Štítek školné

Školné je záležitostí především středních a vysokých soukromých škol. Zaplacení ročního poplatku za studium pak uchazečům umožňuje na dané škole studovat. Výše školného se u každé instituce liší. Na uhrazení může sloužit studentská půjčka.

Související štítky

Související zprávy

  • S úhradou školních nákladů pomůže stát, zdravotní pojišťovny i neziskové organizace
    Se začátkem školního roku se pojí také vysoké výdaje na školní pomůcky a další záležitosti související se vzděláním. Mnoho rodin však nemá dostatečně velké finanční prostředky, aby tyto výdaje zvládly uhradit ze své kapsy. Na koho se mohou obrátit?
  • Když nevezmou vaše dítě do školky, obec vám za to zaplatí, schválila vláda
    Obec bude muset rodičům dětí ze spádové oblasti podržet místo nejen ve školce, ale i v dětské skupině, rozhodla vláda. Pokud se tak nestane, bude jim muset zaplatit.
  • Co se kvůli ozdravnému balíčku změní u daňových slev
    Konsolidační balíček prošel Poslaneckou sněmovnou a míří do Senátu. Bude se zdražovat a mnohým také zůstane kvůli daním méně peněz. Co se změní?
  • Rodiče si v příštím roce připlatí za dítě umístěné v dětské skupině, rozhodla vláda
    Vláda 14. prosince rozhodla o navýšení maximálního rodičovského příspěvku u dítěte navštěvujícího dětskou skupinu. Rodičovské příspěvky s omezeným limitem vybírají takové dětské skupiny, které zároveň čerpají příspěvky od státu.
  • Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
    A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
  • Letos zaplatíte díky dětem nižší daně
    Jste zaměstnanec a máte děti? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Zvýšily se totiž dvě daňové slevy, které mohou uplatnit jenom rodiče. O kolik se slevy zvýšily? A jak a kdy se uplatňují?
  • 6 nejčastějších otázek na téma ošetřovné, rotační výuka a otevření škol a školek
    Od včerejšího dne jsou otevřené základní školy pro první stupeň a také speciální školy a mateřské školky. Na prvním stupni pak bude probíhat rotační výuka. Jak to bude s ošetřovným? Přečtěte si 6 nejčastějších otázek
  • 6 nejčastějších otázek ke krizovému ošetřovnému
    Jste s dítětem na tzv. krizovém ošetřovném? Pokud ano, je možné, že v některých věcech nemáte jasno. Přečtěte si nejčastější otázky, na které se některé maminky, ale i tatínci ptají.
  • Otevření škol a rizikové skupiny podle Ministerstva zdravotnictví
    Ministerstvo zdravotnictví minulý rok stanovilo rizikové faktory a skupiny, které souvisejí s otevřením nejen základních škol. Nespadá tedy vaše dítě do rizikové skupiny?
  • Prezident potvrdil zrušení povinné maturity z matematiky. Studenti budou mít i nadále na výběr
    Povinná maturita z matematiky od příštího roku zavedena nebude. Maturanti budou moci tak jako dosud dát přednost zkoušce z cizího jazyka. Změnu přinese novela školského zákona, kterou ve středu podepsal prezident Miloš Zeman. Novela také znamená, že státní část maturit se omezí jen na didaktické testy. Ústní a písemné maturity z jazyků se přesunou zpět do škol.
  • Co vše se uvolní 25. května? Otevřou školy, hospody i obchody!
    25. května proběhne další vlna uvolňování. Na co se můžeme těšit? Budou otevřeny již všechny obchody, restaurace, kina, zoo? Budeme muset nosit roušky?
  • Jak to bude s ošetřovným, až se otevřou školy?
    Zvýšení ošetřovného již posvětil prezident. Jak to ale bude s nárokem na dávku, pokud se otevřou školy, ale dítě do ní nepošlete?
  • Můžete pracovat na rodičovské dovolené?
    Mnoho lidí si myslí, že při rodičovské nemohou pracovat, ale to je mýtus. Stejně jako to, že dítě nemůže navštěvovat školku či jesle? Ovšem můžete pracovat i na mateřské?
  • Kdy budou podzimní prázdniny?
    Školní rok 2019/2020 dětem přinese řadu nových vědomostí, útrap i společně strávené přestávky s kamarády (či mobilem). Kdy se mohou děti těšit na podzimní prázdniny? Kdy budou ve vašem okrese jarní prázdniny? A na jaké dny v tomto školním roce připadají svátky?
  • Rozhovor: Education.cz pomáhá zájemcům se studiem v zahraničí
    Chcete studovat v zahraničí na prestižních univerzitách? Projekt Education.cz pomáhá studentům dostat se na zahraniční vysoké školy. Co vám může nabídnout?
  • Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?
    Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus, zůstanou vám všechny výhody?
  • Pět tipů pro studující na rodičovské dovolené
    Zájem o doplnění vzdělání v současnosti stále narůstá. Do lavic tak často usedají kromě absolventů středních škol i lidé s mnohaletými pracovními zkušenostmi. K dalšímu studiu se navíc zapisuje stále více žen na mateřské dovolené. Období rodičovské dovolené je totiž ideální doba, kdy může žena zvýšit své znalosti, aby se po návratu lépe uplatnila na trhu práce. K tomuto kroku je však často náročné najít motivaci. Přinášíme proto 5 praktických tipů, které ženám usnadní cestu za vzděláním i v období mateřské dovolené.
  • Studium MBA již není výsadou top manažerů
    Zájem o profesní vzdělávání dospělých za posledních pět let významně vzrostl. Zaměstnavatelé častěji upřednostňují profesní vzdělání zaměřené na prohloubení praktických zkušeností, díky kterému jsou pracovníci schopni lépe řešit konkrétní problémy v rámci firmy.
  • Zájem o vzdělávání pracovníků roste. Zaměstnavatelé do něj investují miliardy ročně
    Vzdělávání zaměstnanců ve firmách nabývá na důležitosti. Přestože v něm v minulosti Česká republika zaostávala, dnes se může kvalitou a úrovní vzdělávacích procesů vyrovnat některým evropským zemím. Zájem o vzdělávání pracovníků ze strany zaměstnavatelů navíc stále roste. Podle odborníků do něj současné firmy investují až několik miliard korun ročně.
  • Studium MBA je vhodné i pro veřejné činitele. Financovat by si jej však měli z vlastních zdrojů
    MBA studium je primárně určeno pro všechny, kdo chtějí, či potřebují zvýšit svoji kvalifikaci a doplnit vědomosti. Pro veřejné činitele jako jsou primátoři či tajemníci nevyjímaje. Na tom není nic špatného. Po aférách s neexistujícími tituly, diplomy či rychlokurzy však vyvstává otázka financování. Studium v desítkách tisíc korun by si měli zejména politici platit z vlastní kapsy, nikoli z rozpočtu měst či obcí.
  • Jak se vyhnout bankovním poplatkům při studiu v zahraničí?
    Na podzim řada studentů plánuje nebo vyjíždí na studium do zahraničí. Nákladné bývá nejen školné a ubytování, ale i běžné životní potřeby. Spousta peněz navíc padne na poplatcích, které si banky počítají za výběry z bankomatů nebo za převody peněz mezi českými a zahraničními bankami. Například poplatek za platbu školného z českého na zahraniční účet může lehce přesáhnout 1000 korun.
  • Lepší koleje a učebnice zdarma pro všechny vysokoškoláky?
    Politické strany vědí, že studenti vysokých škol a jejich rodiče tvoří významnou část voličů. Nabízí jim proto zlepšení stavu školství celkově i různé způsoby, jak docílit rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání.
  • Kolik stojí diplom?
    Získání vysokoškolského diplomu stojí studenty především čas, úsilí a vytrvalost v plnění celé řady povinností. Jejich rodiče se pak musí smířit zejména s dočasně zvýšenými rodinnými výdaji. Tyto náklady se ale vašim potomkům v budoucnu mnohonásobně vrátí například i v podobě vyššího platového ohodnocení. S jakými částkami budete muset předběžně počítat a jak zároveň ulevit peněžence?
  • Školné nezavedeme, tvrdí strany s nejvyššími předvolebními preferencemi
    V uplynulých letech jsme vídali snahy politiků o zavedení školného, případně jeho dvojčete se jménem zápisné. Politické strany ho buď odmítají, chtějí se stanovenou horní hranicí nebo bez ní. Ovšem poslední skupina stran je nejhorší – jsou to ty, co postoj ke školnému úspěšně tají.
  • Vysoké školy zřejmě účtují protizákonné poplatky
    Veřejné vysoké školy bojují s nedostatkem financí různými způsoby. Jedním z nich je i stanovování poplatků za opakování zkoušky, za zápis do studia, vyhotovení diplomu a mnohé další. Vysoké školy jsou v tomto směru velice kreativní. Ve skutečnosti na tyto poplatky ale nemají ze zákona právo.
  • Mýty a fakta o soukromých vysokých školách
    O soukromých vysokých školách panuje mezi veřejností mnoho mýtů. A jak to u mýtů někdy bývá, od pravdy se poněkud vzdalují.