-
Konec „trestů“ za podpojištění nemovitosti. Pojišťovny možná budou pojistné plnění počítat jinak
Vláda schválila změnu zákona, který pojišťovnám umožňoval krátit pojistné plnění v případě podpojištění nemovitosti pod pojistnou částku, a to zejména v případě totální škody. Pokud změna projde celým legislativním procesem, budou pojišťovny muset vyplatit to, co je ve smlouvě.
-
Nemáte v pojistné smlouvě skutečnou hodnotu nemovitosti? Můžete přijít o miliony
Sjednali jste si k ochraně svého majetku pojištění nemovitosti a domácnosti? Proč je třeba takové pojištění pravidelně aktualizovat a jak se bránit proti podpojištění tzv. indexací?
-
Povodeň a záplava jsou pro pojišťovny odlišné jevy. Jak zbytečně nepřijít o peníze?
Pojištění nemovitosti či domácnosti zahrnuje také možnost nechat se pojistit proti rizikům, jako jsou povodně a záplavy. Ne vždy se jedná ale o kompletní balíček nabízený pojišťovnou. Jak vidí povodně a záplavy pojišťovny v Česku?
-
Co udělat, aby se vám neprodražily pojistky?
Očekává se, že v souvislosti se zdražováním zdraží své služby také pojišťovny. Jak postupovat, abyste neplatili více, než je nutné?
-
Jak darovat nemovitost?
Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?
-
Jaká pojištění sjednat, když pronajímáte byt
Jste majitelem nemovitosti a plánujete do svého bytu nastěhovat nájemníky? Svěření vaší nemovitosti do rukou cizích osob je vždy tak trochu risk, jelikož mohou nastat situace, kdy dojde k poškození bytu. V těchto případech je nutné myslet dopředu a zajistit si adekvátní pojištění pronajímané nemovitosti.
-
Co a k čemu je vinkulace pojistky?
Vinkulaci pojistky po vás nejčastějši chce poskytovatel hypotéky či leasingu. Kdy a jak si ji můžete zřídit? Co k tomu potřebujete?
-
Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
-
Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?
Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?
-
Jaká rizika vás mohou potkat, když máte nemovitost ve spoluvlastnictví?
Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
-
Co dělat, když si doma zabouchnete klíče?
Pospíchali jste do práce a klíče zůstaly ležet v bytě na stole? Nebo vám dveře zničehonic zabouchl průvan, když jste vyběhli pro poštu a chtěli jste si krátce popovídat se sousedkou? Nezoufejte. Tento problém je sice velice nepříjemný, ale nikoliv neřešitelný. V našem článku vám poradíme, jak situaci co nejrychleji vyřešit.
-
Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
-
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Máte chatu nebo chalupu? Před zimou by se měla patřičně zabezpečit, a to nejen proti hlodavcům nebo zlodějům. Vhodné je uvažovat i o správném pojištění. Co všechno se v zimě může s nemovitostí stát?
-
Jak pojistit věci na studentských kolejích?
Přemýšlíte, zdali lze nějak pojistit věci na studentských kolejích? Ano, lze. U pojišťovny Slávia je to navíc možné v balíčku, který zahrnuje pojištění domácnosti. Co všechno kryje?
-
5 tipů pro zabezpečení bytu během dovolené
Letní prázdniny jsou pro většinu Čechů obdobím cestování a řady sportovních aktivit dospělých i dětí. Vedle snížení rizika dopadu případných zranění, nemocí a dalších komplikací prostřednictvím cestovního pojištění se vyplatí věnovat pozornost i ochraně bytů a domů, které jsou během dovolených často vystaveny vyššímu riziku vloupání.
-
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Pokud se někoho zeptáte, zdali s bojí víc zničení svého obydlí ohněm, nebo vodou, většina našinců odpoví, že mají strach spíše z ohně. Jenže voda bývá příčinou pojistných událostí daleko častěji.
-
Chata v záplavové nebo povodňové oblasti: pojistí vám ji vůbec?
Chcete si koupit chatu na rekreaci? Anebo už ji rovnou máte vybranou? A prověřili jste si, že není v povodňové oblasti? Pokud bude a dojde k záplavě, hrozí, že vám pojišťovna neproplatí škodu, a to i když budete platit vysokou pojistku.
-
Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?
Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?
-
Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?
Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?
-
5 věcí, které se podceňují při pojištění nemovitosti a domácnosti
Máte pojištěný byt či dům a navíc i domácnost? Děláte moc dobře. Otázkou už jen zůstává, zdali jsou vaše pojistné smlouvy nastaveny tak, abyste z nich v případě pojistné události těžili. Ukážeme vám hned několik věcí, které se velice často podceňují a berou na lehkou váhu.
-
Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
Chcete byt prodat co nejdráže? Pak se určitě soustřeďte ta to, jak ho budete prezentovat! Neváhejte investovat do home stagingu a také do profesionálního fotografa. Pak to zvládnete i bez realitky!
-
Jak pořídit nemovitost v exekuci?
Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
-
Pozor na chyby při pojištění majetku
Kdo vlastní nějakou nemovitost, jistě má sjednáno pojištění. A stejné je to i s pojištěním domácnosti. Jenže málokdo má podle odborníků pojištění sjednáno správně.
-
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Toužíte po tom postavit si vlastní dům? Máte už koupený pozemek, dostatek finančních prostředků anebo schválenou hypotéku a chcete okamžitě začít stavět? Pojďte se s námi podívat, u kterých staveb potřebujete stavební povolení.
-
Jak lze zabezpečit dům pojištěním nemovitosti a domácnosti?
Koupili jste si dům a máte v plánu jej nechat pojistit? Děláte dobře. Podívejte se s námi na malé shrnutí toho, co všechno můžete nechat pojišťovnou ochránit na nemovitosti i domácnosti. Nejedná se totiž o totéž!
-
Prodej nemovitosti s realitkou: co byste měli vědět o provizi?
Máte v plánu prodat byt či dům, ale nevíte, zda je lepší zvolit prodej na vlastní pěst anebo přes realitní kancelář? Bojíte se, že jsou provize strašně přemrštěné? Přečtěte si, co vše je do nich zahrnuto.
-
Když za škodu může sport...
Sportujete? Pokud ano, jistě víte, co se při vašem koníčku všechno může stát. Jestliže ne, raději věnujte pozornost následujícím řádkům.
-
5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
-
Voda a vloupání způsobí nejvíc pojistných událostí
Nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech, kterou řešila téměř polovina Čechů, je únik vody. Druhou obvyklou příčinou je vloupání. Nějakou formu vloupání řešilo 29 % obyvatelstva. Při ochraně svého majetku před vloupáním Češi spoléhají na bezpečnostní zámky. A přestože nepříjemnosti způsobené požárem figurují na chvostu pojistných událostí, právě z požárů panují mezi Čechy největší obavy.
-
Živelní škody se dle pojišťoven letos zdvojnásobily
Živelní pohromy způsobily klientům pojišťoven v prvním pololetí desítky tisíc škod v řádu několika miliard korun. Jde zhruba o dvojnásobek proti stejnému období loni. Za nárůstem stály hlavně květnové a červnové bouřky, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji škody páchaly bouřky spojené s krupobitím, zatímco před rokem škodily spíše vichřice.
-
Neobvyklé pojistné produkty
Pojišťovny nemusí nabízet jen notoricky známé cestovní pojištění, pojištění vozidel, majetku nebo zdraví. Občas narazíte na velmi zajímavé produkty. Příkladem může být pojištění, které kryje náklady spojené s léčením závažné choroby na zahraniční klinice, náklady za denní péči o nemohoucího dědu nebo i náklady na váš pohřeb.
-
Peněžitá pomoc obětem trestných činů
Zákon o obětech trestných činů umožňuje obětem trestných činů v některých případech žádat peněžitou pomoc od státu, a to i v případě pozůstalých po oběti trestného činu. Mnozí poškození si nejsou vědomi tohoto svého práva.
-
Škoda způsobená zvířetem dle nového občanského zákoníku
Nový občanský zákoník výslovně upravuje problematiku škody způsobené zvířetem oproti původní právní úpravě. Jakým způsobem tedy stanovuje odpovědnost vlastníka zvířete a dalších osob nový občanský zákoník?
-
Kdy můžete žádat náhradu škody za ztracený kabát v restauraci?
Poškození, ztráta nebo zničení svršku v restauraci? Kdy můžete žádat od provozovatele náhradu škody? Škoda na odložené věci dle nového občanského zákoníku bude tématem dnešního článku.
-
Rodinné rozpočty pod náporem legislativních změn
Loňský rok se v oblasti pojištění nesl ve znamení legislativní smrště. A už letos řadu změn pocítíme na našich rozpočtech. Dotknout se jich může například zpřísňující daňová novela rezervotvorného životního pojištění, která upravuje podmínky daňové uznatelnosti.
-
Pojištění na škody způsobené přívalovými dešti
Přívalové deště jsou pravidelnou a pro mnohé tísnivou součástí letních měsíců. Jak zabránit tomu, aby déšť nezruinoval vaši peněženku?
-
Pojišťovny zaznamenaly mírné oživení
Pojistný trh pozvolna narůstá, ukázaly to statistické výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 2. čtvrtletí letošního roku. Předepsané pojistné se meziročně zvýšilo o 715 mil. Kč, což odpovídá 1,2% navýšení.
-
Vyznáte se v pojistných produktech?
Dnes si můžete pojistit nejen dům, auto nebo psa, ale i dopravní pokuty či pracovní neschopnost. Nabídka pojistných produktů je velmi široká a pokrývá nejrůznější oblasti. Proč se vyplatí pojistit?
-
Jak se změnil trh s pojistným nemovitostí po povodních?
Pojištění nemovitosti se zcela jistě vyplatí. Ne nadarmo se ukazuje, že ačkoliv jsme země spíše klidného charakteru a tornáda a zemětřesní se nám vyhýbají, i taková vichřice, nebo průtrž mračen dokáží napáchat své. Jak se změnily podmínky pojistného nemovitosti oproti loňsku?
-
Co dělat, když si chcete pojistit domácnost?
Denně slyšíte, jak někomu vyloupili byt nebo nějaká živelná událost poškodila vybavení domácnosti? Pokud hledáte pojištění, které kryje právě tato rizika - pojištění domácnosti je to pravé. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit?
-
Které produkty si musíte sjednat spolu s hypotékou a které ne?
Stačí na bankovní přepážce narazit na obchodně trochu zdatnějšího pracovníka a rázem si domů můžeme odnášet, vedle kopie žádosti o hypoteční úvěr, i smlouvy k dalším finančním produktům, jejichž placení nám v budoucnosti rozhodně nebude dělat radost. Které produkty si k hypotéce sjednat musíte a které produkty jsou pouhým nástrojem cross-sellingu se dozvíte níže.
-
Jak chránit majetek proti škodám, které zapříčiní mrazy?
Teploty pod bodem mrazu mohou způsobit závažné škody na majetku. Kromě zamrzlého vodovodu se v zimním období majitelé domů potýkají také se škodami způsobenými tíhou sněhu či pádem kusů ledu ze střechy. Takové události bývají i životu nebezpečné, přičemž za jejich následky odpovídá právě majitel budovy.
-
Co dělat, když chcete nahlásit pojistnou událost?
Pojistná událost se stane jako úderem blesku, který nikdo nečeká. Pokud máte uzavřeno pojištění, může být pro vás tato neočekávaná a dost často nákladná situace trochu jednodušší. Pro rychlé vyřízení je třeba správně postupovat při hlášení pojistné události pojišťovně. Povodně, vichřice, krádeže či havárie tak zvládnete mnohem snáze.
-
Rekreační objekty na podzim lákají zloděje. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění
Na podzim roste počet vloupání do rekreačních objektů, protože je lidé často zazimují a vrací se do nich až na jaře. Jak předcházet řádění zlodějů nebo vandalů? Kvalitní zabezpečení jde v tomto ohledu ruku v ruce s vhodným pojištěním.
-
Chráníte svůj majetek dostatečně?
Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.
-
Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?
Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.
-
Co týden dal? Pojišťovny očekávají povodňové škody za 7,5 miliard
Pojišťovny v Česku nyní v souvislosti s velkou vodou evidují téměř 10.000 nahlášených pojistných událostí. Podle předběžného odhadu ale naroste počet škod na 96.000 za celkem 7,5 miliardy korun. Více v pravidelném týdenním přehledu.
-
Jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou
Česká asociace pojišťoven reaguje na aktuální hydrometeorologickou situaci a přináší klientům pojišťoven užitečné informace a rady, jak postupovat při řešení škodní události způsobené povodní a záplavou.
-
Kdy pojišťovna uhradí škody v domácnosti?
Každý rok vznikají jen v důsledku povodní škody v řádech miliard korun. Domácnostem však podle odborníků hrozí nečekané náklady například i kvůli požárům nebo majetkové kriminalitě. Přinášíme vám vybrané situace, které pojištění domácnosti pokrývá.
-
Trendem je snižování počtu klientů, kteří zdražují pojistky ostatním
Neplacení pojistného je jedním z problémů, který eskalovala ekonomická situace posledních let. Neplatičství se jednoznačně přesunulo z roviny špatné informovanosti ke skutečným finančním problémům.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Stabilní růst tržeb
V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
-
US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Index DAX se pohybuje v mírném růstu
Výrobce automobilů společnost DaimlerChrysler AG zatím vytváří pozitivnější prostředí na Německých trzích a udržuje index DAX v minimální ztrátě. Daimler dnes přinesl pozitivní informace o vývoji poptávky po vozech z nové řady E-Class.
-
Uplatnění daňových výdajů u automobilu?
Jste osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) a plátce DPH a nevíte jaké náklady můžete uplatňovat na provoz automobilu? Tak pozorně čtěte!
-
Burza v poledne
Dnešní den se opět silná nákupní objednávka postarala o růst Českého Telecomu. Ten se obchodoval těsně pod 350,-Kč, aby posléze zkorigoval na 345,-Kč.
-
Sójové boby čekají bullish report
Včera v předvečer vydání měsíční zprávy ministerstva zemědělství Spojených států o odhadech nabídky a poptávky (tzv. WASDE report) futures kontrakty na sójové boby posilovaly.
-
Cena kávy na dvouměsíčním minimu
Cena kávy arabika obchodované v New Yorku se včera propadla na dvouměsíční minimum.
-
Úroda pšenice nejnizší za 29 let
Letošní americká produkce zimní pšenice bude pravděpodobně nejnižší za posledních 29 let.
-
Komoditní trhy v kostce
Produkce pšenice ozimé v USA zřejmě klesne na nejnižší úroveň za posledních 29 let, neboť zemědělci omezili setbu a sucha navíc zničila část úrody v jižních Plains, tvrdí analytikové.
-
Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Včerejší obchodování koruny bylo při absenci hráčů většiny západoevropských trhů ve znamení nízké likvidity a relativního klidu.
-
Jak zdanit předčasné ukončení leas. smlouvy?
Představte si, jste předčasně ukončili leasingovou smlouvu z r.1999. V r.1999 a 2000 byly uplatňovány splátky a poměrná část 1.vyšší splátky. V roce 2001 byla předčasně ukončena smlouva a odkoupeno auto za cenu vyšší než zůst.cena. Vzápětí následoval prodej tohoto auta. A teď nevíte, co můžete dát do výdajů za část roku 2001...
-
Růst celého sójového komplexu
Ceny sójového komplexu na CBOT během pátečního relativně aktivního dne posilovaly, když nejsilnějším článkem se stal sójový olej.