-
Parkujete své auto na firemním parkovišti? Kdo odpovídá za případnou škodu
S odpovědností zaměstnavatele za škodu na soukromém autě nebo třeba jízdním kole, které zaměstnanec používá k dopravě do zaměstnání, je to jako s odloženými osobními věcmi. Jenomže auto ani kolo nejsou považovány za věci obvykle nošené do zaměstnání. Co z toho plyne?
-
Mohou nezletilí pracující ručit za peněžní hotovost, kterou jim zaměstnavatel svěří?
Blíží se období letních brigád, na které mohou nastoupit i studenti mladší 18 let. Jak je to v takovém případě s hmotnou odpovědností u zaměstnavatele? Musí případnou škodu způsobenou zaměstnavateli zaměstnanec nahradit?
-
Změny v povinném ručení nastanou nejspíš až v březnu 2024. V jakých městech vyjde nejlevněji?
Vládní návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla prošel Poslaneckou sněmovnou a nyní míří k projednání do Senátu. Na co se provozovatelé vozidel mohou připravit?
-
U veterináře můžete nechat desítky tisíc. Na kolik vyjde pojištění domácích mazlíčků?
Veterinární péče o čtyřnohé domácí mazlíčky se může nečekaně vyšplhat až do vysokých částek ročně. Z toho důvodu některé pojišťovny nabízejí majitelům možnost si své zvíře pojistit. Podívejte se, na kolik vás takové pojištění ročně vyjde.
-
Jaké podmínky musíte splnit, abyste se stali provozovateli dronů?
Létání s drony je v ČR populárním koníčkem, avšak i tato zábava je již od 31. 12. 2020 regulovaná novými pravidly platnými pro všechny členské státy EU. Jaké hlavní změny tato legislativa provozovatelům dronů přinesla?
-
Situace, kdy využijete pojištění odpovědnosti
Pojištění odpovědnosti neboli pojistka na blbost je jedním z nejsjednávanějších produktů u českých pojišťoven. V jakých situacích vás toto pojištění vytrhne z nepříjemné situace a které druhy pojištění odpovědnosti lze sjednat?
-
Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?
Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?
-
Kolik zaplatíte za škodu způsobenou zaměstnavateli?
Podařilo se vám v práci poničit firemní vybavení? Může vám zaměstnavatel náhradu za škodu strhnout z platu? A jak vysoká částka to může být?
-
K čemu slouží advokátní úschovy při prodeji nemovitosti?
Advokátní úschovy lze využít pro ochranu finančních prostředků, cenných papírů i jiného majetku. Z jakého důvodu se sjednávají a jaké náležitosti si klient musí pohlídat?
-
Jaká pojištění sjednat, když pronajímáte byt
Jste majitelem nemovitosti a plánujete do svého bytu nastěhovat nájemníky? Svěření vaší nemovitosti do rukou cizích osob je vždy tak trochu risk, jelikož mohou nastat situace, kdy dojde k poškození bytu. V těchto případech je nutné myslet dopředu a zajistit si adekvátní pojištění pronajímané nemovitosti.
-
U kadeřníka, v restauraci, na plaveckém bazénu vám ukradli kabát? Kdo vám ho zaplatí?
Jak je to s odpovědností poskytovatelů služeb za odložené věci zákazníků v provozovnách? Na zdi je cedule s oznámením: Za odložené věci se neručí. - Je to pravda? Co říká o odpovědnosti a náhradách občanský zákoník?
-
Máte-li dražší kolo či elektrokoloběžku, zvažujte pojištění
Elektrokolo, drahé horské kolo, nebo elektrokoloběžka. Mají hodnotu, a tak o ně mají zloději zájem. Systém mají propracovaný, takže policie se ani moc nenamáhá. Pokud se někdo rozhodne vám kolo ukrást, asi s tím moc neuděláte. Možnost, jak dostat alespoň část peněz za kolo zpět, je pojistka. Bohužel ani ta nefunguje ve všech případech.
-
Máte nárok na odškodnění při úrazech v MHD?
Autobus, kterým jste jeli, měl dopravní nehodu a vy jste skončili v nemocnici? Řidič tramvaje prudce zabrzdil, což způsobilo váš pád a následný otřes mozku? Přesně v takových situacích mají poškození nárok na finanční odškodnění. Jak v takových případech postupovat? A kdo to bude platit?
-
Jak pojistit věci na studentských kolejích?
Přemýšlíte, zdali lze nějak pojistit věci na studentských kolejích? Ano, lze. U pojišťovny Slávia je to navíc možné v balíčku, který zahrnuje pojištění domácnosti. Co všechno kryje?
-
A co když to na veterině nevyjde, musím zaplatit?
Tyhle věci nejsou dvakrát veselé. K naším zvířecím kamarádům, kteří s námi sdílejí naše domovy, máme vřelé vztahy. A když onemocní, děláme pro jejich uzdravení vše. Ale někdy to prostě nevyjde a my se musíme s naším mazlíčkem navždy rozloučit. Veterinární lékař přitom říkal, že to nejspíš klapne. Navíc to stálo fůru peněz. Musím mu zaplatit za zákrok, který k uzdravení zvířete nevedl?
-
Jak se vám může prodražit dovolená bez pojištění?
Jedete letos na dovolenou do zahraničí a uvažujete, zdali se vám vyplatí sjednat cestovní pojištění? Víme, na kolik vás bez něj vyjde lékařská péče a i odtah auta.
-
Jak je to s nárokem na odškodné při dopravní nehodě?
Stala se vám dopravní nehoda a chcete se domáhat odškodného? Anebo si myslíte, že na něj nemáte vůbec nárok? Pojďte se s námi podívat, kdo všechno může získat finanční kompenzaci.
-
Nemějte o kvalitní kolo zbytečný strach…
Tohle kolo jste si chtěli už dlouho koupit. Bylo drahé, ale jezdí skvěle. Jenže vždycky se naskytne situace, kdy se jdete třeba občerstvit a necháte kolo před restaurací. Stačí pár minut, vrátíte se a kolo je pryč.
-
Co dělat, když cyklista zaviní dopravní nehodu?
Cyklistická sezóna je v plném proudu. Bohužel počet nehod u osob na jízdním kole stoupá. Jaké bezpečnostní prvky spadají do povinné výbavy u cyklistů? A jak postupovat, když způsobíte dopravní nehodu?
-
K čemu slouží dohoda o hmotné odpovědnosti?
Dostala se vám do rukou dohoda o hmotné odpovědnosti a vy váháte, zdali ji máte podepsat? Co byste o ní rozhodně měli vědět a jaké opatření musí učinit druhá strana, aby po vás mohla požadovat podpis?
-
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Nejen ve velkých, ale i v malých městech jsou předvánoční trhy, kde voní všelijaké dobroty a je k dostání zajímavé zboží, kterým bychom mohli své blízké obdarovat. A čím dál víc z nás nevyhledává tato místa u nás, ale jezdí i za hranice České republiky. Myslíme v takových případech opravdu na všechno?
-
4 druhy pojištění, které se vám budou hodit na horách
Máte v plánu vyjet v zimě na lyže? Anebo na snowboard? A už jste přemýšleli o pojištění? Rozhodně ho nepodceňujte, a to zvláště, pokud jedete na hory do zahraničí.
-
Profesní svět se mění a má nové nároky na pojištění
Svět se mění. Technologický pokrok přináší změny nejen do našich běžných životů, ale i do náplně práce. Jak si poradí pojišťovnictví s novými povoláními? Jaká přinášejí rizika? U nich nejsou zatím k dispozici zkušenosti v podobě statistických dat. Navíc jsou komplexnější a jejich vzájemné provázání a vliv na klienty nebo okolí je značný. Jaké změny to jsou a co znamenají tyto výzvy pro pojišťovny? A proti čemu vás vlastně v budoucnu pojišťovny v práci pojistí?
-
Havarijní pojištění: sjednat, či nesjednat?
Uvažujete o sjednání havarijního pojištění, ale bojíte se, že se vám nevyplatí? Nevíte, co přesně kryje a jaké máte možnosti? A jak vlastně na jeho zřízení co nejvíce ušetřit?
-
S cestovním pojištěním můžete v zahraničí ušetřit více než 2000 euro!
Cestovní pojištění u nás není zřizováno často. Experti přitom tvrdí, že se bez něj na dovolené rozhodně neobejdeme. Co všechno pokrývá a kde nás vyjde nejvýhodněji?
-
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je novějším finančním produktem, díky kterému má majitel ušetřit. Funguje ale stejně pro každého?
-
Kdy využijete pojištění odpovědnosti?
Způsobíme-li někomu škodu, musíme ji nahradit. Odpovídáme přitom nejen za sebe, ale i za jednání našich dětí nebo zvířat. Pro tyto případy existuje pojištění odpovědnosti. Sjednat ho lze samostatně nebo v rámci pojištění domácnosti. Lidé ho ocení např. u rekreačních sportů nebo při vytopení souseda.
-
Jak ukončit smlouvu o povinném ručení
Důvodů proč zrušit stávající povinné ručení může být celá řada. Z těch nejčastějších lze vyjmenovat změnu pojišťovny, prodej vozidla či jeho vyřazení nebo likvidace. Přečtěte si, jak v jednotlivých případech postupovat.
-
10 tipů jak na cestovní pojištění během dovolené
K dovolené v zahraničí nezbytně patří vhodné cestovní pojištění. Aby klienta dostatečně chránilo, je třeba věnovat pozornost jeho výběru i správnému využití v případě nečekané události. UNIQA pojišťovna shromáždila hlavní zkušenosti z minulých let a v článku naleznete několik doporučení.
-
Kdy pojišťovna hradí náklady na právníka při odškodnění za dopravní nehodu?
Nárokování odškodnění dopravní nehody může být složitý proces, během kterého bude poškozený nucen vyhledat odbornou právní pomoc. Jakou odměnu může sjednat advokát s poškozeným a kdy je pojišťovna povinna proplácet náklady právního zastoupení?
-
Odškodnění dopravní nehody: Odpovědnost zaměstnavatele za pochybení zaměstnance
Zaměstnanec způsobí vozidlem zaměstnavatele dopravní nehodu při plnění pracovních povinností, a to pod vlivem alkoholu. Bude zaměstnavatel povinen hradit následný regres pojišťovny, která vyplatila poškozeným odškodnění za dopravní nehodu? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu k nastínění této problematiky.
-
Nejvyšší soud k posouzení míry účasti na dopravní nehodě
Nejvyšší soud projednával v nedávné době spor o odškodnění pozůstalých po zemřelém následkem dopravní nehody. Soud se zabýval otázkou posouzení míry účasti na dopravní nehodě, kterou zavinili oba účastníci dopravní nehody. Rozhodnutí Nejvyššího soudu si představíme v dnešním článku.
-
Nejvyšší soud k obezřetnosti při couvání v obytné zóně
Nejvyšší soud projednával v nedávné době případ usmrcení dítěte řidičem při couvání v obytné zóně, kdy stanovil trestní odpovědnost řidiče za usmrcení z nedbalosti. Nejvyšší soud apeluje tímto rozhodnutím na zvýšenou obezřetnost řidičů při couvání, a to nejen v obytné zóně.
-
Škoda zaměstnance při nedodržení dohody s dispečerem
Soudní spory o náhradu škody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem patří ke skutkově a právně složitým sporům. Jak může dopadnout soudní spor vymáhání náhrady škody na zaměstnanci, který jakožto řidič autobusu neuposlechnul pokyn dispečera k odstavení autobusu?
-
Odpovědnost za škodu způsobenou při rozdělávání ohně
Letní měsíce jsou spojeny s rozděláváním ohně a opékáním rozličných pochutin nebo pálením nepotřebného ze zahrady. V případě nezvládnutí ohně a jeho rozšíření na cizí majetek, hrozí stanovení povinnosti k náhradě způsobené škody. Jak může být takový spor rozhodnut, si představíme na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který projednával obdobnou problematiku.
-
Odpovědnost zaměstnance za krádež služebního vozidla
Kdy může být zaměstnanec shledán povinným k náhradě škody za odcizení služebního vozidla? Jakého nedbalostního jednání se musí dopustit a do jaké výše odpovídá? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, který projednával obdobnou otázku.
-
Škoda způsobená zvířetem dle nového občanského zákoníku
Nový občanský zákoník výslovně upravuje problematiku škody způsobené zvířetem oproti původní právní úpravě. Jakým způsobem tedy stanovuje odpovědnost vlastníka zvířete a dalších osob nový občanský zákoník?
-
Kdy můžete žádat náhradu škody za ztracený kabát v restauraci?
Poškození, ztráta nebo zničení svršku v restauraci? Kdy můžete žádat od provozovatele náhradu škody? Škoda na odložené věci dle nového občanského zákoníku bude tématem dnešního článku.
-
Odškodnění nákladů na zapůjčení náhradního vozidla po autonehodě
V dnešním článku se zaměříme na otázku zapůjčení náhradního vozidla po dopravní nehodě a požadavku poškozeného na odškodnění těchto nákladů. Jakým způsobem může být posuzována nutnost a účelnost nákladů na zapůjčení náhradního vozidla?
-
Pojištění zboží nemusí být plus
Mnozí si rádi připlatí za jistotu, vyhnou-li se tak v budoucnu dalším výdajům třeba při nutnosti vyměnit prasklý displej u nového telefonu. Pojištění proti škodě a krádeži je čím dál populárnější. Záruka řeší vady, pojištění zase pamatuje na nechtěné pády, a to se přeci vyplatí. Nebo snad ne? Existují i nevýhody této vychvalované služby.
-
Jízda s opilým řidičem: Máte nárok alespoň na část odškodnění?
Dnes se zaměříme na otázku nároku poškozeného při vědomé jízdě s opilým řidičem. Má poškozený vůbec nároku na náhradu škody na zdraví? Jakou lze předpokládat výši uplatněné spoluodpovědnosti pojišťovnou a jak rozhodují soudy?
-
Pojišťovny zaznamenaly mírné oživení
Pojistný trh pozvolna narůstá, ukázaly to statistické výsledky členů České asociace pojišťoven (ČAP) za 2. čtvrtletí letošního roku. Předepsané pojistné se meziročně zvýšilo o 715 mil. Kč, což odpovídá 1,2% navýšení.
-
Pojištění proti úpadku cestovních kanceláří
Povinné pojištění cestovních kanceláří pro případ úpadku platí již řadu let. Toto krytí má ochránit klienty v případě, že cestovka své podnikání nezvládne a nedostojí převzatým závazkům. Z pojištění obdrží poškození vyrovnání částek, které kanceláři uhradili, aniž by ale čerpali některé služby nebo když dokonce na zájezd ani neodjeli.
-
Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na pojištění
Vyrazit si na dovolenou do zahraničí je dnes již samozřejmostí téměř pro každého. Ne každému však přijde samozřejmé sjednat si cestovní pojištění. Stále je mezi českými turisty řada těch, kteří jedou do zahraničí nepojištěni, a vzpomínky na dovolenou se pro ně stanou dlouhodobou noční můrou.
-
Odškodnění ceny zvláštní obliby
Nový občanský zákoník přinesl řadu nových institutů, které se snaží chránit poškozené. Cena zvláštní obliby je jedním z nových institutů v rámci náhrady při poškození věci, který v našem právním řádu rozhodně chyběl. Zničil vám někdo ze škodolibosti obrázek milovaného člověka? Pak bude možné požadovat po škůdci cenu zvláštní obliby.
-
Nejčastější chyby v daňových přiznáních
Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
-
Za úpadek firmy nese od Nového roku přímou finanční odpovědnost její vedení
Od nového roku čekají na všechny členy vedení firem, kteří nenakládají s firemními financemi s péčí řádného hospodáře přísné finanční tresty. Postará se o to nový zákon o obchodních korporacích.
-
Jak chránit majetek proti škodám, které zapříčiní mrazy?
Teploty pod bodem mrazu mohou způsobit závažné škody na majetku. Kromě zamrzlého vodovodu se v zimním období majitelé domů potýkají také se škodami způsobenými tíhou sněhu či pádem kusů ledu ze střechy. Takové události bývají i životu nebezpečné, přičemž za jejich následky odpovídá právě majitel budovy.
-
Za odložené věci neručíme, ani za automobil?
Opatrnosti není nikdy dost. Návštěvy různých sportovišť, ať se jedná o posilovny, bazény nebo sauny znamenají odložení svých osobních věcí do k tomu určených skříněk v šatnách. Co když si zde ale uložíte klíčky od vozu? Bude provozovatel odpovědný v plném rozsahu za ukradený automobil?
-
Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu
V definici podnikání se mimojiné uvádí, že soustavnou činnost provádí podnikatel na vlastní odpovědnost. Otázkou je, mohu skutečně jako zaměstnanec klidně spát s pocitem, že vykonávám závislou činnost a nepodstupuji žádné finanční riziko? Kdy a v jaké výši po mně můj zaměstnavatel může vymáhat zaplacení škody? Mohu se proti této situaci chránit? Jaká forma je pro mě nejlepší?
-
Růst celého sójového komplexu
Ceny sójového komplexu na CBOT během pátečního relativně aktivního dne posilovaly, když nejsilnějším článkem se stal sójový olej.
-
Licence chybí ještě pěti pojišťovnám
Na novou licenci Ministerstva financí, o níž již všechny pojišťovny požádaly, stále ještě čeká pět pojišťoven.