Štítek nákup nemovitosti

Nákup nemovitosti je v podstatě koupě nemovité věci, např. tedy domu, bytu, pozemku nebo garáže. Kupující musí podepsat kupní smlouvu, uhradit kupní cenu prodávajícímu a následně také odvést daň z nabytí nemovitosti.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Počítá se do nákladů na bydlení i hypotéka, když chcete požádat o příspěvek na bydlení?
    Zjednodušení žádosti o příspěvek na bydlení má za následek to, že o něj žádá čím dál více lidí. Co všechno se počítá do nákladů na bydlení a lze do nich započítat i hypotéku?
  • Podat přiznání k dani z nemovitých věcí musíte do 31. ledna 2024
    Pořídili jste si nemovitost? Do 31. ledna 2024 musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a do 31. května 2024 ji musíte zaplatit. Jak podat daňové přiznání a zaplatit daň? Jaký je její výpočet? Kdy vám hrozí pokuta?
  • Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?
    Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?
  • Daň z nemovitostí v roce 2024: na podání přiznání máte necelé 4 týdny
    Kdo musí podat v roce 2024 daňové přiznání k dani z nemovitostí? Kdy musíte daň zaplatit? Podívejte se na formulář k dani z nemovitých věcí a vypočítejte si daň z nemovitých věcí.
  • Proč bude muset v lednu nově podat řada lidí přiznání k dani z nemovitých věcí?
    Konsolidační balíček přinesl řadu změn v oblasti daně z nemovitých věcí. Některé pro vlastníky nemovitostí znamenají povinnost v lednu podat daňové přiznání. Jiným se přiznání podat vyplatí kvůli novému nároku na osvobození.
  • Jak financovat nákup družstevního bytu?
    Uvažujete o koupi družstevního bytu, ale nevíte si rady s financováním? Lze nákup hradit prostřednictvím hypotéky? Ano, ale má to jeden velký háček.
  • Jak vypořádat rozvod, když nemovitost jednoho z manželů splácela hypotéka ze společných prostředků?
    Občanský zákoník souvislosti majetku při rozvodu řeší jen rámcově, stroze, nekonkrétně – musely ji zodpovědět až soudy. Jeden z manželů si může odnést po rozvodu plně, nebo hodně vyplacenou nemovitost a druhý nic. Proč tomu tak je?
  • Klienti využívající advokátních úschov získají větší kontrolu nad svými financemi
    Česká advokátní komora změnila s účinností od 23. července 2023 pravidla pro provozování advokátních úschov. Přijetím nových opatření chce zmírnit počet případů, kdy dochází ke zpronevěře klientských financí ze strany advokátů.
  • Jak to bude letos s platbou daně z nemovitostí?
    Podali jste v lednu daňové přiznání a letos budete prvně platit daň z nemovitostí? Do kdy zaslat peníze a budete na platbu nějak upozorněni?
  • Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze
    Pokud skončí státní podpora stavebního spoření, skončí i levné úvěry ze stavebního spoření, říkají šéfové 5 českých stavebních spořitelen, kteří se sešli v polovině března 2023 v sídle České bankovní asociace v Praze.
  • Smutné prvenství Čechů: Nejhorší v možnosti koupit nemovitost. Kýžený propad cen se nekoná
    Pomohla inflace a hypoteční krize snížit ceny nemovitostí? Kolik musíte vydělávat, abyste si pořídili 3+kk v novostavbě a ve starší zástavbě?
  • Jak na daňové přiznání, když jste zaměstnanci a pronajímáte nemovitost?
    Máte zaměstnání a přivyděláváte si pronájmem bytu nebo domu? Jak správně vyplnit daňové přiznání a na co dát pozor?
  • Jak je to se zdaněním příjmu z prodeje nemovitosti?
    Prodali jste loni byt, dům nebo pozemek a přemýšlíte, zdali jej budete muset uvést do letošního daňového přiznání a odvést z něj daň z příjmů? A jak je to s časovým testem o délce 10 let?
  • Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
    Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
  • Stavíte či rekonstruujete? (Ne)musíte do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?
    Zahájili jste loni stavbu domu či rekonstruujete nemovitost? Změnili jste charakter pozemku tak, abyste na něm mohli začít letos stavět? Musíte podat daňové přiznání?
  • Nová zelená úsporám Light startuje. Lidé s nižšími příjmy mohou získat peníze za drobnější úpravy i zpětně
    Dělali jste na domě menší úpravy, které mají přispět k energetické úspoře? Můžete na ně i zpětně získat dotaci. Podávání žádostí dnes startuje. Kdo dostane peníze z nového programu?
  • Rozhovor: Jaké jsou nejčastější chyby při darování nemovitosti?
    Jakých chyb se vyvarovat při darování nemovitosti? Může dárce podmínit darování nemovitosti investicemi do nemovitosti? Co se stane, když podmínky nejsou splněny, či jsou splněny s výhradami?
  • Rozhovor: Jak na darování nemovitosti a zajištění dožití dárce v nemovitosti
    Jak na darování nemovitosti? Jak si zabezpečit dožití v darované nemovitosti? Jaké jsou výhody darování nemovitostí oproti dědění nemovitosti?
  • Proč při nákupu nemovitosti uzavřít rezervační smlouvu?
    Kupujete nemovitost na hypotéku? Pokud ano, raději trvejte na uzavření rezervační smlouvy. Ochrání totiž nejen vás, ale i majitele nemovitosti. Jak a proč?
  • Jak darovat nemovitost?
    Chystáte se darovat nemovitost? Jak na to? Co musíte splnit? Je výhodnější darování, či dědění nemovitosti? Co musí obsahovat darovací smlouva?
  • Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?
    O tepelných čerpadlech koluje řada mýtů a prodejci se také občas ve svém tvrzení mohou rozcházet. Jaké tedy použít tepelné čerpadlo na vaší stavbě či pozemku?
  • Jak si vyřídit výpis z katastru nemovitostí online?
    Obíhání úřadů je otrava a v Česku se pomalu začíná přecházet na online vyřizování různých tiskopisů a dokumentů. Výpis z katastru nemovitostí i další tiskoviny lze získat snadno a rychle elektronicky. Jak na to?
  • K čemu slouží advokátní úschovy při prodeji nemovitosti?
    Advokátní úschovy lze využít pro ochranu finančních prostředků, cenných papírů i jiného majetku. Z jakého důvodu se sjednávají a jaké náležitosti si klient musí pohlídat?
  • Jak se daní rozestavěná stavba? A jak postupovat po kolaudaci?
    Daňové přiznání k dani z nemovitosti se musí podat do konce ledna. V případě, že jste měnili stav či počet vašich nemovitostí. Jak je to se zdaněním při rozestavěné stavbě? A kdy se musí podat daňové přiznání po kolaudaci nemovitosti?
  • Jaká je budoucnost bydlení v případě nové koaliční vlády?
    Zlepšení dostupnosti bydlení bylo jedním z velkých témat programů politických stran, které v letošních volbách do poslanecké sněmovny bojovaly o přízeň voličů. Na pokus o sestavení vlády nyní čeká vítězné uskupení dvou koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Piráti a Starostové. Zvýhodněné hypotéky na startovací byty, bezúročné státní půjčky pro mladé rodiny, zkrácení odpisové doby pro investory do výstavby, podpora nákupu a bourání zchátralých budov v centrech měst či digitalizace a zefektivnění procesů stavebních řízení. To a mnoho dalšího je potenciální budoucnost občanského bydlení, pokud koalice vládu úspěšně postaví a dodrží své sliby.
  • Co byste měli vědět o realitní úschově při nákupu nemovitosti?
    Budete v blízké době kupovat nemovitost? Kvůli ochraně financí se určitě budete poohlížet po úschově peněz, abyste ochránily své finance při nákupu tak drahé věci, jakou bezesporu nemovitost je. Můžete však svůj majetek vložit do úschovy realitní kanceláře?
  • Jakou zvolit úschovu peněz při nákupu nemovitosti?
    Budete v blízké době kupovat nemovitost? V takovém případě určitě přemýšlíte nad vhodnou úschovou peněz. Pojďme se tedy společně podívat, jaká pro vás bude nejvhodnější, ale i na to, jaká nesou úschovy rizika.
  • Kolik stojí průkaz energetické náročnosti budov a kdy ho potřebujete?
    Budete prodávat anebo pronajímat nemovitost? V takovém případě si budete muset nechat vyřídit PENB. Co to je, kolik stojí a proč ho vlastně při prodeji nebo pronájmu domu či bytu potřebujete?
  • 5 rad při nákupu nemovitosti a ochraně budoucího majetku
    Ceny nemovitosti stále rostou, přičemž se společně s tím i zvyšuje poptávka. Mnoho lidí navíc hledá k nákupu chatu nebo chalupu. Co si ale při nákupu pořádně prověřit?
  • Výstavba domu ze dřeva, cihel, nebo tvárnic: Co má jaké (ne)výhody?
    Budete stavět dům a rozhodujete se nad tím, jakou technologii výstavby zvolit? V článku se společně podíváme na to, jaké jsou u nás nejčastější druhy výstaveb, ale i jaké s sebou nesou výhody a nevýhody.
  • Koupě, darování a dědění nemovitosti versus daně
    Jaké daně musíte odvést při koupi, darování a dědění nemovitosti? Kdy jste od daní osvobození? Daň dědická, darovací, daň z nabytí a převodu nemovitosti
  • Vyplatí se investice do nemovitosti?
    Pandemie covidu-19 nezastavila růst cen nemovitostí, ani neoslabila poptávku po bytech jakožto investičním nástroji. Spíše naopak, stále více Čechů vnímá investici do nemovitosti jako jeden z mála bezpečných a racionálních způsobů, jak zhodnotit úspory. Kvalitní nemovitosti v žádaných lokalitách se ale prodávají okamžitě a prodlužující se vyřizování hypoték může zkomplikovat situaci investorům, kteří potřebují jednat rychle. Na trhu však existují i speciální investiční hypotéky poskytované v řádu dnů. Investovat do čehokoliv jen kvůli obavám z ujíždějícího vlaku ale není podle odborníků rozumné. Nemovitosti nejsou automaticky zlatým dolem.
  • Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti
    Procházíte se vaší vískou, či městem a rádi byste zjistili, kdo je majitelem opuštěného domku? Nebo kdo vlastní půlku obce? Či na koho váš prarodič přepsal všechny pozemky?
  • Advokátní úschova peněz při převodu nemovitosti chrání kupujícího i prodávajícího. Může vám ji nabídnout i sama realitní kancelář?
    Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?
  • Od kdy se vám začnou počítat sankce za pozdní odevzdání daňového přiznání?
    Vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání k dani z nemovitosti anebo k dani z příjmu fyzických osob? Jak jistě víte, lhůta, do kdy formulář odevzdat, se v obou případech prodloužila. Od kdy vám ale hrozí sankce, pokud přiznání nestihnete podat ani do této doby?
  • Od kdy se prodlouží časový test u příjmů z prodeje nemovitosti na 10 let?
    Pokud v jednom roce prodáte nemovitost, další rok ji musíte uvést do daňového přiznání a příjem z prodeje zdanit. Není to však ve všech případech. Jak dlouho musíte nemovitost vlastnit, abyste peníze po následném prodeji danit nemuseli?
  • Můžete si z daní za úroky odečíst maximálně 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
    Plno lidí, kteří uplatňují daňový odpočet hypotéky, anebo jej bude letos uplatňovat prvně, nemá v této problematice jasno. Kolik si tedy můžete maximálně odečíst? Platí pro vás jako maximum 300 000 Kč, nebo jen 150 000 Kč?
  • Na co se dívat, když chceme koupit pozemek?
    Přemýšlíte o koupi pozemku a nevíte, jak vybrat z nabídek a inzerátů ten správný? Jaké faktory ovlivňují ceny pozemků a na co je třeba dát při výběru pozor?
  • Daně 2021: kdy podat a kdy zaplatit?
    Začátkem každého roku bilancujeme a účtujeme ten rok minulý. A hlavně je na čase se vypořádat se státem a zaplatit daně. Víte, jaké přesně jsou termíny pro daňová přiznání a zaplacení daní?
  • Jak je to s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví po 1. 1. 2021?
    Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči družstvu. Převody byly původně možné jen do konce roku 1995, lhůta se ale postupně prodlužovala až do konce roku loňského. Ten se ovšem kvůli koronaviru nevyvíjel podle očekávání a některá družstva se proto rozhodla lhůtu prodloužit.
  • Kalkulačka od Reado vypočítá cenu nemovitosti rychle i podrobně
    Jak snadno zjistit odhad ceny nemovitosti? Jde to online a zdarma? Co je k tomu potřeba znát? V jakých případech je potřebné znát odhad ceny nemovitosti?
  • Jaká rizika vás mohou potkat, když máte nemovitost ve spoluvlastnictví?
    Spoluvlastnictví třeba v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Příklady z praxe ale ukazují, že hrozí i možnost, kdy jeden ze spoluvlastníků o svůj podíl přijde, což dokazuje nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu. Dle advokáta Pavla Strnada z AK Polverini Strnad by nemovitost měla mít ideálně pouze jednoho vlastníka. Proto je dobré vyřešit právní ochranu majetku včas a vypořádat tak spoluvlastnictví nebo smluvně upravit pravidla jeho fungování a tím těmto situacím předcházet – právě spoluvlastnictví dědiců totiž často vyvolává spory.
  • Kdy potřebujete výpis z katastru nemovitostí?
    Výpis z katastru nemovitostí je třeba i v případech, kdybyste to možná nečekali. Jak jej snadno získat a kolik vás to bude stát? Kde najdete informace o tom, že nemovitost je v exekuci?
  • Předkupní právo se zrušilo. Co to pro vás znamená?
    Novela Občanského zákoníku zjednodušila prodej podílu na nemovitostech. Platná je již čtrnáct dní. Co se pro prodávající změnilo?
  • Jaké doklady budete pro zahájení stavby domu? A kam pro ně?
    Chystáte se začít stavět dům a nevíte, jaké povolení potřebujete? Podívejte se na výčet dokladů a potvrzení, které budete ke stavebnímu povolení potřebovat.
  • 11 příjmů, ze kterých neplatíte sociální pojištění
    Někteří zaměstnanci i OSVČ odvádí právě na sociálním pojištění nejvíce peněz z dosaženého hrubého příjmu. Z některých příjmů se však v praxi sociální pojištění vůbec neplatí, přestože mohou podléhat dani z příjmu fyzických osob. Podívejme se na deset takových vybraných příjmů. 
  • 7 otázek na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a daňových odpočtů úroků z hypotéky
    Na úterní tiskové konferenci po jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová uvedla, že usiluje o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Osoby, které však o koupi nemovitosti uvažují, by neměly předčasně jásat. Společně s tím chce také zrušit další, finančně výhodnou daňovou záležitost.
  • Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?
    Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
  • Jsou cenové mapy dostačující pro tržní odhad ceny nemovitosti?
    Cenové mapy jsou v dnešní době jednou z možností, jak určit tržní odhad nemovitosti. Jedná se ale o vhodný způsob? Co může špatný odhad ceny způsobit a jaký nástroj pro její zjištění využít?
  • Homestaging aneb jak prodat i pronajmout za vyšší cenu
    Zvažujete prodej či pronájem své nemovitosti, ale jste si vědomi, že skýtá mnoho nedostatků? Máte na výběr: buď zainvestujete do rekonstrukce, nebo půjdete s nabízenou cenou dolů. Rovněž můžete využít tzv. služby „homestaging“, která se osvědčila jako velice efektivní prostředek k rychlému a zároveň profitabilnímu prodeji nemovitostí. Rozhodně homestaging nepodceňujte, tato služba už dávno není určená jen luxusním nemovitostem, naopak se v posledních letech stává nezbytnou součástí procesu přípravy prodeje i pronájmu realit.
  • 5 nejčastějších otázek k 100% nárustu poplatku za vklad do katastru nemovitostí
    Zdvojnásobení poplatků na katastru bylo součástí vládního návrhu daňového balíčku. V prosinci ještě svitla naděje, že ke zvýšení poplatků na katastru nedojde, protože Senát zákon zamítl. Sněmovna následně Senát ještě v prosinci přehlasovala a zákon tak platí.
  • Jaké byty se kupují nejvíce a za kolik?
    Poptávka po malých bytech se extrémně zvýšila, na což reagují developerské společnosti. V hlavním městě se dokonce zmenšila i průměrná podlahová plocha nejmenších bytů. Jaké byty se však nejčastěji prodávají v Brně a ostatních větších městech republiky?
  • Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
    Daň z nemovitých se platí každoročně, tak se podívejte, jak se počítá a jaké políčka máte vyplnit v daňovém přiznání, které musíte do konce ledna podat.
  • Zákon o realitním zprostředkování: co znamená jeho novela pro klienty?
    Český realitní trh čeká v tomto roce řada změn. Prezident podepsal zákon o realitním zprostředkování, jehož hlavním záměrem je vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Jaké změny můžete očekávat?
  • Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává do 31. ledna 2020
    Nabyli jste v roce 2020 nemovitost? Kterých nemovitostí se daň týká? Do kdy musíte podat daňové přiznání a zaplatit daň?
  • Dosáhli by mladí na hypotéku snáz po zmírnění pravidel ČNB?
    Dosáhnout na vlastní bydlení je pro mladé rodiny obtížnější než kdykoliv dříve. Usnadní jim koupi vlastního bydlení zmírnění podmínek u hypoték? Jaké ještě mají možnosti, pokud nemají, ale i mají nějaké úspory a touží po vlastním domu nebo bytě?
  • Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se zdraží od 1. ledna o 100 %
    Od Nového roku si pravděpodobně za vklad do katastru nemovitosti připlatíte, tak neváhejte se změnami údajů v katastru. Jak vysoký bude poplatek? A proč se zvyšuje?
  • 5 příkladů, kdy nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti
    Daň z nabytí nemovitosti bude platit i příští rok, Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát. Podívejte se na příklady, kde se této dani vyhnete a budete od ní osvobozeni.
  • Daň z nemovitosti online z pohodlí domova. Jak na to?
    Papírovým složenkám již dávno odzvonilo, a na tuto skutečnost postupně přichází i státní správa. Je to totiž už pár let, co byla pro část těch, kteří vlastní nějaký dům, byt či pozemek, zřízena zcela nová služba, díky níž se mohou tito lidé dostat k informacím o dani z nemovitosti a následně ji rovněž vyřídit z pohodlí svého domova. Co je pro to potřeba udělat?
  • Sazby hypoték se obloukem vracejí ke 2 procentům
    Hypoteční sazby již několik měsíců klesají, bez ohledu na to, že ČNB se snaží svou měnovou politikou držet sazby spíše výše. Jak je to možné? A kam se budou vyvíjet sazby v následujících měsících?
  • Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
    Jaké doklady vyřídit před a po demolici? Kdy vám bude hrozit pokuta? A které úřady musíte kontaktovat?
  • Chcete ochránit svůj nemovitý majetek? Může vám pomoci svěřenský fond
    Zájem o svěřenské fondy posledních několik let neustále stoupá. Lidé do něj navíc začali vkládat i nemovitosti. Jak funguje svěřenský fond a co se stane s vloženým majetkem?
  • Jakým způsobem spořit na důchod?
    Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.
  • Lze získat dodatečné stavební povolení?
    Myslíte si, že vám nemůžou nakázat, abyste zbourali dům, který si tak pracně stavíte? Pak jste na omylu. Pojďme se společně podívat, kdy vám může úřad přikázat odstranění stavby a jak sehnat dodatečné stavební povolení.
  • Developerská skupina Contera a TPG Real Estate Partners uzavírají strategické partnerství.
    Cílem strategického partnerství je využívat vzájemné možnosti k investičním příležitostem v oblasti průmyslových nemovitostí a realizovat developerské projekty ve střední Evropě.
  • Rozhovor: Je možné, že budou zrušeny zpřísněné podmínky pro hypotéky?
    Chtěli byste si v blízké době zkusit zažádat o hypotéku, ale nevíte, zdali se vyplatí čekat na pokles cen nemovitostí? Dá se vůbec v budoucnu nějaký očekávat? To si přečtěte v našem rozhovoru.
  • Na co nezapomenout při předání zakoupené nemovitosti?
    Koupili jste si dům nebo byt? Hypotéka, platba a smlouva jsou vyřízeny a vám už nezbývá nic jiného, než si nemovitost převzít? Přečtěte si, na co byste při předání rozhodně neměli zapomenout.
  • Chcete prodat nemovitost prostřednictvím realitky?
    Máte nemovitost a chcete ji prodat. Samozřejmě, že by to měl být výhodný prodej. Jak to udělat, abyste byli spokojení a neměli z transakce zahořklý nebo ukřivděný pocit?
  • Vyplatí se vám pojištění proti neschopnosti splácet?
    Sjednáváte si s bankou hypotéku a ta vám nabízí i pojištění proti platební neschopnosti? Jedná se o zbytečnost, anebo se skutečně vyplatí? A co všechno vlastně bude krýt?
  • Jak koupit na hypotéku nemovitost v dražbě nebo aukci
    Chcete letos kupovat nemovitost? Plno lidí zkouší internetové aukce a dražby, které se začínají těšit čím dál větší oblibě. Lze v nich ale koupit dům či byt na hypotéku?
  • Čím dál oblíbenější realitní aukce: co od nich očekávat?
    Chcete si koupit nebo prodat nemovitost a makléři vás lákají na realitní aukce? Na čem stojí jejich princip? A budou spíš výhodné pro kupujícího nebo pro prodávajícího?
  • Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
    Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.
  • Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
    Vyplňování úředních dokumentů, natož daňového přiznání, je otrava, nicméně náš návod vám ukáže, jak v pěti krocích vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
  • Banky loni poskytly hypotéky za více než 220 miliard. Hypotéky již nezdražují
    Objem sjednaných hypoték v prosinci meziročně klesl o 25,8 %. Necelých 15 miliard již nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. Úrokové sazby hypoték přestaly růst a některé banky dokonce oznámily snížení sazeb.
  • 11 otázek, které můžete mít k dani z nemovitosti, a odpovědi na ně
    Daň, kterou mnozí podávají jen jednou za život. Daň, u které vás neotráví ani tak její výše, jako její administrativní náročnost. To je daň z nemovitých věcí, jež musí být podána do konce ledna. Na daňové přiznání tak máte ještě dva týdny.
  • Růst cen bytů nekončí. Dostupnost bydlení se dál zhoršuje
    Průměrná cena bytů před třemi měsíci překonala hranici 3 milionů korun a bohužel ani v prosinci se růst tohoto ukazatele nezastavil. Výsledkem je další zhoršení dostupnosti bydlení.      
  • Hypotéky 2019: Co všechno nově musíte splnit? Jak zlepšit svoje šance?
    Od října minulého roku se výrazně zpřísnila pravidla pro poskytnutí hypotéky. Abyste mohli o hypotéku vůbec požádat, musíte mít nově naspořeno více peněz z vlastního. Kromě výše čistého měsíčního příjmu je také zásadní, zda máte dluhy jinde.
  • Hypotéka jako luxus, který si dovolí málokdo
    Rostou hypoteční sazby, rostou ceny nemovitostí a také se loni zpřísnily podmínky pro hypotéky. Takže kdo si může hypotéku vůbec dovolit?
  • Klesnou s přísnějšími hypotékami ceny nemovitosti? Kde to platí a kde nikdy nebude?
    Počet lidí, kteří žádají o hypoteční úvěr, poklesl zhruba o pětinu. Stojí za tím přísnější podmínky České národní banky pro schvalování hypoték. Postupně se zvyšují i úrokové sazby a přibližují se třem procentům. Povede to i k menšímu zájmu o nemovitosti? Kde ceny bytů a domů klesnou? A kde k tomu možná nikdy nedojde?
  • Jak prodat byt co nejdráže? Nepodceňujete profesionální fotky a home staging
    Chcete byt prodat co nejdráže? Pak se určitě soustřeďte ta to, jak ho budete prezentovat! Neváhejte investovat do home stagingu a také do profesionálního fotografa. Pak to zvládnete i bez realitky!
  • 5 případů, kdy se neplatí daň z příjmu z prodeje nemovitosti
    Prodáváte nemovitost? Tak to určitě víte, že utržené peníze bude třeba řádně zdanit. Anebo ne? Podívejte se s námi hned na 5 případů, ve kterých se daň z příjmu z prodeje nemovitosti rozhodně platit nemusí.
  • Jak se vyznat v realitních inzerátech při hledání nemovitosti
    Při hledání nemovitosti stále většina lidí využívá služeb realitních kanceláří. Vyznáte se ale dobře ve zkratkách z inzerátů? Mnoho Čechů u některých stále tápe.
  • Od 1. října se zpřísňují podmínky k získání hypotéky!
    Od 1. října se opět zpřísňují podmínky a my vám ukážeme, co vše musíte nově splnit, abyste získali hypotéku. Kolik mít ušetřeno a jakou mít mzdu? Jaké jsou sazby hypoték? A co státní půjčka?
  • Jak sepsat žádost o rozvod a kde ji podat?
    Jak a kde se podává žádost o rozvod? A kolik to vlastně stojí? Můžete si ji sami sepsat sami anebo budete potřebovat právníka? Odpovědi najdete v našem článku.
  • Jak pořídit nemovitost v exekuci?
    Koupit nemovitost od vlastníka společně s exekucemi je velký risk, protože nikdy nemáte jistotu, který dluh na vás vyskočí. Ale tento risk může přinést zisk v podobě levně získané nemovitosti. Jak na tento nákup? A na co si dát pozor?
  • 5 kroků k pořízení nemovitosti v exekuci či dražbě
    Chcete koupit levně nemovitost v exekučním řízení a nevíte jak na to? Na co si dát pozor? A jak probíhá celé exekuční řízení nemovitosti?
  • Jak ve 3 krocích koupit nemovitost na vlastní pěst
    Hledáte nemovitost, ale nechcete dávat desetitisíce realitce? Jak na koupi nemovitosti na vlastní pěst? Na co si dát pozor v kupní smlouvě?
  • Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?
    Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?
  • Krátkodobé pronájmy jsou v módě. Kolik vynášejí majitelům nemovitostí?
    Krátkodobých pronájmu v Česku stále přibývá. Vynášejí ale vůbec majitelům nemovitostí? A co rozhodně neopomenout, pokud byste i vy chtěli takto začít podnikat?
  • Prodáváte bydlení přes realitku? Kontrolujte, co podepisujete
    Jestliže se rozhodnete prodat byt přes realitku, nezávazně se můžete domlouvat ústně, ale vše pak nechte sepsat do smlouvy o zprostředkování prodeje. Bez písemného ujednání do podobného obchodu určitě nejděte.
  • Očima právníka: jak bezpečně na rezervační poplatek u nemovitosti
    Chce po vás realitní makléř, abyste zaplatili rezervační poplatek za nemovitost? Pak buďte na pozoru. Plno lidí už o něj takto přišlo. Jak by mělo složení rezervačního poplatku vypadat v praxi podle právníka?
  • Kdy ceny nemovitostí klesnou? Zeptali jsme se finančního odborníka
    Máte v plánu kupovat dům nebo byt, jenže vám ceny nemovitostí příjdou hodně vysoké? Nevíte, jak financovat vlastní bydlení, když nemáte nic našetřeno? Víme hned o několika řešeních.
  • Syndrom nemocných domů (16)
    Kvalita životního prostředí nás zajímá stále víc také proto, že už nejde jen o výfuky aut, pálení PET láhví v kamnech, nebo černě kouřící komíny spalovny. Sami se obklopujeme, nebo třeba stavíme z materiálů, které sice prošly bezpečnostními testy, ale pokud je jich víc, nedokážeme říct, zdali nejsou komplexně nebezpečné. I to se týká problematiky nemocných domů, a jak se zdá, zcela zásadně to ovlivňuje naše zdraví.
  • Průvodce investičním světem
    V době, kdy se roční inflace pohybuje okolo 2 %, je rozumné investovat a nenechat své úspory ležet ladem. Možností k investování a zhodnocení peněz existuje spousta. Vybrali jsme pro vás šest investičních variant. Která bude pro vás ta nejvýhodnější?
  • Prodej nemovitosti s realitkou: co byste měli vědět o provizi?
    Máte v plánu prodat byt či dům, ale nevíte, zda je lepší zvolit prodej na vlastní pěst anebo přes realitní kancelář? Bojíte se, že jsou provize strašně přemrštěné? Přečtěte si, co vše je do nich zahrnuto.
  • Syndrom nemocných domů (4)
    Syndrom nemocných budov (SBS – sick building syndrome) je kontroverzní. Odborníci se často nemohou shodnout, co je příčinou, co následkem, jestli jde o příznaky již známých nemocí, nebo chorobu jako takovou.
  • Syndrom nemocných domů (3)
    Z pohledu racionální vědy jsou některé budovy trochu záhadné. Ačkoli totiž neznáme racionální příčiny, přesto v těchto stavbách lidé onemocní, nebo pobyt těžce snášejí. Syndrom nemocných budov (SBS) začíná poznávat na vlastní kůži stále víc lidí. V závěru si řekneme, jak se na náš mohou projevit.
  • Co musíte vědět o rezervačním poplatku u nemovitosti, než podepíšete smlouvu?
    Rezervační poplatek požaduje plno realitních kanceláří a často vyjde i na statisíce. Co bychom o něm ale měli vědět, než podepíšeme rezervační smlouvu?
  • Převádíme majetek na potomky
    Někteří lidé majetek neřeší, ti prozíravější vědí, že někdy mezi příbuznými přináší hádky. A proto o jeho rozdělení rozhodnou i přesto, že jejich potomci tvrdí, že je to zbytečné a není to třeba. Takové rozhodnutí je jisté moudré a ušetří dlouhé a zbytečné hádky po smrti majitelů.
  • Daň z nabytí nemovitých věcí z ceny bez DPH i u nabyvatele
    Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu změnil dosud ustálenou praxi při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. V návaznosti na tento rozsudek se pro stanovení daně jako cena sjednaná použije cena bez DPH. Doposud to ale platilo pouze v případech, kdy byl poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí převodce. Nyní se bude dle finanční správy nová metodika aplikovat i na případy, kdy je poplatníkem nabyvatel.
  • Daň z nabytí nemovitých věcí z ceny bez DPH
    Nedávný rozsudek Nejvyššího správního soudu změnil dosud ustálenou praxi při stanovení daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se bere pro stanovení daně jako cena sjednaná, cena bez DPH. V jakých případech může poplatník podat dodatečné daňové přiznání a požadovat část zaplacené daně zpět informuje následující článek.
  • Vše o rozvodu 1. díl: Kolik stojí soud a jak rozdělit společný majetek
    Uvažujete o rozvodu, protože si nerozumíte s partnerem, ale bojíte se, že by vás soudní řízení zruinovalo? Kolik vůbec stojí rozvést se? A jak nejlevněji rozdělit majetek?
  • Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
    Ceny nemovitostí rostou, což mnoho lidí inspirovalo v předchozích letech k nákupu nemovitosti jako investice. V Praze například jsou ceny nemovitostí vyšší o 45 % oproti roku 2010. Je ale otázkou, jestli to náhodou není jen bublina. A nevyplatilo by se právě teď nemovitost drženou jako investici prodat?
  • To nejlepší z poradny: vše, co potřebujete vědět o nemovitostech
    Nevíte, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti a co dělat s dědictvím starého domu po rodičích, který si dělíte se sourozenci? Odpovědi najdete v naší poradně. A nebo se rovnou zeptejte.
  • Rok kohouta: čínský horoskop pro vaše finance v roce 2017
    Koncem ledna se slaví čínský nový rok. A podle čínského horoskopu jsme vstoupili do roka kohouta. Jaký rok předvídá kohoutí horoskop, jak se nám bude pracovat a jak na tom budou letos naše peníze?
  • Jaké výhody má investování a na co si dát pozor?
    Když se řekne investování, každý většinou pomyslí na to, co je mu blízkého: nemovitosti, bankovní vklady, akcie, dluhopisy, podílové fondy nebo třeba akcie. Jaké jsou přínosy i rizika jednotlivých investic?
  • 100% hypotéky jsou minulostí. Kolik vám aktuálně banky půjčí?
    Jedním z hlavních témat letošního roku v oblasti hypoték bude regulace trhu ze strany České národní banky. Doporučení ČNB zásadně ovlivňují nabídku hypoték na českém trhu. 100procentní hypotéky jsou minulostí. Kde je nyní hranice, za kterou banky už nepůjčují a jak velké jsou rozdíly mezi nabídkami jednotlivých bank?
  • Koeficient 1,20 nebo 1,22? Rady k dani z nemovitých věcí na poslední chvíli
    Termín pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí se přiblížil. Níže naleznete rady na poslední chvíli, jak se vypořádat s koeficientem u daně z jednotky (bytu) a dozvíte se o novince pro rok 2017 – zasílání informací poplatníkům emailem.
  • 5 tipů, jak na hypotéku a financování bydlení v roce 2017
    Závěr roku přinesl v oblasti hypoték a financování bydlení mnohé změny. Již nelze financovat celou hodnotu nemovitosti hypotékou. Banka vám půjčí maximálně na 95 % hodnoty. Daň z nabytí nemovitosti nyní platí kupující. Banky také přísněji posuzují bonitu žadatele. Na druhou stranu lze snáze splatit úvěr předčasně a každoročně lze provést mimořádnou splátku bez poplatků.
  • Právě teď je ideální čas pořídit si hypotéku
    Úrokové sazby hypoték začaly růst už v prosinci 2016 a nejspíš ještě dál porostou. Po období neustálého zlevňování hypoték tak cena hypotečních úvěrů teď poroste. Takže nezaváhejte, a pokud uvažujete o novém bydlení, právě teď je ten nejlepší čas si o hypotéku zažádat a fixovat si úrokovou míru i na další období. Navíc díky ekonomickému růstu a rostoucím platům se vám bude hypotéka i lépe splácet.
  • Předkupní právo spolumajitele nemovitosti se vrací do občanského zákoníku
    Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí dnes podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.
  • Sledujeme realitní bublinu? Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy
    Nemovitosti zdražují výrazně rychleji, než rostou příjmy českých domácností. Na pořízení bytu o průměrné ceně 2,3 milionu Kč musí nyní česká domácnosti vynaložit téměř 6násobek svých příjmů. Dochází na trhu k nafukování cenové bubliny?
  • Ceny bytů, rodinných domů a pozemků pokračovaly v růstu
    Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku ve třetím čtvrtletí pokračovaly v růstu. V meziročním srovnání nejvíce zdražily byty v Jihomoravském, Jihočeském, Středočeském kraji a v Praze. Výrazně vzrostly také ceny pozemků, nejméně zdražily rodinné domy. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hypoteční banka.
  • Ceny nových bytů letos vzrostou o 4,4 procenta, čekají developeři
    Ceny nových bytů v Česku letos vzrostou meziročně v průměru o 4,4 procenta. Nejvíce zdraží byty v Praze, o sedm procent. Růst cen bude pokračovat i v příštím roce. Vyplývá to ze studie společností CEEC Research a KPMG ČR, kterou má ČTK k dispozici. Zúčastnilo se jí více než 40 developerských firem působících na domácím trhu. Jako hlavní důvody zdražování vidí rostoucí poptávku a nízké úrokové sazby. Více než třetina společností považuje současné ceny v Praze za nadhodnocené.
  • 100% hypotéky brzy skončí. Co bude dál?
    Od října definitivně končí 100% hypotéky, díky kterým klienti mohli financovat celou cenu nemovitosti úvěrem. Nově budou banky vyžadovat alespoň 5 % z jiných zdrojů - nejlépe vlastních úspor. Jaké budou dopady tohoto omezení a co dalšího se ještě chystá?
  • Jak na koupi nemovitosti? Pozor na důkladné ošetření smluvních podmínek
    Při koupi bytu či domu podepisuje kupující s prodávajícím nebo realitní kanceláří v průměru tři až čtyři smlouvy. Dobře napsané smlouvy bez skrytých právních vad jsou v celém procesu koupi reality klíčové – do budoucna vás mohou ochránit před ztrátou peněz nebo bydlením v nemovitosti ve špatném stavu. Zrádnost právních vad spočívá mj. v tom, že se mohou projevit až s odstupem času, dlouho po zaplacení kupní ceny. Jak se ve smlouvách vyznat a neudělat při podpisu chybu?
  • Bude mít novela zákona o dani z nabytí vliv na ceny nemovitostí?
    Senát schválil novelu zákona o dani z nabytí nemovitosti. Jaké jsou nejdůležitější změny? Od kdy bude zákon nejspíše platit? A jak se promítne v oblasti poskytování hypoték a budou jím ovlivněny také ceny nemovitostí?
  • Roste zájem o domy mimo města, důvodem je cena i dopravní obslužnost
    V devadesátých letech chtěli lidé bydlet ve velkých městech, tento trend pokračoval ještě donedávna. Teď se ale mění. Zájem o nemovitosti v menších obcích daleko od velkoměst roste. Důvodem je stále nižší cena domů, ale také dopravní obslužnost, která se zlepšuje. Potvrzují to realitní makléři.
  • Zvažujete koupi investiční nemovitosti? Mějte se na pozoru před možnými riziky
    Investovat peníze lze několika způsoby – do akcií, cenných papírů, zlata, diamantů, pozemků… I když je v dnešní době mnoho komodit, do kterých je možné investovat, ne všechny jsou v konečném důsledku výdělečné. Koupě nemovitosti za účelem pronájmu zůstává přes všechny investiční trendy nejbezpečnějším způsobem uložení a zhodnocení financí. Podmínkou výnosnosti je však zvolení šikovné investiční strategie a především výběr správné nemovitosti.
  • Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující, schválila Sněmovna
    Daň z nabytí nemovitosti bude nově platit zřejmě kupující. Počítá s tím novela zákonného opatření, kterou schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. Změna má začít platit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce; kupující tak začnou platit daň zřejmě až od podzimu. Loni na této dani stát vybral téměř 11 miliard korun.
  • Krátkodobé pronájmy zažívají v Česku boom, jsou přímou konkurencí hotelů i zajímavou investicí
    Stoupající obliba individuálního ubytování dala vzniknout novému trendu na realitnímu trhu – nákupu a provozu bytů na krátkodobé pronájmy. Správa krátkodobého pronájmu je však všestranně náročná a pro majitele skýtá mnohá rizika. I z toho důvodu jsou tu specializované realitní společnosti, které se postarají o hladký průběh jak ze strany nájemce, tak majitele nemovitosti.
  • Ceny nemovitostí dále rostou, nejvíce u bytů
    Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v prvním čtvrtletí letošního roku pokračovaly v růstu. V meziročním srovnání nejvíce zdražily byty, hlavně v Plzeňském, Zlínském a Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně vzrostly dle ukazatele HB Index ceny rodinných domů.
  • Podle Čechů jsou v současné době nejvýnosnější investicí nemovitosti a podílové fondy
    Téměř polovina Čechů (43 %) si myslí, že největšího zisku lze v současné době dosáhnout investováním do nemovitostí. Pětina dotazovaných pak vidí jako nejefektivnější investici do podílových fondů (11 % prostřednictvím akciových a 9 % prostřednictvím dluhopisových titulů). Třetí příčku domněle nejvýnosnější investice obsadilo zlato, do kterého by podle nedávného průzkumu skupiny Pioneer Investments investovalo necelých 15 % respondentů.
  • REITs: Alternativa k přímému investování do nemovitostí
    Ne každý investor si může dovolit pořídit nemovitost za účelem pozdějšího pronájmu. V USA proto v 60. letech vznikly tzv. REITs (Real Estate Investment Trusts neboli Investiční Realitní Trusty). Jsou obdobou podílových fondů, nicméně namísto do akcií či dluhopisů investují většinu zdrojů přímo do nemovitostí, případně cenných papírů na ně navázaných.
  • Historie se opakovat nebude. Sazby hypoték porostou
    Vývoj úrokových sazeb hypoték v posledních letech vykazoval jisté opakující se trendy. Jarní růst a letní stagnaci zpravidla na podzim vystřídal pokles. Rok 2013 a především 2014 pak přinesl razantní změnu. Sazby padaly již v první půli roku a dostaly se na historické dno. Další výrazný pokles se však neočekává. Nejlepší doba pro financování vlastního bydlení hypotékou pomalu končí.
  • Jen tři procenta inzerátů realitních kanceláří obsahuje informaci o energetické náročnosti nemovitosti
    Právě zveřejněný průzkum aliance Šance pro budovy zjistil, že pouze tři procenta inzerátů českých realitních kanceláří obsahuje také informaci o energetické náročnosti nemovitosti, tedy takzvaný energetický průkaz. Většina realitních kanceláří průkaz vůbec nezveřejňuje. Je přitom povinný ze zákona. Novela zákona podmínky zpřesní.
  • Novinky k přiznání k dani z nemovitých věcí
    Jako jediné se podává přiznání k dani z nemovitých věcí (dříve k dani z nemovitostí) dopředu. Pokud jste koupili či zdědili v minulém roce nemovitost, máte do konce ledna povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2014. Jaké novinky by vám v této souvislosti neměly uniknout?
  • Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
    Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
  • DPH u prodeje nemovitostí v roce 2013 a 2014
    Jak již jsme vás informovali, dojde od 1. 1. 2014 k novelizaci zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen “ZDPH“), která výrazně zdraží prodeje nemovitostí. Praktické příklady v následujícím článku spolu se srovnáním zdanění z pohledu daně z přidané hodnoty v roce 2013 a 2014 názorně ukáží, jaké transakce novela nejvíce ovlivní.
  • Jak získat hypotéku na nemovitost v povodňové zóně?
    Plánujete koupi nemovitosti za pomoci hypotečního úvěru? Nebo již máte podanou/zamítnutou žádost o hypotéku na nemovitost nacházející se v povodňové zóně? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, velmi pravděpodobně na nich najdete řešení vaší situace, nebo se vyhnete chybě, která vás může stát i několik desítek tisíc korun.
  • Pomožte si k hypotéce věcným břemenem
    Kupujete nemovitost, ke které vede přístup přes pozemek jiné osoby? Nebo dokonce nemovitost, která zčásti leží na pozemku jiné osoby? V tom případě si k hypotéce a následně i nové nemovitosti můžete pomoci prostřednictvím věcného břemena.
  • Realitní trh v Německu se začíná přehřívat
    Německá Bundesbanka vyslala varovný signál - realitní trh v největší evropské ekonomice se začíná přehřívat…, tedy alespoň na některých místech. Podle Financial Times se jedná především o sedm velkých německých měst (Berlín, Mnichov, Hamburg, Kolín, Frankfurt, Stuttgart a Düsseldorf), kde ceny od roku 2010 vzrostly o více než 25 %. Mají se Němci bát realitní bubliny, která se jim jako jedné z mála evropských zemí v předkrizovém období zcela vyhnula?
  • Jak získat zpět peníze, které jste investovali do nemovitosti?
    Vydali jste se kvůli rekonstrukci, výstavbě či koupi nemovitosti z úspor? Hodily by se vám dnes tyto peníze na provozování chodu domácnosti, nákup nového automobilu či třeba další investice do nemovitosti? Způsob, kterým se k již vynaloženým penězům dostat tu je – zpětné proplacení prostředků prostřednictvím hypotečního úvěru.
  • Co týden dal? Kupující nebudou platit daň z nabytí nemovitosti
    Senát tento čtvrtek zamítl zákon o dani z nabytí nemovitostí, kterou měl nově platit kupující místo prodávajícího. Změnu plátce daně odmítl v souladu s doporučením senátního ústavně-právního výboru kvůli tomu, že by to znamenalo neúměrnou zátěž pro ty, kdo si dům či byt chtějí pořídit s pomocí hypotéky. Více se dočtete v pravidelném přehledu událostí.
  • Nový občanský zákoník má zásadní dopad na užívání nemovitostí
    Od ledna příštího roku by měl začít platit nový Občanský zákoník. Kromě mnoha jiných změn bude mít zásadní dopad také na užívání nemovitostí. Ruší např. předkupní právo a eliminuje podvodné zápisy v katastru nemovitostí. Jaké změny jsou nejzásadnější?
  • Úrok hypotéky není při financování stavby rozhodující
    Při výběru hypotéky pro financování stavby by klient nikdy neměl volit úvěr pouze podle výše úrokové sazby. Na rozdíl od financování koupě nemovitosti, kdy je hypotéka čerpána jednorázově, je totiž u výstavby úvěr vyplácen postupně. Právě podmínky u konkrétní hypotéky pak výrazně ovlivňují administrativní náročnost stavby.
  • „Zakleté“ nemovitosti
    Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.
  • Prodali jste v roce 2012 nemovitost? Musíte podat daňové přiznání?
    Při prodeji nemovitosti musíte v některých případech podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Kdy je tedy nutné daňové přiznání podat a jak se prodej nemovitostí zdaňuje?
  • Pilíře vs. „chytrá“ investice
    Porovnání aktuálních cen nemovitostí a hypoték s předpokládanou penzí z důchodových pilířů ukázalo jednoznačné doporučení. Měsíční spoření částky 2 000 Kč po dobu 20 let může zajistit důchod z II. pilíře 2 104 Kč a z III. pilíře 2 700 Kč, uvádějí odborníci. V případě měsíčního investování stejné částky do vlastní nemovitosti by však člověk v důchodu pobíral zhruba jednou tolik.
  • Nové pojetí nemovitostních vztahů: Stavba je součástí pozemku
    Po velmi dlouhé době se do české právní úpravy navrátí zásada, která výraznou měrou zasáhne nemovitostní vztahy v naší republice. Dle nového občanského zákoníku je stavba trvale zřízená na pozemku jeho součástí a nebude tak možné, aby vlastník stavby byl odlišný od vlastníka pozemku.
  • Je dobrá realitní kancelář protimluv? A jak ji poznat předem?
    Dobrých rad, nač se při výběru realitky zaměřit, existuje nemálo. Drobný problém ale spočívá v tom, že „není všechno zlato, co se třpytí“ a sebelépe míněné „zaručené tipy“ v praxi tak úplně nefungují. A hlavně, většinou si nevybíráme realitku, ale dům nebo byt na prodej.
  • Úsporný rok 2013: Stavět se bude jen nízkoenergeticky
    Stavebnictví čekají v příštím roce změny. Poslanecká sněmovna přehlasovala vetovanou novelu zákona o hospodaření energií a od 1. ledna 2013 začne platit novela, která má přispět ke snížení energetické náročnosti budov. Příští rok by se měl také znovu rozběhnout dotační program navazující na Zelenou úsporám.
  • Realitní trh: Nakupte garsonky s terasami
    Rusové v Praze nakupují byty a Britové se jich zbavují. Každopádně realitní boom je zde a pokud máte 900 tisíc korun kupte si byt v Praze a investujte. Jestli ovšem máte 900 tisíc eur, můžete třeba investovat do Karlína. Spekulativní development je totiž taky v kurzu.
  • Jak postupovat při výběru bytu (část II.)
    Ve druhé části minisérie Jak postupovat při výběru bytu se zaměříme na energetickou náročnost a další provozní náklady, na technický stav a konečně i cenu a financování.
  • Jak postupovat při výběru bytu
    Výběr nejen bytu, ale i jakékoliv jiné nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. V první části minisérie se zaměříme na lokalitu, panel vs. cihlu a podlaží.
  • Chtěli byste vybírat byt on-line?
    Projít si vysněnou nemovitost v klidu, bez stresu, z pohodlí svého bytu či kanceláře pouze s pomocí počítače. Jde o sci-fi, nebo službu, která má potenciál stát se běžně nabízenou?
  • V Česku se opět staví družstevní byty. Vyplatí se koupit?
    Comeback družstevního bydlení má pevné racionální základy, které pramení především z recese na trhu rezidenčního bydlení, která měla za následek pokles poptávky po nových bytech.
  • Kam se vydají dále ceny bytů? Již půl roku stagnují
    Prodávající by rádi slyšeli, že jsou ceny nemovitostí na vzestupu. Kupujícím by naopak nevadil další pokles cen. Co bude pro další vývoj cen důležité? 
  • Provize realitní kanceláři: zasloužená odměna, nebo předražená služba?
    Veškeré důvody, proč neprodávat či nekupovat byt přes realitní kancelář, se často smrsknou na jediné slovo - provize. Víme ale, co vše si s tímto poplatkem kupujeme?
  • Byt v osobním vlastnictví vs. byt družstevní. Co je lepší volba?
    Zamysleli jsme se nad byty z hlediska finanční náročnosti převodu, rychlosti převodu, financování a v neposlední řadě ceny.