-
Nemáte v pojistné smlouvě skutečnou hodnotu nemovitosti? Můžete přijít o miliony
Sjednali jste si k ochraně svého majetku pojištění nemovitosti a domácnosti? Proč je třeba takové pojištění pravidelně aktualizovat a jak se bránit proti podpojištění tzv. indexací?
-
Při jakých událostech vám pomůže sjednané pojištění internetových rizik?
Ke vzniku pojištění internetových rizik přispělo zvyšující se nebezpečí pohybu lidí v online prostředí. I když se pojištění internetových rizik do České republiky dostalo teprve nedávno, předpokládá se, že s roustoucím zájmem o využívání internetových služeb, bude jeho popularita stoupat.
-
Vyplatí se připlatit si za prodloužení záruky u spotřebiče?
Těsně po záruční době se vám pokazil velmi drahý produkt, na který jste si dlouho odkládali své peníze. Jak se to mohlo stát? Počítali jste s tím, že když už to stálo tolik peněz, musí to alespoň deset let sloužit. Možná by vám mohla přijít vhod prodloužená záruka.
-
Koronavirus a životní pojištění: Na co se vztahuje krytí?
Máte nárok na plnění ze smlouvy o životním pojištění, pokud jste v karanténě anebo doma pečujete o dítě, protože se uzavřely školy? A jak je to s krytím v případě nákazy anebo pokud jste museli uzavřít na základě mimořádných opatření provozovnu? Přečtěte si nejčastější otázky životně pojištěných.
-
Lze požadovat odškodné při havárii vozidel MHD?
Jezdíte do práce autobusem nebo tramvají? Mnohdy je to pohodlnější než stát v kolonách ve vlastním autě. Ale i ve vozech městské hromadné dopravy hrozí, že dojde k nehodě. A pokud budeme míst smůlu, můžeme se i zranit. Můžeme požadovat nějaké odškodné?
-
Co radí expert ohledně pojištění dětí?
Uvažujete o tom, že své děti necháte pojistit? Na co byste se při výběru pojištění měli dívat? A nebude lepší nejdříve začít u sebe? Přečtěte si, co o pojištění pro děti říká expert.
-
Jak se vám může prodražit dovolená bez pojištění?
Jedete letos na dovolenou do zahraničí a uvažujete, zdali se vám vyplatí sjednat cestovní pojištění? Víme, na kolik vás bez něj vyjde lékařská péče a i odtah auta.
-
Když na havarijním pojištění platíte víc, než musíte
Experti na havarijní pojistky říkají, že většina z nás platí za havarijní pojištění víc peněz, než by musela. Pokud by se podívali na stáří auta a zjistili, že platí od doby jeho koupě stále stejné částky, jistě by si uvědomili, že něco není v pořádku.
-
Havarijní pojištění: sjednat, či nesjednat?
Uvažujete o sjednání havarijního pojištění, ale bojíte se, že se vám nevyplatí? Nevíte, co přesně kryje a jaké máte možnosti? A jak vlastně na jeho zřízení co nejvíce ušetřit?
-
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Obtěžují vás často nevyžádané hovory a SMS? Bojíte se, že z vás někdo bude chtít vytáhnout peníze skrz telefon? Tak si nainstalujte některou z aplikací, je to jednoduché a mnohdy i zadarmo!
-
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Každý majitel pejska nebo kočky nám dá jistě za pravdu, když řekneme, že veterinární poplatky jsou až nekřesťansky drahé. Pojištění pro zvířata je novějším finančním produktem, díky kterému má majitel ušetřit. Funguje ale stejně pro každého?
-
Varování: Pojišťováci se snaží vnutit lidem pojistky tím, že se vydávají za pracovníky asociace
Intenzita nekalých praktik některých zprostředkovatelů finančních produktů opět vzrostla. „Jsem z asociace pojišťoven a zkontroluji vám vaše pojištění,“ právě tuto větu nejčastěji slyší lidé, kteří jsou v posledních dnech vystavováni tlaku podvodných praktik. Ve snaze zaujmout potenciálního klienta a vnutit mu nějaký finanční produkt se někteří zprostředkovatelé zaštiťují Českou asociací pojišťoven (ČAP) jako důvěryhodnou organizací, která zastřešuje 97 % pojistného trhu.
-
Voda a vloupání způsobí nejvíc pojistných událostí
Nejčastější příčinou majetkových škod v domácnostech, kterou řešila téměř polovina Čechů, je únik vody. Druhou obvyklou příčinou je vloupání. Nějakou formu vloupání řešilo 29 % obyvatelstva. Při ochraně svého majetku před vloupáním Češi spoléhají na bezpečnostní zámky. A přestože nepříjemnosti způsobené požárem figurují na chvostu pojistných událostí, právě z požárů panují mezi Čechy největší obavy.
-
Povinné ručení letos zdraží jen rizikovým řidičům
Ceny povinného ručení se ve druhé polovině roku pro řidiče jezdící bez nehod nezmění. Naopak špatní řidiči si opět připlatí, pojišťovny budou mezi nimi ještě více rozlišovat. Vyplývá to z vyjádření zástupců pojišťoven, které pojištění odpovědnosti z provozu vozidla poskytují.
-
Živelní škody se dle pojišťoven letos zdvojnásobily
Živelní pohromy způsobily klientům pojišťoven v prvním pololetí desítky tisíc škod v řádu několika miliard korun. Jde zhruba o dvojnásobek proti stejnému období loni. Za nárůstem stály hlavně květnové a červnové bouřky, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Nejčastěji škody páchaly bouřky spojené s krupobitím, zatímco před rokem škodily spíše vichřice.
-
10 tipů jak na cestovní pojištění během dovolené
K dovolené v zahraničí nezbytně patří vhodné cestovní pojištění. Aby klienta dostatečně chránilo, je třeba věnovat pozornost jeho výběru i správnému využití v případě nečekané události. UNIQA pojišťovna shromáždila hlavní zkušenosti z minulých let a v článku naleznete několik doporučení.
-
10 tipů pro bezvadnou dovolenou
Řada Čechů stráví letošní dovolenou v zahraničí. Kdo se chce vyhnout stresovým situacím při balení, na cestách i v místě pobytu, měl by se držet osvědčených doporučení. Řekneme vám, co byste si neměli zapomenout zabalit do kufru, jak naplánovat cestu autem nebo proč si zvážit kufr před cestou na letiště.
-
Bouřky způsobily o víkendu klientům pojišťoven další stovky škod
O uplynulém víkendu přibyly další stovky škod v řádu desítek milionů korun, které způsobily klientům pojišťoven bouřky doprovázené krupobitím. Bouře se objevují ve větší míře od konce května, pojišťovny odhadují celkové škody téměř na miliardu korun. Většinu menších případů již vyřešily. Jde hlavně o zatopené sklepy a přízemí domů, poškozené střechy a karosérie aut, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
-
Nejvyšší soud ke sledování zaměstnance ve sporu o ochranu osobnosti
Nejvyšší soud se v nedávné době vyjádřil k otázce sledování zaměstnance a pořizování záznamů z jeho soukromého života, které pojišťovna pořizovala jakožto důkaz ve sporu o odškodnění pracovního úrazu. Jakým způsobem Nejvyšší soud rozhodnul, se dozvíte v dnešním článku.
-
Nejvyšší soud k obezřetnosti při couvání v obytné zóně
Nejvyšší soud projednával v nedávné době případ usmrcení dítěte řidičem při couvání v obytné zóně, kdy stanovil trestní odpovědnost řidiče za usmrcení z nedbalosti. Nejvyšší soud apeluje tímto rozhodnutím na zvýšenou obezřetnost řidičů při couvání, a to nejen v obytné zóně.
-
Odškodnění sportovního úrazu při fotbalovém utkání
Nejvyšší soud vydal v nedávné době rozhodnutí, na základě kterého vymezil odpovědnost za škodu v případě porušení pravidel při fotbalovém utkání. Nejvyšší soud stanovil, že nikoliv každé porušení sportovních pravidel opravňuje poškozeného k požadavku náhrady škody na zdraví.
-
Pojišťovny začaly vyplácet klientům více peněz za škody na zdraví
Pojišťovny musí klientům vyplácet více peněz za škody na zdraví než v minulosti. Změna souvisí s aplikací nového občanského zákoníku. V některých případech jde i o trojnásobek původní částky. Zároveň se výrazně rozšířil okruh osob, které mají na tento druh odškodnění nárok. Škody na zdraví přitom tvoří nemalou část plnění pojišťoven u pojištění vozidel.
-
Pracovní úraz úředníka na sportovní akci zaměstnavatele
Úraz úředníka magistrátu na sportovním tréninku volejbalového družstva zaměstnavatele konaného mimo pracovní dobu bude předmětem dnešního článku.
-
Nedodržení pravidel při sportovním zápase může přijít draho
Bojové sporty vždy představovaly riziko úrazu. Jak může soud rozhodnout v případě, kdy během sportovního souboje nejsou dodrženy pravidla? Může poškozený požadovat odškodnění újmy na zdraví na odpovědném zápasníkovi? Jakou má šanci na úspěch?
-
Spoluodpovědnost při úrazu: Nedovolte nepřiměřené krácení odškodnění
Ačkoliv jste spoluodpovědní za způsobenou újmu na zdraví, nemusíte přijít v každém případě o plnou výši odškodnění. Vždy je nutné zkoumat okolnosti daného případu a nalézt spravedlivou hranici spoluodpovědnosti. Představíme si jedno z rozhodnutí Nejvyššího soudu pro znalost našich práv a povinností při stanovení spoluodpovědnosti za úraz.
-
Amortizace a odškodnění dopravní nehody
Nevyplatila vám pojišťovna plnou náhradu škody na vozidle po dopravní nehodě s poukazem na amortizaci náhradních dílů? Ústavní soud vydal již před několika lety nález, který stanovuje neoprávněnost pojistného krácení a nárok poškozeného požadovat plnou výši odškodnění.
-
Kolik stojí rada finančního profesionála?
V evropských zemích se můžete setkat se dvěma způsoby odměňování finančních poradců – provizním a placeným přímo klientem. V České republice jsou až na pár výjimek poradci závislí na provizích od finančních společností. V některých evropských zemích je tento způsob odměňování zakázán.
-
Jak řešit pojistnou událost v zahraničí?
Aby mělo sjednané cestovní pojištění pro klienta očekávaný efekt, měl by vědět, jak v případě pojistné události postupovat. Správný postup mu totiž usnadní řešení problému hned na místě a zároveň urychlí průběh likvidace pojistné události po návratu z dovolené.
-
OSVČ mohou požádat o splátky pojistného
Osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) nebo zaměstnavatelé se mohou dočasně dostat do finančních problémů, kdy po dobu několika měsíců neplatí ani povinné zdravotní pojištění. Jednorázová úhrada zdravotního pojištění je následně nad jejich finanční síly, řešením může být splácení povinného pojistné ve splátkách.
-
Bez kvalitního pojištění na hory nejezděte
Lyžování, jízda na snowboardu a další zimní sporty jsou mezi Čechy nadmíru oblíbené. Výběr správného pojištění, bez kterého se na sportovně zaměřené dovolené neobejdete, však vydá na víc než jen pět minut na internetu v den před odjezdem.
-
Co dělat, když si chcete pojistit domácnost?
Denně slyšíte, jak někomu vyloupili byt nebo nějaká živelná událost poškodila vybavení domácnosti? Pokud hledáte pojištění, které kryje právě tato rizika - pojištění domácnosti je to pravé. Podle čeho vybírat a na co se zaměřit?
-
Rekreační objekty na podzim lákají zloděje. Nepodceňujte zabezpečení ani pojištění
Na podzim roste počet vloupání do rekreačních objektů, protože je lidé často zazimují a vrací se do nich až na jaře. Jak předcházet řádění zlodějů nebo vandalů? Kvalitní zabezpečení jde v tomto ohledu ruku v ruce s vhodným pojištěním.
-
Chráníte svůj majetek dostatečně?
Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.
-
3 otázky, které byste si měli položit před sjednáním cestovního pojištění
Vyřaďte Murphyho zákony ze hry, věnujte před odjezdem na dovolenou zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění. Již za pár desítek korun denně díky němu můžete získat ochranu před neočekávanými výdaji, coby následek úrazu, infekčního onemocnění, bolesti zubů apod. Cestovní pojištění je jednou z věcí, na které se vyplatí nešetřit. Úspora několika desítek korun vás totiž ve finále může vyjít pořádně draho, až na několik set tisíc korun.
-
Pojištění nebo loterie?
V poslední době se objevují nová pojištění určená zvlášť pro ženy. Jedná se o pojištění rakoviny prsu či ženských orgánů. V praxi je často možné se potkat s úvahou: „Mnoho žen podobné choroby dostalo, kdybych onemocněla, ať z toho něco mám.“ Přitom hlavním důrazem při pojišťování by měl být pohled „z druhé strany“ – kolik peněz mi bude chybět, kdybych onemocněla? Co kdybych onemocněla něčím jiným?
-
Kdy pojišťovna uhradí škody v domácnosti?
Každý rok vznikají jen v důsledku povodní škody v řádech miliard korun. Domácnostem však podle odborníků hrozí nečekané náklady například i kvůli požárům nebo majetkové kriminalitě. Přinášíme vám vybrané situace, které pojištění domácnosti pokrývá.
-
Rozčtvrcení, nebo úrok – historie pojišťovnictví ve světě i u nás
Potřeba „nechat se pojistit“ proti riziku a škodám je stará jako samo lidstvo – a kdož ví, možná i starší. Kolektivní sdílení rizika a následný podíl na zisku doprovázelo lidské komunity už v dobách, kdy se sežrání tygrem (popřípadě medvědem) řadilo k takřka přirozeným příčinám smrti.
-
Procházka: Největší riziko vážných onemocnění hrozí lidem nad 50 let věku
Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, infarkt, mozková příhoda, rakovina, selhání ledvin, „společníci“, které nikdo nevyhledává. Následky velmi vážných onemocnění nelze odstranit, lze je však zmírnit. Více v rozhovoru s Petrem Procházkou, ředitelem úseku řízení produktů PČS.
-
Budzinski: Zaměstnanec má právo na odškodnění v plné výši
Smrt mladého člověka, který byl otcem a živitelem dvou dětí musí být odškodněna nikoliv dle tabulek, ale podle zdravého rozumu, uvedl v interview Petr Budzinski, advokát se specializací na náhrady škody na zdraví a práva zaměstnanců.
-
Zvláštní pojistné podmínky a jak je číst
V předchozím článku jsme se zaměřili na všeobecné pojistné podmínky. Vaše pojistná smlouva se ale řídí také tzv. zláštními pojistnými podmínkami. Na co si dát pozor, co je to progrese a jak si ji jednoduše spočítat? Hodnotné informace z jinak několikastránkového dokumentu v kostce naleznete v tomto článku.
-
Trendem je snižování počtu klientů, kteří zdražují pojistky ostatním
Neplacení pojistného je jedním z problémů, který eskalovala ekonomická situace posledních let. Neplatičství se jednoznačně přesunulo z roviny špatné informovanosti ke skutečným finančním problémům.
-
Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Stabilní růst tržeb
V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
-
US trhy si udržují zhodnocení z počátku seance
Všechny tržní indexy začaly tento týden v plusových hodnotách a také se v nich doposud drží, přičemž neustále posilují. Navzdory tomu, že minulý týden byl čtvrtým v řadě, ve kterém Nasdaq Composite oslabil, schopnost indexu stabilizovat se při páteční seanci...
-
Do Polska za windsurfingem!
Na co si dávat pozor v autě na cestách? Každý fanda oplachtěných prken určitě zná poloostrov Hell. Polsko totiž patří mezi vyhledávaná střediska windsurfingu. Moře je sice studené ale podmínky pro jízdu na prkně jsou ideální jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé. Stačí sednout do auta a vzhůru směr polské hranice.
-
Nálada na amerických trzích je silně negativní
Nálada na amerických trzích je silně negativní, přičemž nejvíce postiženým indexem je opět technologický Nasdaq. Klíčový sektor polovodičů dnes vyvíjí největší tlak na Nasdaq Composite Index.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Nálada investorů je velice křehká
Prázdniny v Evropě držely obchodování na minimální úrovni a nastala konsolidace měn po včerejším růstu oproti dolaru.