-
Kdy OSVČ musí začít platit zdravotní a sociální pojištění?
OSVČ musí platit zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění. Kdy začít platit zálohy při zahájení podnikání? Do kolikátého musíte zálohy poslat? Kdo nemusí hradit zálohy na zdravotním a sociálním pojištění?
-
Podnikatelé mají právo na náhradu škody, která vznikla v důsledku proticovidových opatření, řekl soud
Rozsudek Nejvyššího soudu by mohl dát šanci podnikatelům získat náhradu škody, která jim vznikla v souvislosti s vládními krizovými opatřeními během pandemie covidu-19.
-
Jak je placená karanténa?
Budete muset kvůli podezření na vážnou chorobu do karantény? Když je zaměstnanec v karanténě, má nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky?
-
Ukončil vám hrazené lázně covid? Náhradu nejspíš nedostanete
Nákaza covidem ovlivňuje také léčebné lázeňské pobyty hrazené zdravotní pojišťovnou. Pozitivní antigenní test znamená pro pacienta neplánovaný návrat domů. Pokud pobyt skončí předčasně, žádná náhrada jej ovšem nejspíš nečeká.
-
Léto s covidem. Kde v Evropě ještě potřebujete tzv. covid pas?
Do většiny oblíbených turistických destinací se letos podíváte bez omezení v podobě nutných covid pasů či PCR testů. Přesto je ještě pár míst, kde se této povinnosti nevyhnete. Které země to jsou a co budete potřebovat?
-
Jak je to s krizovým ošetřovným při uzavření škol a školek, karanténě a izolaci
Máte děti, které chodí do školy nebo školky? Jak to bude v případě, že se škola nebo školka uzavře kvůli covidu? Krizové ošetřovné je zpět.
-
Berňáky odmítají vyplácet kompenzační bonus, používají při tom nezákonné postupy
Berňáky odmítají řadě podnikatelů vyplatit kompenzační bonus s tím, že se jejich oboru prý opatření nedotkla. Podle odborníků tak činí nezákonným postupem.
-
Testování zaměstnanců a OSVČ od 17. ledna 2022: jaká jsou pravidla?
Jaké změny nás čekají při testování na koronavirus od pondělí 17. ledna 2022? Jak a kdy se budou muset testovat zaměstnanci a OSVČ? Co, když budou pozitivní? Můžete odmítnout testování?
-
Krizové ošetřovné se vrací. Kdy ho dostanete a kolik činí?
Krizové ošetřovné se vrací nejen pro rodiče a některé podmínky se navíc změnily. Co se změnilo? Kdy vám bude ošetřovné náležet a kolik dostanete peněz?
-
Růst sazeb náhrad za pohonné hmoty, kolik nově dostane zaměstnanec na cestovních náhradách?
Ministerstvo práce a sociálních věcí během října změnilo výši cestovních náhrad u průměrných pohonných hmot, čímž reagovalo na rychlý růst cen pohonných hmot. Co a jak se od října 2021 změnilo?
-
Jaká koronavirová opatření se zavádí od 25. října a co od 1. listopadu?
Kolik a kdy budete muset zaplatit za test? Kdy nic platit nemusíte? Budou muset mít děti ve školách roušky? Musí restauratéři kontrolovat váš COVID pas?
-
Jak můžete jít k volbám v karanténě či když máte koronavirus?
Volby do poslanecké sněmovny jsou letos 8. a 9. října 2021, jestliže máte koronavirus či musíte zůstat v karanténě, tak můžete i tak splnit svoji občanskou povinnost. Jak a kdy si můžete odvolit?
-
Víte, že číšníci či holiči stále mají nosit respirátor? Co dalšího pořád platí?
Přestože to tak mnohdy nevypadá, stále platí řada protiepidemických opatření. Například číšníci nebo kadeřnice by pořád měli nosit respirátory. Jestliže vám tvrdí dotyčný opak, tak lže a měl by si respirátor nasadit. Kdo jej nosit nemusí?
-
Co dělat, když po návratu z dovolené musíte do povinné samoizolace, ale hned odjíždíte na další dovolenou?
Dovolená v zahraničí může v praxi znamenat 6 povinných testů na covid. A kromě toho vás po návratu čeká řada povinností. Ne vždy je jejich splnění kontrolováno, ale když se „něco stane“, máte průšvih.
-
Co po vás může chtít zaměstnavatel v rámci opatření proti covidu po návratu z dovolené?
Pravidla pro návraty z dovolených se v poslední době vlivem pandemie několikrát měnila, řada zaměstnanců se tak neorientuje v tom, co po nich vlastně může zaměstnavatel při návratu chtít. Jaké povinnosti jsou na zaměstnancích a jaké na jejich na nadřízených?
-
Jak je to s covidovými doložkami u cestovního pojištění?
Letní dovolené jsou tu a letos (stejně jako loni) je víc než kdy jindy dobré uvažovat o správném nastavení cestovního pojištění, které má především krýt případné výdaje vynaložené na zdravotní problémy v zahraničí. Na co tedy nezapomenout?
-
V klubech si konečně zatančíme. Co dalšího se od srpna mění v opatřeních?
V polovině letních prázdnin budou mírně povolena protiepidemická patření. Změny se dotknou obchodu a služeb. Ale také společenských akcí.
-
Kde se naočkovat bez registrace?
Kde vás naočkují bez předchozí registrace? Podívejte se na seznam míst, kde je zřízeno "očkování za počkání". Podívejte se rovněž, jakými očkovacími látkami na jednotlivých místech očkují. Jak dlouho očkování na počkání trvá? A jaké doklady musíte mít s sebou?
-
Aplikace Tečka - COVID certifikáty na jednom místě
Stáhněte si aplikaci Tečka, která vám usnadní cestování, protože v ní můžete mít uloženy COVID certifikáty vás i vaší rodiny. Jak aplikace funguje?
-
Appka čTečka umožní hospodským, kadeřnicím i jiným ověřit platnost COVID pasů. Jak ji získat?
Aplikace čTečka už je oficiálně ke stažení. Aplikace vám umožní ověřit platnost digitálního COVID certifikátu EU (COVID pasu) jednoduše skrz telefon. Jak aplikace funguje? Stáhněte si ji pomocí našich stránek.
-
COVID pas: Od kdy začne platit a jak ho získat?
Jak získat COVID pas, tedy digitální COVID certifikát EU? Je COVID pas pro cestování povinný? A jak můžete COVID pas získat? Jak bude cestování s COVID pasem fungovat?
-
Podáváte daňové přiznání v červnu či červenci: kdy vám přijde vratka daně?
Pro koho platí odložený termín daňového přiznání k 1. červenci? Kdy vám bude vyplacena vratka daně? Jak to bude s přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu?
-
Jaké příspěvky od zdravotních pojišťoven se teď hodí? Najděte si ten svůj
Zdravotní pojišťovny zareagovaly na pandemii a nabízí nové příspěvky. Které se vám teď mohou hodit? Přinášíme přehled za všechny pojišťovny.
-
Krizové ošetřovné končí. Žádost o dávku podejte hned. Další nárok vznikne při karanténě dítěte
S návratem k prezenční výuce obecně končí i nároky na čerpání krizového ošetřovného. V případě, že vaše dítě bude pozitivně testované na covid-19 nebo půjde do karantény, ho ale dostanete znovu. Jak potom postupovat?
-
17. května otevřou zahrádky restaurací, zákazníci budou muset mít negativní test
Příští pondělí budou moct otevřít zahrádky restaurací, budou však muset splňovat řadu podmínek. Kromě jiného budou muset “lustrovat” zákazníky. Ti se budou muset prokázat buď negativním testem na koronavirus, očkováním, nebo proděláním nemoci v posledních 90 dnech. Omezený bude i počet zákazníků u stolu.
-
Koronavirus a výplata plnění u životního a cestovního pojištění
Koronavirus pronikl do našich životů a pojištění není výjimkou. Kdy budete mít nárok na plnění při úmrtí blízké osoby? A jaké cestovní pojištění vám pomůže přečkat nákazu na dovolené v cizině?
-
Kompenzační bonus za květen byl schválen! Kdy budou moci OSVČ žádat?
Budou moci OSVČ žádat o kompenzační bonus ve výši 1 000 Kč denně za květen a červen? Kdy o tom bude jasno? O co lze v květnu žádat?
-
Jak je to s ošetřovným, když nechcete anebo nemůžete poslat dítě do školy
Školy a školky jsou pro řadu dětí již otevřené. Mají však rodiče nárok na ošetřovné, pokud je zrovna jejich školka zavřená? A jak je to v případě, pokud dítě do zařízení nepošlete, protože se bojíte nákazy?
-
Jak je to s daňovou slevou na EET v době, kdy je elektronická evidence tržeb pozastavená?
Konec jedné prodloužené lhůty pro odevzdávání daňového přiznání dnes končí. Možná pro vás byla dříve povinná elektronická evidence tržeb, která je však nyní pozastavená. Můžete si však slevu na EET odečíst z daní?
-
Už jste podali daňové přiznání? 3. května některým končí prodloužená lhůta
První termín daňového přiznání měl být letos 1. dubna u osob, které jej odevzdávaly v listinné podobě. Lhůta pro podání bez sankcí se však prodloužila do příštího pondělka. Do kdy musíte odevzdat elektronickou formu?
-
Antivirus a výpověď: Jak se liší čerpání příspěvků na zaměstnance v různých situacích?
Program Antivirus vznikl s cílem zachovat pracovní místa a zmírnit negativní dopady šíření nemoci covid-19 na zaměstnanost. Zaměstnavatelé jej aktuálně stále mohou využívat, a to až do konce dubna. Pokud plánují o finanční příspěvek na konkrétní zaměstnance požádat, a zároveň se rozhodli minimalizovat své náklady propouštěním, musejí dát pozor na několik základních podmínek.
-
Jak to bude s ošetřovným během rotační výuky?
Během dubna by měla proběhnout první fáze otevírání škol a režimových opatření. Jak bude probíhat rotační výuka a které děti se do školy vrátí? A jak to bude s ošetřovným?
-
Ode dneška můžete žádat o kompenzační bonus pro OSVČ 1 000 Kč denně za duben
Od 1. dubna mohou živnostníci žádat o kompenzační bonus za duben. Celkem mohou žádat až o 30 000 Kč. Které OSVČ budou mít na kompenzační bonus nárok? A kde o kompenzační bonus žádat?
-
Bude schváleno ošetřovné ve výši 80 % ze mzdy?
Koho se bude týkat ošetřovné ve výši 80 % mzdy? Od kdy se bude vyplácet? Bylo již schváleno? A jak se o něj bude žádat?
-
Ode dneška mohou OSVČ žádat o ošetřovné za únor
Budou moci živnostníci starající se o dítě mladší 10 let žádat o ošetřovné za únor a březen? Jak a kde o tuto dotaci žádat? O kolik mohou žádat?
-
Koronavirus a práce - ošetřovné, karanténa a nemocenská
Kdy a jak dlouho můžete čerpat ošetřovné na své dítě? Jaké máte možnosti v případě, že vaše dítě musí být doma? Kdy vám bude vyplácena náhrada mzdy? A kolik dostanete, pokud jste v karanténě?
-
Podnikatelé dostali na záchranu provozní covid dotace, jenže teď je musí zdanit
Finanční správa zveřejnila, jaké podpory a dotace musí fyzická osoba zdanit a které z nich se započítávají do vlastního příjmu manželky. Tady je shrnutí.
-
Průvodce pro pendlery: Jak žádat o podporu v nezaměstnanosti?
Nařízení a restrikce spojené s pandemií mnohé pendlery donutili práci v zahraničí přerušit či ukončit. Jak postupovat při žádosti o podporu v nezaměstnanosti?
-
Na kolik vás měsíčně vyjdou jednotlivé typy respirátorů?
Vyplatí se víc jednorázové nebo dražší nanorespirátory pro opakované použití? Které vás spolehlivě ochrání? A které typy rozhodně nekupovat?
-
Změny v ošetřovném kvůli pandemii koronaviru
Jaké změny v ošetřovném nás čekají při pandemii koronaviru? Smí ho čerpat i OSVČ? Bude znovu pro děti nad 10 let?
-
Zvýší se kompenzační bonus pro OSVČ na 1 000 Kč denně?
Které OSVČ dosáhnou na kompenzační bonus v hodnotě 1 000 Kč denně? Budou mít nárok i společníci s. r. o. či lidé pracující na DPP či DPČ? Kdy nárok nevzniká? A už bylo zvýšení schváleno?
-
Kompenzační bonus, ošetřovné či COVID? Co mohou OSVČ čerpat?
Jakou podporu mohou OSVČ kombinovat - kompenzační bonus, ošetřovné, COVID, nájemné? Jaká jsou pravidla čerpání a kdy je budou moci čerpat? Budou OSVČ prominuty zálohy na sociální a zdravotní pojištění?
-
OSVČ, dohodáři a společníci s. r. o. již mohou žádat o kompenzační bonus. Kdy se začne vyplácet?
Kteří pracovníci na dohodu a společníci s. r. o. budou mít nárok na kompenzační bonus? Co musí splnit? Jak o kompenzační bonus žádat? A za jaké období bude kompenzační bonus vyplácen? Jakou bude mít hodnotu?
-
Kdy a kteří důchodci dostanou "rouškovné" 5 000 Kč? Pod vánoční stromeček?
Kteří důchodci se mohou těšit na jednorázový příspěvek 5 000 Kč? Kdy ho důchodci dostanou? Jakou formou bude vyplácen jednorázový příspěvek?
-
Ošetřovné pro OSVČ 400 Kč denně ve druhé vlně koronaviru
Jak vysoké je ošetřovné pro OSVČ při druhé vlně koronaviru? Kdo na něj má nárok? Jak vaše dítě musí být staré? Jak a kde kdy o něj žádat? Bylo již schváleno?
-
Jaké obchody zůstávají ode dneška otevřené?
V souvislosti se zákazem volného pohybu osob se uzavřely i některé obchody, které byly až do vyhlášení usnesení Vlády otevřené. Které služby jsou stále dostupné?
-
Covid-19 zpomalil energetiku. Vyrobilo se a spotřebovalo méně elektřiny i zemního plynu
Koronavirová krize prostoupila všechna průmyslová odvětví, energetiku nevyjímaje. V prvních šesti měsících letošního roku poklesla výroba i spotřeba elektřiny a zemního plynu. Ve firmách byla tma a ticho, odběr domácností ale narůstal.
-
Elektřina v době koronaviru. Půjde cena nahoru, nebo dolu?
Koronavirová krize ovlivnila všechny oblasti lidského bytí, energetiku nevyjímaje. Zatímco na jaře cena elektřiny výrazně klesla, nyní je na svých předpandemických hodnotách. Jestli spotřebitelé na podzim alespoň trochu ušetří, bude záležet na spotřebě i ceně emisních povolenek.
-
Do jakých drahých kovů investovat? Zlato, stříbro, nebo platina?
Kovy podle mnohých investorů i poradců patří do investičního portfolia, protože představují pomyslný přístav v době nejistoty. Záleží ovšem na tom, kdy kov nakoupíte a kterému dáte přednost.
-
Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
-
Jak je to s cestovním pojištěním do zahraničí v době koronaviru?
Hranice jsou již nějakou dobu otevřené a skoro to vypadá, že Čechům nic nebrání v zahraniční dovolené. Koronavirus však nepůsobí, že by se dal úplně na ústup a do řady zemí lze cestovat jen s omezením. Jak je to toto léto s cestovním pojištěním?
-
Dovolená u moře 2020: Kam lze bezpečně cestovat a jaké jsou podmínky?
Dovolenou v roce 2020 poznamenal koronavirus. Kam můžete bezpečně vyrazit bez nutnosti testu a karantény?
-
Rozhovor: Jaký měla pandemie vliv na investiční vína a stařené destiláty
Pandemie otřásla světem investic, a to včetně těch alternativních. Jak se dotkla cen investičních vín a stařených destilátů? Přečtěte si rozhovor.
-
Chystá se třetí vlna kompenzačního bonusu?
Mohou se OSVČ a malá s. r. o. těšit na další vlnu kompenzačního bonusu? Či jakou formu podpory vláda chystá? Kdy končí kompenzační bonusy pro s. r. o. a OSVČ?
-
Lidé začali vyhledávat výhody distanční medicíny
Lékař Tomáš Šebek je u nás už léta propagátorem „medicíny na dálku“. Nemocní se kontaktují s lékařem nejprve mailem nebo telefonicky a domluví si další postup. V době například virové pandemie je to ideální řešení pro obě strany.
-
Nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného?
Bude zavedeno nižší DPH u ubytování, vstupenek a jízdného? Od kdy se má sazba u těchto produktů snížit? Kdy o tom bude rozhodnuto?
-
8 tajemství koronaviru
Známý brněnský onkolog a senátor profesor Jan Žaloudík nedávno v médiích označil některá koronovirová opatření vlády za problematická až zbytečná, zvláště povinné nošení roušek v době, kdy nemoc evidentně ustupuje. Na sociálních sítích pak lékař před několika dny uveřejnil zamyšlení nad mlhou, která se kolem koronavirové pandemie vznáší.
-
Jak cestovat do zahraničí bez testu a karantény
Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť. Bez testu a karantény. Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.
-
Jak se vyšetřuje covid-19?
Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA) je jedním z ústavů, kam jsou přivážení nemocní s covidem-19 s těžším průběhem nemoci. Vzorky stěrů pacientů, kteří by mohli mít, nebo již mají onemocnění, se vyhodnocují v Mikrobiologickém ústavu FNUSA, jeho šéfem je Docent Filip Růžička, který vysvětlil, jak testování vzorků vypadá.
-
Elektřina pod atakem koronaviru zlevňuje: Jenže ne dost
Komodity se pod vlivem koronavirové krize propadly, dobře je to viditelné na čerpacích stanicích. Po benzinu a naftě by mohla domácnostem zlevnit i elektřina. Dodavatelé ale zatím se snižováním cen otálejí. Proč?
-
Otevřel koronavirus stavidla pro státní zakázky a neprůchodné novely zákonů?
Pandemie koronaviru je zkouška pro nejednoho státníka, ovšem krize skýtají i příležitosti. Jak reagovaly vlády EU, Číny, USA a dalších velmoci? Jaké novely zákona se budou schvalovat při koronavirové krizi?
-
Koronavirus a životní pojištění: Na co se vztahuje krytí?
Máte nárok na plnění ze smlouvy o životním pojištění, pokud jste v karanténě anebo doma pečujete o dítě, protože se uzavřely školy? A jak je to s krytím v případě nákazy anebo pokud jste museli uzavřít na základě mimořádných opatření provozovnu? Přečtěte si nejčastější otázky životně pojištěných.
-
Jaké jsou pozitivní dopady pandemie koronaviru?
Proč jásat nad pandemií koronaviru? Ne, nebudeme filozofovat o tom, že strávíte více času s rodinou, uspořádáte si myšlenky i domov. My se na věc podíváme z hlediska fungování státu a ekonomiky.
-
Co vše se uvolní 25. května? Otevřou školy, hospody i obchody!
25. května proběhne další vlna uvolňování. Na co se můžeme těšit? Budou otevřeny již všechny obchody, restaurace, kina, zoo? Budeme muset nosit roušky?
-
Nepošlete dítě do školy = ztráta ošetřovného? Příklady napoví
Podívejte se na 5 příkladů, které vám pomohou pochopit situaci ohledně ošetřovného a návratu dětí do základních a mateřských škol. Co když dítě do školy nepošlete? Jak je to s těhotenstvím a ošetřovným? A co když hlídá babička?
-
Jak se světová ekonomika s pandemií mění?
Jak moc se pandemie podepisuje na ekonomice? A jak moc ji změní? Na otázky odpovídá odborník Bc. Robert Vlášek, MBA, ředitel divize KAPITOL Gold.
-
Kdo bude mít nárok na kompenzační bonus pro s. r. o.?
Kompenzační bonus v hodnotě dosahující až 44 500 Kč mohou získat společníci malých s. r. o. Kdy na něj budou mít nárok? Jak a kdy budou moci žádat?
-
EET má do konce roku 2020 pauzu
Pro jaké podnikatelské subjekty bude EET přerušeno? Kdy budou zavedeny další vlny EET plánované na květen 2020? A musí se podnikatelé nějak "odhlašovat"?
-
5 typů podpory, na kterou mají OSVČ nárok při pandemii koronaviru
Na co mají nárok OSVČ v rámci zmírnění negativních dopadů pandemie koronaviru? A co mohou žádat? A co ještě není schváleno?
-
Máte nárok na kompenzační bonus? Příklady vám napoví
Řada podnikatelů váhá s podáním žádosti o kompenzační bonus, protože se bojí, že si na nich následně "zaklekne" finanční úřad a oni budou muset peníze vracet, a to ještě s úroky. Kdy tedy budou mít OSVČ nárok na kompenzační bonus, aniž by to mnohdy tušily?
-
Nic vám nevoní? Může to být symptom COVID-19
Odborníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) upozorňují, že náhlá porucha či ztráta čichu může být projevem nákazy COVID-19. Je docela možné, že pokud někdo náhle přestane cítit, ale další příznaky například virózy nemá, může být přenašečem viru.
-
Kde se vzal, tu se vzal - koronavirus
Vznikl koronavirus v laboratořích Wu-chanu? Zaváhala Světová zdravotnická organizace? Jakou roli hraje v koronaviru Taiwan? Jaké jsou názory vědců na umělý původ koronaviru?
-
Nemáte na složenky za elektřinu kvůli koronaviru? Volejte dodavateli
Praktické dopady nouzového stavu pociťují domácnosti v mnoha rovinách. Někteří lidé se kvůli ztrátě zaměstnání nebo výpadků příjmů potýkají s tenčícím se rodinným rozpočtem. Co si počít ve chvíli, kdy nezbývá na složenky za elektřinu nebo plyn?
-
Promítne se odklad splátek v negativním registru?
Moratorium splátek úvěrů a hypoték již podepsal prezident. Pokud se ale někdo rozhodně tuto možnost využít, nemůže se dostat do negativního registru?
-
Kde se vzal koronavirus? V hloubi pralesa či v laboratoři?
Koronavirus plní nemocnice i stránky novin téměř po celém světě. Jaké jsou teorie o jeho původu? Vznikl v laboratoři či přirozenou mutací?
-
Jak je to s odkladem nájemného a zmrazením cen nájmů v 7 otázkách
Odklad měsíčních plateb nájemného se netýká jen podnikatelů a firem. Platí i pro nájemné u bytů. Pokud někomu pronajímáte byt, musíte na odklad přistoupit? Jak je to s energiemi? A zmrazí se ceny nájmu?
-
Další pandemie? Nejde o to jestli, ale kdy
Situace ve velkých amerických městech bude zanedlouho katastrofická, řekl před několika dny český imunolog, pracující v USA profesor Václav Větvička. Spojené státy totiž COVID 19 podobně jako jiné státy podcenily a Američané jsou navíc nedisciplinovaní a nezvyklí se podřizovat, což situaci určitě nezlepší.
-
Uvolňování opatření u pandemie koronaviru v 10 bodech
Vláda oznámila změny v uvolňování vládních nařízení zavedených kvůli pandemii koronaviru. Kdy budete moci jít s přáteli ven? Kdy budou otevřeny zahrádky u kaváren a hospod? Kdy se otevřou školy?
-
Pocity sestry pečující o nemocné s COVID 19 – Jdu do igelitu
Pokud jste doma, nejspíš vám už stále stejné okolí leze pořádně na nervy a děkujete směrem vzhůru, že se dá někam vyrazit aspoň na kole. Část zdravotníků je ale ve válce, jde jim skutečně o život. Jak se třeba cítí sestra, která pečuje o nemocné s koronovirem?
-
Nezaměstnaní, čerství absolventi a podpora vlády v časech koronaviru
Na jaké dávky mají nárok nezaměstnaní v době koronaviru? A co čerství absolventi? Co dělat, když vás kvůli koronaviru nevzali do již domluvené práce?
-
Dalších 19 500 Kč pro OSVČ? Ano, ale jen pro některé!
Byla schválena další podpora pro OSVČ a to pro ty, kteří budou mít omezené podnikání během května a června. Jak o tuto dávku žádat? Kdy bude definitivně schválena?
-
Jaký má pandemie koronaviru dopad na bydlení, nemovitosti a hypotéky
Koronavirus již několik měsíců otřásá světem. Výrazně se také promítl ve finančním sektoru. Bitcoin začal klesat, cena zlata naopak stoupat. Je možné v blízké době očekávat pokles cen nemovitostí? A změnilo se kromě odkladů splátek něco u hypoték?
-
Co zažívají zdravotníci, když přijímají těžce nemocné s COVID 19?
Lidé jsou doma, příliš nevycházejí a pokud mají trochu štěstí, pracují v režimu homeoffice. To se ale netýká zdravotníků. V jak těžkých situacích se dennodenně ocitají, popisuje přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, profesor Vladimír Šrámek, který se stal krajským koordinátorem intenzivní péče pro Jihomoravský kraj.
-
S lékem na koronavir můžete pomoci i vy
Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale je to tak. I vy můžete pomoci vymýšlet lék na koronavirus, který hledají vědecké laboratoře po celém světě. Stačí k tomu váš počítač.
-
Na jakou podporu má nárok OSVČ při pandemii koronaviru?
Podívejte se, na jakou finanční podporu a za jakých podmínek mají nárok OSVČ. Kdy mohou žádat a co musí splnit, jestliže chtějí čerpat ošetřovné, jednorázovou finanční pomoc ve výši 25 000 Kč? Vztahuje se na OSVČ také kurzarbeit? A kdy nemusí odvádět pojistné na důchodové a zdravotní pojištění?
-
Rouška za podpis. Energetičtí šmejdi nespí ani v době koronaviru
Podomní prodejci si nedají pokoj ani v nouzovém stavu. Právě naopak. Využívají ho ve svůj prospěch. Nejen seniorům nabízí mezi dveřmi roušku – výměnou za podpis. Lidé netuší, že podepisují změnu dodavatele elektřiny.
-
Legislativní léčba ekonomiky: jak na covid-19 zareagovalo Česko a sousední státy?
Česko není jediná země, která nasazuje agresivní legislativní léčbu ekonomiky těžce poznamenané nemocí covid-19. Přinášíme přehled základních opatření, které podnikly okolní státy, co se týče odkladu splátek, insolvenčních návrhů a zastrojování úroků u spotřebitelských úvěrů.
-
Covid 19, hysterie a nový informační web
Prvotní šok, který pramenil z náhlého uzavření škol a veřejných míst a také omezení osobního pohybu již pominul. Některým trochu otrnulo a nebaví je být doma, jiní nařízení vlády dodržují, ale z všudypřítomné mediální palby jim příliš dobře není. Co v takovém případě říká psycholog?
-
Koronavirus: se slzami opatrně
Kvůli koronavirové pandemii se Česko, a vlastně téměř celý svět zahalil do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná, téměř vůbec se o ní nemluví. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
-
Prominuté zálohy na důchodovém pojištění pro OSVČ: jaký vliv budou mít na důchod?
Osobám samostatně výdělečně činným budou prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění za březen až srpen. Do jaké výše budou zálohy prominuty? Je nutné o prominutí žádat? A jaký vliv bude mít nezaplacení těchto záloh na váš starobní důchod?
-
Pro koho neplatí uzavření hranic a zákaz vycestování?
Téma koronavirus je v posledních několika dnech a dokonce i týdnech skloňováno nejčastěji. Vláda za tu dobu vyhlásila celou řadu opatření. Jak je to ale s uzavřením hranic a zákazem vycestování?
-
Nouzový stav a omezení volného pohybu osob: Co potřebujete vědět?
Vláda v neděli zavedla celostátní karanténu, která spočívá v omezení volného pohybu osob. Co bychom měli dodržovat a brát na vědomí?
-
Které banky a kdy vám umožní odklad splátek kvůli koronaviru?
Podívejte se na seznam bank, které vám umožní odklad splátek kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru. Které banky vám odklad neumožní? A kdy kontaktovat vaši banku?
-
Komentář: Jaký vliv má koronavirus na světovou ekonomiku?
Jaký má koronovirus vlil na aktuální situaci na světových trzích? Došlo ke zvýšení anebo naopak k propadům? Komentář k šíření koronaviru v Evropě připravil Martin Sklenář, analytik Saxo Bank.
-
Jak si udržet finanční plán: koronavirus a nákup levných akcií
Reakce na náhlé události, jako je koronavirus, musí reflektovat náš finanční plán. Každý finanční plán by proto měl rozlišovat krátký a dlouhý časový horizont. Jedna věc je totiž krátkodobé kolísání a něco jiného je plánování zdrojů na třicetiletý časový horizont.
-
Ceny akcií kvůli koronaviru klesají, zlato stoupá
Ve světě řádí od začátku prosince zcela nová infekce, virus COVID-19 ze skupiny koronavirů. Symptomy onemocnění se v mnohém podobají chřipce. Pokud je v případě chřipky řada otázek doposud nezodpovězena, pak koronavirus klade na vědce ještě větší nároky.
-
Co bude kvůli koronaviru zavřeno?
Od středy 11. 3. 2020 budou zavřeny školy. Od pátečního rána vláda zakazuje veřejné i soukromé akce s účastí přesahující 30 osob. Od sobotních 6:00 budou zavřené i některé obchody. Čeho všeho se zákaz týká?