Štítek daňová evidence

Daňová evidence (dříve používaný název byl jednoduché účetnictví) je určeno Zákonem o účetnictví pro subjekty, které nejsou účetní jednotkou. Vedou ho tedy fyzické osoby, jejíž obrat nepřekročil za poslední kalendářní rok 25 milionů korun, nejsou zapsány v Obchodním rejstříku a nejsou účastníkem sdružení. Pokud jednu z těchto podmínek překročí, tak musí ze zákonu vést podvojné účetnictví.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Co je dobré vědět o přeplatku a nedoplatku na dani?
    Při vyplňování daňového přiznání vám vyšlo, že jste na dani odvedli víc, než bylo nutné? Vrátí vám úřad přeplatek automaticky? A jak je to vlastně s nedoplatkem? Zjistěte, jak se neochudit.
  • Jak dlouho musí OSVČ archivovat daňové doklady?
    Myslíte si, že po podání daňového přiznání můžete vyhodit všechny faktury? Své doklady určitě budete moci skartovat, ale až po několika letech. Jaké povinnosti archivace určují české předpisy pro OSVČ?
  • Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat svoji podnikatelskou činnost?
    OSVČ si mohou vybírat hned ze 4 způsobů, jak budou zachycovat svoji podnikatelskou činnost. Ze kterých možností mohou vybírat a jaké podmínky musí u konkrétní metody splnit?
  • Paušální výdaje vs. skutečné výdaje: Jaká metoda se vám více vyplatí?
    Začínáte podnikat jako OSVČ a nevíte, zda se rozhodnout pro evidování podnikatelské činnosti pomocí výdajového paušálu, nebo skutečných výdajů (daňové evidence)? Která metoda je pro váš předmět podnikání více vhodná?
  • Lednové příjmy z prosincových faktur: Do jakého daňového přiznání příjem patří?
    Daňové přiznání přináší velký stres zejména pro ty, kteří s podnikáním teprve začínají. Jedna z častých otázek se týká zařazení příjmů a výdajů do správného zdaňovacího období.
  • 3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
    Uplatnění výdajového paušálu představuje pro mnoho podnikatelů jednodušší administrativu a časovou úsporu. Výdajové paušály se v roce 2020 navýšily, tudíž bude jejich využití pro mnoho živnostníků výhodnější, než uplatnit reálné výdaje.
  • Co má snížené DPH?
    Hodláte prodávat zboží, ale nevíte, zdali bude podléhat dani z přidané hodnoty? Jaká zde platí pravidla a kdy můžete uplatnit snížené DPH? Přinášíme hned několik rad.
  • Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
    Již nějaký čas se v praxi setkáváme s kontrolním hlášením DPH. Sankce za nepodání či nereagování na výzvu finančního úřadu jsou vysoké. V současné době je ale již možné žádat o prominutí pokuty. Jaké podmínky musíte splnit, shrnuje následující článek.
  • OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
    V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Účetní není automaticky daňový poradce a naopak. Podnikatelé nesou rizika
    Hranice mezi činnostmi a pravomocemi účetních a daňových poradců nebývají obecně považovány za příliš ostré. V běžné praxi proto často dochází k případům, kdy účetní vykonávají práci náležející daňovým poradcům a naopak, což může mít závažné důsledky pro obě strany.
  • EET: První vlna se týká asi 50 tisíc podnikatelů. Hlásí se jich minimum
    Od 1. září si mohou podnikatelé vyzvedávat autentizační údaje k přihlašování do elektronické evidence tržeb (EET). Během prvního zářijového týdne tak učinilo jen kolem 1400 podnikatelů. První fáze EET by se měla spustit 1. prosince, podnikatelé tak zatím s přihlašováním nespěchají.
  • Spropitné číšníkovi nebude podléhat evidenci tržeb
    Spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, nebude podléhat elektronické evidenci tržeb. Na svém blogu to dnes uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). V případě, že si ovšem spropitné ponechá částečně nebo celé majitel restaurace, pak by se mělo evidovat. První fáze elektronické evidence tržeb začne 1. prosince a bude platit pro podnikatele ve stravování a ubytování.
  • Kdy neuplatňovat paušál a vést raději daňovou evidenci?
    Výše daňových povinností osob samostatně výdělečně činných závisí na dosaženém hrubém zisku v daném roce. Hrubý zisk je možné zjistit z účetnictví, daňové evidence nebo z evidence příjmů při využití výdajového paušálu. Proč není vždy nejlepším řešením uplatnění výdajových paušálů?
  • OSVČ a daňové zvýhodnění na děti
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem nemohou v daňovém přiznání uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Ne vždy je řešením přechod na daňovou evidenci. Jak může rodina uplatnit daňové zvýhodnění na děti, když jeden z manželů uplatňuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti výdaje paušálem?
  • Kdy se vyplatí přejít na daňovou evidenci?
    Mnozí živnostníci využívali v minulých letech z důvodu jednoduchosti, jednoznačnosti a daňové výhodnosti výdajový paušál. Od letošního roku jsou však podmínky pro stanovení výdajů paušálem přísnější. Živnostníci by proto měli zvážit, zda u paušálu zůstat, nebo raději přejít na daňovou evidenci. Co vše je dobré zohlednit?
  • Pokladny OSSZ rozšíří své úřední dny
    Podnikatelé mají do středy 1. dubna finančnímu úřadu podat daňové přiznání, zároveň mohou - a v praxi se tak děje často - podat také přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2014 na svou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ty z tohoto důvodu mimořádně otevřou své pokladny pro výběr pojistného na sociální zabezpečení, a to 31. 3., 2. 4., 28. 4. a 30. 4.
  • Máte datovou schránku? Na papírové přiznání zapomeňte
    Všichni daňoví poplatníci, kteří mají zřízenu datovou schránku, jsou od 1. ledna 2015 povinni podávat daňové přiznání elektronicky. Za nedodržení této podmínky uděluje finanční úřad automatickou pokutu 2 tisíce, ve výjimečných případech dokonce 50 tisíc Kč.
  • Deset důležitých pojistných čísel za rok 2014
    Všichni občané, kteří měli alespoň po část roku 2014 příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, musí do 4. května doručit na místně příslušné OSSZ "přehled o příjmech a výdajích za rok 2014". Podívejme se na vybraných 10 čísel, které je při vyplňování tohoto tiskopisu znát.
  • Deset omylů při vyplňování daňového přiznání
    Daňové přiznání za rok 2014 je nutné doručit na finanční úřad do 1. dubna. Při vyplňování daňového přiznání dochází někdy zbytečně k chybám. Ukážeme si deset omylů, které přináší daňové problémy.
  • Jak na výdajové paušály v roce 2015?
    Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
  • Výdajový paušál: Ano či ne?
    Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
  • Kdo musí podat „pojistné přiznání“?
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Nejčastější chyby v daňových přiznáních
    Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
  • Musíte vést účetnictví?
    Právnické osoby musí ze zákona vždy vést účetnictví. Stejná povinnost platí pro fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsáni v obchodním rejstříku. Kdy však musí účetnictví vést osoby samostatně výdělečně činné?
  • Zdanění příjmů z prodeje nemovitostí
    Prodali jste v roce 2012 a musíte podat přiznání k dani z příjmů? Jak zdanit prodej nemovitostí a jaké lze v této souvislosti uplatnit výdaje vám poradí následující článek.
  • Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
    Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.
  • Komoditní trhy v kostce
    Téměř letní počasí umožnilo v minulém týdnu další zlepšení kvality úrody kukuřice na americkém středozápadě a zároveň pomohlo urychlit tempo setby sojových bobů, která je kvůli abnormálně silným a trvalým dešťům v květnu dosti pozadu.
  • Proč si lidé uzavírají penzijní připojištění?
    V minulé anketě jsme se Vás ptali, proč jste si uzavřeli nebo uzavřete smlouvu o penzijním připojištění.