-
Jaký důchod mohou čekat OSVČ s minimální zálohou vs. s paušální daní
Při splnění zákonných podmínek mohou OSVČ dobrovolně plnit své daňové povinnosti na přímých daních platbou měsíční paušální daně. Jaký dopad má vstup do prvního paušálního režimu na důchodové nároky? Jaký důchod lze očekávat při platbě minimální zálohy?
-
Je v Česku nejnižší minimální mzda ve střední Evropě?
Jaká je výše minimální mzdy v roce 2023 a jak vysoká bude v příštím roce? Jaká je minimální mzda v sousedních zemích, v Německu, na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku, a o kolik vzroste v roce 2024? Je v Česku nejnižší mzda ve střední Evropě?
-
Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
-
Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu
Zůstatek na účtu se blíží nule a vy víte, že vás čekají do výplatního termínu ještě nemalé výdaje? Neřešte situaci půjčkou, ale požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu. Jak na to?
-
Jak bude vypadat základní daňová sleva na poplatníka v roce 2023?
Základní daňová sleva na poplatníka v posledních letech neustále rostla. Dočkáme se růstu i v roce 2023?
-
Výsluhový příspěvek pro vojáky Armády ČR: Kdy jej dostanete?
Jste vojáci a přemýšlíte o tom, že byste už rádi z armády odešli? Anebo jste museli služební poměr ukončit kvůli zdravotním problémům? Přečtěte si, zda vám nevzniká právo na výsluhový příspěvek.
-
Jak to mají OSVČ v paušálním režimu s nemocenským pojištěním?
Odvádíte pojistné a daně v rámci paušálního režimu? Přemýšlíte, zda jste nemocensky pojištěni? Nejste. Pokud chcete být, přečtěte si, jak to funguje.
-
Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
-
Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?
Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?
-
Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
-
Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
-
Kdo zaplatí v roce 2022 více na zdravotním pojištění v příkladech
Sazby zdravotního pojištění se pro příští rok nemění, přesto někteří občané zaplatí na zdravotním pojištění každý měsíc více. Podívejme se na praktické příklady.
-
Miliónové příjmy a minimální zdravotní pojištění
Pouze za státní pojištěnce platí zdravotní pojištění stát, ostatní pojištěnci odvádí každý měsíc zdravotní pojištění. Kdo platí vzhledem ke svým příjmům nejméně na zdravotním pojištění?
-
Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
-
Kdy si začít platit zdravotní pojištění jako OBZP nebo OSVČ a v jaké výši?
Ocitli jste se bez práce a přemýšlíte, jak to teď budete mít se zdravotním pojištěním? Anebo jste začali podnikat a máte tak povinnost si zdravotní pojištění hradit sami? Od kterého měsíce jej musíte začít platit a do kdy musí být zaplacené?
-
Jak je to s úhradou nedoplatku a vrácením přeplatku zdravotního pojištění po podání přehledu?
Po podání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně (ale i ČSSZ) se můžete setkat s přeplatkem i nedoplatkem pojistného. Do kdy je třeba uhradit nedoplatek? A kdy obdržíte vratku?
-
Konec podnikání: jak pozastavit nebo zrušit živnost?
Nedaří se vám v podnikání tak, jak jste si původně představovali? Uvažujete o tom, že ho pověsíte na hřebík? Podívejte se s námi, jak živnost zrušit nebo pozastavit. Pouze přestat totiž v tomto případě určitě nestačí. Proč?
-
Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?
Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?
-
Jak a kde zjistím, že mám dluhy na zdravotním pojištění?
Nejste si jistí, zdali něco nedlužíte své zdravotní pojišťovně? Jak můžete zjistit, zda nemáte dluhy na zdravotním pojištění? A co vás čeká, pokud je máte?
-
Kdy si budete muset v roce 2020 doplatit zdravotní pojištění z vlastní kapsy?
Zdravotní pojištění za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Jak je to ale s pojištěním, pokud zaměstnaní nejste anebo máte příjmy, které nepodléhají odvodům?
-
Jak si zažádat o obecní byt v centru Brna
Přijdou vám nájmy, které nabízejí soukromé osoby, ale i firmy příliš vysoké? Obecní byty jsou levnější. Přečtěte si však, co musíte udělat, abyste obecní byt v centru Brna mohli získat.
-
Zdražil dodavatel? Jak se bránit vysokým zálohám za energie?
Elektřina a plyn se během roku platí zálohově, většinou měsíčně nebo čtvrtletně. Společně s ročním vyúčtováním pak dodavatelé zasílají i nový rozpis záloh. Zvýšit je mohou pouze, pokud pro to mají důvod. Jak se příliš vysokým platbám za energie můžete bránit?
-
Co musíte splňovat, abyste měli nárok na porodné?
Jestliže vás v letošním roce čeká narození vytouženého potomka, určitě vás bude zajímat, zdali nemáte nárok na porodné. Kdo o něj může letos zažádat a komu bude schváleno?
-
Jak ochránit sebe i nemovitost před nesolidním nájemníkem
Chcete začít pronajímat nemovitost, ale bojíte se, že najdete špatného nájemníka? Jak si jej jako nájemce můžete prověřit? Co máte o nájemníkovi právo vědět a jak často chodit kontrolovat byt?
-
Výpočet záloh na dani z příjmu v praktických příkladech
Někteří daňoví poplatníci musí platit během roku zálohy na dani z příjmu. Podívejme se v praktických příkladech, kdy vzniká povinnost platit měsíční zálohy na dani z příjmu a jak se počítají po odevzdání daňového přiznání za rok 2018?
-
Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
-
Jak a kdy si snížit zálohy na energie?
Zdá se vám, že platíte příliš vysoké zálohy na energie? Míváte pravidelný přeplatek? Anebo vám prostě jen přijde, že platíte zbytečně moc? Poradíme vám, jak si zálohy snížit a nastavit přesně tak, aby vám vyhovovaly.
-
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Pokud chcete rozjet vlastní byznys, určitě byste se nejprve měli zamyslet nad tím, jakou formu podnikání zvolit. Každá má totiž své výhody a nevýhody. A právě ty si rozebereme.
-
Zvýšení nemocenského pojištění pro OSVČ v roce 2019
Jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění? V takovém případě byste měli zbystřit. Od roku 2019 totiž dochází ke změnám ve výši pojistného. O kolik se navýší a co se ještě bude měnit? A na co by se podnikatelé rozhodně měli připravit?
-
Kde lze koupit kupón na MHD online?
Nechce se vám stát fronta na pobočce dopravního podniku? V některých městech lze zakoupit nový kupón na jízdu MHD online. Jako nosič můžete využít platební kartu. Jak to funguje a kde je to možné?
-
Kdy rodič od druhého dostává zálohu na výživné?
O tzv. záloze na výživné se příliš nemluví a většina matek, které pečují o dítě samy, o ní často nemá ani tušení. Kdy mají samoživitelky tedy na zálohu právo? A v jaké situaci?
-
Spolupráce manželů a daně za rok 2017
Osoba samostatně výdělečně činná nemůže zaměstnat svoji manželku (manžela), řešením může být spolupráce. Rodinná daňová úspora může být díky spolupráci různě vysoká. Podívejme se na praktický příklad.
-
Zálohy pro OSVČ v roce 2018: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Od ledna 2018 se zvyšují minimální povinné zálohy podnikatelů na zdravotní a sociální pojištění. Na kolik si nastavit trvalé příkazy v novém roce?
-
Chcete ušetřit na cestování? Jezděte Liftagem!
Přijdou vám ceny za taxi až přemrštěně drahé? Bojíte se, že by vás taxikáři okradli? A co kdybyste si mohli vybrat, kolik za odvoz zaplatíte? Aplikace Liftago to umožňuje. Podobně funguje i aplikace Uber, ale liší se v několika málo ohledech. Liftago například jinak stanovuje cenu za jízdu a navíc umožňuje výběr auta anebo dokonce i řidiče.
-
8 chyb, které dělají živnostníci při placení zdravotního pojištění
Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí platit zdravotní pojištění, ať už vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zdravotní pojištění je povinnou daní. Podívejme se na vybraných 8 chyb živnostníků při placení zdravotního pojištění.
-
Chcete pracovat v zahraničí? Tak na tohle si dejte pozor
Několik desítek tisíc Čechů během posledních let vycestovalo za prací do zahraničí. Zlákaly je lepší pracovní podmínky a především vyšší mzda. Někteří jsou spokojení, jiní ale naletěli podvodníkům. Jak je poznat?
-
Dohoda o provedení práce s měsíční odměnou 10 tisíc a méně v 9 bodech
Zejména v letních měsících nabízí zaměstnavatelé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělat si mohou nejenom studenti, ale i zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté. Výhodou práce na dohodu o provedení práce do limitu je nízké zdanění. Co dalšího je však o DPP dobré vědět?
-
Jak na zálohy na daň i sociální a zdravotní pojištění v roce 2017?
Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?
-
Zdanění u dohody o provedení práce v praktických příkladech
Pro přivýdělek během zaměstnání, podnikání, studia nebo v důchodu je velmi oblíbená práce na dohodu o provedení práce. Celkové zdanění se u dohody o provedení práce může lišit o desítky procent. Podívejme se na praktické příklady.
-
Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
-
Změna zdravotní pojišťovny? Jak na vyplnění dvou přehledů za rok 2016
OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Pokud došlo v průběhu roku 2016 ke změně zdravotní pojišťovny, tak je nutné odevzdat přehled o příjmech a výdajích staré i nové zdravotní pojišťovně. Přehled se odevzdává i při nízkém zisku.
-
Bojíte se vysokého účtu za teplo? Jak si zvýšit zálohy?
Předchozí zimy nás hýčkaly, spotřeba tepla v domácnostech klesala a vyúčtování se nesla ve znamení přeplatků. Letos jedou kotle na plné obrátky, čísla na plynoměru naskakují, uhlí ze sklepa mizí, panelákové radiátory žhaví. Jak si pohlídat spotřebu, abyste za vytápění neplatili velký nedoplatek? A je nutné zvýšit si zálohy?
-
Zdravotní pojištění zaměstnanců a živnostníků
Zdravotní pojištění musí platit všichni. Zatímco u zaměstnance je plátcem zdravotního pojištění zaměstnavatel, který se o vše postará, u osob samostatně výdělečně činných je tomu jinak. OSVČ je nejen plátcem pojistného (platí si pojistné sama), ale také musí každoročně podávat Přehled o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně.
-
Vrácení solidární daně
Někteří zaměstnanci odvedli během roku v některém měsíci solidární daň, přestože jejich standardní příjmy jsou pouze mírně nadprůměrné. Např. z důvodu obdržení odstupného. Za jakých podmínek lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky? Ukážeme si na praktickém příkladu.
-
Kolik mi vrátí díky manželce na daních?
Zaměstnanci odváděli během roku 2015 zálohy na dani z příjmu fyzických osob. Při výpočtu daňových záloh nemohli uplatnit slevu na manželku. Jak vysoká je daňová vratka při uplatnění slevy na manželku při výpočtu daňové povinnosti za celý rok 2015? Podívejme se na praktické příklady.
-
Zahájení podnikání během roku a zdravotní pojištění
Samostatnou výdělečnou činnost je možné během roku zahájit kdykoliv. Na co si dát pozor při zahájení samostatné výdělečné činnosti během roku s ohledem na placení zdravotního pojištění? Jak vyplnit "přehled" za rok 2015 při podnikání pouze po část roku?
-
Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
-
Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
-
Deset důvodů vzniku dluhu na zdravotním pojištění
Placení zdravotního pojištění je povinné pro všechny občany, za státní pojištěnce však platí zdravotní pojištění stát. Povídejme se na deset praktických příkladů, jak se lze stát dlužníkem na zdravotním pojištění.
-
OSVČ a deset chyb u zdravotního pojištění
Placení zdravotního pojištění je povinné. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí řádně plnit své zákonné povinnosti, jinak hrozí předepsání penále nebo pokuty. Za zaměstnance vyřizuje zákonné povinnosti zaměstnavatel. Podívejme se na vybraných deset chyb, které přináší finanční sankce.
-
Jste OSVČ a v letošním roce se Vám nedaří jako loni? Zažádejte si o nižší zálohy na povinném pojistném
Měsíční záloha pro OSVČ na zdravotním a sociálním pojištění v roce 2014 po odevzdání „Přehledu“ závisí na výši zisku v roce 2013. Co když byl ale minulý rok ziskovější, než odpovídá současné finanční situaci v prvních měsících letošního roku? Řešením je žádost o snížení měsíčních záloh na povinném pojistném. Tímto krokem si OSVČ vylepší měsíční finanční tok.
-
Neodevzdání "Přehledu" přináší problémy
Všechny OSVČ musí doručit své zdravotní pojišťovně "Přehled za rok 2013". Základní termín je do 2. května. Neodevzdání "Přehledu" neznamená, že nebude muset OSVČ zdravotní pojištění platit. Naopak se situace zhoršuje a přichází sankce.
-
Německo zůstává v záporu
DAX oslabuje o 0,23 % na 9720,67 b...
-
Sociální zabezpečení v roce 2014
Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
-
ČSSZ: Změny v sociálním pojištění pro OSVČ od 1. 1. 2013
V roce 2013 se osobám samostatně výdělečně činným, jako každý rok, mění od měsíce podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 zálohy na důchodové pojištění. Výše minimálních záloh OSVČ, které vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost, činí 1 890 Kč.
-
Denní komentář (Böhm & partner)
Kompletní přehled uplynulého obchodního dne na amerických a
evropských burzách. Doporuční na zajímavé tituly, vývoj kurzů akcií,
indexových certifikátů a další... Vše v přehledných grafech a tabulkách.
-
Prodejní tlak na zemním plynu
Silný prodejní tlak zavládl dnes na trhu se zemním plynem. Statistiky ohledně amerických zásob vyšly nad očekávání pozitivně a v minulém týdnu došlo k jejich růstu o 97 mld. krychlových stop. Analytikové očekávali růst o 91 mld. stop. Díky...
-
Indexy přes úvodní nejistotu opět blízko svých dnešních maxim
Dnes se zatím prosazuje na amerických trzích volatilní vývoj, avšak prozatím v pozitivním teritoriu (ačkoli Nasdaq na několi okamžiků propadl do červených čísel). Indexy narážejí zhruba na úrovni ...
-
Denní brífink (BBG Finance)
Americké akcie posílily, cena zlata klesla, oslabování dolaru se změnilo ve stagnaci.