Štítek spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr je běžný úvěr nabízený komerčními bankami. Spotřebitelský úvěr je bezúčelový a je možné ho použít na běžné nákupy. Může, ale nemusí být spojený s ručením. Spotřebitelský úvěr neboli maloobchodní úvěr je určený jednotlivcům a může být použitý na běžné výdaje.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • Co si mohou banky účtovat do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru?
    Banka si do účelně vynaložených nákladů při předčasném splacení úvěru klientem nemůže účtovat vše. Jaké položky do nich tedy lze zařadit a kolik účelně vynaložené náklady u spotřebitelského úvěru činí?
  • Situací, při kterých půjde splatit spotřebitelský úvěr bez sankcí, bude víc
    Za předčasné splacení hypotéky lze v některých případech požadovat účelně vynaložené náklady. V jakých situacích však lze všechno splatit bez sankce?
  • Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky
    Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.
  • Poplatek za předčasné splacení hypotéky bude možná podstatně vyšší
    Aktuálně lze splatit hypotéku téměř kdykoliv, a to bez velkých poplatků. Vše se ale může změnit. Kolik vás tedy nakonec může stát předčasné splacení hypotečního úvěru?
  • Půjčka, nebo leasing? Tradiční dilema těch, kteří přemýšlejí o koupi auta
    Způsobů, jak financovat pořízení (nového) vozidla, je vícero. Nejčastěji však lidé řeší to, jestli si mají na jeho koupi vzít spotřebitelský úvěr v bance, nebo si ho pořídit na leasing. Co mohou obě tyto varianty nabídnout?
  • Promítne se odklad splátek v negativním registru?
    Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?
  • Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
    Půjčku jste spláceli svědomitě, ale najednou nastala situace, kdy nemáte peníze na další splátky? Vyhodili vás z práce anebo jste skončili z důvodu koronaviru na nemocenské, v karanténě nebo pobíráte ošetřovné? Zkuste se domluvit s bankou na odložení splátek.
  • Vánoce na splátky? Opatrně
    Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.
  • Prodejci elektřiny změnili taktiku. Na co si dát pozor?
    Většina obcí a měst zakázala podomní prodej. To ale neznamená, že si prodejci elektřiny nebo zemního plynu dali pauzu. Domácnosti oslovují telefonicky. Když se na schůzku předem objednají, nejde už o podomní prodej. Rizika ovšem přináší úplně stejná. 
  • Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
    Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
  • Co je a k čemu slouží RPSN?
    Roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN, vám může zamotat hlavu. Je dobré ji znát, nebo je lepší, když ji před námi banka přece jenom schová?
  • Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček
    Máte půjčku na auto, vyčerpaný kontokorent a také úvěrovou kartu. Splátky tak posíláte hned několika směry, přičemž si každý z věřitelů nezapomene naúčtovat příslušné poplatky. Možná stojí za to, uvažovat o sloučení půjček do jediného úvěru. Tomuto opatření se říká konsolidace. Celý dluh si navíc můžete přestěhovat k jiné úvěrové společnosti pomocí takzvaného refinancování. Aby vše provázela také řádná úspora, je třeba si pohlídat několik věcí.
  • Nebankovní půjčka pro podnikatele: jak se vyhnout lichvářům?
    Půjčka od nebankovní společnosti je pro neznalé velký risk. Jak rozeznat lichváře a nenechat se ožebračit? 
  • Půjčka na dovolenou? Raději si našetřete
    Půjčkami na dovolenou se to na internetu jen hemží. Proč bychom se jim ale měli vyhýbat obloukem? A jak se k takovým úvěrům staví Češi?
  • Půjčky zlevňují! Na co by ale Češi neměli zapomínat?
    Pokud si chcete vzít půjčku, pravděpodobně máte nejvyšší čas. Hypotéky jsou čím dál méně dostupné a společnosti se to snaží kompenzovat zvýhodněním ostatních úvěrům. Čemu byste ale rozhodně měli předcházet?
  • Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
    Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
  • Equa bank opět nabízí 100% hypotéku. Co je nutné k získání?
    Equa bank v letošním roce čeká u hypoték stagnaci kvůli rostoucím úrokovým sazbám. Právě proto přichází na trh s novým finančním produktem. Za jakých podmínek budou moci klienti opět získat 100% hypotéku?
  • 8 věcí, které musí obsahovat smlouva o půjčce
    Spotřebitelský úvěr si bere plno lidí. Nejenže se málokdo dívá na to nejdůležitější, ale valná část klientů si ani pořádně nepročte, co podepisuje. Podívejte se s námi, které informace a údaje by ve smlouvě rozhodně neměly chybět.
  • Jak financovat hypotéku, když nemáte vlastní úspory
    Rádi byste si vzali hypotéku na vlastní bydlení, ale díky zániku 100% půjčky na nemovitost na to zkrátka nemáte? Věřte, že jsou i jiné možnosti, jak pokrýt zbylých 10 %.
  • 7 věcí, které je důležité sledovat, když vybíráte půjčku
    Uvažujete o půjčce, ale bojíte se, že vás někdo podvede? Měli byste se dívat pouze na úrok? Nikoliv. Na co je tedy dobré se zaměřit při výběru, ale i sjednávání?
  • Na co si Češi nejčastěji půjčují?
    V Česku je půjčkám obecně nakloněno 83 % lidí. Na rozmary si však půjčovat odmítají. Na co tedy využívají peníze nejčastěji?
  • Rozhovor s Petrem Vencálkem: jaké bude mít dopady novela insolvenčního zákona pro dlužníky a věřitele?
    V lednu zamířila do Poslanecké sněmovny novela insolvenčního zákona, která by umožnila i sedmileté oddlužení. Lidé v dluhové pasti by během něj v krajním případě nevrátili ze svých závazků nic. Co na to říká zakladatel společnosti, která poskytuje úvěry?
  • Jak se co nejrychleji zbavit dluhů z vánočních půjček?
    Neměli jste dostatek finančních prostředků na vánoční dárky, výzdobu nebo oslavu konce roku, a tak jste se rozhodli pro půjčku? A jak zákon schválnosti káže, teď nestíháte splácet anebo dokonce vůbec nemůžete? I to lze řešit. Jenom je třeba vědět, jak na to.
  • 8 snadno opakovatelných chyb, kvůli kterým jste se o Vánocích zadlužili
    Štědrý den už je za námi, dárky jsou rozbaleny a drtivou většinu roku už zase nebudete muset řešit, čím obdarujete své blízké. Anebo ne? Jak se do příštích Vánoc můžete poučit v úspoře peněz za dárky?
  • Kde si na poslední chvíli půjčit peníze na vánoční dárky?
    Ježíšek má přijít už za pár dní a vy ještě pořád nemáte vyřešené dárky? Opozdila se výplata anebo zkrátka není dostatek peněz? Víme, kde si můžete rychle půjčit.
  • Do roka musejí mít úvěroví specialisté zkoušku odborné způsobilosti. Zlepší se kvalita půjček?
    Úvěry a půjčky mohl donedávna nabízet prakticky kdokoliv. Nový zákon o spotřebitelském úvěru však přinesl kromě často zmiňovaných opatření posilujících postavení klientů také přísnější podmínky pro činnost úvěrových poradců. Těm zbývá přesně rok na prokázání odborné způsobilosti absolvováním zkoušky organizované Českou národní bankou (ČNB). Podle odborníků to nakonec není pro poradce takový strašák, jak se původně zdálo. Shodují se však, že je to krok správným směrem. Absolvovat odbornou zkoušku bude brzy nezbytné i v dalších oblastech.
  • Co musíte vědět předtím, než si vezmete půjčku
    Potřebujete si vzít neprodleně půjčku, ale nevíte, co čekat od splácení? Na kolik vás měsíčně vyjde spotřebitelský úvěr? Jaké jsou možnosti a jak se vlastně počítá výše splátek?
  • Jak na výmaz zápisu z registru dlužníků
    Chtěli jste si vzít půjčku, ale v bance vám žádost zamítli, protože o vás našli záznamy v registru dlužníků? Nechápete, jak jste se na černé listině ocitli a už vůbec ne, jak z ní zmizet? Poradíme vám.
  • Banka vám nechce dát spotřebitelskou půjčku? Zkuste online půjčku od lidí
    Peer to peer půjčky, neboli P2P, u nás existují již několik let. Funguje to jednoduše: lidé půjčují ostatním a vše organizují a také na výsledek dohlížejí organizátoři na internetu.
  • 8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou
    Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!
  • Kometa Kamali! Dejte pozor, aby vás neoklamali!
    Českou reklamní kotlinu zaplavilo Kamali. Chytlavá píseň, chytlavá blondýna a smích. Reklama na Kamali na vás vyskakuje z televize, monitoru počítače, i rádia. Kdo vlastně stojí za spotřebitelskými úvěry Kamali?
  • Češi kupují kombíky a SUVéčka. Jak financovat nákup?
    S příchodem jara se řada Čechů rozhodne pro nákup nového automobilu. Prvenství v prodejích si drží kombíky a SUVéčka. Přečtěte si, které značky nejčastěji skončí v českých garážích a jak financovat nákup nového automobilu.
  • 5 tipů, jak se zorientovat v nabídce půjček. Co přinesl nový zákon?
    V oblasti spotřebitelských úvěrů se lze setkat s nepřeberným množstvím různých produktů a běžný člověk se v nabídce často ztrácí. Nová legislativa má ambici pročistit trh především od nepoctivých poskytovatelů a zprostředkovatelů a jejich neprůhledných produktů či nekalých praktik. Od letošního března již mnohé firmy nesmějí půjčky nabízet, protože nevyhověly náročným kritériím pro získání licence. Přinášíme 5 tipů, na co si dát pozor, když si chcete půjčit.
  • Když máte nečekané výdaje: kde a jak si půjčit?
    Nečekané výdaje můžou být různé. Rozbité auto, nedoplatek za elektřinu nebo neplánovaný výlet. Proto je vhodné mít naspořenou nějakou tu rezervu, která by takové nečekané výdaje pokryla. Pokud rezervu nemáte, můžete si půjčit. Různé půjčky jsou dneska už dostupné pro každého, stačí si jenom vybrat řešení, které bude vyhovovat právě vám.
  • Průzkum: Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru
    Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů) a výše splátek. Zájemci o půjčku často vezmou první nabídku a jen zřídka ji srovnávají s dalšími. Půjčku chtějí rychle a podstatnou roli hraje možnost předčasného splacení, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research, kterého se v ČR a na Slovensku zúčastnila tisícovka respondentů.
  • Ochranu spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex
    Ochranu spotřebitelů bude v Česku zřejmě upravovat nový spotřebitelský kodex. Dosud práva spotřebitelů určuje občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Kromě toho v této oblasti existuje mnoho zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách, zákon o ochraně veřejného zdraví či zákon o poštovních službách. Nově mají být obecná pravidla ochrany spotřebitele sloučena do jednoho zákona.
  • Jak se vypořádat s osobním bankrotem?
    Půjčujeme si čím dál víc a úměrně tomu také roste počet jedinců, kteří nemají na splácení. Za jistých podmínek můžete zvolit institut osobního bankrotu. Nebude to ale právě lehký život.
  • Jak nepadnout do vánoční pasti na peníze?
    Už jste začali nakupovat vánoční dárky? Pro maminku, pro babičku, pro děti, pro tatínka, pro dědečka. To je stovka támhle, tisícovka tuhle, účet prázdný, peněženka vysypaná, ale potřebujete nakoupit ještě stromeček a zásoby na Vánoce. Však si na to můžu půjčit, asi si říkáte. Je to ale dobrá volba?
  • Nový zákon má lépe chránit lidi s úvěrem, platí od 1.11.
    Spotřebitelé budou moci od čtvrtka rychleji splatit dluhy z úvěrů a omezí se jim sankce za pozdní splátky. Lidé usilující o úvěr budou mít také nově před podpisem smlouvy nejméně dva týdny na rozmyšlenou, po níž nemůže poskytovatel úvěru zhoršit podmínky nabídky. Vyplývá to ze zákona o spotřebitelském úvěru, který ve čtvrtek vstupuje v platnost.
  • Zadlužení Čechů roste, splácíme ale lépe než Němci či Francouzi
    Celkový dluh Čechů dosáhl koncem třetího čtvrtletí 1,92 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně snížil na 3,06 milionu osob. Lidé si půjčují větší částky a lépe splácejí své úvěry, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
  • Nový zákon o spotřebitelském úvěru neodstraňuje všechny neetické praktiky
    Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který bude platit od prosince, lépe chrání spotřebitele, ale některé neetické praktiky neodstraňuje. Jde například o účtování vysokých poplatků za upomínky. Novinářům to dnes řekl ředitel právního oddělení úvěrové společnosti Provident Financial Martin Šváb.
  • Půjčka nemusí vyjít draho. Akční nabídky slibují úrok 0 %
    Na vánoční dárky si nepůjčujte! I když s touto radou bude většina lidí souhlasit, stále se najdou tací, kteří se neváhají na Vánoce zadlužit. Když už jste se rozhodli, že si letos na vánoční dárky půjčíte, vše si v klidu ještě jednou promyslete, vyberte si správný typ půjčky a vyhledejte nejvýhodnější nabídku.
  • Hypotéku teď nebo potom: Vyplatí se počkat?
    Od 1. 12. 2016 začnou platit nová pravidla pro poskytování hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Vyplatí se klientům počkat si na nové podmínky, nebo si úvěr raději sjednat teď?
  • Chcete si vzít úvěr? Nezapomeňte posoudit RPSN
    Roční procentní sazba nákladů představuje základní ukazatel ceny úvěru. Zahrnuje v sobě úrokovou sazbu i bankovní poplatky. Díky RPSN se může spotřebitel lépe orientovat v široké nabídce úvěrů a půjček u různých finančních institucí.
  • Chybná RPSN v úvěrové smlouvě? Dostanete zpět většinu úroků
    Roční procentní sazba nákladů (RPSN) na spotřebitelský úvěr musí být ve smlouvě uvedena ve správné výši. Omyl nebo početní chyba při jejím stanovení znamená, že se na úvěr uplatní diskontní sazba České národní banky z doby uzavření smlouvy. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, jehož očekávané odůvodnění je nově dostupné v internetové databázi.
  • Česká obchodní inspekce pomůže proti nekalým praktikám
    Ochranou práv spotřebitelů se vedle spotřebitelských organizací se zabývají i orgány státní správy. Jedním z nejvýznamnějších je Česká obchodní inspekce (ČOI). Podívejte se, co vše ČOI kontroluje a s čím se na ni můžete obrátit, pokud nejste spokojeni se službami obchodníků.
  • Hypotéky i úvěry jsou letos levnější
    Většina bank nabízí letos lepší úrokové sazby u úvěrových produktů. A to jak u hypoték, tak u neúčelových úvěrů. Pozor si však musíte dát třeba na platební historii. To jsou nejzajímavější závěry porovnávacího výzkumu úrokových sazeb, který uskutečnila analytická agentura Datank v rámci výzkumu Nejlepší banka 2016.
  • Co nám přinese zákon o spotřebitelském úvěru?
    Zákon o spotřebitelském úvěru, který nabyde účinnosti prvního prosince tohoto roku, přináší jednotný režim pravidel pro poskytovatele a zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. Návrh z dílny Ministerstva financí má za cíl posílit ochranu spotřebitelů a v konečném důsledku snížit počet domácností a jednotlivců, kteří čelí exekucím, dluhům a neschopnosti je splácet. Návrh nově rozšiřuje aplikovatelnost zákona i na mikroúvěry do výše 5. 000 Kč.
  • Jak na refinancování úvěru
    Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
  • Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon
    Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.
  • Čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru
    Celkem čtvrtina lidí financuje nákup ojetého vozu pomocí úvěru, vyplývá z průzkumu společnosti Médea Research a prodejce Auto ESA. Podle údajů poskytovatelů finančních služeb podíl lidí, kteří cenu vozu hradí úvěrem, stále roste.
  • Zase nová lákadla: Čím dodavatelé elektřiny přesvědčují zákazníky?
    Začalo to nenápadně. Dodavatelé energie sem tam nabídli domácnostem bonus v podobě asistenčních služeb nebo opravy spotřebiče. K tomu se postupně přidávají další. A tak trochu proti logice věci ČEZ nabízí fotovoltaické elektrárny, podomní prodejci rozdávají LED žárovky a největší alternativní dodavatel poskytuje úvěry na úsporné spotřebiče. Podívejte se na přehled nejnovějších lákadel dodavatelů elektřiny.
  • mBank vstupuje na trh refinancování úvěrů
    Největší internetová a mobilní banka mBank prostřednictvím svého úspěšného produktu s názvem mPůjčka Plus plánuje vstoupit na slibný trh refinancování.
  • Jak vylepšit bonitu OSVČ při žádosti o hypotéku
    Při schvalování hypotéky hraje klíčovou roli bonita klienta. Výše úvěru zkrátka musí odpovídat klientovým příjmům, potažmo jeho schopnosti splácet. U zaměstnanců je situace jednoduchá. Větší komplikace nastávají u OSVČ. Díky optimalizaci daní totiž můžou podnikatelé vypadat na papíře méně bonitní, než ve skutečnosti jsou.
  • Jak ovlivní kreditní karta výši hypotéky?
    Kreditní karty, kontokorenty či spotřebitelské úvěry zásadně ovlivňují bonitu žadatele o hypotéku. Přestože každá banka má při schvalování hypotéky trochu odlišný přístup ke stávajícím úvěrovým rámcům klienta, do jisté míry se dá kvantifikovat, jaký vliv mají tyto závazky na potenciální výši hypotečního úvěru. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.
  • Stále více Čechů si bere půjčky, zejména na bydlení
    Počet lidí s úvěry na bydlení se významně zvýšil, berou si v průměru menší částky. I přes zvýšený počet lidí s půjčkami dosahuje podíl ohroženého dluhu na jeho objemu stejných hodnot jako před rokem. Banky a finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky. Lidé se ke svým závazkům chovají zodpovědněji a kontrolují stav svých závazků už i on-line.
  • Počet rekonstrukcí v Česku během léta přibývá
    Počet českých domácností, které během léta rekonstruují své bydlení, stále přibývá. Podle aktuálních údajů Raiffeisen stavební spořitelny se poptávka po úvěrech na rekonstrukce během léta zvýšila o 60 až 80 % oproti zimním měsícům. Lidé modernizují především kuchyně, koupelny a bytová jádra. Při rekonstrukcích kladou důraz zejména na úsporu energií.
  • Ekonomika nabírá obrátky. Objem leasingu, úvěrů a faktoringu rostl o 11 %
    Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly klientům v prvním pololetí letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 70,88 miliardy korun, to je o 11,3 % více než ve stejném období roku 2013. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových kontraktů dosáhly na konci letošního prvního pololetí 221,94 miliardy korun. Nejvíce se zvýšil zájem o financování firemních investic.
  • Kauza RPSN: Stovky oklamaných zákazníků se brzy dočkají odškodnění
    Příběh o špatně vypočítané roční procentní sazbě nákladů (RPSN), který hýbe českým finančním trhem, spěje ke kapitole, na kterou se těší všichni poškození spotřebitelé. Ta kapitola má titulek Odškodnění a významně se na ní podílí unikátní webový projekt www.levnejsiauto.cz zaměřený na prodej automobilů. Největší újmu totiž utrpěli právě klienti, kteří se nechali oklamat úvěrem na to nejdražší zboží. Smyslem projektu je shromažďovat stížnosti, analyzovat úvěrové smlouvy a v případě zjištění chybné RPSN zajistit odškodnění.
  • Komentář: Banky nám lžou o výhodnosti úvěrů. Investujte!
    Dnešní uspěchaná doba vede mnohé z nás k rychlému utrácení vydělaných peněz. Vliv okolí a tlak finančních institucí má často za následek pocit, že je mnohem jednodušší platit bankám za úvěry než investovat a užívat si výhody s tím spojené. Správný postup pro zachování kvalitní životní úrovně by přitom měl být přesně opačný.
  • Spor o poplatek: Ústavní soud vydal první nález
    Tento týden v úterý byl Ústavním soudem vydán první nález ve sporu o platnost, či neplatnost ujednání o poplatku za správu úvěru. Ústavní soud zamítnul ústavní stížnost stěžovatelky v pozici klientky banky. Tento nález velmi výrazně ovlivnil celý dosavadní souboj o poplatek, a to ve prospěch bank.
  • Manželovým dluhům dává nový občanský zákoník zelenou
    Jestliže patříte k těm, kteří jen nevěřícně vrtí hlavou nad novinovými články, ve kterých se popisují praktiky exekutorů, věřte, že nový občanský zákoník jim přítrž neučiní. Naopak, pravomoc exekutorů ještě rozšiřuje. Udělal totiž z manželství společnost s ručením neomezeným.
  • Zastropování RPSN lichvu neomezí, nejvíce by uškodilo samotným spotřebitelům
    Zavedení maximální výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) by podle Platformy pro odpovědné finance nevedlo k eliminaci lichvy. Paradoxně by nejvíce uškodilo samotným spotřebitelům. Stanovení maximální RPSN by mnohým z nich znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by neumožňoval, aby jim byl poskytnut úvěr s menší sazbou.
  • Zelený: Nabízíme smírné řešení sporu mezi obchodníkem a spotřebitelem
    Spor mezi spotřebitelem a obchodníkem je nerovným sporem dvou subjektů, jejichž zájmy mohou být v přímém rozporu. Služba VašeStížnosti.cz se pokouší nabídnout smírné řešení bez povinnosti účastnit se soudního jednání. Spotřebitelským sporům a možnosti jejich alternativního řešení se věnuje dnešní rozhovor s Lukášem Zeleným z právní poradny dTestu.
  • Naletěli jste nepoctivému prodejci? Pomoci může spotřebitelský ombudsman
    Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo institut spotřebitelského ombudsmana pro ochranu poškozených spotřebitelů, a to zejména na předváděcích akcích. Jakým způsobem lze využít služeb spotřebitelského ombudsmana a na jakých principech funguje, se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu.
  • K čemu slouží úvěrové registry?
    V moderní bankovní praxi je běžné, že banka si u žadatele o úvěr zjistí, resp. ověří, jeho současnou i minulou úvěrovou situaci v tzv. úvěrových registrech. Registrů existuje ovšem několik. Chcete se v nich vyznat? 
  • Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující
    Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?
  • Co dělat, když chcete životní pojištění aneb proč ho uzavřít?
    Životní pojištění představuje zajištění nejbližších, ale také spoření  na důchod podpořené daňovými výhodami. Kdy je vhodné o tomto produktu uvažovat a kdy naopak není. Nepodléhejte iluzím prodejců o super výhodném spoření.
  • Splácíte předčasně úvěry? Pravděpodobně to děláte špatně
    Ještě než učiníte mimořádnou splátku, věnujte na chvíli pozornost níže uvedeným řádkům. I vy se totiž možná při správě svých úvěrů dopouštíte zbytečných chyb, které vás následně mohou stát možná tisíce, možná desetitisíce korun.
  • Jak si na Vánoce nepůjčovat
    Dárky na úvěr mohou udělat více škody než radosti. Obzvláště pak půjčky na několik měsíců, které nejdou předčasně splatit bez sankcí...
  • Konsolidace půjček? Udělejte si pořádek!
    Jste v situaci, kdy splácíte jednu půjčku na auto, druhou na novou kuchyňskou linku a ještě uvažujete o dovolené na splátky? Dnes není neobvyklé splácet několik úvěrů najednou, ale... Měsíční splátky půjček se mohou vyšplhat vysoko a ohrozit finanční stabilitu rodiny. Zastavte kolotoč splátek a popřemýšlejte o konsolidaci půjček!
  • Co dělat, když mám problémy se splácením úvěrů?
    Do problémů s dluhy se může dostat kdokoliv z nás. Důvody bývají různé, nejčastějšími jsou předlužení nebo ztráta zaměstnání. Jak takovou situaci úspěšně vyřešit?
  • Úvěrové pojištění – měli byste si jej sjednávat?
    Snaží se nám jej „vnutit“ téměř ke všem produktům – hypotéce, spotřebitelskému úvěru či kreditní kartě. Úvěrové pojištění je pro finanční společnosti nejen lukrativním businessem, ale také prostředkem, jak snížit riziko toho, že si nebudete moci dovolit úvěr splácet. My, klienti finančních institucí tento produkt zase vnímáme jako zbytečně „vyhozených“ pár set či tisíc korun měsíčně. Jak je to vlastně s úvěrovým pojištěním ve skutečnosti, kdy se vyplatí si jej vzít a kdy se skutečně může jednat o „vyhozené“ peníze?
  • Co dělat, aby nebyla ztráta zaměstnání knock-outem pro vaše finance?
    Ta myšlenka se prohnala hlavou snad každého z nás – jak hrozné by to bylo, pokud bych přišel o práci? Dobrou zprávou je to, že pokud by opravdu došlo na nejhorší a vy skutečně přišli o stabilní příjem, jste to vy, kdo rozhodujete o tom, jakou míru „utrpení“ budete prožívat. Pár tipů na to, jak období bez zaměstnání přežít bez větších šrámů vám přinášíme v našem dnešním příspěvku.
  • Refinancování spotřebitelského úvěru u internetových bank v praxi
    Pryč jsou doby, kdy jsme mohli (resp. měli) být vděčni za spotřebitelský úvěr s 30% úrokem. Zostřující se konkurence na bankovním trhu stlačila úrokové sazby úvěrů o pořádný kus níže. Využijte toho! Najděte si výhodnější spotřebitelský úvěr a získejte do svého rodinného rozpočtu peníze navíc.
  • Studentské půjčky pomohou, ale mohou zadlužit již na startu
    Školné se na veřejných vysokých školách naštěstí stále neplatí, avšak i tak se může studium nepěkně prodražit. Navíc některé obory jsou natolik náročné na čas, že je při nich prakticky nemožné si přivydělat.
  • Právní základ sporu o úvěrové poplatky
    Tisíce klientů bank prostřednictvím různých iniciativ požadují navrácení poplatku za správu úvěru. Je to mediálně velmi sledovaný spor, jehož výsledek může znatelně ovlivnit bankovní prostředí. V článku se zaměříme na právní základ argumentace klientů a bank, proč je poplatek za správu úvěru v rozporu nebo v souladu se zákonem.
  • Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
    Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
  • Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout
    Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.
  • Rozhodčí smlouva a spotřebitel
    Od minulého roku je v účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení, která zpřísnila podmínky pro využití rozhodčí doložky ve spotřebitelských smlouvách. V našem článku se zaměříme na tuto novou úpravu pro ochranu našich práv.
  • Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
    Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
  • Co týden dal? O vrácení poplatků žádejte do konce března
    O vrácení poplatků za vedení úvěru nyní žádá 51.400 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem je ve hře přes tři čtvrtě miliardy korun. Konečný termín má motivovat nerozhodné klienty, kteří s odesláním plné moci dosud vyčkávali.
  • Konec neférových spotřebitelských úvěrů
    Včera nabyla platnosti a účinnosti novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta například zakazuje využívání předražených telefonních linek a používání směnek či šeků v souvislosti se spotřebitelskými úvěry. Finanční společnosti musí také posoudit úvěruschopnost každého zájemce o půjčku.
  • Co týden dal? Konec nekalým úvěrovým praktikám
    Novela zákona o spotřebitelském úvěru má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám. Zavádí mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy o zprostředkování úvěru do 14 dnů bez sankce. Poskytovatelé úvěrů, sdružení v České leasingové a finanční asociaci, schválení novely vítají. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Zájemci o úvěr se dočkají vyšší ochrany
    S nástupem krize se rozmohl fenomén „rychlých peněz“. Veřejná prostranství se začala plnit plakáty a letáky, které nás informovaly, že bez ručení můžeme dostat přesně tolik, kolik potřebujeme. Na koho bylo toto zacílené?
  • Finanční gramotnost aneb osm pravidel co vám pomohou naučit se hospodařit
    Ačkoliv se říká, že škola je základ života, jsou určité schopnosti, které si ze školních lavic bohužel neodnášíme. Příkladem toho je finanční gramotnost. V našem školském systému chybí předmět Jak hospodařit s penězi. Je však důležité si uvědomit, že každý z nás má možnost osvojit si nové znalosti a dovednosti. Dnešní svět plný neustálých nových technologií umožňuje získávat potřebné informace velmi snadno a rychle.
  • Finanční rizika Vánoc: Půjčky na dárky
    Vánoce jsou na Ladových kresbách vyobrazovány jako svátky klidu a míru. Na stole leží jablíčka a několik ořechů. Pod skromně ozdobeným stromečkem se netísní množství dárků. Prohlížíte si podobné obrázky, ale pohodu vám narušuje nepříjemný pocit? Jak Vánoce finančně zvládnete?
  • Úvěrový podvod v trestním právu
    Úvěrový podvod reprezentuje jeden z velmi častých trestných činů projednávaných českými soudy. Jak zní skutková podstata tohoto trestného činu? Jaké sazby hrozí pachateli? O financích dnes tak trochu jinak tématem úvěrového podvodu.
  • Svatošová: Počet stížností na nekalé praktiky finančních poradců setrvale roste
    Nekalou praktikou je např. neúplné a nepřesné poskytování informací k nabízenému produktu a používání zavádějících pojmů - třeba tvrzení, že investiční životní pojištění je spoření nebo prezentace budoucích výnosů, uvedla v rozhovoru Markéta Svatošová z odboru ochrany spotřebitele u České národní banky.
  • Jak zajistit pohledávky: Notářský a exekutorský zápis
    Dluhy kam se jenom podíváme. Buď dlužíme někomu my, anebo někdo dluží nám. Jak ale zajistit své pohledávky, ať již z podnikatelských aktivit, nebo pro běžnou fyzickou osobu? Bez zdlouhavého soudního řízení, rychleji a levněji? Kdo se zajímá, vyhrává. Dnes o možnostech exekutorského a notářské zápisu pro zajištění našich pohledávek.
  • Novodomcová: Češi si půjčují více s rozvahou
    Češi se zadlužují rozumněji než dříve. Učí se půjčovat si spíš na věci trvalejší hodnoty. Co se týče finanční gramotnosti, nemyslím si, že by čeští klienti byli nevzdělaní, mají spíš v přehršli nabídek a terminologií trochu zmatek, uvedla v rozhovoru Milota Novodomcová, produktová manažerka ZUNO.
  • Pomocná ruka zákona pro běžného občana
    Přerůstají Vám dluhy přes hlavu? Nevíte jak na osobní bankrot? Přejete si odškodnit v případě trestního činu, ale nemáte prostředky k získání potřebných informací. S ředitelem Asociace občanských poraden v České republice zejména, nikoliv však výlučně na tyto témata.
  • Spotřebitelský úvěr a výpověď
    Evropská legislativa ovlivnila již několik významných zákonů, které určují pravidla v rozličných právních vztazích naší společnosti. Tento vliv se odrazil ve znění zákona o spotřebitelském úvěru. Společně se pročteme ustanovení o možnostech výpovědi spotřebitelského úvěru, kterou tento zákon upravuje.
  • Finanční arbitr svěží alternativou ve světě financí
    Představíme si velice zajímavý institut finančního arbitra, který nám přináší svěží alternativu ve sporech nejen z platebních služeb. Popíšeme si obecně, které spory může finanční arbitr rozhodovat a následně si představíme i příklady sporů, které pro vás může finanční arbitr rozhodnout.
  • Doba přeje lichvářům. Na co si dát pozor, než si půjčíte?
    Nad čím se zamyslet, než si půjčíte? Co je úpadek, jak se pozná, že je člověk v úpadku, kdo úpadek vyhlašuje a jaké to má následky pro dlužníka a jeho věřitele? Jak funguje oddlužení? Existuje více forem oddlužení? Jaký je rozdíl oproti exekuci? ROZHOVOR UVNITŘ
  • Když kamarád nesplácí…
    Půjčky mezi známými, ať blízkými nebo vzdálenými někdy zamíří do chvíle, kdy už se kamarád nebo známý neozývá a přestává platit. Hluché sluchátko a neodpovídání na zprávy následuje. Jaké jsou naše možnosti zákonné ochrany v jednotlivých fázích? Na to se dnes zaměříme.
  • Lidé jsou v úvěrech rozvážnější, exekucí ale přibude
    Lidé si berou méně úvěrů, přesto bude přibývat úvěrových selhání, insolvenčních návrhů a exekucí. I to, že nejčastěji dluží mladí lidé a penzisté, vyplývá ze studie Institutu ekonomických studií UK o zadlužování českých domácností.
  • Dyba: I senioři by se měli finančně vzdělávat
    Má smysl investovat do finančního vzdělávání, když jsou finanční produkty tak složité? O této problematice jsme hovořili s profesorem Karlem Dybou, velvyslancem při OECD. 
  • Halla: Naše konsolidace je i pro bohaté
    Sloučení stávajících  úvěrů do jednoho není určeno pouze klientům, kteří mají problém se splácením svých závazků, uvedl v rozhovoru pro Finance.cz Tomáš Halla.
  • Šmejkal: Zadlužování neodsuzuji, ale bez pravidel se se zlou potážeme
    Průměrně máme okolo jednoho tisíce nových klientů za měsíc a předpokládám, že práce budeme mít dost i nadále, uvedl David Šmejkal v rozhovoru pro Finance.cz.
  • Od ledna budete moci odstoupit od nerozvážně uzavřené půjčky. Pomoci finančního arbitra se ale dovoláte až v létě
    Od ledna začíná platit nový zákon o spotřebitelském úvěru. Rozšíření kompetencí arbitra ale vláda schválit nestihla.
  • Češi se za krize změnili, jsou nyní obezřetnější
    Podle úvěrových společností si jejich klienti přestali si půjčovat na dovolenou nebo zábavu. Žádají spíše o úvěry na důležité věci, jako je třeba rekonstrukce bytu.
  • Drábek: Do konce roku zůstanou sazby ČNB zřejmě nízko
    Čtvrtletní sazba je pro banku jednodušší z pohledu administrativy. Důvod, který nás nakonec vedl k jednoměsíční sazbě, je zvyklost na našem trhu splácet měsíčně, uvedl v rozhovoru Tomáš Drábek. 
  • Lukáš: Se spořitelnami se současní politici nebaví
    AČSS byla vždy považována za partnera při projednávání a zavádění změn v oblasti stavebního spoření. K současným návrhům nebyli však zástupci stavebních spořitelen přizváni.
  • Balon: Čím později se s námi dlužník spojí, tím dražší pro něj zaplacení dluhu bude
    Zajímá vás, jak se z pohledávky ve výši 1010 Kč může rázem stát pohledávka ve výši přes 21 tisíc Kč? Dozvíte se to v rozhovoru s Radkem Balonem, ředitelem M.B.A. Finance ČR.
  • Ekonomické statistiky srazily akcie
    Po včerejších negativních ekonomických zprávách zavládly na akcích výprodeje. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech činila v září 76,8 bodu, přičemž v předcházejícím měsíci bylo dosaženo hodnoty 81,7 bodu. Trh sice očekával snížení,...
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy dnes otevřely výraznýoslabením, které bylo převážně motivováno včerejšími negativními zprávami od společnosti Sprint, ale i od Adobe Systems nebo Genesis Microchip.
  • Kukuřici čeká důležitý report
    Kurz aktivního červencového futures kontraktu na kukuřici včera otevřel denní seanci mírným gapem vzrůru.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Včerejší obchodování s korunou bylo ve znamení zvýšené volatility, když se kurz řídil především vývojem na eurodolarovém trhu. Koruna prakticky ihned po otevření trhu oslabovala z otevírací úrovně 30,72 CZK/EUR směrem k hranici 30,90 CZK/EUR.
  • Komoditní trhy v kostce
    Nikl v Londýně v úterý již po páté za posledních šest seancí oslaboval, neboť zásoby tohoto kovu užívaného při výrobě nerez oceli vystoupaly na 3 1/2letá maxima. Zásoby niklu jsou nyní téměř jednou tak velké, jako minulý rok.
  • Jak lze získat kreditní kartu?
    Blíží se léto a s ním i dovolené, a nebo si potřebujete dovybavit domácnost? Kde na to všechno vzít peníze? Můžete si vzít úvěr pomocí kreditní karty.
  • Obilniny pokračují v růstu
    Sojové boby zahájily týden růstem na devítiměsíční maximum v očekávání chladnějšího počasí na Středozápadě. Mírně za boby v posilování zaostávala i kukuřice.
  • Káva zahájila týden růstem
    Světové ceny kávy, jak arabiky, tak i robusty včera posílily. Po celý obchodní den cena kávy robusty více méně stagnovala. Poslední půlhodina však přinesla vlnu nákupů, které zasáhly stop objednávky a trh se běhěm několika minut vyšplhal na třítýdenní maximum, když dosáhl maxima 534 dolarů za tunu.
  • Komoditní trhy v kostce
    Norsko, třetí největší vývozce ropy na světě, oznámilo, že plánuje po 30. červnu zvýšit svou produkci ropy. Spolu se svým větším rivalem, Ruskem, tím pádem bude ohrožovat snahu OPECu o udržení cen na jím požadované úrovni.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké trhy dnes zaznamenávaly během první poloviny obchodování rozdílné trendy, Nasdaq se dnes "plácá" okolo počátečních hodnot, naproti tomu Dow Jones se dnes drží v mírném růstu.
  • Jak ušetřit při volání do zahraničí?
    Jak ušetřit za telefon? Voláte často svým známým nebo příbuzným do zahraničí? Ať již telefonujete jenom k sousedům do Německa nebo na Slovensko či voláte na druhý konec světa do Austrálie nebo Spojených států. Výsledkem je vždy nepříjemně vysoká suma na měsíčním vyúčtování.
  • Report z pražské burzy (Fio)
    Poklidné obchodování přispělo ke stabilizaci trhu a po dvoudenním vybírání zisků se vydala burza opět do kladných čísel. Den s podprůměrným objem ochodu a minimální aktivitou nezachránilo ani oživení v závěru obchodování, které sebou přineslo realizaci nákupní objednávky na Český Telecom.
  • Výsledky hospodaření dalšího fondu
    ING Penzijní fond, který je součástí holandské finanční skupiny ING, dosáhl v roce 2001 hrubý zisk 225 mil. Kč (v roce 2000 to bylo 137 mil. Kč).
  • APF ČR - vybrané ekonomické ukazatele - STRUKTURA INVESTIC V % K 1. 3. 2000