Štítek důchodové systémy

V České republice funguje důchodový systém, ve kterém pracující lidé financují penze seniorů. V roce 2015 pak došlo ke zrušení druhého pilíře důchodové reformy a o rok později ke krachu penzijních fondů.

Související obsah

Související štítky

Související slova ve slovníku

Související zprávy

  • O kolik by se mohl zvýšit příjem pracujícím důchodcům už v příštím roce?
    Vláda by do konce března měla projednat změny, které ovlivní současný důchodový systém. Nově by se mohl rozšířit okruh osob, které získají nárok na dřívější odchod do důchodu. Novinkou je také sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce.
  • Kdy vzniká penzistům nárok na daňový přeplatek v praktických příkladech
    Mnoho starobních důchodců má mimo státní důchod i další příjmy, ať už ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti, nebo z pasivních příjmů. Podívejme se v praktických příkladech, kdy jim vzniká nárok na daňový přeplatek za rok 2023.
  • Starobní důchod a práce na dohodu o provedení práce v příkladech
    Mnozí starobní důchodci mají možnost a chuť si ke svému důchodu přivydělávat. Velmi oblíbená je zejména práce na dohodu o provedení práce. Jaké daně se v takových případech platí? Kdy vzniká povinnost podávat daňové přiznání? Jaká pravidla platí pro předčasného důchodce? Podívejme se na praktické příklady.
  • Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků
    Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.
  • Co byste měli vědět o vdovském důchodu v roce 2024?
    Nárok na vdovský důchod není automatický, je nutné splnit zákonné podmínky. Výpočet v roce 2024 bude méně výhodný než v roce 2023. Jak se vdovský důchod počítá? Jak se vdovské důchody od ledna zvyšují?
  • Nízké příjmy a důchod v letech 2020 až 2024
    Někteří žadatelé o starobní důchod celý život pracovali, ale jejich příjmy byly podprůměrně vysoké. Jaký důchod mohou očekávat? Který rok pro ně byla výpočtová formule nejvýhodnější? Porovnejme si v praktickém příkladu roky 2020, 2021, 2022, 2023 a 2024.
  • Jaké podmínky musíte splnit pro to, abyste pobírali vdovský důchod déle než rok?
    Některé vdovy dostávají vdovský důchod na účet pouze jeden rok, protože poté nesplňují žádnou ze zákonných podmínek pro delší pobírání. V některých případech lze však dostávat vdovský důchod i nadále. Podívejme se na praktické příklady obnovy vdovského důchodu.
  • 10 omylů ohledně důchodových příjmů
    Měsíční částka starobního důchodu výrazně závisí na dosahovaných příjmech před odchodem do důchodu. Při výpočtu důchodu se však nezapočítají všechny příjmy a každá tisícikoruna nehraje stejnou roli. Podívejme se na deset vybraných mýtů ohledně důchodových příjmů.
  • Jaká čísla ovlivňují důchod v roce 2023?
    Při výpočtu starobního důchodu platí, že čím vyšší příjmy a doba pojištění, tím vyšší měsíční částka se na účet dostává. Podívejme se na výpočet starobního důchodu v letošním roce optikou nejdůležitějších čísel.
  • Byla chyba (ne)odejít do předčasného důchodu do konce září 2023?
    Odešli jste na konci září do předčasného důchodu? A byla to správná volba? To si ukážeme v našem článku na praktickém příkladu.
  • Jak velké jsou rozdíly mezi důchody? Liší se moc, nebo málo?
    Výpočet starobního důchodu je v Česku výhodný pro lidi s nízkými příjmy, pro lidi s vysokými příjmy je nevýhodný. Rozdíly v přiznaných starobních důchodech nejsou příliš velké. Podívejme se na praktické příklady.
  • Jak se počítají pozůstalostní důchody a proč na ně není nárok automaticky
    Při splnění zákonných podmínek mají pozůstalí v Česku nárok na vdovský, vdovecký a sirotčí důchod. Měsíční částka pozůstalostních důchodů přitom závisí na průběhu pojištění zemřelého. Jak aktuálně mohou být pozůstalostní důchody vysoké? Podívejme se na praktické příklady.
  • Bude pro vás výhodnější odejít do starobního důchodu letos, nebo v roce 2024?
    Vznikl vám nárok na odchod do starobního důchodu? Přemýšlíte nad tím, zda do penze odejít ještě letos, nebo až příští rok? Pojďme se podívat na srovnání.
  • Jak se nižší výdělky za práci při mateřské a rodičovské promítnou do důchodu
    Pracujete při mateřské nebo rodičovské dovolené? V takovém případě hrozí, že vám takový přivýdělek v budoucnu zhorší výpočet starobního důchodu. Jak je to možné?
  • Důchody chodí na společný účet manželů. Co dělat, když jeden z nich zemře?
    Chodí vám na účet důchod druhého z manželů, který bohužel právě zemřel? Pokud ano, pojďme se podívat, co se na vašem účtu stane s jeho penzí. A co dělat v případě, že váš důchod chodil na účet zesnulého životního partnera?
  • Kdo má důchod vyšší než mzdu o více než 1400 Kč?
    Někteří žadatelé o důchod jsou překvapeni, že mají měsíční důchod vyšší než předchozí čistou mzdu a že odchodem do důchodu jejich životní úroveň stoupne. Kdo si odchodem do důchodu polepší? Komu klesne čistý příjem o méně než 10 %? Podívejme se na praktické příklady.
  • Žádný, nebo velmi nízký důchod. Jak se vyhnout důchodovým rizikům
    Některým žadatelům není starobní důchod přiznán, nebo je přiznán jen ve velmi nízké částce. Na vlastní důchodové nároky je vhodné myslet dopředu a vyvarovat se chyb.
  • Jak důchodová reforma změní předčasné důchody
    Schválené změny v oblastech penzí se dotknou zejména odchodu do předčasného důchodu, ale třeba i výpočtu valorizací. Jak se stávající systém změní?
  • Šest příkladů, kdy není starobní důchod ani 13 tisíc Kč
    Někteří žadatelé o starobní důchod musejí počítat s měsíční částkou starobního důchodu nižší než 13 tisíc korun. Podívejme se na vybrané praktické příklady, kdy to může nastat.
  • Vláda představila úsporný balíček: zvýšení minimální výše důchodů, 2 sazby DPH, nárůst odvodů pro OSVČ a další změny
    Vláda dnes, 11. května 2023, představila balíček úsporných opatření, který má za úkol stabilizovat státní rozpočet. Týká se především regulace výdajových stránek rozpočtu. Plánované změny nejvíce ovlivní současný důchodový systém.
  • Problémy v práci v předdůchodovém věku
    Zaměstnanci v předdůchodovém věku by neměli hned při ekonomických problémech zaměstnavatele volit odchod do předčasného důchodu. Jaké jsou možnosti?
  • Srovnání průměrné mzdy, důchodu a poslaneckého platu: je nyní důchod nejblíže platu poslanců?
    Politici často hovoří o společenské solidaritě. Podívejte se spolu s námi na srovnání průměrného důchodu, průměrné mzdy a platu poslanců. Jaký je jejich poměr a jak se měnil v čase? Nastal čas na zmrazení platů politiků?
  • Nevycházíte v důchodu s penězi? Požádejte si o sociální dávky
    Někdy samotný starobní důchod nestačí k tomu, aby senior zvládl uhradit veškeré životní náklady. Proto i v důchodu lze čerpat některé sociální dávky. O které jde?
  • Proč při valorizaci nejméně stouply invalidní důchody I. stupně
    V Česku se vyplácejí tři druhy invalidních důchodů, přičemž invalidní důchod I. stupně je nízký. Při valorizacích v posledních letech se navíc v korunovém vyjádření zvýšily invalidní důchody I. stupně výrazně méně než starobní důchody.
  • Kdy se lidé v invalidním důchodu dočkají nároku na výchovné?
    V roce 2023 začal stát vyplácet tzv. výchovné, které některým lidem navýšilo důchod minimálně o 500 Kč. Mají na výchovné nárok také poživatelé invalidního důchodu?
  • Další valorizace důchodů by mohla proběhnout už v červnu
    Pobíráte některý ze státních důchodů? Pak vás určitě bude zajímat, že jedinou valorizací penzí pravděpodobně nebude jen ta aktuální lednová, ale i červnová nebo červencová. O kolik byste si mohli polepšit?
  • Jaký předčasný důchod očekávat v roce 2023?
    Správné načasování odchodu do důchodu je vhodné dopředu promyslet. Pro někoho je výhodné pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, pro někoho nikoliv. Jaká je situace v roce 2023 pro lidi, kteří nemohli, nestihli nebo nechtěli odejít do starobního důchodu ještě koncem roku 2022?
  • Jak se liší předčasný důchod v roce 2023?
    Při odchodu do předčasného důchodu musí lidé s vysokými příjmy počítat s tím, že jim poklesne životní úroveň podstatně více než lidem s nízkými příjmy. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023.
  • Zvýšení základní a procentní výměry důchodu v roce 2023
    Stejně jako každý rok i ten příští můžeme očekávat zvýšení důchodů. O kolik vzrostou? A bude se valorizace týkat skutečně všech důchodů?
  • ČSSZ usnadnila žádost o předčasný důchod, pokud se (ne)můžete dostavit osobně
    Chtěli byste ještě letos odejít do předčasného důchodu, ale jste pracovně vytížení anebo z jiného důvodu nemáte vyhovující termín pro objednání se na sociálku? Nemusíte tam chodit osobně. OSSZ navíc výrazně usnadnila podání žádosti.
  • Bezdětné ženy mohou i přes celkově vyšší odvody na důchodové pojištění mít nižší důchod
    Některé bezdětné ženy zaplatí v produktivním věku výrazně více na sociálním pojištění než ženy, které vychovaly více dětí. Starobní důchod přesto budou mít v roce 2023 nižší, neboť nebudou mít k důchodu nárok na výchovné.
  • Stejný příjem neznamená také stejnou výši důchodu. Co vše má vliv na výši důchodu?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom dosažené příjmy, ale i získaná doba pojištění a případný odchod do předčasného důchodu. Podívejme se, jak výši důchodu přiznaného do konce letošního roku ovlivňuje získaná doba pojištění.
  • Odchod do důchodu v roce 2023 při nízkých příjmech, kdo si polepší?
    Výpočtová formule důchodu je pro lidi s podprůměrnými příjmy výhodná. Někteří žadatelé o důchod mají státní penzi vyšší než předchozí mzdu. Podívejme se na praktické výpočty v roce 2023. 
  • Červnová valorizace zvýšila průměrný důchod na 17 262 Kč, kdo na něj dosáhne?
    V prvním čtvrtletí letošního roku činil průměrný důchod 16 249 Kč. Po červnové mimořádné valorizaci má tento důchod hodnotu 17 262 Kč. Jaké musí mít žadatel o důchod příjmy, aby dosáhl na průměrný důchod?
  • O kolik se vám díky valorizaci zvýší od června 2022 důchod?
    Od června 2022 se zvýší důchody kvůli valorizaci. O kolik vám vzroste starobní důchod? Spočítejte si to v naší nové důchodové kalkulačce! Bude ještě třetí podzimní valorizace?
  • Co ovlivní výši vdovského důchodu?
    Měsíční částka vdovského důchodu závisí na rozhodných příjmech zesnulého manžela, současně však hraje roli, zdali vdova již pobírá vlastní důchod či nikoliv. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Ukrajina versus Rusko: jaký je průměrný věk dožití a odchod do důchodu?
    Již 57 dní okupuje Rusko Ukrajinu, mezitím zemřely tisíce vojáků a civilistů. Přitom se jedná o dvě největší země Evropy. Jak jsou na tom země z pohledu demografie? Jaký je průměrný věk dožití v Rusku a na Ukrajině ve srovnání s ČR? A kdy se odchází do důchodu v těchto zemích?
  • Nezaměstnanost a důchod
    Výpadky v pojištění mají negativní vliv na výpočet starobního důchodu, v případě skončení pracovního poměru nebo ukončení samostatné výdělečné činnosti je proto vhodné se registrovat na úřadu práce.
  • Co dělat, než odejdete do předčasného důchodu?
    Volba předčasného důchodu by neměla být unáhleným rozhodnutím, ale naopak promyšleným krokem. Podívejme se na vybrané otázky, na které by si měl každý žadatel o předčasný důchod odpovědět.
  • Jaký je výpočet důchodu v roce 2021?
    Výpočtová formule starobního důchodu se každoročně mění. Podívejme se v praktických příkladech, jak vysoký státní důchod je v roce 2021 přiznán v závislosti na výši mzdy a získané době pojištění.
  • Kdo se může přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění?
    Aby vznikl nárok na starobní důchod, je nutné splnit potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Některým lidem se však z výdělků neodvádí. Co udělat, aby neztratili roky, které budou potřebovat do důchodu?
  • Jak se zvýší důchody od ledna 2021?
    Od lednové splátky důchodu se zvýší všechny státem vyplácené penze, zvýšení se bude pohybovat v řádech stokorun, např. u penze ve výši 14 000 Kč přesně o 807 Kč. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Zdanění příjmů v penzi v příkladech
    Mnozí penzisté mají i v penzi pravidelné příjmy. Zdanění příjmů ze závislé činnosti, samostatné výdělečné činnosti nebo nájmu je však různě vysoké. Podívejme se na praktické příklady.
  • Do předčasného důchodu neodcházejte zbrkle
    Někteří občané v předdůchodovém věku volí z různých důvodů unáhlený odchod do předčasného důchodu, přičemž nepromyšlený odchod do penze znamená významné finanční ztráty na měsíční částce starobního důchodu. Na co si dát pozor?
  • Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
    V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • Pět příznivých důchodových zpráv pro rok 2020
    Příští rok bude pro penzisty příznivý. Od lednové splátky důchodu je čeká vysoká valorizace, výpočtová formule důchodu v příštím roce bude příznivější a podmínky pro přiznání důchodu se po několika letech nezpřísňují.
  • Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 
  • 3 příklady výpočtu vdovského důchodu
    Vdovský (vdovecký) důchod náleží při splnění zákonných podmínek bez ohledu na majetkovou či příjmovou situaci vdovy (vdovce). Kdy se pobírá vdovský (vdovecký) důchod déle než jeden rok? Jak vysoký vdovský důchod má vdova pobírající vlastní starobní důchod? 
  • Kdo si odchodem do penze polepší?
    Výpočet důchodu je v Česku nejvíce výhodný pro lidi s nižšími příjmy. V praxi se tak některým občanům životní úroveň odchodem do důchodu zvýší, neboť mají vyšší čistý disponibilní příjem. Podívejme se na praktický příklad.
  • Co vám o důchodu neřekli?
    Důchodová legislativa se v posledních letech změnila a dále se bude měnit. Občané v předdůchodovém věku budou odcházet do důchodu za jiných podmínek než jejich rodiče. Proč důchod není pro každého? S čím při odchodu do penze počítat?
  • 6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
    Jedním ze dvou parametrů pro výpočet řádného starobního důchodu je osobní vyměřovací základ. Při výpočtu osobního vyměřovacího základu však platí určitá pravidla. Podívejme se na vybraných šest legislativních opatření, které žadatelům o starobní důchod radost nedělají.
  • Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?
    Nepříjemné věci se snažíme odkládat. Je to asi i přirozené, ale není to příliš rozumné. Týká se to například důchodu. Pro většinu z nás je doba jeho vyplácení, a hlavně spoléhání se na peníze státu, hodně vzdálená. Možná bychom si měli uvědomit, že ta vzdálenost k seniorskému věku se každou minutou zkracuje a přibližuje.
  • Kdy začít myslet na důchod?
    V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.
  • Jak na reformu důchodového systému?
    Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?
  • Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
    Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán, v roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. A to i při žádosti o předčasný důchod. Řešením může být účast na dobrovolném důchodovém pojištění, situaci je však nutné řešit včas. Kolik se bude platit v roce 2019?
  • Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 
  • Kdy budete mít důchod jako desetina nejbohatších penzistů?
    Měsíční částka důchodu je nepřímo stanovena na dolní i horní hranici. I při velmi nadstandardních příjmech nemůže důchod přiznaný v roce 2018 činit více než 37 000 Kč. Lidé s nízkými příjmy si odchodem do penze příliš nepohorší. Kdo má nízký důchod a kdo vysoký? Podívejme se na praktické výpočty.
  • 7 chyb při odchodu do předčasného důchodu
    Někteří občané odchází do předčasného důchodu spontánně, což může znamenat zbytečně nižší státní penzi. Odchod do předčasného důchodu je vhodné promyslet. Jakých chyb se vyvarovat?
  • Jak se počítá důchod: 4 příklady, kdy vás výsledek překvapí
    Pro někoho může být vyčíslený státní starobní důchod příjemným překvapením, jiní žadatelé o starobní důchod jsou naopak zklamáni. Komu výpočtová formule důchodu nahrává a kdo nemá počítat s vysokým státním důchodem? Podívejme se na praktické příklady.
  • Nejčastější otázky na téma vyplácení a výše penze (1)
    O důchodech se sice hovoří stále víc, většina populace má o nároku na ně zkreselené představy, někteří žijí ve vyložených omylech.
  • 5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
    Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Jak vysoký budete mít důchod, když vyděláváte hodně?
    V Česku je při výpočtu starobního důchodu významným způsobem zastoupen prvek solidarity, občané s nadprůměrnými příjmy mají tedy relativně nízký starobní důchod oproti lidem s nízkými příjmy. Ve kterých zemích OECD je náhradový poměr při odchodu do penze u nadprůměrných příjmů nejvyšší?
  • Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
    Od lednové splátky důchodu dochází k valorizaci důchodu. Všechny státní důchody se zvýší. Oproti minulým rokům je zvýšení důchodu značně vyšší, většinou v rozmezí 400 Kč až 600 Kč. Podívejme se na praktické příklady.
  • 7 případů, kdy vás starobní důchod zklame
    Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy žadatelé o starobní důchod jsou v praxi nespokojeni, ať už z důvodu nepřiznání důchodu nebo nízké státní penze.
  • Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
    Pro přiznání státního starobního důchodu nestačí pouze dosáhnout řádného důchodového věku, ale je nutné získat i potřebnou dobu pojištění. Jestliže není potřebná doba pojištění získána, tak nelze státní důchod přiznat. V roce 2018 bude nutné získat dobu pojištění v rozsahu alespoň 34 let.
  • Jak klesá životní úroveň odchodem do penze v Evropě?
    Odchod do penze znamená snížení životní úrovně. Průměrný státní důchod je ve všech členských zemích EU nižší než průměrná mzda. Rozdíly v poklesu životní úrovně jsou však rozdílné. Náhradový poměr v Lucembursku je více než dvojnásobný oproti náhradovému poměru v Irsku. Jak si stojí Česko v porovnání s ostatními zeměmi EU?
  • Ve třetím pilíři systému penzí letos ubylo 56.000 lidí
    Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
  • Vytáhněte si peníze z 2. pilíře! Zbývá měsíc
    Ministerstvo financí vyzvalo klienty rušeného druhého pilíře důchodového systému, aby do konce září informovali svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit. Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do druhého pilíře, tak ještě neučinila.
  • Podnikání v předdůchodu a sociální pojištění
    Zatímco v předčasném důchodu je samostatná výdělečná činnost omezena, tak v předdůchodu nikoliv. V předdůchodu je možné pracovat i podnikat bez omezení. Jak je to však s placením sociálního a zdravotního pojištění?
  • Ve třetím pilíři důchodového systému letos ubylo 56.000 lidí
    Na penzi se státním příspěvkem v tzv. třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí. Bylo to o 56.000 méně než na konci loňského roku. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí.
  • Jak se zvyšuje důchodový věk ve světě?
    Důchodové systémy ve vyspělých zemích světa prochází v posledních letech významnými změnami, jednou z nejvýznamnějších je postupné prodlužování důchodového věku. V řadě zemích, Česko nevyjímaje, se bude v budoucnu odcházet do důchodu až v 67 letech.
  • Lidé nevěří, že je stát v důchodu zabezpečí
    Lidé nevěří tomu, že jim stát v důchodu zabezpečí zachování současné úrovně penzí. Nevěří ani vládě, že jim poskytuje pravdivé informace, vyplývá z průzkumu pro poradenskou společnost SMS finanční poradenství a.s. uskutečněný agenturou STEM/Mark.
  • Nemocenská z dohod a po skončení zaměstnání
    Zaměstnanci pracující na standardní pracovní smlouvu mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Jak je to však s nárokem na nemocenskou z brigády nebo po skončení zaměstnání? Mají nárok na nemocenskou i důchodci?
  • Dostali jste evidenční list důchodového pojištění za rok 2015?
    K povinnostem zaměstnavatele patří vést záznamy pro účely důchodového pojištění. Každoročně je také povinen vyhotovit evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za každého zaměstnance účastného důchodového pojištění a do konce května ho zaslat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Údaje uvedené v evidenčním listu zpracuje ČSSZ do tzv. konta důchodového pojištění. Za rok 2015 zaevidovala ČSSZ přes 5,8 milionu ELDP. Lze odhadnout, že obdobný či dokonce vyšší počet evidenčních listů zpracuje ČSSZ i letos.
  • Platby na sociálním pojištění zaměstnance a OSVČ
    Zaměstnanci v souladu s odvody zaměstnavatele odvádí na sociálním pojištění více než zaměstnanci. Současně však mají zaměstnanci vyšší důchody, nemocenské dávky nebo podporu v nezaměstnanosti. Podívejme se na praktické výpočty.
  • Finanční výhody manželství
    Pouze při uzavření manželství je možné čerpat některé daňové nebo důchodové výhody. Podívejme se na některé vybrané finanční výhody, které uzavření manželství přináší.
  • Ve kterých zemích pobírají občané penzi nejdéle?
    Občané ve vyspělých zemích světa se v průměru dožívají vyššího věku než jejich rodiče. Prodlužující se střední délka života občanů starších 65 let je jedním z důvodů, proč důchodová legislativa prochází významnými změnami. Ve vyspělých zemích světa pobírají ženy penzi v průměru déle než muži.
  • Nedoložené příjmy a důchod
    Výpočet důchodu závisí na celém průběhu pojištění. Někteří občané mají problém některé odpracované roky vydokladovat. Jak se v takovém případě vypočítává státní důchod?
  • Jak se postupuje při přiznání dvou důchodů?
    Někteří občané mají nárok na dva důchody, např. vdovský a starobní. Jak se v takovém případě počítá souhrnný důchod, který se obdrží na účet? Jak se postupuje v případě, že jsou splněny podmínky pro výplatu starobního i invalidního důchodu?
  • EU: Porovnání mezd a důchodů
    Nejméně klesá životní úroveň odchodem do důchodu z členských zemí EU občanům v Lucembursku, nejvíce v Chorvatsku. Jak vysoké jsou české důchody oproti předchozímu příjmu v porovnání s ostatními členskými zeměmi EU?
  • Devět případů, kdy důchod nedostanete
    Pro přiznání všech důchodů v Česku musí být splněny zákonné podmínky. Automaticky není žádný důchod v Česku zasílán na účet. Podívejme se na devět případů, kdy není některý ze státních důchodů v Česku přiznán.
  • Pět případů, kdy nemůžete odejít do předčasného důchodu
    Pro některé občany je předčasný důchod vhodným řešením jejich životní situace. Pro přiznání předčasného důchodu je však nutné splnit zákonné podmínky. Podívejme se na pět vybraných situací, kdy není možné do předčasného důchodu odejít.
  • Jak je možné mít požadovaný důchod?
    Kdo by nechtěl mít státní důchod 15 tisíc nebo více? Takto vysoký státní důchod je však pro většinu občanů nedosažitelný. V praktických výpočtech si uvedeme, jak vysoký příjem nebo dobu pojištění, je nutné získat k dosažení požadovaného státního důchodu.
  • Co mají společné důchodové změny ve světě? Pozdější odchod do důchodu
    Důchodová legislativa doznává v posledních letech značných změn nejenom v Česku, ale i v ostatních vyspělých zemích světa. Přestože se přístup jednotlivých států k oblasti důchodu liší, tak jedno mají společné - důchodový věk se zvyšuje. V budoucnu se bude odcházet do důchodu později než dnes.
  • Odstupné a důchod. Novinky pro rok 2015
    Při splnění zákonných podmínek má zaměstnanec při ukončení pracovního poměru nárok na odstupné. Při výplatě odstupného je potřeba počítat s tím, že tato částka neovlivňuje výši důchodu. Z odstupného se totiž neplatí sociální pojištění. Pro rok 2015 se však chystají novinky.
  • Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích
    Dotazy k předčasnému starobnímu důchodu patří k těm nejčastějším, které řeší pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ). Lidé se mnohdy neorientují, kdy a za jakých podmínek mohou o předčasný starobní důchod žádat a rázem pak vznikají mnohé mýty. Odpovědi na nejčastější dotazy poradí.
  • Zájem o předdůchod narůstá. Kdo může této možnosti využít?
    Téměř každý den můžeme slyšet v médiích o zvyšující se hranici odchodu do důchodu. Tu si ale někteří záměrně snižují. Tzv. předdůchody fungují již od roku 2013.
  • V otázce udržitelnosti důchodových systémů si Česko pohoršilo
    Podle aktuálních výsledků demografické studie Allianz patří Česká republika k zemím se zvyšující se mírou rizika neudržitelnosti důchodového systému. Zatímco situace Rumunska, Řecka a Turecka se za uplynulé tři roky rapidně zlepšila, v žebříčku sestaveném odborníky na demografii z Allianz Česko o tři příčky pokleslo. Oproti roku 2011, kdy se umístilo na 16. místě, je dnes na místě 19. Nejlépe si vede Austrálie a nejhůře dopadlo Thajsko.
  • Česko patří mezi země s nejnižší mírou chudoby
    Odchod do penze znamená pokles životní úrovně ve všech členských zemích OECD. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou však značné.
  • Jak příjmy ovlivňují důchod ve světě?
    Výše státního důchodu závisí i na výdělcích, ze kterých bylo odvedeno důchodové pojištění. Výpočet důchodu je ve většině vyspělých zemí založen nejenom na principu zásluhovosti, ale i na principu solidarity. Občané s vyšším příjmem, tak mají relativně nízký důchod a občané s nízkým příjmem zase vysoký. Jak se liší výše důchodu v Česku? Jak je to v jiných zemích OECD?
  • Světový trend – do důchodu čím dál později
    Ve většině členských zemí OECD se v současné době důchodový věk neustále prodlužuje. Již za několik let budou občané ve většině zemí odcházet do důchodu v 67 letech a později. Česko patří mezi země, kde se důchodový věk prodlužuje nejvíce.
  • Změna invalidity a důchod
    Občané, kteří pobírají invalidní důchod prvního, druhého nebo třetího stupně musí počítat s tím, že po pravidelné kontrolní prohlídce se může změnit stupeň invalidity a tím i výše invalidního důchodu. Jak se při změně invalidity invalidní důchod přepočítává?
  • Pozůstalostní důchod je nižší než důchod zesnulé osoby
    Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se setkávají s mylným názorem, že pozůstalé manželce nebo manželovi, bude vyplácen důchod ve stejné výši, jako pobírala zesnulá osoba. Na čem závisí výše vdovského a vdoveckého důchodu?
  • Kdy nemáte nárok na sirotčí důchod?
    Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se opakovaně, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozůstalých, když se dozví, že pro nárok na sirotčí důchod musela zesnulá osoba získat potřebnou dobu pojištění.
  • Co je to výsluhová penze?
    Od prvního ledna roku 2013 je český důchodový systém tvořen třemi pilíři. Kromě státem vyplácené penze ze státního důchodového systému (tzv. první pilíř) si mohou lidé zajistit dodatečné příjmy prostřednictvím účasti v takzvaném druhém a třetím pilíři. Jaké způsoby výplaty úspor nabízejí důchodové spoření, transformované a účastnické fondy?
  • Jak se od ledna zvýší důchody?
    Od lednové splátky důchodu se budou všechny důchody valorizovat, nárůst důchodů však bude velmi nízký. Podívejme se na praktické příklady, jak se důchody zvýší?
  • Kdy se neplatí z důchodu daň z příjmu?
    Legislativou je hranice pro neplacení daně z příjmu fyzických osob ze státního důchodu odvozena od výše minimální mzdy. Jak se promítne zvýšení minimální mzdy z 8 000 Kč na 8 500 Kč od srpna letošního roku na limitu pro platbu daně z příjmu fyzických osob z důchodu?
  • Anuita: Učíme se ji znát
    S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.
  • Nejdéle pobírají důchod Francouzi
    Ženy si v členských zemích OECD užijí v průměru penzi déle než muži. Rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou značné. Nejdéle si užívají důchodu ženy ve Francii, téměř 24 let. Naopak nejméně v Turecku, a to 16 let. Jak jsme na tom v Česku?
  • EU: bez práce není důchod
    Pouze dosažení důchodového věku nestačí, aby byl přiznán starobní důchod. Každý žadatel o důchod musí rovněž získat potřebnou dobu pojištění. Kdo nesplní podmínku pojištění, nedostane důchod. Jak vysoká je doba pojištění v zemích EU?
  • Důchod? Čím dál později...
    Důchodová legislativa v členských zemích Evropské unie prochází v posledních letech citelnými změnami. Rozdíly v důchodové oblasti jsou sice značné, jedno však mají evropské země společné - prodlužování důchodového věku.
  • Co je lepší: být pracující penzista nebo pracovat na procenta?
    Dosažení důchodového věku neznamená, že je nutné odejít do penze. Někteří občané chtějí dál pracovat. Mají dvě možnosti: buď odejít do důchodu a být pracujícím penzistou nebo odchod do důchodu odložit (pracovat na procenta). Co je výhodnější?
  • Každý druhý penzista na Kypru je chudý
    Nejvíce jsou "evropskou chudobou" postiženi dlouhodobě nezaměstnaní občané a penzisté. Odchod do důchodu pro některé Evropany znamená "chudobu". V Česku je počet "chudých" penzistů jeden z nejnižších. Proč?
  • Provázanost důchodového pojištění a spoření
    Existují nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) pro lidi, kteří vstupují do druhého pilíře? Článek přehledně shrnuje souvislosti mezi důchodovým pojištěním a důchodovým spořením.
  • Důchody: Je výhodnější vyšší příjem nebo delší doba pojištění?
    Výše důchodu závisí na dvou vstupních údajích, průměrné mzdě v současné hodnotě a získané době pojištění. Čím vyšší oba vstupní údaje, tím lépe. Pro někoho je však výhodnější vyšší příjem o tisíc korun, pro někoho doba pojištění o jeden rok.
  • Pozor na krácení u předčasného důchodu
    Obliba předčasných důchodů stoupá, řada občanů v předdůchodovém věku má zdravotní problémy nebo je bez práce a nedaří se jim sehnat novou práci. V zákoně je uvedeno krácení předčasného důchodu v procentech. O kolik je však předčasný důchod skutečně nižší než starobní důchod?
  • Pět chyb a důchod nižší o třetinu
    Odchodu do důchodu je potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Lehkovážnost se nemusí vyplatit, výsledný důchod může být výrazně nižší. Podívejme se na praktický příklad, jak snadno může být důchod nižší o několik tisícikorun.
  • Zajímejte se o získanou dobu důchodového pojištění
    Chybí vám doklady o pojištění? Co je to náhradní doba pojištění a vyloučená doba? Kdy můžete jít do starobního důchodu a jakou dobu pojištění musíte získat? ČSSZ radí, aby lidé průběžně sledovali doby pojištění, je to snadné.
  • České a slovenské důchody
    Tisíce lidí pobírají současně český i slovenský důchod. Jak vysoký je průměrný český a slovenský důchod? Jak vysoký je náhradový poměr? Podívejme se na některé zajímavosti ohledně českých a slovenských důchodů.
  • Co to znamenalo býti pod penzí
    Nárok na důchod dnes chápeme jako něco samozřejmého. Přitom jde o poměrně nový vynález, alespoň co se plošné přístupnosti týče. Kdo s tím ale přišel jako první a jakou prestiž s sebou neslo „místo pod penzí“?
  • Důchodová reforma: Do druhého pilíře hodlá vstoupit jen 2 % obyvatel
    Zájem lidí o vstup do druhého pilíře důchodového systému v takové podobě, jak jej zavádí penzijní reforma od ledna 2013, je zatím nízký. Celkem se individuálního spoření hodlá zúčastnit 13 % obyvatel, z toho 2 % lidí jsou již pevně rozhodnuta, dalších 11 % lidí považuje svůj vstup za pravděpodobný.
  • Do důchodu v prosinci 2012 nebo lednu 2013?
    V roce 2012 se důchod vypočítává jinak než v roce 2013. Proto někteří občané stojí před rozhodnutím, zda odejít do důchodu v prosinci nebo až v lednu. Na praktických příkladech si ukážeme, pro koho je která varianta výhodnější.
  • Do důchodu půjdeme později než v Německu
    V Česku se zvyšuje důchodový věk více než v sousedním Německu. Přitom právě vysoký důchodový věk je důvodem, proč v Německu odchází každý druhý penzista do předčasného důchodu.
  • Důchody – ještě horší dluhy, než jsme doufali
    Základní problém není jen v tom, že roční schodek tzv. důchodového účtu již bude letos atakovat sumu 40 miliard korun (loni 30 miliard). Zřejmě i dále poroste, byť snad nižší rychlostí.
  • Jak funguje důchodový systém?
    V Česku prozatím funguje plně průběžný důchodový systém. V tomto systému lidé v produktivním věku (pracující) financují penze spoluobčanů v důchodovém věku. Z hrubé mzdy totiž odvádějí důchodové pojištění. Za rok 2011 však skončil důchodový systém ve schodku 40 miliard korun.
  • Česká důchodkyně: sprchujte se rychle. Šetřím
    Německé důchody dosahují výše 2 300 eur měsíčně. Z toho senioři dostávají 65 procent od státu a zbytek je ze soukromého pojištění nebo vlastního majetku. Rozdílnost životních úrovní našich českých důchodců a těch západoevropských je děsivá. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Od večerky bez účtenek k reformě důchodového systému
    Zalátání děr na příjmové straně odvodového systému, to je téma, o kterém se moc nemluví. Ekonomicky aktivní přistěhovalci jsou na jednu stranu potřeba, protože příjmovou stranu vylepšují. Ti stejní lidé ovšem používají šikovné systémy, které jim umožní vyhnout se placení. PÁTEČNÍ GLOSA
  • Porovnáváme výši důchodu v Česku a Německu
    Průměrný český důchod činí 10 557 Kč, průměrný německý 742 €. Ženy mají v Česku průměrně důchod nižší o 20 % než muži, v Německu dokonce téměř o polovinu.
  • Porovnání průměrného důchodu a mzdy ve světě
    Životní úroveň odchodem do důchodu klesá. Průměrná penze je nižší než průměrná mzda v zemích OECD o třetinu. Kde jsou nejmenší a největší rozdíly? Jak vysoký je průměrný důchod v Česku?
  • Poselství důchodových změn
    Důchodové systémy vyspělých zemí světa prochází změnami. „Malá důchodová reforma“ a chystaná důchodová reforma v ČR rovněž reagují na demografické a ekonomické změny. Světovým trendem je posílení vlastní zodpovědnosti za životní úroveň v penzi.
  • Důchodový systém ve Velké Británii
    Státní penze ve Velké Británii patří mezi nejnižší v EU. Životní úroveň občanů v penzi tak závisí především na vlastním spoření a investicích v produktivním věku. Rovněž důchodový věk 68 let je v EU jeden z nejvyšších. Jaké jsou důchodové podmínky ve VB?
  • Důchodový systém v USA
    Státní penze v USA je nižší než v členských zemích EU. Přesto je životní úroveň penzistů vysoká. Přes 80 % Američanů si na penzi spoří a investuje od 30 let. Jak funguje důchodový systém v USA?
  • Důchodový systém ve Francii
    Francouzi odcházejí do důchodu nejdříve ze všech západoevropských zemí, již v 60 letech. Postupné zvyšování důchodového věku na 62 let je z členských zemí OECD nízké. Jak vysoké jsou francouzské penze?
  • Důchodový systém v Německu
    Důchodový speciál pokračuje další sousední zemí. Penzijní systém Německa je v mnohých ohledech podobný českému. Kdy, za jakých podmínek a s jak vysokým měsíčním důchodem odcházejí Němci do důchodu?
  • Důchodový systém v Rakousku
    Důchodový speciál pokračuje pohledem k sousedům. Jaké podmínky musí splnit Rakušané, aby měli nárok na státní penzi? Jak vysoký důchod mohou vzhledem ke svým příjmům očekávat? A jak se postupně zvyšuje důchodový věk v Rakousku?
  • Co dělat, když chcete uzavřít nejen životní pojištění?
    Uvažujete o uzavření životního pojištění? A což takhle uzavřít i penzijní připojištění a stavební spoření? Při jejich uzavírání však nezapomeňte zvážit určité okolnosti!
  • Regionální rozdíly ve struktuře zaměstnanosti
    Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) se provádí  v náhodně vybraném vzorku domácností a je zaměřené na zjišťování ekonomického postavení obyvatelstva na území celé republiky.
  • Akcie Spořitelny prodejte!
    Vzhledem k aktuálnímu vývoji veřejné Nabídky převzetí kmenových akcií vydaných společností Česká spořitelna a.s. společností Erste Bank jako majoritního vlastníka České spořitelny doporučujeme držitelům těchto akcí využití této nabídky a akcie odprodat za stávající nabídnutou cenu...
  • Americké trhy v týdnu od 22. 04. do 26. 04. 2002
    Uplynulý týden byl pro americké akciové trhy nejhorší od teroristických útoků na Spojené státy z 11. září loňského roku.
  • Zeptali jste se: Otázky a odpovědi pro Vás
    Od dnešního dne se můžete na našich stránkách setkat s novými zprávami, které pro vás budeme pravidelně připravovat.
  • Komoditní trhy v kostce
    U.S. Steel Corp. zaznamenala již čtvrté ztrátové čtvrtletí za sebou. Tento největší americký výrobce oceli ale zároveň oznámil předpoklad, že celkově bude letošní rok pro společnost ziskový, a to díky zotavení ekonomiky a zavedení cel na dovoz oceli.
  • Denní přehled trhů (Atlantik)
    Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
  • Jak si stojí koruna, euro a dolar? (Ruesch)
    Během pátečního obchodování se koruně podařilo korigovat své ztráty z předchozího dne, kdy ČNB svým razantním a nečekaným rozhodnutím o snížení úrokových sazeb poslala korunu o deset haléřů níže na 30,45 CZK/EUR.
  • Odchod do důchodu v roce 2023: kdo dosáhne na průměrný důchod?
    V lednu letošního roku činil průměrný starobní důchod 19 438 Kč. Podívejme se v praktických příkladech, za jakých okolností tuto částku obdrží žadatel o starobní důchod v roce 2023. O kolik musí být vyšší příjmy při volbě předčasného důchodu, aby byl na úrovni průměrného důchodu?