-
Jak zjistit, za kolik byla prodána nemovitost? Provedeme vás krok za krokem
Zajímá vás, za kolik byla prodaná určitá nemovitost? Taková informace je veřejná a lze ji jednoduše zjistit z katastru nemovitostí. Připravili jsme pro vás návod, jak na to.
-
Za jakých okolností se může účastník smlouvy domáhat jejího zrušení nebo dorovnání plnění?
Jak značný musí být „hrubý nepoměr vzájemných plnění“, které si účastníci pro jednoho z nich nevýhodné smlouvy dohodli, aby šlo o neúměrné zkrácení zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo na zrušení smlouvy?
-
Některé nemovitosti už za pár dní propadnou státu
Po Novém roce řada nemovitostí propadne do vlastnictví státu. Pokud patříte mezi ty, kterým něco takového hrozí, měli byste okamžitě začít jednat, pokud o svůj majetek nechcete přijít.
-
Co je smluvní pokuta, jaká jsou pravidla pro její dohodnutí a jak ji snížit?
Jak určit výši smluvní pokuty, aby byla účinná a nebyla nepřiměřená? Co musí udělat dlužník, aby ji nemusel platit celou, i když původně souhlasil a neuvědomil si důsledky?
-
Co jsou to nepojmenované smlouvy a nač si dát při jejich uzavírání pozor?
To, že je smlouva nepojmenovaná, protože ji nezná žádný zákon jako smluvní typ, neznamená, že nemá název: Můžete jí totiž dát svůj vlastní, ale skrývá to rizika. Jak se pak řeší spory vyplývající z neplnění takových smluv?
-
Smlouvy se musejí dodržovat, jinak nastupují sankce. Kdy to neplatí?
Kdy smlouvy nemusejí být dodržovány a můžete bez trestu odstoupit? Kdy se lze ze smlouvy vyvázat bez postihu, nebo aspoň dosáhnout zmírnění povinností?
-
Co hrozí, když prodáte auto a nezměníte vlastníka v registru
Za neuskutečněný nebo nedokončený převod vozidla na nového vlastníka hrozí pokuta. Problémy pak vznikají například i při placení nákladů za odtah a uskladnění vozidla při špatném parkování. Kdo je zaplatí?
-
Jakými způsoby ochránit smlouvy proti inflaci
Jste firma, která začíná řešit sestavení obchodní smlouvy, a přemýšlíte, jak v ní ošetřit případné navyšování cen, když inflace neustále stoupá? Máme pro vás tři tipy.
-
ES Katalog - 4 minuty nepozornosti za 6 tisíc Kč
Šmejdi si opět našli nový směr, jak obírat důvěřivé lidi, a to prostřednictvím bezvýznamné reklamy na jejich webových stránkách, kterou může internetovou reklamou neznalý člověk považovat za seriózní nabídku od společnosti Seznam.cz. Jak se takovým praktikám bránit? Musíte fakturu zaplatit?
-
Špatné jídlo v restauraci? Nepřecházejte to mlčením
Těšili jste se, že se dobře najíte a napijete. S partnerem jste si tedy vyšli do restaurace a očekáváte jen to nejlepší. Ale všechno je jinak. Personál je líný a kuchař taky nemá zrovna dobrý den. Jinými slovy obsluha mizerná, jídlo vám nechutná. Řešení existuje, protože i jídlo se dá reklamovat.
-
Stěhujete se? Podívejte se, jak neudělat chybu při přepisu energií
Když se stěhujete, jednou z mnoha věcí, kterou musíte vyřídit, je přepis energií. Nevyhnete se vyplňování formulářů a žádostí či dokládání dokumentů. Na co nezapomenout? A jak se vyhnout pokutě, kterou si někteří dodavatelé mohou naúčtovat?
-
Do kdy je třeba podat přiznání k dani z nabytí nemovitosti?
Prodávali jste dům a přemýšlíte, jestli se vás týká zdanění? Anebo jej kupujete a přemýšlíte, co vše bude třeba zaplatit? Na koho se tato daň vztahuje?
-
Jak správně sepsat a podat petici
Chcete u příslušného orgánu prosadit nějaký požadavek, ale nevíte, jak na to? Něco může řešit stížnost, větší váhu má ovšem petice. Jak ji sepsat a kde ji podat?
-
Prodáváte bydlení přes realitku? Kontrolujte, co podepisujete
Jestliže se rozhodnete prodat byt přes realitku, nezávazně se můžete domlouvat ústně, ale vše pak nechte sepsat do smlouvy o zprostředkování prodeje. Bez písemného ujednání do podobného obchodu určitě nejděte.
-
Co musíte vědět o rezervačním poplatku u nemovitosti, než podepíšete smlouvu?
Rezervační poplatek požaduje plno realitních kanceláří a často vyjde i na statisíce. Co bychom o něm ale měli vědět, než podepíšeme rezervační smlouvu?
-
Mám hypotéku, ale už ji nechci. Co můžu udělat?
Vzali jste si hypoteční úvěr, ale naskytly se náhlé problémy, kvůli kterým nebudete moci splácet? Stěhujete se za prací jinam anebo se vám naskytla příležitost koupit lepší nemovitost? Pak pořádně zvažte všechny možnosti. Je jich hned několik.
-
Vybíráte dodavatele? Těchto 5 věcí si ověřte, než podepíšete smlouvu
Když měníte dodavatele elektřiny nebo zemního plynu, nezaměřujte se jen na úsporu. Důležité jsou také obchodní podmínky nebo bonusy, které vám nová společnost nabídne. Na co si konkrétně dát pozor?
-
Vadná kniha? Reklamujte ji
Ke knížkám možná chováte respekt a dáváte přednost raději čtení z webu nebo čtečky. Přesto se ale ke koupi knihy rozhodnete. A právě váš výtisk je vadný. A přitom knížka nestála zrovna málo peněz. Co teď? Řešením je reklamace.
-
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Nad hodinovou sazbou průměrného právníka by nejeden zaplakal. Přesto mohou nastat situace, kdy za advokáta platit nebudete anebo dostanete slevu. Jak to?
-
Měníte dodavatele? Než podepíšete smlouvu, promyslete těchto 10 věcí
Léto je ideální čas na změnu dodavatele. Než se čas přehoupne do topné sezóny, můžete odebírat elektřinu a zemní plyn levněji. Abyste změnou dodavatele opravdu ušetřili, vybírejte obezřetně. Tady je 10 věcí, které byste rozhodně měli promyslet.
-
Jak na koupi nemovitosti? Pozor na důkladné ošetření smluvních podmínek
Při koupi bytu či domu podepisuje kupující s prodávajícím nebo realitní kanceláří v průměru tři až čtyři smlouvy. Dobře napsané smlouvy bez skrytých právních vad jsou v celém procesu koupi reality klíčové – do budoucna vás mohou ochránit před ztrátou peněz nebo bydlením v nemovitosti ve špatném stavu. Zrádnost právních vad spočívá mj. v tom, že se mohou projevit až s odstupem času, dlouho po zaplacení kupní ceny. Jak se ve smlouvách vyznat a neudělat při podpisu chybu?
-
Přebytek cukru se zvýší
Světová produkce cukru dosáhne v produkčním roce začínajícím v říjnu rekordní úrovně 138,3 milionů tun, což představuje vzestup o 3,8 %.
-
Report z pražské burzy (Fio)
O pozornost investorů se dnes dělila elektrárenská společnost ČEZ a Unipetrol. Celkově však aktivita zbývající části trhu zůstala na minimální úrovni a při zobchodovaném objemu kolem 450 mil. Kč zavíral systém SPAD měřený indexem PX-D se ztrátou 0,67 % na 1253 bodech.