-
Souhrn změn z konsolidačního balíčku pro rok 2024
Vládní konsolidační balíček přinesl do oblasti zaměstnávání zásadní změny. Ty je třeba nejen nastudovat, ale také pochopit. Následně uplatnit v praxi.
-
Může zaměstnanec během přestávky na jídlo opustit pracoviště?
Brání vám zaměstnavatel odejít během přestávky z pracoviště? Může si takové jednání dovolit, nebo jedná protiprávně?
-
Cestovní náhrady při práci v zahraničí může dostat i rodina zaměstnance. Kdy a jaké?
Co všechno může získat od zaměstnavatele při vyslání nebo přidělení k práci v zahraničí zaměstnanec a jeho rodinní příslušníci? Co se proplácí ve valutách a co v české měně?
-
Jak se vypočítá stravné ve valutách, které dostane zaměstnanec za den práce v zahraničí?
Základní sazby stravného určuje vyhláška Ministerstva financí. Ale ty se neposkytují každému. Podle jakých zásad se spočítá skutečná výše stravného, na kterou má zaměstnanec nárok za určitou konkrétní pracovní cestu, resp. její den?
-
Jak se mají v roce 2024 změnit cestovní náhrady při pracovní cestě po Česku
V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?
-
Poplatky za pobytové sociální služby se v příštím roce pravděpodobně zvýší. O kolik?
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) poslalo do připomínkového řízení návrh vyhlášky, kterým se zvyšují poplatky za pobytové sociální služby. O kolik poplatky pravděpodobně vzrostou?
-
Více peněz na stravu získají od ledna 2024 zaměstnanci vyslaní na zahraniční cesty
Zaměstnancům vyslaným na pracovní cesty do zahraniční se v příštím roce zvýší náhrady za stravování. Počítá s tím návrh vyhlášky předložený Ministerstvem financí.
-
Jak vysoké se vyplácí stravné, když pracovní cesta v ČR trvá jen část dne?
Kolik hodin musí trvat pracovní cesta v rámci České republiky, aby byl nárok na plné stravné? A kdy lze připočítat dobu trvání pracovní cesty z druhého dne k prvnímu dni, aby stravné bylo vyšší? A jak se stravné krátí za poskytnutou snídani, oběd či večeři?
-
Pro které země se zvyšuje zahraniční stravné pro rok 2023?
Při pracovní cestě do Švýcarska je nárok na stravné ve švýcarských francích, do Velké Británie v britských librách. Kde a jak zjistit sazby stravného pro různé země světa?
-
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Dostáváte od zaměstnavatele stravenky? Pak víte, že je neberou ve všech supermarketech nebo hypermarketech. Kde jimi můžete zaplatit? A jak velký nákup?
-
Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?
Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?
-
Jak a kolikrát se zvyšovaly sazby cestovních náhrad v roce 2022?
Kvůli růstu cen a inflaci se letos opakovaně mění vyhláškové ceny pohonných hmot i sazby stravného. Jaké ceny platily a v jakém období roku 2022?
-
Stravné na služebních cestách se zvyšuje
Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?
-
Cestovní náhrady opět vzrostly
Cestovní náhrady se kromě růstu na začátku roku navýšily ještě jednou. O kolik a co přesně se změnilo?
-
Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022
Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?
-
Jaký je rozdíl mezi stravenkou a stravným?
Stravné a stravenka rozhodně není to samé. Jaký je mezi nimi rozdíl a kdy je nárok na jedno anebo na druhé? Může vám být navíc „přiklepnuto“ oboje?
-
Na jak vysoké stravné má nárok zaměstnanec vyslaný za prací do zahraničí?
Zaměstnanci vyslanému na pracovní cestu do zahraničí musí zaměstnavatel vyplácet stravné v cizí měně ve výši předepsané ministerskou vyhláškou. Kdo může dostat více, kdo méně a která profese nejméně?
-
Cestovní náhrady 2021 za používání motorových vozidel a stravné
Pokud jede zaměstnanec na služební cestu, může mu vzniknout nárok na příspěvek na stravné. Jestliže navíc k dopravě použije vlastní motorové vozidlo, přísluší mu i další cestovní náhrady. O kolik se pro rok 2021 zvyšují?
-
Co dělat, když máte doma prošlé stravenky
Stravenky patří mezi oblíbené zaměstnanecké benefity. Jsou podporované státem v rámci daňových výhod pro zaměstnavatele a zaměstnanci se díky tomu můžou levněji naobědvat.
-
Stravenkové společnosti parazitují na ekonomice
Jeden návrh ministryně Aleny Schillerové zaslouží naprostou podporu. Tažení za zavedení stravenkového paušálu, respektive za zrušení stravenek. Stravenky tvoří v systému nepotřebnou daňovou výjimku, z níž plynou poměrně vysoké a garantované zisky jen několika firmám.
-
Sodexo Benefity vyčlení na pomoc restauracím až 150 milionů korun
Sodexo v reakci na fatální dopady současných opatření na gastronomický sektor připravilo záchranný finanční program, který by provozovatelům restaurací měl pomoci obnovit provoz. Poskytne jim okamžitou finanční zálohu, ze které se bude postupně strhávat hodnota proplacených stravenek.
-
Firmy chtějí své lidi motivovat. Každá pátá proto letos nabídne víc zaměstnaneckých benefitů
Minimálně jeden zaměstnanecký benefit, jako jsou stravovací nebo volnočasové poukázky, dostávají zaměstnanci v 77 % českých firmách. Tam, kde pracuje víc než pět zaměstnanců, je téměř jisté, že mají některý z benefitů k dispozici. Velké společnosti plánují jejich hodnotu v tomto roce ještě navýšit. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu mezi zaměstnavateli, ve kterém společnost Sodexo v rámci reprezentativního vzorku oslovila bezmála 850 českých firem.
-
Stravenkový paušál versus stravenky: kdo je pro a kdo proti?
Jak bude fungovat stravenkový paušál? Dostanete od zaměstnavatele peníze na ruku? Jakého jsou jeho výhody a nevýhody oproti stravenkám?
-
Stravenkový paušál - skvělý nápad či drahý špás?
Stravenkový paušál má od 1. ledna 2021 doplnit již stávající systém stravenek a rozšíří tím možnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jak bude fungovat? A co je odlišné oproti stravenkám?
-
Jaká je v roce 2020 daňově nejvýhodnější stravenka?
Jste zaměstnanec, který dostává stravenky anebo naopak zaměstnavatel, který by chtěl svým pracovníkům zařídit příspěvek na stravování? Která stravenka pro vás bude daňově nejvýhodnější?
-
Jedněmi milované, druhými proklínané. Odbory rozdělují zdejší společnost už bezmála 150 let
Historie odborových organizací na našem území sahá do dob, kdy Česku již dlouhá léta vládnul a několik dalších desítek let ještě vládnout měl habsburský monarcha František Josef I. Za téměř půl druhého století jejich existence toho odborové organizace dokázaly spoustu. K nemalé radosti svých členů na jedné straně, k nelibosti zaměstnavatelů, vlád, potažmo všech zbylých občanů, kterých se zájmy odborů zrovna netýkaly, na straně druhé.
-
(Ne)zrušit stravenky: pro a proti
Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?
-
Jak je to s DPH u stravenek?
Novelizace zákona o DPH přinesla pro mnohé daňaře otázky ohledně postupu pro uplatňování DPH u tradičních „stravenek“. Jaký režim DPH tedy mají poukázky na stravování? Asociace provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS) spolu s daňovými experty společnosti Mazars zformulovala stanovisko pro interpretaci „poukázkové směrnice“ zákona o DPH a její aplikaci v účetní praxi.
-
Zvýšení stravného a cestovních náhrad za pohonné hmoty v roce 2019
Jezdíte často na služební cesty? V tom případě by vás mělo zajímat, že v letošním roce stouplo tuzemské stravné a dále pak také cestovní náhrady za pohonné hmoty. O kolik?
-
Papírovým stravenkám odzvonilo. Elektronické ušetří čas i peníze
Na trh přichází nová elektronická stravenka, která má být výhodnější nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Zajímá vás jak? Přečtěte si rozhovor.
-
Důsledek prvenství v pití piva? Také rakovina
Z nedávno publikované studie o vlivu stravy na zdraví expertů Masarykovy univerzity v Brně, mimo jiné vyplývá, že červené víno v malém množství sice můžeme, ale alkohol přesto může za velký výskyt nádorových onemocnění u nás.
-
Změny v českých i zahraničních služebních cestách v roce 2016
Vysílání zaměstnanců na pracovní cesty je nedílnou součástí podnikání. Ať už se jedná o dojednání obchodu a cestuje management firmy, nebo je cestování součástí profese, jako například profesionální řidiči nebo obchodní zástupci. Jaká je výše cestovních náhrad, na kterou má zaměstnanec nárok a čeká nás revoluce ve služebních cestách do zahraničí?
-
Jak vysoké je stravné při pracovních cestách?
Při pracovní cestě trvající déle než 5 hodin náleží zaměstnanci stravné. Sazba stravného se v tuzemsku v podnikatelské sféře a státní správě může lišit. Výše zahraničního stravného závisí na zemi, kam se pracovně cestuje. Jak se stravné vypočítává a daní?
-
Sója na 11-ti měsíčním maximu
Největší nárůst za posledních 11 měsíců zaznamenala při pátečním obchodování v Chicagu sója.
-
Komoditní trhy v kostce
Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
-
Je vhodná doba k nákupu dolarů?
Budete potřebovat v blízké době dolary? Ať již na dovolenou či služební cestu. Je teď vhodná doba k jejich nákupu?
-
Co dělat, když neznám typy spotřebitelských úvěrů?
Spotřebitelské úvěry můžeme rozdělit do několika kategorií a to z různých hledisek: podle účelovosti, podle typu výplaty, podle zajištění, podle doby splatnosti apod. Nechte se vést.