-
Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?
Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?
-
Maximálně 200 tisíc. Tolik může mít jednotlivec naspořeno, pokud se rozhodne žádat o novou dávku
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo velkou reformu sociálních dávek. Jde o sloučení současných čtyř dávek do jedné. Velkou novinkou je také majetkový test, který se dosud dělal pouze u dávek hmotné nouze.
-
Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
-
Zůstali jste s dítětem sami? O jaké dávky můžete v takové situaci požádat
Situace, kdy se na každodenní péči o dítě podílí pouze jeden rodič, bývá obvykle náročná vzhledem k finanční situaci domácnosti. Obzvlášť když se druhý rodič o dítě nezajímá a nehradí ani výživné. Jaké dávky mohou pomoci v takových případech?
-
Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?
V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
-
Úřad práce začne sám komunikovat se zaměstnavateli a dodavateli energií. Příjemcům dávek odpadne část papírování
Změna zákona o státní sociální podpoře má nově umožnit Úřadu práce, aby si výši příjmů žadatelů o dávku zjistil přímo od zaměstnavatele. Stejně tak si bude zjišťovat výši nákladů na energie.
-
Chráněný účet jako ochrana financí před exekutory, jak ho založit?
Ocitli jste se v dluhové pasti a potřebujete své finance na bankovním účtu ochránit před zásahem exekutora? Založte si chráněný účet, na který se vám nikdo jiný nedostane.
-
Proti nepřiznání příspěvku na péči nebo jiné dávky se můžete odvolat
Žádali jste u Úřadu práce o příspěvek na péči nebo jinou dávku, ale přišel vám dopis se zamítavým stanoviskem? Poradíme vám, jak se můžete odvolat.
-
Jak probíhají mobiliární exekuce v roce 2023?
Bojíte se, že vám exekutor zabaví váš majetek? Co všechno si mohou exekutoři dovolit při mobiliárních exekucích a jaká pravidla začala platit v roce 2022?
-
Kdo může kromě příspěvku na bydlení získat také doplatek?
Ne vždy stačí příspěvek na bydlení k tomu, aby domácnost mohla žít na přijatelné společenské úrovni. Z důvodu různých zdravotních či socioekonomických situací může vzniknout také nárok na doplatek na bydlení. Jaké podmínky je nutné splnit?
-
Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
-
Za koho platí stát zdravotní pojištění?
Zdravotní pojištění nemusí být vždy odváděno z toho, co si daná osoba vydělala prací. Někdo si musí hradit zdravotní pojištění sám, za někoho jej platí stát. Kdo je tedy státní pojištěnec?
-
Vláda plánuje od 1. října zvýšit příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. O které se bude jednat?
V souvislosti s vysokým nárůstem cen zboží a energií se vláda rozhodla zvýšit některé příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. Návrh zákona nyní putuje ke schválení do Poslanecké sněmovny. Kterých příspěvků se novela zákona bude týkat?
-
Jak žádat o příspěvek na školní pomůcky?
S blížícím se koncem prázdnin startují také nákupy školních potřeb. V případě malých dětí, které jdou do školy poprvé, se může částka vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun. Nízkopříjmové rodiny mohou žádat o příspěvek na úhradu školních pomůcek Úřad práce.
-
S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc
Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?
-
Jakým způsobem může zaměstnanec vymáhat nevyplacenou mzdu po zaměstnavateli?
Čekání na vyplacení mzdy od zaměstnavatele se někdy může stát nekonečným. Jak se bránit vůči nezodpovědným zaměstnavatelům a přes jaké orgány vymáhat nevyplacenou mzdu?
-
Zvýšení nezabavitelné částky při exekuci v roce 2022, kolik peněz vám musí exekutor nechat?
Zahájil proti vám věřitel exekuční řízení? Před splácením svých dluhů exekutorovi jen tak neutečete, jejich práva ovšem nejsou nekonečná. Jakou částku vám exekutor nesmí vzít?
-
Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
-
Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
O jaké sociální dávky mohou žádat Ukrajinci prchající před válkou? A mají na to samé nárok i rodiny žijící v Česku, kterým otec odjel bojovat do války?
-
Pomoc pro Ukrajinu: Informace pro ukrajinské občany a přehled veřejných sbírek
Českou republiku zachvátila solidární vlna. Finanční a materiální sbírky, ubytování a další formy veřejné pomoci pro obyvatele Ukrajiny. Pokud vám není lhostejná aktuální situace a chcete Ukrajinu podpořit, podívejte se na nynější formy pomoci. Stejně tak nabízíme přehled pomoci pro zasažené lidi z Ukrajiny, kteří prchají před válkou.
-
Jak zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc kvůli drahým energiím?
Na vysoké ceny za energie lze využít sociální dávku mimořádná okamžitá pomoc. Jak, kde a na co si o ni můžete zažádat?
-
Jaké sociální dávky lze využít při drahých energiích?
Cena elektřiny a plynu prudce stoupla. Lze na pokrytí výdajů využít některé sociální dávky?
-
Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
-
Zvýšení částky příspěvku na živobytí kvůli dietnímu stravování
Pobíráte příspěvek na živobytí a zároveň musíte kvůli zdravotním problémům dodržovat nějakou dietu? V takovém případě vám vzniká nárok na zvýšení částky na živobytí. O kolik?
-
Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?
Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?
-
Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?
Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?
-
Kdy vám mohou zvýšit příspěvek na živobytí?
Příspěvek na živobytí spadá do dávek hmotné nouze. Náleží rodinám nebo jednotlivcům, kteří mají nedostatečné příjmy i majetek. V některých případech se dokonce může zvýšit. Kdy a o kolik?
-
Kdy se (ne)vyplatí pracovat při exekuci?
Každá osoba v exekuci by se měla pokoušet co nejrychleji splatit své dluhy. Tou nejzákladnější možností, jak na to, je samozřejmě vydělávat. Ne vždy je to ale pro dlužníka z hlediska příjmů výhodné. Kdy vám zůstane víc peněz bez práce?
-
Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
-
Až přes 50 000 Kč s dávkou mimořádné okamžité pomoci. Za jakou cenu ale?
Váš dům zničila povodeň? Nemáte, kde bydlet? Nenajdete peníze na jídlo a ani na léky? Nedosáhnete na běžné sociální dávky? Dostali jste se do hmotné nouze a čeká vás nezbytný jednorázový výdaj? Pak si zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
-
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Neplatí vám na děti? Pravidelně zapomíná na vyživovací povinnost stanovenou soudem? Nedává vám sumu, na které jste se dohodli? Nad neplatiči lze vyzrát poměrně snadno, jen to nesmíte nechat jen tak.
-
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Nad hodinovou sazbou průměrného právníka by nejeden zaplakal. Přesto mohou nastat situace, kdy za advokáta platit nebudete anebo dostanete slevu. Jak to?
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Jak pomůže stát lidem poškozeným povodněmi?
Řada míst v České republice byla zasažena povodněmi. Kvůli živelní katastrofě se někteří lidé mohou dostat do nesnází. Stát je připraven jim pomoci – prací na místě při odstraňování následků, penězi nebo poradenstvím. Výplata dávek není nijak ohrožena, MPSV situaci průběžně sleduje.
-
Mezinárodní „den bez dluhů“ a houkající houba
Češi celkem dluží 1,3 bilionu korun. To je víc než celý letošní státní rozpočet. Milión exekucí ročně není tedy nic překvapivého. Šetřit se nám zkrátka nechce. Pomoci nám může už jen jedno – muchomůrka. PÁTEČNÍ GLOSA