-
Jak je to s osobními prohlídkami zaměstnanců, soukromými hovory a dětmi na pracovišti
Požaduje po vás zaměstnavatel podrobit se osobním prohlídkám téměř jako na letišti? Zakazuje vám používání mobilu k soukromým účelům během pracovní doby? Máte nárok si s sebou vzít do zaměstnání i vaše dítě?
-
Proti neoprávněné výpovědi musíte podat žalobu nejpozději do 2 měsíců od konce výpovědní doby
Dostali jste od zaměstnavatele výpověď, ale nejste si ani trochu jisti, zda je v takové situaci oprávněná? Jak se bránit, pokud máte podezření, že je výpověď neplatná?
-
Míra zdanění práce se liší, hodně dobře placeným pomáhá strop
Rozdíly v celkovém zdanění práce jsou v Česku v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi malé. Paradoxně zaměstnanci s velmi nízkou mzdou mají efektivní zdanění práce téměř shodné jako zaměstnanci s nadstandardní mzdou. Zaměstnanci s velmi vysokými mzdami mají efektivní zdanění práce nižší, neboť pro platbu sociálního pojištění je zaveden strop.
-
Pracující členové aktivních záloh si musejí sami podat daňové přiznání
Zaměstnanci, kteří jsou zároveň příslušníky aktivních záloh, mají nárok na odměnu a služné. Musejí tyto příjmy uvést také do daňového přiznání? Kdo za ně zaplatí zdravotní a sociální pojištění?
-
Kdy se poskytuje v zaměstnání neplacené volno?
Kdy má na neplacené volno zaměstnanec nárok podle zákona? Kdy se na něm mohou zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnout a kdy je naopak čerpání neplaceného volna zakázáno?
-
Na cvičení vás zaměstnavatel musí pustit, odměna se vyplácí za rok, líčí člen aktivních záloh
Jak se můžete připojit k příslušníkům aktivních záloh české armády? Kolik činí aktuální odměna záložníka a při jakých okolnostech lze povolat vojáky z aktivních záloh? Na otázky odpovídá desátník z aktivní zálohy Petr I.
-
Co s nevyčerpanou dovolenou, když končíte v zaměstnání?
Končíte v zaměstnání a máte na kontě stále několik hodin dovolené? Můžete si ji vyčerpat i ve výpovědní době? Jaké jsou další možnosti, co lze s nevyčerpanou dovolenou provést?
-
Musíte odejít z práce, když dostanete invalidní důchod?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že by lidé pobírající invalidní důchod neměli, nebo dokonce nesmějí pracovat. Jak je to tedy s výpovědí v zaměstnání? A je zde nárok na zkrácený úvazek?
-
Musí vám zaměstnavatel umožnit kuřáckou přestávku?
Patříte mezi kuřáky, kteří nevydrží během pracovní doby bez cigarety? Musí vám zaměstnavatel kouření povolit?
-
Může vám zaměstnavatel nařídit přijít do práce dřív, než je vaše směna?
Co když máte pracovní dobu od 8, ale zaměstnavatel vyžaduje, abyste hned zkraje pracovní doby dělali činnost, která vyžaduje přípravu? Musíte pak přijít do práce dříve? Někdy ano.
-
Musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, když studujete při zaměstnání?
Studujete vysokou školu při zaměstnání? Máte od zaměstnavatele nárok na proplacené volno pro účast ve výuce či na zkouškách?
-
Zapomněli vám ve státní sféře zvýšit plat? Máte nárok na víc než dorovnání rozdílu
Platy ve státní sféře se zvyšují automaticky s postupem do vyšší tabulkové třídy. Pokud na vás nedopatřením zapomenou, máte nárok nejen na dorovnání rozdílu v platu, ale také na dorovnání rozdílu v nemocenském či náhradě mzdy během dovolené, pokud jste ji čerpali.
-
Může dostat muž na otcovské dovolené výpověď? Jak jste na otcovské chráněni?
Už dříve se hovořilo o otcovské dovolené, ale to si ve skutečnosti bral zaměstnanec během pobírání nemocenské dávky otcovské poporodní péče rodičovskou dovolenou.
-
Limit u dohody o pracovní činnosti se v roce 2023 zvýší
Pokud si přivyděláváte prostřednictvím dohody o pracovní činnosti, měli byste vědět, že se limit pro odvod pojistného po Novém roce zvýší. O kolik?
-
Zaměstnavatel chce koncem roku celozávodní dovolenou. Ale co když nějaký zaměstnanec už žádnou nemá?
Jak správně řešit problémy s dovolenou koncem roku? Na co má zaměstnanec nárok? Jak je to při hromadném čerpání dovolené? A kdy je možno čerpat dovolenou předčasně?
-
Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?
Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
-
Proč se nebát o nevyčerpanou dovolenou? Kdy dostane zaměstnanec dovolenou, kterou nestihl vyčerpat?
Dovolená má být vyčerpána v tom roce, za který náleží. Ale co když zaměstnavatel zaměstnancovu práci naléhavě potřebuje, a tak mu toto placené volno nedá, nebo je zaměstnanec nemocný, zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené, a tak dovolenou nelze čerpat? Kdy a jak se dovolená převádí? A co když zaměstnanec dovolenou čerpat může, ale nechce?
-
Jak je to s výplatou, když nastanou překážky v práci na straně zaměstnavatele?
Na jaké peníze mají nárok zaměstnanci, když nepracují, protože zaměstnavatel musel přerušit provoz? Ukážeme, jak je to při povodni, vichřici, poruše výroby, nezájmu o výrobky a služby apod.
-
Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu
Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…
-
Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby obsluhovala za vás? Riskujete pokutu
Potřebujete si odskočit a poprosíte kamarádku, aby za vás na chvíli obsluhovala? Dopouštíte se umožnění nelegální práce, za což vám hrozí výpověď a vašemu záskoku desetitisícové pokuty.
-
Na co si dát pozor při souběhu dohod
Hledáte si přivýdělek prostřednictvím nějaké brigády? Můžete jich mít několik? Ano, ale v takovém případě si budete muset ohlídat určité povinnosti.
-
Je lepší výpověď, nebo dohoda kvůli nároku na podporu v nezaměstnanosti?
Máte v zaměstnání problémy a uvažujete o tom, že dáte výpověď? Anebo naopak hrozí výpověď vám? Někdy je lepší nechat se vyhodit, jindy podepsat dohodu. Vyplatit se ale může i to, když dáte výpověď vy sami.
-
Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě nebo ukončení pracovního poměru z vaší strany
Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?
-
11 příplatků, na které můžete mít v práci nárok
Pracujete o víkendu, o svátcích, ve ztíženém pracovním prostředí anebo máte rozdělené směny? V takovém případě máte nárok na příplatek. Dostat jej můžete i za pedagogickou činnost nebo za vedení.
-
Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době
Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?
-
5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době
Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?
-
Proč není veškerá činnost zaměstnance na pracovní cestě placená?
Jaký čas na pracovní cestě zaměstnavatel zaměstnancům proplácí a jaký ne a proč?
-
Co vědět o práci na DPP v důchodu v 10 bodech
Pro řadu penzistů je ideálním přivýdělkem ke starobnímu důchodu práce na dohodu o provedení práce. Za jakých podmínek je možné v důchodu pracovat na DPP? Jaké je zdanění?
-
Jak se budou kompenzovat náklady na práci z domu?
Od příštího roku bude muset zaměstnavatel vyhovět některým osobám s žádostí o home office. Dále mu také nově vznikne povinnost hradit náklady vzniklé prací z domu. Jak to bude probíhat?
-
Více částečných úvazků a home office. Stát v zákoně podpoří oboje
Částečné úvazky se dočkají větší státní podpory a stejně tak tomu bude i u práce z domova. Zaměstnavatel bude některým zaměstnancům nově povinen vyhovět, pokud budou chtít home office. Kterým a co se změní?
-
Je možná částečná výpověď, když zaměstnanec vykonává více druhů práce?
Zaměstnanec nemusí vykonávat ve firmě jen jednu profesi, ale dva nebo více rozdílných druhů práce. Jak je to pak s výpovědí, když se jedna profese stane nadbytečnou nebo pro ni zaměstnanec ztratí kvalifikaci či zdravotní způsobilost?
-
I nejjednodušší rozvázání pracovního poměru dohodou lze poplést: Jak se toho vyvarovat?
Sepsání dohody o rozvázání pracovního poměru je velmi snadné. Stačí několik málo jednoduchých slov. Ukážeme, jak na to. Přesto se ale v praxi hovoří o výpovědi dohodou, což je naprostý nesmysl.
-
Pracovní smlouva na dobu určitou a nemocenská během ní i na konci
Nastupujete do nové práce a zaměstnavatel vám dal smlouvu na dobu určitou? Liší se nějak od smlouvy na dobu neurčitou v rámci zákoníku práce? Jak je to s nárokem na nemocenskou a co když jste na neschopence a smlouva vám končí?
-
Dovolená, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Co vše se chystá pro zaměstnance na DPP a DPČ?
Nově by mohli mít pracovníci pracující na DPP a DPČ nárok na dovolenou, ošetřovné a příplatky za práci o víkendu. Kterých dohodářů se tyto navrhované změny budou týkat?
-
V kanceláři 18 °C, na WC 15 °C. Jak vláda změnila minimální teplotu na pracovištích?
Na aktuální energetickou krizi zareagovala vláda také snížením minimálních teplot na pracovištích. Změna teplot by tak mohla pomoci firmám ušetřit na energiích. Dotknou se změny i vašeho zaměstnání?
-
Jak zrušit unáhlenou výpověď?
Jak stáhnout uplatněnou výpověď? Jak vzít zpět čili odvolat výpověď, kterou už dostala druhá strana, aby to bylo neprůstřelné a vyhovělo zákoníku práce a případně obstálo před soudem?
-
Jak funguje neomezené pracovní volno
Poslední dobou se rozmáhá nový trend v oblasti zaměstnaneckých benefitů. Je jím neomezené volno. Jak vlastně funguje?
-
Stravné na služebních cestách se zvyšuje
Jezdíte často na služební cesty? Pak by vás mohlo zajímat, že se opět změnila sazba tuzemského stravného. O kolik?
-
Jsou nějaké výjimky ze všeobecného zákazu požívání alkoholu o pracovní době a na pracovišti?
Co o pauze mimo pracoviště: Proč si zaměstnanec nesmí dát pivo k obědu? Co podnikové večírky po pracovní době? A jak je to na pracovní cestě? A kdo přece smí a jaké pivo i o pracovní době?
-
Jak se liší vyhazov pro neschopnost od propuštění za porušování pracovní kázně?
Neschopnost, pomalost, nedodržování výkonnostních norem práce, nízká produktivita práce není porušováním pracovní kázně. Ani nedostatek kvalifikace. Ale i za to může padnout výpověď.
-
Může zaměstnavatel sledovat vaše aktivity na internetu?
Téměř každý využil někdy pracovní notebook pro svoji osobní potřebu. Může si ale zaměstnavatel dovolit kontrolovat vaše aktivity na internetu, které nesouvisí s výkonem zaměstnání?
-
Kdy se prodlužuje výpovědní doba?
Výpovědní doba nemusí činit jen 2 měsíce. Lze ji i zákonně prodloužit, a v některých případech dokonce automaticky. Kdy tomu tak je?
-
5 případů, kdy můžete dostat výpověď, i když jste na neschopence
Byli jste v dočasné pracovní neschopnosti a zaměstnavatel vám doručil výpověď? Může si něco takového dovolit? Kdy takové jednání zákon nevyvrací?
-
6 případů, kdy je výpovědní doba kratší nebo žádná
Ne vždy výpovědní doba musí činit 2 měsíce. Může být podstatně kratší, a v některých případech dokonce i delší. Kdy vám tedy zaměstnání skončí dříve?
-
Kdy máte nárok na placené volno kvůli lékaři?
Potřebujete v pracovní době na preventivní prohlídku anebo musíte doprovodit dítě k lékaři? Musí vám zaměstnavatel poskytnout volno a k tomu i náhradu mzdy nebo platu?
-
Jaký je rozdíl mezi promlčením a zánikem práva? A jak se to projevuje v zaměstnání?
Kdy včas neuplatněné nároky zanikají a kdy se oslabují a co to znamená? Jaká práva ze zaměstnání je třeba uplatnit rychle, aby zcela nezanikla?
-
Jak dlouho vám v práci musí šéf držet místo, když jste na mateřské nebo rodičovské?
Jste těhotná, brzy odcházíte na mateřskou dovolenou a po ní chcete mít v návaznosti tu rodičovskou. Je povinnost zaměstnavatele držet vám celou dobu pracovní místo? Anebo vám po návratu z práce může přiřadit nižší pracovní pozici i s nižším finančním ohodnocením?
-
Nároky těhotných zaměstnankyň v práci
Těhotné zaměstnankyně by měly mít v práci větší ochranu než ostatní zaměstnanci. Na co mají nárok a co jim nesmí být přikázáno?
-
Jaké má zaměstnavatel povinnosti, když je vám v práci horko?
Léto je v plném proudu, což je dobrá zpráva, pokud máte rádi teplo. Ale špatná zpráva, pokud nemáte v kanceláři klimatizaci.
-
Špatně doručená výpověď ji může zneplatnit, jak ji správně doručit?
Jakými způsoby může zaměstnavatel doručit zaměstnanci výpověď? A co když ji zaměstnanec odmítne přijmout? Nebo si pro ni nepřijde na poštu?
-
Musí vám zaměstnavatel proplácet výdaje související s prací z domu?
Práce z domova je jedním z nejvýznamnějších benefitů od zaměstnavatele, který může zaměstnanec čerpat. Jak je to ale s výdaji na energie, které vždy v režimu „on-site“ platí zaměstnavatel? Má pracovník, který pracuje na „home office“, nárok na proplacení výdajů?
-
Nárok na dovolenou u polovičního úvazku, DPP a DPČ
Nepracujete na klasickou pracovní smlouvu anebo odpracujete méně než 40 hodin týdně? Máte na polovičním úvazku, při práci na DPČ nebo DPP nárok na dovolenou?
-
Co všechno musí zaměstnavatel splnit, když chce dát zaměstnanci výpověď?
Dostát všem povinnostem, které ukládá zákoník práce zaměstnavateli, který chce propustit zaměstnance na základě výpovědi, není snadné. Přinášíme základní přehled jeho povinností.
-
Je lepší zkrácený úvazek, nebo DPČ?
Hledáte si práci, kde si chcete vydělat nějakou korunu k dobru, a uvažujete, jestli bude lepší zkrácený úvazek, anebo DPČ? Přečtěte si srovnání.
-
Jaké dokumenty dostanete při ukončení pracovního poměru?
Končíte ve stávajícím zaměstnání a nevíte si rady, které dokumenty byste měli od zaměstnavatele automaticky dostat a o které si budete muset zažádat? Poradíme vám, na co se připravit.
-
Práce na částečný úvazek bude pro zaměstnavatele výhodnější, co se mění?
Hledáte si práci a chcete pracovat na částečný úvazek? Pojďme se společně podívat na jeho specifika, ale i na to, jak bude nově podpořen.
-
Koho v zaměstnání uvolní, aby mohl pracovat s dětmi na táboře? A kdo si musí vzít dovolenou?
Jaká práva mají zaměstnanci, kteří chtějí pracovat s dětmi na letním táboře nebo na sportovním soustředění? Jak dlouhé volno v práci mohou dostat? Komu bude práce s dětmi proplacena?
-
O termínu dovolené rozhoduje zaměstnavatel. Jaké jsou výjimky? Kdy si určuje dobu dovolené zaměstnanec sám?
O nástupu dovolené rozhoduje zaměstnavatel, který žádosti zaměstnance může, ale nemusí vyhovět. Ženě na mateřské dovolené však vyhovět musí. Pokud ale nemá zaměstnanec určenu dobu dovolené z minulých let (např. 2021) ani do 30. 6. 2022, od 1. 7. 2022 o nástupu rozhoduje zaměstnanec sám.
-
Jaké údaje obsahuje výplatní páska a musí vám ji zaměstnavatel dávat?
Zaměstnavatel vám nedává výplatní pásku? Anebo ji dostáváte, ale nejste si jisti tím, jaké náležitosti má obsahovat? Pojďme se podívat, jak to ve skutečnosti je.
-
Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
-
Jak jsou na tom s nemocenským pracující důchodci? Jak se liší jejich nároky od ostatních zaměstnanců?
Nároky pracujících starobních důchodců a lidí v plném invalidním důchodu z nemocenského pojištění jsou omezeny. Jak?
-
Kolik musíte odvést na sociálním pojištění a co se stane, když ho neplatíte
Platit si zdravotní pojištění je povinnost daná zákonem, ale jak je to se sociálním pojištěním? Kdo ho musí hradit a co se stane, pokud ho neplatíte, anebo platíte, ale zato v nižší výši?
-
Může zaměstnavatel odstoupit od konkurenční doložky?
Podepsali jste se zaměstnavatelem pracovní smlouvu, jejíž součástí byla také konkurenční doložka? Může vůbec zaměstnavatel z konkurenční doložky vybruslit? Jak rozhodl Ústavní soud ve stížnosti zaměstnance na odstoupení zaměstnavatele od konkurenční doložky?
-
Kdy může zaměstnanec dostat výpověď i během své pracovní neschopnosti?
Je zaměstnanec chráněn v pracovní neschopnosti vždy? I když se třeba jen účelově „hodil marod“? U jakých výpovědních důvodů tato ochrana platí a u jakých ne? Kdy a jak prodlužuje pracovní neschopnost výpovědní dobu a celý pracovní poměr?
-
Kolik musí ve firmě padnout výpovědí, aby šlo o hromadné propuštění?
Při hromadném propouštění může dojít k prodloužení pracovního poměru, i když už měla skončit výpovědní doba. Co hromadné propouštění znamená pro zaměstnavatele a co pro zaměstnance?
-
Prodej podniku a vliv na zaměstnance: kdy máte právo na odstupné?
Mění-li se zaměstnavatel v souvislosti s tzv. přechodem práv a povinností, třeba při prodeji firmy, když provoz převezme někdo jiný, mění se i pravidla skončení pracovního poměru. Zaměstnanec může rychle odejít. Jeho výpovědní doba může být mnohem kratší než 2 měsíce. O nároku na odstupné může rozhodnout i on sám a ne zaměstnavatel.
-
Kolik zaplatíte za škodu způsobenou zaměstnavateli?
Podařilo se vám v práci poničit firemní vybavení? Může vám zaměstnavatel náhradu za škodu strhnout z platu? A jak vysoká částka to může být?
-
Jak a kde si prověřit (nejen) budoucího zaměstnavatele?
Hledáte si nové zaměstnání a našli jste pracovní inzerát, na kterém se vám něco nezdá? Anebo jste už objednaní na pohovor a máte špatný pocit? Pokud ano, raději si prověřte zaměstnavatele.
-
Kdy raději neodepisovat na pracovní inzerát
Jste nezaměstnaní a aktuálně si hledáte práci? V takovém případě trávíte plno času na portálech s inzercemi pracovních nabídek. Jak by měl vypadat věrohodný inzerát? A na jaké nabídky raději neodepisovat?
-
Novinky v legislativě upravující pomoc ukrajinským uprchlíkům na území ČR
V souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, který vyvolala invaze vojsk Ruské federace, Rada Evropské unie dne 4. března 2022 přijala prováděcí rozhodnutí 2022/382, kterým se stanoví, že nastal případ hromadného přílivu vysídlených osob z Ukrajiny ve smyslu článku 5 směrnice 2001/55/ES, a kterým se zavádí jejich dočasná ochrana (dále jen „rozhodnutí Rady“).
-
Jak je to s odškodněním žáků a studentů, když se zraní při vyučování? Co je povinností školy?
A co děti v mateřských školkách? Mají též nárok na peníze, když se ve školce zraní? A jak je to s úrazy, k nimž dojde ve škole až po vyučování nebo o pauze mezi školními hodinami?
-
Základní informace pro Ukrajince (3): Práce na DPP a DPČ
Dostali jste vy anebo vaši blízcí brigádu a budete vydělávat prostřednictvím DPČ anebo DPČ? Přečtěte si, jaké s sebou nesou tyto typy pracovních smluv výhody a nevýhody.
-
Manželé spolu mohou podnikat, ale nesmějí se vzájemně zaměstnávat. Jaké jsou další zákazy pro rodinu?
Manžel nemůže zaměstnávat manželku a manželka manžela, i když mohou být spolupracujícími osobami. Někdy však mohou být zaměstnáni na stejném pracovišti. A jak je to s ostatními příbuznými a rodinnými příslušníky? Jaká platí omezení pro zaměstnávání rodinných příslušníků v privátním sektoru a jaká u státu?
-
Základní informace pro Ukrajince (2): Na co mají nárok v zaměstnání?
Utekli vaši blízcí z Ukrajiny před válkou? Pomáháte Ukrajincům s nalezením zaměstnání v České republice? Pojďme se společně podívat, na co mají v zaměstnání nárok a co jim vysvětlit.
-
Víte, jaká jsou rizika práce na černo? Inspekce práce udělila za nelegální práci pokutu přesahující 190 milion korun
Nemalá část populace stále vykonává práci na černo s vidinou pomyslných výhod. Pozitivním faktem je to, že tento trend u občanů České republiky postupně klesá. Pořád se ale ČR potýká s velkým počtem cizinců, kteří nemají pracovní vztah ujednán patřičnou smlouvou. Jaká všechna rizika se pojí s prací na černo?
-
Vytýkací dopis: co to je? Může vás stát místo?
Dostali jste v práci od zaměstnavatele vytýkací dopis a nejste si jistí, co to přesně znamená? Nebo se nacházíte v roli zaměstnavatele a přemýšlíte o udělení vytýkacího dopisu zaměstnanci?
-
GDPR a ochrana osobních údajů zaměstnanců v rámci výběrového řízení
Práce s osobními daty uchazečů o zaměstnání je neodmyslitelnou součástí výběrových řízení. Od roku 2018 se však zpracování osobních údajů musí řídit nařízením GDPR. Jak může postupovat zaměstnavatel při práci s osobními údaji uchazečů o zaměstnání?
-
Zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, nebo ji nezaplatil celou či včas. Jak se může zaměstnanec bránit?
Jestliže zaměstnavatel dluží zaměstnanci mzdu, tak ten může okamžitě zrušit pracovní poměr. Říká se: na hodinu zrušit. Jenže tak to v praxi není. Čekání na skončení pracovního poměru ve skutečnosti trvá týdny. Na druhou stranu však zaměstnanec získává nárok na 2 měsíční mzdy navíc.
-
Můžete si převést dovolenou od jednoho zaměstnavatele ke druhému, když měníte zaměstnání?
Jak je to s dohodami o převodu dovolené k novému zaměstnavateli? Co vše je potřeba k převedení dovolené nevyčerpané u jedné firmy k čerpání ve druhé firmě, do které zaměstnanec nově nastupuje?
-
Cestovní náhrady: tuzemské stravné a diety 2022
V roce 2022 dochází k růstu tuzemského stravného. Jak navýšení vypadá v podnikatelské a nepodnikatelské sféře a kdy vám jej zaměstnavatel může pokrátit?
-
Cestovní náhrady: sazby pohonných hmot 2022
Stejně jako každý rok, tak i letos se zaměstnavatelé a zaměstnanci podstupující služební cesty setkají s novými sazbami za pohonné hmoty v rámci cestovních náhrad. O kolik se zvýšila cena za benzín a naftu?
-
Mají starobní důchodci nárok na odstupné?
Za určitých podmínek mají zaměstnanci při skončení pracovního poměru nárok na odstupné. Jak je to ale v tomto případě s osobami, které již pobírají starobní důchod?
-
Jaký je rozdíl mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou?
Zkrácená pracovní doba je vždy výhodou pro více lidí, v nějakém odvětví či firmě. Komu ji zákon zajišťuje? Kratší pracovní dobu si však musí každý jednotlivý zaměstnanec dohodnout sám.
-
Hradí za vás úřad práce sociální a zdravotní pojištění?
Kolem toho, co za vás hradí úřad práce, je stále mnoho nejasností. Pojďte se tedy podívat, co získáte (a na jak dlouho) při registraci na úřadě práce. Úhradu sociálního či zdravotního pojištění?
-
Jak často musíte na periodickou zdravotní prohlídku v zaměstnání?
Budete muset kvůli práci pravidelně podstupovat pracovnělékařské prohlídky? Jak často na ně budete muset chodit a proč na ně vůbec musíte?
-
Jaké máme rizikové kategorie práce?
Kategorie rizikovosti práce se určují hned podle 13 faktorů, které mohou výrazně a hlavně negativním způsobem narušit zdravotní stav zaměstnance. Jak se tedy dělí a co spadá mezi zmíněné faktory?
-
Rozhovor s Terezou Mizerovou: Ženy si méně věří a z obavy z neúspěchu si automaticky řeknou o menší plat
Jak žena na vysoké pozici dokáže skloubit práci a rodinu, ale i co podle ní brání ženám v kariérním růstu a proč mají nižší plat - to i mnoho dalšího se dozvíte v našem rozhovoru.
-
5 případů, kdy nedostanete odstupné
Zaměstnavatel vám bude dávat výpověď kvůli reorganizaci podniku? Přečtěte si, kdy při výpovědi anebo ukončení pracovního poměru nedostanete odstupné.
-
Jaký je rozdíl mezi mzdou sjednanou a určenou? Kdy může zaměstnavatel snížit zaměstnanci mzdu?
Mezi platem a mzdou je velký rozdíl, a to už minimálně při samotném sjednávání. Kdy může navíc zaměstnavatel mzdu snížit? Co lze dohodnout, co určuje zaměstnavatel?
-
Kdo dostane při výpovědi pro nadbytečnost vyšší odstupné? Vy či váš šéf?
Odvolanému šéfovi musí firma nabídnout novou práci, což obyčejnému zaměstnanci nemusí, ale odvolaný vedoucí pracovník málokdy získá odstupné. Jaká jsou specifika zaměstnanců jmenovaných na vedoucí místo nebo těch, co mají sjednánu možnost odvolání z šéfovského místa?
-
Nabourali či ukradli vám auto u vaší práce? Máte nárok na odškodnění od zaměstnavatele?
I když má auto skoro každý, zákoník práce ho nepovažuje za obvyklý dopravní prostředek do zaměstnání. A málokteré veřejné parkoviště je opravdu hlídané, platí se jen za místo k stání, ne ostrahu. Domoci se náhrady ukradeného nebo poškozeného vozidla na parkovišti před firmou nebo jinde je tak hodně těžké.
-
Kdy musí zaměstnanec vrátit odstupné?
Na co si musejí dát pozor zaměstnanci vracející se k zaměstnavateli, u něhož už dříve pracovali? Jak se počítá část odstupného, která musí být vrácena? A jak se tomu vyhnout?
-
Přijdete po skončení směny do šatny a oblečení je fuč - Jak je to s odpovědností zaměstnavatele za odložené věci zaměstnanců?
Jaká jsou pravidla odpovědnosti za odložené věci podle zákoníku práce? Co musí zaměstnanec udělat, aby dostal náhradu za ukradené nebo poškozené věci?
-
Kdy vám zaměstnavatel musí schválit zkrácený úvazek?
Chtěli byste přejít z plného úvazku na zkrácený? Zkuste o to požádat svého šéfa. V některých situacích je vám až na výjimky povinen vyhovět. Kdy?
-
Chcete si přivydělat? Bude pro vás lepší DPP, DPČ, anebo zkrácený úvazek?
Nemůžete pracovat na plný úvazek anebo si zkrátka potřebujete přivydělat? Společně si rozebereme, jaký typ smlouvy v rámci přivýdělku pro vás bude nejvýhodnější.
-
Pracovní pohotovost: Kdy smí zaměstnavatel povolat zaměstnance do práce, i když má volno?
Pracovní pohotovostí je doba, kdy zaměstnanec nepracuje, ale je připraven k výkonu práce. Mnohé napadnou v této souvislosti předně profese jako zdravotníci či hasiči. Hasiči Hasičského záchranného sboru ČR působí převážně ve služebním poměru, takže pro ně platí poněkud jiná pravidla než podle zákoníku práce.
-
Zemřela vám příbuzná osoba na pracovní úraz? Přečtěte si, na jakou náhradu máte nárok
Pracovní úraz nemusí vždy skončit bez následků s lehkými zraněními. Bohužel v mnoha případech může skončit i samotnou smrtí zaměstnance. Má rodina zesnulého zaměstnance v takovém případě nárok na nějakou formu náhrady?
-
Kdy vám (ne)bude muset zaměstnavatel nahradit škodu a nemajetkovou ujmu?
Pracovní úraz během výkonu povolání se bohužel může stát každému zaměstnanci. V jakých případech vám jej bude muset zaměstnavatel nahradit? A kdy nemusí?
-
Kdy musí zaměstnanec hradit škodu při poškození, zničení či ztrátě majetku?
Zaměstnanec musí zaměstnavateli nahradit škodu, kterou mu způsobil vlastním zaviněním. V některých případech však náhrady škody může být i zproštěn. Kdy a co se stane, pokud ztratí ochranné prostředky? A jak vysoká je náhrada?
-
Co je důležité vědět o dohodě o hmotné odpovědnosti?
Dohoda o hmotné odpovědnosti se uzavírá mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem pro případ, kdyby vznikl schodek na hodnotách zaměstnavatele. Kdy ji ale uzavřít nelze? Můžete od ní odstoupit? A jak je to s náhradami?
-
Co si ohlídat u podmínek brigády a co nelze v rámci práce u mladistvých?
Přivyděláváte si teď v létě prostřednictvím DPP anebo DPČ? Pak by vás možná mohlo zajímat, na co máte v práci nárok, anebo co se může naopak stát.
-
Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
-
Máte brigádu na dohodu o provedení práce? Jaké jsou její záludnosti?
Dohodu o provedení práce využívají zpravidla brigádníci, ale může být sjednána i na delší dobu, když jde o malý objem práce. Jaké minimum by o ní měl vědět každý, kdo ji využívá?
-
Kdy lze zaměstnanci zkrátit délku dovolené?
Při krácení dovolené ztrácí zaměstnanec nárok na nějakou její část. Proč už zákoník práce nezná a neupravuje krácení dovolené za omluvené absence v práci? A jak se krátí dovolená za neomluvené absence? Co se změnilo?
-
Dohoda o pracovní činnosti založí pracovní vztah maximálně na poloviční pracovní úvazek
Dohoda o pracovní činnosti se hodí pro dlouhodobější práci na částečný úvazek, pokud zaměstnavatel nenabízí pracovní poměr. Lze ji použít i pro příležitostnou brigádu.
-
Kdy vás můžou vyhodit z práce i v ochranné době
Pracujete a dostali jste výpověď? A může si něco takového zaměstnavatel vůči vám vůbec dovolit? Co když jste v ochranné době, která vás před vyhazovem chrání? Pojďte se podívat na situace, kdy vás může propustit, i když jste takto chránění.
-
Na co by si měl dát zaměstnanec pozor, když dostane výpověď?
Dostali jste v práci výpověď, protože se ruší firma anebo její část, ve které pracujete? A nemáte náhodou nárok na odstupné? A kdy můžete dát okamžitou výpověď vy?
-
Kdy můžete pracovat na mateřské a rodičovské?
Můžete si vydělávat, když čerpáte mateřskou nebo rodičovskou dovolenou? Nejde to vůbec, anebo jen za dodržení určitých pravidel? Bude nějak omezen váš výdělek?
-
Kdy potřebujete souhlas zaměstnavatele při další práci či podnikání?
Vykonávat, ať už samostatnou nebo závislou, výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, smějí zaměstnanci jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
-
Omyly při práci na zkrácený úvazek
Práce na zkrácený úvazek je atraktivní nejenom pro studenty, penzisty, ale i pro zaměstnance, kteří nemohou nebo nechtějí z různých důvodů pracovat na plný úvazek. S čím však při práci na zkrácený úvazek počítat?
-
Konkurenční doložka: co vše může zakázat a omezit?
Konkurenční doložka chrání zaměstnavatele před možnou konkurencí ze strany bývalých zaměstnanců, ale ten jim musí za zákaz konkurence platit. Kolik? S kým a za jakých podmínek ji lze sjednat?
-
Přesčasová práce - kolik jí lze nařídit a kolik dohodnout? Jaké peníze nebo volno za ni náleží?
Nejenom v současné době, kdy je více lidí v karanténě, v pracovní neschopnosti nebo na "ošetřovačce", potřebuje zaměstnavatel nahradit chybějící pracovní síly. Třeba během dovolených. Řeší se to přesčasovou prací.
-
Jak dát správně výpověď?
Jak správně doručit výpověď? Od kdy běží výpovědní doba? Jak se počítá? Kdy je delší a kdy kratší, než 2 měsíce?
-
Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
-
Jaký postih hrozí absentérům? Jaké jsou sankce za neomluvené absence v práci?
Za áčka v práci se krátí nárok na dovolenou. Zaměstnanec může být i propuštěn. Kdy dostane jen výpověď a kdy mu zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr, tzv. na hodinu?
-
Když teď nemůžete pracovat, máte nárok na náhradu mzdy?
Z důvodu uzavření mnoha obchodů, ale i restaurací zůstalo mnoho zaměstnanců doma anebo pracují podstatně méně. Na co mají v takové situaci nárok?
-
Kolik zaplatí poražený vítězi soudního sporu?
Vítěz soudního sporu má nárok, aby mu poražený zaplatil to, co vynaložil na vedení sporu jako platby právníkům, znalcům, soudní poplatky aj. Jak se tato náhrada počítá? Kdy je plná a kdy jen částečná?
-
Jaké jsou rozdíly mezi kratší a zkrácenou pracovní dobou? A jak je to s výplatou?
Na zkrácenou pracovní dobu máte nárok, pokud to určuje zákoník práce nebo je stanovena jako benefit. Kratší pracovní dobu si musíte sjednat sami. Jaký je mezi těmito pojmy rozdíl, pokud jde o výdělek?
-
Jak se určuje, kolik peněz zaplatí klient advokátovi
Před návštěvou advokátní kanceláře se vyplatí znát, jak se počítá cena právních služeb - přinášíme přehled způsobů určení odměny advokátů. Pokusíme se i poradit, jak zaplatit co nejméně.
-
Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
-
Komu náleží zvláštní příplatek za práci v zátěži?
Pracujete v prostředí, které je velmi namáhavé na psychiku? Ohrožujete v práci své zdraví? V tom případě budete mít nárok na zvláštní příplatek. Jaká je jeho výše a kdo na něj má právo?
-
(2) Zaměstnavatel v insolvenci: Jak a kdy může zaměstnanec odejít z práce?
Zjistili jste, že firma, u které pracujete, se ocitla v insolvenci? Pravděpodobně se vám hlavou honí celá řada myšlenek. Mezi ty určitě bude patřit, zdali by nebylo lepší zkusit štěstí jinde. Jak je to ale s výpovědí u firmy, která je v insolvenci?
-
(1) Zaměstnavatel v insolvenci: Co jako zaměstnanec musím vědět?
Někteří tvrdí, že krize už je tu a jiní zas, že teprve přijde. Řada zaměstnavatelů se ale ocitá v insolvenci již teď. Jaká práva mají jejich zaměstnanci, kde seženou potřebné informace a na co mají nárok?
-
Na co mají v zaměstnání nárok těhotné ženy a matky?
Končí vám rodičovská dovolená a máte v plánu se vrátit do původního zaměstnání? Anebo naopak nastupujete na mateřskou a bojíte se, že vám šéf nepodrží místo? Podívejte se, na co máte podle zákoníku práce nárok.
-
Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
-
Novela zákoníku práce 2020 a 2021: Co nás čeká a co se zlepší
Některé změny v zákoníku práce začaly fungovat již od 30. 7. 2020. Na účinnost těch další si počkáme až do roku 2021. Jak se na změny dívají experti? A co se vlastně pro zaměstnance mění?
-
8 otázek, jak čerpat dovolenou
Plánujete si na léto dovolenou? A víte, kdy si ji už vyberete, jen si nejste zatím jistí, kolik budete mít v práci práce a jestli vás zaměstnavatel pustí? Přečtěte si, jaká je základní zákonná úprava čerpání dovolené.
-
Kdy při horku v práci stačí pitná voda a kdy už musí být ochranné nápoje?
Letošní léto sice není tak teplé jako ta předešlá, ale to neznamená, že horka už vůbec nepřijdou. Pokud budete trávit tropické dny v práci, mohlo by vás zajímat, zdali vám zaměstnavatel musí zajistit pitný režim. V určitých situacích budete mít navíc nárok i na ochranné nápoje.
-
Jak dlouhý nepřetržitý odpočinek vám musí dopřát zaměstnavatel?
Jak dlouhá musí být pauza mezi dvěma směnami? A může vám ji zaměstnavatel zkrátit? A pokud ano, kolik hodin odpočinku vám musí ze zákona nechat?
-
Když zákoník práce porušuje zaměstnavatel
Proběhlo kdysi médii, že jeden z potravních obchodních řetězců zastoupených snad v každém větším městě, zakázal zaměstnancům jíst a pít na prodejní ploše. Pak se ukázalo, že jde o „nedorozumění“. Co když ale zaměstnavatel skutečně přestane dodržovat zákoník práce?
-
Přesčasy vám u kratšího úvazku nejspíš nikdo nezaplatí
O částečné či kratší úvazky se hodně zajímají ženy na mateřské nebo po ní, a také lidé v důchodu. Rozhodně byste ale neměli pracovat nad stanovený úvazek. Práci přesčas vám totiž s velkou pravděpodobností zaměstnavatel nezaplatí.
-
Výpovědní lhůta v zaměstnání: jak ji zkrátit nebo prodloužit?
Chcete dát v zaměstnání výpověď a spěcháte rovnou do nové práce? Jak dlouhá bude vaše výpovědní lhůta? A budete muset její délku dodržet?
-
Jak na hromadné propouštění zaměstnanců nahlíží zákoník práce
U vás v práci hromadně propouští? Přečtěte si, co vlastně hromadné propouštění je, za jakých příčin je možné a co musí váš zaměstnavatel dodržet.
-
Co byste měli vědět, když si berete pracovní pohotovost
Přišel za vámi zaměstnavatel s tím, abyste si vzali pracovní pohotovost? A může si to vůbec dovolit? Co byste měli vědět o pracovní pohotovosti ještě před tím, než na ni nastoupíte?
-
Jak může pomoci zavedení konta pracovní doby?
Většina opatření je sice již nějakou dobu zrušená, ale pandemie pokračuje. Někteří navíc tvrdí, že můžeme očekávat i další vlnu. Jak může zaměstnavatelům i zaměstnancům pomoci konto pracovní doby?
-
Co vše vám zaměstnavatel uhradí v rámci kvalifikační dohody?
Kvalifikační dohoda vám umožní studovat a pracovat. Zaměstnavatel vám proplatí náklady a vy si zvýšíte kvalifikaci. Co všechno můžete dostat proplaceno a za jakých podmínek, abyste to nemuseli vracet?
-
Kdy vás v práci můžou vyhodit na hodinu?
Okamžité zrušení pracovního poměru představuje výjimečný prostředek ukončení pracovněprávního vztahu. Jak jej zákon stanovuje a upravuje? Se kterými zaměstnanci nemůže být skončen pracovní poměr okamžitým zrušením?
-
Jak si zařídit home office, aby ani po týdnech nebyla práce z domu nuda
Když vláda vyzvala podniky, aby co největšímu počtu zaměstnanců umožnily v souvislosti s pandemií práci z domova, ocitly se v home office doslova přes noc desítky tisíc lidí. Prvních pár dnů může být práce z obýváku zábavná, ale po týdnech se mění v rutinu. Jak si home office nastavit, aby vás nezačal nudit?
-
Kdy vás zaměstnavatel (ne)může vyhodit?
Náhlá výpověď ze strany zaměstnavatele bývá často čárou přes rozpočet. Existují ale i situace, kdy vás šéf vyhodit nemůže, ani kdyby chtěl. Kdy nesmíte dostat vyhazov?
-
Ve zkušební době je těhotná žena velmi zranitelná. Za jakých okolností může dostat výpověď?
Chce-li se zaměstnavatel zbavit těhotné pracovnice, jsou jeho možnosti značně omezené. Zejména tehdy, pokud spolu obě strany uzavřely smlouvu na dobu neurčitou. Pakliže však žena přijde do jiného stavu ještě během zkušební doby, může své místo naneštěstí ztratit relativně snadno.
-
Zkrácený úvazek je „in“
Práce na zkrácený úvazek je v západoevropských zemích oblíbená, vždyť v Nizozemí pracuje na zkrácený úvazek dokonce téměř 60 % zaměstnankyň. Jaké dopady má práce na zkrácený úvazek v Česku?
-
Vánoční přehled: zimní prázdniny, zavřené obchody, práce ve svátek a kvíz
Za několik týdnů jsou tu Vánoce. Jak budou mít děti školní prázdniny? A nakoupíte o svátcích v obchodech, nebo budou zavřené? A na co máte nárok, pokud budete pracovat ve svátek?
-
Jaké jsou výhody a nevýhody práce z domu?
Pracovat doma, tedy mít home office, je zatím pro mnoho lidí jen nesplněný sen. Je pravda, že u některých profesí, například u učitelů nebo lékařů homeoffice není možný, pokud tedy doma neučí vlastní děti nebo nemají ordinaci ve svém domě. Proč tomu tak je a jaké má práce doma výhody a nevýhody?
-
Co je dobré vědět o zkráceném úvazku v 10 bodech?
Obliba práce na zkrácený úvazek stoupá. Pro rodiče s malými dětmi je to možnost, jak zvládnout kariéru a péči o děti. Atraktivní je i pro zkušené zaměstnance v důchodovém věku nebo studenty. S čím počítat při práci na zkrácený úvazek?
-
Jsou dovolené a musíme pracovat přesčas. Opravdu musíme?
Vzpomněli jsme si pozdě, a tak jsme nemohli odjet na dovolenou, kdy jsme chtěli. Zato teď v práci není ani noha. Kromě šéfa, který nás ale nutí dělat práci za ostatní. A přesčas. Musíme se podřídit?
-
Hygienické limity aneb kolik toho můžete uzvednout v práci
V mnoha zaměstnáních je pro výkon práce nutná manipulace s břemeny. Často jsou také porušovány normy, které platí pro zvedání těchto břemen. Kdo a kolik tedy může v práci uzvednout?
-
Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
-
Jak vás musí v práci ochránit zaměstnavatel
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. V takových oborech je nutné, aby vám zaměstnavatel poskytnul určitou ochranu v rámci bezpečnosti práce. Na co máte nárok a co když bezpečnost podceníte?
-
Průměrná mzda v Česku vzrostla na 34 105 Kč a medián na 29 127 Kč
Mzdy v ČR rostou a to se odráží i na průměrné mzdě. Jaká je její aktuální hodnota? Proč roste? A kolik lidí dosáhne na průměrnou mzdu? Jak jsme na tom ve srovnání s EU a našimi sousedy?
-
Diskriminace v práci už neexistuje, ale stále na ni narazíte
Protože má jinou barvu pleti, protože vypadá staře a bude nám tu spát, protože je matkou malých dětí a ty jsou pořád nemocné… Takových „protože“ je hodně. Pokud si zaměstnavatel může na trhu práce vybírat, a ještě přihlížet ke jmenovaným „zásadám“, pak patrně není z této planety. Anebo se obklopuje lidmi, kteří prostě nemusí být z kategorie – pro firmu jen to nejlepší.
-
Museli jste o Vánocích do práce nebo tam půjdete na Nový rok? Na co máte nárok?
Někdo ve svátek pracovat nikdy nemusel, další má zákaz a jiný musí na směnu bez ohledu na to, jestli je Štědrý den nebo Velikonoční pondělí. Na co máte nárok, když jdete ve svátek do práce?
-
Také v Industry 4.0 mají lidé emoce
Ve 4. průmyslové revoluci se nejvíce hovoří o robotizaci a náhradě lidské práce za automatickou a člověk má občas pocit, jako by se z výrobního procesu úplně vytratil. Kdepak je rozčilování, námaha, ambice, stres, zdali úkol stihnu a zlost nad šéfem, který se chová jako hulvát?
-
5 faktů, které byste měli vědět o home office
Pracujete z domu? A víte jistě, na co máte od zaměstnavatele v takovém případě nárok? Jak na home office nahlíží zákoník práce a na co byste rozhodně neměli zapomenout?
-
Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?
-
Směnný provoz s otazníky
Někteří lidé si odpracují svých osm deset hodin ve stejnou denní dobu a nedokážou si představit, že by mohli pracovat krom dopoledne, taky do večera, případně přes noc. Jenže někde je to nutné. A někde si mohou pracovníci dokonce pracovní dobu vybrat.
-
Jak si naplánovat termín dovolené podle svých představ
Je lepší si koupit letní dovolenou jako first minute už v zimních měsících, nebo čekat na poslední chvíli, až spadnou ceny? A pokud se rozhodnu pro druhou možnost, musí mí nadřízený dát dovolenou?
-
Kdy se vyplatí "pojistka na blbost"?
Kdo nic nedělá, nic nezkazí, říká se. A naopak, kdo nějakou činnost vyvíjí, ten škodu na majetku, penězích či zdraví prostě udělat může. I když u některých povolání je riziko větší než u jiných. Vyplatí se i vám?
-
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
32 °C. Horko, dusno, bouřky. Asi to nebude příjemné sedět celý den v kanceláři. Co ale můžete proti horku v kanceláři udělat?
-
Jak legálně pracovat s manželkou ve vlastním podniku
Podnikáte a rádi byste do práce zahrnuli i svého/svou manžela/manželku? Může jeden z manželů zaměstnat toho druhého? Podívejte se, co na to říká zákoník práce.
-
Trpíte v práci stresem? Nejste sami
Pokud od práce očekáváte víc, než vám může poskytnout, jste chronicky nespokojení a podle průzkumů trpíte stresem. Dalším důvodem mohou být neshody s kolegy v zaměstnání, a když k tomu připočteme nedostatek času na osobní život navíc nedostatečnou odměnu za odvedenou práci, pak se s vámi stres skutečně pevně skamarádil.
-
8 nejčastějších otázek a odpovědí na vstupní prohlídku do nového zaměstnání
Byli jste novým zaměstnavatelem vyzváni k absolvování vstupní prohlídky? Co všechno bude doktor kontrolovat? Kolik to bude stát? A proplatí vám to v práci?
-
Z právní poradny: 3 způsoby, jak se bránit proti zaměstnavateli
Poradna finance.cz je určena pro všechny vaše dotazy. Například ty z právní oblasti. Dneska blíže odpovíme na dotaz týkající se nepřístojného chování zaměstnavatele k zaměstnanci a shrneme, jaké jsou podmínky pro platnost výpovědi s dvouměsíční výpovědní lhůtou.
-
Na co nezapomenout při nástupu do nového zaměstnání?
Čeká vás první den v nové práci? Nevíte, co všechno si s sebou vzít a co vlastně očekávat? Poradíme vám, na co byste rozhodně neměli zapomenout.
-
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Ucházíme se o zaměstnání a standardně do něj při prvním kontaktu přikládáme životopis. Zdá se to jednoduché, ale jeho sepsání může být „oříšek“. Jak bychom ho měli sestavit, abychom postoupili nejméně do druhého kola konkurzu?
-
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Máte všetečného šéfa, který vám v práci kontroluje elektronickou poštu? V jistých případech na to má skutečně právo. Rozhodně to však není právo výhradní a zcela samozřejmé.
-
Na co si dát pozor při sjednání brigády
Příležitostná sezónní práce je určitě příležitostí něco si přivydělat a pokud studujete, můžete se nechat zaměstnat ve stejném oboru a získat praxi. To vše za předpokladu, že všechno klapne a nejednáte s podvodníky. Pokud jste ve sjednávání brigády nezkušení, může se stát, že naletíte. Přinášíme několik rad na téma co dodržet při sjednávání krátkodobé sezónní brigády.
-
Joint v zaměstnání? Raději ne!
Na kouření marihuany můžeme mít každý jiný názor. Faktem ale je, že v zaměstnání byste se měli raději se „špekem“ držet zpět, lépe řečeno - prostě si jointa nezapalovat. Jinak o tu práci taky můžete na hodinu přijít.
-
Práce přesčas nebo o víkendu není zadarmo
Je už tak nějak samozřejmé, že pokud práci nestíháme v regulérní pracovní době, žádné „padla“ pro nás neplatí a z práce dokončíme, až vše uděláme. A když je to nutné, tak se pracuje i o víkendových dnech. Neměli bychom za to ale dostat nějakou odměnu navíc? Podíváme se na pravidla této problematiky.
-
Populace stárne, pracovat budou muset i starší lidé
Populace stárne, slyšíme to ze všech stran. To znamená, že průměrný věk obyvatelstva se stále zvyšuje. Netýká se to jen našich luhů a hájů, je to problém celé Evropy. A v jednotlivých státech to už přináší, nebo velmi brzy přinese velké změny. Už dnes cítíme zátěž na zdravotnický a ekonomický systém. Medicína prodlužuje zdraví a život lidí, prodlužuje se tedy produktivní věk lidí. Ti jsou schopni déle pracovat. To nevyhnutelně vede k proměně věkové struktury lidí na trhu práce.
-
Jste nemocní a máte padáka? (3)
Ve třetím pokračování o nelehké situaci, kdy jste nemocní a dostali jste vyhazov, se zaměříme na několik dobrých rad a taky vás budeme odrazovat od toho, abyste na marodce svévolně opouštěli domov. Nemusí se to totiž vyplatit.
-
Jste nemocní a máte padáka? (2)
Stát se to může. Onemocníte a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme poslední varianty čtyř situací.
-
Jste nemocní a máte padáka? (1)
Nikomu to nepřejeme, ale stát se to může. Jste nemocní a ještě jste dostali padáka. Co udělat? Záleží přesně na tom, kdy vaše pracovní neschopnost začala. Dnes nabízíme první dvě varianty čtyř situací.
-
Okradli vás v práci? Možná máte právo na odškodné
Zaměstnavatel je povinen chránit vaše věci na pracovišti, tedy ty, které do práce běžně nosíte. A pokud vám je někdo ukradne nebo poškodí, zaměstnavatel vám musí škodu uhradit v jejich plné výši. Vy ale musíte škodu včas oznámit a její vznik prokázat.
-
5 tipů, jak najít studentskou brigádu
Přivýdělek ke studiu je pro mnoho studentů důležitý. Přinášíme užitečné tipy jak si poradit při hledání práce a studentské brigády.
-
Běžte na pracák i kvůli jednomu měsíci bez práce
Nastupujete do nového zaměstnání a práce vám nenavazuje zde dne na den? Máte třeba měsíc nebo dva neplánované volno? Běžte na úřad práce. I kvůli relativně krátké době registrace se to vyplatí.
-
Občané EU mají v Británii zůstat i po brexitu, žádají odbory
Britská obchodní komora (BCC) spolu s odborovou organizací TUC vyzvaly premiérku Theresu Mayovou, aby občanům Evropské unie (EU) okamžitě garantovala právo moci v Británii zůstat i po takzvaném brexitu. V dopise ji vyzvaly, aby ukončila stav nejistoty, která by mohla poškodit britskou ekonomiku.
-
Jak strávit dovolenou v pohodě (2)
Uděláte si o vánočních svátcích volno a vyjedete na dovolenou? Kde nejdete levné letenky, informace o destinaci, aktuální kurz měn, stav počasí, fotogalerie a mapy nebo možnosti pojištění? Přinášíme druhou část rad, které by mohly před odjezdem hodit.
-
Chovají se u pohovoru nevhodně? Ozvěte se
Od roku 2009 u nás platí antidiskriminační zákon, tedy nařízení o rovném zacházení a návod, jak se bránit před diskriminací. Například když management podniku nevezme pracovnici, která je ve svých 30 letech bezdětná. Vedení firmy má strach, že žena brzy otěhotní a odejde na mateřskou dovolenou. Podobně se to ale týká i absolventů škol, kterým prostě chybí praxe, nebo starších pracovníků, kde se zaměstnavatelé obávají blízké penze a větší nemocnosti.
-
Odstupné a závažné porušení povinnosti. Jde to dohromady?
Může zaměstnanec požadovat vyplacení odstupného, přestože pracovní poměr byl zaměstnavatelem ukončen z výpovědního důvodu pro závažné porušení povinnosti zaměstnancem? Nebylo by takové právo zaměstnance v rozporu s dobrými mravy? Odpovědi poskytnul Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí.
-
Absolventi míří do práce: Jak získat vysněné zaměstnání a o jaký si říct plat?
Na začátku léta ukončili střední nebo vysokou školu, užili si poslední prázdniny a nyní si hledají zaměstnání. Do své první práce právě míří nebo ji hledají absolventi škol.
-
Motivační dopis se vyplatí poslat i tam, kde ho nevyžadují
Součástí životopisu může být motivační dopis. V jakých případech se ho vyplatí do firem poslat a jak ho vytvořit?
-
Práce v letních měsících a daňový bonus
Vždy jeden z rodičů může uplatňovat daňové zvýhodnění na děti. V případě, že je daňové zvýhodnění vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak vzniká nárok na daňový bonus. Jak je to s čerpáním daňového bonusu při práci pouze v letních měsících? Jaký je nutné mít minimální příjem?
-
6 důvodů, proč příspěvek na mobilitu postrádá v současné situaci smysl
Od 1. dubna 2016 mohou lidé v krajích s vysokou nezaměstnaností získat příspěvek na dojíždění do práce mimo své trvalé bydliště. Koncepce a načasování tohoto příspěvku však postrádá smysl.
-
Ženy tvoří nadpoloviční většinu absolventů vysokých škol. Stále více se uplatňují i v technických oborech
Více než polovinu absolventů vysokých škol v EU tvoří ženy. Vyplývá to z nejaktuálnějších dat statistického úřadu EU- Eurostatu. Z téměř pěti milionů absolventů v roce 2014 bylo 58 % žen a 42 % mužů. Mužští absolventi stále dominují v oborech, jako je inženýrství, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví, kde jejich podíl činí více než 70 %. Naopak ženy silně převažují mezi absolventy pedagogických oborů (80 %) nebo ve zdravotnictví (75 %).
-
Jak nenaletět na letní brigádě
Sezóna brigád běží naplno, ale i tak stojí za to zmínit se o úskalích, která mohou z lákavé nabídky pro vylepšení finanční situace udělat prodělečný podnik, případně noční můru. Lidé s malou zkušeností na pracovním trhu jsou totiž lákavým cílem pro podvodníky, kteří se na nich snaží vydělat. Na co si dát pozor v případě (nejen) letních sezónních pracovních příležitostí.
-
Dovolená ve světě: V Evropě i šest týdnů, v USA ani jeden, někde bez omezení
Evropští zaměstnanci si mohou užívat mnohem delší placenou dovolenou než jejich kolegové z asijských zemí či Spojených států. I v Evropě se přitom délka zákonné dovolené hodně liší. Nejčastěji se pohybuje mezi 20 a 25 dny. Některé firmy jako Netflix nebo Virgin dokonce zavedly neomezené volno pro své pracovníky.
-
Náhradu za ztrátu na výdělku je zaměstnavatel povinen vyplácet pravidelně jednou měsíčně
Poškození zaměstnanci se při odškodnění pracovního úrazu setkávají s řadou obtíží a neoprávněných požadavků zaměstnavatele. V praxi dochází k tomu, že zaměstnavatelé neproplácejí zaměstnanci poškozeným pracovním úrazem pravidelně náhradu za ztrátu na výdělku. Je tento postup zaměstnavatele však oprávněný?
-
Příprava na dovolenou: Neberte si práci s sebou a zvládněte návrat
Opustit svou práci kvůli dovolené jen tak bez přípravy a předání kompetencí si většina pracovníků nemůže dovolit. Mnozí však zůstávají v kontaktu s kolegy či klienty prostřednictvím mobilu a e-mailu, i když jsou tisíce kilometrů od svého domova. Je to správné? A jak se do práce vrátit tak, aby se člověk z návalu práce „nezbláznil“?
-
Faktický pracovní poměr: Zaměstnanec má i tak právo na odškodnění
Ústavní soud vydal v nedávné době nález, kterým se zabýval otázkou vzniku faktického pracovního poměru a odškodněním pozůstalé po zemřelém následkem pracovního úrazu. O faktickém pracovním poměru hovoříme, není-li podepsána pracovní smlouva, ale práce je vykonávána.
-
Jaké existují pracovní smlouvy?
Pracovněprávní vztah v sobě zahrnuje kromě klasického pracovního poměru i tzv. dohody o práci konané mimo pracovní poměr. Ve vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec se tedy nejčastěji hovoří o pracovní smlouvě, dohodě o pracovní činnosti nebo dohodě o provedení práce. Každá smlouva či dohoda má své využití v různých situacích.
-
Jak na motivační dopis
Kromě životopisu se dnes už motivační dopis pomalu ale jistě stává nedílnou součástí každé žádosti o práci. Poradíme vám, jak motivační dopis správně napsat a na co byste při jeho tvorbě neměli zapomenout.
-
Jak dát výpověď a změnit zaměstnání?
Jak na změnu zaměstnání? V prvé řadě je nutné ukončit stávající pracovní poměr. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti začíná mít mnoho firem problém najít kvalifikované zaměstnance. Možná tak nastává čas říci si o lepší mzdu nebo se poohlédnout po novém pracovním místě. Standardně ale ze zaměstnání nelze odejít, kdy se vám zlíbí.
-
Hádka na pracovišti: Může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr?
Ústavní soud v nedávné době řešil ústavní stížnost zaměstnavatele, který přistoupil k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnance kvůli vulgární hádce s nadřízeným. Co bylo předmětem sporu a jak rozhodnul Ústavní soud?
-
Maturita a daňové zvýhodnění
Daňové zvýhodnění na děti uplatňuje vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec tak činí měsíčně při výpočtu čisté mzdy, živnostník vedoucí daňovou evidenci pak jednou za rok v daňovém přiznání. Za jaké měsíce se uplatňuje daňové zvýhodnění na maturanta?
-
Pracovní úraz: Jaké odškodnění nemajetkové újmy musí zaměstnavatel zajistit pozůstalým?
Jedním z nároků pozůstalých po zemřelém v důsledku pracovního úrazu je poskytnutí jednorázového odškodnění. Jakou výši tohoto odškodnění stanovuje zákoník práce a zda je možné odškodnění navýšit, se dozvíte v dnešním článku.
-
Díky monitoringu vozidel firmy snižují náklady. Zájem o něj roste
Monitoring firemních vozidel představuje efektivní nástroj kontroly výdajů na jejich provoz. Zájem o tuto službu strmě roste a využívají ji velké firmy se stovkami služebních automobilů i živnostníci s jednotkami vozů. GPS monitoring vozidel dokáže nejen výrazně snížit firemní náklady na palivo, ale umožňuje rovněž získat komplexní přehled o využití vozidla díky integraci a přehlednému vyhodnocení získaných dat. Z pohledu ochrany osobních údajů je takováto kontrola zaměstnance v pořádku.
-
Pracovní úraz: Jak na zvýšení odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění představuje podstatné dílčí nároky při odškodnění pracovního úrazu. Zákoník práce v návaznosti na již předchozí rozhodovací praxi soudů však umožňuje, aby bylo navýšeno základní odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění přiměřeně způsobené újmě vzhledem k okolnostem konkrétního případu.
-
Češi loni prosurfovali v práci rekordních 37 tisíc korun
Míra zneužívání pracovního času v českých firmách za minulý rok celkově vzrostla v meziročním srovnání o rekordních šest minut na 58 minut denně. Za dvanáctiprocentním nárůstem promrhaného času stojí postupující rozvolňování tradičního rytmu pracovního dne a zejména chytré mobilní telefony. Z účtu průměrné firmy v Česku tak loni za jednoho zaměstnance zmizela suma, která je o 44 procent vyšší, než byl průměrný měsíční plat.
-
Okamžité zrušení pracovního poměru za odnášení zbytků jídla z kuchyně
Jak může být posouzeno odnášení zbytků jídla z kuchyně zaměstnancem? Může zaměstnanci hrozit okamžité zrušení pracovního poměru? Odpovědi poskytuje rozhodnutí Nejvyššího soudu, které vám přiblíží tento článek.
-
Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech (2. díl)
V minulém díle o povinnostech zaměstnavatele při pracovních úrazech jsme se seznámili se základními povinnostmi zaměstnavatele při objasnění vzniku pracovního úrazu. V dnešním článku se blíže zaměříme na povinnost vedení evidence úrazů a záznamů o pracovních úrazech.
-
Povinnosti zaměstnavatele při pracovních úrazech (1. díl)
Jaké zásadní povinnosti stanovuje zákoník práce ve vztahu k povinnostem zaměstnavatele při pracovních úrazech? Jaká je role zaměstnavatele při posouzení úrazu zaměstnance? V následujících dvou článcích se zaměříme na některé povinnosti zaměstnavatele při pracovním úraze zaměstnance.
-
Vrácení solidární daně
Někteří zaměstnanci odvedli během roku v některém měsíci solidární daň, přestože jejich standardní příjmy jsou pouze mírně nadprůměrné. Např. z důvodu obdržení odstupného. Za jakých podmínek lze obdržet odvedenou solidární daň zpátky? Ukážeme si na praktickém příkladu.
-
Odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění u pracovního úrazu
Jakým způsobem se určuje bolest a ztížení společenského uplatnění při odškodnění pracovního úrazu? Kde lze nově nalézt tabulky jednotlivých položek pro odškodnění této nemajetkové újmy? Odpovědi naleznete v dnešním článku.
-
Trendem v západní Evropě jsou zkrácené úvazky
Jedním ze znaků zvyšování životní úrovně v západoevropských zemích je stoupající obliba zkrácených úvazků. V Nizozemí pracuje přes 60 % žen méně než 30 hodin týdně. Ve východoevropských zemích je to podstatně méně, proč?
-
Okamžité zrušení pracovního poměru: Zneužití informací v obchodním styku
Nejvyšší soud projednával v letošním roce spor zaměstnance o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru, kdy zaměstnavatel byl přesvědčen, že zaměstnanec zneužil vnitřní informace v obchodním styku. Jak rozhodnul Nejvyšší soud, se dozvíte v dnešním článku.
-
Odškodnění pracovního úrazu: Kdy se zaměstnavatel zčásti zprostí své odpovědnosti?
V minulém článku jsme se zaměřili na zákonná ustanovení, které umožňují zaměstnavateli zcela se zprostit odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnanci. V dnešním navazujícím tématu se zaměříme na částečné zproštění odpovědnosti.
-
Novela zákoníku práce posílí práva poškozených zaměstnanců
Od 1. října letošního roku vstoupí v účinnost novela zákoníku práce, která posílí práva poškozených zaměstnanců při odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Jaké jsou hlavní novinky uvedené novely, se dozvíte v dnešním článku.
-
Odškodnění pracovního úrazu: Žádejte odstupné v plné výši
Nesmí-li zaměstnanec konat dosavadní práci pro pracovní úraz, pak v některých případech rozvázání pracovního poměru má nárok na odstupné nejméně ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku. Kdy vzniká nárok na takto vysoké odstupné, se dozvíte v dnešním článku.
-
Škoda zaměstnance při nedodržení dohody s dispečerem
Soudní spory o náhradu škody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem patří ke skutkově a právně složitým sporům. Jak může dopadnout soudní spor vymáhání náhrady škody na zaměstnanci, který jakožto řidič autobusu neuposlechnul pokyn dispečera k odstavení autobusu?
-
Odpovědnost zaměstnance za krádež služebního vozidla
Kdy může být zaměstnanec shledán povinným k náhradě škody za odcizení služebního vozidla? Jakého nedbalostního jednání se musí dopustit a do jaké výše odpovídá? Představíme si rozhodnutí Nejvyššího soudu, který projednával obdobnou otázku.
-
Pět výhod institutu spolupracující osoby
Podnikatelé a živnostníci nemohou zaměstnat svoji manželku. Řešením může být v některých případech spolupráce dle § 13 zákona o dani z příjmu. Podívejme se na vybraných 5 výhod, které rodině přináší spolupráce.
-
Odpovědnost zaměstnavatele za škodu při nevydání potvrzení o zaměstnání
Zaměstnavatel je povinen při skončení pracovního poměru vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání. Jak může dopadnout soudní spor o náhradu škody v případě, že zaměstnavatel poruší tuto povinnost, se dozvíte v dnešním článku ke znalosti vašich práv a povinností.
-
Naděje na spravedlivé odškodnění újmy na zdraví
Mezi nejvýraznější změny spojené s účinností nového občanského zákoníku je nové pojetí odškodnění újmy na zdraví, které umožňuje získat v případě poškození zdraví adekvátní odškodnění. Ale nic není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát.
-
Napadení zaměstnance spolupracující společnosti a okamžité zrušení pracovního poměru
Zaměstnanec je povinen chránit oprávněné zájmy zaměstnavatele a dodržovat obecné morální pravidla společnosti. Jak může dopadnout soudní spor o platnost či neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem při napadení zaměstnance spolupracující společnosti, si představíme v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
-
Jak ukončit pracovní poměr v roce 2015?
Na způsobu ukončení pracovního poměru závisí, do kterého dne musí zaměstnanec svoji práci pro zaměstnavatele vykonávat, zdali obdrží odstupné nebo na jak vysokou podporu v nezaměstnanosti vznikne nárok.
-
Loajalita k zaměstnavateli nebo přehlížení nedostatků?
Kde jsou hranice mezi loajalitou k zaměstnavateli a přehlížením nedostatků zaměstnavatele, který může ohrožovat svou činností životní prostředí? Představíme si nález Ústavního soudu, který se zabýval obdobnou otázkou.
-
Pomůže českým firmám v příštím roce kurzarbeit?
V Německu a Rakousku se kurzarbeit osvědčuje, a tak může být již od roku 2015 řešením i pro české firmy postižené ruským embargem na dovoz výrobků z EU. Návrh expertní skupiny MPSV počítá se dvěma variantami kurzarbeitu, který má finančně pomoci postiženým firmám a zamezit růstu nezaměstnanosti.
-
Blíží se mi důchodový věk, dostanu výpověď?
Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku mají zbytečné starosti, že dostanou od zaměstnavatele při dosažení důchodového věku výpověď. Není tomu tak. Důchodový věk není žádný výpovědní důvod. Pracovní poměr musí být ukončen standardním způsobem. Pracovat v důchodovém věku je možné.
-
Pracovní smlouva a dohoda o pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele
Můžete mít u jednoho zaměstnavatele kromě pracovní smlouvy rovněž uzavřenou některou z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr? Na tuto otázku v nedávné době odpověděl Nejvyšší soud České republiky.
-
Útisk zaměstnance a trestní odpovědnost
Jakou hranici nesmí nadřízený překročit při vyjednávání se zaměstnancem u dohody o rozvázání pracovního poměru, aby se případně vyhnul trestní odpovědnosti za trestný čin útisku? Ačkoliv je pracovní právo institutem soukromoprávním, jedná-li se určitým způsobem nastupuje trestní odpovědnost.
-
Osobní příplatek: Můžete o něj přijít, když se znelíbíte?
Poměrně v nedávné době byl Nejvyšším soudem České republiky vydán rozsudek dotýkající se otázky odebrání osobního příplatku v návaznosti na určité osobní spory se zaměstnavatelem. Kdy vám může nadřízený odebrat osobní ohodnocení?
-
Povodně z pohledu práv zaměstnance a zaměstnavatele
Co když se zaměstnanec nemůže dostat do práce? Co když podnik musí uzavřít provoz? Petr Glogar, odborník na pracovní právo z PwC Legal, odpovídá na nejčastější otázky, které si kladou zaměstnanci a představitelé firem v souvislosti s pracovním právem a povodněmi.
-
Žádejte odškodnění za pracovní úraz
Jaký je rozsah odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz? Ve kterých případech vlastně lze o pracovním úrazu hovořit? Přečtěte si rady k efektivnímu uplatnění nároků takto poškozeného zaměstnance.
-
Internet v pracovní době vás může stát zaměstnání
Surfujete v práci po internetu? Pak vězte, že zaměstnavatel z toho může vyvodit důsledky. Tedy pokud plýtváte pracovní dobou na soukromé záležitosti. Nejvyšší soud svým rozsudkem potvrdil, že se může jednat o porušení povinností zaměstnance zvlášť hrubým způsobem, což může vést k okamžitému zrušení pracovního poměru.
-
Nový občanský zákonník přinese institut rodinného závodu
Nový občanský zákoník z účinností od 1. ledna 2014 zavádí do českého právního prostředí nový institut tzv. rodinného závodu. Jaká je jeho definice a význam? Který okruh práv a povinností upravuje a kdo se jej může účastnit?
-
Může vás zaměstnavatel šmírovat?
Jak je to s využíváním pracovní prostředků zaměstnancem pro osobní potřebu? Jak probíhá kontrola zaměstnance na pracovišti a má právo na soukromí? V článku se zaměříme na možnosti a limity kontrolních mechanismů využitých zaměstnavatelem, práva a povinnosti i soukromí zaměstnance.
-
Omezení zaměstnance v podnikání a jiném výdělku
Zákoník práce vymezuje omezení výdělečné činnosti zaměstnanců jak v soukromém sektoru, tak v rámci státních zaměstnanců. Ve kterých případech může zaměstnanec podnikat? Jaké práva v dané problematice jsou určeny zaměstnavateli?
-
Denní brífink (BBG Finance)
Farmacie a finanční instituce stáhly americké trhy na hodnoty z 26. září, Evropa naopak posílila díky telekomunikacím a petrochemii.