-
Jaké období pobírání sociálních dávek se počítá do důchodu
Do nároku na starobní důchod se započítávají i některé doby pobírání sociálních dávek. Ale zdaleka ne všechny, pozor třeba na rozlišení podle stupně přiznaného invalidního důchodu.
-
Jak bude vycházet starobní důchod v roce 2025
Přestože se pro příští rok nemění samotná výpočtová formule starobního důchodu, budou penze vycházet jinak než v roce 2024. Důvodem je zvýšení základní a procentní výměry důchodu a redukčních hranic. Podívejme se, jak vysoký bude starobní důchod podle jednotlivých příjmů.
-
Pracující penzisté a zvyšování důchodu
Po Novém roce opět proběhne zvýšení důchodů. Musí se o toto zvýšení někde hlásit pracující důchodci? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?
-
Sedm omylů u zdravotního pojištění pohledem důchodců
Zdravotní pojištění stojí někdy ve stínu daně z příjmů fyzických osob, přitom někteří občané platí na zdravotní pojištění vyšší částky. Kdy platí zdravotní pojištění penzisté a jaká pro ně platí pravidla?
-
Jak valorizace z posledních let zvýšily rozdíl mezi invalidním a starobním důchodem
Vzhledem k mimořádným valorizacím stoupaly v posledních letech starobní důchody v korunovém vyjádření značně více než invalidní důchody. Finanční rozdíl mezi invalidními a řádnými důchody se tak citelně zvýšil. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Psychicky nemocní to mají s životním pojištěním těžké. Smlouvy obsahují spoustu výluk
Pro psychicky nemocné není vůbec snadné sjednat vhodné životní pojištění. Co o možnostech pojištění říkají přímo životní pojišťovny? Zeptali jsme se jich.
-
Kdo má největší rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně?
Měsíční částku invalidního důchodu zásadním způsobem ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity. Rozdíl mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně nemají přitom všichni občané stejný ani v procentním vyjádření. Porovnejme si finanční rozdíly mezi invalidním důchodem prvního a třetího stupně v jednotlivých případech.
-
Předčasným důchodcům náleží, invalidním ne. Devět zajímavostí o výchovném
Nárok na výchovné k důchodu mají zpravidla ženy, přičemž u starobních důchodů přiznaných v roce 2024 činí 500 Kč na každé dítě. Co je dobré o výchovném k důchodu vědět?
-
Kdy můžete přijít o státní důchod?
Řádné starobní důchody jsou vypláceny trvale, u ostatních státních penzí tomu tak však není. Podívejme se na šest vybraných příkladů, kdy již nenáleží výplata státního důchodu.
-
Zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo na dohodu? Těžká volba pro invalidní důchodce
Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně nebo druhého stupně je složité, většina „částečných“ invalidních důchodců má tedy k důchodu i vlastní příjem. Jaké výhody a nevýhody přináší práce na zkrácený úvazek nebo dohodu o provedení práce?
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Daňová sleva na invaliditu reálně stále klesá
Pro příjemce invalidního důchodu prvního a druhého stupně je vlastní výdělečná činnost v podstatě nutností, neboť finančně vyjít pouze s invalidním důchodem je složité. Oproti ostatním daňovým slevám se však sleva na invaliditu dlouhodobě nezvyšovala, a její hodnota tak reálně značně poklesla.
-
Šest důchodových omylů ohledně příspěvku na péči
Při zhoršeném zdravotním stavu je možné žádat o příspěvek na péči, který příjemci slouží k financování péče, kterou není schopen sám zvládnout. Měsíční částka příspěvku na péči závisí na přiznaném stupni závislosti. Jak ovlivňuje příspěvek na péči důchodové nároky?
-
Tým ombudsmana provedl kontrolu v 11 domovech pro seniory. Jak obstály?
Tým ombudsmana prováděl v letech 2021–2023 kontrolu v 11 domovech pro seniory, které jsou přednostně určeny pro lidi s demencí. V červenci byl vydán souhrn jednotlivých výsledků šetření. U dvou z 11 zařízení byly shledány vážné nedostatky.
-
Jakou roli hraje solidární základní výměra u každého důchodu
Státní důchody se skládají za základní a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu přitom plní důležitou solidární funkci. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické příklady.
-
Invalidní důchodci mohou čerpat slevu v hromadné dopravě. Ne v každé a ne všichni
Už přes rok funguje nová sleva na jízdném pro invalidní důchodce. Kdo na ni má nárok a v jakém typu dopravního prostředku ji využijete?
-
Vypočítejte si, jak se nejspíše zvýší váš důchod v lednu 2025
Vláda bude v září schvalovat valorizaci penzí od ledna 2025. Nicméně již nyní je známá výše valorizace, kterou navrhuje MPSV. O kolik se zvýší důchody? A jaký dopad to bude mít na váš důchod? Kdo bude mít nárok pouze na část valorizace?
-
Sedm omylů o základní výměře důchodu
Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Co je dobré vědět o základní výměře důchodu? A jaké mezi lidmi kolují omyly ohledně této veličiny?
-
Některým lidem v důchodu se od 1. ledna 2025 zvýší zvláštní příspěvek
MPSV poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení, kterým se má od 1. ledna 2025 zvýšit zvláštní příspěvek. Pro koho je určený a o kolik se zvýší?
-
Co se vám nebude počítat do důchodu?
Přiznání starobního důchodu není automatické, je nutné získat potřebnou dobu pojištění. Současně získaná doba pojištění ovlivňuje i měsíční částku starobního důchodu. Které období se nehodnotí pro důchodové účely?
-
Jak se rozevřely „důchodové nůžky“ mezi starobní a invalidní penzí?
V posledních letech se zvýšil rozdíl mezi průměrným starobním důchodem a průměrným invalidním důchodem prvního stupně. Jak je to možné? Proč jsou na tom aktuálně příjemci invalidního důchodu prvního stupně hůře než v minulosti?
-
Proč se příliš neliší vyplácené částky invalidního důchodu prvního stupně
Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité. Ani při vysokých příjmech nedosahuje měsíční částka zpravidla více než 12 tisíc korun. Invalidní důchody prvního stupně se navíc v závislosti na dosahovaném příjmu příliš neliší. Vysoké odvody na sociálním pojištění zvyšují ze všech důchodů nejméně právě invalidní důchod prvního stupně.
-
Jak červencové a další svátky posunou výplaty důchodů v roce 2024
Svátky posouvají výplaty důchodů. Týká se to i červencových termínů v roce 2024. Jak se posune termín výplaty důchodů u dalších svátků v letošním roce?
-
Jak se změna stupně invalidity promítne do výše invalidního důchodu
Některým příjemcům invalidního důchodu se jejich zdravotní stav během let zlepší, jiným zhorší. Při změně invalidity se přitom automaticky přepočítá i částka invalidního důchodu. Jak vysoký je invalidní důchod po změně? Kdy se částka invalidního důchodu nemění?
-
Kdo může dostat invalidní důchod, i když ještě nepracoval, a jak bude vysoký
Nárok na invalidní důchod mohou mít i mladiství, kteří nikdy nepracovali. Jedná se o tzv. invalidní důchod z mládí. Jak vysoký je invalidní důchod z mládí? Ve kterých případech se ještě použije ochranný výpočet?
-
Zásluhovost u nemocenské je vyšší než u invalidního důchodu
Výpočet nemocenské i invalidního důchodu je výhodnější pro lidi s nižšími příjmy. U nemocenské je však tento rozdíl značně nižší. Ve výpočtové formuli nemocenské je mnohem více zastoupen prvek zásluhovosti než u invalidního důchodu. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Do konce června je příspěvek na péči nejvýše 19 200 Kč, od července až 27 000 Kč
Máte zdravotní problémy a jejich řešení vás stojí nemalé výdaje? Nebo se naopak staráte o nemohoucí osobu? V tom případě byste měli vědět, že některé výlohy můžete hradit příspěvkem na péči. Kdo na něj má nárok? A kolik činí v roce 2024?
-
Osm případů, kdy je státem vyplácený důchod odebrán, nebo snížen
Státem vyplácené důchody mohou být za určitých okolností sníženy, odebrány, nebo může být přerušena jejich výplata. Podívejme se na vybraných osm praktických příkladů, kdy tomu tak je.
-
Důchodová reforma počítá s novými čísly při výpočtu starobní penze. Pro mnohé dokonce bude vyšší
Důchodová reforma s sebou přinese velké změny ve výpočtech důchodů. Mnoha lidem se důchod zvýší a u některých bude nižší krácení za předčasnost. Co se změní?
-
Jak se dlouhá nemoc podepíše na penzi a kdy už lze žádat o invalidní důchod
Někteří žadatelé o důchod čerpali nemocenskou zcela výjimečně a jiní čerpali nemocenskou poměrně často. Jaký vliv má čerpaní nemocenské na výši důchodu? Po jak dlouhé době nároku na nemocenskou se žádá o invalidní důchod?
-
Invalidní důchod I. stupně při nízkých a vysokých příjmech
V praxi se často nacházejí ve složité finanční situaci lidé pobírající invalidní důchod prvního stupně, jehož částka je nízká a možnosti dalšího vlastního příjmu pro některé invalidní důchodce omezené. Invalidní důchod prvního stupně je přitom nízký i při nadprůměrných příjmech. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Co vědět o zaměstnání v invalidním důchodu
Invalidní důchod prvního stupně většinou nedosahuje ani 12 tisíc korun a invalidní důchod druhého stupně zpravidla ani 15 tisíc korun. Pro invalidní důchodce prvního a druhého stupně je vlastní příjem velmi důležitý, neboť vyjít pouze s invalidním důchodem je velmi složité. Jaká pravidla platí pro zaměstnání v invalidním důchodu?
-
Co vědět o invalidním důchodu v příkladech
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Jaké v praxi panují ohledně pobírání invalidních důchodů omyly? Podívejme se na praktické příklady.
-
Platí napořád a další nepravdy o invalidním důchodu
Pouze zdravotní problémy pro přiznání invalidního důchodu nestačí. Každý úspěšný žadatel o invalidní důchod musel být uznán nejenom invalidním, ale současně musel získat minimální dobu pojištění. Podívejme se v sedmi bodech, co je dobré vědět o invalidních důchodech.
-
Proč nemůže být invalidní důchod prvního stupně 20 tisíc korun?
Zejména invalidní důchodci prvního stupně si musí ke svému invalidnímu důchodu přivydělávat, neboť jeho výše se nejčastěji pohybuje okolo deseti tisíc korun. Proč nemohou mít ani padesátníci s nadprůměrnou mzdou invalidní důchod prvního stupně vyšší než 13 000 Kč? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?
V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé invalidního důchodu?
-
Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?
Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.
-
Z invalidního důchodu většina lidí nevyžije. Jak si mohou přivydělat?
Byl vám přiznán invalidní důchod a zjistili jste, že z takové měsíční částky bohužel nevyžijete? Můžete si vůbec nějak přivydělat?
-
Požádat lze i zpětně a diagnózy se nesčítají. Co jste ještě o invalidním důchodu nevěděli?
Ohledně přiznání invalidního důchodu koluje celá řada mýtu a polopravd, které v praxi matou žadatele. Nejčastější z nich si dnes rozebereme.
-
Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně
Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.
-
Kdy musí důchodce zdanit svůj důchod?
Věděli jste, že se musí v určitých situacích důchod zdanit? Je tomu skutečně tak, ale jen pokud je dosaženo určitého příjmu. Kdy k tomu tedy dojde?
-
Příklady, kdy se změní částka přiznaného invalidního důchodu
Přiznaná částka invalidního důchodu se může změnit – zvýšit i snížit. Podívejme se v praktických příkladech na přepočítání invalidního důchodu v jednotlivých situacích.
-
Devět mýtů o invalidních důchodech
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Na čem závisí měsíční částka invalidního důchodu? Jaká pravidla platí pro pracující invalidní důchodce? Podívejme se na vybraných devět nepravd o invalidních důchodech.
-
Devět nepravd o invalidních důchodech
V Česku se vyplácejí invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Ohledně nároku na tyto dávky panují nejasnosti, podívejme se na vybraných devět z nich.
-
Jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu
Měsíční částka invalidního důchodu prvního a druhého stupně je citelně nižší než invalidního důchodu třetího stupně. Vypočítejme si v praktických příkladech, jak moc ovlivňuje přiznaný stupeň invalidity výši invalidního důchodu.
-
Důchod vám nedají vůbec, nebo vám ho seberou. Kdy mohou takové situace nastat?
Věděli jste, že získat starobní důchod není nic automatického? Případně že některý důchod vám může stát zase odebrat, a to nejen z části?
-
Posudkový lékař stanovuje invaliditu většinou bez přítomnosti žadatele o důchod
Nemoc nebo úraz mohou zapříčinit neschopnost výdělečné činnosti. Stát v takových případech nahrazuje ušlou mzdu invalidním důchodem. Jak celý proces žádosti o invalidní důchod probíhá?
-
Ústavní soud odmítl stížnost opozice na nižší valorizaci důchodů, výše penzí se nemění
Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení vládní novely o mimořádné valorizaci důchodů z června 2023. Důchody se tak nemění. Jak Ústavní soud ČR zamítnutí návrhu zdůvodnil?
-
Jak se rozevřely nůžky mezi starobním a invalidním důchodem
Mimořádné valorizace zvýšily více starobní než invalidní důchody. Průměrný starobní důchod se od prosince 2019 zvýšil o 6786 Kč, zatímco průměrný invalidní důchod prvního stupně o 2874 Kč. Invalidní důchody jsou oproti starobním důchodům stále nižší.
-
Jak se změní váš čistý příjem v roce 2024?
Rok 2024 ovlivní příjmy všech skupin obyvatel ČR. Jak vám rok 2024 změní výši vašich čistých příjmů? Jak konsolidační balíček ovlivní vaše příjmy? Kdo si polepší a kdo naopak bude odvádět více?
-
Základní čísla pro starobní důchod v roce 2024
Pro přiznání starobního důchodu je nutné splnit zákonné podmínky a následná výpočtová formule se každoročně mění. Podívejme se na starobní důchod v příštím roce optikou nejdůležitějších čísel.
-
Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků
Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.
-
Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod v roce 2024
O kolik se v roce 2024 zvýší penze důchodcům? Jaký bude váš důchod, jestliže chcete jít do řádného či předčasného důchodu příští rok? Spočítejte si to v našich kalkulačkách.
-
Opoziční návrhy vláda zamítla. Příspěvek na péči se však v příštím roce zvýší, slibuje Jurečka
Vláda na svém posledním jednání nepodpořila návrh hnutí ANO na zvýšení příspěvku na péči. Zamítla také opoziční návrhy na zvýšení důchodu ještě nad zákonnou valorizaci. Přesto by sociální dávky změny doznat měly.
-
Proč při minimální době pojištění spláče nad penzí i nadprůměrně placený zaměstnanec
Pro přiznání státního starobního důchodu je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Získaná doba pojištění následně významně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Na jaký důchod dosáhnou lidé s minimální dobou pojištění?
-
Jaký bude váš důchod v roce 2024? Vypočítejte si to
Vláda rozhodla o tom, jaká bude valorizace důchodů od 1. ledna 2024. Zvýší se pouze základní výměra důchodů? Jaký to bude mít dopad na váš důchod? Jaký bude váš důchod, jestliže se příští rok chystáte odejít do řádného, či předčasného důchodu?
-
Proč se invalidní důchody lidí s nízkými a vysokými příjmy příliš neliší?
Zejména invalidní důchody I. stupně se v závislosti na příjmech poživatele liší relativně málo. Lidé s vysokými příjmy mají invalidní důchod prvního stupně vyšší než lidé s nízkými příjmy třeba pouze o třetinu. Proč tomu tak je? Podívejme se na praktické výpočty.
-
Pokud Ústavní soud zruší důchodovou novelu o červnové valorizaci, budou důchody vypláceny zpětně. Jaký by byl ten váš?
Vláda na jaře prosadila ve zrychleném legislativním procesu novou podobu valorizace důchodů od června 2023. Opozice postup napadla u Ústavního soudu. Jaký by byl váš důchod, jestliže by Ústavní soud označil důchodovou novelu za protiústavní? A jak by probíhal doplatek důchodů? V jaké fázi rozhodování je Ústavní soud?
-
O kolik vycházejí nižší letos počítané invalidní důchody?
Přestože se připravované legislativní změny ohledně důchodů prozatím nedotýkají invalidních penzí, dostanou úspěšní žadatelé o invalidní důchod aktuálně nižší měsíční částku než ti, kterým byl invalidní důchod přiznán v minulosti.
-
Podpora v nezaměstnanosti u invalidních důchodců
Jste v invalidním důchodu, nemáte zaměstnání a nevíte, jestli vám vzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pojďme se společně podívat, jak to funguje.
-
Rozhodování o předčasném důchodu v příkladech
Rozhodnutí o termínu odchodu do důchodu je individuální záležitostí. Pro někoho je tedy předčasný důchod dobrou volbou, pro jiného nikoliv. Podívejme se na několik praktických rozhodovacích situací.
-
Jak na změnu trvalého bydliště?
Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
-
Jak probíhá přezkoumání invalidity?
Máte invalidní důchod? V takovém případě vás určitě dříve nebo později čeká přezkoumání zdravotního stavu. Co očekávat a co po vás budou chtít?
-
Poslanci schválili nižší valorizaci penzí, je již průměrný růst o 760 Kč jistý?
Po náročných obstrukcích opozice schválila Poslanecká sněmovna nižší valorizaci penzí, a to v průměru o 760 Kč. Kdo musí valorizaci dále schválit? A jak se změní váš důchod?
-
Proč při valorizaci nejméně stouply invalidní důchody I. stupně
V Česku se vyplácejí tři druhy invalidních důchodů, přičemž invalidní důchod I. stupně je nízký. Při valorizacích v posledních letech se navíc v korunovém vyjádření zvýšily invalidní důchody I. stupně výrazně méně než starobní důchody.
-
Vypočítejte si, jak se má zvýšit váš důchod od června 2023
Vláda se kvůli napjatému rozpočtu chystá při další valorizaci zvyšovat důchody méně, průměrně o 750 Kč, než jí nařizuje platný zákon (o 1770 Kč). Jak se jednotlivé varianty projeví přímo ve výši vašeho důchodu? Vypočítejte si, o kolik by se vám změnil důchod při obou variantách, v naší kalkulačce.
-
Musíte odejít z práce, když dostanete invalidní důchod?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že by lidé pobírající invalidní důchod neměli, nebo dokonce nesmějí pracovat. Jak je to tedy s výpovědí v zaměstnání? A je zde nárok na zkrácený úvazek?
-
Nová zelená úsporám Light je spuštěná. S čím vám může pomoci?
Na začátku roku byl spuštěn nový program Nová zelená úspora Light, ze kterého mohou čerpat dotace nízkopříjmové domácnosti. Na co lze podporu využít a kolik peněz můžete čerpat?
-
Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu
Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?
-
Jak Vánoce 2022 posunou výplaty důchodů?
V roce 2022 se výplatní termíny důchodů kvůli svátkům posouvaly 6×. Jak se změní výplata starobních či invalidních důchodů na Vánoce?
-
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale…
Plno lidí žije v domnění, že invalidní důchod a práce nejdou k sobě. Není tomu ale úplně tak. Někteří si vydělávají i prostřednictvím hlavního pracovního poměru, a to bez úhony. Jak je to možné?
-
Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023
Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?
-
8 důchodových novinek roku 2023
Legislativní změny mají dopad i na současné a budoucí důchodce. S jakými změnami mohou počítat příjemci starobního důchodu, žadatelé o starobní důchod v roce 2023 nebo pracující penzisté?
-
Kdy přijdou důchody na tyto Vánoce? Kdy byly vypláceny důchody kolem svátků 2022?
Česká správa sociálního zabezpečení uveřejnila, kdy budou vypláceny důchody na Vánoce 2022. Jak tomu bude kolem Vánoc a jak to bylo okolo Velikonoc a svátků v roce 2022?
-
Inflace dopadá i na lidi se zdravím poškozeným v práci: Jak se proto letos mimořádně valorizují úrazové renty?
Náhrady ušlého výdělku pro zaměstnance poškozené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání se běžně valorizují jen jednou za rok, ale letos už se zvyšovaly třikrát. Pro koho platí která valorizace?
-
Výsluhový příspěvek pro bezpečnostní sbory: Kdo má nárok a kolik činí?
Pracujete ve služebním poměru? A nemáte v takovém případě náhodou nárok na výsluhový příspěvek? Přečtěte si, komu náleží a kolik vlastně činí.
-
Vláda schválila růst důchodu, o kolik v průměru vzrostou důchody? A jak se bude důchod počítat?
Valorizaci důchodů schválila vláda a společně se zvýšením důchodů, v průměru o 825 Kč. Kterých důchodců se zvýšení dotkne? A jak se bude důchod v roce 2023 počítat? Jak důchody zvýší výchovné?
-
Valorizace důchodů: o kolik vzroste váš důchod od ledna 2023?
Ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo vládě návrh valorizace důchodů na rok 2023. O kolik a komu vzroste důchod? Jak ovlivní výši důchodů výchovné?
-
Co jste možná nevěděli o předdůchodu
Uvažujete o tom, že byste už chtěli čerpat předdůchod? Jaké podmínky je k tomu nutné splnit a co o něm možná doposud nevíte?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Od září vzrostou důchody, platy a lze lépe žádat o sociální dávky
Vláda musí reagovat na inflaci i růst cen energií. Od září vzroste příjem mnoha českým domácnostem. O kolik v září vzrostou platy a důchody? Kterým státním zaměstnancům vzrostou platy? A jaké dávky vzrostly v létě?
-
Valorizace invalidních důchodů v roce 2022: o kolik vzrostou v září?
Během letošního roku již dvakrát proběhla valorizace důchodů a další nás bude čekat i v září. Nevyhne se ani těm invalidním. O kolik se zvýší v září invalidní důchody?
-
Jaké jsou mýty o invalidním důchodu?
V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Ohledně přiznání invalidního důchodu, jeho pobírání v čase a zaměstnání invalidních důchodců panují v praxi určité nejasnosti. Podívejme se na některé z nich.
-
O kolik vzrostou důchody od ledna 2023?
V roce 2022 proběhly celkem 3 vlny valorizace důchodů. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo předběžný plán valorizace důchodů od ledna 2023. V průměru by měly důchody vzrůst o 850 Kč. Jaké další změny čekají důchod?
-
Co dělat, když vám nepřiznali invalidní důchod?
Aby bylo uznáno, že je daná osoba invalidní, musí být její pracovní schopnost snížena alespoň o 35 %. Co ale dělat, pokud vám invalidní důchod není přiznán? Můžete se odvolat? A pokud ano, jak?
-
Jaký vliv má věk na vdovský důchod?
Při splnění zákonných podmínek má vdova (vdovec) nárok na vdovský (vdovecký) důchod po zemřelém manželovi (manželce). Jakým způsobem ovlivňuje věk nárok na přiznání vdovského důchodu a jeho výši?
-
Od září opět vzrostou důchody. Vypočítejte si, jak se zvýší váš důchod
V září 2022 nás čeká třetí vlna valorizace důchodů. Vypočítejte si, v jaké výši vám starobní, předčasný, invalidní či pozůstalostní důchod v září přijde. Stačí zadat stávající výši důchodu.
-
Jak zažádat o invalidní důchod?
Máte zdravotní problémy, které vás omezují v běžném životě, a hlavně při práci? Dlouhodobě se léčíte s potížemi specifického rázu? Nezvládáte pořádně fungovat? Možná je čas začít uvažovat o žádosti o invalidní důchod.
-
Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
-
V červnu vám přijde vyšší důchod díky valorizaci, o kolik se zvýší důchod právě vám?
Od června vzrostou starobní, předčasné, invalidní i pozůstalostní důchody díky mimořádné valorizaci. O kolik zvýší právě vám důchod? To si snadno vypočítejte v naší kalkulačce!
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
-
Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
-
Další valorizace důchodů bude v září 2022, o kolik vzrostou důchody?
Třetí vlna valorizace důchodů přijde v září 2022. Průměrně má důchod vzrůst o přibližně 700 Kč. Kdo na vyšší důchod dosáhne? A je již zvýšení důchodů jisté?
-
Mimořádná valorizace důchodů v roce 2022, o kolik vzrostou důchody?
V červnu 2022 dojde k mimořádné valorizaci důchodů kvůli rostoucí cenové hladině. Jak vzrostou důchody? A kterých důchodců se to dotkne?
-
O kolik se vám díky valorizaci zvýší od června 2022 důchod?
Od června 2022 se zvýší důchody kvůli valorizaci. O kolik vám vzroste starobní důchod? Spočítejte si to v naší nové důchodové kalkulačce! Bude ještě třetí podzimní valorizace?
-
Příspěvek na zvláštní pomůcku pro osoby se zdravotním postižením
Některé osoby se zdravotním postižením mohou zažádat o příspěvek na zvláštní pomůcku anebo dokonce na motorové vozidlo. Kolik peněz dostanou?
-
Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
Starobní důchodci mohou pobírat státní důchod a pracovat, při splnění zákonných podmínek se jim díky tomu zvýší státní důchod. Ve kterých případech však výdělečná činnost nemá vliv na výši starobního, invalidního nebo vdovského důchodu?
-
Valorizace důchodu pod drobnohledem
Od ledna se automaticky zvyšují státní důchody. O kolik si jednotliví důchodci polepší? Jak je to v případě práce na procenta?
-
Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?
Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?
-
Důchodové chyby v praktických příkladech
Dodržováním několika pravidel maximalizují žadatelé o státní důchod měsíční penzi, stejně tak příjem pobíraný během důchodu. Na co si dát pozor? Podívejme se na praktické příklady.
-
Mýty ohledně invalidních důchodů
Ohledně výpočtu invalidního důchodu nebo práce invalidních důchodců panují v praxi nejasnosti a omyly. Za jakých podmínek může invalidní důchodce pracovat? Kdy může být invalidní důchod odebrán?
-
Důchodový věk v příkladech
Dosažení určitého věku hraje v české důchodové legislativě důležitou roli. Za jakých podmínek je možné pokračovat v práci při dosažení důchodového věku? Kdy lze odejít do předčasného důchodu? Jak se liší výpočet invalidního důchodu dle věku?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Co se změnilo u poukazů na zdravotnické prostředky?
U poukazů na zdravotnické prostředky se řada věcí v roce 2021 změnila. Jak dlouho je nově poukaz platný a může vám být vydán elektronicky?
-
Co všechno může být pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a zaslouží zaměstnanec odškodnění?
Musí být kousnutí klíštětem při práci nebo opaření se při vaření kávy v zaměstnání odškodněno podle zákoníku práce? Jak řešit neobvyklé situace?
-
Kdy se vyplácí sociální dávky
Sociální dávky se vyplácí každé jinak. Většinou se tedy vyplácí zpětně, nejpozději do konce následujícího měsíce, ale jsou i dávky, které se platí dopředu.
-
5 věcí, které vám sníží důchod
Na výši starobního důchodu má vliv spoustu věcí, které se nevyplatí podcenit. Co může váš starobní důchod snížit? A jak dosáhnout na vyšší starobní důchod?
-
Základní výměra důchodu pod lupou
Každý státní důchod se skládá ze základní výměry a procentní výměry. Na výši základní výměry důchodu přitom nemá žádný vliv konkrétní průběh pojištění. Kdy se základní výměra důchodu zvyšuje?
-
Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?
Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?
-
Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
-
Pracovní možnosti u invalidních důchodců
Byl vám přiznán invalidní důchod a došlo vám, že z něj v dnešní době bohužel nevyžijete, a tak přemýšlíte, zdali si můžete nějakým způsobem přivydělávat? Můžete, ale má to svá pravidla.
-
Zdanění výdělečného invalidního důchodce
Zejména u příjemců invalidního důchodu prvního a druhého stupně se očekává, že budou při invalidním důchodu v rámci svých zdravotních možností pracovat. Jaké daně odvádí ze mzdy invalidní důchodci? Jak je to s daněmi při podnikání?
-
Výkon vedlejší činnosti a sociální pojištění v roce 2021
Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí při hrubém zisku do limitu sociální pojištění vůbec platit. Kdy se však o vedlejší činnost nejedná? A jaký je limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2021?
-
Kdo by neměl zapomenout na dobrovolné důchodové pojištění?
Pro samotné přiznání starobního důchodu i pro výpočet starobního důchodu je důležitá doba pojištění. Někteří občané mají sice aktuálně dostatečně vysoké příjmy, ale nejsou pojištěni. Řešením pro ně je dobrovolné důchodové pojištění.
-
Kdy dítěti odeberou sirotčí důchod?
Pobírá vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, jak dlouho mu ještě bude náležet? Do kolika let věku bude jeho poživatelem a za co mu jej "seberou"?
-
Jak to mají invalidní důchodci s platbou sociálního pojištění?
Byli jste posudkovým lékařem shledáni invalidními a vznikl vám tak nárok na výplatu invalidního důchodu? Jak to budete mít s hrazením sociálního pojištění? Platí jej za vás stát, musíte jej doplácet sami anebo půjde o vyloučenou dobu pojištění?
-
Podnikající invalidní důchodci a daně za rok 2020
Přiznání invalidního důchodu neznamená, že člověk nemůže být již výdělečně aktivní. Pro invalidní důchodce je z mnoha důvodů výhodné, když během pobírání invalidního důchodu vykonávají samostatnou výdělečnou činnost. Co je dobré vědět o daňových záležitostech?
-
Jak je to se zdravotním pojištěním v invalidním důchodu?
Patříte mezi práceneschopné kvůli špatnému zdravotnímu stavu? Byl vám přiznán invalidní důchod? Jak to teď budete mít s platbou zdravotního pojištění? Musíte si jej hradit sami, anebo jej za vás někdo uhradí?
-
Jak mohou na dani z příjmů ušetřit držitelé průkazu ZTP/P?
Jste držitelem průkazu ZTP/P a budete letos řešit daňové přiznání? Máte díky průkazu nárok na nějakou daňovou slevu nebo daňové zvýhodnění?
-
Nepřiznání invalidního důchodu v příkladech
Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se v několika vybraných praktických příkladech, kdy nelze pobírat invalidní důchod na účet.
-
Senát i prezident podpořil 5 000 Kč pro důchodce, je to dobře?
Senát podpořil vládní návrh o jednorázovém příspěvku 5 000 Kč pro důchodce. Stihne se jednorázový příspěvek vyplalit do konce roku? Je to dobrý nápad či předvolební dar na dluh?
-
Kdy a kteří důchodci dostanou "rouškovné" 5 000 Kč? Pod vánoční stromeček?
Kteří důchodci se mohou těšit na jednorázový příspěvek 5 000 Kč? Kdy ho důchodci dostanou? Jakou formou bude vyplácen jednorázový příspěvek?
-
Jak se zvýší důchody od ledna 2021?
Od lednové splátky důchodu se zvýší všechny státem vyplácené penze, zvýšení se bude pohybovat v řádech stokorun, např. u penze ve výši 14 000 Kč přesně o 807 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
-
Jak je to s odpočty na pojistném na zdravotním pojištění?
Zajímá vás, co to jsou odpočty na pojistném u veřejného zdravotního pojištění? Nemůže se to nějakým způsobem týkat vás? Přečtěte si, o co se jedná.
-
Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020
Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.
-
Máte nárok na invalidní důchod?
Na invalidní důchod zpravidla nemyslíme, když jsme zdraví, energičtí a práce nám jde pěkně od ruky, takže naše konto pěkně tloustne. Jenže nehoda se může stát bohužel každému. A může být spojena i s neschopností se uživit prací ze zdravotních důvodů. Nezbývá, než se zajímat o invalidní důchod.
-
6 otázek, na které se chcete zeptat, když uplatňujete slevu na manželku
Při splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání uplatnit daňovou slevu na manželku. Jak vysokou daňovou povinnost může sleva na manželku přinést? Kdo má na slevu nárok? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak se daní příjmy v invalidním důchodu?
Vlastní výdělek je pro invalidní důchodce velmi důležitý nejenom s ohledem na zvýšení aktuální životní úrovně, ale i pro budoucí výpočet starobního důchodu. Jak si lze v invalidním důchodu přivydělat? Jaká jsou příjmová omezení? Na jaké daňové výhody mají invalidní důchodci nárok?
-
Může být invalidní důchod přiznán studentovi?
Zhoršený zdravotní stav, který může vést až k žádosti o invalidní důchod, není záležitostí jen pracujících osob. Nemoc nebo úraz může potkat i studenty. Jak ti to mají s případným invalidním důchodem?
-
Alzheimer a Parkinson nezávisí na věku (1)
Alzheimerova a Parkinsonova nemoc – neurodegenerativní choroby, zámky, ke kterým současná medicína ještě hledá klíč. A netýkají se jen seniorů…
-
Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod?
V současné době je v České republice přes 400 tisíc invalidních důchodců. Těm nynější vláda slíbila navýšení jejich invalidních důchodů. Kdy a o kolik vzroste invalidní důchod v jednotlivých stupních invalidity? Kolik to bude stát státní kasu?
-
Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?
Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?
-
Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?
Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.
-
Náleží výsluhová renta i osobám ve starobním důchodu?
Výsluhový důchod by chtěl pravděpodobně každý. Nárok na něj mají ale pouze ti ,,vyvolení“. Lze jej ale pobírat společně s důchodem? Podívejte se, jak se počítá.
-
I důchodci mohou pobírat nemocenskou
Pracující penzisté mají při splnění zákonných podmínek nárok na nemocenskou. Jaké podmínky musí být splněny? Jak je nárok na nemocenskou omezen? Podívejme se na praktické příklady.
-
Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?
Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?
-
10 daňových čísel pro důchodce
Dosažení důchodového věku automaticky daňově neosvobozuje. Penzisté mající zdanitelné příjmy musí za rok 2017 podat daňové přiznání a případně i přehledy o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných 10 daňových čísel.
-
Jak ušetřit na lécích?
9 rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde nakupovat léky? Kdy vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? Kde najít přehled cen léků?
-
Je Česko zemí invalidů? Mohou nám Rakušané říkat Simulanten bande?
V České republice je přeš 400 tisíc invalidních důchodců. Kolik máme invalidních důchodců? Jsou Češi opravdu Simulanten banden? A jak jsou na tom sousední státy?
-
Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?
Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?
-
Jak vysoká bude podpora v nezaměstnanosti v roce 2018?
Vyhodili vás z práce? Dali jste výpověď a jste aktuálně nezaměstnaní? Při registraci na úřadě práce si nezapomeňte zažádat i o podporu v nezaměstnanosti.
-
Jak se bude počítat důchod v roce 2018?
Výpočtová formule důchodu bude v roce 2018 odlišná oproti letošnímu roku, neboť se zvyšuje základní výměra důchodu o 150 Kč a posouvají se i jednotlivé redukční hranice. Podívejme se na konkrétní výpočty.
-
Vysokoškoláci si se sirotčím důchodem přivydělávat můžou. Za jakých podmínek ale?
Nastupujete na vysokou, rádi byste si začali přivydělávat, ale bojíte se, že přijdete o sirotčí důchod? Kdy vám zůstane a kdy vám hrozí jeho odejmutí?
-
Co je dobré vědět o exekucích? 4. díl: exekuce na důchod a sociální dávky
Že exekuce postihuje jen mladé a nerozvážné lidi, kteří si vzali víc půjček, než dokážou splatit? Omyl. Exekuce na důchod není u nás ani jinde ničím neobvyklým. Je nějaké východisko?
-
Jak vysoký bude invalidní důchod z mládí v roce 2017?
Při splnění zákonných podmínek má nárok na invalidní důchod i mladistvý, který nikdy nepracoval. Kdo má nárok na invalidní důchod v mimořádných případech? Jak vysoký bude tento invalidní důchod v roce 2017?
-
Praktické příklady: Kdy máte nárok na slevu na dítě a kdy nikoliv?
Rodič uplatňující daňové zvýhodnění na děti (slevu na děti) odvádí na dani z příjmu výrazně méně než jeho bezdětný kolega. Kdy je možné daňové zvýhodnění uplatnit a kdy nikoliv?
-
7 období, která se vám nepočítají do důchodu
Výši státního důchodu významně ovlivňuje získaná doba pojištění. Podívejme se na vybraných sedm období, která se do doby pojištění nepočítají a neovlivňují tedy konečnou měsíční částku důchodu.
-
Jak se vám od ledna zvýší důchody?
Od lednové splátky důchodu v příštím roce se budou všechny státem vyplácené důchody valorizovat. Vládou přitom byla schválena varianta s vyšší valorizací. V absolutní částce si nepolepší všichni důchodci stejně, podívejme se na praktický výpočet valorizace.
-
Nemocenská z dohod a po skončení zaměstnání
Zaměstnanci pracující na standardní pracovní smlouvu mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Jak je to však s nárokem na nemocenskou z brigády nebo po skončení zaměstnání? Mají nárok na nemocenskou i důchodci?
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Zdravotní pojištění a vybraných 10 častých chyb
Všichni občané s trvalým pobytem v Česku jsou zdravotně pojištěni u své zdravotní pojišťovny. Všichni pojištěnci mají nejenom práva týkající se čerpání zdravotní péče, ale mají i povinnosti vůči své zdravotní pojišťovně. Jejich neplnění je zdravotními pojišťovnami sankciováno. Podívejte se na vybraných deset chyb.
-
Ve kterých případech nelze pobírat dvě státní dávky?
Přiznání jedné státní dávky v některých případech vylučuje nárok na druhou. Nelze současně pobírat např. mateřskou a nemocenskou, apod. Podívejme se na vybrané nepovolené souběhy.
-
Výši invalidního důchodu pozitivně ovlivňuje tzv. dopočtená doba
Na invaliditu není nikdo připraven, bez ohledu na věk. Lidé, kteří se stanou invalidními především v mladém věku kvůli úrazu či vážné nemoci, se navíc často obávají, že jejich důchod bude velmi nízký, když kvůli invaliditě stačili získat jen relativně krátkou dobu důchodového pojištění. Zákon o důchodovém pojištění pamatuje na tyto situace tím, že se do doby pojištění pro výpočet invalidního důchodu započítává i tzv. dopočtená doba. Ale pozor, toto pravidlo platí jen pro výpočet důchodu, už neplatí pro vznik nároku na invalidní důchod, kdy je třeba splnit podmínku získat potřebnou dobu pojištění.
-
Dlouhodobá nezaměstnanost a nepřiznání důchodu
Podmínky pro přiznání starobního důchodu se rok od roku zpřísňují. Při dlouhodobé nezaměstnanosti bude v budoucnu složité splnit podmínky pro přiznání starobního důchodu. Nezaměstnanost je však problém i s ohledem na přiznání invalidního důchodu nebo pozůstalostních důchodů. Jak danou situaci řešit?
-
Jak je vysoký invalidní důchod z mládí v roce 2015?
I mladiství, kteří nikdy nepracovali, mají nárok na invalidní důchod. Při splnění zákonných podmínek jim náleží "invalidní důchod z mladí". Jak se invalidní důchod z mládí počítá v roce 2015? Jaké jsou podmínky pro jeho přiznání?
-
Devět případů, kdy důchod nedostanete
Pro přiznání všech důchodů v Česku musí být splněny zákonné podmínky. Automaticky není žádný důchod v Česku zasílán na účet. Podívejme se na devět případů, kdy není některý ze státních důchodů v Česku přiznán.
-
Deset nejčastějších mýtů o důchodech
Důchody. Téma, o které se lidé zajímají. Přesto je spojeno s mnoha mýty a nejasnostmi. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) proto objasní nejčastější z nich, tentokrát takové, které se týkají výpočtu a výše důchodu.
-
Před dluhy do důchodu neutečete
Někteří zaměstnanci, kteří mají problémy se splácením svých úvěrů a půjček, přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Předčasný důchod není správnou volbou. Odchodem do důchodu se problémy nevyřeší. Exekuci je možné provádět ze všech důchodů. I předčasných a invalidních.
-
Pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro nárok na starobní důchod a jeho výši
Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní důchod pobírají, automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. To, že se doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, dříve částečného invalidního důchodu, do starobního důchodu nezapočítá, lidé často s překvapením zjišťují, až když o starobní důchod zažádají. Pro nárok i výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu).
-
Invalidní důchod v mimořádných případech v roce 2014
Někteří občané mladší 28 let nesplňují podmínku potřebné doby pojištění pro přiznání invalidního důchodu, neboť nepracovali. Při splnění zákonných podmínek je jim však přiznán invalidní důchod v mimořádných případech. Jak je v roce 2014 tento důchod vysoký?
-
Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů
Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.
-
Změna invalidity a důchod
Občané, kteří pobírají invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně musí počítat s tím, že po pravidelné kontrolní prohlídce se může změnit stupeň invalidity a tím i výše invalidního důchodu. Jak se při změně invalidity invalidní důchod přepočítává?
-
Invalidní důchod bez příjmu
Pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny zákonné podmínky. Jak vysoký invalidní důchod má občan, kterému plná invalidita vznikla před dosažením 18 let?
-
Důchod? Čím dál později...
Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
-
Souběh důchodů znamená krácení
Někteří občané, kteří splní podmínky pro dva důchody, musí počítat s tím, že nižší důchod jim bude krácen. Kdy se jedná o souběh dvou důchodů? Jak se nižší důchod krátí? Podívejme se na praktické příklady.
-
Od ledna 2013 se zvýší důchody a příplatky k nim
Od lednové splátky roku 2013 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2013. Zvýšení provede ČSSZ automaticky, není potřeba o ně žádat.
UPOZORNĚNÍ: Změna prosincového a lednového termínu výplaty důchodů
-
Dobrovolné důchodové pojištění se opět zvyšuje
Každoročně se zvyšuje nutná doba pojištění pro splnění nároku na starobní důchod. Při chybějící době pojištění je pro některé občany řešením dobrovolné důchodové pojištění. Jak je vysoké? Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Invalidní důchod pobírá v Česku 460 tis. lidí. Mohou si i nějak přivydělat?
Invalidní důchod prvního a druhého stupně je v porovnání s klasickým starobním důchodem poměrně nízký. Mnozí občané si tak chtějí i v invalidním důchodu přivydělat. Za jakých podmínek mohou pracovat invalidní důchodci?
-
Zahraniční trhy v týdnu od 1.7. do 5.7.2002
Každé pondělí v poledne najdete ve zpravodajství sekce Kapitálový trh kompletní analýzu zahraničních kapitálových trhů a událostí z minulého týdne, zpracovanou analytiky renomovaného obchodníka Atlantik FT, a.s.
-
Banky rozjely úvěrový registr
Od začátku června zahajuje plný provoz bankovní registr klientských informací nebo-li "úvěrový registr". A co to vlastně je a k čemu slouží?
-
ČEZ na 91,- Kč za akcii, to je + 6%
Silná plošná poptávka u akcií elektrárenské společnosti ČEZ definitivně prorazila hranici 85,- Kč a cena se vyhoupla nad 90,- Kč. Šestiprocentní růst může již zastavit realizace zisku, nicméně stále existuje pozitivní výhled ze střednědobého hlediska.
-
Kolik zaplatíte za úvěr u stavební spořitelny?
Rozhodli jste se otázku pořízení nového bydlení či vylepšení svého stávajícího bydlení řešit pomocí stavebního spoření? A víte na kolik vás vyřízení úvěru u jednotlivých stavebních spořitelen přijde?
-
Komoditní trhy v kostce
Bangkok: Inflace v Thajsku se v dubnu již druhý měsíc za sebou zrychlila, neboť prudký růst cen ropy na světových trzích vedl ke zvýšení nákladů na dopravu a výrobu.
-
Měnový přehled
Dolar mírně sestoupil oproti yenu během noci po včerejším silném propadu při výsledcích z US ekonomiky.
-
Stopařův průvodce světem platebních karet 2
V minulém díle seriálu jsme se seznámili se základními pojmy, kterými platební karty bývají označovány. Dnes se podrobně podíváme, jaké údaje na kartě najdete.