-
Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?
Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?
-
Prodlužujete studium na vysoké škole? Kolik si připlatíte za delší studium
V Česku se často debatuje o zavedení školného na veřejných vysokých školách, nicméně již nyní řada studentů za studium platí. Mohou platit například poplatky za delší studium, které si stanovují jednotlivé vysoké školy a často se liší mezi fakultami i obory. Jaké jsou poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 na jednotlivých českých vysokých školách? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
-
Prodloužení studia vysoké školy se může prodražit. Jaké jsou poplatky za delší studium na českých univerzitách?
Poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 se na některých českých vysokých školách zvýšily. Od kdy budou studentům poplatky vyměřeny? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
-
Kdy budete platit za studium na vysoké škole? Příklady napoví
Podívejte se na 4 příklady, které vám ukážou, kdy budete muset platit poplatky za studium. Co když brzy oslavíte 26 let? Jak se počítá neúspěšné studium? A co více studií najednou?
-
Přes 50 tisíc korun za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Řada vysokoškoláků se rozhodne prodloužit studium, a to z mnoha různých důvodů. Kdy již musí platit školné ze své kapsy? Jak vysoké jsou poplatky za delší studium na jednotlivých českých vysokých školách? Kdy je možné se jim vyhnout?
-
Studentská poradna: jak se daní brigády, přechod na další vysokou
Podívejte se na 4 příklady, které vám pomohou pochopit, jak získat daně z brigády zpět, jak přejít na další vysokou školu a jak se vyhnout placení zdravotního pojištění.
-
Co dělat po neúspěšném ukončení studia?
Ukončení studia v sobě skrývá řadu otázek, co dělat. A je poměrně jedno, jestli na konci či v půli semestru. Jaké máte možnosti po ukončení studia?
-
Jak se zvýšily poplatky za delší studium na českých vysokých školách?
Prodlužování studia se může prodražit a to i přesto, že český školní systém je poměrně benevolentní k dlouhodobým studentům. O kolik vzrostly poplatky za delší studium na vyšších školách?
-
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?
Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?
-
Kdy vám končí status studenta po střední škole?
Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí?
-
Co dělat, když nestíhám bakalářku či diplomku?
Blíží se termín odevzdání a vy nestíháte svoji bakalářskou či diplomovou práci? Můžete odložit termín odevzdání? Kdy můžete přerušit studium? A dá se závěrečná práce koupit?
-
Studium na vysoké škole a sirotčí důchod
Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?
-
Co dělat při nedostatku kreditů na VŠ? A jak se vyhnout poplatkům?
Kolem studia na vysoké škole panuje řada mýtů. Jak je to s poplatky s dosažením 26 let? Co dělat, když máte málo kreditů? A jak se vyměřují poplatky za studium?
-
Kam jít studovat po střední či vysoké?
Dodělali jste středni či výšku a chce se vám vzdělávat i nadále? Jaké máte možnosti? A co vzdělávání po celý život? Pro koho se hodí MBA studium?
-
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Absolventi, kteří během studia opisovali, nechali si napsat závěrečnou práci na zakázku nebo třeba podplatili vyučujícího, aby složili obtížnější zkoušku, můžou nově snadno přijít o diplom i o titul. A to i několik let zpětně.
-
5 příkladů z poradny: Kdy budete platit za VŠ?
5 příkladů ze studentské poradny a jejich řešení. Kdy se platí za studium a kdy ne? Co VOŠ a následné studium? Co neúspěšně ukončené studium?
-
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nastoupili jste na VŠ a zjišťujete, že obor, který jste si vybrali, není to pravé ořechové? Uvažujete, jestli bude lepší akademický rok ukončit nebo jen přerušit? A projde vám to vůbec?
-
Studenti ušetří i několik tisíc ročně. Poplatky za další studium se ruší
Novela zákona o vysokých školách přinesla úplné zrušení poplatků za další studium na veřejných vysokých školách. Pro mnohé studenty se nic nemění, protože některé vysoké školy tento poplatek v posledních letech již nevybíraly. Ostatní studenti, kteří doposud měli povinnost poplatek za další studium platit, ušetří i několik tisíc ročně.
-
Přinese vám MBA povýšení a lepší plat? Jak na výběr školy?
Institucí nabízejících i v tuzemských podmínkách zisk titulu MBA přibývá. V České republice jich je v současnosti několik desítek, oficiální akreditaci má však pouze zlomek z nich. Titul z prestižní univerzity má ale dle výzkumů pozitivní vliv na kariéru absolventa. Držitelé titulu jsou spokojenější a mají větší šanci na povýšení i zvýšení platu o více než třetinu.
-
Daňová poradna: na co si dát pozor během letních brigád
Konec školního roku se pomalu blíží a tisíce studentů si i letos vyrazí přivydělat. Nabídka letních brigád je letos větší než minulý rok. Zájem studentů o dočasnou práci během letních měsíců ale klesá, meziročně zhruba o desetinu. O letní přivýdělek se naopak více zajímají nezaměstnaní nebo senioři.
-
Jak novela vysokoškolského zákona změní život studentům
Od akademického roku 2015/2016 vyšší sociální stipendium studentům a žádný poplatek za další studium, na druhou stranu ale pro některé uchazeče nutnost prokázání zdravotní způsobilosti ke studiu. Co dalšího se změní, pokud zákonodárci schválí velkou novelu vysokoškolského zákona?
-
Co přinese a nepřinese studentům novela vysokoškolského zákona
Na začátku září představilo ministerstvo školství veřejnosti novelu vysokoškolského zákona. A přestože už upustilo od zavádění školného a snižování podílu studentů v akademických senátech, vliv na studenty, uchazeče o studium, ale i absolventy mít rozhodně bude. Takže jakých změn ve vysokém školství se dočkáme?
-
„Věčný“ student žádal o výživné. U soudu neuspěl
Ústavní soud v nedávné době posuzoval případ přelétavého studenta střední školy žádajícího určení výživného, který poměrně často měnil studijní obory bez snahy k jejich dokončení. Jak tento student dopadl?
-
Výši platu v top managementu ovlivňuje vzdělání a osobnost manažera
Mít vysokoškolské vzdělání a znalosti z praxe v dnešní době již na dobrou manažerskou pozici nestačí. Důležitá je i samotná osobnost člověka a další manažerské kompetence. Podle odborníků na lidské zdroje top manažerům nesmí chybět schopnost ovlivňovat, motivovat a podporovat svůj pracovní tým. Direktivní styl řízení lidí tak nahrazuje otevřená komunikace a spolupráce, takzvaný situační styl řízení.
-
Studium MBA již není výsadou top manažerů
Zájem o profesní vzdělávání dospělých za posledních pět let významně vzrostl. Zaměstnavatelé častěji upřednostňují profesní vzdělání zaměřené na prohloubení praktických zkušeností, díky kterému jsou pracovníci schopni lépe řešit konkrétní problémy v rámci firmy.
-
Studium MBA je vhodné i pro veřejné činitele. Financovat by si jej však měli z vlastních zdrojů
MBA studium je primárně určeno pro všechny, kdo chtějí, či potřebují zvýšit svoji kvalifikaci a doplnit vědomosti. Pro veřejné činitele jako jsou primátoři či tajemníci nevyjímaje. Na tom není nic špatného. Po aférách s neexistujícími tituly, diplomy či rychlokurzy však vyvstává otázka financování. Studium v desítkách tisíc korun by si měli zejména politici platit z vlastní kapsy, nikoli z rozpočtu měst či obcí.
-
Kolik zaplatí čeští studenti za studijní pobyt v zahraničí?
Nedávný průzkum mezi zaměstnavateli, který realizovala Vysoká škola obchodní v Praze, potvrdil, že největší šanci na uplatnění mají absolventi se znalostí elektronické komunikace, kteří hovoří plynule cizím jazykem a jsou schopni zvládat konflikty a stres. Studijní pobyt v zahraničí se tak stává neocenitelnou výhodou při hledání uplatnění na trhu práce. Jaké mají studenti České republiky možnosti a jsou finančně dostupné opravdu pro všechny zájemce?
-
Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
-
Lepší koleje a učebnice zdarma pro všechny vysokoškoláky?
Politické strany vědí, že studenti vysokých škol a jejich rodiče tvoří významnou část voličů. Nabízí jim proto zlepšení stavu školství celkově i různé způsoby, jak docílit rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání.
-
Škola volá, ale za kolik?
Děti se již vrátily z prázdnin do školních zařízení, což řádně provětralo peněženky rodičů. O něco méně zaplatí za své děti rodiče, kteří využívají státní zařízení. Jaké jsou rozdíly mezi státní a soukromou školou?
-
My předstíráme, že vás platíme, vy předstíráte, že pracujete
Prezenční doktorandi. Studenti, kteří si místo nástupu do práce vybrali vědu a musí proto vyžít se skromným měsíčním stipendiem. Vlastní byt nebo založení rodiny zpravidla nepřipadá v úvahu. Dojde po předčasných volbách ke změně?
-
Kolik stojí diplom?
Získání vysokoškolského diplomu stojí studenty především čas, úsilí a vytrvalost v plnění celé řady povinností. Jejich rodiče se pak musí smířit zejména s dočasně zvýšenými rodinnými výdaji. Tyto náklady se ale vašim potomkům v budoucnu mnohonásobně vrátí například i v podobě vyššího platového ohodnocení. S jakými částkami budete muset předběžně počítat a jak zároveň ulevit peněžence?
-
Rozhodnutí soudu školy k urychleným změnám nepřimělo
Masarykova univerzita (MU) nedávno v důsledku rozhodnutí soudu přestala vybírat poplatky za delší studium. Podle soudu měla špatně upravený statut. Další školy s podobnou úpravou předpisů však s ráznými změnami otálejí.
-
Studentům vysokých škol jsou špatně vyměřovány poplatky
Nejvyšší správní soud v červencovém rozhodnutí shledal protiprávním vyměřování poplatků na Masarykově univerzitě (MU). Praxe zavedená MU však funguje i na Univerzitě Karlově a dalších veřejných vysokých školách. Kdo tedy vlastně poplatek platit nemusí?
-
Za přijímačky platí uchazeči moc
NÁZOR Zdá se vám spravedlivé, že uchazeč o studium na vysoké škole má větší šanci na přijetí, když si zaplatí více termínů testů u společnosti SCIO? Napadlo vás, jestli je v pořádku, že kromě poplatku za přijímací řízení škole, platíte další peníze za samotné testy? Takovéto pochyby jsou zcela oprávněné, jelikož současný stav dle mého názoru není v pořádku.
-
Vyhněte se placení poplatku za další studium
Pokud studujete druhé studium poté, co jste již jedno dokončili, může se vás týkat poplatek za další studium. Kromě toho, že se v článku dozvíte, jakým zajímavým způsobem vybírání poplatku řeší Technická univerzita v Liberci (TUL), poradíme, jak se jeho placení úplně vyhnout, jak mu předejít nebo aspoň platit méně.
-
Poplatky za diplom jsou nezákonné
S koncem akademického roku se na některých vysokých školách ukázalo, že diplom nedostane absolvent zadarmo, ale až po zaplacení určité částky. Ta se pohybuje v různé výši a zpravidla vzbuzuje u absolventů pochyby o tom, jestli je škola k tomuto oprávněna. Tyto pochyby jsou samozřejmě zcela pochopitelné.
-
Jak se bránit proti poplatku za delší studium
Mnohým studentům se stává, že jim je vyměřen poplatek za delší studium. Někdy v důsledku neinformovanosti ani netuší, že k něčemu takovému může dojít. Často je poplatek vyměřen po právu a musí se zaplatit, ale jsou i případy špatně vyměřených poplatků, proti kterým se lze úspěšně bránit. A při troše šikovnosti to zvládnete i bez advokáta.
-
Za co vybírají vysoké školy nezákonně peníze
Poplatky za zápis nebo jiný úkon mimo stanovený termín jsou jedněmi z nejčastěji vybíraných nezákonných poplatků na veřejných vysokých školách. Pokud si nedáte pozor, můžete kvůli nim přijít v průběhu svého studia i o tisíce korun. Jejich rozšířenosti bohužel napomáhá, že mnoha studentům přijdou logické a nad jejich vybíráním se málokdy pozastavují.
-
Vysoké školy zřejmě účtují protizákonné poplatky
Veřejné vysoké školy bojují s nedostatkem financí různými způsoby. Jedním z nich je i stanovování poplatků za opakování zkoušky, za zápis do studia, vyhotovení diplomu a mnohé další. Vysoké školy jsou v tomto směru velice kreativní. Ve skutečnosti na tyto poplatky ale nemají ze zákona právo.