Štítek registr vozidel

Registr vozidel slouží k evidenci provozovaných vozidel na našem území. Jsou v něm uvedeny vozidla a jejich vlastníci nebo provozovatelé. Je vaší povinností zapsat nové vozidlo do registru, pokud jste jeho vlastník či provozovatel. Stejně jako přepis vozidla na nového majitele, či jeho vyřazení z registru kvůli zničení při havárii, odcizení nebo jeho přirozenému dosloužení.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

 • Povinné ručení pro elektrokoloběžky, zvýšení pojistného plnění a pozvolný konec zelených karet schválila vláda
  Dle vládou schválené novely by se mělo povinné ručení rozšířit na elektrokoloběžky, zahradní traktůrky či segwaye. Dále by minimální pojistné plnění mělo vzrůst na 50 mil. Kč. Jaké další změny novela zahrnuje a od kdy by měly začít platit? Od kdy již u sebe nebudete muset mít tzv. zelenou kartu?
 • Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
  V současné době platí úprava, kdy se auto převádí přímo ze starého majitele na nového. Potřebujete k tomu jen nutné dokumenty a převod vyřídíte během jedné návštěvy registru vozidel na jakémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností.
 • Počet elektromobilů v EU roste, Česko je však na chvostu
  V Česku byl v roce 2021 zaznamenán nejnižší meziroční růst elektromobilů v rámci EU. Kde byl meziroční růst elektromobilů nejvyšší? Jaký byl průměrný růst v rámci EU?
 • Pět věcí, které je třeba si prověřit při nákupu ojetiny
  Kupujete auto od manželů? Vyžádejte si souhlas obou. Nevisí na autě dluh? Není vůz součástí exekuce? A co dovoz ze zahraničí? Při nákupu ojetiny je potřeba sledovat víc než jen stav vozu.
 • Prodáváte auto? Nezapomeňte zrušit povinné ručení a nahlásit změnu v registru
  Při prodeji auta je potřeba správně načasovat zrušení povinného ručení a přepis na nového majitele. Špatné načasování nebo neřešení situace bohužel dopadá na vaši hlavu.
 • Co hrozí, když prodáte auto a nezměníte vlastníka v registru
  Za neuskutečněný nebo nedokončený převod vozidla na nového vlastníka hrozí pokuta. Problémy pak vznikají například i při placení nákladů za odtah a uskladnění vozidla při špatném parkování. Kdo je zaplatí?
 • Od března začaly změny v registraci vozidel. Dotknou se i vás?
  Registr vozidel čekají v letošním roce velké změny. K některým dojde už v březnu, k jiným v září a k dalším po Novém roce 2024. Přinášíme jejich přehled.
 • Jak se změní pokuty a body pro řidiče v roce 2024? Maximem bude 75 tisíc
  Za volantem auta již od 17 let, vyšší tresty za mobil v ruce při řízení a o 25 tisíc vyšší pokuta za odmítnutí zkoušky na alkohol. Přehled nově navrhovaných pokut a sankcí pro řidiče vozidel.
 • Jak zjistit počet bodů online? Můžete si vyřídit řidičák online?
  V prosinci byl spuštěn Portál dopravy, který umožňuje zjistit, jaký máte počet bodů, či vyřídit řidičský průkaz online. Dále si můžete zjistit, jestli jedete ve skutečném taxi, anebo v taxi „na černo“. Co dalšího můžete na Portálu dopravy zjistit a jaké jsou plány do budoucna?
 • Kdy vám můžou prodat odtažené auto?
  Odtáhli vám zaparkovaný automobil? Pokud ano, s vyzvednutím byste neměli dlouho vyčkávat. Po určité době vám jej navíc mohou prodat.
 • Jak zjistím, že bude blokové čištění, a kdy mi (ne)odtáhnou auto
  Jak můžete zjistit, že bude blokové čištění ve vaší ulici? Jak dlouho na něj musíte být předem upozornění a skutečně vám odtáhnou auto?
 • Co zjistíte z registrační značky automobilu?
  Nějaké vozidlo vám neustále blokuje vaše parkovací místo a vy byste si to rádi vyříkali s jeho majitelem mezi čtyřma očima? Co všechno lze vyčíst z registrační značky auta a kde si ji můžete nechat proklepnout?
 • Řízení už od 17 let, řidičák na zkoušku a výraznější pokuty za nejzávažnější přestupky
  Novela zákona připravovaná Ministerstvem dopravy zaměřuje svou pozornost na přísnější tresty za závažná porušení silničního provozu. Úplnou novinkou je také řízení od 17 let a řidičák na zkoušku. Navrhované změny by měly začít platit od ledna 2024.
 • Změny ve výši silniční daně u vozidel a náprav v roce 2022
  Institut silniční daně prošel výraznými změnami. Řada vozidel, za které bylo nutné daň odvést, je nově osvobozená. Jak je to ale se sazbami daně? Co se změnilo?
 • Jak je to s reklamací ojetého automobilu
  Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?
 • Jak je to se smlouvou při nákupu ojetého auta?
  Budete kupovat automobil, ale nemáte na úplně nový, a právě proto volíte raději vozidlo z druhé ruky? Pokud jste si odpověděli ano, měli byste vědět, jaká úskalí může přinést kupní smlouva, jestliže ji vůbec uzavřete.
 • Využíváte vozidlo k podnikání? Nezapomeňte přiznat a zaplatit silniční daň
  Máte auto, které je využíváno k výdělečné činnosti? V takovém případě se vás týká daňové přiznání a platba silniční daně. Kam přiznání podat a do kdy? A co platba daně?
 • 5 tipů pro motoristy: Co je dobré mít stále na paměti a jaké novinky přinesl rok 2021?
  Konec předchozího a začátek nového roku přinesl motoristům nemálo novinek. Přestože společnost MasterCard na podzim nečekaně ukončila službu Masterpass umožňující mobilní placení, i nadále je možné platit za palivo mobilem přímo z vozu. Benzínky budou v tomto roce také nově uvádět přehledné porovnání nákladů pro různé typy paliv. Další novinou je elektronická dálniční známka a výrazná sleva na dálniční poplatek pro vozy na CNG. V závěru roku se rovněž rozšířil počet míst, kde lze platit parkování mobilem. Co dalšího se hodí vědět, když usedáte za volant?
 • Jak na výměnu nebo reklamaci dálniční známky
  Koupili jste si novou dálniční známku, ale při lepení se vám poškodila? Anebo jste ji již poškozenou dostali? Lze kupón dálniční známky reklamovat u prodejce anebo po nějaké době nechat vyměnit? Pokud ano, kdy je to možné?
 • Levnější auto kvůli koronaviru? Ano!
  Nová Škoda Octavia, Ford Kuga nebo Nissan Qashqai. To jsou některá auta, která bylo možné ve druhém čtvrtletí letošního roku koupit výrazně levněji než dříve. U každého to bylo přitom z jiného důvodu.
 • Co dělat při registraci nového auta
  Rozhodli jste se koupit nové auto? Abyste s ním mohli vyjet na silnice, tak musíte auto ještě registrovat. Pro registraci na registru vozidel je podmínkou povinné ručení a také musíte doložit další dokumenty. Samotnou registraci pak vyřídíte většinou na počkání.
 • Mrtvých na silnicích v květnu ubylo. Rok 2020 je ale zatím horší než loňský
  V květnu na českých silnicích zahynulo 36 lidí, což je méně než v dubnu i během loňského května. Celkově je na to ale zatím rok 2020 hůř, zemřelo celkem 178 lidí, v roce 2019 to bylo o devět méně. Za rozdíl mohou i prodloužené víkendy v květnu, během nich přišlo o život právě devět lidí.
 • Plná moc k přepisu vozidla 2020: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
  Co vše musí obsahovat plná moc k přepisu vozidla? Stáhněte si vzor a projděte si náležitosti plné moci. A jaké jsou rady a tipy u přepisu vozidla?
 • Více aut, méně mrtvých. Čeští řidiči už nejsou ostudou Evropy, ukazuje statistika
  Statistika je děsivá! Čeští řidiči jsou nepoučitelní! Takto nebo podobně reagovala řada českých médií na roční statistiku nehodovosti, kterou pravidelně zveřejňuje dopravní policie. Z aktuálních čísel za rok 2019 přitom ale vyplývá, že jsme na tom prakticky nejlépe v novodobé historii.
 • Za jakých okolností můžete zrušit povinné ručení?
  Zjistili jste, že jinde se platí za povinné ručení o dost méně než ve vašem případě? Chcete na pojištění automobilu ušetřit a přejít k jiné pojišťovně? Kdy je to možné a co k tomu budete potřebovat?
 • Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
  Situace, které zkušený řidič řeší zcela rutinně, jsou pro nováčky za volantem velmi stresující. Začínající řidiči si klidně zajedou až 10 kilometrů navíc, jen aby se vyhnuli nepříjemné situaci. Jaké situace se tedy bojí nejvíce?
 • Jaké budou změny u dálničních známek v roce 2020? Zdraží se?
  Jak se změní ceny dálničních známek v roce 2020? Zdraží se v roce 2020? Či až v roce 2021? A jak se budou měnit ceny na dálnicích v Rakousku a na Slovensku?
 • Kdy se zdraží dálniční známky? V roce 2020 či 2021?
  Dálniční známky podraží a otázkou zůstává, kdy tak nastane. Bude stát roční dálniční známka 2 000 Kč od roku 2020 či 2021?
 • Co znamenají žluté kontrolky na palubní desce auta?
  Žluté či oranžové kontrolky na palubní desce většinou neznamenají žádnou pohromu, ale jejich opomíjení může vést k problémům. Co znamenají jednotlivé kontrolky? A jak vyřešit jednotlivé situace, na které kontrolky upozorňují? 
 • Svítí vám kontrolka v autě? Víte, co znamená?
  Na palubní desce začne svítit kontrolka a vy nevíte, co ten zvláštní symbol připomínající ponorku znamená? Podívejte se na přehled symbolů, které se vám mohou rozsvítit na palubní desce.
 • Jak řidiči zjistí počet bodů zdarma a online?
  Jak může každý řidič zjistit počet svých bodů z tepla domova? A kam jít, když se nekamarádíte s internetem? Kolik vás zjištění počtu bodů bude stát?
 • Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
  Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději do 31. ledna, a to i v případě, kdy přiznání zpracovává daňový poradce. Následující článek vám zodpoví nejčastější dotazy v této oblasti.
 • Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se blíží
  Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám na vše.
 • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích III
  Rozpočet ministerstva dopravy činí přibližně 54 miliard korun. Jak je na tom výstavba nových dálnic? Kolik kilometrů zbývá ještě dokončit? 
 • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
  Dálniční síť se opravuje a někdy nepříjemně zasahuje do našich životů. Kdy budou jednotlivé úseky dálnic opraveny? A jak vypadá dostavba úseků dalnic? Kdy bude hotov Pražský okruh?
 • Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích?
  Dálnice se v Česku pravidelně mění v parkoviště a konec oprav je v nedohlednu. Kdy budou dokončeny opravy na D1 či D2? A kdy bude hotové dálniční spojení do Rakouska?
 • SPZ se mi zničila a technický průkaz jsem ztratil! Co teď?
  Víte, jaké doklady potřebujete pro vyřízení všeho nutného na registru vozidel? Kromě průkazu totožnosti si samozřejmě připravte doklady k vozidlu a případně už předvyplněné formuláře. Co všechno je třeba při registraci nového vozidla nebo při ztrátě SPZ, najdete v článku.
 • Co dělat při ztrátě SPZ?
  Představte si, že přijdete k autu a najednou zjistíte, že chybí jedna anebo rovnou obě poznávací značky. Co byste měli udělat? Jak se v takové situaci správně zachovat?
 • SPZ na přání: na kolik vás vyjde vlastní poznávací značka?
  Chtěli byste sobě anebo blízké osobě nechat vyrobit poznávací značku na přání, ale nevíte, co všechno to obnáší? Jsou na to přísná pravidla. A taky pořádný poplatek…
 • EU neplánuje kvóty na elektrická auta
  Elektromobilů na silnicích stále přibývá a vypadá to, že ještě přibývat bude. Řada zemí chystá omezení pro vozy s vysokými emisemi a hodlá je nahradit právě těmi elektrickými. Jaké výhlídky má v tomto ohledu v příštích několika letech Evropa?
 • České firmy mají ve srovnání s Evropou stále malé vozové parky, oblíbily si ale telematiku
  České firmy mají ve srovnání s většinou vyspělých evropských zemí ještě stále poměrně malé vozové parky. Aktuální průzkum, který si nechala napříč velkými i malými firmami z různých výrobních odvětví zpracovat leasingová společnost Arval, ukázal, že medián českých autoparků činí pouze 25 vozidel na firmu. V Německu, Španělsku, Itálii nebo Portugalsku je ale tato střední hodnota výrazně vyšší a činí 40 vozidel, a například ve Francii nebo Belgii ještě více. Z výzkumu také vyplývá, že čeští manažeři příliš nevěří alternativním pohonům, naopak si oblíbili telematiku ve vozech.
 • Český pojistný trh pod tlakem legislativy
  Zatímco pro ekonomiku jako celek byl minulý rok ve znamení postupné konsolidace a návratu k růstu, odvětví pojištění se ze stagnace ani dosud nezotavilo a k hospodářskému růstu nepřispělo měrou, na niž jsme byli zvyklí v minulé dekádě. Na sklonku roku 2014 byly dokonce právě banky a pojišťovny označovány za „brzdu“ podstatnějšího růstu v ČR.
 • Dopravní nehoda způsobená nezjištěným vozidlem. Jak získat odškodnění?
  Máte nárok na odškodnění v případě, že jste byli poškozeni dopravní nehodou způsobenou nezjištěným vozidlem? Na tuto otázku a její specifika se zaměříme v dnešním článku k úspěšnému zajištění odškodnění pro poškozeného dopravní nehodou.
 • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
  Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
 • US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
  Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
 • Spekulace a 8 % růst Českého Telecomu
  Vstup do nového týdne burza zahájila neskromným růstem indexu PX-D o téměř 4 %. Nejvíce se dařilo Českému Telecomu, který byl podle očekávání provázen spekulacemi na dividendu a pozitivní nálada zahladila negativní trend minulého týdne.
 • Stalo se na burze?
  Páteční seance uzavřela týden plný letargie a nechuti na trhu cokoliv dělat. Většina zahraničních investorů jako by se z trhu zcela vytratila.
 • Burza v poledne
  Pražská burza dnes ráno navázala na včerejší nákupní náladu. Poté však přišla studená sprcha od společnosti NOKIA, která ohlásila rapidní pokles tržeb.