Štítek státní dluhopisy

Státní dluhopisy jsou cenné papíry, které vydává stát. Státní dluhopisy patří k nejméně rizikovým dluhopisům, nabízí většinou výraznější zhodnocení než termínované vklady, přičemž stát je považován za spolehlivého dlužníka. Státní dluhopisy jsou nástrojem veřejných financí a stát je využívá pro financování dluhu veřejných financí.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jak poznat bezpečné dluhopisy a k čemu je agent pro zajištění?
    Jak mezi korporátními dluhopisy najít bezpečnou investici? A jakým způsobem vám s tímto problémem pomůže agent pro zajištění?
  • Občané ČR utratili za státní dluhopisy více než 41,1 miliard korun
    Zájem občanů České republiky o státní dluhopisy zaznamenal rekordní nárůst. V rámci 13. upisovacího období, které probíhalo od 20. září 2021 do 23. prosince 2021, byly na účty občanů připsány dluhopisy přesahující 41 miliard korun.
  • Co je dobré vědět, když chcete investovat do dluhopisů?
    Jste nováček, který by rád zkusil vložit své peníze do dluhopisů anebo jste už nějakou dobu rovnou drobný investor? Pojďme se společně podívat na několik věcí, které byste při výběru vhodné investice rozhodně neměli přehlédnout.
  • Co jsou to zelené dluhopisy?
    První zelené dluhopisy vznikly v roce 2007. O co jde a proč vůbec došlo k jejich vzniku? Přečíst si u nás můžete také výhody, které investice do nich přináší.
  • 4 důvody, proč investovat do realitních dluhopisů
    V dnešní turbulentní době se mohou v oblasti investování objevovat obavy z dalšího vývoje. Konzervativní státní dluhopisy dnes nenesou v podstatě žádný výnos. Na oblibě tak získávají realitní dluhopisy, které vyhovují i konzervativněji založeným investorům, a především v dlouhodobém horizontu přináší průměrný stabilní výnos mezi pěti až dvanácti procenty ročně.
  • Jak se zvýší státní dluh po koronavirové krizi?
    Jak se zvýší státní a veřejný dluh po rekordním "koronavirovém" schodku státního rozpočtu? O kolik vzroste ku poměru k HDP?
  • Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
    Máte pocit, že vám peníze trochu přebývají a měly by spíš vydělávat, než ležet doma, nebo v bance? Nejste sami. Finanční poradci se s podobným typem zákazníků setkávají poměrně často. Co se tedy dá dělat?
  • Komentář: Pokud v Itálii nastane varianta rozpočtového provizoria, automaticky se zvýší DPH
    Zajímá vás, jak dopadne situace v Itálii? Co navrhuje Matteo Salvini? A jak jsou na tom italské vládní dluhopisy? A co by se stalo, pokud by nastala vláda rozpočtového provizoria?
  • Komentář: ČSSD - vládní omáčka od předsedy Hamáčka
    Předseda ČSSD Jan Hamáček dovedl svoji stranu do další vládní koalice s ANO a do ministerstev obsadil nechvalně proslulé staré známé (Toman), ale i nové tváře s bizarními ekonomickými názory. Kdo jsou ministři ČSSD? Kdo vlastnil firmu, která stála ČR půl miliardy KČ?
  • Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
    Americká centrální banka (Fed) se chystá snižovat objem své bilance, která v průběhu finanční krize narostla o 3 bilióny dolarů na celkovou sumu 4,5 biliónu dolarů.
  • Úřady nebudou prověřovat korunové dluhopisy, píše Babiš Sobotkovi
    Finanční úřady nebudou plošně provádět daňové kontroly kvůli nezdanění výnosů z korunových dluhopisů. V dopisu, na který dnes upozornil Deník a který má ČTK k dispozici, to napsal ministr financí Andrej Babiš (ANO) premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Reagoval tak na dřívější Sobotkův dopis, v němž premiér Babiše minulý týden vyzval, aby uvedl, zda dluhopisy prověřila Finanční správa. Sobotka dnes na serveru Blesk.cz uvedl, že ministrovu odpověď považuje za příliš obecnou. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.
  • 8 věcí, co můžeme čekat od nového amerického prezidenta
    Donald Trump se dnes v pátek 20.1. 2017 stane 45. americkým prezidentem. „Make America great again“ bylo jeho hlavní předvolební heslo. Jak moc velká Amerika bude a co vlastně můžeme čekat od jeho programu?
  • ECB má zelenou. Bez starostí může odkupovat vládní bondy
    Německý ústavní soud tento týden definitivně vyřešil otázku ohledně OMT (Outhright Monetary Transaction) programu Evropské centrální banky, který umožňuje nákup vládních dluhopisů do jejího portfolia. Rozhodl tak několik let trvající spor ohledně právní nezávadnosti tohoto významného nástroje ECB. Evropská centrální banka tak má nadále v případě nutnosti možnost nakupovat státní dluhopisy zemí eurozóny na sekundárních trzích.
  • Trh korporátních dluhopisů ovládá jenom pár firem
    Téměř nulové úroky působí na trzích jako magnet pro globální společnosti. Zavedené nadnárodní korporace se v prvním čtvrtletí vrhly na dluhopisové trhy s nevídanou vervou. Deset největších emisí dolarových dluhopisů za první tři měsíce roku dosáhlo velikosti 116,5 miliardy dolarů. To je téměř třetina ze všech dluhopisů firem s investičním ratingem.
  • Centrální banky způsobily největší spready dluhopisů od roku 2006
    Nesoulad mezi centrálními bankami vystřelil dluhopisy na rozdílné trajektorie. Výnosy amerických státních dvouletých dluhopisů dosáhly 0,92 %, německé jsou na mínus 0,40 %.
  • Jaká je (ne)likvidita trhu s korporátními dluhopisy?
    Na současném kapitálovém trhu na sebe většinu pozornosti strhávají akcie a nechávají ostatní instrumenty ve svém stínu. Velice důležitou roli mají také dluhopisy, u nichž je v poslední době tématem číslo jedna likvidita.
  • Co týden dal? Číňané zvyšují spotřebu českého piva
    Export českého piva do Číny se loni meziročně zvedl skoro na dvojnásobek z předloňských 12.688 hektolitrů na 22.688 hektolitrů. Z Česka se loni vyvezlo celkem 3,65 milionu hektolitrů piva, do Číny tak putuje zhruba 0,62 procenta exportovaného objemu.
  • Dluhopisové trhy: pozorujeme začátek růstu výnosů?
    Stojaté dluhopisové vody se v posledních dnech nevídaně rozvlnily. Do teď v podstatě jednosměrný pohyb výnosů na nižší úrovně skončil náhle a velkým skokem.
  • Bill Gross měl pravdu
    V polovině dubna přišel Bill Gross, jeden z nejuznávanějších investičních guru současnosti, s poměrně šokující předpovědí. Predikoval strmý sestup hodnoty německých dluhopisů, přičemž sázku na jejich pokles označil doslova za životní příležitost.
  • Trh dluhopisů mění charakter
    V poslední třetině dubna se zásadně změnil charakter trhu se státními dluhopisy. Pro tento tržní segment byly dlouhodobě charakteristické vysoké ceny a nízké výnosy hlavně díky programům kvantitativního uvolňování centrálních bank, které vytvářely a v případě eurozóny nebo Japonska i stále tvoří velkou část poptávky po těchto aktivech.
  • ECB mění nastavení rizik kvantitativního uvolňování
    V Evropské centrální bance probíhají v současné době přípravy na nákup cenných papírů v hodnotě 500 miliard euro a na stole leží několik variant, jak toto další kvantitativní uvolňování bude probíhat.
  • V Řecku se chystají prezidentské volby, tamní akcie prudce oslabují
    Řecko se opět po dvou letech stává středobodem zájmu investorů. Důvodem je šokující oznámení tamního premiéra Antonise Samarase, který přesunul termín prezidentských voleb z února 2015 na tento měsíc.
  • Co chystá Evropská centrální banka?
    Ekonomika v eurozóně se již čtvrtým rokem potácí mezi recesí a anemickým růstem, který v žádném z posledních 14 kvartálů nebyl vyšší než 0,3 % q/q. Neuspokojivý ekonomický vývoj se podepisuje i na trhu práce, přičemž nezaměstnanost vzrostla z předkrizových 7,2 % až na současných 11,5 %.
  • Řecko opět středobodem pozornosti
    Řecko se opět stává středobodem pozornosti investorů a zaujímá první místo v jejich hledáčku, když chtějí něco prodat ze svého portfolia.
  • Smart money míří do rizikových dluhopisů
    Velcí investoři nakupují podřadné dluhopisy a snaží se využívat současné nižší ceny, které způsobily odliv drobných investorů. Mnoho portfolio manažerů tvrdí, že zatím zůstávají při chuti s nákupem těchto rizikových bondů.
  • Vítejte v realitě. Výnos investice 1 % ročně na 10 let
    Výnosy dluhopisů rozvinutých zemí letí dolů. Většina z nich je dokonce na historických minimech a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend v dohledné době zvrátit. Pokud výnosy dluhopisů klesají tak výrazným způsobem, obvykle se jedná o úprk investorů k bezpečným aktivům. V aktuálním případě jsou ale důvody odlišné.
  • Je Argentina v problémech nevinně?
    Defaultem Argentiny bizarním způsobem vyvrcholila situace, do které se země dostala po předchozím defaultu v roce 2001 a především po nedávném rozsudku Nejvyššího soudu.
  • Dluhy rozvíjejících se trhů dosáhly nových rekordů
    Rozvíjející se země si na kapitálových trzích půjčily během první poloviny letošního roku rekordní množství finančních prostředků. Nicméně bankéři varují, že euforie na dluhových trzích může přinést problémy do budoucna.
  • Propadne se Japonsko zpět do deflace i přes ohromné tištění peněz?
    Japonská deflace započala v roce 1998 a trvala celých patnáct let. Byla zvláštní svojí enormní délkou, ale také mírou deflační stability a mizerným ekonomickým růstem. Za celou dobu trvání deflace nepřesáhla meziročně jedno procento.
  • Spořicí státní dluhopisy letos příliš netáhnou
    Zájem Čechů o spořicí státní dluhopisy je v letošní. „jarní emisi“ výrazně nižší než v uplynulých letech. Zatímco předchozí emise byly rozebrány během několika dnů a ministerstvo financí bylo nuceno upisovací období pro velký zájem předčasně zkrátit, ta letošní příliš netáhne.
  • Co týden dal? Den daňové svobody bude letos dříve
    Letošní den daňové svobody se nezadržitelně blíží. Podle výpočtů Liberálního institutu připadá letos na 10. června, loni to bylo 11. června. Češi tak letos budou na stát pracovat 160 dní. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Jak nejlépe zhodnotit malé peníze?
    Investování už dávno není doménou bohatých lidí. Dnes můžete investovat od několika stokorun. Nečekejte však, že se z malých částek stanou za pár let miliony. Kde můžete zhodnotit své úspory?
  • Nominál neznamená reál
    Často vidíme v marketingových materiálech větu, že ten či onen fond měl za určité období vysoký výnos, a to i na dlouhém, tedy desetiletém či dvacetiletém, horizontu.  Nicméně to se jedná pouze o nominální výnos. Reálná hodnota investice do takového vychvalovaného fondu může být úplně někde jinde.
  • Zajištění fondů: Veřejný příslib a další formy garancí
    V minulém článku jsme si představili základní formy garantovaných investic prostřednictvím zajištěných či strukturovaných fondů. Řekli jsme si rovněž, že důležitým prvkem určující možný výnos zajištěného fondu je jeho struktura. To neplatí jen u „klasických“ zajištěných fondů, ale i u dalších fondů, které jsou zajištěny (garantovány) jiným způsobem než dříve popsanou formou.
  • Dluhopisy: Nejistá jistota
    Dluhopisy jsou považovány za bezpečné cenné papíry s jistým výnosem. Ten je obvykle očekáván na úrovni 4 % ročně, případně jedno nebo dvě procenta nad inflací. Tyto čísla vychází z dlouhodobých průměrů. Avšak neznamená to, že takových výnosů dosáhne každý dluhopis a v každé době.
  • Co týden dal? Od pondělí lze objednávat státní dluhopisy
    Ministerstvo financí začne přijímat objednávky na nákup spořicích dluhopisů v rámci vánoční emise pro občany a další investory v pondělí 4. listopadu. Dluhopisy vydá 12. prosince. Více v pravidelném týdenním přehledu.
  • Burza v poledne
    Úvodem dnešního obchodování se zvedl zájem o akcie Českých radiokomunikací. Ty posílily na současných 430,-Kč, což je více než 4% růst.