-
Ruská válka bude stát ČR více než Slovensko či Německo. Proč? Kvůli koruně...
Česká koruna devalvuje, doplácí na válku na Ukrajině vyvolanou ruským agresorem. To s rostoucími cenami ropy i energií bude mít za následek růst cen a inflaci. Sveze se koruna s pádem rublu? A jak bude reagovat Česká národní banka? Jak může zdražování ovlivnit stát? Co všechno podraží?
-
Rubl zažívá (skoro)volný pád: bude z rublu bezcenný cár papíru?
Západní spojenci se rozhodli dříve vysmívané ekonomické sankce přeřadit na vyšší úroveň, což vrhá ruskou ekonomiku do víru inflace, pádu rublu, znehodnocení úspor a hlavně do ekonomické izolace a recese. Jaký je nyní kurz rublu a jaký to bude mít dopad na ceny zboží v Rusku?
-
Kde na dovolené zaplatíte eurem?
V České republice zatím eurem neplatíme. A bůhví, jestli vůbec někdy budeme. V 19 zemích EU ale euro mají a usnadní vám placení na dovolené. To ale není všechno, eurem můžete zaplatit i v několika dalších zemích.
-
Ceny na dovolené: v Turecku nakoupíte levněji než loni, v Egyptě dráž
I když se zahraniční dovolené prodávají za bezmála stejné ceny jako loni, v některých státech budeme mít s naší korunou větší kupní sílu, dostaneme za ni víc zboží.
-
K čemu je dobré vědět devizový kurz ČNB?
Devizový kurz je základní směnný kurz pro českou korunu, který určuje cenu české koruny při bezhotovostní směně. Výše devizového kurzu se odvíjí od výše devizového kurzu ČNB.
-
Jak se vyznat v kurzovním lístku aneb když každý sloupec uvádí jinou hodnotu
Valuty, devizy, prodej, nákup, střed, změna, množství. Takový je výčet položek, které obsahuje zpravidla každý kurzovní lístek nabízený bankou, směnárnou či nějakou jinou finanční institucí. Proč je však na první pohled tolik komplikovaný? Proč každý údaj ukazuje zcela jinou cifru a proč se tyto kurzy natolik odlišují od kurzů vyhlašovaných Českou národní bankou? Pakliže nevíte, odpovědi na tyto otázky naleznete na následujících řádcích.
-
Co můžeme čekat od kryptoměn v příštím roce?
Bitcoin letos nějak klesá, což moc investorů nepotěšilo. Čekají na další růst, dočkají se ho v dohledné době?
-
Otestujte se: Co všechno víte o měnovém kurzu?
Měnový kurz je jedna ze základních ekonomických veličin, se kterou se setkáváme často. Hlavně když jedeme na dovolenou a chceme vědět, kolik euro za kolik korun dostaneme. Víte ale o měnovém kurzu vše, co se vyplatí znát? Otestujte se.
-
Postoj k obchodní válce s Čínou se po volbách v USA nemění
V úterý proběhly ve Spojených státech volby a podle očekávání v Senátu většinu udrželi republikáni. Vesměs však zvítězili demokraté, když obsadili Sněmovnu reprezentantů a také v guvernérských volbách dokázali připravit republikány o čtyři státy.
-
Co vše právě teď ovlivňuje kurz koruny k euru
V tuzemsku nejsledovanější měnový pár nejen pro české spotřebitele, ale také pro české i zahraniční společnosti, řeč je o měnovém páru EURCZK. Jaké je aktuální dění na tomto měnovém páru a co všechno ovlivňuje poslední dobou jeho vývoj.
-
Měníme peníze na dovolenou II: 7 triků směnáren
Triků směnáren je nespočet - dvojí kurzovní lístek, skryté poplatky, neplatné bankovky a další. Jak se jim bránit?
-
Měníme peníze na dovolenou I: Jak ušetřit při výběru z bankomatu?
Také rádi vybíráte peníze na dovolené z bankomatu? Na co si dát pozor? A která banka má nejvyšší poplatek za výběr z bankomatu v zahraničí?
-
Asijské kryptoměnové regulace
Asijské kryptoměnové trhy patří mezi nejvýznamnější hráče na světě a tak není divu, že jsme v tamním prostředí svědky prvních významnějších zákazů a úpravy zákonů týkající se obchodování s kryptoměnami.
-
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Očekávané listopadové rozdělení bitcoinu se nekoná a díky tomu posiluje bitcoinová odnož bitcoin cash, která vznikla už v srpnu. Kurz bitcoinu se po několika týdenním konstantním růstu zastavil a probíhá korekce pravděpodobně v návaznosti na neproběhlé rozštěpení.
-
Zajímavé kryptoměny v roce 2017
Rok 2017 je ve znamení tvorby stovek nových kryptoměn. Nejznámější z nich jsou popsané v článku včetně jejich stručné charakteristiky a možného využití či obchodování.
-
Pomohly intervence předejít deflaci a za jakou cenu?
Česká národní banka (ČNB) se rozhodla 7. listopadu 2013 začít používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. V tento den koruna nečekaně oslabila proti euru o 4,85 procenta, když se v průběhu jedné hodiny skokově hnula z hodnoty 25,75 na 27,00 za euro. Kurzu české koruny proti euru trvalo přibližně rok a půl, než se pevně usadil na intervenční hladině 27,00.
-
Polovina exportérů očekává měsíc po konci intervencí kurz 26 Kč
Téměř polovina vývozních firem (46 pct) předpokládá, že kurz koruny se měsíc po ukončení intervencí České národní banky bude pohybovat v rozmezí od 26 do 26,50 Kč za euro. Nejvíc exportérů očekává konec kurzového závazku ve čtvrtek 13. dubna, poté co statistici zveřejní v pondělí údaj o inflaci za březen. Ukázal to průzkum Asociace exportérů. Zájem vývozců o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se letos prudce zvýšil.
-
Jak se vypořádat s měnovým rizikem při obchodování se zahraničím
Zahraniční obchod se zbožím a službami s sebou přináší pro tuzemského podnikatele řadu rizik. Jedním z nich je měnové riziko. Měnové riziko vzniká v okamžiku, kdy podnikatel má svá aktiva, pasiva a peněžní toky denominované v různých měnách a v důsledku změny měnových kurzů pak může docházet ke změně jejich hodnoty.
-
ECB mění nastavení rizik kvantitativního uvolňování
V Evropské centrální bance probíhají v současné době přípravy na nákup cenných papírů v hodnotě 500 miliard euro a na stole leží několik variant, jak toto další kvantitativní uvolňování bude probíhat.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.