Štítek občanský zákoník

Občanský zákoník je zákon České republiky, který upravuje vztahy mezi občany, tedy občansko-právní vztahy. Občanský zákoník tak upravuje v českém právu celý život člověka, jeho majetek, rodinné vztahy, situace, které vzniknou například smrtí nebo v různých smluvních vztazích.

Související štítky

Související zprávy

  • Jak volit s propadlým občanským průkazem? Kdy můžete volit bez občanky?
    V září jsou v plánu krajské a senátní volby a zjistíte, že máte propadlý občanský průkaz. Jaké máte možnosti, abyste mohli jít k volbám?
  • Reforma rozvodů upouští od zjišťování příčiny rozpadu manželství a výslechu manželů
    Rozvodové řízení by se mělo od příštího roku zjednodušit. Vláda v minulém týdnu schválila novelu občanského zákoníku, která má podstatně zjednodušit rozvodový proces i následnou péči o děti z rozvedených manželství.
  • Jak budou otevřené obchody 1. a 8. května? Kdy musí zavřít?
    Už několik let platí zákon, že během vybraných státních svátků musejí být obchody zavřené. Májové svátky letos vycházejí na středy. Jak budou v tyto dny otevřené obchody?
  • O kolik se snižuje odškodnění, když se na vzniku škody poškozený sám podílel?
    Pokud se poškozený sám nějak podílel na vzniku škody, například svým nevhodným chováním, má nárok jen na úměrně snížené odškodnění. Jak se stanovuje míra spoluúčasti na škodě? O kolik se odškodnění snižuje?
  • Máte nárok vidět vyúčtování od pronajímatele, pokud platíte služby paušální částkou?
    Blíží se konec lhůty, do kdy jsou pronajímatelé povinni poskytnout vyúčtování služeb svým nájemníkům. Mají nájemníci, kteří platí zálohy paušální částkou, právo takové vyúčtování vidět?
  • Odčinit škodu lze uvedením do původního stavu, nebo peněžitou náhradou. Co a kdo o tom rozhoduje?
    Volí způsob odškodnění za škodu její viník, nebo poškozený? Co když škůdce opraví věc i přes nesouhlas poškozeného? Kdy poškozenému zůstává opravená věc i peníze?
  • Za jakých okolností se může účastník smlouvy domáhat jejího zrušení nebo dorovnání plnění?
    Jak značný musí být „hrubý nepoměr vzájemných plnění“, které si účastníci pro jednoho z nich nevýhodné smlouvy dohodli, aby šlo o neúměrné zkrácení zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo na zrušení smlouvy?
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
  • Co je to právo nezbytné cesty a kdo, kdy a na kom si jej může vynutit?
    Co když vlastník nemá na svůj pozemek dobrý, nebo dokonce žádný přístup? A může se na něj dostat jen přes pozemek souseda, ale tomu se to nelíbí. Kdy soud vyhoví a kdy naopak právo cesty zamítne? A jak je to při koupi nemovitosti?
  • Kdy může dárce požadovat po obdarovaném vrácení nejen vánočního dárku?
    Dárce může být zklamán z nevděku obdarovaného, zvláště z nehezkého chování k němu nebo k jeho rodině. Pak může dar, který poskytl, odvolat. Podobnou možnost má, pokud se ocitl v hmotné nouzi, i když mu obdarovaný nic neprovedl.
  • Můžete kamerou na svém domě monitorovat i veřejné prostranství?
    Ztrácejí se vám věci kolem domu a plánujete umístit na svůj dům kameru, abyste mohli ochránit svůj majetek a případně dopátrat pachatele? Máte na to právo, ale nezapomeňte, že musíte také dodržet pravidla ochrany osobních údajů.
  • Dostali jste výpověď z nájmu, ale nezdá se vám oprávněná? Můžete požádat soud o přezkum
    Dostali jste výpověď z nájmu, ale máte pochybnosti, zda je oprávněná? Máte právo požádat soud do dvou měsíců o její přezkum. Jestliže svého práva nevyužijete, bude soud výpověď považovat za oprávněnou i přesto, že neudává zákonný důvod možný k výpovědi podle občanského zákoníku.
  • Kdy musí nájemce bytu odstranit stavební úpravy bytu, které provedl?
    Může pronajímatel a vlastník bytu nařídit jeho nájemci odstranění jen nevhodných stavebních úprav, nebo i těch, které byly účelné, vhodné a hospodárné? A může to chtít až při skončení nájmu, nebo už v jeho průběhu?
  • Kdy a jak můžete vydědit potomka pro marnotratnost nebo zadlužení?
    Jaké dopady má vydědění dítěte na další potomky čili na děti dětí? Je dělání dluhů, exekuce nebo insolvence automatickým důvodem k vydědění, který může použít rodič vůči svému dítěti?
  • Blíží se lhůta, po které některé nemovitosti propadnou státu. Není mezi nimi i ta vaše?
    Vlastníte nemovitost? A jste si jistí, že jste v katastru dobře identifikováni jako vlastník? Pokud by to tak nebylo, vaše nemovitost by brzy propadla státu.
  • Stát chystá nové nástroje pro rychlejší vymožení dlužného výživného
    Spolu s navrhovanými změnami v novele zákona, která má ulehčit a urychlit rozvody, navrhuje Ministerstvo spravedlnosti také nové nástroje, které umožní rychlejší vymožení dlužného výživného.
  • Rozvody se zrychlí, nově má soud upustit od zjišťování příčin rozvratu manželství
    Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh zákona, který by umožnil rychlejší rozvod manželů. Novela zákona zavádí tzv. smluvený rozvod namísto současného nesporného.
  • Záměrné hledání pokladu je v ČR nelegální, přesto je populárním koníčkem mnoha lidí
    Láká vás objevování historie prostřednictvím detektoru kovů? Je vůbec v České republice tento koníček legální? Můžete si nalezený poklad nechat pro sebe?
  • Dopravu zboží zpátky do e-shopu zaplatíte sami, pokud vám to nezapomněl říct
    Spotřebitel má nárok na vrácení zboží (odstoupení od smlouvy) do 14 dnů od obdržení zboží z internetového obchodu. Kdo má v takové situaci povinnost zaplatit náklady spojené s vrácením zboží?
  • Manželé vůči sobě mají vyživovací povinnost. Kdy přetrvá a alimenty „ex“ se platí i po rozvodu?
    Alimenty nemusí rozvedenému manželovi zajišťovat stejně vysokou životní úroveň, jakou měl v manželství. Mohou být nižší. Ovšem nevěrníkovi, který zavinil krach manželství, může soud uložit platit více peněz.
  • Můžete dát výpověď z nájmu, pokud je nájemní smlouva uzavřená na dobu určitou?
    Nastala situace, kdy už nechcete bydlet v současném nájmu, ale nájemní smlouvu s vámi pronajímatel uzavřel na dobu určitou. Lze v takovém případě vůbec podat výpověď?
  • Čekáte dítě jako nesezdaný pár? Nezapomeňte navštívit matriku ještě před porodem
    Očekává-li dítě žena, která je provdaná, přisuzuje se otcovství automaticky jejímu manželovi. Jinak je to ale tehdy, pokud dítě čeká neprovdaná žena. V takové situaci je lepší zajít ještě před porodem na matriční úřad, kde se sepíše s nastávajícími rodiči prohlášení o otcovství.
  • Právně neukotvené náhradní mateřství v ČR. Ztíží stát byznys s náhradními matkami a jejich dětmi?
    Náhradní mateřství v Česku není prozatím nijak legislativně ukotveno. Běžně je tato forma však páry využívaná v tzv. altruistické podobě. Plánuje vláda v blízké době náhradní mateřství regulovat?
  • Jak se vypořádat s koncem rodných čísel v občanských průkazech?
    Opravdu se ruší rodná čísla a v občanských průkazech budou nové identifikátory? Co je BSI a jaký dopad bude mít konec uvádění rodných čísel v dokladech na identifikaci osob?
  • 6 otázek a odpovědí: co dělat, když jsem ztratil občanský průkaz
    Pokud jste ztratili občanský průkaz, nejdůležitější je rychle ho nahlásit do databáze neplatných dokladů. A hned potom si zažádejte o nový. Jaký je přesný postup a co všechno si připravit pro běhání po úřadech?
  • Jak je to s trvalým pobytem v nájmu a podnájmu při nesouhlasu pronajímatele
    Pronajímatelé bytů se někdy brání tomu, aby si jejich nájemci v dané nemovitosti zřídili trvalý pobyt. Obvyklým důvodem jsou obavy z exekuce vybavení bytu. Potřebují nájemci k přepisu trvalého pobytu svolení majitele? A jak může pronajímatel ochránit svůj majetek?
  • Kontrolujete si účtenky? Obchod vám musí prodat zboží za cenu, kterou uvádí
    Dostali jste účtenku, kde cena zboží neodpovídá té, kterou obchod uváděl v regálu? Máte nárok po obchodu požadovat vrácení peněz z rozdílu cen?
  • Jak se bránit, když vám zahradu devastují sousedovy slepice a další zvířata
    Zjištění, že se sousedovy slepice přemístily k vám na zahradu, kde se pustily do zasázené zeleniny, není nic příjemného. Stáváte se svědky této situace opakovaně? Lze se vůbec bránit, nebo je to jen na dobré domluvě?
  • 4 novinky, které s sebou přináší novela zákona o ochraně spotřebitele
    Kromě změn v oblasti reklamací v rámci ochrany spotřebitele v blízké době dojde i k dalším novotám. Mezi ty můžeme zařadit např. informace o ceně výrobku, delší lhůtu pro odstoupení od smlouvy při nekalé obchodní praktice, ale i sdělení více informací o prodejci a boj proti falešným recenzím.
  • Jak se změní podmínky pro reklamaci a vrácení zboží zakoupeného v e-shopech a kamenných prodejnách?
    Novely občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele přinesou změny při uplatňování reklamací a vrácení zboží. S jakými změnami musí prodejci a spotřebitelé počítat?
  • Které obce a neziskovky vám finančně pomohou s kastrací koček?
    Z jedné nekastrované kočky se během 3 let může stát 5 tisíc koček. Problém se týká převážně toulavých koček, ale i nekastrovaných „domácích“ koček, které majitel pouští ven. O opuštěná zvířata se má ze zákona postarat sama obec. Praxe je ovšem často jiná.
  • Nejčastější problémy v nájemní smlouvě
    V nájemních smlouvách se mohou často vyskytovat chyby, špatná vymezení nebo nedostatečné identifikace smluvních stran. Na co si dát tedy pozor?
  • Jaký je rozdíl mezi promlčením a zánikem práva? A jak se to projevuje v zaměstnání?
    Kdy včas neuplatněné nároky zanikají a kdy se oslabují a co to znamená? Jaká práva ze zaměstnání je třeba uplatnit rychle, aby zcela nezanikla?
  • Co se může stát, když v nájemní smlouvě nemáte ošetřen způsob doručování písemností
    Pronajímáte někomu byt? V takovém případě byste si měli v nájemní smlouvě ošetřit způsob doručování písemností. V případě potíží s nájemníky se vám může hodit.
  • Podle jakých pravidel se zvyšuje nájemné za byt?
    Pronajímatel a nájemce si mohou dohodnout svá pravidla valorizace nájemného. O zvýšení nájmu však může rozhodovat také soud. Jak razantní může být valorizace?
  • Co dělat, když jste si neochránili smlouvu před inflací doložkou?
    Potýkáte se jakožto firma nebo podnikatel se zdražováním? Ceny můžete zvýšit v situaci, kdy jste si takovou věc ošetřili ve smlouvě. Jak to ale udělat, pokud nic takového ve smlouvě zaneseno nemáte?
  • Co by měla obsahovat smlouva o zápůjčce?
    Rozhodli jste se, že půjčíte kamarádovi či komukoliv jinému určitou částku peněz? Nezapomeňte se na tuto zápůjčku pojistit smlouvou o zápůjčce, abyste měli o této události doklad a mohli případně částku vymoci. Co by taková smlouva neměla postrádat?
  • Jaký je rozdíl mezi nájmem a ubytováním?
    Rozdíl mezi nájmem a ubytováním je značný především ve zdanění a povinných odvodech na zdravotní a sociální pojištění. Řada poskytovatelů ubytování provozuje svoji činnost z právního hlediska pod nájmem, jelikož je to pro ně finančně a administrativně výhodnější.
  • Co nemůže pronajímatel bytu zakázat nájemci?
    Úspěšnost při hledání nového nájmu se řídí tím, zda projdete veškerými podmínkami pronajímatele. V jakých věcech by vás pronajímatelé neměli a nemohou omezovat?
  • Může zaměstnavatel odstoupit od konkurenční doložky?
    Podepsali jste se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, jejíž součástí byla také konkurenční doložka? Může vůbec zaměstnavatel z konkurenční doložky vybruslit? Jak rozhodl Ústavní soud ve stížnosti zaměstnance na odstoupení zaměstnavatele od konkurenční doložky?
  • Jaké jsou nejčastější sousedské spory a jak je řešit?
    Máte nějaký problém se sousedy a přemýšlíte, jak ho řešit? Pojďme se společně podívat, jak na něco takového nahlíží občanský zákoník.
  • Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
    V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
  • Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
    A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
  • Kdy může přijít okamžitá výpověď z nájmu bytu?
    Míra přísnosti výpovědi z nájmu bytu záleží na míře provinění nájemce. Přísnost pronajímatele na nájemce se pak projevuje hlavně v délce výpovědní doby. Výpovědní doba může být tříměsíční, ale také žádná. A nájemce pak musí urychleně vrátit byt pronajímateli.
  • Exekuce: Jak se změnila jejich pravidla v roce 2022?
    Od 1.1. 2022 došlo k úpravám v exekuční legislativě. Změny mají ochránit především dlužníky od spadnutí do nekonečné dluhové pasti. Jaké úpravy nastaly a koho se budou týkat?
  • Jak je to s reklamací ojetého automobilu
    Koupili jste ojetý automobil a po nějaké době anebo dokonce hned po nákupu jste zjistili, že má nějaké skryté vady, o kterých jste nebyli předem informováni? Jak je to s reklamací?
  • Jak je to se smlouvou při nákupu ojetého auta?
    Budete kupovat automobil, ale nemáte na úplně nový, a právě proto volíte raději vozidlo z druhé ruky? Pokud jste si odpověděli ano, měli byste vědět, jaká úskalí může přinést kupní smlouva, jestliže ji vůbec uzavřete.
  • Založení útulku pro opuštěná zvířata: povinnosti zřizovatele, dokumenty a financování
    Přemýšlíte o založení útulku pro opuštěná zvířata? Nevíte si rady s tím, jaká legislativa se k tomuto typu služby vztahuje? Pojďme se podívat na to, co všechno je k provozu útulku potřeba.
  • Jak dlouho může být dědictví bez závěti blokováno a proč?
    Dědické řízení se bez závěti může táhnout řadu let. Proč je dobré mít sepsanou závěť a jak se bude dědit, pokud zůstavitel neprojevil poslední vůli?
  • Jak na vrácení nebo reklamaci vánočního dárku
    Dostali jste vánoční dárek, který nemáte jak využít anebo se vám zkrátka nelíbí a chtěli byste ho vrátit? Pojďte si přečíst, jak na to.
  • Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?
    I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.
  • U kadeřníka, v restauraci, na plaveckém bazénu vám ukradli kabát? Kdo vám ho zaplatí?
    Jak je to s odpovědností poskytovatelů služeb za odložené věci zákazníků v provozovnách? Na zdi je cedule s oznámením: Za odložené věci se neručí. - Je to pravda? Co říká o odpovědnosti a náhradách občanský zákoník?
  • Kdy je započítávání kauce oproti nájmu trestný čin?
    Pronajímáte někomu byt anebo dokonce nebytový prostor, který dané osobě slouží k podnikání? Jak je to s vratnou jistotou neboli lidově řečeno kaucí? A kdy je její využití trestný čin?
  • Změny u občanského průkazu: otisky prstů, -ová a tituly
    Od srpna 2021 došlo ke změnám ohledně občanského průkazu, podívejte se, jaké změny přinesl nový zákon č. 269/2021 Sb., o občanských průkazech.
  • Vady zájezdu (2): Na co máte právo a jak je řešit?
    Dovolenou v zahraničí může velmi snadno zničit nenadálá událost, ale třeba i problém s nedodržením smluvních podmínek ze strany pořadatele anebo s přepravou. Co v takové situaci dělat a na co máte právo?
  • Vady zájezdu (1): Na co máte právo a jak je řešit?
    I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
  • Může pořadatel zájezdu změnit cenu a další náležitosti po podepsání smlouvy?
    I když už je poslední čtvrtina prázdninových měsíců, lidé ještě pořád odlétají anebo jezdí na zahraniční dovolené. Jinak tomu nebude ani na začátku září. Může vám ale pořadatel změnit závazky ve smlouvě, i když už ji máte dávno řádně podepsanou?
  • Co musíte mít za dokumenty, když cestujete s dítětem, které má jiné příjmení?
    Pošlete dítě na dovolenou s prarodiči nebo jinými příbuznými. Co u sebe musí mít, aby se vyhnuli podezření z únosu dítěte? A co když cestujete s dítětem sami a druhý z rodičů zůstal doma, také musíte mít nějaké potvrzení?
  • Bankovní identita vám pomůže vyřídit věci z banky i úřadů z tepla domova
    Bankovní identitu používá čím dál více bankovních institucí, rovněž i úřady státní správy jsou do ni zapojené. Co všechno skrze bankovní identitu vyřídíte? Jak lze zřídit? A jaké jsou její možnosti, výhody a nevýhody?
  • Sčítání lidu 2021: Co dělat, když se nechcete sečíst přes internet?
    Nechcete se sečíst přes internet? Zúčastnit se povinného sčítání lidu nemusíte jen online. Pokud se nesečtete přes počítač, jaké máte možnosti? Sečte vás ještě někdo? A hrozí vám pokuta?
  • Koho, jak a za co lze vydědit
    Vydědění je vlastně závěť naruby. Zatímco závětí se určuje co komu má z majetku po smrti připadnout, tak vydědění naopak někomu dědické nároky odnímá.
  • Sčítání lidu 2021: Koho se týká a jak na to?
    Během tohoto víkendu započne sčítání lidu. Je vaše povinnost nechat se sečíst? Koho se to týká a můžete za nesplnění povinnosti dostat pokutu? Jaké lhůty musíte dodržet?
  • Kolik zaplatí poražený vítězi soudního sporu?
    Vítěz soudního sporu má nárok, aby mu poražený zaplatil to, co vynaložil na vedení sporu jako platby právníkům, znalcům, soudní poplatky aj. Jak se tato náhrada počítá? Kdy je plná a kdy jen částečná?
  • Jak se určuje, kolik peněz zaplatí klient advokátovi
    Před návštěvou advokátní kanceláře se vyplatí znát, jak se počítá cena právních služeb - přinášíme přehled způsobů určení odměny advokátů. Pokusíme se i poradit, jak zaplatit co nejméně.
  • 10 rad pro dlouhodobý pronájem
    Vlastníte nemovitost, kterou byste rádi dlouhodobě pronajali a zajistili si tak pasivní příjem, ale nechcete si zbytečně naběhnout? Přinášíme vám 10 užitečných rad, které vám usnadní rozhodování.
  • Jak a kdy vám může pronajimatel zvýšit nájem?
    Bydlíte v pronajatém bytě a majitel vám každý rok zvyšuje nájemné? Může jej zvyšovat pravidelně? A pokud ano, kdy a o kolik? Jak na zvyšování nájemného nahlíží zákon? A jakou roli hraje nájemní smlouva?
  • 3 případy, kdy nedostanete příspěvek na bydlení
    Máte příliš vysoké výdaje za bydlení? Chcete si zkusit zažádat o příspěvek? Dosáhnou na něj jen někteří. Kdy na něj rozhodně nemáte nárok?
  • Co potřebujete vědět o ukončení pronájmu bytu?
    Jste nájemce a v blízké době vás čeká ukončování pronájmu, protože se budete stěhovat? A už o tom ví pronajímatel? Přečtěte si, jak správně ukončit nájem a odevzdat byt.
  • Může nájemce v bytě provádět stavební úpravy a změny?
    Představte si situaci, že si pronajmete byt a po přestěhování se rozhodnete, že byste si ho rádi trošku předělali k obrazu svému. Máte jako nájemník na úpravy v bytě vůbec právo?
  • Kdy vás můžou vyhodit z nájmu bez výpovědní lhůty?
    Myslíte si, že z nájmu vás jen tak ze dne na den nemůže pronajímatel vyhodit? To jste tedy na omylu. Za jaké prohřešky můžete dostat okamžitou výpověď z pronajatého bytu?
  • Kdy můžete od pronajímatele dostat výpověď z nájmu?
    Jste v nájmu, nějakým způsobem jste porušili své povinnosti vyplývající ze smlouvy a teď se bojíte, zda vám pronajímatel může dát výpověď? A může vám vypovědět pronájem bez uvedení důvodu? Přečtěte si důležité informace.
  • Kdy můžete odejít z nájmu bez výpovědní doby
    Nájem nekončí jen uplynutím smlouvy na dobu určitou anebo výpovědí, po které musíte dodržet tříměsíční výpovědní lhůtu. Nájemce může vypovědět smlouvu i bez výpovědní doby. V jakých příkladech je to možné?
  • 5 případů, kdy máte nárok na slevu na nájemném
    Nájemné vám může být během doby trvání nájmu zvýšeno. Může být však ale i sníženo, a to např. o slevu. Kdy má tedy nájemce nárok na slevu z nájemného?
  • Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel
    Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?
  • Jak a kde se bránit proti rušení nočního klidu?
    S létem a prázdninami začíná i doba vysedávání na balkónech a terasách dlouho do noci, případně grilování na zahrádkách. S hlasitým vybavováním se tak snadno může dojít k rušení nočního klidu. Jak se bránit hlasitým sousedům?
  • Musíte v nájmu nového spolubydlícího nahlásit majiteli bytu?
    Chcete si do nájmu nastěhovat drahou polovičku anebo jen spolubydlícího, který vám pomůže s nájmem a domácností? Ne vždy potřebujete souhlas majitele nemovitosti. Kdy ale ano?
  • 4 věci, kterými vás matou u inzerátů s pronájmy bytů
    Sháníte pronájem nemovitosti pro vlastní bydlení? Už jste se dívali na nějaké inzeráty? A víte, co pronajímatelé nejčastěji zkouší na potencionální nájemce? Přečtěte si, co není výhoda, ale samozřejmost, a s čím vám lžou.
  • Může vás pronajimatel vyhodit z nájmu kvůli psovi nebo kouření?
    Domácí mazlíčky, kuřáky anebo kolikrát dokonce ani děti pronajimatelé ve svých bytech nechtějí. Když už jste ale jednou v nájmu a pořídíte si psa anebo začnete kouřit, může vás vlastník vyhodit? Co na to říká zákon anebo nájemní smlouva?
  • Jak změnit příjmení u dítěte?
    Co udělat pro změnu příjmení dítěte? Kdy to půjde snadno a rychle a kdy naopak vůbec? Co musí žádost o změnu příjmení obsahovat a jaké dokumenty a doklady budete potřebovat ke změně příjmení?
  • Jak si změnit jméno a příjmení?
    Na jaký úřad zajít pro změnu jména a příjmení? Jaké podmínky musíte splnit? A co si vzít s sebou? A jak změnit jméno dítěti?
  • Jak by měl pronajimatel nastavit výši nájemného
    Hledáte pronájem a ceny se vám zdají enormě vysoké? Anebo jste naopak pronajimatel a nevíte, jakou výši nájmu u nemovitosti stanovit? Přečtěte si, co by mělo ovlivňovat výši nájmu u nemovitosti a co můžete pokazit, pokud si stanovíte až příliš vysoké nájemné.
  • Co je dobré vědět o vratné jistotě u pronájmu?
    Když se stěhujete do nového pronájmu, jak vysokou vratnou kauci po vás může majitel bytu požadovat? Ve výši třech anebo rovnou šesti nájmu? A na co ji po skončení nájemního období může využít? Přečtěte si v našem rozhovoru.
  • Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
    Několik tisíc dětí je v Česku v exekuci. Odkud si dluhy přinesly? Dají se nějakým způsobem prominout? A jak na to nahlíží novela zákona?
  • Jaké jsou triky a fígle e-shopů?
    Jak na internetu výhodně nakupovat? Kdy jsou slevové akce výhodné? Jak se nenechat napálit? Využívat slevové akce a věrnostní programy?
  • Jakou pokutu můžete dostat v národním parku či CHKO?
    Národní parky i CHKO mnohdy trpí náporem turistů, kteří se chovají nevhodně. Za co můžete dostat desetitisícovou pokutu? A co je naopak v národních parcích povoleno?
  • Co dělat, když naleznete ztracenou věc?
    Našli jste venku věc, která působí, že má určitou hodnotu a někomu může chybět? Nalezli jste někde větší obnos peněz? Přečtěte si, jak v takovém případě postupovat.
  • Jaké podmínky musí splňovat průkazová fotografie?
    Průkazová fotografie musí splňovat určitá kritéria, aby mohla být použita na doklad. Jde hlavně o rozměry a o to, co musí zobrazovat. Jak by tedy měla být fotka velká? A jak na ní musíte vypadat?
  • Jak na sepsání žádosti o rozvod?
    Víte, kdy může být manželství rozvedeno? Co je to sporný, nesporný a ztížený rozvod? Jak sepsat žádost o rozvod a kde ji podat? A kolik stojí soudní poplatky spojené s rozvodem manželství?
  • Chcete starostovat? Na kandidování do komunálek máte čas do úterý
    Nadávat u piva umí každý, ale chce to hodně odvahy (nebo podnikatelský plán), abyste se vydali do špinavých vod politiky. Jak kandidovat v komunálkách? A jaká jsou pravidla pro zvolení?
  • Prodáváte bydlení přes realitku? Kontrolujte, co podepisujete
    Jestliže se rozhodnete prodat byt přes realitku, nezávazně se můžete domlouvat ústně, ale vše pak nechte sepsat do smlouvy o zprostředkování prodeje. Bez písemného ujednání do podobného obchodu určitě nejděte.
  • 8 bodů nájemní smlouvy, které se nevyplatí přehlížet
    Ne každý majitel pronájmu je milý, vstřícný a především čestný. Nájemníky by do jisté míry měla chránit dobře sepsaná smlouva. Co přesně by v ní mělo být?
  • Už zase zvoní. Podomní prodejci elektřiny mají nové triky
    Ač je podomní prodej v řadě měst a obcí zakázaný, obchodní cestující nepolevují a stále dokola obcházejí domácnosti. Prodávají elektřinu, zemní plyn a nově také teplo. Jaké jsou nové triky podomních prodejců? A proč je podomní prodej tak rizikový?
  • Elektronické občanské průkazy by mohly fungovat v roce 2018
    Občanské průkazy s elektronickým čipem by mohly začít fungovat v roce 2018. Při zahájení dnešní konference Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nové průkazy by měly umožnit vyřizovat některé záležitosti s úřady bez jejich návštěvy. Stát podle Sobotky připravuje i další projekty, například elektronickou neschopenku či takzvaný e-recept.
  • Jak na reklamaci dovolené? II.
    Jakým způsobem upravuje reklamaci dovolené nový občanský zákoník? Jaká jsou práva zákazníka a jaké náhrady lze požadovat při nedostatcích dovolené? V druhém díle minisérie se zaměříme na slevu z ceny dovolené, odškodnění za ztrátu radosti z dovolené a otázku náhrady škody.
  • Jak na reklamaci dovolené? I.
    Jakým způsobem upravuje reklamaci dovolené nový občanský zákoník? Jaká jsou práva zákazníka a jaké náhrady lze požadovat při nedostatcích dovolené? V prvním díle minisérie se zaměříme obecně na vady dovolené, služby nižší a vyšší jakosti a povinnost zajištění pomoci zákazníkovi v nesnázích.
  • Ochranu spotřebitelů má nově upravovat spotřebitelský kodex
    Ochranu spotřebitelů bude v Česku zřejmě upravovat nový spotřebitelský kodex. Dosud práva spotřebitelů určuje občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Kromě toho v této oblasti existuje mnoho zvláštních předpisů, třeba zákon o spotřebitelském úvěru, zákon o potravinách, zákon o ochraně veřejného zdraví či zákon o poštovních službách. Nově mají být obecná pravidla ochrany spotřebitele sloučena do jednoho zákona.
  • Jak na vrácení a výměnu nevhodných vánočních dárků? Rozhoduje prodejce
    Nákupy vánočních dárků momentálně zaměstnávají většinu Čechů. Ne vždy ale najdeme pod stromečkem přesně to, co jsme očekávali. Zatímco reklamace vadných dárků by neměla být ani po Vánocích problém, při výměně nebo vrácení nechtěných dárků můžete narazit. Prodejci totiž nemají povinnost vrácení zboží umožnit. Jak při výměně, vracení nebo reklamaci zboží postupovat?
  • Předkupní právo spolumajitele nemovitosti se vrací do občanského zákoníku
    Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí dnes podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce.
  • Dopravní nehoda: Jak na kompenzaci nákladů spojených s péčí o zdraví
    Odškodnění újmy na zdraví doznalo podstatných změn s účinností nového občanského zákoníku. Odškodnění nákladů spojených s péčí o zdraví patří mezi významné náhrady, které by poškozený neměl opomenout uplatňovat. Co vše může poškozený uplatňovat v rámci této náhrady?
  • Kdy využijete pojištění odpovědnosti?
    Způsobíme-li někomu škodu, musíme ji nahradit. Odpovídáme přitom nejen za sebe, ale i za jednání našich dětí nebo zvířat. Pro tyto případy existuje pojištění odpovědnosti. Sjednat ho lze samostatně nebo v rámci pojištění domácnosti. Lidé ho ocení např. u rekreačních sportů nebo při vytopení souseda.
  • Maloobchodní řetězce zneužívají podle dodavatelů své postavení
    Maloobchodní řetězce zneužívají své dominantní postavení na trhu, domnívá se 79 procent jejich dodavatelů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo zemědělství. Z pohledu férového a oboustranně vyváženého přístupu vůči dodavatelům nejlépe vyšly řetězce Coop, Globus a Billa, naopak nejhůře Lidl a Kaufland.
  • Jak na společnost bez právní subjektivity?
    Založení společnosti bez právní subjektivity v souladu s občanským zákoníkem je pro některé osoby samostatně výdělečně činné možností, jak zlepšit postavení na trhu nebo získat zajímavou zakázku. S čím při založení společnosti počítat?
  • Vymáhání výživného: Pomoc pro těhotné ženy
    Těhotná žena, která není provdána, se může snadno dostat do finančních obtíží během svého těhotenství, pokud otec dítěte odmítne poskytnout potřebnou pomoc. Jakou právní ochranu poskytuje občanský zákoník těmto těhotným ženám?
  • Vymáhání výživného: Finanční pomoc neprovdané matce
    Matka dítěte, která není provdána za otce dítěte, je oprávněna požadovat výživné a příspěvek na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a porodem. Jakým způsobem upravuje občanský zákoník tuto problematiku a kdy může matka požadovat uvedené nároky?
  • Obtěžuje vás podomní prodej energie? Jak se bránit?
    Obchodní cestující s elektřinou a plynem jsou pořád v ráži. Pohádka o levné energii, kterou vypráví u dveří vašeho domu, ale většinou nemá šťastný konec. Stačí podpis jednoho zdánlivě bezvýznamného dokumentu nebo neprozřetelně pronesený souhlas po telefonu a je zaděláno na změnu dodavatele. Jak se podomnímu prodeji bránit? A na co máte jako spotřebitel právo?
  • Vymáhání výživného: Kdy jsou povinni hradit výživné prarodiče?
    Vyživovací povinnost vůči dětem se nemusí vztahovat výhradně k rodičům, ale za splnění určitých zákonných podmínek můžou být povinni hradit výživné dítěti i jeho prarodiče. Jaká je zákonná úprava, kdy vzniká povinnost prarodičů a jaká může být výše výživného?
  • Jak nejlépe čerpat letní dovolenou
    Pokud si někdo letos ještě nenaplánoval letní dovolenou, má nejvyšší čas. Dovolenou je třeba naplánovat včas a nechat si ji písemně schválit od nadřízeného. Doporučuje se nejméně čtrnáctidenní dovolená bez přerušení.
  • Vymáhání výživného: Zanedbání povinné výživy je trestný čin, hrozí až 1 rok vězení
    Nehrazení výživného nemusí znamenat pouze civilní odpovědnost dlužníka, ale rovněž trestněprávní odpovědnost. Jakým způsobem trestní zákoník vymezuje trestný čin pro neplacení výživného, se dozvíte v dnešním článku.
  • Pracovní úraz: Jaké odškodnění nemajetkové újmy musí zaměstnavatel zajistit pozůstalým?
    Jedním z nároků pozůstalých po zemřelém v důsledku pracovního úrazu je poskytnutí jednorázového odškodnění. Jakou výši tohoto odškodnění stanovuje zákoník práce a zda je možné odškodnění navýšit, se dozvíte v dnešním článku.
  • Odškodnění dopravní nehody: Další nemajetková újma
    V rámci problematiky odškodnění poškozeného při dopravní nehodě se pokusíme nastínit jeden z nových dílčích nároků při odškodnění újmy na zdraví dle nového občanského zákoníku. Jedná se o odškodnění další nemajetkové újmy.
  • Jak na změnu výše výživného?
    Jakým způsobem upravuje nový občanský zákoník změnu výše výživného? Kdy lze podat žádost o zvýšení výživného nebo žádost o snížení výživného? Dle nového občanského zákoníku může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující okolnosti.
  • Vlastní majetek dítěte a právo na výživné
    Vymáhání výživného může představovat složitý soudní spor s rozsáhlým dokazováním. Může nezletilé dítě, které není plně svéprávné žádat výživné, ačkoliv má vlastní majetek? Jakým způsobem tuto otázku upravuje občanský zákoník?
  • Lze reklamovat ojetý vůz?
    Pro firmu jsem koupil auto v autobazaru a chtěl bych ho reklamovat. Ve smlouvě ovšem není reklamace nijak ošetřena. Jaké mám možnosti se bránit?
  • Odškodnění dopravní nehody: Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
    Jednou z peněžitých dávek, kterou jsou poškození oprávněni uplatňovat při odškodnění dopravní nehody, je náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti. Jakým způsobem tuto peněžitou dávku upravuje občanský zákoník?
  • Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění u pracovního úrazu
    Jakým způsobem se určuje bolest a ztížení společenského uplatnění při odškodnění pracovního úrazu? Kde lze nově nalézt tabulky jednotlivých položek pro odškodnění této nemajetkové újmy? Odpovědi naleznete v dnešním článku.
  • Novela zákoníku práce deklaruje dvojkolejnost úpravy odškodnění újmy na zdraví
    Od 1. října letošního roku je účinná novela zákoníku práce, která podstatným způsobem mění problematiku odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání. O této novele jsme Vás informovali v minulém článku, dnes se zaměříme na související téma, a to dvojkolejnost úpravy odškodnění újmy na zdraví.
  • Novela zákoníku práce posílí práva poškozených zaměstnanců
    Od 1. října letošního roku vstoupí v účinnost novela zákoníku práce, která posílí práva poškozených zaměstnanců při odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Jaké jsou hlavní novinky uvedené novely, se dozvíte v dnešním článku.
  • Český pojistný trh pod tlakem legislativy
    Zatímco pro ekonomiku jako celek byl minulý rok ve znamení postupné konsolidace a návratu k růstu, odvětví pojištění se ze stagnace ani dosud nezotavilo a k hospodářskému růstu nepřispělo měrou, na niž jsme byli zvyklí v minulé dekádě. Na sklonku roku 2014 byly dokonce právě banky a pojišťovny označovány za „brzdu“ podstatnějšího růstu v ČR.
  • Náhrada nemajetkové újmy u sekundárních obětí
    Nový občanský zákoník vymezil nové ustanovení, které umožňuje tzv. sekundárním obětem požadovat odškodnění způsobené nemajetkové újmy. Jakým způsobem zákon stanovuje uvedené právo poškozených a na jaké případy se může vztahovat, se dozvíte v dnešním článku.
  • Nejvyšší soud ke sledování zaměstnance ve sporu o ochranu osobnosti
    Nejvyšší soud se v nedávné době vyjádřil k otázce sledování zaměstnance a pořizování záznamů z jeho soukromého života, které pojišťovna pořizovala jakožto důkaz ve sporu o odškodnění pracovního úrazu. Jakým způsobem Nejvyšší soud rozhodnul, se dozvíte v dnešním článku.
  • Odškodnění újmy na přirozených právech nelze předem vyloučit
    Nový občanský zákoník vymezuje některé případy, kdy se nelze platně vzdát práva na náhradu způsobené újmy. Jakým způsobem nový občanský zákoník řeší tuto problematiku, se dozvíte v dnešním článku.
  • Odškodnění dopravní nehody: Náhrada nákladů na výživu pozůstalým
    Pozůstalí po zemřelém následkem dopravní nehody mohou požadovat odškodnění náhrady nákladů na výživu na odpovědném subjektu, či přímo pojišťovně z titulu povinného ručení. Jakým způsobem nový občanský zákoník vymezuje tento nárok na odškodnění pozůstalých?
  • Odškodnění pozůstalých dle nového občanského zákoníku
    Jakým způsobem upravuje nový občanský zákoník odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých? Mohou pozůstalí očekávat vyšší odškodnění a pomůže skutečně nový občanský zákoník pozůstalým?
  • Naděje na spravedlivé odškodnění újmy na zdraví
    Mezi nejvýraznější změny spojené s účinností nového občanského zákoníku je nové pojetí odškodnění újmy na zdraví, které umožňuje získat v případě poškození zdraví adekvátní odškodnění. Ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.
  • Pojišťovny stále uplatňují amortizaci a neoprávněně tak krátí pojistné plnění poškozeným řidičům
    I přes nález Ústavního soudu pojišťovny mnohdy odmítají poskytnout poškozenému plné odškodnění za škody způsobené při dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů. Takový postup ovšem není správný a poškození motoristé mají šanci se úspěšně bránit. Právní pomoc nabízí neziskové organizace a poškození ji také mohou získat zdarma při sjednání povinného ručení. Klíčovou roli má právní pomoc v souvislosti s novým občanským zákoníkem také u škod na zdraví.
  • Češi si dělají z e-shopů půjčovny, umožnil to občanský zákoník
    Nový občanský zákoník se začátkem roku oslavil rok od své účinnosti. Podle Martina Holoubka ze společnosti Activa nebyl takovým zásahem do života podnikatelů, jak černé předpovědi některých odborníků odhadovaly. I tak ale přechod na novou legislativu v případě většiny tuzemských společností často spolkl měsíce práce a náklady v řádu desítek tisíc korun. Vyžádal si i přepracování veškerých vzorů smluv a přinesl některé nejasnosti.
  • Nájem na dobu určitou? Nezapomeňte si sjednat podmínky výpovědi
    Zvažujete pro nové bydlení uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou? Měli byste tedy znát novou zákonnou úpravu skončení nájmu bytu sjednaného na dobu určitou, abyste nebyli následně překvapeni sporem s pronajímatelem.
  • Smluvní pokuta v obchodněprávních vztazích
    Nový občanský zákoník již nabyl účinnosti a změnil podstatným způsobem právní řád naší republiky. Jakým způsobem je nyní upravena smluvní pokuta, která patří k důležitým právním institutům ve smluvních vztazích mezi podnikateli, si vymezíme v dnešním tématickém článku.
  • Odvolání daru v novém občanském zákoníku
    Úprava darování v novém občanském je rozsáhlejší oproti původním ustanovením ve zrušeném občanském zákoníku. V návaznosti na předchozí článek o obecné úpravě darování se dnes zaměříme na otázku odvolání daru. Jaké možnosti nabízí nový občanský zákoník v případě, že si přejeme odvolat učiněné darování?
  • NOZ: Novinky v právní úpravě darování
    Nový občanský zákoník (NOZ) upravuje poměrně rozsáhle problematiku darování, která byla ve starém občanském zákoníku vymezena pouze v několika ustanoveních. Může dárce darovat veškerý svůj majetek, a to včetně budoucího? Kdy je nutná písemná forma darování? Jak chápat plnění ze společenské úsluhy?
  • Ochrana spotřebitele: ujednání o smluvní pokutě nemůže být součástí všeobecných obchodních podmínek
    Ústavní soud se ve svém nedávném nálezu vyslovil k otázce ujednání o smluvní pokutě ve všeobecných obchodních podmínkách. Ve svém rozhodnutí se postavil na stranu spotřebitele.
  • Odškodnění ceny zvláštní obliby
    Nový občanský zákoník přinesl řadu nových institutů, které se snaží chránit poškozené. Cena zvláštní obliby je jedním z nových institutů v rámci náhrady při poškození věci, který v našem právním řádu rozhodně chyběl. Zničil vám někdo ze škodolibosti obrázek milovaného člověka? Pak bude možné požadovat po škůdci cenu zvláštní obliby.
  • Škoda způsobená informací nebo radou dle nového občanského zákoníku
    Zvláštní ustanovení o náhradě škody v novém občanském zákoníku stanovují povinnost k náhradě škody způsobenou informací nebo radou. Jedná se v odborné i laické veřejnosti o velmi diskutované ustanovení, o jehož dopadech se prozatím spekuluje, avšak konečné slovo v dané problematice bude mít rozhodovací praxe soudů.
  • Zásadní novinky v dědickém právu
    Rekodifikace soukromého práva je tady. Účinnost nového občanského zákoníku nastala od 1. ledna 2014 a přinesla revoluční novinky do soukromoprávních vztahů. Jednou z nejvíce dotčených oblastí rekodifikace je úprava dědického práva. Dnes o možnostech zřeknutí se dědického práva a vzdání se dědictví.
  • Pod rouškou ochrany, past na spotřebitele
    KOMENTÁŘ: Skupina poslanců ve snaze omezit náklady řízení u tzv. bagatelních pohledávek, tedy těch do 10 tisíc korun, připravila společný návrh zákona, kterým by došlo ke snížení těchto náhrad nákladů právního zastoupení na maximálně 900 korun. Návrh v současné době projednává Poslanecká sněmovna.
  • Nový občanský zákoník bojuje proti neférovým praktikám
    S účinností nového občanského zákoníku od 1. ledna 2014 přichází do našeho právního řádu několik nových institutů. Institut neúměrného zkrácení je jedním z nich. Prodali jste velmi drahou věc za mizivou hodnotu a přáli byste si cenu dorovnat? Nový občanský zákoník umožňuje v určitých případech žádat dorovnání na skutečnou hodnotu.
  • Zelený: Nabízíme smírné řešení sporu mezi obchodníkem a spotřebitelem
    Spor mezi spotřebitelem a obchodníkem je nerovným sporem dvou subjektů, jejichž zájmy mohou být v přímém rozporu. Služba VašeStížnosti.cz se pokouší nabídnout smírné řešení bez povinnosti účastnit se soudního jednání. Spotřebitelským sporům a možnosti jejich alternativního řešení se věnuje dnešní rozhovor s Lukášem Zeleným z právní poradny dTestu.
  • Předsmluvní odpovědnost v novém občanském zákoníku
    Nový občanský zákoník přináší řadu nových právních nástrojů k uplatňování práv. Jednou z důležitých novinek je výslovné zakotvení předsmluvní odpovědnosti v občanském zákoníku. Došlo jednání o smlouvě do stádia, kdy se čeká pouze na podpis a jedna ze stran bezdůvodně přestane komunikovat a smlouvu nepodepíše? Ustanovení o předsmluvní odpovědnosti napoví, jaká práva má poškozená strana.
  • Fotografovat bez výslovného souhlasu od roku 2014 zakázáno!
    Pokud jste rodiči malých dětí, už jste se s podobným přístupem určitě setkali. Na začátku školního roku vám škola nebo školka předloží k podpisu oficiální souhlas, kde prohlásíte, že vám není proti mysli, aby škola případně fotografovala vaše dítě a použila jeho fotografie ke standardním účelům – k propagaci školy nebo jen tak na nástěnku. Nový občanský zákoník, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014 však jde ještě dál.
  • Naletěli jste nepoctivému prodejci? Pomoci může spotřebitelský ombudsman
    Ministerstvo průmyslu a obchodu zřídilo institut spotřebitelského ombudsmana pro ochranu poškozených spotřebitelů, a to zejména na předváděcích akcích. Jakým způsobem lze využít služeb spotřebitelského ombudsmana a na jakých principech funguje, se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Hajduškem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu.
  • Firmy kvůli občanskému zákoníku investují statisíce do úprav smluv
    České společnosti sčítají náklady, které jim přinesl nový občanský zákoník. Od 1. ledna 2014, kdy nabyl účinnosti, totiž musely změnit veškeré smlouvy a příslušné dokumenty. Podnikatelé navíc nemění pouze obsah smluv, ale i formu smluvního ujednání. Tuzemské firmy se shodují, že výdaje na změny se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Nejnákladnější je tisk nových dokumentů a odborná konzultace s právníky.
  • Základem budoucnosti firmy je kvalitní společenská smlouva
    Od 1. ledna došlo k podstatným změnám, které se týkají jednatelů a statutárních zástupců společností. Jakým otázkám se v rámci firmy věnovat a na co si dát od letošního ledna pozor?
  • Co nás čeká v roce 2014?
    V uplynulých týdnech jsme se v článcích věnovali novinkám a změnám, které nás v tomto roce čekají. I díky novému občanskému zákoníku jich není málo. Změny nás čekají v důchodech, daních, bydlení i v bankovnictví nebo v pojištění.
  • Jak se bránit šikaně
    Se šikanou na základní nebo střední škole se setkal nejeden žák a student. V některých případech je šikana natolik negativním jevem a přerůstá v otevřené násilí a psychický teror, který může zanechat celoživotní následky. Jaké formy obrany proti šikaně mohou studenti a jejich rodiče využít? Co praví nový občanský zákoník?
  • Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků
    Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.
  • Jaké změny přináší nový občanský zákoník v oblasti bydlení?
    Od nového roku začne platit nový občanský zákoník, který nahrazuje zákoník původní z roku 1950. Zákoník přináší do našeho života celou řadu změn, mnoho z nich bude upravovat vztahy v oblasti bydlení.
  • Rodiče, kde jsou moje úspory?
    Myslíte si, že rodiče mohou s majetkem svého dítěte nakládat zcela volně a bez zákonného omezení? Zákon o rodině a občanský zákoník stanovují pravidla při správě jmění dítěte, které nejsou pouze „nevymahatelnými“ ustanoveními zákona, ale pevně stanovenými pravidly, jak si představíme v jednom soudním rozhodnutí.
  • Nový občanský zákoník posiluje práva nezletilého
    Nový občanský zákoník s účinností od ledna příštího roku zavádí mnohé instituty s cílem respektovat autonomii i vůli člověka a dbát jeho přirozených práv. Z hlediska života studenta nebo nezletilého se nabízí několik možností, jak posílit svá práva v oblasti právního jednání před dovršením osmnácti let.
  • Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu
    Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je jeho definice a význam? Který okruh práv a povinností upravuje a kdo se jej může účastnit?
  • Dědictví a věřitelé
    Dluhová problematika se mnohokrát nedotýká života pouze daného dlužníka, ale zasahuje po jeho úmrtí i do života dědiců. V rámci dědického řízení se nabízí dědicům několik možností, jak zjistit zůstavitelovy dluhy a následně si poradit s předluženým dědictvím. Avšak vše vyžaduje nejvyšší obezřetnost v našem jednání.
  • Společné jmění manželů a jeho úprava
    Jak mohou manželé upravit své majetkové vztahy v rámci společného jmění manželů? Občanský zákoník nabízí manželům možnost úpravy společného jmění manželům smlouvou ve formě notářského zápisu. Vymezení, práva a povinnosti při změně rozsahu společného jmění manželů.
  • Dluhy v manželství
    Společné jmění manželů reprezentuje majetkové vztahy během manželství, jehož nedílnou součást tvoří závazky. Dnešní doba s vysokou mírou rozvodovosti a zadlužování domácností přináší do mnoha manželství otázku závazků z hlediska dluhů. V článku uskutečníme základní náhled na tuto problematiku.
  • Ztracené věci ze šatny a odpovědnost za škodu
    Odložili jste své svršky v šatně u paní šatnářky? Nemilé překvapení o něco později, kdy nejsou vaše svršky k nalezení. Kdo odpovídá za škodu? Jak efektivně zajistit důkazy a uplatnit náhradu škody? Šatna s obsluhou a náhrada škody.
  • Denní brífink (BBG Finance)
    Farmacie a finanční instituce stáhly americké trhy na hodnoty z 26. září, Evropa naopak posílila díky telekomunikacím a petrochemii.
  • Pokračující růst průmyslové produkce
    Meziroční index průmyslové produkce dosáhl 108,2 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů (v dubnu 2002 o 1 den více než v dubnu 2001) 105,9 %.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Je možné víc utrácet než vydělávat?
    Podle posledních průzkumů stoupají tržby rychleji než mzdy. Je to vůbec možné? Reálným vysvětlením jsou různé půjčky, nákup prostřednictvím splátkového prodeje, leasingu, na úvěr, všelijaké hypotéky....