Štítek pohonné hmoty

Pohonné hmoty jsou látky, které pohánějí tepelné motory. Pohonné hmoty (PHM) zahrnují benzín, naftu, LPG, CNG, elektřinu a další PHM. Benzinu a nafta se získávají z ropy a jsou nejvíce rozšířené. Jenže ropy je na světě omezený počet a její spalování mají dopady na lidské zdraví a proto se v ČR i ve světě čím dál více využívají alternativní pohonné hmoty. Víte, která země má největší zásoby ropy? A kde natankovat cestou do Chorvatska?

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Od 1. dubna bude pro agresivní řidiče povinný terapeutický program. Stát bude 11 tisíc korun
    Od dubna čeká neukázněné řidiče novinka. Ti, co přišli kvůli svému nebezpečnému chování za volantem o řidičák, se budou muset zúčastnit tzv. terapeutických programů, aby svůj řidičský průkaz získali nazpět.
  • Jak se mají v roce 2024 změnit cestovní náhrady při pracovní cestě po Česku
    V příštím roce dojde ke změně cestovních náhrad, které čerpají zaměstnanci při pracovních cestách v tuzemsku. O kolik se zvýší stravné a náhrady za využívání motorových vozidel?
  • Jak a kolikrát se zvyšovaly sazby cestovních náhrad v roce 2022?
    Kvůli růstu cen a inflaci se letos opakovaně mění vyhláškové ceny pohonných hmot i sazby stravného. Jaké ceny platily a v jakém období roku 2022?
  • Stravné na služebních cestách se zvyšuje
    Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?
  • Cestovní náhrady opět vzrostly
    Cestovní náhrady se kromě růstu na začátku roku navýšily ještě jednou. O kolik a co přesně se změnilo?
  • Kdo vlastní naše čerpací stanice?
    V Česku stoupá počet veřejných čerpacích stanic, ale značek ubývá. Požírají se značky navzájem? Kdo je největší? A odkud pocházejí jejich vlastníci? Jak využívají válečnou situaci na Ukrajině k obohacení?
  • Jaké změny nastaly v dopravě s nástupem roku 2022?
    S novým rokem přichází i změna pravidel v dopravě. S jakými legislativními novinkami přišlo Ministerstvo dopravy? Co vše přinesla novela zákona č. 365/2021 Sb.?
  • Jak je to s vyplácením stravného a dalších peněz na pracovní cesty?
    Zaměstnanci, kteří vyjíždějí na pracovní cesty, ať po ČR nebo do zahraničí, mají nárok na cestovní náhrady, zejména na tzv. diety. Má zaměstnanec dopředu nárok na zálohu? Jak je to s vyúčtováním?
  • Celosvětový prodej spalovacích motorů má skončit v roce 2040. Které automobilky s tímto záměrem souhlasí a které jsou proti?
    Na klimatickém summitu OSN v Glasgow byla odhalena deklarace o nulových emisích v silniční dopravě. Deklarace požaduje, aby do roku 2040 byly v prodeji po celém světě pouze automobily a lehké užitkové vozy s nulovou produkcí emisí. Mezi signatáři chybí některé velké státy, jako třeba USA nebo Čína, deklaraci nepodepsaly ani automobilky Hyundai, Toyota nebo VW. Naopak pro konec spalovacích prodejů v globálním měřítku jsou Volvo, Jaguar, Mercedes-Benz nebo Ford.
  • Jaké je zdanění u benzínu a nafty v Česku a v dalších zemí EU
    S propadem cen benzínu a nafty současně vzrostl podíl fixní složky jejich konečné ceny. Tou je spotřební daň. Výsledkem je výrazný růst míry zdanění pohonných hmot. Podle aktuálních statistik Evropské komise (EK) z 15. června 2020 činí v Česku celkový podíl daní v ceně benzínu 66 %, u nafty je to 59 %. Evropský průměr je ještě o něco vyšší.
  • Prodraží se letní výlety kvůli benzínu a naftě?
    Začátek letošního roku vypadal slibně. Po pádu cen na světových trzích zlevnily nafta a benzín i u českých pump. V létě ale může být vše jinak. Rostoucí poptávka bude už tradičně znamenat tlak na ceny. A v napjaté globální atmosféře stačí málo, aby se spustila panika.
  • Chystáte se autem na dovolenou? V oblíbených destinacích si za plnou nádrž připlatíte až 420 korun
    Vlastní dopravu automobilem využívá během letní dovolené mnoho Čechů. Ceny pohonných hmot se přitom v rámci EU často výrazně liší. Za palivo tak lze při správném načasování ušetřit nezanedbatelné peníze.
  • SPZ na přání: na kolik vás vyjde vlastní poznávací značka?
    Chtěli byste sobě anebo blízké osobě nechat vyrobit poznávací značku na přání, ale nevíte, co všechno to obnáší? Jsou na to přísná pravidla. A taky pořádný poplatek…
  • Ceny pohonných hmot stagnují, benzín stojí v průměru 29,55 Kč/l
    Neustálé zdražování cen pohonných hmot dokáže potrápit nejednoho rodiče. Dobrou zprávou je, že alespoň nafta zlevnila. Jak ale dopadl benzín?
  • Nejnižší zdanění benzínu je v Mexiku. Jak je na tom Česko?
    Spotřební daň a DPH výrazným způsobem ovlivňuje konečnou cenu benzínu, ve většině členských zemí OECD činí celkové zdanění u každého litru benzínu více než 50 % konečné ceny. Jak vysoké je zdanění benzínu v Česku v porovnání s ostatními zeměmi OECD?
  • Dotace na alternativní pohon: Stát podporuje obce a kraje, firmy a brzy možná i občany
    V listopadu odstartovalo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí o dotace pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Podobnou výzvu zaměřenou na firemní vozidla již realizovalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu, které aktuálně schválilo kritéria pro další výzvu, a od nového roku budou firmy moci žádat o další příspěvky na elektromobily. Podle Richarda Brabce zváží Ministerstvo životního prostředí v roce 2017 rozšíření podobné dotační podpory například i pro fyzické osoby.
  • Firmy raketovou rychlostí pořizují vozidla na plyn
    Obliba CNG mohutně roste. Vozy s plynovým pohonem si pořizují automobiloví dopravci, taxikáři i autoškoly. V zemi už jezdí téměř 12 tisíc vozidel na CNG, poslední dva tisíce přibyly za posledního půl roku. Na poptávku se rozhodla zareagovat i společnost Axigon, která poskytuje tankovací karty. Díky nákupní alianci se i drobné firmy mohou společně dostat na měsíční výtoč, která jim u pumpařů zajistí vysoké slevy. Axigon nyní zahájil spolupráci s RWE Energo a držitelům svých karet zajistí slevu 1 Kč/kg na nákup CNG.
  • Co týden dal? Povinné ručení zdraží o 5 %
    Zatímco v loni povinné ručení podražilo zhruba o desetinu, letos se očekává další růst o 5 %. Důvodem jsou podle pojišťoven vyšší náklady v důsledku změn v občanském zákoníku. Více v pravidelném týdenním souhrnu.
  • Vyplatí se jezdit vozem na CNG?
    Ačkoli se na první pohled neliší od běžných automobilů, nikdy nezajíždí na benzínovou pumpu. Palivo doplňují v místech označených zkratkou CNG. Vozidel na stlačený zemní plyn jezdí v České republice 7 500. Jaké jsou výhody a nevýhody CNG? Vyplatí se přestavba vozidla?
  • Vyplatí se nákup automobilu na CNG?
    Vozidel poháněných CNG jezdí podle nejnovějších statistik po českých silnicích přes 7 200, do konce roku jich bude dokonce 8 000. Český motorista přitom může vybírat z více než 60 modelů vozů, k nimž nejnověji přibyla také Škoda Octavia v provedení pro zemní plyn. Jaká je však ekonomika vozů na CNG? Vyplatí se i tam, kde řidiči nejezdí každý den dlouhé vzdálenosti?
  • Cestovní náhrady v roce 2014
    Se začátkem roku se znovu změní sazby tuzemského stravného, nové průměry za pohonné hmoty, časová pásma a sazby pro zahraniční stravné. Přinášíme přehledně hlavní změny.
  • Ceny benzínu před létem vzrostly, zlevnění nečekejte
    Ačkoli ceny pohonných hmot nejsou tak vysoké jako minulý rok na jaře, pohled na ceníky u benzínových stanic příliš potěšující není. Během května cena benzínu i nafty opět mírně narostla. A prognóza na prázdniny není příliš optimistická.
  • Kolik si vezme stát z litru benzínu či nafty? Porovnání s našimi sousedy
    Ceny pohonných hmot v posledních týdnech neustále stoupají. Nejenom v Česku, ale i u našich sousedů. Nemalou měrou se na ceně pohonných hmot podílí spotřební daň a DPH. Kde je zdanění pohonných hmot nejvyšší?
  • Zprávy ze zahraničních burz
    Trhy otevřely mírně pozitivně. První půlhodina obchodní seance byla velmi volatilní, neboť trh čekal na makroúdaje, zveřejňované v 16:00. Spotřebitelská důvěra v červnu poklesla na 106,4b. z květnových 110,3b., avšak...