-
I z milionového příjmu může plynout nižší důchod než z minimální mzdy
Pro výpočet starobního důchodu není rozhodující, jaká částka byla zaplacena na dani z příjmů, ale odvody na sociální pojištění. V praxi dochází k situaci, že lidé pracující za minimální mzdu zaplatí na sociální pojištění více než lidé s milionovým zdanitelným příjmem.
-
Poplatky za psa jsou pro důchodce mnohem nižší. Za co dalšího vás může obec zkasírovat?
Poplatky za psa i poplatky za svoz komunálního odpadu jsou nejčastějšími poplatky, které obce vybírají. Poplatků, které mohou vybírat, je ale mnohem více.
-
Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
-
Jaké přílohy je třeba dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitostí?
Kolem přiznání k dani z nemovitostí koluje spousta mýtů. Jaké přílohy dodat k daňovému přiznání k dani z nemovitých věcí? Je nutné dodávat výpis z katastru nemovitostí?
-
Aukro či Vinted budou mít nově povinnost vůči finančnímu úřadu, jak se to projeví?
Prodáváte zboží na internetu? Anebo rovnou provozujete platformu, která uživatelům umožňuje nakupovat a prodávat? Nově to budete muset hlásit finančnímu úřadu.
-
Jakému zdanění podléhají dýška v ČR? Proč mají provozovatelé radši dýška v hotovosti?
Dýškem zákazníci vyjadřují spokojenost s určitým druhem služby nebo zboží. Nejčastěji jsou rozšířená v gastronomii, ale setkáme se s nimi prakticky v kterémkoliv oboru. Jak tyto odměny podléhají daním? Je rozdíl v dýšku přijatém v hotovosti a dýšku přijatém kartou?
-
Musí vám zaměstnavatel proplácet výdaje související s prací z domu?
Práce z domova je jedním z nejvýznamnějších benefitů od zaměstnavatele, který může zaměstnanec čerpat. Jak je to ale s výdaji na energie, které vždy v režimu „on-site“ platí zaměstnavatel? Má pracovník, který pracuje na „home office“, nárok na proplacení výdajů?
-
7 případů, kdy nemusíte odevzdávat daňové přiznání
Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 je letos v pátek 1. dubna 2021 fyzicky, a 2. května 2022 elektronicky. Kdo všechno musí odevzdat daňové přiznání? Kromě živnostníků jsou to například i ti, co pracovali pro dva zaměstnavatele a nebo měli další zdanitelné příjmy, nejen ze závislé činnosti. Pojďme se ale podívat na ty, kteří si možná myslí, že musí odevzdat, přitom ale daňové přiznání odevzdávat vůbec nemusí.
-
Jak uplatnit odpočet životního pojištění v daních
Přispíváte si na soukromé životní pojištění a budete letos odevzdávat daňové přiznání? V tom případě si můžete příspěvky uplatnit v daních, a snížit si tak daňovou povinnost. Co k tomu potřebujete vědět?
-
V jakých případech se daní výhry z hazardních her?
Je vaším koníčkem účast v hazardních hrách a nevíte, zda se vás týká povinnost odvádět daň z nabytých výher? Při jakých částkách již musíte příjmy uvádět do daňového přiznání?
-
Kdy budete mít nárok na daňovou vratku? Příklady napoví
Někteří zaměstnanci zaplatili během roku 2020 více na daňových zálohách než je jejich roční daňová povinnost, obdrží tedy daňovou vratku. Podívejme se na několik vybraných příkladů.
-
Od kdy se bude počítat sankce za opožděné daňové přiznání?
Termín podání daňového přiznání letos zůstal stejný, výrazně se ale kvůli koronaviru prodloužila doba, během které lze přiznání k dani z příjmu fyzických osob odevzdat bez postihu. Kdy už ale budete platit penále?
-
Jak je to s uplatněním paušálního výdaje na dopravu v daních?
Využíváte vozidlo k podnikání? V rámci práce často jezdíte automobilem? Anebo pravidelně cestujete za nájemníky, kterým pronajímáte nemovitost? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli, že ano, můžete v daních uplatnit paušální výdaj na dopravu, a snížit si tak daňovou povinnost.
-
Jaké příjmy jsou osvobozeny od daně?
Přiznání k dani z příjmu fyzických osob se musí odevzdat do 1. července 2020. Příjmy některých lidí jsou přitom od daní osvobozeny. Nepatříte náhodou mezi ně i vy?
-
Kolik stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance v zemích EU?
Zaměstnance zajímá jeho čistá mzda, kterou dostává na účet, zaměstnavatele potom mzdové náklady. V Česku stojí zaměstnavatele každé euro zaměstnance obdržené na účet 1,78 eura. Vyšší zdanění je pouze v sedmi členských zemích EU. Kde je zdanění nejvyšší a kde nejvyšší?
-
Daně: odpisové skupiny určují, jak dlouho majetek odepisovat
Odpis je část vstupní ceny, kterou může daňový poplatník uplatnit jako daňově uznatelnou položku v jednom roce. Důležitým nástrojem pro daňové účetnictví jsou odpisové skupiny. Podle nich zjistíme, jak dlouho budeme majetek odepisovat. Podle zařazení do šesti skupin to může být tři až 50 let.
-
Bude v ČR zavedena daň pro banky a jejich dividendy?
Které parlamentní strany podporují zavedení sektorové daně pro banky? Jakou bude mít podobu? A kdy bude zavedena? Kolik to přinese do státního rozpočtu?
-
Srovnání daňových sazeb v ČR a na Slovensku
Tzv. "malé daně" jsou rušeny u nás i na Slovensku a byly zameteny pod koberec (tedy pod daň z příjmu). Jaké jsou jejich jednotlivé sazby na Slovensku a v Česku?
-
Silniční daň: 7 praktických otázek a odpovědí
Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za minulý rok se nezadržitelně blíží. Toto daňové přiznání se musí podat nejpozději do 31. ledna, a to i v případě, kdy přiznání zpracovává daňový poradce. Následující článek vám zodpoví nejčastější dotazy v této oblasti.
-
Máte povinnost k silniční dani? Termín daňového přiznání se blíží
Nejste si jisti, jestli se máte řadit mezi plátce silniční daně? Do kdy se musí uhradit a jak si poradit s daňovým přiznáním? Odpovíme vám na vše.
-
Jaké dávky hrají roli v daňovém přiznání?
Budete letos podávat daňové přiznání a přemýšlíte nad tím, zdali se do příjmu započítávají i důchodové a sociální dávky? Kdy se musí zdanit starobní důchod? A máte nárok na slevu na manželku, pokud pobírá rodičovský příspěvek?
-
Jste živnostník a pracujete doma? Kdy musíte platit rozhlasový poplatek?
Jste živnostník, pracujete doma a možná dostanete, nebo jste už dostali dopis z Českého rozhlasu (ČRO), abyste zaplatili rozhlasový poplatek. Podíváte se na web ČRO a zjistíte, že byste to měl udělat za každé rádio, které vlastníte. I to v autě, včetně toho, co je v televizní nabídce. Jenže to je pravda jen částečná a na webovkách ČRO to není příliš jasně vysvětleno.
-
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Podnikání s sebou nese řadu povinností a nutný přehled o tom, jaké předpisy a zákony je třeba dodržovat. Kdo se v tom má ale vyznat? Pomoct by vám měl PES.
-
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
Deloitte: Den daňové svobody bude letos později, 20. června
Češi letos přestanou pracovat na stát o dva dny později než loni. Takzvaný den daňové svobody připadá letos podle výpočtů společnosti Deloitte na 20. června. Společnost to dnes sdělila ČTK. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho veškerý příjem připadá státu.
-
Zaměstnavatel vám přidal 1 000 Kč, o kolik si polepšíte?
Daňové zatížení zaměstnanců závisí na typu pracovního úvazku, výši mzdy a počtu uplatňovaných daňových slev. V praxi mohou obdržet zaměstnanci na svůj účet různě vysokou částku při stejném zvýšení mzdy nebo odměny od zaměstnavatele. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
Kteří živnostníci si daňově polepší a kteří pohorší v roce 2016?
Někteří živnostníci zaplatí v roce 2016 na daních při stejném hrubém zisku více než v roce 2015 a jiní naopak méně. Podívejme se na praktické příklady, kdy si živnostníci daňově polepší a kdy naopak pohorší.
-
Pět případů, kdy je vyplnění daňového přiznání radost
Vyplnění a odevzdání daňového přiznání automaticky neznamená, že se bude současně s jeho odevzdáním platit daň. Některým občanům vznikne nárok na daňovou vratku. Mnohdy v řádech tisícikorun až desetitisíc korun. Podívejme se na pět vybraných případů.
-
Jak podat daňové přiznání elektronicky?
Od 1. ledna 2015 mají daňové subjekty, které mají zpřístupněnu datovou schránku nebo povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, povinnost činit veškerá podání vůči finančnímu úřadu pouze elektronicky. Následující článek shrnuje praktické informace o pro poplatníky novém způsobu elektronického podávání písemností - datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.
-
Víc než polovina firem v posledních třech letech zažila daňovou kontrolu
Daňovou kontrolu za poslední tři roky zažilo 56 % českých středních a velkých firem nad 50 zaměstnanců. V budoucnu se jejich počet může podle odborníků ještě výrazně zvýšit.
-
Přivýdělek a daně v roce 2015
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu a povinné pojistné. Zaměstnání je hlavní činnosti. Proto při přivýdělku formou samostatné výdělečné činnosti je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu a pro zdanění platí určité výhody. Podívejme se na praktickém příkladu, jak to bude v roce 2015.
-
Placení daně z příjmu není samozřejmostí
Vypočtenou daň z příjmu fyzických osob lze snižovat o daňové slevy. Z důvodu využití daňových slev nemusí v Česku platit daň z příjmu ani OSVČ a zaměstnanci s průměrným příjmem. Podívejme se na praktické výpočty. Jak je to v zahraničí?
-
Čtyři důvody, proč je výhodné zvyšovat daňové zvýhodnění
Návrh ministerstva financí počítá od roku 2015 se zvýšením daňového zvýhodnění na dani na druhé a další dítě o 100 Kč měsíčně. Podpora rodin s dětmi formou vyššího daňového zvýhodnění je totiž finančně výhodnější a efektivnější než zvyšování porodného či přídavků na děti.
-
Finanční správa začne rozesílat složenky k zaplacení daně z nemovitých věcí
Dnem 2. června 2014 končí lhůta pro placení daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2014. Stejně jako v předchozích letech, zasílá Finanční správa České republiky i letos poplatníkům daně z nemovitých věcí složenky k placení této daně.
-
Posouzení daně při převodu nemovitosti bude provádět finanční úřad
Začátek nového roku 2014 byl charakterizován nezvykle velkým množstvím legislativních změn, které významně ovlivní denní život většiny obyvatel. Nejvýznamnější změnou je Nový občanský zákoník, na který se soustřeďuje nejvíce pozornosti, ale nelze přitom opomíjet i další významné nové zákony a podzákonní normy. Významnou novinkou, která se týká široké veřejnosti je nový zákon č. 340/2013 O nabytí nemovitostí a s ním související placení daně při převodu nemovitostí.
-
Do konce ledna je potřeba podat přiznání k silniční dani za rok 2013
Daňové přiznání za rok 2013 k silniční dani je potřeba podat na finanční úřad do konce ledna 2014. Předmětem silniční daně jsou auta používaná k podnikání. Silniční daň tak platí nejenom firmy, ale i OSVČ.
-
Daně 2014: Zvýšení DPH u prodeje pozemků
Zprvu nenápadná novelizace zákona o dani z přidané hodnoty, která reaguje na rekodifikaci soukromého práva, výrazně zdraží obchody s nemovitostmi po novém roce. Jak se novela dotkne nemovitostí v praxi a jak je možné ušetřit na dani z přidané hodnoty, přináší následující článek.
-
Bitcoin je oficiální virtuální měnou, bude se danit
Obchodování s Bitcoiny se mění. Nově se zisky budou danit. Německé ministerstvo financí totiž tuto virtuální měnu uznalo za oficiální. Bitcoin už má svoje místo také v nejprestižnějším slovníku The Oxford English.
-
Bohatí budou mít o starost navíc
Bohatí by měli zpozornit. Podle představ ČSSD by měli dokládat, kde přišli k větším finančním prostředkům. Koho se případné budoucí změny týkají? Především těch, kteří si kupují drahá vozidla, letouny či akcie v hodnotě přesahující dva miliony korun u akcií a deset milionů u movitých věcí.
-
EU: Zvyšovat DPH je oblíbené
Pro všechny členské země EU je daň z přidané hodnoty (DPH) pro státní pokladnu nesmírně důležitá. Vyšší DPH se promítne v hospodaření rychle, na rozdíl od zvýšení přímých daní. V posledních letech sazby DPH v Evropě stoupají. V mimoevropských zemích však ne. Sazby DPH v Evropě jsou výrazně vyšší než v mimoevropských zemích.
-
Prodej nemovitosti ne vždy znamená platit daň z příjmů
Při prodeji nemovitostí zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) stanoví celou řadu výjimek, kdy bude příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů a poplatník tak nemusí podávat daňové přiznání. Následující řádky přináší vysvětlení ustanovení zákona spolu s řadou praktických situací, které mohou potkat i vás...
-
Novější auta snižují silniční daň
Placení silniční daně není pouze záležitostí firem, ale také OSVČ používající auto k podnikání. Novější auta jsou zvýhodněna nižší silniční daní, rozdíly jsou přitom značné. Daňové přiznání za rok 2012 je potřeba podat na FÚ do konce ledna 2013. Jak vysoká silniční daň bude?
-
Denní report - světové trhy (J&T)
Informace a komentáře k dnešnímu dění na světových trzích...
-
Domácí trhy a události v týdnu od 3.6. do 9.6.2002
Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
-
Denní přehled trhů (Atlantik)
Denní přehled trhu dluhopisů (Český trh dluhopisů včerejšího obchodního dne a výhled na dnešek, peněžní trh PRIBOR, swapové sazby, výnosová křivka), zahraniční peněžní trhy (peněžní trh LIBOR, výnosová křivka), devizové trhy (CZK/EUR, CZK/USD), kalendář očekávaných událostí a mnoho dalších informací.
-
Zprávy ze zahraničních burz
Nasdaq byl dnes pod prodejním tlakem, technologické akcie reagovaly na snížení doporučení celého polovodičového sektoru v čele se společností Intel, a spíše konzervativní tituly na indexu Dow Jones dnes oslabovaly kvůli situaci v Izraeli a Pákistánu.
-
Jak nejvýhodněji platit na dovolené?
Jak ušetřit na dovolené? Ještě v nedávné minulosti znamenala cesta do zahraničí příchod do banky, kde jste si automaticky vyměnili české koruny za cizí měnu. A placení bylo vyřešeno. V současnosti už máte možností, jak platit víc.
-
Stalo se na burze?
Obchodování na pražské burze bylo v pátek opět líné. Největší propad zažily akcie Českých Radiokomunikací, které jsou pod tlakem prodejní objednávky.
-
Dluhopisy města Brna na trhu
Koncem minulého týdne banka ABN AMRO úspěšně uvedla na trh emisi dluhopisů města Brna v objemu 85 milionů Euro. Dluhopisy mají splatnost 7 let, jsou úročeny ve výši 5,5 % a jsou kotovány na Lucemburské burze.
-
PF KB připisuje svým klientům 4,4%
Komerční banka, a. s., jako jediný akcionář Penzijního fondu Komerční banky, a. s., rozhodla na valné hromadě připsat 91% zisku roku 2001 ve prospěch účastníků penzijního připojištění.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Burza zaznamenala zpočátku poklidné obchodování, které v druhé polovině dne propuklo v další lavinu prodejů a toto oživení přineslo oslabení indexu PX-D o více jak 1,5 %. Aktivita byla převážně na straně domácích investorů a postupně se za prodejní objednávku jednoho člena burzy zřetězila prodejní ochota ostatních investorů.