Štítek plátce

Je fyzická či právnická osoba, která vlastní majetkovou odpovědností odvádí správci daně daň vybranou od poplatníků nebo poplatníkům sraženou (tj. zaměstnavatel). Nejčastěji se jedná o plátce DPH, kdy poplatníkem je zákazník a plátcem je společnost u které si produkt zákazník zakoupil. Kdy máte povinnost odvádět daň? Podívejte se do našeho daňového kalendáře.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Sedm případů, kdy vzniká samoplátcům dluh na zdravotním pojištění
  Osoby samostatně výdělečně činné a osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění jako samoplátci. Podívejme se na vybraných sedm případů, kdy si neplní řádně své povinnosti a vzniká jim dluh na zdravotním pojištění.
 • Právo platit hotovostí v ústavním pořádku? Ministerstva ani ČNB návrh SPD nepodporují
  Poslanci za SPD požadují prostřednictvím návrhu ústavního zákona zakotvit právo na platbu v hotovosti do Listiny základních práv a svobod. Ministerstva ani Česká národní banka ovšem návrh nepodpořily.
 • Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
  Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
 • Víte, jaké bonusy můžete v roce 2023 čerpat u své zdravotní pojišťovny?
  Zajímá vás, na jaké benefity máte nárok u své zdravotní pojišťovny? Podívejte se na přehled čtyř nejpopulárnějších pojišťoven a jejich benefitů, které poskytují svým pojištěncům.
 • Většina zubařů jednou bude bez smluv s pojišťovnami, míní stomatolog
  Je pravda, že je v Česku nedostatek zubních lékařů? Proč necháváme v zubních ordinacích tolik peněz? Na otázky nejen ohledně plateb odpovídá stomatolog Josef Beneš. Ten již více než dvanáct let dojíždí z Hradce Králové do své ordinace v Novém Bydžově. Jak vidí budoucnost stomatologie „na pojišťovnu“ v Česku?
 • Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
  Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
 • Kdo platí koncesionářské poplatky, když jste v nájmu?
  Bydlíte v pronájmu a poplatky za televizi a rádio nehradíte, protože by to měl dělat pronajímatel? Pak si raději přečtěte náš článek, možná budete překvapení.
 • Musíte odvést DPH za reklamy na sociálních sítích?
  Reklamy na sociálních sítích jsou v současné době neodmyslitelnou součástí každého internetového podnikání. Málokterý podnikatel však ví, že by za ně měl odvést DPH.
 • Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?
  Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.
 • Kdy se využívá faktura v přenesené daňové povinnosti (reverse charge)?
  Jste podnikateli a dosud jste obchodovali jen v České republice? Pokud plánujete svoji obchodní činnost rozšířit i do zahraničí, nejspíše vás bude zajímat fakturace v tzv. přenesené daňové povinnosti.
 • Kdy se musí neplátce DPH registrovat jako identifikovaná osoba?
  Podnikáte jako neplátci DPH a nevíte, kdy se na vás vztahuje povinnost registrace k identifikované osobě neboli k dani z přidané hodnoty pro zahraniční transakce?
 • Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?
  Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?
 • 5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
  Dokumentární akreditiv se využívá jako platební a zajišťovací nástroj při obchodování se zahraničím. V českém právu je upraven v § 2682 až § 2693 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, častěji se lze setkat s akreditivy podřízenými mezinárodním zvyklostem pro dokumentární akreditivy. Jaké je praktické využití akreditivů?
 • Firmy: Kontrolní hlášení zatěžuje administrativu, ale osvědčilo se
  Kontrolní hlášení, které stát zavedl kvůli lepšímu výběru daní od ledna letošního roku, komplikuje plátcům DPH jejich podnikání. Stěžují si zejména na administrativu spojenou s jeho zavedením. Pro třetinu podnikatelů tak negativa tohoto institutu převyšují pozitiva. Firmy ale na druhou stranu uznávají, že se novinka jako zdroj informací pro daňovou správu osvědčila. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu provedeného společností Mazars.
 • Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků
  Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.
 • Osobní bankrot: Nejlevnější řešení exekuce
  V dnešní turbulentní době, kdy roste nezaměstnanost a stále více domácnosti v důsledku recese bojuje s každou korunou, narůstá počet těch, kteří nejsou schopni splácet své splatné závazky. Jsou to různé půjčky či úvěry na bydlení, které si lidé sjednávají s bankovními, ale také s nebankovními finančními institucemi.
 • Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
  Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.
 • Prověřování plátců DPH podnikatele zatěžuje
  Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících platnosti této změny můžeme zhodnotit, jak institut nespolehlivého plátce ovlivnil život podnikatelů.
 • Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
  Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové povinnosti. Připravili jsme proto přehled nejvýznamnějších změn.
 • Nižší sklizeň bavlny
  Američtí zemědělci očekávají tento rok sklizeň 17,8 mil žoků bavlny. (1 žok váží přibližně 500 liber).
 • Inflace EU 1,3%
  Dolar si připsal k nočním ziskům další během evropské seance. Oproti euru se propadl pod 0,94 a také se snažil prolomit 126.
 • OPEC je připraven zvýšit těžbu
  Alžírský ministr ropného průmyslu Chakib Khelil připustil, že Organizace zemí vyvážejících ropu ve čtvrtém čtvrtletí zvýší těžbu ropy, jestliže dojde k nastartování výrazného ekonomického růstu ve Spojených státech a Evropě.
 • Vepřové možná poputuje na charitu
  Obchodníci s masem začínají spekulovat o tom, že by americká vláda mohla vstoupit na trh a nakoupit vepřové, které by pak bylo určené pro zahraniční pomoc.
 • Zásoby plynu významně posílily
  Ceny zemního plynu včera oslabily poté, co americké ministerstvo energetiky vydalo svůj pravidelný týdenní report o stavu zásob. Zpráva ukázala, že v minulém týdnu narostly americké zásoby plynu v podzemních rezervoárech o 5,9 procent, neboli 105 miliard krychlových stop.
 • Komoditní trhy v kostce
  Londýnská společnost Johnson Matthey Plc., světová jednička ve zpracování platiny, oznámila, že poptávka po tomto kovu by se měla letos zvyšovat, zejména díky vyššímu počtu zakázek ze strany výrobců automobilů. Akcie této společnosti vystoupaly na 15timěsíční maxima.
 • ABN AMRO PF připisuje 4,1%
  Valná hromada ABN AMRO Penzijního fondu dnes rozhodla připsat klientům za loňský rok výnosy ve výši 4,1 %. Zisk penzijního fondu v roce 2001 dosáhl 81,3 mil. Kč.
 • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
  Na trhu eura s korunou stále zůstává trend započatý ve středu v důsledku horšího než očekávaného výsledku platební bilance.
 • Penzijní fond Komerční banky
  Podle dlouhodobě vykazovaných výsledků hodnotí ratingová agetura CRA Rating Agency  Penzijní fond Komerční banky, a. s.  jako nejefektivněji hospodařící penzijní fond v České republice  a  9. května 2002  přidělila fondu jednu z nejvyšších možných  ratingových známek  Baa/czAa-.
 • Dluhopisy města Brna na trhu
  Koncem minulého týdne banka ABN AMRO úspěšně uvedla na trh emisi dluhopisů města Brna v objemu 85 milionů Euro. Dluhopisy mají splatnost 7 let, jsou úročeny ve výši 5,5 % a jsou kotovány na Lucemburské burze.