Štítek DPH

Daň z přidané hodnoty (DPH) je klíčovou nepřímou daní, kterou platí zejména koneční spotřebitelé či podnikatelské subjekty nemající nárok na odpočet daně. Předmětem z daně z přidané hodnoty je většina produktů na našem trhu. Příjem z DPH je jednou z nejdůležitějších složek příjmů státního rozpočtu. V současné době má v ČR 3 sazby.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • O kolik kvůli zvýšení spotřebních daní zdražil tvrdý alkohol?
    Od ledna se zvýšily spotřební daně na líh a tabákové výrobky. O kolik se zvýšilo zdanění lahve vodky, likéru či jiného tvrdého alkoholu? Jaký dopad to mělo na ceny alkoholu v obchodech?
  • Přehled změn v DPH od roku 2024. Pocítí je všichni
    V rámci konsolidačního balíčku dochází ke změnám v oblasti DPH. U čeho se sazby zvyšují a kde se naopak snižují?
  • Nejvyšší daně jsou v Belgii a Itálii, součet sazeb přesahuje 110 procent
    Daňové rozdíly mezi ekonomicky vyspělými členskými zeměmi OECD jsou značné. Až na výjimky je souhrnná daňová sazba v mimoevropských zemích citelně vyšší než v evropských zemích. Jak si stojí při mezinárodním srovnání Česko?
  • Na poskytovatele ubytování přes portály dohlížejí správci daní, platformy je musejí hlásit
    V souvislosti se zahrnutím evropské směrnice do české legislativy mají ubytovací platformy povinnost od 1. ledna 2023 ohlašovat osoby nabízející pronájem skrze tyto platformy finančním úřadům. Co rozhoduje o tom, zda se jedná o pronájem, nebo již nabízení ubytovacích služeb?
  • Nulová DPH zůstane v roce 2024 pouze u knih. Za nápoje si spotřebitelé připlatí
    Návrh zákona o konsolidaci veřejných rozpočtů, který má za úkol navrženými opatřeními snížit státní dluh, upravuje také změnu sazeb DPH, která by měla platit již od začátku příštího roku.
  • Test cen v 6 zemích: Kolik ušetříte při nákupech v zahraničí?
    Kde je pro občany Česka nejlevněji? Kde se vyplatí nakupovat a kde ušetříte při tankování? Během jediného dne jsme projeli 6 zemí a vyzkoušeli v praxi, jak se v nich budete cítit s českým příjmem.
  • O kolik podraží cigarety kvůli vyšší spotřební dani
    V roce 2023 došlo k dalšímu růstu spotřební daně u tabákových výrobků. O kolik vzrostla cena cigaret a dalších produktů? Jak se zvýšení spotřební daně projeví v ceně cigaret?
  • V jakých případech musíte jako podnikatelé podat souhrnné hlášení?
    Souhrnné hlášení funguje podobně jako kontrolní hlášení. Podává se ale pouze u poskytnutí služby nebo zboží do zahraničí. Díky němu se finanční instituce v EU dozvědí, že přeshraniční obchod byl řádně zdaněn.
  • Milostivé léto II poběží do konce listopadu. Už jste o něj požádali?
    Milostivé léto by mohlo pomoci velkému množství dlužníků. Možnost je však časově omezená. Jaké jsou lhůty a nemůže pomoci náhodou i vám?
  • Platba složenkou zdraží. Na kolik vás vyjde?
    Platíte na poště složenkou? Pokud ano, měli byste vědět, že u poštovních poukázek dojde ke zdražení. Kolik si nově připlatíte?
  • Česká pošta od 1. listopadu opět podraží. Kolik vás bude stát dopis?
    Česká pošta se rozhodla zase zdražit. Klienti si tedy opět připlatí, a to třeba i za základní poštovní služby. Co byste měli vědět, pokud budete chtít poslat dopis, psaní nebo balíček?
  • Jakému zdanění podléhají dýška v ČR? Proč mají provozovatelé radši dýška v hotovosti?
    Dýškem zákazníci vyjadřují spokojenost s určitým druhem služby nebo zboží. Nejčastěji jsou rozšířená v gastronomii, ale setkáme se s nimi prakticky v kterémkoliv oboru. Jak tyto odměny podléhají daním? Je rozdíl v dýšku přijatém v hotovosti a dýšku přijatém kartou?
  • Jaké daňové změny čekají podnikatele v roce 2023?
    Rok 2023 s sebou přinese mnoho nových změn, které se alespoň jedním bodem dotknou každého podnikatele v České republice. O jaké daňové změny se bude jednat?
  • 4 věci, které je dobré vědět o nákupu na AliExpressu
    Zalíbilo se vám něco na AliExpressu, jenomže si nevíte rady s tím, jak je to se clem nebo DPH? Anebo jste tam naopak dlouho nenakupovali a lámete si hlavu, jak se odvede daň? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste o nákupu měli vědět.
  • Jak je to s DPH a clem u zásilek z AliExpressu
    Jak je to se zásilkami z AliExpressu? Platí se nakonec DPH i u nákupu za pár kaček, anebo ne? A jak je to se clem a celním prohlášením?
  • Kolik korun odvedete státu za každou krabičku cigaret?
    Každá vaše cigareta má dopad na vaše zdraví i peněženku a nejvíce z ceny cigaret jde do státní kasy. Od nového roku se opět zvýšila spotřební daň za cigarety a vypadá to, že si za krabičku připlatíte. Jaké je zdanění krabičky Marlboro, Lucky Strike, či Startek?
  • Limit pro registraci k DPH pro OSVČ vzroste na 2 miliony Kč
    Vláda schválila vzrůst limitu pro registraci k DPH pro OSVČ na 2 mil. Kč od 1. ledna 2023. Kterých OSVČ se to bude týkat? A jaké další změny OSVČ čekají?
  • Na co se připravit u daňové kontroly z finančního úřadu?
    Daňová kontrola je strašákem pro každého podnikatele. A i když se nevyskytuje často, je dobré na ni být předem připraven. Z toho důvodu si problematiku daňových kontrol rozebereme a objasníme situaci, kdy o daňovou kontrolu nejde.
  • Musíte odvést DPH za reklamy na sociálních sítích?
    Reklamy na sociálních sítích jsou v současné době neodmyslitelnou součástí každého internetového podnikání. Málokterý podnikatel však ví, že by za ně měl odvést DPH.
  • Jak vysoké pokuty vám hrozí v případě zapomenutého podání kontrolního hlášení k DPH?
    Od 1. 1. 2016 přibyla podnikatelům plátcům DPH další administrativní povinnost ve formě podání kontrolního hlášení k DPH. Podání takového hlášení má svá jasná pravidla a termíny. Za opožděné odeslání vám finanční úřad může vyčíslit tučnou pokutu.
  • Na co se připravit při zrušení registrace k DPH?
    Již brzy se může zvýšit limit, který určuje podnikatelům povinnost registrace k DPH na 2 miliony korun. Mnozí živnostníci i firmy tak budou muset začít řešit rušení plátcovství DPH. Jak v takovém případě budou postupovat?
  • Kdy se vyplatí dobrovolná registrace k DPH?
    Chcete začít podnikat a nevíte, jestli se stát plátcem DPH? Záležet bude hlavně na tom, v jakém oboru chcete podnikat a kteří lidé budou vašimi zákazníky.
  • Kdy se využívá faktura v přenesené daňové povinnosti (reverse charge)?
    Jste podnikateli a dosud jste obchodovali jen v České republice? Pokud plánujete svoji obchodní činnost rozšířit i do zahraničí, nejspíše vás bude zajímat fakturace v tzv. přenesené daňové povinnosti.
  • Kde zjistíte, kde natankujete nejlevněji? Jak ušetřit za palivo? Vyplatí se tankovací karty?
    Ceny pohonných hmot v posledních týdnech dosahovaly vrcholu a lidé si v panice dělali v panice zásoby paliva. Spotřebitelé hledali, kde nakoupit levnější pohonné hmoty. Jak najít to nejlevnější tankování v okolí? Vyplatí se tankovací karty?
  • V jakém okamžiku dochází ke zdanění dárkových poukazů?
    Chcete své zákazníky odměnit za věrnost dárkovými poukazy pro využití služeb ve vaší firmě? Nevíte, jak se k těmto poukazům přistupuje z hlediska DPH? Pojďme si to shrnout.
  • Konec EET od 1. ledna 2023 schválila vláda
    Vláda odsouhlasila zrušení elektronické evidence tržeb (EET) k 1. lednu 2023. Jaké jsou ohlasy opozice? Jaký dopad to bude mít na podnikatele a státní rozpočet?
  • Kdy se musí neplátce DPH registrovat jako identifikovaná osoba?
    Podnikáte jako neplátci DPH a nevíte, kdy se na vás vztahuje povinnost registrace k identifikované osobě neboli k dani z přidané hodnoty pro zahraniční transakce?
  • OECD: Nejvyšší daně jsou ve Francii a Belgii
    Míra zdanění v členských zemích OECD se značně liší. V evropských zemích je výrazně vyšší než v mimoevropských, hlavním důvodem je vysoké pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance. Jak vysoké je souhrnné zdanění v zemích OECD?
  • Kdo bude mít nárok na kompenzaci za drahé energie a proč vláda schvaluje nulovou DPH Evropě navzdory?
    Některé domácnosti by měly dostat příspěvek jako kompenzaci za vysoké ceny energií. Vláda také plánuje dočasně nastavit nulovou DPH za dodání elektřiny a plynu. A to navzdory tomu, že je to v přímém rozporu s evropskou směrnicí a hrozí za to sankce.
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • OECD: Nejvyšší sazba DPH je v Maďarsku
    Základní sazba DPH se v členských zemích OECD pohybuje od 5 % v Kanadě po 27 % v Maďarsku. V letošním roce je oproti roku 2007 základní sazba DPH vyšší hned ve 24 členských zemích OECD.
  • Úlet Schillerové, aby nepřiznala chybu berňáku, tvrdí totální nesmysl
    [KOMENTÁŘ] Ministryně financí Alena Schillerová se tak dlouho snažila hájit zjevnou chybu finanční správy u výzev novomanželům kvůli EET, až začala tvrdit naprostý nesmysl.
  • Co se od zítřka mění u zásilek z asijských e-shopů? Až na jednu věc skoro nic
    Objednáváte často zboží z Wishe anebo AlieExpressu? Pak vás určitě zajímá, jak to nakonec bude s DPH u zásilek levnějších než 22 EUR. Od 1. července měla být i z nich odváděna daň z přidané hodnoty. Jak to tedy bude?
  • Další vlna EET se odkládá na 1. leden 2023
    Řada malých podnikatelů zažívá těžké období, a proto se vláda rozhodla odložit další vlnu EET, která měla vejít v platnost již v květnu 2020. Kdy začne platit nová vlna EET? Na koho se bude poslední vlna EET vztahovat? A jaké budou mít tito podnikatelé úlevy?
  • OECD: Nejnižší daně jsou v Chile a Švýcarsku
    Švýcaři mají z členských zemí OECD nejvyšší mzdy a současně druhé nejnižší daně. Zdanění v Česku je naproti tomu jedno z nejvyšších, především díky odvodům zaměstnavatele za zaměstnance na povinném pojistném.
  • Nejdříve přestávají pracovat na stát občané na Kypru a na Maltě
    Den daňové svobody rozděluje kalendářní rok na dvě části – kdy pracují občané pro stát a kdy sami na sebe. Pouze v sedmi členských zemích EU pracují občané na stát déle než v Česku.
  • Bude zavedena daň pro velké potravinové řetězce?
    Malých prodejen s potravinami v Česku stále ubývá. Nejvíce ohrožené jsou v obcích s malým počtem obyvatel. Obchodníci tvrdí, že by mohlo pomoci zavedení speciální daně z nemovitosti. Pro koho ale?
  • Kolik si můžete z dovolené dovézt cigaret a lahví alkoholu?
    Chcete si z dovolené přivézt tamější cigarety? Máte v plánu ze zahraničí dovézt přátelům doutníky a rodině nějakou tu láhev dobrého vína? Tak si přečtěte, jaké limity platí pro převoz alkoholu a tabákových výrobků ze zemí EU i mimo ně.
  • EU: DPH je nejvyšší v Maďarsku
    Základní sazba DPH se v členských zemích Evropské unie pohybuje od 16 % v Německu po 27 % v Maďarsku. V Česku činí základní sazba DPH 21 % stejně jako v dalších pěti členských zemích EU. 
  • Co s sebou přinese zrušení odpuštění DPH u zahraničních zásilek?
    Objednáváte si zboží ze zahraničních e-shopů? Balíčky z Číny se vám pěkně prodraží. Vinu na tom bude mít zavedení DPH na malé zásilky, které jsou teď ještě stále od daně osvobozeny. K čemu změna povede?
  • Zdraží levné zboží z čínských e-shopů? Osvobození od DPH brzy skončí
    Zboží z čínských e-shopů do 22 eur bylo od DPH osvobozeno, to se ovšem má od 1. ledna 2021 změnit. Jaký dopad to bude mít na ceny zboží z čínských e-shopů?
  • Nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného?
    Bude zavedeno nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného? Od kdy se má sazba u těchto produktů snížit? Kdy o tom bude rozhodnuto?
  • Zásilky z Číny budou od roku 2021 dražší. Končí výjimka pro DPH
    V celé EU přestane od 1. 1. 2021 platit osvobození od DPH u malých zásilek v hodnotě do 22 eur (550 Kč) odeslaných z mimounijních zemí. Ministerstvo financí již včera poslalo do připomínkovacího řízení novelu, která evropské nařízení zavede i do českého zákona.
  • Odklad a přerušení EET kvůli koronaviru v 6 bodech
    Poslanecká sněmovna schválila přerušení EET a odklad další vlny EET kvůli pandemii koronaviru. Na jaký termín bude odložena další vlna EET? Kterých profesích se EET dotkne? Kdo je od EET osvobozen? A jaké budou kompenzace pro podnikatele?
  • Odklad EET kvůli koronaviru?
    Bude odložena další vlna EET kvůli epidemii koronaviru? Jakých povolání se tato změna dotkne? Na kdy bude další vlna EET posunuta? A jaké další změny čekají podnikatele?
  • Kalkulačka neřestí: vypočítejte si, kolik zaplatíte státu za rum, pivo, vodku či cigarety?
    Alkohol a cigarety - dvě legální neřesti, které dokážou napáchat značné škody na našem zdraví. Na druhé straně jsou z nich odváděny vysoké příjmy do státní kasy. Kolik z ceny krabičky cigaret či sklenice alkoholu odvedete na DPH a spotřební dani?
  • Zdanění piva a vína v roce 2020 - kolik odvedete státu?
    Víte, jakou část ze sklenice vína či piva odvedete státu? Víte, jak se víno či pivo daní? Jaká je míra zdanění? A jak je na tom ostatní alkohol?
  • Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na lahvi alkoholu?
    Kolik zaplatíte na spotřebních daních a DPH za láhev vodky, Becherovky, Absintu či rumu? Jaká je míra zdanění u alkoholu? Vypočítejte si, kolik odvedete na láhvi vašeho oblíbeného alkoholu.
  • Kolik v roce 2020 zaplatíte na daních na balíčku cigaret?
    Vláda se rozhodla zvýšit spotřební daně za cigarety i alkohol. Kolik odvede z jedné krabičky vašich oblíbených cigaret - Marlboro, Camel a dalších?
  • Kdy vám o Vánocích dorazí balíček?
    Nakupování vánočních dárků je v plném proudu. Čím dál více lidí nakupuje dárky přes internet. Kdy můžete čekat jejich doručení? A jak dlouho trvá celý proces a kdy k vám balík dorazí? Lze jej nějak pojistit?
  • Jak se připravit na další vlnu EET?
    Jak se mají malí podnikatelé připravit na nadcházející vlnu EET, která nás čeká od května 2020? Co vše je třeba vyřídit? A kdy nebudete potřebovat tisknout účtenky?
  • Která daňová sazba ve světě neklesá? DPH
    Daň z přidané hodnoty je velmi významným příjmem státního rozpočtu v členských zemích OECD. V případě nutnosti zvýšení státních daňových příjmů je přitom světovým trendem zvyšování nepřímých daní. Základní sazba DPH je tak v roce 2019 vyšší oproti stavu v roce 2009 hned ve 22 členských zemích OECD. 
  • Jak se připravit na další vlny EET?
    Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb. 
  • Které profese budou spadat do další vlny EET 2020?
    Podívejte se na přehled profesí, které budou spadat do další vlny EET na jaře 2020. Do kdy ji musí zavést? A kdo mít od státu kompenzace za zavedení EET?
  • Které zboží a služby příští rok zlevní díky nižší DPH?
    Do nižší sazby DPH ve výši 10 % se má přesunout řada výrobků a služeb. A to společně se zavedením další vlny EET na jaře 2020. Podívejte se na přehled produktů, kterých se toto snížení dotkne. A kolik díky snížení DPH ušetříte?
  • Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
    Zajímá vás, jak dopadne situace v Itálii? Co navrhuje Matteo Salvini? A jak jsou na tom italské vládní dluhopisy? A co by se stalo, pokud by nastala vláda rozpočtového provizoria?
  • Jak je to s DPH u stravenek?
    Novelizace zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování DPH u tradičních „stravenek“. Jaký režim DPH tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.
  • Co je dobré vědět o odpočtu DPH?
    Neuplatňujete si odpočet z DPH? Děláte chybu. Zvyšujete si tím totiž náklady. Pojďme se společně podívat na to, kdy můžete uplatnit nárok na odpočet a jaké jsou nejčastější chyby, které podnikatelé dělají.
  • Opravdu jíme jinou čokoládu než Němci?
    Rozdíly mezi potravinami mezi zeměmi střední Evropy byly prokázány u řady potravin. Některé nadnárodní společnosti berou země bývalého východního bloku jako druhořadé spotřebitele. Týká se to i čokoládových výrobků? Jsou rozdíly u Lentilek, Snickers, Milky či Kinder Bueno u nás, v Německu a dalších zemí střední Evropy?
  • Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
    Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
  • Mají vyšší sazby daní v Česku, či na Slovensku?
    Sazby českých daních jsou často kritizovány a navrhované změny v českém daňovém systému jsou mnohdy nepochopitelné. Jak jsou na tom sazby českých daní ve srovnání s těmi slovenskými?
  • Kvíz: jak dobře znáte české daně?
    Český daňový systém je tak složitý, že si v něm někdy připadáte jako Alenka v říši divů. Jak dobře ho znáte? Jaké jsou sazby a kdy se daně odvádí?
  • Daně a pojištění 2019: zaplaťte vše včas
    Jaro je tradičně časem daní. Odevzdávají se daňová přiznání a platí se daně. Hlavně pro podnikatele a OSVČ je to finančně náročné období, protože během několika měsíců je třeba zaplatit daň z příjmů, silniční daň, odvody na zdravotní a sociální pojištění, daň z nemovitosti. Spousta podnikatelů navíc platí i DPH nebo spotřební daň.
  • Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
    Vánoce se už pomalu blíží a s nimi je tu i jedna (ne)oblíbená činnost, kterou je nakupování dárků. Čím dál víc pak stoupá počet lidí, kteří věci pro své blízké objednávají přes eshopy a k tomu navíc ze zahraničí. Víte ale, jak sledovat zahraniční zásilku?
  • Komentář: 7 věcí, které ANO naučilo naše děti
    Hnutí ANO se vždy chtělo odlišit od politiků předešlých generací. Tak se pojďme podívat, jak se jim to daří a jakým jsou vzorem pro naše děti.
  • Daně: které, kdy a proč zaplatit?
    Všichni se s daněmi v nějaké formě setkáváme. Ať už vyděláváme a platíme daň z příjmů, zdravotní a sociální pojištění, anebo skočíme do obchodu pro nákup. Tam na nás číhá daň z přidané hodnoty (DPH). Ten, kdo vlastní auto, ho potřebuje něčím živit, takže se pravděpodobně nevyhne dani spotřební, která zatěžuje pohonné hmoty, ale také tabák, nebo alkohol.
  • Co má snížené DPH?
    Hodláte prodávat zboží, ale nevíte, zdali bude podléhat dani z přidané hodnoty? Jaká zde platí pravidla a kdy můžete uplatnit snížené DPH? Přinášíme hned několik rad.
  • Jak založit vlastní e-shop?
    Chtěli byste si založit vlastní obchod a začít podnikat? Přemýšlíte, zdali vás vyjde výhodněji internetový oproti klasickému kamennému? Zjistěte, jak je to se zařizováním.
  • Jak vydat knihu? Zeptali jsme se spisovatele
    Chtěli byste vydat knihu? Až 90 % lidí vám na tuto otázku odpoví kladně. Jaké jsou vaše možnosti, když svoje dílo nechcete nechat zavřené v šuplíku?
  • Jak zažádat o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
    Pokuty v oblasti kontrolního hlášení jsou upraveny v § 101h zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“). V odstavci 1 je definováno, kdy bude daňovému subjektu uložena pokuta ze zákona. U těchto pokut lze žádat o jejich prominutí (viz níže).
  • Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
    Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké. V současné době je ale již možné žádat o prominutí pokuty. Jaké podmínky musíte splnit, shrnuje následující článek.
  • Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
    Příbuzní anebo přátelé v zahraničí nejsou ničím neobvyklým. Najdou se i tací, kteří poslali daleko za hranice studovat i děti. Jak postupovat, pokud by se jim rozhodli zaslat balíček?
  • Jak dlouho pracují Evropané na stát?
    Pouze v osmi členských zemích EU nastal den daňové svobody v letošním roce později než v Česku. V Česku je vysoké především povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance.
  • Ceny čokolád u nás a našich sousedů. Kde je Milka nejlevnější?
    Ceny potravin se v jednotlivých zemích EU znatelně liší. Česká republika se řadí mezi ty "levnější" země. Ovšem kupní síla našich západních sousedů je někde úplně jinde. Jak jsou na tom čokoládové výrobky v zemích střední Evropy? Kde je nejlevnější Milka, kde Lentilky a kde Twix?
  • Absurdita roku: Placení DPH z nezaplacených faktur
    Absurditou roku 2017 zvolila podnikatelská veřejnost povinnost odvést daň z přidané hodnoty i z neproplacených faktur. Podnikatelé vybírali do konce dubna ze sedmi byrokratických absurdit, mezi kterými byly například informační cedulky k elektronické evidenci tržeb, celý stavební zákon či proplácení některých administrativních úkonů papírovými kolky. Výsledek dnes vyhlásil za organizátory soutěže prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové jde o zákon, kterým se řídí všechny státy Evropské unie.
  • Jak vysoké jsou daně v Česku? Součet daňových odvodů je 11. nejvyšší
    Daňové zatížení v Česku je v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi světa nadprůměrné. Souhrnná daňová sazba je v Česku 11. nejvyšší ze zemí OECD.
  • V Česku je 8. nejvyšší zdanění práce
    Rozdíl mezi čistou mzdou zaměstnance, kterou obdrží na svůj bankovní účet od zaměstnavatele, a mzdovými náklady zaměstnavatele jsou daně ze mzdy. U bezdětného a svobodného zaměstnance pracujícího za průměrnou mzdu jsou v Česku ze zemí OECD 8. nejvyšší. Podívejme se na konkrétní výpočet.
  • Zvyšování nepřímých daní je v EU trendem. Jak se vyvíjí sazby DPH v roce 2017?
    Z členských zemí Evropské unie je základní sazba DPH nejvyšší v Maďarsku (27 %) a nejnižší v Lucembursku (17 %). V posledních letech bylo evropským trendem zvyšování sazeb DPH, ke snížení došlo výjimečně, např. v Rumunsku pro rok 2017 (z 20 % na 19 %).
  • Spotřební daň u vína, ano či ne?
    Zatímco cigarety nebo pohonné hmoty jsou spotřební daní zatíženy ve všech členských zemích OECD, tak u vína je situace rozdílná. V některých zemích není spotřební daň zavedena u tichého ani šumivého vína. Jak vysoká je spotřební daň v jednotlivých zemích?
  • Nejnižší zdanění benzínu je v Mexiku. Jak je na tom Česko?
    Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Nákupy v zahraničí: víte, kdy zaplatíte clo a jaké bude poštovné?
    Můžeme tomu říkat české ceny. Což vlastně znamená, že u nás běžně zaplatíme za spoustu věcí víc peněz než jinde. Elektronika, kosmetika, oblečení, jídlo a další spotřební zboží. To vše se vyplatí nakoupit třeba v německých, anglických nebo amerických obchodech. Stačí jen připojení na internet, platební karta aktivovaná pro online nákupy a můžete začít nakupovat.
  • Kontrolní hlášení DPH před Ústavním soudem obstálo
    Ústavní soud (ÚS) provedl dva zásahy v právní úpravě kontrolního hlášení daně z přidané hodnoty (DPH), většinu ale nechal beze změn. S platností od zveřejnění nálezu ve sbírce zrušil soud ustanovení, podle kterého se výzva odeslaná na elektronickou adresu považuje za doručenou okamžikem odeslání správcem daně.
  • Pět výhod aut na CNG: Levnější tankování i povinné ručení
    CNG neboli stlačený zemní plyn je stále oblíbenějším alternativním palivem. Své uplatnění nachází ve veřejné dopravě, firemních flotilách i v osobních vozidlech. Stát využití CNG podporuje dotacemi i daňovými úlevami. V budoucnu možná dotačně podpoří i běžné občany. Jezdit na CNG je nákladově jako tankovat o 11 korun levnější litr benzínu. Ušetřit je možné i na povinném ručení. Plnicí stanice v průběhu roku stále přibývají a firmy mohou díky tankovacím kartám navíc získat slevu.
  • Firmy: Kontrolní hlášení zatěžuje administrativu, ale osvědčilo se
    Kontrolní hlášení, které stát zavedl kvůli lepšímu výběru daní od ledna letošního roku, komplikuje plátcům DPH jejich podnikání. Stěžují si zejména na administrativu spojenou s jeho zavedením. Pro třetinu podnikatelů tak negativa tohoto institutu převyšují pozitiva. Firmy ale na druhou stranu uznávají, že se novinka jako zdroj informací pro daňovou správu osvědčila. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu provedeného společností Mazars.
  • Jak vysoké je zdanění krabičky cigaret?
    U levnějších cigaret činí spotřební daň a daň z přidané hodnoty přes 80 % konečné ceny. Jak se zdanění u krabičky cigaret počítá? A jak se zvýší zdanění v příštím roce?
  • Nechte si vrátit zaplacenou DPH z jiných států EU
    Nakupujete v rámci svého podnikání zboží nebo služby v zahraničí a faktury obsahují zahraniční DPH? Daň z přidané hodnoty zaplacenou v jiném členském státě EU si můžete nechat vrátit. Následující článek informuje, jak o vrácení DPH žádat.
  • EU: Nejdéle pracují na stát Francouzi
    Daňová politika se v jednotlivých členských zemích EU liší. Při zohlednění plateb na dani z příjmu fyzických osob, povinného pojistného a DPH pracují na stát nejméně občané na Kypru a nejdéle ve Francii.
  • Novinky v souvislosti s kontrolním hlášením DPH v praxi
    Pojem „kontrolní hlášení DPH„ je horlivě diskutovaným tématem již od jeho zavedení, tj. od ledna 2016. V posledních měsících došlo v souvislosti s kontrolním hlášením k několika změnám, které jsou pro plátce jak pozitivní, tak i negativní. Shrnutí změn a jejich dopad na plátce v praxi přináší následující článek.
  • Pokuty související s kontrolním hlášením bude možné prominout
    Za neplnění zákonných povinností souvisejících s vyplněním a podáním kontrolního hlášení může být plátcům DPH udělena vysoká pokuta. Novela zákona o DPH, kterou Senát schválil 14. července 2016, však sankce zmírní.
  • Pro doručení e-tiskopisu u kontrolního hlášení „toleranční“ lhůta neplatí
    Posledním dnem pro podání kontrolního hlášení za 2. čtvrtletí roku 2016 a za měsíc červen 2016 je již nadcházející pondělí 25. července 2016. Tento termín je současně i posledním dnem pro dodání potvrzení (tzv. e-tiskopisu) správci daně v případě, že plátce DPH podal na finanční úřad neautorizované kontrolní hlášení. Pro splnění uvedené lhůty postačí včasné fyzické doručení e-tiskopisu věcně a místně příslušnému správci daně nebo podání zásilky s e-tiskopisem k poštovní přepravě. Finanční správa pozorňuje, že pro doručení e-tiskopisu u kontrolního hlášení „toleranční“ lhůta 5ti následujících pracovních dnů po podání, stanovená daňovým řádem, neplatí.
  • EET: Jaké řešení nabízejí operátoři podnikatelům?
    Mobilní operátoři se začali předhánět v nabídkách pro elektronickou evidenci tržeb (EET), kterou stát spustí na konci letošního roku. V hledáčku mají několik set tisíc podnikatelů, kterých se povinnost dotkne. Hlavní příjem budou mít z internetového připojení, které EET vyžaduje, a také z nabídky služeb a zařízení pro EET.
  • V mimoevropských zemích jsou daně nižší
    Souhrnná daňová sazba, neboli součet nejvýznamnějších daňových sazeb, je v Česku při porovnání s ostatními členskými zeměmi OECD mírně nadprůměrná. V mimoevropských zemích je souhrnná daňová sazba nižší především z důvodu nižší DPH a sociálního pojištění. Ve kterých zemích OECD jsou daně nejnižší a kde nejvyšší?
  • Jak podat kontrolní hlášení na finanční úřad?
    Termín pro podání prvního kontrolního hlášení i pro fyzické osoby podnikatele čtvrtletní plátce se blíží, připadne na 25. dubna 2016. Lze kontrolní hlášení podat v papírové podobě? Základní informace o možnostech podání kontrolního hlášení finančnímu úřadu shrnuje následující článek.
  • Blíží se termín pro podání kontrolního hlášení DPH pro čtvrtletní plátce
    Pondělí 25. dubna 2016 je datem pro podání prvního kontrolního hlášení k DPH pro fyzické osoby čtvrtletní plátce daně z přidané hodnoty. Následující informace shrnují vše důležité k tomu, aby toto první podání proběhlo hladce.
  • Stát vybral na DPH a firemních daních meziročně více
    Finanční úřady vybraly v prvním čtvrtletí na dani z přidané hodnoty (DPH) téměř 75,4 miliardy korun, což je meziročně o tři miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral o téměř čtyři miliardy korun více, celkem přes 35 miliard korun. Vyplývá to z dat Finanční správy. Meziročně vyšší daňové příjmy finanční správa zaznamenala také u daní z příjmu fyzických osob nebo u odvodů z loterií.
  • Jak bude finanční úřad zasílat výzvy související s kontrolním hlášením?
    Nepodáním kontrolního hlášení nebo nereagováním na výzvu od finančního úřadu bude plátce DPH potrestán nemalou pokutou. Jak nás bude správce daně vyzývat v souvislosti s kontrolním hlášením a jak postupovat, aby nám nehrozila žádná pokuta, shrnuje následující článek.
  • Zdanění piva v zemích EU
    Česko patří mezi pivní velmoci. Spotřeba piva v litrech na osobu je v Česku spolu s Německem a Rakouskem nejvyšší ze zemí EU. Jak vysoké je zdanění piva v Česku v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • Máte správnou plnou moc pro kontrolní hlášení?
    Na základě plné moci může každý daňový subjekt zplnomocnit třetí osobu k určitým úkonům v rámci správy daní. Od 1. ledna 2016 mají plátci DPH povinnost podávat kontrolní hlášení. Jakou potřebujete k úkonům týkajících se kontrolního hlášení plnou moc? Platí již dříve uložené plné moci u správce daně?
  • Jak podat kontrolní hlášení DPH
    V dnešním článku si shrneme informace týkající samotného formuláře kontrolního hlášení a vysvětlíme si, jak ho správně podat tak, abychom se nedostali do „křížku“ s finančním úřadem.
  • Vše, co je třeba vědět o kontrolním hlášení DPH
    Od 1. ledna 2016 přibyla plátcům daně z přidané hodnoty další administrativní povinnost, a to podávat spolu s daňovým přiznáním k DPH i kontrolní hlášení.
  • Teroristické útoky v Paříži oživily poptávku po zlatu
    Teroristické útoky v Paříži vedly v úvodu týdne k oživení poptávky po zlatu, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Zvýšení spotřební daně u cigaret
    Legislativa počítá se zvýšení spotřební daně u cigaret v následujících třech letech. Jak vysoké je zdanění u krabičky cigaret? O kolik může stoupnout cena krabičky cigaret v roce 2016?
  • Největší daňové skoky? DPH
    Daňové sazby se v jednotlivých zemích EU mění, nejvýrazněji u DPH, kde v posledních letech z ekonomických důvodů ve většině zemí stouply. V členských zemích EU jsou vyšší sazby DPH než ve vyspělých mimoevropských zemích světa. Jak šel čas s DPH?
  • Zdanění vína v zemích OECD
    V některých zemích OECD nepodléhá víno spotřební dani, v jiných však ano a spotřební daň je poměrně vysoká. Ve kterých zemích OECD je zavedena spotřební daň u vína a kolik činí? Jak se liší zdanění u tichého a šumivého vína?
  • Kolik činí daně z láhve alkoholu?
    Konečnou cenu oblíbené lihoviny ovlivňuje sazba spotřební daně a DPH mnohdy více než ze 40 %. Podívejme se na praktický výpočet zdanění v Česku a porovnejme spotřební daň u jedné láhve s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2015.
  • DPH v EU v roce 2015
    V Lucembursku byla od roku 1992 základní sazba DPH na úrovni 15 %. I v roce 2015 je nejnižší základní sazba DPH ze zemí EU v Lucembursku, avšak již na úrovni 17 %. Nadále tak v EU pokračuje daňový trend zvyšování sazeb DPH. Jak vysoké jsou sazby DPH v EU v roce 2015?
  • Rozšíření povinnosti elektronického podávání daňových přiznání
    Od 1. ledna 2015 se rozšířila povinnost elektronického podávání daňových přiznání a jiných písemností na další daňové subjekty. Týká se tato povinnost i vás? A jaké sankce vám hrozí, pokud budete dále podávat v papírové formě. Informace přináší následující článek.
  • Měnit či neměnit sazby DPH?
    Rozdíl v daňové politice mezi vyspělými evropskými a mimoevropskými zeměmi je velmi dobře vidět u DPH. V mimoevropských zemích jsou sazby DPH nižší a ke změnám dochází méně často než v evropských zemích. Jak vysoké jsou sazby DPH v Česku a jak často se mění?
  • Co týden dal? Předražené potraviny v českých obchodech
    Obchodní řetězce prodávají v Česku potraviny se stále rostoucími přirážkami. "Pojďme hledat důvody, proč výrobek, který je dodáván za zhruba 100 korun, je prodáván za více jak 200," poznamenal ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna.
  • Co týden dal? Cigarety kvůli spotřební dani podraží
    Sněmovna opětovně schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret tak může zdražit o tři až čtyři koruny. Od příštího roku má být zavedena desetiprocentní sazba DPH. Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen vybraných výrobků pro koncové spotřebitele.
  • Právnická osoba byla zrušena za neplacení DPH
    V nedávné době bylo Krajským soudem v Praze vydáno rozhodnutí o zrušení společnosti za neplacení daně z přidané hodnoty, a to v rámci trestněprávní činnosti této společnosti dle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.
  • Platíme vysoké nebo nízké daně?
    Rozdíly v daňových sazbách u základních daní (daní z příjmů, pojistného a DPH) se ve vyspělých členských zemích OECD citelně liší. Nejnižší daňové sazby jsou v Chile, nejvyšší v Belgii. Jak si stojí Česko? Podívejme se na "souhrnnou daňovou sazbu" za rok 2013.
  • Co týden dal? Třetí sazba DPH
    Koalice se shodla na snížení DPH na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu z 15 na deset procent. Podle ekonomů není ale jisté, zda se snížení daně projeví u cen všech položek zařazených do této sazby v plné výši. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • EU: Jak vysoké je zdanění tvrdého alkoholu?
    Zdanění tvrdého alkoholu v evropských zemích v posledních letech stoupá. Důvodem je zvyšování spotřební daně i základní sazby DPH. Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. Rozdíly ve zdanění jsou značné, v Česku patří spotřební daň u tvrdého alkoholu k nižším. Porovnejme si výši spotřební daně u jedné láhve v korunách v jednotlivých zemích.
  • Jak vysoké je zdanění u piva v EU?
    Pivo je v Česku velmi oblíbeným nápojem, konečnou cenu však značně ovlivňuje spotřební daň a DPH. Kolik zaplatíme při konzumaci každého piva na daních? Jak vysoké je zdanění u piva v porovnání (v korunách z každého půllitru) s ostatními zeměmi?
  • EU: DPH v roce 2014
    Celkové daňové zatížení v členských zemích EU je vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích, jedním z hlavních důvodů jsou vysoké sazby daně z přidané hodnoty.
  • Elektronické podání DPH v otázkách a odpovědích
    Novela zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH), která vstoupila v platnost 1. ledna 2014, přinesla povinnost pro plátce daně z přidané hodnoty činit podání vůči finanční správě pouze elektronicky.
  • Česká bankovní asociace: Rok 2014 bude rokem růstu
    Navzdory řadě nových informací a zahájení devizových intervencí ze strany České národní banky v listopadu loňského roku se očekáváný růst české ekonomiky v roce 2014 oproti minulé prognóze výrazně nezměnil. Za obdobnými čísly ovšem stojí rozdílné či zcela nové argumenty.
  • Jste připraveni na ručení za nezaplacenou DPH?
    Od 1. ledna 2014 se u plátců daně z přidané hodnoty začne po dlouhém odsunování naplno uplatňovat ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty při úhradě na nezveřejněný účet. Jakou formou se toto ručení uplatní v praxi a jaké další povinnosti plátcům daně z přidané hodnoty přináší?
  • DPH u prodeje nemovitostí v roce 2013 a 2014
    Jak již jsme vás informovali, dojde od 1. 1. 2014 k novelizaci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“), která výrazně zdraží prodeje nemovitostí. Praktické příklady v následujícím článku spolu se srovnáním zdanění z pohledu daně z přidané hodnoty v roce 2013 a 2014 názorně ukáží, jaké transakce novela nejvíce ovlivní.
  • Daně: V jednoduchosti je krása
    České daně jsou 122. nejsložitější na světě, jak vyplývá ze studie Světové banky a PwC "Paying Taxes 2014". Přitom stejně jako v ostatních činnostech platí, že v jednoduchosti je krása, kde jsou jednoduché daně, tam se daří byznysu, na čemž samozřejmě profitují i občané.
  • Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků
    Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.
  • Daně 2014: Zrušení dědické a darovací daně, vyšší osvobození příležitostných příjmů...
    Daňové novinky roku 2014 přinášejí omezení řady osvobození od daně, ale i výhodné převedení daně dědické pro třetí osoby nebo povinnost komunikovat s úřady v elektronické podobě. Přinášíme výběr nejvýznamnějších změn pro fyzické osoby v oblastech daně z příjmu, daně z přidané hodnoty a daně z nemovitostí, které vstoupí v platnost od 1. ledna 2014.
  • DPH: EU versus svět
    Celkové zdanění v členských zemích Evropské unie je vyšší než v ostatních vyspělých zemích světa. Hlavní důvody jsou dva: nižší povinné odvody na pojistném a nižší DPH. Základní sazba DPH nesmí být v EU nižší než 15 %, přitom v řadě vyspělých zemí světa nedosahuje ani 10 %.
  • Daně tvoří více než polovinu ceny benzínu
    Pohonné hmoty, stejně jako další vybrané druhy zboží nejsou zdaňovány pouze daní z přidané hodnoty, ale také tzv. spotřební daní. A právě obě zmíněné daně se více než padesáti procenty podílejí na konečné ceně pohonných hmot.
  • Jak stoupne příští rok cena cigaret?
    Ministerstvo financí navrhuje vyšší zvýšení spotřební daně u cigaret od ledna příštího roku než se očekávalo. Povídejme se na praktických příkladech, jak stoupne cena cigaret?
  • Osobní bankrot: Nejlevnější řešení exekuce
    V dnešní turbulentní době, kdy roste nezaměstnanost a stále více domácnosti v důsledku recese bojuje s každou korunou, narůstá počet těch, kteří nejsou schopni splácet své splatné závazky. Jsou to různé půjčky či úvěry na bydlení, které si lidé sjednávají s bankovními, ale také s nebankovními finančními institucemi.
  • Dopad vstupu Chorvatska do EU na DPH
    Od 1. července 2013 je Chorvatsko členem Evropské unie. Vstup Chorvatska do EU přináší v oblasti daní zásadní změny, a to především u uplatnění daně z přidané hodnoty a celních režimů.
  • Prověřování plátců DPH podnikatele zatěžuje
    Novelou zákona o dani z přidané hodnoty byl od prvního ledna letošního roku zaveden institut nespolehlivého plátce. Po šesti měsících platnosti této změny můžeme zhodnotit, jak institut nespolehlivého plátce ovlivnil život podnikatelů.
  • Nový bič na živnostníky. Od roku 2014 datová schránka povinně!
    Od roku 2014 se všichni živnostníci a podnikatelé musí rozloučit s vyplňováním přehledu pro OSVČ u ČSSZ v listinné podobě. I přesto, že mnozí z nich jsou na tento způsob zvyklí, tak díky novým ustanovením je s ním definitivně konec.
  • Jaké daně musí platit studentský spolek
    Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
  • Kde jsou v EU nejvyšší a nejnižší daně?
    Nižší daňové zatížení prospívá ekonomice a byznysu. Ve vyspělých evropských zemích je přitom celkové zdanění (měřeno % k HDP) vyšší než ve vyspělých mimoevropských zemích. Nejnižší zdanění v EU je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Jak si stojí Česko?
  • EU: Jak se mění sazby daní z příjmů?
    V roce 2013 je nejvyšší sazba daně z příjmu fyzických osob ve Švédsku, firem ve Francii, DPH v Maďarsku. Nejnižší daňové zatížení je v Litvě, Bulharsku a Lotyšsku. Kde se za posledních 13 let nejvíce snížily sazby přímých daní?
  • EU: Zvyšovat DPH je oblíbené
    Pro všechny členské země EU je daň z přidané hodnoty (DPH) pro státní pokladnu nesmírně důležitá. Vyšší DPH se promítne v hospodaření rychle, na rozdíl od zvýšení přímých daní. V posledních letech sazby DPH v Evropě stoupají. V mimoevropských zemích však ne. Sazby DPH v Evropě jsou výrazně vyšší než v mimoevropských zemích.
  • EU: Jak vysoké je zdanění cigaret?
    Od ledna letošního roku došlo v Česku ke zvýšení spotřební daně u cigaret. Při nákupu krabičky cigaret tak musí kuřáci šáhnout hlouběji do kapsy. Jak vysoké je zdanění cigaret v letošním roce v ostatních zemích EU?
  • Poučení z krizového vývoje
    Kde uvidíme další Kypr? Optimisté vidí jen extrémně namíchaný smrtící koktejl, ale v realitě vidíme totální selhání státu, státu středomořské varianty socialismu. Mnoho let tam vládla strana AKEL (do loňska i s prezidentem), ale víte, že to byla pod převlekem „Pokrokové strany pracujícího lidu“ bývalá komunistická strana? Mimo jiné se s ní rádi chlubili čeští komunisté a další levičáci.
  • EU: spotřební daň u piva
    Průměrná roční spotřeba piva v Česku dosahuje 145 litrů na obyvatele. Kolik zaplatíme na daních při průměrné spotřebě piva za rok? Jak vysoká je spotřební daň u piva v ostatních zemích EU?
  • EU: Zdanění elektřiny v roce 2013
    Jak vysoká je spotřební daň u elektřiny v Česku v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU v roce 2013? Rozdíly jsou značné.
  • Nezapomeňte správci daně nahlásit bankovní účty
    Od ledna 2013 zákon o DPH obsahuje nový institut nespolehlivého plátce a navazující ručení za nespolehlivého plátce. Se zavedením tohoto institutu mají plátci DPH povinnost oznámit své bankovní účty používané pro jejich ekonomickou činnost, a to do konce února 2013.
  • Zdanění vína ve světě
    Zavedení spotřební daně u tichého vína se v Česku nakonec odložilo. Z vinařských zemí je na tichá vína uložena minimální daň pouze ve Francii. Jak je to u šumivých vín? Jak vysoké je zdanění vína v mimoevropských zemích? Nebo ve Skandinávii?
  • Zdanění alkoholu ve světě
    Když si u nás koupíte oblíbenou lihovinu, tvoří polovinu ceny spotřební daň a daň z přidané hodnoty (DPH). Podívejme se na praktické výpočty celkového zdanění u tvrdého alkoholu. Porovnejme si výši spotřební daně a DPH v členských zemích OECD.
  • Co přináší rok 2013?
    Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
  • Rok 2013 a daně: Změny v odvodech DPH i danění zaměstnanců
    Od ledna 2013 nabývá účinnosti hned několik daňových novel. Novinky se týkají přímých i nepřímých daní a přinášejí s sebou nové povinnosti. Připravili jsme proto přehled nejvýznamnějších změn.
  • DPH: Všechny trumfy teď drží v rukou prezident
    Po dlouhém napětí Poslanecká sněmovna schválila dvě novely zákona o DPH. Ani tento krok však nedává jistotu, jaké sazby daně z přidané hodnoty budou od 1. ledna 2013 účinné. Všechny trumfy teď drží v rukou prezident.
  • EU vyhlásila boj daňovým únikům. Zamezí firmám využívat daňové ráje
    O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V České republice kupříkladu využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 tisíc společností.
  • Jak to bude s DPH?
    Jestliže „daňový balíček“ projde úspěšně legislativním procesem, tak příští rok stoupne základní sazba DPH z 20 % na 21 % a snížená sazba z 14 % na 15 %. Které další země uvažují o zvýšení sazeb DPH? Jak vysoké jsou sazby DPH ve vyspělých zemích světa?
  • Novinky v oblasti DPH u stavebních a montážních prací
    Máte stále zamotanou hlavu v oblasti daně z přidané hodnoty při použití tuzemského reverse charge u stavebních a montážních prací? K řešení některých praktických situací mohou napomoci informace Generálního finančního ředitelství a připravovaná novela zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla nabýt účinnosti od 1. ledna 2013.
  • Co týden dal? Pomazánkové máslo alias roztíratelný tuk
    Česko u Soudního dvora EU prohrálo v letitém sporu o tento výrobek. Pomazánkové máslo se podle soudu bude muset přejmenovat, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, jak požadují unijní předpisy. Více v pravidelném týdenním přehledu. Open in Google Docs ViewerOpen link in new tabOpen link in new windowOpen link in new incognito windowDownload fileCopy link addressEdit PDF File on PDFescape.com
  • Co čeká českou ekonomiku?
    Česká národní banka opět uvolnila měnové podmínky v naší ekonomice. Vláda naopak pokračuje v tažení za nižším schodkem státního rozpočtu. Jak reaguje česká ekonomika na protichůdnost fiskální a monetární politiky? Čeká nás růst nebo prohloubení recese a strašák jménem deflace?
  • Jak bezpečně pořídit ojeté vozidlo?
    Existuje ideální varianta na bezpečný nákup ojetého vozidla, abychom se vyhnuli následným reklamacím a soudním sporům? Ohledně ochrany vašich zájmů při nákupu ojetého vozidla odpovídal v interview Zbyněk Veselý, předseda Sdružení SOVA.
  • Kolik by stál tvrdý alkohol bez daně?
    Celkové zdanění u tvrdého alkoholu je ve všech evropských zemích vysoké. To je hlavní důvod, proč se vyplácí nelegální výroba alkoholu. Přestože celkové zdanění dosahuje v Česku poloviny ceny, tak je v rámci zemí EU průměrné.
  • Denně si dám jedno pivo, kolik zaplatím za rok na dani?
    Z každého piva je stát bohatší o DPH a spotřební daň. Jestliže si denně dáme jeden zdravotní půllitr v oblíbené hospůdce, tak je státní pokladna bohatší o více než 2 tisíce korun. V řadě evropských zemí (např. Německu, Francii, Lucembursku či Španělsku) je spotřební daň z piva nižší než v Česku.
  • Zdanění cigaret v Česku a zemích EU
    Vládní návrh počítá se zvýšením spotřební daně u cigaret od příštího roku. Cigarety však zdraží i kvůli plánovanému zvýšení DPH. Jak se podílí daně na ceně cigaret v Česku? Jak je to v ostatních zemích EU?
  • Registrace k DPH: Musím se tím vážně zabývat?
    Pro mnohé drobné živnostníky je povinná registrace k DPH velmi nepříjemná, protože výrazně zvyšuje jejich povinnou administrativu. Přitom právě u DPH je v praxi pro drobné OSVČ mnoho nejasností. Kdy se však ani živnostníci a podnikatelé nevyhnou registraci k DPH?
  • Kolik si vezme stát z litru benzínu či nafty? Porovnání s našimi sousedy
    Ceny pohonných hmot v posledních týdnech neustále stoupají. Nejenom v Česku, ale i u našich sousedů. Nemalou měrou se na ceně pohonných hmot podílí spotřební daň a DPH. Kde je zdanění pohonných hmot nejvyšší?
  • Stock Plzeň a.s. od jara 2003 prodal 240.000 kusů nápoje NRG
    Od jara roku 2003, kdy společnost Stock Plzeň a.s. uvedla na trh ovocný alkoholický nápoj NRG, jej prodala 240.000 kusů, což byl počet plánovaný na celý rok. Letos dodá navíc 500.000 kusů.
  • Do Polska za windsurfingem!
    Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
  • Inflace EU 1,3%
    Dolar si připsal k nočním ziskům další během evropské seance. Oproti euru se propadl pod 0,94 a také se snažil prolomit 126.
  • Australský export pšenice klesne
    Austrálie, druhý největší exportér pšenice, snížila z důvodu hrozby El Nina předpověď úrody pro tento rok o 14 procent na 20,5 mil. tun z 24 mil tun oznámených v březnu.
  • Sucho v Texasu ohrožuje bavlnu
    Americká sklizeň bavlny bude možná nižší, než činí měsíc starý odhad ministerstva zemědělství ve výši 17,8 milionů žoků. Sucho panující v Texasu, největším domácím produkčním státem, by mohlo snížit letošní sklizeň až o 100 tisíc žoků (0,6 %).
  • OPEC je připraven zvýšit těžbu
    Alžírský ministr ropného průmyslu Chakib Khelil připustil, že Organizace zemí vyvážejících ropu ve čtvrtém čtvrtletí zvýší těžbu ropy, jestliže dojde k nastartování výrazného ekonomického růstu ve Spojených státech a Evropě.
  • Cenová hladina dále mírně klesá
    Stejně jako v minulých dvou měsících klesly spotřebitelské ceny v květnu meziměsíčně o 0,1 %. Rozdílný cenový vývoj v letošním a loňském květnu (růst o 0,6 %) se projevil výrazným zpomalením meziročního tempa růstu na 2,5 %, což je hodnota dosažená naposled v prosinci 1999.
  • Stavební výroba rostla ve všech typech výstavby
    Celková stavební výroba v dubnu 2002 meziročně vzrostla reálně o 5,2 %, po vyloučení   vlivu   počtu   pracovních  dní  ( v dubnu  2002  o  1 pracovní  den  více ) o 3,8 %.
  • ABN AMRO PF připisuje 4,1%
    Valná hromada ABN AMRO Penzijního fondu dnes rozhodla připsat klientům za loňský rok výnosy ve výši 4,1 %. Zisk penzijního fondu v roce 2001 dosáhl 81,3 mil. Kč.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Americké trhy poklesly pod tíhou Intelu, Tyca a dalších firem z polovodičového sektoru.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Na trhu eura s korunou stále zůstává trend započatý ve středu v důsledku horšího než očekávaného výsledku platební bilance.
  • Stane se na burze?
    Negativní zahraniční sentiment se postará o slabé otevření a v záporných číslech dnes zůstaneme. Pod tlakem budou Český Telecom, Komerční banka a Čez.
  • Penzijní fond Komerční banky
    Podle dlouhodobě vykazovaných výsledků hodnotí ratingová agetura CRA Rating Agency  Penzijní fond Komerční banky, a. s.  jako nejefektivněji hospodařící penzijní fond v České republice  a  9. května 2002  přidělila fondu jednu z nejvyšších možných  ratingových známek  Baa/czAa-.
  • Dluhopisy města Brna na trhu
    Koncem minulého týdne banka ABN AMRO úspěšně uvedla na trh emisi dluhopisů města Brna v objemu 85 milionů Euro. Dluhopisy mají splatnost 7 let, jsou úročeny ve výši 5,5 % a jsou kotovány na Lucemburské burze.
  • Stalo se na burze?
    Domácímu trhu nepomohly rostoucí evropské trhy. Všechny tituly obchodované v systému SPAD zamířily k jihu a zakončily den v červených číslech.
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Americké akcie dnes v druhé polovině obchodování zaznamenaly výrazný růst, nákupní vlna vyhnala americké indexy z negativního teritoria do černých čísel.  Německé akcie se dnes znovu propadaly.