Štítek výdajové paušály

Jedná se o procento z příjmů, které uvedete jako výdaj při podání daňového přiznání. V roce 2018 je to 80 % pro zemědělství (max.800 000 Kč), 60 % pro živnostenské podnikání (max. 600 000 Kč), 30 % z příjmu z nájmu (max. 300 000 Kč) a 40 % z jiných příjmů samostatně výdělečné činnosti. Kolik ušetříte na daních si pak můžete spočítat na na kalkulátoru výdajových paušálů.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Přehled o příjmech a zálohy na sociálním pojištění za rok 2023
    Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2023 je nutné vyplnit a odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro okresní správu sociálního zabezpečení.
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Pronajímáte nemovitost a nevíte, jak příjem v podobě nájemného zdanit a zda musíte vést nějakou evidenci? Příjmy z pronájmu lze šikovně optimalizovat např. využitím paušálu na dopravu. Nezapomeňte také, že příspěvky do fondu oprav jsou daňovým výdajem.
  • Jak se daní příjmy z pronájmu za rok 2023
    Začali jste v loňském roce někomu pronajímat byt? Pokud ano, je dobré vědět, že příjem z pronájmu je nutné řádně zdanit. Jak?
  • Deset nepříznivých daňových změn pro OSVČ v roce 2024
    Za rok 2024 zaplatí všichni živnostníci a podnikatelé vykonávající hlavní činnost na přímých daních více než za minulý rok. Daňové podmínky se budou samozřejmě lišit podle konkrétní příjmové a životní situace. Podívejme se na vybraných deset nepříznivých daňových změn.
  • Příklady, na kterých odvodech zaplatí OSVČ za rok 2023 nejvíce
    Sazby daně z příjmů, sociálního pojištění a zdravotního pojištění se liší, přesto může být každá z těchto tří přímých daní nejvyšší daňovou položkou pro OSVČ. Jak je to možné? Podívejme se na praktické příklady.
  • Vedlejší výdělečná činnost v roce 2023
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti? Pokud ano, přečtěte si, jak to bude další rok s minimální zálohou, ale i se stropem pro platbu sociálního pojištění.
  • Co vědět o příjmu z nájmu v 9 bodech
    Pasivní příjem z nájmu podléhá nižšímu zdanění než příjem ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti. Jaký vliv má příjem z nájmu na nemocenské nebo důchodové dávky? Jaká daňová pravidla platí pro zdaňování příjmů z nájmu?
  • Jakými způsoby mohou OSVČ evidovat svoji podnikatelskou činnost?
    OSVČ si mohou vybírat hned ze 4 způsobů, jak budou zachycovat svoji podnikatelskou činnost. Ze kterých možností mohou vybírat a jaké podmínky musí u konkrétní metody splnit?
  • Paušální výdaje vs. skutečné výdaje: Jaká metoda se vám více vyplatí?
    Začínáte podnikat jako OSVČ a nevíte, zda se rozhodnout pro evidování podnikatelské činnosti pomocí výdajového paušálu, nebo skutečných výdajů (daňové evidence)? Která metoda je pro váš předmět podnikání více vhodná?
  • Jak vyplní daňové přiznání OSVČ, která uplatňuje výdajový paušál?
    Loni jste prvně začali podnikat a letos vás čeká oficiálně vaše první daňové přiznání? Pokud se na jeho vyplnění vrháte sami, pojďte se společně podívat, jak na to.
  • Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
    Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
  • Paušální daň v roce 2022
    Uvažujete o tom, že se přihlásíte k paušální dani? A bude pro vás výhodná? Pojďte se podívat, kolik činí, zda pro vás bude to pravé ořechové, ale i na to, do kdy se k ní přihlásit.
  • Nákup nebo pronájem garáže a daně
    Koupili jste si garáž anebo byt s parkovacím stáním? Jak to bude ve vašem případě s daní z nemovitých věcí? A co když se rozhodnete místo pronajímat? Budete muset platit daň z příjmů a podávat daňové přiznání?
  • Osm výhod podnikání při zaměstnání
    Zaměstnanci vykonávající samostatnou výdělečnou činnost nemusí při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění dodržet minimální vyměřovací základ. Jaké další výhody přináší vedlejší činnost?
  • Jaké výhody má příjem z pronájmu nemovitosti?
    Investice do nemovitosti za účelem jejího pronájmu je zajímavá, řada občanů chápe pořízení druhé nemovitosti i jako formu zajištění na penzi. Podívejme se na vybrané výhody, které příjem z nájmu přináší.
  • Byli jste loni na kvalifikačním kurzu? Dejte si ho do daní
    Letos máme hned 3 termíny pro podání daňového přiznání závisle na tom, jakým způsobem jej odevzdáváte. Pokud jste dělali nějaké zkoušky, nezapomeňte si je odečíst od daňového základu.
  • Kdy můžete uplatnit slevu na manželku za rok 2019?
    Při splnění zákonných podmínek lze v ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2019 uplatnit slevu na manžela (manželku) ve výši 24 840 Kč. Za jakých podmínek? Kdy lze uplatnit slevu při využití paušálu? 
  • Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
    Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
  • Limity výdajových paušálů pro podnikatele v roce 2020 vzrostou
    Limity pro uplatňování paušálních výdajů byly v minulosti sníženy, ale vláda se je posléze rozhodla zvýšit na původní výši. O kolik vzrostou limity paušálních výdajů pro podnikatele? A budete je moci uplatnit již v letošní daňovém přiznání?
  • Jak na příjmy z pronájmu v daňovém přiznání
    Termín podání daňového přiznání se nám pomalu blíží. Své příjmy nebudou danit jen OSVČ, ale i někteří zaměstnanci a samozřejmě všichni, co mají zisky plynoucí z pronájmu. Jakým způsobem?
  • 10 případů, kdy nebudete mít nárok na slevu na děti
    Při splnění zákonných podmínek má rodič nárok na daňové zvýhodnění (daňovou slevu na děti) a zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než jeho bezdětný kolega. Podívejme se na deset praktických příkladů, kdy nelze daňové zvýhodnění uplatnit.
  • Hypotéka a OSVČ: jak získat úvěr na bydlení s nízkým daňovým základem?
    Přemýšlíte o vlastním bydlení, ale nedosáhnete na hypotéku kvůli nízkému daňovému základu? S tímto problémem se setkává čím dál tím více Čechů. Co můžete udělat proto, abyste byli pro banku bonitnější?
  • Daňové přiznání a přehledy pojištění u vedlejší činnosti za rok 2017
    Přivyděláváte si vedlejší činností a přemýšlíte, zdali se na vás vztahuje povinnost podat daňového přiznání? V některých případech opravdu nemusíte.
  • Daňová poradna: nejčastější dotazy
    S tím, jak se blíží termín daňového přiznání (už za měsíc a kousek), tak se nám množí dotazy v daňové poradně. Pojďme se podívat na dotazy, které se nejvíce opakují.
  • Stručný přehled: nejvýraznější změny i ve vaší peněžence pro rok 2018
    Od 1. 1. 2018 se zvýšila minimální mzda. To ale není jediná zákonná úprava, která možná přinesla víc peněz do vaší letošní peněženky. Podívejte se s námi na nejvýraznější daňové a další změny nejen v sociálním systému. V článku najdete i odkazy na podrobnější informace.
  • Jaké aktuální daňové změny již platí a které přijdou až v roce 2018?
    Novela zákona o daních z příjmů přináší několik významných daňových změn. Přestože legislativní proces trval déle, než se předpokládalo, platí některé daňové změny již od začátku letošního roku. Většina daňových novinek však bude účinná až pro zdaňovací období roku 2018. Podívejme se na vybrané daňové změny.
  • Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
    Přemýšleli jste někdy o tom, že si zkusíte finančně polepšit jako člen volební komise? Jak se tam vlastně dostat a jakou odměnu čekat? A stihnete to ještě vůbec?
  • Změny v daních a pojištění u vedlejší výdělečné činnosti 2018
    Přivyděláváte si prostřednictvím vedlejší výdělečné činnosti a zajímají vás nová pravidla pro blížící se rok 2018? Připravte se na změny.
  • OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
    V praxi jsou u mnoha živnostníků výdajové paušály velmi oblíbené, neboť výrazným způsobem zjednodušení povinnou administrativu a současně mohou přinášet i daňovou úsporu. U výdajových paušálů přitom došlo ke změně. Podívejme se na praktické příklady.
  • S výdajovým paušálem lze opět využít slevu na manželku a na děti
    Jednoduchost, administrativní nenáročnost a možnost daňové úspory, to jsou hlavní výhody, proč využít stanovení výdajů paušálem. V minulých letech však OSVČ stanovující výdaje paušálem nemohly uplatnit některé daňové slevy. Daňová novela jim však možnost využít daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku vrací. Uplatnit ji mohou již v daňovém přiznání za rok 2017. Za jakých podmínek?
  • Schváleno! Vyšší slevy na děti, které může uplatnit i podnikatel s paušálem
    Zásadní změny v daních z příjmů přináší novela zákona o daních z příjmů, která je součástí daňového balíčku 2017. Ten začne platit 15 dní po vyhlášení ve Sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude 1. června nebo 1. července. Zvýšení daňového zvýhodnění, změny u výdajových paušálů OSVČ či zavedení institutu nespolehlivé osoby – to jsou novinky, které by měly letos v létě začít platit.
  • Kterou daň odvádí živnostníci vždy?
    Osoby samostatně výdělečně činné mají, na rozdíl od zaměstnanců, mnoho daňových povinností. Kterou daň však platí OSVČ vždy, bez ohledu na to, zdali vykonávají hlavní samostatnou výdělečnou činnost nebo vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo jak vysokého hrubého zisku dosáhnou? Podívejme se na praktické příklady.
  • Sedm jednoduchých triků, jak zaplatit méně na daních
    Dva lidé se stejným příjmem mohou mít odlišnou daňovou povinnost až o desetitisíce korun. Jak je to možné? Výši daně neovlivňuje pouze sazba daně z příjmu, ale i způsob stanovení výdajů, rozsah uplatněných daňových odpočtů a slev. Na co při vyplňování daňového přiznání nezapomenout?
  • Jak na výdaje při příjmech z pronájmu?
    Řada lidí si během roku 2015 přivydělávala pronájmem nemovitosti. Při příjmech z pronájmu musí daňové přiznání za rok 2015 podat i zaměstnanci. Za zaměstnance nemůže v takovém případě vyřídit daňové záležitosti zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Jak stanovit výdaje? Jak je to při příjmech z pronájmu více nemovitostí?
  • Kdy neuplatňovat paušál a vést raději daňovou evidenci?
    Výše daňových povinností osob samostatně výdělečně činných závisí na dosaženém hrubém zisku v daném roce. Hrubý zisk je možné zjistit z účetnictví, daňové evidence nebo z evidence příjmů při využití výdajového paušálu. Proč není vždy nejlepším řešením uplatnění výdajových paušálů?
  • Výdajové paušály v osmi bodech
    Osoby samostatně výdělečně činné mohou vést daňovou evidenci nebo stanovit výdaje paušálem. Nelze jednoznačně určit, která varianta je výhodnější, vždy záleží na konkrétní situaci. Podívejme se, co je dobré vědět o výdajových paušálech.
  • Jedenáct věcí, které byste měli vědět při podnikání při zaměstnání
    Mnozí zaměstnanci si přivydělávají vlastní samostatnou výdělečnou činností. Pro zaměstnance je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů. Co je dobré vědět o přivýdělku na "vedlejšák"?
  • Deset důležitých daňových čísel za rok 2014
    Výpočet daňové povinnosti za rok 2014 neovlivňuje pouze dosažený hrubý zisk a daňová sazba. Daňovou povinnost snižují i daňové slevy a daňové odpočty. Podívejme se na deset důležitých čísel pro výpočet daně z příjmu fyzických osob za 2014.
  • S čím počítat při stanovení výdajů paušálem v osmi bodech
    Podmínky pro uplatnění výdajů paušálem se v posledních letech zpřísnily. Nadále je však stanovení výdajů paušálem pro mnoho OSVČ výhodné. Jednoduchost, administrativní nenáročnost a srozumitelnost jsou velkým plus. S čím při stanovení výdajů paušálem počítat?
  • Pět případů, kdy daňový bonus nedostanete
    Rodiny s dětmi jsou podporovány formou daňového zvýhodnění. Když je vypočtená daň z příjmu nižší než daňové zvýhodnění, vzniká nárok na daňový bonus vyplácený státem. Zaměstnanci s nižší hrubou mzdou mají díky daňovému bonusu vyšší čistou mzdu než hrubý příjem. Podívejme se na pět případů, kdy nárok na daňový bonus nevzniká.
  • Jak na výdajové paušály v roce 2015?
    Projde-li novela zákona o daních z příjmů úspěšně legislativním procesem, pak budou od příštího roku všechny výdajové paušály omezeny stropem. Nové podmínky budou platit i pro živnostníky a zemědělce. Všechny OSVČ by měly včas provést důkladný finanční propočet, zdali se jim lépe vyplatí paušál, nebo daňová evidence.
  • Výdajový paušál: Ano či ne?
    Řada osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) přemýšlí, zdali stanovit výdaje paušálem či nikoliv. Odpověď není jednoznačná, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se s čím je potřeba u výdajových paušálů počítat.
  • Změny v paušálech pro živnostníky jsou výsledkem věcného jednání
    Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR oceňuje, že všechny zainteresované strany udělaly při vyjednávání změn v paušálech pro živnostníky ústupky. Nehrálo se o vítězství, ale pragmaticky o výsledek, díky čemuž by nemělo dojít k ohrožení těch nejmenších, kteří vytvářejí drobné služby v regionech.
  • Jak eliminovat negativní dopad změn u výdajových paušálů?
    V rámci přípravy přiznání k dani z příjmů fyzických osob u podnikatelů za rok 2013 je nutné si připomenout negativní změny v oblasti výdajových paušálů, které musíme v daňovém přiznání poprvé zohlednit. Koho tyto změny nejvíce postihnou a jak eliminovat jejich negativní dopad, informuje následující článek.
  • Jaké výdaje si může uplatnit OSVČ
    Nesprávné použití výdajů může být záminkou kontroly finančního úřadu. A to je určitě dobrá motivace udělat vše správně. Jaké možnosti uplatnění výdajů zákon umožňuje? Pozor na nové omezení při uplatnění výdajů procentem z příjmů!
  • "Vedlejší" samostatná výdělečná činnost je výhodná
    Každoročně stoupá počet zaměstnanců, kteří si přivydělávají samostatnou výdělečnou činností. Pro tyto OSVČ je jejich výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, což přináší značné výhody. Za rok 2013 např. při uplatnění výdajů paušálem.
  • Porovnání zdanění OSVČ v čase
    V roce 2007 bylo v Česku progresivní zdanění, v roce 2013 stále platí rovná 15% daň z příjmu fyzických osob. Přesto zdanění OSVČ za rok 2013 bude vyšší než za rok 2007, v některých případech o desetitisíce korun. Podívejme se na praktické příklady. 
  • Gabriela Ivanco: Druhý pilíř představuje značné navýšení administrativních povinností
    Slevy na dani pro důchodce, paušální výdaje, solidární daň atd. Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob v roce 2013 a změny v pojistném shrnujeme v interview s Gabrielou Ivanco, manažerkou daňového oddělení společnosti Mazars.
  • Které OSVČ zaplatí na dani z příjmu o desetitisíce více?
    Když OSVČ využijí za rok 2013 výdajového paušálu, tak nebudou moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti a slevu na manželku bez vlastních příjmů. Podívejme se na praktické příklady, kdy si rodina pohorší i o desetitisíce měsíčně.
  • Výdajové paušály v 2013: Které OSVČ nejvíce postihnou změny?
    Pro rok 2013 sice nedojde ke změně absolutní výše výdajových paušálů, přesto však klesne počet OSVČ, které budou moci využít výdajové paušály. Vzhledem k nemožnosti uplatnit některé daňové slevy budou výdajové paušály pro některé OSVČ neatraktivní.
  • Výdaje paušálem - vyšší daně kvůli vládnímu rozmaru
    OSVČ uplatňující výdaje paušálem budou odvádět více na daních. Poslední vládní návrh počítá se zachování paušálů na stejné výši jako je tomu nyní, ale s nemožností uplatnit některé daňové slevy. Podívejme se na praktické příklady, kolik by toto opatření stálo OSVČ od roku 2013 na daních?
  • Méně hovězího v Austrálii
    Austrálie, největší světový exportér hovězího masa, oznámila, že porážky hovězího dobytka se v srpnu meziročně snížily o 11 procent a byl tak dosažen největší pokles za posledních 15 let. Podle australského statistického úřadu bylo v daném...
  • Vybrané ukazatel hospodářství - květen a červen 2002
    Meziroční růst průmyslové produkce v květnu mírně zpomalil na 5,1 % (při stejném počtu pracovních dní jako před rokem). Vzrostla zejména výroba výrobků investiční povahy o 15,5 %. Naopak klesla výroba výrobků dlouhodobé spotřeby o 10,5 %.
  • Kakao se během dne propadlo na měsíční minimum
    Společnost ED&F Man Cocoa Ltd. otočila trh kakaa. Podle jejího prohlášení by v následujícím produkčním roce začínajícím v říjnu mělo po dvou letech dojít k obratu a nabídka by měla překročit poptávku.