Štítek sleva na manželku

Sleva na manželku/manžela je daňová sleva, kterou může jeden z poplatníků uplatnit na druhého, který nemá rozhodné příjmy vyšší než daný limit. Sleva na manželku je daňové zvýhodnění, které se uplatňuje jednou ročně v daňovém přiznání, nebo při ročním zúčtování daně. Tato daňová sleva snižuje daňovou povinnost poplatníka o velikost základní daňové slevy druhého poplatníka za předpokladu, že poplatníci jsou manželé a jeden z nich nemá příjmy. Základním příkladem použití slevy na manželku je situace, kdy je manželka doma s dětmi a pobírá pouze rodičovský příspěvek.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Test: víte, jakou daňovou slevu můžete použít?
    Do poloviny února musí zaměstnanci podepsat roční zúčtování daně a do konce března odevzdávají všichni daňová přiznání. Pokud využijete všechny možné slevy na daních a odpočty, tak můžete na daních z příjmu dost ušetřit. Otestujte se, jestli víte, na co máte nárok.
  • 6 příkladů, kdy slevu na manželku neuplatníte, nebo uplatníte, ale nic neušetříte
    Daňovou povinnost může snížit sleva na manželku (manžela) až o 24 840 Kč, přičemž sleva na manželku (manžela) se uplatňuje v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Podívejme se na šest příkladů, kdy nelze slevu uplatnit.
  • Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
    Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.