Štítek švarc systém

Švarc systém je v ČR nezákonná ekonomická činnost, při níž osoby vykonávající pro podnikatele běžné činnost v závislém vztahu nejsou zaměstnanci, ale vystupují jako osoby samostatně výdělečně činné.

Související štítky

Související zprávy

 • Jak spolupracovat s OSVČ, aby se nejednalo o švarcsystém?
  Administrativní a finanční zátěž běžných zaměstnaneckých úvazků nahrává tomu, že firmy rády „zaměstnávají“ osoby na živnostenský list. Takový postup je ovšem nelegální a při zjištění může být firmě udělena několikamilionová pokuta. Jak tomu předejít?
 • Jaké má OSVČ povinnosti při přijetí zaměstnance?
  Jste živnostníci a potřebovali byste uzavřít pracovní smlouvu s vaším budoucím zaměstnancem? Máte vůbec nárok jako OSVČ mít zaměstnance?
 • Doplatek zaměstnavatele na ruku není výhodný
  Práce na černo je sankcionována, velké pokuty hrozí zaměstnavateli i zaměstnanci. Povinné odvody na zaměstnance se však některým zaměstnavatelům zdají příliš vysoké. Proto někteří z nich ve vidině úspory sjednávají se zaměstnancem minimální mzdu a volí doplatek na ruku. Zaměstnanci by ovšem s tímto postupem rozhodně souhlasit neměli.
 • Roční přivýdělek 60 000 Kč, jak se může lišit zdanění?
  Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají a mají tedy ke mzdě ze zaměstnání druhý příjem. Ukažme si na praktických příkladech, jak se může zdanění přivýdělku lišit v závislosti na druhu příjmu.
 • Jak na výdajové paušály v roce 2015?
  Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
 • Jak se stát nezávislým profesionálem
  Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
 • Nečas v LN: Kontroly zaměřené na švarcsystém by měly skončit
  Praha 27. října (ČTK) - Tvrdé kontroly úřadů práce pátrající po firmách, kde lidé pracující na takzvaný švarcsystém, což je nelegální zaměstnávání na živnostenský list, by měly skončit. Dnešním Lidovým novinám (LN) to řekl premiér Petr Nečas (ODS).
 • Za práci na černo byly zaplaceny pokuty za 106 milionů korun
  Celkem bylo za prvních šest měsíců Ministerstvem práce provedeno 95 000 kontrol. Bylo uděleno 1936 pokut v celkové hodnotě 106,4 milionů korun.
 • Co týden dal? České firmy chtějí legalizovat
  Téměř dvě třetiny českých firem nesouhlasí s politikou státu postihovat nelegální zaměstnávání na živnostenský list a tzv. švarcsystém by úplně legalizovaly. Přečtěte si více.
 • „Tak nám zabili švarcsystém“
  Jak by popsal potlačení švarcsystému Jaroslav Hašek? A co teď budou dělat drobní podnikatelé, když nemůžou být „zaměstnáni“ na živnostenský list? PÁTEČNÍ GLOSA
 • V zajetí „švarcsystému“
  Švarcsystém byl dlouhá léta fenoménem v oblasti zaměstnanosti, jenž se pohyboval na rozhraní legality a ilegality. Byl a je pro zaměstnavatele výhodnou možností, jak se zbavit zátěže povinnosti vůči zaměstnancům dle norem zákoníku práce...
 • Studenti v ohrožení „švarcsystému“
  Švarcsystém je forma vykonávání závislé činnosti pro zaměstnavatele formou OSVČ, kdy od letošního roku vstoupila v platnost novela zákona o zaměstnanosti, jenž výrazněji postihuje sankcemi za tento výkon práce i samotné zaměstnance.