-
Koronavirus jako riziko pro finanční trhy. ECB je připravena přijmout opatření
Pokud to bude potřeba, je Evropská centrální banka (ECB) připravena přijmout „přiměřená a cílená opatření“, aby podpořila hospodářství postižené šířením nového typu koronaviru. V pondělí to uvedla prezidentka ECB Christine Lagardeová, informovala agentura AP.
-
HDP ČR rostl o 2,4 %: jak jsme na tom ve srovnání se sousedy?
Růst HDP České republiky podle přeběžného odhadu Českého statistického odhadu byl 2,4 % ročně. O kolik HDP vzrostlo v aktuálním kvartálu? Co táhlo růst? A jaký byl jeho vývoj?
-
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Česko se na Mezinárodním strojírenském veletrhu zapojilo mezi země, které aplikují cirkulární ekonomiku. Které firmy již aplikují principy cirkulární ekonomiky?
-
Cirkulární ekonomika přišla do Česka
Co je to cirkulární ekonomika? Jaké jsou příklady z praxe cirkulární ekonomiky? A jak Česko dokáže přeměňovat odpady ve zdroje? A kde jsou naše slabé stránky?
-
Francie nejzadluženějším státem EU? Ale kdeže...
Který stát má nejvyšší veřejný dluh? A jak jsou na tom jejich dluhy ve vztahu k HDP? Jak si vede Česká republika a Slovensko?
-
Ekonomická svoboda v Česku je vysoká
Nejvyšší ekonomická svoboda je v Hongkongu, Singapuru, Novém Zélandu, Švýcarsku a Austrálii. Česko si v mezinárodním srovnání stojí velmi dobře, celkové hodnocení je 23. nejlepší na světě a výsledný index ekonomické svobody je vyšší než např. v Německu, v Norsku, v Japonsku nebo v Rakousku.
-
Trumpovy obchodní války a proměna čínské ekonomiky
Čína se začíná otevírat ostatním zemím a chce více zpřístupnit trh druhé největší ekonomiky. Konkrétně Čína plánuje snížit průměrná dovozní cla u většiny svých obchodních partnerů a to již začátkem října. Slibuje si tak růst dovozů z ostatních zemí za nižší ceny a vyšší konkurenceschopnost, jakmile budou americké dovozy zasaženy zvýšenými dovozními cly, které čínská administrativa zveřejnila 25.9.
-
4 ekonomické fauly Miloše Zemana
Miloš Zeman je často kritizován z mnoha stran a úhlů. Na druhou stranu je znám svojí prostořekostí a nevraživostí vůči novinářům, které napadal i při svém inauguračním projevu. Někdy je Miloš Zeman kritizován oprávněně, jindy jen z principu. My se podíváme na jeho 4 ekonomické fauly, které jako vystudovaný ekonom provedl.
-
Jak je na tom HDP Jihoafrické republiky 24 let po aparheidu?
Jihoafrická republika příští rok oslaví čtvrtstoletí od konce apartheidu. Jak je na tom její ekonomika a HDP? Jaký je státní dluh a nezaměstnanost?
-
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Analytici se shodují, že letos nás čeká rekordní ekonomický růst a také rekordně nízká míra nezaměstnanosti. Ta se teď v srpnu pohybuje kolem přirozené míry nezaměstnanosti.
-
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Tři slova Maria Draghiho (whatever it takes) před 5 lety změnila vývoj evropské dluhové krize.
-
Ekonomika roste, platy a penze ne. Proč?
Ekonomika roste a má růst dál. Jenže na platech to jaksi není vidět. Čím to je? Odborníci se shodují, že nejen v nízké produktivitě práce. Mnozí si například nedokážou říct o vyšší plat.
-
Co je to Carry Trade a oživí inflace zájem o tyto obchody?
Finanční krize, kterou spustil pád investiční banky Lehman Brothers se rozšířila jako smrtelná nákaza do celého světa. Primárně postihla kapitálové trhy a jejich hlavní účastníky - banky, následně se přetavila do komplexních ekonomických systémů. Není divu, že finanční trhy po takovéto události změnily svůj charakter a už skoro nic není tak, jak bývalo. Bohatí soukromí investoři si v prostředí nulových až záporných úrokových sazeb zvykli držet hotovost a sedět na penězích. Po špatných zkušenostech z krize, kdy mnozí ztratili i kalhoty, se straní rizikových aktiv. Finanční nákaza způsobila ztrátu důvěry v bankovní systém. Hotovost držena jen tak na běžných účtech se stala pro mnohé komfortní, hlavně bezrizikovou investicí, na níž v čase deflace neprodělávali.
-
Jak na management restrukturalizací v malé a střední firmě
Restrukturalizace je v odborné literatuře definována různě. Už z názvu institutu lze dovodit, že se jedná o změnu struktury, a to struktury finanční (aktiv a pasiv), organizační, anebo kapitálové (vlastnické). K restrukturalizaci dochází zejména při stagnaci podniku tak, že jsou prováděny radikální strategické změny, aby bylo možno podnik ozdravit. Děje se tak v reakci na probíhající krizi, anebo za účelem takové krizi předejít.
-
8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
-
Kolik nás stojí přírodní katastrofy? Stovky miliard dolarů ročně
Extrémní přírodní katastrofy způsobí v celém světě každoročně škody za 520 miliard dolarů (12,9 bilionu Kč) a dostanou přes 26 milionů lidí pod hranici chudoby. Ve své zprávě o tom dnes informovala Světová banka (SB). Dopad humanitárních a hospodářských škod na chudobu má podle ní mnohem větší rozsah, než se dosud myslelo.
-
USA - prozatím vítěz současného ekonomického vývoje
Ekonomice Spojených států se daří. Důkazem toho je například i rychle posilující dolar. Americká měna proti hlavním světovým měnám, měřená dolar indexem, roste sedmý měsíc v řadě a za tuto dobu zhodnotila téměř o 15 procent. Hodnota indexu se již dostala na úroveň z listopadu roku 2003.
-
Sankce posunou Rusko do recese
Schválené sankce namířené proti finančnímu, energetickému a obrannému sektoru budou mít negativní dopad, více ale v delším horizontu a nepřímo (skrze kanál očekávání, sentimentu, izolace apod.) než přímo.
-
Ekonomická krize byla důsledkem mravní bídy, tvrdí odborník
KOMENTÁŘ | Pojem finanční krize a následná hospodářská recese je nedílnou součástí obchodního i finančního světa od roku 2008. Nyní odborníci hlásí konec recese a zaznamenávají postupný vzestup ekonomiky. Podle Martina Holoubka ze společnosti Activa se však ve skutečnosti krize zdaleka nepromítla do všech odvětví v míře, o jaké se hovořilo. Patří mezi businessmany, kteří vnímají krizi totožně, jako Tomáš Baťa vnímal tu velkou ve 30. letech. Jako důsledek mravní bídy.
-
Vysokoškoláci si zpravidla hledají práci sami. A najdou ji snadněji
Dvaapůlkrát nižší než je národní průměr, byla v roce 2013 nezaměstnanost absolventů vysokých škol. V evidenci Úřadu práce ČR bylo zhruba 3 400 vysokoškoláků s bakalářským, magisterským i doktorským titulem. Méně pak absolventů technických oborů. Z praxe tak vyplývá, že lidé s vyšším vzděláním dnes najdou práci snadněji, i když to někdy trvá déle.
-
Čím dál víc podnikatelů žádá své účetní o manipulaci účetnictví
Pocit morální odpovědnosti mezi podnikateli slábne. Od loňského února se podíl účetních, které podnikatelé žádají o zkreslení finančních výsledků firem, zvýšil z 21 na 27 procent. Recese podle průzkumu Komory certifikovaných účetních stále motivuje podnikatele k manipulaci svých finančních výsledků. Morálka finančního vykazování je nejhorší za uplynulé 3 roky.
-
Evropa se probouzí z recese
Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil první rychlý odhad týkající se druhého čtvrtletí roku 2013 a jeho hospodářské výsledky nejsou pro eurozónu a země Evropské unie vůbec špatné. Ekonomika zemí Evropské unie se vymanila ze skoro rok a půl trvající recese. Od posledního čtvrtletí roku 2011 totiž vykazovala nepřetržitý pokles. Zveřejněné údaje ze 14. 8. 2013 jsou světlejší, než odhady většiny analytiků, které očekávaly maximálně mezičtvrtletní růst 0,2 %. V meziročním vyjádření se však povedlo euro ekonomiku pozvednout o 0,3 %, s čímž analytici nepočítali.
-
Řízení rizika podvodů přináší i v době recese úspory
Podvody patří v Česku i na Slovensku mezi hlavní podnikatelská rizika. Z letošního průzkumu Surveilligence, TPA Horwath a ACCA vyplývá, že pravidelné hodnocení rizik výskytu podvodů provádí pouze pětina českých, resp. třetina slovenských firem. Tento laxní přístup k prevenci podvodů nejenom ohrožuje v době recese finanční zdraví řady společností, ale zároveň skrývá potenciál ke zlepšení jejich hospodaření.
-
Dolar profituje při výběru zisků
Dolar posílil během evropské seance oproti euru i yenu na 0,9423 a 124,54. Dealeři si nejsou jisti dalším vývojem a proto si vybrali část zisků před US seancí.