Štítek zdravotní dotazník

Při sjednání životního, úrazového a dalších druhů pojištění musíte u pojišťovny vyplnit zdravotní dotazník, kterým dokazujete svůj zdravotní stav. Uvádí se v něm váš věk, váha, prodělané nemoci (většinou jen vážné), vážné úrazy, alergie apod. Ve zdravotním dotazníku musí být uvedeny pravdivé informace. Při zatajení, či uvedení nepravdivých informací pojišťovna může vypovědět smlouvu nebo vám nemusí vyplatit pojistku.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Vstupní pracovnělékařské prohlídky u nerizikových prací by měly od 1. července 2025 skončit
    Vláda 6. listopadu 2024 podpořila návrh na ukončení povinnosti provádět vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací, které nespadají do rizikových kategorií. Prohlídky by mohly skončit od 1. července 2025.
  • Pacienti si budou moci zvolit, zda chtějí sdílet data o svém zdravotním stavu s jinými lékaři
    Pro efektivnější a jednodušší komunikaci mezi lékaři, pacienty a zdravotními pojišťovnami představilo Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Součástí novely je zavedení nových služeb – EZKarty, eŽádanky a sdíleného zdravotního záznamu.
  • S rokem 2023 skončily periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí. Týká se to i vás?
    S účinností novely vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách, se od 1. 1. 2023 změnila povinnost periodických pracovnělékařských prohlídek u nerizikových profesí. Ty budou u nerizikových profesí probíhat pouze na dobrovolné bázi.
  • Jaké změny musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně?
    Každý pojištěnec má vůči své zdravotní pojišťovně oznamovací povinnosti. Ty se vás budou týkat, především pokud u vás dojde k nějaké změně. Co tedy musíte své zdravotní pojišťovně nahlásit a do kdy?
  • Průkaz ZTP/P není jen o nároku na parkovací místo. Dokáže ušetřit i spoustu peněz
    Ve snaze co možná nejvíce ulehčit život osobám, jejichž zvlášť těžké postižení vyžaduje neustálou péči a pozornost průvodce, byl v minulosti zaveden systém kartiček, díky němuž se tito lidé mohou těšit několika výhodám. Patří mezi ně například slevy na daních, jízdné MHD zcela zdarma či výrazně zlevněné vstupenky do kina a na další kulturní akce. Kdo všechno má na průkaz ZTP/P ale vlastně nárok a kde o takovou kartičku žádat?
  • Jak je to s vrácením doplatků na léky od zdravotních pojišťoven
    Často kupujete léky na předpis, na které musíte doplácet? A víte, že existují ochranné limity na doplatky? Pokud tento limit u některých léků přesáhnete, máte nárok na vrácení přeplatku.
  • Palivo pro lidské reflektory
    Oko je jedním z nejmenších a zároveň nejsložitějších orgánů v lidském těle. Člověk zrakem získává kolem 80 procent všech informací. Podle některých zdrojů jich oko dokáže za hodinu zpracovat až 36 tisíc. To je ale jen zlomek poznatků, které o lidském oku víme. Jisté však je, že bychom o jeden z našich nejdůležitějších orgánů měli dobře pečovat.
  • Jaké zdravotnické prostředky vám nově uhradí zdravotní pojišťovna?
    Pojišťovny začaly hradit mnoho zdravotnických prostředků. Nově nejvíce ušetří diabetici, lidé s poruchami dýchání ve spánku, ale i osoby trpící inkontinencí.
  • Chcete pomoci životnímu prostředí?
    Centrum RECETOX stále shání Brňany a Znojemany narozené v letech 1991 a 1992 do studie CELSPAC. Pokud se přihlásí, zdarma zjistí něco víc o svém těle a udělají něco pro životní prostředí svého města.
  • Na co vám může v roce 2020 přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra?
    Před koncem roku si řada lidí dala předsevzetí a mnoho z nich se pak určitě týkalo zdravého životního stylu. Začít musíte u sebe, na něco vám však může přispět Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. Na co přesně?
  • Snažíte se zhubnout? Některé diety mohou být nebezpečné
    O hubnutí dnes mluví každý a všude. Někdo se snaží shodit po svátcích, jiný se o to pokouší celý rok. Lidé se snaží najít zázračné recepty na internetu nebo se něco dozvědět od kamarádů, ale nějak se to nedaří. Může to být i proto, že se často zapomíná na prostý fakt – samo nic nejde a nepůjde.
  • Brněnská „Živá laboratoř“ se bude věnovat Alzheimerovi i poruchám dětí
    Brněnské Centrum pro výzkum toxinů pro životní prostředí (RECETOX) získalo téměř miliardu korun převážně z evropských zdrojů. Peníze půjdou do výzkumu faktorů, které mohou za rostoucí počet chronických nemocí, ale i alergií nebo poruch chování dětí.
  • Darování vajíček. Pro koho je vhodné a jak by mělo probíhat, aby bylo pro zdraví ženy co nejbezpečnější?
    Redakce deníku Právo včera informovala o případu úmrtí jedné pacientky a ohrožení života druhé v souvislosti s darováním vajíček. Tato nešťastná událost se stala v roce 2015 na konkurenční brněnské klinice, níže proto poskytujeme vyjádření MUDr. Kateřiny Veselé, ředitelky kliniky Repromeda, jedné z dalších brněnských reprodukčních klinik, a její komentář k tomu, pro koho je darování vajíček vhodné a jak by mělo probíhat s ohledem na bezpečí ženy a jejího zdraví. 
  • Jak se odhlásit z platby zdravotního pojištění
    Potřebujete se odhlásit z platby zdravotního pojištění? Měníte pojišťovnu anebo se stěhujete do zahraničí? Přečtěte si, jak nic neopomenout.
  • Nehrozí vám syndrom vyhoření?
    Jste stále on-line, pracujete i doma, řešíte pracovní problémy před spaním? Skoro neodpočíváte? Pak vás dřív či později dostane syndrom vyhoření. Ten přichází většinou bez klepání a nikým nezván.
  • Diety na internetu: celebrity a (ne)výhody diet
    Už o Vánocích to začíná a s oteplením se stupňuje touha zhubnout, dobře vypadat. Mnozí k úkolu přistoupí rozumně, zařadí si do života víc pohybu a jsou k sobě trochu přísnější v jídelníčku. Další si hledají ulehčení – existuje přece nějaká moderní, nebo stará, ale dobře fungující dieta, která nás kil zbaví, ne? Tak to ale zpravidla nefunguje.
  • Taky utrácíte za diety z internetu?
    Jaro klepe na dveře. Zimní vrstvy oblečení odkládáme a zjišťujeme, že uplynulé období na nás zanechalo tukové stopy, jejichž velikost nám přesně pomůže určit váha. Ti odvážnější si na ni stoupnou, zděsí se a přikročí k předsevzetí - kila musí dolů.
  • Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (2)
    Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízí nejrůznější bonusové programy, slevy a příspěvky na pohybové aktivity, prevenci anebo očkování. Na co mohou přispět vašim dětem?
  • Na co může zdravotní pojišťovna přispět vašim dětem? (1)
    Zdravotní pojišťovny svým pojištěncům nabízejí programy speciálních výhod, které mohou čerpat dospělí, děti i rodiny. Co pojišťovna nabídne vašim dětem?
  • Je alkohol lék, nebo jed?
    Pití alkoholu je u nás hodně oblíbené. Až natolik, že jsme v jeho spotřebě s Francouzi druzí v Evropě, více se pije jen v Litvě. Pětině z nás navíc hrozí závislost.
  • Jak si snížit zálohy na sociální a zdravotní pojištění
    Nedaří se vám letos v podnikání a zálohy na sociální a zdravotní pojištění se vám zdají až příliš vysoké vůči menšímu zisku? Možná to nevíte, ale lze si zažádat o jejich snížení.
  • Úsměv je základ a hezké zuby v něm nesmí chybět
    Vypadat dobře znamená vypadat štíhle a mladě. Nic by nemělo tento dojem narušovat. Když se tedy usmějete, neměl by být váš protějšek „omráčen“ jedovatým dechem nebo chybějícími či zašedlými zuby.
  • Jak funguje placebo?
    Dnes si ani nedovedeme představit, že bychom nenavštívili lékárnu a nekoupili si tabletky na bolení hlavy, horečku, nebo prosté nachlazení. Ještě o několik století dozadu ale žádné léky nebyly. Lidé se spoléhali na bylinky a sami na sebe. I člověk v sobě totiž má mechanizmy, kterými se dokáže vyléčit. Slovem nebo činem dokáže vybudit ozdravné mechanizmy, dokonce aniž o tom víme. Říká se tomu také placebo efekt.
  • Kolik zaplatíme za léky každý rok?
    Onemocněli jste vy nebo vaše rodina a potřebujete sehnat léky na předpis, které nejsou právě levné. Je možné je sehnat někde levněji? Je. Léky na předpis může prodávat každá lékárna za jinou cenu, tedy i levněji.
  • Levnější léky aneb jak najít levnou lékárnu
    Jestliže jsme mladí a zdraví, moc nás ceny léků netrápí. Maximálně si koupíme něco na bolení hlavy po „propařené noci“, nebo tabletového pomocníka, který nás vytáhne z rýmy a kašle. Ale co když potřebujeme léky častěji? Pak to něco stojí. Dokážeme medikamenty pořídit nějak levněji?
  • Nechodíte na preventivní prohlídky? Pojišťovna vám může udělit pokutu
    Víte, že byste se měli co nejdříve podrobit preventivní prohlídce, ale už teď máte jasno v tom, že se vlastně vůbec nedostavíte? I když je to otrava, děláte chybu. Za nedocházení vám hrozí pokuta. Kolik vás to tedy bude stát?