-
Firmy postižené povodněmi mohou žádat stát o příspěvek na mzdy i výhodné půjčky
Postihla vaši firmu povodeň, kvůli které jste přišli o materiál nebo tržby? Ministerstva upřesnila, jaké můžete čerpat náhrady a pomoc v souvislosti se záplavami.
-
Co se počítá do průměrného výdělku pro výpočet náhrad, dovolené nebo odstupného
Které odměny vyplácené vedle mzdy a mzdových příplatků se do průměrného výdělku počítají a které ne? Co o tom rozhoduje?
-
Pět případů, kdy můžete přijít o práci, i když jste na neschopence
Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?
-
Na nemocenské vás kromě sociálky může zkontrolovat i zaměstnavatel. Za to, že nebudete doma, vás může i vyhodit
Když jste na nemocenské, můžete téměř kdykoliv očekávat kontrolu. Co je vaší povinností a jak taková kontrola vlastně probíhá? Jaký postih vám může hrozit, když nebudete doma?
-
Na co máte nárok při práci o svátku a co se změnilo u pracovníků na dohodu
Blíží se květnové státní svátky, během nichž řada lidí bude muset jít do práce. Na co mají nárok? Jaká bude jejich odměna? Může zaměstnanec odmítnout pracovat ve svátek? A co se změnilo u pracovníků na dohodu při práci ve svátek?
-
Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?
Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
-
Pohřeb a práce: kdy máte nárok na volno?
Na pracovní volno máte právo v případě úmrtí v rodině. Kdy budete mít nárok na 2 dny? Kdy na 1 den? A kdy nedostanete volno vůbec?
-
Jak je to nově s náhradou mzdy nebo platu u akcí s dětmi a mládeží
Osoby, které pracují s dětmi v rámci akcí, mají při splnění podmínek nárok na placené volno ze zaměstnání. Nově se ale mění způsob stanovení náhrady mzdy nebo platu v rámci ročního limitu. Jak to tedy od roku 2024 je?
-
Komu, jak a proč se zvýší od ledna 2024 náhrada mzdy v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti?
Jak a kdy se projevuje zvýšení mzdy na průměrném výdělku a pak na náhradě mzdy v době nemoci? A co když zaměstnanec onemocní po odchodu z práce: Má za ten den nárok na nemocenskou náhradu, nebo na mzdu?
-
Jaký vliv má mimořádná odměna či prémie za delší časový úsek na náhradu mzdy?
Jak se rozpočítávají odměny za dlouhodobé pracovní výsledky do delšího období? Kdy se místo skutečného a dosaženého průměrného výdělku počítá pro náhrady mzdy pravděpodobný výdělek? Jak se takový výdělek určí?
-
Jak se vypočítá průměrný výdělek a k čemu je v zaměstnání dobrý?
Proč se přepočítává průměrný výdělek čtyřikrát do roka? A jak se určí, který průměrný výdělek bude rozhodující pro výši náhrady mzdy za určité období? O jaké náhrady mzdy jde?
-
Jak je placená karanténa?
Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky?
-
Jak bude vypadat dohodnutí práce na dálku?
Jak se bude sjednávat home office? A bude nutné dodržovat stanovenou pracovní dobu? Půjde dohodu o práci z domu nějak vypovědět? To se dozvíte v našem článku.
-
Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?
Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?
-
Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
-
Jak prokázat ztrátu budoucího výdělku, ve kterém vám zabránil úraz
Náhrada za ztrátu na výdělku může zohledňovat i potenciální příjem, kterého by poškozený dosáhl nebýt úrazu. Co musí být splněno, aby se vyšlo i z možného budoucího příjmu, a ne pouze skutečného již dosaženého?
-
Musí vám zaměstnavatel povolit neplacené volno?
Už jste vyčerpali veškeré hodiny dovolené a čeká vás v blízké době svatba, narození dítěte nebo jiná významná událost? V jakých případech vám zaměstnavatel musí neplacené volno poskytnout a kdy je to na jeho dobré vůli?
-
Jak funguje náhrada výdělku při nemoci a úrazu u osob bez nemocenského pojištění?
Kdy má nárok na náhradu výdělku po dobu pracovní neschopnosti zaměstnanec v práci podle zákoníku práce? A kdy jiní lidé podle občanského zákoníku? Jaká jsou pravidla a jaké jsou rozdíly?
-
Darujete krev? Podívejte se, kolik si můžete odečíst z daní
Jaký je průběh darování krve? Kdo a kde může darovat a jaké vám plynou výhody z darování krve? Ať již patříte mezi pravidelné dárce krve, nebo při pohledu na injekci se ve vás krve nedořeže, není se čeho bát – jedno píchnutí a pomůžete člověku. Třeba jednou taky budete potřebovat kapku píchnout.
-
Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?
Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?
-
Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
-
Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?
Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?
-
Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?
Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.
-
Jak se počítá nemocenské a komu se zvýší od 1. ledna 2023?
Někteří zaměstnanci dostanou od 1. 1. 2023 více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší nemocenské? Pro koho se nemocenské nezvýší?
-
Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany
Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?
-
Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
-
Jak funguje neomezené pracovní volno
Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?
-
6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná
Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?
-
Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
-
Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?
Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?
Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?
-
5 případů, kdy nedostanete odstupné
Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.
-
Jaké přestávky se započítávají do pracovní doby?
Pracovní přestávka je pro mnoho zaměstnanců nejoblíbenější chvílí z celé práce. Proplácí vám ji ale zaměstnavatel, nebo při ní trávíte čas zadarmo?
-
Kdo dostane při výpovědi pro nadbytečnost vyšší odstupné? Vy či váš šéf?
Odvolanému šéfovi musí firma nabídnout novou práci, což obyčejnému zaměstnanci nemusí, ale odvolaný vedoucí pracovník málokdy získá odstupné. Jaká jsou specifika zaměstnanců jmenovaných na vedoucí místo nebo těch, co mají sjednánu možnost odvolání z šéfovského místa?
-
Výpověď na nemocenské: Kdy se registrovat na úřadu práce a čerpat podporu?
Pobíráte zrovna nemocenské dávky, ale skončila vám pracovní smlouva na dobu určitou, která vám už nebude prodloužena? Anebo jste výpověď dostali, jste na neschopence a nevíte, kdy se registrovat na ÚP? Povíme vám to.
-
Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky?
I když elektronická neschopenka funguje již více než rok a půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?
-
Kdy dostanete od zaměstnavatele náhrady, když jste v pracovní neschopnosti?
Za určitých podmínek lze od zaměstnavatele dostat finanční náhrady, které souvisí např. se ztrátou výdělku po dobu pracovní neschopnosti anebo dokonce s bolestným a mnoha dalšími. Kdy na něco takového máte nárok?
-
5 otázek ohledně čerpání dovolené
Léto je tady a během něj si snad nejvíce z celého roku zaměstnanci plánují dovolenou. Pokud jste si ji ještě nenaplánovali anebo vás za pár dní čeká, pojďme se společně podívat, jaká jsou vaše prává a co se může stát.
-
Jak na životní pojistku, aby dávalo pojištění smysl
Na rozdíl od většiny zboží a služeb, které běžně nakupujeme, nemá pojištění v čase nákupu žádný okamžitý a viditelný efekt, a proto jej možná podceňujeme nebo dokonce vnímáme jako zbytečný výdaj.
-
Jak je to s rodičovským příspěvkem a čerpáním nemocenských dávek
Máte na rodičovské dovolené nárok na nemocenské dávky kvůli nemoci nebo úrazu? A jak je to v situaci, kdy ještě rodičovský příspěvek stále čerpáte, ale nejste s dítětem doma a pracujete? Budete mít v případě dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské dávky?
-
Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
-
Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
-
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?
-
Jak vysokou náhradu mzdy dostanete s příspěvkem za karanténu?
Kontaktovala vás hygiena s tím, že jste byli ve styku s pozitivně testovaným? Pociťujete příznaky infekčního onemocnění? Projevila se u vás nákaza covid-19? Kolik dostanete, když strávíte 14 dní doma v karanténě nebo v izolaci?
-
Izolačka včera prošla poslaneckou sněmovnou. Příspěvek v karanténě až 370 Kč míří do senátu
Zvýšená nemocenská na 100 % z původních 60 % nakonec neprošla. Místo toho sněmovna opět schválila původní návrh Jany Maláčové. Pokud projde celým legislativním procesem, lidé v karanténě dostanou za každý den až 370 Kč navíc.
-
11 případů, kdy nemocenskou nedostanete
Nárok na nemocenskou během nemoci nevzniká automaticky, musí být splněny zákonné podmínky. Podívejme se na vybrané případy, kdy nelze nemocenskou dostávat na účet.
-
Co je dobré vědět o ochranné lhůtě?
Dostali jste v zaměstnání výpověď a během pár dnů po odchodu vás skolila nemoc? Budete mít nárok na nemocenskou? A co náhrada mzdy nebo platu? Jak vlastně funguje ochranná lhůta?
-
Darujte krev, pomůžete bližním i vaší peněžence! Vyplatí se to více, než její "prodej"!
Darování krve se vedle hřejivého pocitu na duši, může projevit rovněž na vašich financích. Jaké jsou daňové výhody darování krve a dalších "částí těla"? Jak je to s prodejem krve, krevních destiček a spermií? Je výhodné prodat své tělní tekutiny v zahraničí?
-
Kdy budete muset zaměstnavateli zaplatit svou dovolenou?
U zaměstnance může nastat situace, kdy bude muset zaměstnavateli zaplatit za to, že čerpal dovolenou. Jak je to vůbec možné a za jakých okolností takový případ může nastat?
-
Jak ovlivní výši mateřské zkrácený úvazek nebo nemocenská
Právě jste zjistila, že čekáte miminko a uvažujete o tom, že přejdete na zkrácený úvazek? Anebo máte problémové těhotenství a budete muset nastoupit na neschopenku? Ovlivní to nějak nárok na mateřskou anebo její výši? A co pro vás bude finančně výhodnější?
-
Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou
Spousta lidí si často myslí, že během dovolené jim přece chodí normální mzda. Co je to vlastně náhrada mzdy za dovolenou a jak se počítá?
-
Kdy může zaměstnavatel odvolat zaměstnance z dovolené?
Myslíte si, že na dovolenou máte nárok a nikdo vám ji nemůže vzít? To se tedy pletete. Zaměstnavatel vám může dovolenou nejen zamítnout, ale dokonce vás z ní i odvolat.
-
Jak se počítá náhrada mzdy, když čerpáte dovolenou
Živnostníci mohou čerpat dovolenou dle svého uvážení, vždy však bez finančního plnění. Zaměstnanci mají nárok minimálně na zákonnou dovolenou během roku, přičemž za dny volna mají nárok na náhradu mzdy za dovolenou. Jak se počítá náhrada mzdy za dny dovolené?
-
Kdo dostane poloviční nemocenskou, krácenou, nebo rovnou žádnou?
V dočasné pracovní neschopnosti se ocitají zaměstnanci s úrazem anebo nemocí. Může se ale stát, že nemocenské dávky nedostanou vůbec, anebo jen v poloviční výši. Kdy a kvůli čemu?
-
Jak fungují brigády, přesčasy a nařízené dovolené v době koronaviru
Nouzový stav s sebou přinesl řadu změn. Lidé, kteří můžou, pracují zásadně z domu. Někteří však i přes propuknutí epidemii musí do práce docházet. Jak je to s nařízením přesčasů anebo nařízením dovolené? A jak si vlastně v nouzovém stavu přivydělat, když jsou vaše příjmy nedostačující?
-
Kdo má nárok na dodatkovou dovolenou?
Dodatková dovolená je zvláštní typ dovolené, na kterou mají nárok jen někteří zaměstnanci. Kdo a za jakých podmínek může mít volno navíc?
-
Kurzarbeit a Antivirus: Kolik a jak bude stát přispívat na mzdy zaměstnanců?
Jste podnikatel a z důvodu omezení provozu nemáte finance na to, abyste řádně vyplácel mzdy svým zaměstnancům? Pomůže vám stát, byl schválen kurzarbeit. Kolik vám stát přispěje na mzdy?
-
Mohou podnikatelé od státu požadovat náhradu škody za ušlý zisk?
Díky uzavření restaurací, posiloven, obchodů s oblečením a mnoha dalších podniků budou mít podnikatelé výrazné ztráty na zisku. Je možné požadovat od státu náhradu škody za ušlý zisk? Anebo náhradu škody za vynaložené náklady?
-
Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?
Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?
-
Nouzový stav a omezení volného pohybu osob: Co potřebujete vědět?
Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?
-
Co bude kvůli koronaviru zavřeno?
Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?
-
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Blíží se Vánoce, Silvestr, Nový rok. V některých firmách to funguje tak, že zaměstnanci nemusí v této době chodit do práce a vrací se do zaměstnání v lednu. V kancelářích není nikdo, všichni mají nařízenou dovolenou. No jo, ale co když jste nastoupili letos v říjnu a na žádnou dovolenou ještě nemáte nárok?
-
eNeschopenka 2020: co se změní?
S rokem 2020 přijdou v oblasti dočasné pracovní neschopnosti další změny. Začne fungovat tzv. eNeschopenka. Koho se bude týkat a co se změní?
-
(Ne)zrušit stravenky: pro a proti
Zrušení stravenek je ožehavé téma, protože jejich obliba u Čechů je vysoká. Kdy budou zrušeny? Jaké jsou výhody stravenek? A proč je raději zrušit?
-
Jak si dobře naplánovat dovolenou
I když se nacházíme zhruba v polovině prázdnin, mnoho z nás má dovolenou ještě před sebou. Ať už pojedete po vlastní ose, nebo dáte přednost organizovanému zájezdu, určitě byste si měli leccos předem promyslet. Na co nezapomenout?
-
Kupujeme letenky levně
Na celé dovolené bývá doprava mnohdy dražší než samotný pobyt, hlavně pokud cestujeme letadlem. A tak sháníme co nejlevnější, zpravidla nízkonákladové společnosti, které nám prodají letenky levně. Ale i zde se skrývají nebezpečí.
-
A co když mi v práci nedají dovolenou?
Přemýšlet a snít o letní dovolené, to je asi v pořádku. Pokud ale nepracujeme na volné noze, pak si v zaměstnání nemůžeme vzít volno, kdy chceme. Zpravidla nám je někdo povoluje. A tam bychom asi měli začít.
-
Rozhovor: Jak vypadá vymáhání dlužných mezd přes úřad práce v praxi
Máte uzavřenou pracovní smlouvu se zaměstnavatelem a ten vám přestal vyplácet mzdu? Víte, že máte nárok na kompenzaci od úřadu práce? Jak v takovém případě postupovat?
-
Karenční doba se u nemocenské ruší. Co se ještě mění?
Nemocenská letos prochází velkými změnami. Tou nejzásadnější je pravděpodobně zrušení karenční doby. Co to bude znamenat pro zaměstnance?
-
Jak se počítá náhrada mzdy za dovolenou po nemoci?
Měsíční náhrada mzdy za dovolenou se vypočítává z průměrného výdělku v předchozím čtvrtletí. Nižší příjem v předcházejícím čtvrtletí z důvodu nemoci však nemá negativní vliv na výpočet náhrady mzdy za dovolenou. Zjednodušeně řečeno se toto období při výpočtu vyloučí.
-
Náhrada mzdy za dovolenou v 10 bodech
Od května do srpna si vybírá většina zaměstnanců podstatnou část roční dovolené, za kterou jim náleží od zaměstnavatele náhrada mzdy. Jak se počítá? Jakým způsobem je možné optimalizovat náhradu mzdy za dovolenou?
-
Jak je to s délkou dovolené u nás a ve světě?
Máme oproti zbytku Evropy dlouhou nebo krátkou dovolenou? Kde je nejdelší a kde není vůbec žádná? A podaří se prosadit zákon, který by prodloužil dovolenou v soukromém sektoru?
-
Nemocenská 2019: kdy bude náhrada mzdy od 1. dne?
Od 1. července 2019 se nejspíše zruší karenční doba a náhrady mzdy zaměstnavatelem budou opět vypláceny od 1. dne. Jak se změní odvody pro podnikatele? Na kolik vyjde tento krok státní kasu?
-
Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
-
5 faktů, které byste měli vědět o home office
Pracujete z domu? A víte jistě, na co máte od zaměstnavatele v takovém případě nárok? Jak na home office nahlíží zákoník práce a na co byste rozhodně neměli zapomenout?
-
Může vám zaměstnavatel proplatit nevyčerpanou dovolenou?
Léto se postupně schyluje ke konci a s ním i sezóna dovolených. Udělali jste si také volno anebo jste měli pracovní léto? A co se vlastně stane, pokud si dovolenou nestihnete vybrat do konce roku?
-
Jak si vyřídit termín svatby na úřadě i v kostele
Máte v plánu se příští rok anebo dokonce ještě ten letošní ženit nebo vdávat? A už jste si rezervovali termín svatby kvůli obřadu? Poradíme vám, kde začít s vyřizováním.
-
Jak se počítá náhrada mzdy během pracovní neschopnosti?
Nemocní zaměstnanci nepobírají ihned nemocenskou, v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti se pobírá náhrada mzdy, kterou vyplácí zaměstnavatel. Náhrada mzdy však náleží až od 4. kalendářního dne. Jak je náhrada mzdy vysoká? A kdy nemá zaměstnanec nárok na náhradu mzdy? Podívejme se na praktické příklady.
-
Jak dlouho trvá mateřská dovolená ve zbytku světa?
Plánujete se stěhovat do zahraničí a rádi byste získali přehled o tom, jak v cizině probíhá mateřská dovolená? Anebo jen nadáváte na český sociální systém a myslíte si, že kdekoliv jinde se mají novopečené maminky lépe? Nebuďte si tak jistí. V ČR na tom opravdu nejsme špatně.
-
Jak se bude počítat náhrada za ztrátu výdělku v roce 2018?
Jestliže jste si způsobili úraz anebo nemoc z povolání, máte od zaměstnavatele nárok na náhradu vzniklé ujmy. Jak moc se v roce 2018 zvýšila? A kolik vám bude vypláceno?
-
Jak vybruslit ze služební cesty, na kterou se vám nechce
Služební cesta se nemusí zamlouvat všem a ne každý je ji také povinen absolvovat. Čím se ale můžete bránit, když nechcete jet?
-
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Přemýšleli jste někdy o tom, že si zkusíte finančně polepšit jako člen volební komise? Jak se tam vlastně dostat a jakou odměnu čekat? A stihnete to ještě vůbec?
-
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Placené volno je snem každého zaměstnance. Situace, kdy jej lze uplatnit, jsou spíše výjimečné, ale i tak mohou nastat. Kdy na něj tedy máte právo?
-
Ve zkušební době je možná nemoc i dovolená. Ale není to jen tak
Čeká vás zkušební doba v nové práci? Hlavou se vám určitě honí plno otázek. Můžou mě jen tak vyhodit? Co když onemocním? Mám nárok na dovolenou? Tak na ty vám odpovíme.
-
Neproplacená neschopenka: Kdy nemáte nárok na náhradní mzdu a nemocenskou?
Chřipka nebo angína dokáže člověka pěkně potrápit. Představa, že by navíc s horečkami musel stoprocentně fungovat v práci, je ještě mučivější. Jak je to ale s neschopenkou?
-
Ani vysoké příjmy nezaručují nárok na nemocenskou
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Někteří občané mají nadprůměrné příjmy a přesto v případě pracovní neschopnosti neobdrží nemocenskou. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Jak vysoká bude náhrada mzdy v roce 2017?
I v roce 2017 budou mít zaměstnanci nárok na náhradu mzdy od svého zaměstnavatele až od čtvrtého dne nemoci. Jak se bude náhrada mzdy příští rok počítat?
-
Hledáme práci: Jaký plat zaměstnance odpovídá zisku OSVČ?
Najít vhodnou práci není v současné době jednoduché. Při splnění zákonných podmínek lze stejnou práci vykonávat jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Kdy si lze volit mezi zaměstnaneckým poměrem a OSVČ? Která z variant a kdy se vyplatí? Podívejme se na tuto volbu z pohledu daní a sociální ochrany.
-
S výpočtem čisté mzdy pomůže mzdová kalkulačka
I když mzdu dostává většina z nás, málo kdo dokáže vypočítat, jak vysoká bude obdržená částka na účtu. S výpočtem vám může pomoci naše mzdová kalkulačka. Podívejte se, co ovlivňuje výpočet čisté mzdy, co vše je třeba při výpočtu zohlednit.
-
Zvýšení minimální mzdy v pěti číslech
Od roku 2017 by mělo opět dojít ke zvýšení minimální mzdy, jedním z návrhů MPSV je zvýšení minimální mzdy od 1. ledna příštího na 11 000 Kč. Co všechno by zvýšení minimální mzdy v takovém rozsahu ovlivnilo?
-
Dovolená ve světě: V Evropě i šest týdnů, v USA ani jeden, někde bez omezení
Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či Spojených států. I v Evropě se přitom délka zákonné dovolené hodně liší. Nejčastěji se pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly neomezené volno pro své pracovníky.
-
Náhradu za ztrátu na výdělku je zaměstnavatel povinen vyplácet pravidelně jednou měsíčně
Poškození zaměstnanci se při odškodnění pracovního úrazu setkávají s řadou obtíží a neoprávněných požadavků zaměstnavatele. V praxi dochází k tomu, že zaměstnavatelé neproplácejí zaměstnanci poškozeným pracovním úrazem pravidelně náhradu za ztrátu na výdělku. Je tento postup zaměstnavatele však oprávněný?
-
Nemocenská zaměstnanců v devíti číslech
Během pracovní neschopnosti nejsou zaměstnanci bez peněz, při splnění zákonných podmínek nejdříve pobírají náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a následně nemocenskou. Podívejme se, co je dobré vědět o nemocenské.
-
Odškodnění pracovního úrazu u poškozeného zaměstnance
Pracovní úraz může zaměstnance vyřadit z pracovního procesu po dobu několika měsíců. Jaké druhy náhrad vymezuje zákoník práce pro poškozeného zaměstnance při odškodnění pracovního úrazu a nemoci z povolání?
-
Sedm věcí, které je dobré vědět o náhradě mzdy
Během pracovní neschopnosti pobírají zaměstnanci nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve poté nemocenskou. Jak se bude náhrada mzdy počítat v roce 2016? Kdo nemá na náhradu mzdy nárok?
-
Odškodnění újmy na zdraví za lyžařský úraz
Zima je konečně tady a na hory vyrážejí tisíce lyžařů. Bohužel s tímto sportem jsou rovněž spojeny úrazy na sjezdových tratích a následné spory o odškodnění způsobené újmy na zdraví. Dnešním tématem bude odškodnění újmy na zdraví za lyžařský úraz.
-
Co nás čeká v roce 2014?
V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
-
Peníze během nemoci v roce 2014
Při nemoci obdrží zaměstnanec nejdříve náhradu mzdy od svého zaměstnavatele a teprve následně při delší nemoci nemocenské dávky. Od roku 2014 se mění nejenom výpočet náhrady mzdy a nemocenské, ale náhrady náhrada mzdy bude náležet pouze dva týdny místo tří týdnů jako v roce 2013.
-
Pracovní úraz při sportovním zápase
Nejvyšší soud České republiky projednával případ sporu, zda lze úraz při sportovním zápase považovat za pracovní úraz. Provedeme základní právní rešerši na daný spor, společně zjistíme skutkový základ a právní názor jednotlivých soudů. Bohužel i tento případ se může stát komukoliv z nás, proto je dobré znát i rozhodovací praxi soudů.
-
Má cenu podnikání s nízkým ziskem?
Někteří občané mají rádi svobodu a vlastní zodpovědnost. Samostatná výdělečná činnost je pro ně jasnou volbou. Při nízkém zisku je však nutné si rozmyslet, zdali v samostatné výdělečné činnosti nadále pokračovat. Zdanění je vysoké, jistoty žádné.
-
Co přináší rok 2013?
Na úvod nového roku si pojďme shrnout, co nás čeká. Vyšší DPH, spuštění 2. pilíře důchodového systému, změny v penzijním připojištění nebo solidární daň jsou jen některé novinky, které s sebou přináší rok 2013. V přehledu nechybí rovněž výčet různých parametrických změn v dalších oblastech a analýza cen energií v novém roce.
-
OSVČ a nemoc v roce 2013
Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na nemocenskou pouze, když si platí dobrobolné nemocenské pojištění. Jak vysokou nemocenskou OSVČ v roce 2013 dostanou?
-
Kolik dostaneme během nemoci v roce 2013?
Chodit nemocný do práce nebo do školy je nerozum. Rozhodně se nevyplácí podceňovat třeba chřipku. Zaměstnanci mají během své nemoci nárok na náhradu mzdy, při delší nemocnosti na nemocenskou. Když je nemocné dítě, tak na ošetřovné. Jak vysoké budou jednotlivé dávky v roce 2013?
-
Report z pražské burzy (Fio)
Za dnešním téměř 2 % poklesem hodnoty indexu PX-D stál výprodej akcií společnosti P. Morris a Komerční banky. Realizace zisku u prvně zmiňovaného titulu stlačila cenu na hranici 10.000,-Kč což představuje více jak 3 % pokles.
-
Výborné podmínky pro sóju
Po zveřejnění zprávy amerického ministerstva zemědělství o zlepšení podmínek pro úrodu sójových bobů, klesala včera cena této komodity.
-
Nepoužívejte v Chorvatsku mobil v autě a ušetříte 500 kun!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Už je pryč doba, kdy jezdili na dovolenou do bývalé jugoslávie jen ti vyvolení. Dnes stačí sednout do auta a vzhůru směr Makarská riviéra. Ovšem pozor! Na cestách číhají různá nebezpečí ve formě dopravních značení a předpisů.
-
Stalo se na burze?
Pondělní obchodování kurzy výrazně nepohnulo. Výjimkou byly akcie Českých radiokomunikací, které se postupně sesunuly až k hranici 300,-Kč.
-
Registr neplatičů leasingu? Proč ne!
Pořídili jste si nějaký předmět na leasing a neplatíte? Do konce roku máte poslední možnost k zaplacení nebo si u leasingových společností už neškrknete. A proč? Protože budete zapsáni v registru klientských informací.
-
Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
Koruna se ve včerejším obchodování ve vztahu k euru přiblížila až k hranici 30,30 CZK/EUR z otervírací úrovně 30,43 CZK/EUR. Obchodování uzavírala na úrovni 30,35 CZK/EUR.