-
Úřad práce nebude sledovat transakce na kontech žadatelů o dávky. Co dalšího z návrhu vypadlo?
Od poloviny roku 2025 by měla začít platit reforma sociálních dávek. Původní návrh MPSV se po proběhlém připomínkovém řízení změnil v několika oblastech. O které změny jde?
-
Kdo nebude muset pracovat, a přesto dosáhne na novou superdávku od státu?
Na novou superdávku od státu budou mít nárok pracovně aktivní osoby a poté ještě osoby zranitelné. Ty nebudou muset vydělávat. Kdo tedy nebude muset pracovat, a přesto mu na dávku vznikne nárok?
-
Majetkový test u dávek je nepřípustný, připomínkují návrh ministerstva Nejvyšší soud i jiní
Na návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má za cíl sjednotit některé dávky sociální podpory do jedné, měly možnost reagovat ostatní státní instituce. Jak se vyjádřily k majetkovému testu, který má být součástí řízení žádosti o dávku?
-
Nevídaná změna sociálních dávek slibuje bonus pracujícím a nulu těm, co se vezou
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka nastínil, jak by mohla vypadat reforma sociálních dávek v nejbližších letech. Pojďme se tedy podívat, co se brzy pravděpodobně změní.
-
Kolik činí příspěvek na mobilitu, zvláštní pomůcku a příspěvek pro osoby s dietou?
Koncem roku 2022 se lidé se zdravotním znevýhodněním dočkali zvýšení příspěvku na mobilitu a zvláštní pomůcku. Vláda rovněž zvýšila příspěvky pro osoby s dietou. Kolik příspěvky aktuálně činí?
-
Jak to bude s prolomením bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky?
V médiích se poslední dobou diskutuje o prolomení bankovního tajemství u žadatelů o sociální dávky. Co na to říkají úřady a jak to ve skutečnosti bude?
-
Životní i existenční minimum se v roce 2023 opět zvýší
Hned od začátku nového roku se zase setkáme s růstem životního minima. O kolik se zvýší a jakých dávek se to dotkne?
-
Vláda plánuje od 1. října zvýšit příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. O které se bude jednat?
V souvislosti s vysokým nárůstem cen zboží a energií se vláda rozhodla zvýšit některé příspěvky pro zdravotně znevýhodněné občany. Návrh zákona nyní putuje ke schválení do Poslanecké sněmovny. Kterých příspěvků se novela zákona bude týkat?
-
S životním a existenčním minimem vzrostla i mimořádná okamžitá pomoc
Pokud potřebujete jednorázovou finanční injekci při nenadálé události, může vám pomoci mimořádná okamžitá pomoc. Jak je vysoká a na co ji lze čerpat?
-
Základní informace pro Ukrajince (1): Zdravotní pojištění, daně a mzda v Česku
Máte nějaké známé, kteří utekli do České republiky před válkou na Ukrajině? Poskytli jste jim azyl přímo vy anebo nějaká organizace a teď řešíte, jak jim pomoci, když si budou hledat práci? Řekněte jim, co by měli vědět o ČR z hlediska daňových povinností.
-
Na jaké sociální dávky mají nárok Ukrajinci?
O jaké sociální dávky mohou žádat Ukrajinci prchající před válkou? A mají na to samé nárok i rodiny žijící v Česku, kterým otec odjel bojovat do války?
-
Jak vysoký je v roce 2021 příspěvek na živobytí?
Máte velmi nízké příjmy a nacházíte se v hmotné nouzi? Možná budete mít nárok na příspěvek na živobytí, který vám může alespoň trošku pomoct.
-
Zvýšení částky příspěvku na živobytí kvůli dietnímu stravování
Pobíráte příspěvek na živobytí a zároveň musíte kvůli zdravotním problémům dodržovat nějakou dietu? V takovém případě vám vzniká nárok na zvýšení částky na živobytí. O kolik?
-
Jak se v roce 2020 zvýšil příspěvek na bydlení?
Zabírají vám výdaje na bydlení podstatnou část platu? Házíte většinu peněz do pronájmu? Možná máte nárok na příspěvek na bydlení. Jaký bude v roce 2020?
-
Kolik ze sociální dávky můžete dostat v poukázkách?
Sociální dávka může být vyplácena v poukázkách na nákup zboží. Typickým příkladem je příspěvek na živobytí. Komu ale nemůžou dát místo peněz poukázky?
-
Kdy vám mohou zvýšit příspěvek na živobytí?
Příspěvek na živobytí spadá do dávek hmotné nouze. Náleží rodinám nebo jednotlivcům, kteří mají nedostatečné příjmy i majetek. V některých případech se dokonce může zvýšit. Kdy a o kolik?
-
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Jak se vyplácí podpora v nezaměstnanosti? Někdy i prostřednictvím poukázek. Přečtěte si pokračování rozhovoru s mluvčí ÚP Kateřinou Beránkovou.
-
Životní vs. existenční minimum: jaký je v tom rozdíl?
Víte, jaké má vaše rodina životní minimum? A co potom to existenční? K čemu vlastně slouží a jak si jej můžeme sami vypočítat?
-
Až přes 50 000 Kč s dávkou mimořádné okamžité pomoci. Za jakou cenu ale?
Váš dům zničila povodeň? Nemáte, kde bydlet? Nenajdete peníze na jídlo a ani na léky? Nedosáhnete na běžné sociální dávky? Dostali jste se do hmotné nouze a čeká vás nezbytný jednorázový výdaj? Pak si zkuste zažádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
-
Když se děti starají o rodiče aneb víte, kdo je zvláštní příjemce důchodu?
Víte, jak sehnat pro své rodiče domov důchodců a co je to tzv. zvláštní příjemce důchodu? To všechno budete muset řešit v okamžiku, kdy vaši rodiče budou nemohoucí a nedokáží se již o sebe postarat. Seniorů přibývá a míst v domovech důchodců ubývá, tak se na to připravte.
-
Jak získat dávky na bydlení?
V rámci dávek na bydlení lze čerpat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Na tyto dávky ale nedosáhne každý, rozhodující je totiž výše příjmů, výše nákladů na bydlení a forma bydlení. Společně se žádostí je tak nutné zmíněné náležitosti doložit. Jak žádat o dávky na bydlení?
-
Dávky nás provází celým životem
V životě se mohou přihodit události, jejichž řešení není možné bez pomoci. Právě pro tyto okamžiky, které často mohou vypadat jako bezvýchodné, má stát systém různých dávek, které dokážou pomoci lidem v nesnázích. Podívejte se, jaké dávky existují a kdo je může získat.
-
Sociální systém Finska
Finsko patří mezi země s nejpropracovanější sociální politikou. V případě nemoci, mateřské dovolené, důchodu nebo nezaměstnanosti patří zajištění občanů mezi nejlepší na světě. Aktuálně pověřená skupina odborníku pracuje ve Finsku na zjednodušení sociálního systému a zavedení jednotného měsíčního příjmu.
-
Vymáhání výživného: Zatajování příjmů se může prodražit
Občanský zákoník stanovuje, že v některých případech, kdy povinná osoba neprokáže své příjmy a neumožní přístup informacím o stavu svého majetku, nastává domněnka příjmu povinného ve výši pětadvacetinásobku částky životního minima.
-
Americké trhy v týdnu od 13. 05. do 17. 05. 2002
Americké akciové trhy zaznamenaly po týdnech výprodejů způsobených obavami z anemického zotavení ekonomiky v uplynulém týdnu obrat k lepšímu.
-
Komoditní trhy v kostce
Rusko, druhý největší vývozce ropy na světě, během příštích dvou měsíců zruší nižší exportní kvóty, aby tak umožnilo producentům jako OAO Lukoil využít rostoucích světových cen ropy.