-
Už více než rok fungují slevy na volání a internet pro znevýhodněné. Kdo na ně dosáhne?
Máte velmi nízké příjmy nebo jste zdravotně postižená osoba? V takovém případě dost možná budete mít v letošním roce nárok na slevu na volání a internet u svého operátora. Jaké podmínky však musíte splnit?
-
Test: Platby na kontakt fungují skvěle, ale ne vždy komfortně
Platby na kontakt fungují výtečně a bez chyb. Tedy pokud za chybu nepovažujete registraci čísla, které by se registrovat nemělo. Značné rozdíly jsou v posílání plateb. Někde je zadání čísla zkouškou trpělivosti, jinde je to pohádka.
-
Konec opisování čísel účtů. K zaslání platby brzy postačí znát telefonní číslo příjemce
K zaslání peněz na účet brzy postačí znát jen telefonní číslo příjemce. Službu by mohly některé banky poskytovat již během letošního podzimu. Aplikace má zjednodušit posílání plateb především mezi rodinnými příslušníky a nejbližšími lidmi.
-
Jak postupovat při reklamaci platby kartou?
Zaplatili jste předem za zboží, které nedorazilo? Zaúčtovala se vám transakce dvakrát? V takových případech můžete požádat banku o reklamaci transakce. Jak postupovat?
-
Česko stále patří k zemím s nejvyššími účty za telekomunikace
Pravidelná zpráva Českého telekomunikačního úřadu vyzdvihuje růst spotřeby dat v mobilních i pevných sítích. S vlnami fúzí a akvizic se tenčí konkurence lokálních providerů a ve srovnání se zbytkem Evropy patříme k zemím, kde se za možnost komunikovat na dálku platí nejvíc.
-
Každý druhý podvodný telefonát je úspěšný. Z poloviny napadených účtů zmizí peníze
Zločin se přesouvá z ulic do počítačů a mobilů. Za poslední dva roky stoupl počet útoků na klienty bank čtyřnásobně. Občas je velmi těžké poznat, že na vás má zacíleno internetový zloděj.
-
Jak na výměnu hotovosti nebo výběr z bankomatu na dovolené
Pokud se na dovolenou teprve chystáte, určitě řešíte, jak na ní budete platit. Kde bude nejlepší vyměnit peníze a na co si dát pozor při výběru z bankomatu?
-
Nové platby na mobilní číslo odstartují příští rok. Jak budou fungovat a které banky se zapojí?
Číslo bankovního účtu už pro zaslání platby do budoucna nebudete potřebovat. Příští rok odstartují platby, které nasměrujete jen s použitím telefonního čísla. Jaké možnosti uživatelům přinesou?
-
Dítě chce pod stromeček mobil i s tarifem. Jaký zvolit?
Kdo ze školních dětí nemá mobilní telefon, jakoby snad ani nebyl. Je to pro ně nezbytnost a čím dražší, tím lepší, tím více je školák v kolektivu ceněn. Mobil samotný je ale k ničemu, dítě taktéž žádá volání, ale ze všeho nejvíc připojení k internetu. Když na to přistoupíme, budeme postaveni před otázku – jaký tarif by mělo dítě využívat?
-
Jak fungují odložené platby
Za necelé dva měsíce jsou tu Vánoce. Většina Čechů se proto začíná shánět po vánočních dárcích. Při nákupech lze také čím dál častěji využít tzv. odložené platby.
-
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Telefonní operátoři loví zákazníky, ale jakmile mají podepsanou smlouvu, pak si v některých případech leccos musí klient zjistit, vyřídit a zajistit úplně sám. Nefunguje technická podpora a „pomocníci“ na druhé straně zákaznické linky vám pomáhají velmi svérázným způsobem.
-
Vodafone výrazně vylepšuje tarify pro lidi nad 60 i zdravotně znevýhodněné
Solidní porci volných minut, neomezené SMS a více mobilních dat za necelé tři stokoruny měsíčně si mohou pořídit ti, kteří dosáhli věku 60 let. Zároveň pro ně platí speciální nabídka datové SIM a tabletu za korunu. Pro držitele průkazu ZTP* Vodafone přináší za zhruba pětistovku měsíčně tarif s 20 GB dat, neomezeným voláním i SMS. Nabídka startuje od dnešního Mezinárodního dne seniorů a chce podpořit mimo jiné sociální vztahy a aktivní život seniorů i lidí se specifickými potřebami.
-
Zapomněli jste na pojištění na cesty? Řešení hledejte v mobilu
O tom, kam na dovolenou, přemýšlíte dlouho. Někteří pak zvolí dlouho rozmýšlenou variantu, jiní na poslední chvíli uvidí výhodnou destinaci ve slevě, kde se toužili vždy podívat. Obě varianty zájemců zájezdy koupí. Ale co když zapomenou na pojištění? Je to naprosto jednoduché, pojistí se prostě těsně před odjezdem přes mobilní telefon.
-
Jak se připravit na další vlny EET?
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o evidenci tržeb, elektronické účtenky tak budou vydávat i podnikatelé, kterých se to dosud netýkalo. Jedná se například o řemeslníky, zemědělce, taxikáře, ale také lékaře nebo advokáty. Na jaře příštího roku tak i oni budou muset mít pokladnu pro elektronickou evidenci tržeb.
-
Jaké jsou triky a fígle e-shopů?
Jak na internetu výhodně nakupovat? Kdy jsou slevové akce výhodné? Jak se nenechat napálit? Využívat slevové akce a věrnostní programy?
-
Potřebujete se dostat na druhý konec města, ale „MHDéčkem“ se vám nechce? Zkuste Liftago či Uber
Doby, kdy přeplněné vozy městské hromadné dopravy a často nevrlí taxikáři představovali jediný způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, jsou, zdá se, naštěstí dávno pryč. Díky aplikacím typu Liftago nebo Uber se stalo cestování pro ty, kteří nemají vlastní auto, o poznání příjemnější záležitostí. Jak tyto služby fungují a na kolik vás taková jízda přijde? Odpověď naleznete na následujících řádcích.
-
Jaké tarify nabízejí operátoři zdravotně postiženým?
Zlevněné tarify nenáleží jen studentům anebo důchodcům. Nárok na ně mají při splnění podmínek i osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P. Co nám operátoři letos můžou nabídnout?
-
Už jste někdy za oběd zaplatili Facebookem?
V posledním dílu seriálu, který se věnuje elektronickým převodům peněz, se podíváme do blízké budoucnosti. Finance se totiž dají převádět i jinak – třeba pomocí sociálních sítí. V České republice se tato změna teprve chystá.
-
Nakupujete potraviny přes internet?
Koupit přes internet se dá ledacos, ale zboží, které se rychle kazí, jako jsou potraviny, do toho dřív jen tak někdo nešel. Situace se ale obrací a potraviny si už můžete na většině místa u nás přes internet nakoupit.
-
Nejste spokojení s mobilním operátorem? Změňte ho
Máte se svým operátorem problémy? Rádi byste přešli pod jiného, protože má podstatně výhodnější nabídky? Zdá se vám, že s vámi nejednají férově? Co můžete dělat?
-
Bezhotovostní společnost: je na čase se rozloučit s bankovkami a mincemi?
Taky vás mince a bankovky obtěžují a myslíte si, že by bylo platit všechno elektronicky a peníze mít pouze virtuální? Možná se k tomuto historickému okamžiku blížíme a peněženky skutečně ztratí svůj původní smysl a budeme v nich mít ještě více karet než doposud. Tak brzo to ale nebude.
-
Přechod k jinému mobilnímu operátorovi bude rychlejší
Novela zákona o elektronických komunikacích umožní spotřebitelům rychlejší přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Přechod by nově se vším všudy neměl trvat déle než deset dní. Přenést si číslo k jinému operátorovi je v Česku možné od roku 2006. Podle dat Českého telekomunikačního úřadu převedli lidé například v roce 2015 v tuzemské mobilní síti více než půl milionu čísel.
-
Air Bank rozšíří služby, omezí ale výhody neaktivním klientům
Air Bank plánuje do konce roku 2018 rozšířit síť bankomatů ze současných 120 na 350. Dále pro klienty chystá v příštím roce zavést kontokorent, cestovní pojištění nebo placení pomocí mobilních telefonů vybavených čipem NFC. Neaktivním klientům ale zruší garanci výhodného úročení peněz.
-
MasterCard zavádí ověřování totožnosti přes selfie či digitální otisk
MasterCard spouští v České republice a dalších 11 evropských zemích možnost ověřování totožnosti při platbě přes mobilní telefon prostřednictvím selfie či digitálního otisku. Systém už byl vyzkoušen v Nizozemsku, USA a Kanadě a v roce 2017 by se měl postupně rozšířit do celého světa.
-
Snížením poplatků za platby kartou ceny v obchodech neklesly
Snížení poplatků, které si banky účtují za platbu kartou, nepřineslo podle expertů kýžené zlevnění cen zboží a služeb v obchodech. Banky přišly o významné příjmy, klienti nic navíc nezískali, dokonce ani častěji vlivem tohoto opatření kartou neplatí.
-
Češi platí kartou pětkrát více než před 10 lety, hlavně bezkontaktně
Největší podíl domácích bezhotovostních plateb, asi 67 %, tvoří
bezkontaktní platby. Přes web proběhne každá padesátá platba. Pro
zahraniční transakce platí obrácený poměr, prim hrají webové transakce
(37 %), bezkontaktní platba je jen každá desátá. Pro platby v zahraničí Češi preferují stále hotovost.
-
Komerční banka spouští bezkontaktní platby mobilem
Komerční banka nově nabízí ve spolupráci se společností Visa bezkontaktní platby prostřednictvím chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android. Služba MojeMobilní karta umožňuje provádět platby přiložením mobilu k platebnímu terminálu, aniž by uživatel musel cokoliv řešit s mobilním operátorem. Karta je v prvním roce zdarma.
-
České banky mají vysoké zabezpečení elektronických plateb
České banky mají v rámci Evropy nadstandardní zabezpečení elektronických plateb. Řadí se tak na špičku například s Velkou Británii, Lucemburskem a Švýcarskem. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Grant Thornton, o které informovala Česká bankovní asociace.
-
Platby mobilem se zatím neprosadily. Blýská se na lepší časy?
V Česku je v posledních letech patrný obrovský boom bezkontaktních plateb. V této oblasti jsme dokonce na špici mezi evropskými státy. Naproti tomu placení telefonem se zatím příliš neuchytilo. Některé banky dokonce od nabídky NFC plateb chytrým telefonem ustoupily. Jiné ale tuto službu již začínají klientům nabízet nebo se na to chystají v blízké době. Visa nabídne zanedlouho mobilní placení s Komerční bankou a s Českou spořitelnou. Platby mobilem by měly být dostupnější, protože již není nutná spolupráce bank a karetních asociací s telefonním operátorem.
-
5 výhod, které podnikatelům přináší akceptace platebních karet
Bezhotovostní platby jsou dnes naprostým standardem. Zákazníci si je oblíbili a s rozvojem bezkontaktních technologií je možnost platit kartou stále více žádána. Podnikatelům přináší akceptace bezhotovostních plateb za jejich zboží či služby mnoho výhod.
-
Platby mobilem se blíží. Vypnou nám rozum
Cílem všech obchodníků je přimět své zákazníky k nezamýšleným, okamžitým nákupům dle momentální chuti (a podle průzkumů se jim to skutečně daří). Dalším krokem, který vyřadí racionální rozvahu nad nákupem, jsou mobilní platby.
-
Čím budeme platit v budoucnosti
Nečekejte na tomto místě odtajněné úvahy bankovních profesionálů ani ambiciózních sociálních inženýrů. Zaměřme se na vize, které si nekladou nárok na svou bezprostřední uskutečnitelnost, jistý příslib realističnosti ale mají.
-
Kdy budeme platit mobilem?
Platby mobilem zatím umožňuje jen 10 procent terminálů. Využívání tzv. M-plateb, neboli plateb pomocí mobilních zařízení, celosvětově do roku 2015 vzroste díky rozšiřování smartphonů a tabletů na 15násobek. Klíčovou otázkou je v tuto chíli ovšem bezpečnost.
-
Svět zatím není připraven na mobilní platby, MasterCard má řešení pro přechodné období i budoucnost
Ani v technologicky nejvyspělejších zemích zatím nejsou dostatečně zralé podmínky pro masové rozšíření mobilních plateb. Přestože MasterCard světově vede ve zkušenostech s pokročilými komerčními řešeními pro mobilní platby, nabízí i jednodušší a dostupnější řešení, např. nálepky PayPass, které rovněž přinášejí rychlé a pohodlné placení.
-
Investujte do hypotečních zástavních listů!
Jak jednoduše investovat 10.000 korun? S nízkým rizikem a výnosem osvobozeným od daně? Kdo chce investovat bez rizika a spíše nižší částky má možnost.