-
Tipy, jak výhodně refinancovat hypotéku
Končí vám fixace hypotéky, tak teď přemýšlíte, co s tím. Podívejte se, co s hypotékou udělá prodloužení doby splácení nebo změna výše měsíčních splátek.
-
ČNB ponechala sazby beze změny. Sazby hypoték dál klesají
Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. V praxi však není těžké nalézt banku nabízející své hypoteční úvěry se sazbou začínající 2kou.
-
Co je a k čemu slouží RPSN?
Roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN, vám může zamotat hlavu. Je dobré ji znát, nebo je lepší, když ji před námi banka přece jenom schová?
-
Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček
Máte půjčku na auto, vyčerpaný kontokorent a také úvěrovou kartu. Splátky tak posíláte hned několika směry, přičemž si každý z věřitelů nezapomene naúčtovat příslušné poplatky. Možná stojí za to, uvažovat o sloučení půjček do jediného úvěru. Tomuto opatření se říká konsolidace. Celý dluh si navíc můžete přestěhovat k jiné úvěrové společnosti pomocí takzvaného refinancování. Aby vše provázela také řádná úspora, je třeba si pohlídat několik věcí.
-
Éra levných peněz končí. Co na to naše peněženky?
Centrální bankéři letos už dvakrát zvedli základní úrokové sazby. Snaží se zchladit rozjetou ekonomiku a brzdit rostoucí inflaci. Jak pocítí lidé vyšší sazby na svých peněženkách?
-
Do roka musejí mít úvěroví specialisté zkoušku odborné způsobilosti. Zlepší se kvalita půjček?
Úvěry a půjčky mohl donedávna nabízet prakticky kdokoliv. Nový zákon o spotřebitelském úvěru však přinesl kromě často zmiňovaných opatření posilujících postavení klientů také přísnější podmínky pro činnost úvěrových poradců. Těm zbývá přesně rok na prokázání odborné způsobilosti absolvováním zkoušky organizované Českou národní bankou (ČNB). Podle odborníků to nakonec není pro poradce takový strašák, jak se původně zdálo. Shodují se však, že je to krok správným směrem. Absolvovat odbornou zkoušku bude brzy nezbytné i v dalších oblastech.
-
8. září aneb Den finanční gramotnosti: otestujte si tu svou
Finanční gramotnost je důležitou součástí našeho běžného života. Aneb vždycky se vyplatí, když se dokážete správně orientovat v nabídce bankovních produktů a dokážete efektivně spravovat své osobní finance. Jste finančně gramotní? Otestujte se!
-
4 otázky, které vám pomůžou zlepšit vaše finance po dovolené
Hroutí se vám po dovolené vaše osobní finanční bilance a trošku jste se utopili v dovolenkových výdajích? Zkuste si odpovědět 4 jednoduché otázky a zlepšete si rodinný rozpočet.
-
5 tipů, jak se zorientovat v nabídce půjček. Co přinesl nový zákon?
V oblasti spotřebitelských úvěrů se lze setkat s nepřeberným množstvím různých produktů a běžný člověk se v nabídce často ztrácí. Nová legislativa má ambici pročistit trh především od nepoctivých poskytovatelů a zprostředkovatelů a jejich neprůhledných produktů či nekalých praktik. Od letošního března již mnohé firmy nesmějí půjčky nabízet, protože nevyhověly náročným kritériím pro získání licence. Přinášíme 5 tipů, na co si dát pozor, když si chcete půjčit.
-
Jak úspěšně vyřídit půjčku?
Tuto otázku si pokládá většina žadatelů o úvěr. Abychom na ni dokázali nalézt odpověď podívali jsme se blíže na základní ukazatel, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu zájemce o půjčku. Řeč je o bonitě žadatele.
-
Čeští výrobci budou dál inovovat, nutí je k tomu situace na trhu. Zavádění nových technologií napomáhají levné úvěry
Čeští výrobci budou muset dál inovovat, aby udrželi svoje postavení na trhu. Je to nezbytné k zachování konkurenceschopnosti, inovace také pomáhají v boji s levnou konkurencí. Na nové technologie si firmy berou úvěry, které mají u bankovních domů v současnosti velmi nízké úroky. Firmy počítají také s podporou státu, v minulosti hojně využívaly například Operačního programu podnikání a inovace. Naopak se snižují prostředky, které stát vydává na aplikovaný výzkum.
-
Nejvyšší soud: Ujednání o poplatku za správu úvěru je určité
Minulý týden vydal Ústavní soud nález, kterým ve sporu o poplatek za správu úvěru neshledal porušení ústavně zaručených práv spotřebitele a celkově shledal poplatek za platný. Nejvyšší soud nyní vydal sjednocující stanovisko, kterým se přiklonil na stranu argumentace bank. Právní souboj o platnost poplatku lze považovat za ukončený.
-
Své finanční závazky můžete sledovat on-line
Bankovní (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI) spustily společný projekt v podobě nového webu kolikmam.cz. Tento unikátní portál umožňuje registrovanému uživateli bezpečný, pohodlný a snadný on-line přístup k jeho úvěrové zprávě, díky které získá aktuální přehled o svých finančních závazcích.
-
Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující
Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?
-
Co dělat, když financujete rozjezd nové firmy?
Zcela zásadním krokem pro každého začínajícího podnikatele je vždy problém financování rozjezdu firmy. V našem článku se dozvíte, jak na to.
-
Novodomcová: Češi si půjčují více s rozvahou
Češi se zadlužují rozumněji než dříve. Učí se půjčovat si spíš na věci trvalejší hodnoty. Co se týče finanční gramotnosti, nemyslím si, že by čeští klienti byli nevzdělaní, mají spíš v přehršli nabídek a terminologií trochu zmatek, uvedla v rozhovoru Milota Novodomcová, produktová manažerka ZUNO.
-
Domácnosti se do dluhů nehrnou
Lidé se loni k půjčkám postavili velmi rozumně a zadlužili se nejméně za poslední roky. Jejich dluhy v bankách vzrostly o 54 miliard korun a nárůst šel kompletně na hypotéky.
-
Lidé jsou v úvěrech rozvážnější, exekucí ale přibude
Lidé si berou méně úvěrů, přesto bude přibývat úvěrových selhání, insolvenčních návrhů a exekucí. I to, že nejčastěji dluží mladí lidé a penzisté, vyplývá ze studie Institutu ekonomických studií UK o zadlužování českých domácností.
-
Tři léčky hotovostních půjček
Hotovostní půjčky s sebou nesou tři nástrahy: půjčíte si více, než jste chtěli; půjčíte si na delší dobu, než byste chtěli; a půjčíte si dráž, než si myslíte.
-
Schyluje se k vánočnímu šílenství, nakoupíte také na dluh?
Spolu s vánočním zbožím pomalu plnícím regály obchodních domů přibývá i nabídek bank a společností na financování dárků. Není přitom nejhorší využít některé z těchto nabídek, nejhorší je ztratit v nich orientaci.
-
Šmejkal: Zadlužování neodsuzuji, ale bez pravidel se se zlou potážeme
Průměrně máme okolo jednoho tisíce nových klientů za měsíc a předpokládám, že práce budeme mít dost i nadále, uvedl David Šmejkal v rozhovoru pro Finance.cz.
-
Kamarád mě požádal ať mu ručím u úvěru. Mám?
Vzhledem k tomu, jak je ručení a vymanění se z něj problematická záležitost, je nutné si velmi dobře rozmyslet předem, zda a komu ručit. Posuďte sami.
-
Češi se za krize změnili, jsou nyní obezřetnější
Podle úvěrových společností si jejich klienti přestali si půjčovat na dovolenou nebo zábavu. Žádají spíše o úvěry na důležité věci, jako je třeba rekonstrukce bytu.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Americké trhy dnes otevřely výraznýoslabením, které bylo převážně motivováno včerejšími negativními zprávami od společnosti Sprint, ale i od Adobe Systems nebo Genesis Microchip.
-
Zásoby benzínu nečekaně klesly
Americké zásoby benzínu v minulém týdnu neočekávaně oslabily díky zvýšené poptávce ze strany distributorů a prodejců, kteří se zásobují pro letní řidičskou sezónu.
-
Dolar na maximu
USD/JPY oslabil na nové 5-ti měsíční minimum 125,20, těsně pod support na 125,32 50% retracement z růstu 115.75 k 135.15. Během noci se dolar obchodoval kolem 126 s maximem 126,07, stále pod klíčovou rezistencí na 126,40 a 126,80.