy na knihy, které vám pomohou zvýšit vaši finanční gramotnost
    Učit se o financích je pro řadu z nás otrava. Ovšem zajímavé životní cesty vám mohou ukázat, jak spravovat své peníze, jak investovat a jak se z nedostatku peněz nezbláznit. Podívejte se na top 6 knih, které mnohdy otřásly světem financí.
  • 6 zásad time-managementu pro finanční poradce
    Přinášíme 6 osvědčených tipů, které vám v podnikání ve finančním poradenství ušetří každý den cenné minuty a dodají klid, že máte své úkoly pod kontrolou. Krok za krokem vám mohou přinést do života čas na věci, které jsou pro vás důležité.
  • Odkdy by měly s penězi začít hospodařit naše děti?
    Umět vyjít s penězi se může zdát jednoduché, ale zas taková samozřejmost to není. Učit bychom to měli už ty nejmenší, aby si nemysleli, že jsou všechny věci n světě zadarmo.
  • Den finanční gramotnosti: otestujte tu svou
    V dnešní době je důležité naučit se číst, psát a počítat. Ale nejen to, je stále důležitější orientovat se správně ve svých osobních financí. A proto slavíme den finanční gramotnosti. Víte, jak moc finančně gramotní jste, či nejste?
  • Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
    Hledání dobrého finančního poradce je jako pátrat po jehle v kupce sena. Co všechno pro vás může zařídit? A proč si dávat pozor na prodejce úvěrů a pojistek?
  • Projekt Finanční gramotnost do škol možná vzdělává i vaše děti
    V boji proti zadluženosti a nevycházení s penězi má největší význam prevence a vzdělávání. O to se snaží projekt Finanční gramotnost do škol, který získal akreditaci od MŠMT.
  • Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
    Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké. V současné době je ale již možné žádat o prominutí pokuty. Jaké podmínky musíte splnit, shrnuje následující článek.
  • 5 tipů, jak efektivně ušetřit peníze
    Považujete se za typ člověka, kterému za se za krátký čas rozkutálí peníze, ani se nenaděje? Možná právě vám je tento článek adresovaný.
  • 8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou
    Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!
  • 4 otázky, které vám pomůžou zlepšit vaše finance po dovolené
    Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.
  • Rok kohouta: čínský horoskop pro vaše finance v roce 2017
    Koncem ledna se slaví čínský nový rok. A podle čínského horoskopu jsme vstoupili do roka kohouta. Jaký rok předvídá kohoutí horoskop, jak se nám bude pracovat a jak na tom budou letos naše peníze?
  • 3 jednoduché triky, jak získat víc a utratit méně. Umíte je využít?
    Předvánoční nákupy jsou v plném proudu. Umíte využít své peníze na 100 % a znáte všechny pomocníky, jak využít jejich potenciál? Spoustu možností nabízejí kreditní karty. Peníze z nákupu zpět, peníze zpět na spoření na důchod, peníze na dárkovém certifikátu. Znáte tyto možnosti a víte kdy který produkt co nejlépe použít?  
  • Jak se dá ušetřit při on-line srovnání finančních produktů?
    On-line sjednání finančních produktů nabízí úsporu hned dvakrát. Díky přehlednému srovnání nabídek lze ušetřit na jejich ceně, a protože není třeba chodit nikam na pobočky, ušetříte rovněž spoustu času. Na Finance.cz nyní můžete porovnat nabídky povinného ručení, havarijního pojištění, kreditních karet i hypoték a sjednat si zvolený produkt online.
  • Jak nepadnout do vánoční pasti na peníze?
    Už jste začali nakupovat vánoční dárky? Pro maminku, pro babičku, pro děti, pro tatínka, pro dědečka. To je stovka támhle, tisícovka tuhle, účet prázdný, peněženka vysypaná, ale potřebujete nakoupit ještě stromeček a zásoby na Vánoce. Však si na to můžu půjčit, asi si říkáte. Je to ale dobrá volba?
  • Jak na výpadek příjmu při nemoci nebo ztrátě zaměstnání?
    Dlouhodobé nemoci, úrazy nebo ztráta zaměstnání se negativně promítají do rodinného rozpočtu. Důsledkem je snížení životního standardu i neschopnost splácet hypotéku nebo půjčky. Do potíží se v této situaci mohou dostat především lidé zvyklí na vyšší příjmy nebo domácnosti s dluhy, které nemocenská a dávky v nezaměstnanosti nezvládnou pokrýt. Vyplatí se proto myslet na zadní vrátka, tedy šetřit, nebo se rozhlédnout po smysluplné pojistce.
  • Znalost produktů a pojmů v pojišťovnictví v ČR je stále na nedostatečné úrovni
    KOMENTÁŘ | V lednu letošního roku vstoupil v účinnost nový občanský zákoník, který s sebou nese řadu změn upravující vztah mezi pojišťovnou a klientem. Je si ale běžný občan jist, co to pro něj znamená? Ví, na co si dát pozor, jak postupovat, případně se bránit a správně si vyložit jednotlivé termíny, které jsou ve smlouvách? Přiznejme si, že spíše budeme odpovídat NE.
  • Své finanční závazky můžete sledovat on-line
    Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) spustily společný projekt v podobě nového webu kolikmam.cz. Tento unikátní portál umožňuje registrovanému uživateli bezpečný, pohodlný a snadný on-line přístup k jeho úvěrové zprávě, díky které získá aktuální přehled o svých finančních závazcích.
  • Vaníček: Důležitá je pravidelnost a vytvoření zdravého spořicího návyku
    I když aktuální úrokové sazby jsou nižší než v minulosti, je ale důležité uchovat si správné spořicí návyky, finanční rezervu vytvářet průběžně a v rámci možností ji optimálně zhodnocovat, uvedl mimo jiné Libor Vaníček v interview pro Finance.cz.
  • Pelíšková: Fond dalšího vzdělávání podporuje stáže pro studenty i zaměstnance
    Cílem projektu Fondu dalšího vzdělávání je poskytnout stáž v délce 1 – 6 měsíců nejen studentům, ale i absolventům či dlouhodobě nezaměstnaným. Fond dalšího vzdělávání také usiluje o zakotvení stáží ve firmách do české legislativy pro posílení vzdělanosti v naší společnosti a zlepšení pracovního uplatnění, uvedla v interview Veronika Pelíšková z Fondu dalšího vzdělávání.
  • Na co byste si měli při schůzce s finančním poradcem dát pozor?
    Na schůzce s finančním poradcem byste se měli držet několika základních pravidel. Například požadujte klíčové výstupy schůzky písemně, nechte si čas na rozmyšlenou, zajímejte se o všechny parametry produktů včetně poplatků a nedávejte hned na první schůzce kontakty na své známé.
  • Co dělat, když mám problémy se splácením úvěrů?
    Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání. Jak takovou situaci úspěšně vyřešit?
  • Kučera: Pokud dojde k úbytku střední vrstvy, celý národ bude o něco chudší
    Zadluženost domácností představuje pro ekonomiku a sociální stabilitu společnosti zásadní problém, se kterým je třeba pracovat. S Davidem Kučerou, kterého můžete znát z pořadu Krotitelé dluhů, jsme se zaměřili na otázku řešení dluhové problematiky českých domácností.
  • Churning: Nekalá praktika nadměrného obchodování
    Tzv. churning, neboli nadměrné obchodování na účtu zákazníka, je nekalou praktikou na kapitálových trzích, kdy se značná část investice klienta rozplyne v poplatcích za nepřiměřené množství zbytečných transakcí na jeho účtu.Víte, jak se mu bránit?
  • Přepojišťování pojistných smluv: Nešvar českého pojišťovnictví
    Jen za posledních pět let změnilo v ČR svého poskytovatele životního pojištění 25 % klientů, zatímco v ostatních evropských státech jen 8 % klientů. Více než čtvrtina klientů, kteří mají sjednané životní pojištění, také stále netuší, jaké má pro ně důsledky předčasné zrušení životní pojistky. Ukázal to průzkum ČAP.
  • Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
    Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
  • Pilíře, anebo raději soukromě?
    Není vůbec snadné s mladšími ročníky hovořit na téma „důchod“. Je to zkrátka za hranicí jejich horizontu pohledu na život (svět). Něco jiného už však mohou být třicátníci či čtyřicátníci, kteří často již mají větší rozhled, chápou souvislosti a mají určitou zkušenost.
  • Přestupný rok penzijních fondů
    Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).
  • Finanční gramotnost aneb osm pravidel co vám pomohou naučit se hospodařit
    Ačkoliv se říká, že škola je základ života, jsou určité schopnosti, které si ze školních lavic bohužel neodnášíme. Příkladem toho je finanční gramotnost. V našem školském systému chybí předmět Jak hospodařit s penězi. Je však důležité si uvědomit, že každý z nás má možnost osvojit si nové znalosti a dovednosti. Dnešní svět plný neustálých nových technologií umožňuje získávat potřebné informace velmi snadno a rychle.
  • Je to moc nebo málo? Polemika nad vymáháním v Čechách
    V uplynulých týdnech v médiích proběhla zpráva o projednání návrhu novely občanského soudního řádu, jenž by ve sporech o peněžitá plnění do 5.000,- Kč nepřiznával žalobci náhradu nákladů řízení. Pojďme se společně a především objektivně bez emocí podívat na tuto problematiku.
  • Mně se to zkrátka nevyplatí
    Finanční gramotnost. Slyšíme to všude a pořád. A stejně, když někomu řeknete „devalvace“, tak prostě neví a je rád, že zná alespoň slovo „fixace“. Ovšem pozor: senioři jsou nám vzorem. Chytli druhý dech a rozhodli se, že se stanou znalci finančních produktů. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Polovina domácností si netvoří rozpočet, odhalil průzkum MF ČR
    Zástupce Ministerstva financí představil výsledky výzkumu o finanční gramotnosti obyvatel ČR na konferenci o finančním vzdělávání dospělých.
  • Na finanční gramotnosti je třeba zapracovat, shodují se odborníci
    Jak správně finančně vzdělávat dospělé bylo hlavním tématem konference, která se v pátek uskutečnila na VŠE v Praze. Odborníci nejen z oboru financí tu diskutovali především o stavu finanční gramotnosti v ČR a možnostech jeho zlepšení.
  • Dyba: I senioři by se měli finančně vzdělávat
    Má smysl investovat do finančního vzdělávání, když jsou finanční produkty tak složité? O této problematice jsme hovořili s profesorem Karlem Dybou, velvyslancem při OECD. 
  • Půjčka jako dárek
    Došly vám finance na dárky? Zadlužování se je hra, která má pravidla jako každá jiná. Uděláte to buď tak, že jdete v klidu dále. A nebo vás také může potkat restart, který však zabere mnohem více času, než vám bude milé.