Štítek vedlejší činnost

Vedlejší výdělečná činnost je konána v případě, kdy je OSVČ zaměstnaný, pobírá invalidní nebo starobní důchod, je nezaopatřeným dítětem, má nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek, pečuje o osobu v určitém stupni závislosti anebo vykonávala vojenskou službu.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Živnost můžete kompletně založit online. Náš průvodce vám s tím pomůže
    Chcete se stát OSVČ a začít podnikat na IČO? Pokud ano, nejprve si potřebujete založit živnost. Dnes už ale nemusíte na úřad. Vše můžete vyřešit online, a to často bez další byrokracie.
  • Chcete podnikat při zkráceném úvazku? Danit musíte sami, ale můžete ušetřit
    Pro některé občany je výhodné podnikat při zkráceném úvazku, neboť mají nárok na sociální zajištění ze zaměstnání a z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti odvádějí nižší daně. Podívejme se na praktické příklady.
  • Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby
    Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.
  • Při ukončení podnikání v průběhu roku nezapomeňte na vypořádání daní
    Samostatnou výdělečnou činnost je samozřejmě možné ukončit i v průběhu roku. Jaké to má daňové dopady? Na co si dát pozor a na co pamatovat?
  • Z přivýdělku platí zdravotní pojištění každý zaměstnanec jinak, někteří vůbec
    Hodně zaměstnanců si přivydělává brigádami, zkráceným úvazkem, nájmem nebo podnikáním. Jak vysoké zdravotní pojištění platí z přivýdělku zaměstnanci, kteří odvádí zdravotní pojištění ze svého hlavního zaměstnání? Podívejme se na praktické příklady.
  • Na co si dát pozor při změně typu výdělečné činnosti během roku?
    Na výpočet sociálního i zdravotního pojištění má značný vliv, zda je vykonávána hlavní, či vedlejší samostatná výdělečná činnost. Na co si dát pozor při změně druhu činnosti během roku?
  • Vedlejší činnost a zdravotní pojištění v 10 bodech
    Podnikání při zaměstnání, v penzi nebo při studiu je velmi oblíbenou formou přivýdělku. Na rozdíl od sociálního pojištění se však zdravotní pojištění platí vždy. Jak je to s platbou měsíčních záloh? Jaký vliv má nemoc na výpočet zdravotního pojištění?
  • Jak mohou zaměstnaní manželé využít výhod spolupráce při podnikání
    Pokud si manželé pomáhají při výkonu samostatné výdělečné činnosti, jedná se o spolupráci. Institut spolupráce lze využít i v případě, že pro oba manžele je hlavním zdrojem příjmů zaměstnání na klasickou pracovní smlouvu. V takovém případě oba manželé vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost.
  • Výpočet zdravotního pojištění při přechodu OSVČ z hlavní na vedlejší činnost v roce 2023
    Na výpočet zdravotního pojištění má výrazný vliv, zda osoba samostatně výdělečně činná vykonává samostatnou činnost jako hlavní zdroj svých příjmů, nebo jen vedlejší. V průběhu roku je samozřejmě možné přejít z hlavní činnosti na vedlejší a naopak. Jak se v takových případech vypočítává zdravotní pojištění? Podívejme se na praktické příklady.
  • OSVČ a výpočet sociálního pojištění za rok 2023
    Na výpočet sociálního pojištění ze samostatné výdělečné činnosti má vliv částka dosaženého hrubého zisku a jestli je vykonávána hlavní, nebo vedlejší samostatná výdělečná činnost. Podívejme se v praktických příkladech, jak se může sociální pojištění za rok 2023 lišit.
  • Který přivýdělek je pro zaměstnance daňově nejvýhodnější?
    Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání ještě přivydělává, ať už třeba na dohodu o provedení práce, zkrácený úvazek, nebo samostatnou výdělečnou činností. Porovnejme si zdanění jednotlivých druhů přivýdělku při měsíčním příjmu 10 000 Kč.
  • Jaké zálohy platí podnikatelé při vedlejší činnosti v roce 2024
    Pokud i letos podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší nebo takto podnikat začínáte, přečtěte si užitečné informace o daních, ale především o sociálním a zdravotním pojištění.
  • O kolik si už v lednu připlatíte na povinném pojištění?
    Sociální a zdravotní pojištění u OSVČ, ale i nemocenské u zaměstnanců prochází výraznými změnami. Obě skupiny si tak připlatí. O kolik?
  • Odevzdali jste přehledy pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ? Kdy si změnit zálohy na pojištění?
    Pro rok 2023 se osobám samostatně výdělečně činným opět zvýšily povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Kolik si připlatí a kdy je nutno nové zvýšené zálohy začít platit?
  • Proč vám některé přivýdělky budoucí důchod zvýší a jiné ne
    Někteří lidé mají kromě příjmů z hlavního zaměstnání ještě další peníze z přivýdělku. Některé takové příjmy budoucí starobní důchod zvyšují, jiné nikoliv. Podívejme se na praktické příklady.
  • Tři možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
    Březen je měsícem daní. Abyste zvládli podat daňové přiznání bez problémů a hladce, vyberte si způsob, jakým daňové přiznání odevzdáte, a my vám řekneme, do kdy na to máte čas.
  • Vedlejší výdělečná činnost v roce 2023
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti? Pokud ano, přečtěte si, jak to bude další rok s minimální zálohou, ale i se stropem pro platbu sociálního pojištění.
  • Paušální daň a vedlejší výdělečná činnost 2023
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a jste plátcem paušální daně? Nebo naopak o vstupu do paušálního režimu uvažujete? Pojďme se podívat, jaké novinky pro podnikatele nás v této oblasti příští rok čekají.
  • OSVČ: Výpočet daní při vedlejší činnosti v roce 2023
    I OSVČ vykonávající vedlejší činnost musí z dosaženého zisku vždy platit zdravotní pojištění. Jak je to v případě sociálního pojištění a daně z příjmů? Jak se liší daňové výpočty u podnikajícího zaměstnance nebo podnikajícího penzisty? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Z jakých příjmů se neodvádí pojištění
    Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?
  • Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
    Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
  • OSVČ a zdravotní pojištění při dávkách v mateřství a rodičovství
    Jak to mají ženy podnikatelky, které plánují pobírat peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek se zálohami na zdravotní pojištění? Musí je platit, nebo jsou od platby osvobozeny?
  • Kolik skutečně platí podnikatelé na sociálním pojištění?
    Při výpočtu sociálního pojištění se neuplatňují žádné slevy ani odpočty, sazba sociálního pojištění je 29,2 %, a přitom v porovnání se ziskem odvádí OSVČ různé částky na pojistném. Jak je to možné? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Omyly ohledně placení zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění patří mezi přímé daně. Zaměstnancům je zdravotní pojištění sráženo z hrubé měsíční mzdy a OSVČ vykonávající hlavní činnost platí měsíční zálohy. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy se musí platit zdravotní pojištění, přestože to někteří plátci neočekávají.
  • Práce v důchodu: která smlouva je pro vás nejlepší
    Konečně jste dost staří a rozhodli jste se odejít do starobního důchodu. Však svoje jste si odpracovali, takže je na čase začít si vybírat všechny ty zaplacené daně zpátky.
  • Co si pohlídat jako OSVČ při přechodu z hlavní činnosti na vedlejší?
    Důvodů, proč se rozhodnout k přechodu z hlavní činnosti na vedlejší, může být celá řada. Na co všechno se během tohoto procesu připravit a jak se změní daňové a pojistné povinnosti?
  • Pracující starobní důchodci a zákoník práce: Na co mají nárok?
    Jste starobní důchodce a pracujete? Anebo do důchodu teprve půjdete a už teď víte, že si při něm chcete přivydělávat? Kolik si můžete vydělat, máte nárok na dovolenou a po skončení zaměstnání na podporu v nezaměstnanosti?
  • Kdy se platí pouze zdravotní pojištění?
    Sazby daně z příjmů i sociálního pojištění jsou vyšší než zdravotního pojištění, přesto někteří lidé platí z přímých daní pouze zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady. Jaká pravidla platí pro výpočet zdravotního pojištění?
  • Na jakou smlouvu pracovat v invalidním důchodu?
    Byl vám přiznán invalidní důchod, ale z jeho výplaty nevyžijete a budete si muset i tak něco přivydělat? Přemýšlíte, která pracovní smlouva nebo dohoda pro vás bude nejvýhodnější z hlediska odvodů na pojištění? Pojďme se na to společně podívat.
  • Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
  • Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
    Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
  • Nepravdy o zdravotním pojištění pro OSVČ
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí věnovat pozornost placení zdravotního pojištění, neplnění zákonné povinnosti je sankciováno a zdravotní pojišťovny následně vymáhají nejenom dlužné pojistné, ale i penále.
  • Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
    Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
  • Výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku
    Některé OSVČ vykonávaly samostatnou výdělečnou činnost po část roku 2021. Jak se v takovém případě vypočítává zdravotní pojištění za loňský rok?
  • Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší?
    Chcete si založit živnost a pracovat jako OSVČ? Kdy bude vaše výdělečná činnost vedlejší a jaké to s sebou nese výhody?
  • Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti v příkladech
    Zaměstnanci, penzisté nebo studenti přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Jaký to má vliv na výpočet daně z příjmu, sociálního a zdravotního pojištění?
  • Jaké příjmy se počítají, když žádáte o hypotéku?
    Pokud si chcete zažádat o hypotéku, musíte splňovat hned několik podmínek bank, které stanovila ČNB. Dále také na základě výše částky, o kterou žádáte, musíte mít dostačující příjmy. Jaké příjmy vám banka bude zohledňovat a jaké vám také pomohou?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • Samoplátci zdravotního pojištění v příkladech
    Zaměstnanci pracující pouze na pracovní smlouvu nemají s platbou zdravotního pojištění žádné starosti. Samoplátci si však musí zdravotní pojištění hradit sami. Podívejme se ve vybraných příkladech, kdo je v praxi nejčastěji samoplátcem.
  • Z jakého vedlejšího příjmu se neodvádí zdravotní pojištění?
    Máte-li vedlejší příjem, ne vždy i z něj musíte odvést zdravotní pojištění. Kdy jej tedy budete odvádět pouze z jednoho výdělku?
  • Nejčastější chyby OSVČ při placení zdravotního pojištění v příkladech
    Osoby samostatně výdělečně činné musí vždy platit zdravotní pojištění. Platbě se nelze vyhnout ani při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nebo při nízkém zisku. Podívejme se na vybrané praktické chyby při placení zdravotního pojištění.
  • Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
    Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
  • Výkon vedlejší činnosti a sociální pojištění v roce 2021
    Osoby samostatně výdělečně činné vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí při hrubém zisku do limitu sociální pojištění vůbec platit. Kdy se však o vedlejší činnost nejedná? A jaký je limit pro neplacení sociálního pojištění za rok 2021? 
  • Penzisté a platba sociálního pojištění
    Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
  • Vedlejší výdělečná činnost za rok 2020 a v roce 2021
    Podnikali jste minulý rok na vedlejšáku? A vztahuje se na vás povinnost podat daňové přiznání? Anebo si vedlejšák budete letos zařizovat a nevíte, co pro vás bude platit v rámci zdravotního a sociálního pojištění?
  • 10 příkladů, kdy vám může vzniknout dluh na zdravotním pojištění
    Zdravotní pojištění je povinnou daní a za každý den prodlení s platbou zdravotního pojištění je zdravotními pojišťovnami předepsáno penále. Podívejme se na vybraných deset praktických situací.
  • Proč v podnikání pokračovat i v důchodovém věku?
    Některé OSVČ při dosažení řádného důchodového věku automaticky ukončují svoji samostatnou výdělečnou činnost. Přitom v důchodu lze stále podnikat. Pro někoho může být právě přiznání starobního důchodu impulsem pro zahájení podnikání. Jaké výhody přináší samostatná výdělečná činnost v penzi?
  • Zdravotní pojištění OSVČ za rok 2019
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2019 je nutné odevzdat příslušné zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2019. Jak se liší výpočet zdravotního pojištění, si ukážeme v praktických příkladech.
  • 5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti  v roce 2019 je nutné podat v roce 2020 zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Podívejme se na vybraných pět příkladů, kdy se v praxi na tuto povinnost zapomíná.
  • Přivýdělek na vedlejší činnost v roce 2020
    Limit pro platbu sociálního pojištění při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti se pro rok 2020 zvyšuje, lze mít tedy vyšší příjem a neplatit sociální pojištění. Stále však platí, že pokud si lidé přivydělávají jen po část roku, limit se poměrně snižuje.
  • Jaké příjmy může mít předčasný důchodce?
    Do dosažení řádného důchodu jsou vlastní příjmy předčasného důchodce omezeny. Jaké příjmy může mít předčasný důchodce ke svému měsíčnímu důchodu, aby o výplatu důchodu nepřišel?
  • Chyby živnostníků při platbách zdravotního pojištění v příkladech
    Při neplnění svých zákonných povinností při placení zdravotního pojištění musí živnostníci počítat ze strany zdravotní pojišťovny se sankcemi. Povídejme se na vybraných 8 chyb v praktických příkladech.
  • Když jedna práce nestačí a vezmete si druhý úvazek
    Mít dva, případně i více zdrojů příjmů není v dnešní době ničím neobvyklým. Jak se změní váš život, když si vezmete ještě druhou práci na částečný úvazek?
  • Práce na dohodu, nebo OSVČ jako vedlejší činnost?
    Díky internetu a dalším technologickým vychytávkám umožňujícím práci z pohodlí domova mohou být některé druhy přivýdělků relativně snadným způsobem, jak obohatit „rodinnou kasu“ o nějakou tu tisícovku navíc. Vyplatí se vám zařídit si vedlejší činnost jako OSVČ, nebo raději budete pracovat na dohodu?
  • Aby nám to v práci „odsejpalo“
    Jak pracovat, ať vše stíháme, a ještě máme ze své profese jakési zadostiučinění? Odpověď je jednoduchá, ale skrývá se v ní hodně těžkého. Musíme začít hlavně ovládat sami sebe.
  • 6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu
    Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.
  • 10 chyb při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu
    Jednou ze základních povinností všech OSVČ je odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za uplynulý rok. Na co si dát při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích pozor?
  • Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
    Podnikatelé, živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné nemohou zaměstnat manželku (manžela). Pokud manželka (manžel) je v samostatné výdělečné činnosti aktivně zapojen, potom je nutná spolupráce. Jaké daňové povinnosti má spolupracující manželka? Jaká vysoká je daňová úspora?
  • Živnostníci si připlatí skoro 400 korun měsíčně. Co dalšího se změní v daních a odvodech v roce 2019?
    Daňové sazby přímých daní, mezi které počítáme i sociální a zdravotní pojištění, se v příštím roce sice nemění, přesto budou někteří živnostníci státu odvádět skoro o 400 korun měsíčně více. Minimální záloha na sociální pojištění totiž vzroste o 199 korun, na zdravotní pojištění o 184 korun. Naopak lidé s vysokými příjmy budou platit méně na solidární dani. Kdo si v roce 2019 daňově polepší, kdo pohorší a o kolik?
  • Jaké změny musíte hlásit na finanční úřad?
    Jsou změny, které jako daňový subjekt neboli podnikatel, který odvádí daně, oznamovat musíte, jiné zase této povinnosti nepodléhají. Přiblížíme se, které jsou ty první i druhé.
  • V roce 2019 si mohou předčasní důchodci více vydělat
    Předčasní důchodci nemohou mít až do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud by takový příjem měli, tak by nemohli pobírat předčasný důchod. Příští rok si mohou k měsíčnímu důchodu více vydělat. Zvyšují se některé limity.
  • Jak se liší výpočet zdravotního pojištění u OSVČ?
    Sazba zdravotního pojištění je pro všechny OSVČ stejná, přesto je v praxi výpočet ročního zdravotního pojištění odlišný. V praktických příkladech si vypočítáme zdravotní pojištění v různých životních situacích.
  • Jak je to s platbou zdravotního pojištění v penzi?
    Mnozí penzisté si v důchodu přivydělávají. Jak je to v takových případech s placením zdravotního pojištění? A může být penzista dlužníkem na zdravotním pojištění?
  • Jaké příjmy jsou v penzi daňově výhodné?
    Mnozí penzisté v důchodovém věku ještě pracují, podnikají nebo mají jiné příjmy. Podívejme se na vybrané příjmy, kdy je zdanění nulové nebo velmi nízké. Kdy však nezapomenout na daňové povinnosti?
  • Jak to mají důchodci se zdravotním pojištěním?
    Placení zdravotního pojištění v Česku je povinné, neboť každý občan s trvalým pobytem v ČR musí platit zdravotní pojištění. Jak to však mají se zdravotním pojištěním důchodci? A jak ovlivňuje platbu zdravotního pojištění výdělek v důchodu?
  • V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
    Na poradách se předstírá pozornost, ale stále stejné výzvy ke zvyšování výkonnosti, jsou k uzívání. Prostě nic nového. Problémy se probírají v kuchyňce, když si jdete uvařit kafe. Jasný příznak, že se ve firmě na komunikaci kašle.
  • Co možná nevíte o zdravotním pojištění?
    Přestože někteří občané odvádí nejvíce ze všech daňových plateb na zdravotním pojištění, tak věnuje většina lidí více pozornosti platbě daně z příjmu fyzických osob. Čím se liší legislativní úprava u zdravotního pojištění od komerčního pojištění nebo daně z příjmu fyzických osob?
  • Na podání přehledů zbývá 14 dní
    Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
  • Co byste měli vědět o výdělku v předčasném důchodu v 9 bodech?
    Ohledně vlastního příjmu platí pro předčasné důchodce jistá omezení. Jaká? Kdy platí i předčasný důchodce daň z příjmu nebo zdravotní pojištění? Jak dlouho příjmové omezení trvá?
  • 10 rozdílů při vyplňování přehledů za rok 2017
    Všechny OSVČ musí za rok 2017 odevzdat přehledy o příjmech a výdajích pro výpočet zdravotního pojištění a sociálního pojištění za uplynulý rok. Vyplnění přehledů pro tyto 2 instituce není v žádném případě totožné, podívejme se na deset rozdílů.
  • Výpočet sociálního pojištění za rok 2017 u OSVČ pětkrát jinak
    Všechny osoby samostatně výdělečně činné musí na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2017. Výpočet sociálního pojištění přitom může být odlišný. Podívejme se na pět praktických příkladů.
  • Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017
    Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.
  • Kdo má povinnost odevzdat přehled za rok 2017?
    Jestliže není v zákonném termínu odevzdán přehled o příjmech a výdajích příslušné zdravotní pojišťovně, potom hrozí předepsání pokuty. Podívejme se v praktických příkladech, kdo v praxi zapomíná přehled odevzdat.
  • Musí penzisté platit zdravotní pojištění?
    Zdravotní pojištění je povinnou daní, jak to tedy mají s placením zdravotního pojištění řádní starobní penzisté, předčasní důchodci nebo invalidní důchodci? Kteří penzisté musí za rok 2017 odevzdat u své zdravotní pojišťovny přehled o příjmech a výdajích?
  • Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
    V praxi rozhodně neplatí, že nejvyšší daňové částky odvádí všichni na dani z příjmu fyzických osob. Situace je totiž individuální a často se odvádí více zejména na sociálním pojištění, ale někteří lidé platí nejvíc na zdravotním pojištění. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2018.
  • 10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné jsou samy zodpovědné za placené zdravotního pojištění své zdravotní pojišťovně. Neplacení zdravotního pojištění přináší problémy. Co je dobré vědět o placení zdravotního pojištění? Podívejme se na vybraných deset důležitých bodů.
  • 7 případů, jak platit zdravotní pojištění, když máte více příjmů
    Hodně lidí má více pravidelných měsíčních příjmů. Jak je to s placením měsíčních záloh na zdravotním pojištění, když jedním ze zdrojů příjmů je i samostatná výdělečná činnost? Podívejme se na 7 vybraných souběhů.
  • Výpočet nové zálohy na zdravotním pojištění v 7 příkladech
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti se měsíční záloha u zdravotního pojištění pohybuje od 0 Kč měsíčně až po desetitisícové částky. V sedmi vybraných praktických příkladech si ukážeme rozdílný výpočet měsíční zálohy u zdravotního pojištění.
  • Crowdfunding: jen přes HitHit se v roce 2016 investovalo 39 miliónů. Jak uspět se svým projektem?
    Crowdfundingové financování projektů v České republice roste. V minulém roce se vybralo celkem 60 milionů, více než polovinu z toho vybral portál HitHit. Co všechno ovlivňuje úspěšnost vybírání peněz na projekty a jak nejlépe vytvořit svůj vlastní projekt?
  • Jak na výpočet zdravotního pojištění při podnikání po část roku 2016
    Přestože některé OSVČ ukončily samostatnou výdělečnou činnost během roku 2016, tak musí podat na svoji zdravotní pojišťovnu přehled o příjmech a výdajích. Jak se počítá zdravotní pojištění při výkonu samostatné výdělečné činnosti pouze v některých měsících roku 2016?
  • Sociální pojištění z přivýdělku v roce 2017
    Mnozí zaměstnanci si ke svému hlavnímu příjmu ze zaměstnaneckého poměru přivydělávají, ať už prací na dohody, formou zkráceného úvazku nebo samostatnou výdělečnou činností. Jak to bude s placením sociálního pojištění z přivýdělku v příštím roce?
  • Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak danit přivýdělky z druhého zaměstnání?
    Nástup do druhého zaměstnání, příležitostné brigády, dohody o provedení práce nebo zahájení vlastního podnikání jsou pro řadu lidí řešením, jak si vylepšit rodinný rozpočet. Pro 58 procent Čechů a jejich domácností je totiž obtížné vyjít se současným příjmem. Druhé zaměstnání má kvůli své ekonomické situaci 24 procent lidí. I při krátkodobém přivýdělku je třeba dát pozor na daňové povinnosti.
  • Na které dani platí živnostníci nejvíc?
    Sazba daně z příjmu fyzických osob, sociálního pojištění i zdravotního pojištění je odlišná, přesto v praxi platí živnostníci nejvíce na jiné "přímé dani". Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Hlídejte si limit při vedlejší samostatné výdělečné činnosti
    Výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti je pro účely placení sociálního pojištění zvýhodněn, neboť do limitu se sociální pojištění vůbec neplatí. Při nižším zisku je tedy vhodné si limit pohlídat, neboť vyšší hrubý zisk nemusí v takovém případě znamenat vyšší disponibilní zisk. Podívejme se na praktické příklady.
  • Spolupráce v osmi bodech
    Živnostník nemůže svoji manželku zaměstnat, v praxi však často manželka manželovi pomáhá, např. s administrativou. Řešením v takovém případě je spolupráce, a to i v případě, že je manželka již zaměstnána u jiného zaměstnavatele.
  • Přehled pro OSSZ v deseti bodech
    Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
  • Kdy musí i zaměstnanci podat daňové přiznání?
    Většina zaměstnanců nemá daňové starosti, neboť daňové záležitosti za ně vyřídí jejich zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. V některých případech však nemůže zaměstnavatel za zaměstnance provést roční zúčtování daně a zaměstnanci musí podat daňové přiznání. Podívejme se na praktické příklady.
  • Vedlejší výdělečná činnost v roce 2016
    Mnozí zaměstnanci, studenti, ženy na rodičovské dovolené nebo penzisté (starobní i invalidní) si během roku přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Výdělečná činnost je v těchto případech považována za vedlejší. Jaké platí pravidla pro rok 2016?
  • Zahájení podnikání během roku a zdravotní pojištění
    Samostatnou výdělečnou činnost je možné během roku zahájit kdykoliv. Na co si dát pozor při zahájení samostatné výdělečné činnosti během roku s ohledem na placení zdravotního pojištění? Jak vyplnit "přehled" za rok 2015 při podnikání pouze po část roku?
  • Přivýdělek zaměstnance a daně
    Mnozí zaměstnanci si během roku přivydělávají, ať už na dohodu o provedení práce, samostatnou výdělečnou činností nebo pronájmem. Někteří zaměstnanci mají dokonce dvě práce. Druh přivýdělku ovlivňuje, jak se bude zdaňovat.
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • Jak na daně při zahájení podnikání v roce 2015?
    Samostatná výdělečná činnost přináší svobodu, možnost prosazovat vlastní nápady a při úspěchu i vysoké příjmy. OSVČ si však musejí samy vyřizovat všechny daňové záležitosti. Jak je to s placením daní při zahájení samostatné výdělečné činnosti během letošního roku?
  • Roční přivýdělek 60 000 Kč, jak se může lišit zdanění?
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají a mají tedy ke mzdě ze zaměstnání druhý příjem. Ukažme si na praktických příkladech, jak se může zdanění přivýdělku lišit v závislosti na druhu příjmu.
  • S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
    Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?
  • Osm případů, kdy si budete sami platit zdravotní pojištění
    Zaměstnanci nemají s placením zdravotního pojištění žádné starosti. Za výpočet zdravotního pojištění a jeho zaplacení na účet příslušné zdravotní pojišťovny je zodpovědný jejich zaměstnavatel. Někteří občané si však musí platit zdravotní pojištěni sami, jinak jim hrozí sankce. Kdo si sám musí platit zdravotní pojištění?
  • Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
    Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
  • Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
    Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • OSVČ a deset chyb u zdravotního pojištění
    Placení zdravotního pojištění je povinné. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) si musí řádně plnit své zákonné povinnosti, jinak hrozí předepsání penále nebo pokuty. Za zaměstnance vyřizuje zákonné povinnosti zaměstnavatel. Podívejme se na vybraných deset chyb, které přináší finanční sankce.
  • Jste OSVČ? Nezapomeňte odevzdat „Přehledy“
    Vyplněním a odevzdáním přiznání k dani z příjmu všechny daňové povinnosti pro OSVČ neskončily. Do 2. května je nutné odevzdat „Přehledy“ za rok 2013 na místně příslušnou OSSZ a zdravotní pojišťovnu, u které byly OSVČ v loňském roce klientem.
  • Změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014
    OSVČ musí pro rok 2014 počítat s vyššími minimálními platbami na sociálním a zdravotním pojištění, u dohody o provedení práce se do limitu 10 tisíc odvede 15% srážková daň nebo se zvyšuje limit pro příležitostné příjmy na 30 tisíc Kč. Podívejme se na vybrané změny při výpočtu čistého příjmu v roce 2014.
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Podnikání při studiu? Proč ne!
    Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
  • Výdělečně činní důchodci a platba zdravotního pojištění
    Mnozí penzisté pracují i po dosažení řádného důchodového věku, pobírají důchod a mzdu ze zaměstnání nebo inkasují příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Výše výdělku není omezena. U příjmu ze zaměstnání ani podnikání nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ.
  • Výdělečná činnost po část roku a zdravotní pojištění
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí plnit svoji oznamovací povinnost vůči své zdravotní pojišťovně, jinak hrozí vysoké pokuty. Proto je nutné do 8 dní oznámit zahájení nebo ukončení výdělečné činnosti. Jak se vypočítá zdravotní pojištění při výdělečné činnosti po část roku?
  • Přehled o příjmech a výdajích: Termín odevzdání se blíží
    Povinnost podat Přehled o příjmech a výdajích osob samostatně výdělečně činných za rok 2012 se týká zhruba 1 200 000 podnikatelů, řemeslníků a živnostníků. OSSZ každoročně registrují několik opakujících se prohřešků ve vyplnění Přehledu. Termín pro podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2012 je nejpozději do 2. 5. 2013.
  • Deset mýtů u zdravotního pojištění
    Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?
  • Jak se stát nezávislým profesionálem
    Ve dvou předchozích článcích jste se mohli dočíst o tom, jak zhruba život freelancera vypadá, nyní je čas na méně záživné, ale čistě praktické informace, kterak se prokousat skrze začarovaný les byrokracie a neuvíznout v pařátech finančního úřadu.
  • Ze zisku „z vedlejšáku“ se platí nižší daně
    Každoročně stoupá počet občanů vykonávajících samostatnou výdělečnou činnost při práci. „Vedlejšák“ je výhodný pro nižší zdanění. Vedlejší výdělečná činnost je tedy výhodná.
  • Absolventi a jejich povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení
    Neznalost se nemusí studentům v budoucnosti vyplatit. Studenti-absolventi, kteří ukončili školu a mají prázdniny, velmi často tápou s odpovědí na otázku, jak je to s jejich účastí na nemocenském či důchodovém pojištění a s povinností platit pojistné na sociální zabezpečení.
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...