-
Brigáda na dohodu pětkrát jinak
Zejména během letních měsíců si mnozí studenti, penzisté i zaměstnanci přivydělávají na dohodu o provedení práce. Zdanění odměny není vždy stejné, záleží na konkrétní situaci. Podívejme se na pět vybraných příkladů, jak se liší hrubá a čistá odměna.
-
Deset změn v zákoníku práce: rychlejší výpovědi, kratší držení místa na rodičovské i „dětská práce“
Vláda se chystá schvalovat revoluční novelu zákoníku práce. Ta zvyšuje flexibilitu pracovněprávních vztahů, umožní rychlejší výpovědi i menší ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Jaké další změny novela zákoníku přináší?
-
Kdy vám končí status studenta po vysoké škole?
Kdy po bakalářském a magisterském typu studia ztrácíte status studenta? Kdy musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A kdy ztratíte status studenta po vyloučení ze školy?
-
Daňové přiznání a sleva na studenta za rok 2023
V daňovém přiznání za rok 2023 bude možné ještě uplatnit slevu na studenta, ke zrušení této daňové slevy dochází až pro kalendářní rok 2024. Kdy budou podávat daňové přiznání i studenti, kteří měli pouze příjmy ze zaměstnání?
-
Prodloužení studia vysoké školy se může prodražit. Jaké jsou poplatky za delší studium na českých univerzitách?
Poplatky za prodloužení studia v akademickém roce 2023/2024 se na některých českých vysokých školách zvýšily. Od kdy budou studentům poplatky vyměřeny? Kde jsou poplatky za delší studium nejvyšší?
-
Kdo ze žáků a studentů a od kdy může na letní brigádu?
Letní prázdniny jsou příležitostí pro sezonní zaměstnance. Přivydělat si mohou i žáci a studenti. Od kdy a za jakých podmínek?
-
Kdy studenti nemusejí nic odvádět z peněz za brigádu?
Plánujete letní studentskou brigádu? Vyznejte se ve smlouvách, které vám zaměstnavatel může nabídnout. Sami pak lépe zhodnotíte, která se vám vyplatí více.
-
Které období vám nezvýší důchod?
Měsíční částku starobního důchodu výrazně ovlivňuje získaná doba pojištění. Každý rok pojištění hraje při výpočtu státního důchodu důležitou roli. Podívejme se na vybrané situace, kdy se doba pojištění nezvyšuje.
-
Kdy a jak využijete základní slevu na poplatníka?
Kdy je možné uplatnit slevu na poplatníka? Jak je tato sleva vysoká? Kdy došlo k jejímu zvýšení? A pro koho? Podívejme se na praktické příklady.
-
Výpočet zdravotního pojištění při více příjmech
Někteří občané mají současně více příjmů. Výpočet zdravotního pojištění může být v takových případech odlišný. Podívejme se na praktické příklady.
-
Kdy zaplatíte nejvíce na zdravotním pojištění?
Sazba zdravotního pojištění je nižší než sazba sociálního pojištění a daně z příjmů. Přesto v některých situacích platí zaměstnanci, živnostníci nebo penzisté nejvíce právě na zdravotní pojištění. Podívejme se na praktické příklady.
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 487 Kč
Poslanecká sněmovna přes dlouhé obstrukce schválila ve 3. čtením novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. O kolik se sníží měsíční platba za státní pojištěnce? Jaký to bude mít dopad na státní rozpočet?
-
Jak je to s pojištěním a daněmi během brigády v zahraničí?
Brigáda v zahraničí je skvělou příležitostí, jak si přivydělat, zdokonalit se v cizím jazyce a navázat nová přátelství. Jak je to ovšem s daněmi a pojištěním během této doby?
-
Kombinované studium na VŠ: status studenta, sleva na studenta a daňové zvýhodnění na dítě
Chystáte se po prázdninách začít studovat kombinovanou formou? Kombinovaná forma skrývá pro studenty mnoho nejasností z hlediska uplatňování nejrůznějších výhod. Na co máte nárok stejně jako studenti prezenčního studia a co je vám naopak zamítnuto?
-
Kdy budete platit za studium na vysoké škole? Příklady napoví
Podívejte se na 4 příklady, které vám ukážou, kdy budete muset platit poplatky za studium. Co když brzy oslavíte 26 let? Jak se počítá neúspěšné studium? A co více studií najednou?
-
Letos maturujete či státnicujete? Kdy si musíte začít platit zdravotní pojištění?
S čerstvým maturitním vysvědčením nebo inženýrským titulem v kapse jste se naposledy ohlédli za budovou školy a vykročili směrem novému životu. A pak vám to teprve došlo. Už nejste studenti a budete se o sebe muset postarat sami.
-
Jak se může lišit zdanění u dohody o provedení práce?
Práce na dohodu o provedení práce je velmi oblíbená. Zdanění se však v praxi značně liší v závislosti na výši odměny, zdali se jedná o hlavní, nebo vedlejší příjem nebo zdali má zaměstnanec vyřešen pojistný vztah. Vypočítejme si efektivní zdanění při práci na DPP v různých situacích.
-
Od 1. dubna dojde ke zdražení jízdenek pro důchodce, děti a studenty
Vláda oznámila, že sníží slevy pro seniory, děti a studenty, kteří si dvojnásobně připlatí za jízdné ve vlacích a autobusech. Jaké další změny nás od dubna čekají ve veřejné dopravě?
-
Kdo může uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání za rok 2021?
Studujete a při práci si přivyděláváte? Kdy jako pracující student musíte odevzdat daňové přiznání? A do kdy je možné uplatnit daňovou slevu na studenta a za jakých okolností?
-
Platby za státní pojištěnce se sníží na 1 567 Kč
Za státní pojištěnce bude vláda od 1. července 2022 odvádět zdravotním pojišťovnám méně. Koho a jak se to dotkne? Jaký bude dopad na státní rozpočet? A jaká je reakce opozice a zdravotních pojišťoven?
-
Podrobně a postupně: jak podat své první daňové přiznání v 6 krocích
Podáváte daňové přiznání poprvé a trošku se toho bojíte? Je tam spousta kolonek, spousta čísel, nevíte, kam s vyplněnými formuláři jít, a opravdu musíte jít ještě na zdravotní pojišťovnu? Nebojte se, máme pro vás všechny rady na jednom místě a postup jak na to.
-
Co si ohlídat u podmínek brigády a co nelze v rámci práce u mladistvých?
Přivyděláváte si teď v létě prostřednictvím DPP anebo DPČ? Pak by vás možná mohlo zajímat, na co máte v práci nárok, anebo co se může naopak stát.
-
Na co myslet při výdělku u práce na dohodu?
Léto je v plném proudu a řada studentů si přivydělává formou brigád. Víte ale, jak je to u nich s výplatou, pojištěním a růžovým prohlášením poplatníka?
-
10 nepravd o studentské brigádě
V letních měsících si mnozí studenti přivydělávají formou brigád. Ohledně zdanění a dalších podmínek přivýdělku panují v praxi určité nesrovnalosti. Podívejme se na vybraných deset z nich.
-
Jak je to se sirotčím důchodem během prázdnin a po ukončení nebo přerušení školy?
Pobíráte vy anebo vaše dítě sirotčí důchod a přemýšlíte, zda bude náležet i během letních prázdnin anebo při ukončení studia? Přečtěte si, jak to je, pokud student pobírající sirotčí důchod přeruší školu, ale po nějaké době nastoupí na jinou.
-
Kdy musí student odevzdat daňové přiznání?
Jste student, ke škole si přivyděláváte a nevíte, jestli je vaší povinností podat daňové přiznání? Pojďte se s námi podívat na výčet, kdy zkrátka musíte.
-
Studentská poradna: jak se daní brigády, přechod na další vysokou
Podívejte se na 4 příklady, které vám pomohou pochopit, jak získat daně z brigády zpět, jak přejít na další vysokou školu a jak se vyhnout placení zdravotního pojištění.
-
Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte si platit sociální a zdravotní?
Protáhli jste si studium a již vám táhne na 26 let? Na co si dát pozor při překročení 26 let. Které slevy vám končí? A musíte začít platit sociální a zdravotní pojištění? A co sleva na studenta, kdy ji je možné uplatnit? Budete muset platit školné?
-
Kdy dostanete sraženou daň z brigády zpět?
Při přivýdělku na dohodu o provedení práce během prázdnin je možné v některých případech dostat strhnutou srážkovou daň z odměny zpět. Podívejme se na praktické příklady.
-
Poslanci schválili zvýšení rodičovské. Co vše se změní?
Rodičovský příspěvek se od 1. ledna 2020 zvýší rodičům, kteří jej budou aktivně pobírat. Zvýší se i maximální měsíční dávka pro rodiče, kteří nepobírali mateřskou. Dále se zvýší i doba, na kterou mohou umístit dítě mladší dvou let do školky či jeslí.
-
Do kdy platí sleva na studenta?
Dostudováno, knihy zavřeny, diplomy zaneseny do CV a doma dobře uschovány. Studentem už tedy nejsem. Anebo pro mě ještě některé povinnosti typu placení odvodů na zdravotní a sociální pojištění neplatí? A odkdy je platit musím?
-
Prodlužujete studium? Kdy zaplatíte až 65 800 Kč?
Práce, erasmus, nemoc nebo jen prodloužení studentského života, to vše jsou důvody, proč se studium VŠ protáhne. Od kdy se musí platit? A jak se liší poplatky na Masarykově či Karlově univerzitě? Která škola je "nejdražší"?
-
Stát platí zdravotní pojištění i za některé studenty starší 26 let
Myslíte si, že stát za vás bude platit zdravotní pojištění jen do 26 let? Tak to jste na omylu. V některých případech za vás bude hrazeno pojištění, i když přesáhnete zmíněný věk. Kdy ale?
-
Jak budou letos placeni brigádníci?
Zájem zaměstnavatelů o brigádníky je jako každý rok vysoký. Pracovních příležitostí je mnoho a student i si nebudou muset vydělávat jen doplňováním zboží nebo točením zmrzliny? V jakých oborech je poptávka? A kolik brigádníci dostanou na hodinu?
-
Co potřebují vědět studenti, kteří si hledají letní brigádu?
Letní prázdniny jsou za dveřmi a v tomto období si plno studentů hledá letní brigádu. Ještě předtím, než začnou projíždět inzeráty na internetu, by však měli vědět hned několik věcí.
-
Kdy vám končí status studenta po střední škole?
Kdy ztratíte status studenta po maturitě? 30. června či 31. srpna? A co, když maturujete až v září? A co když vás ze střední školy vyloučí?
-
Kolik cizinců studuje v ČR vysokou školu zdarma?
Studium na české vysoké škole je pro studenty z ciziny lákavé. Odkud přichází? Jaké platí poplatky? Jaké mají problémy? A kam chodí naopak studovat Češi?
-
Jak zaměstnat v létě na brigádě mladistvé?
V dnešní době, kdy zaměstnanost láme rekordy, je velký nedostatek pracovníků. S létem přichází možnost zaměstnávání mladistvých brigádníků. Na co si dát pozor při přijímaní mladistvých? Kde a kdy mohou pracovat? Co udělat před přijmutím mladistvého brigádníka?
-
Co dělat, když nestíhám bakalářku či diplomku?
Blíží se termín odevzdání a vy nestíháte svoji bakalářskou či diplomovou práci? Můžete odložit termín odevzdání? Kdy můžete přerušit studium? A dá se závěrečná práce koupit?
-
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Krok po kroku vás provedeme vašimi finančními možnostmi v těhotenství. Kdy a jak si zažádat o rodičovskou a mateřskou? Jaké dokumenty potřebujete k vyřízení jednotlivých kroků?
-
Těhotenství a studium: na co máte nárok v roce 2019?
Studujete a zjistila jste, že jste těhotná? Kdy budete mít nárok na mateřskou? A jak vyřídit rodičovskou? Na jak dlouho budete moci přerušit studium?
-
Studujete a blíží se vám 26 let? Musíte platit školné? O které slevy přijdete?
Studujete na vysoké škole a 26 let se vám kvapem blíží? Budete muset platit škole poplatky? A jaké slevy se vás již nebudou týkat? A co Erasmus, zůstanou vám všechny výhody?
-
Studium na vysoké škole a sirotčí důchod
Jak je to s pobíráním sirotčí důchodu na vysoké škole? Jak je to při přerušení či přechodu na jinou školu? A co brigády a sirotčí důchod?
-
7 důležitých faktů, které byste měli vědět o slevě na studenta
Pracující studenti mají nárok na uplatnění daňové slevy na studenta, a sníží si tak daň z příjmu fyzických osob. Jak je to s uplatněním slevy při práci po část roku? Lze uplatnit daňovou slevu při práci pro dva zaměstnavatele?
-
Studenti a podnikání: 6 věcí, na které si dát pozor
Jak začít podnikat při studiu? Otázka, před kterou stojí nejeden student. Jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním? A jak se vaše povinnosti změní při dosažení 26 let?
-
Na jakou smlouvu pracovat, abyste neplatili sociální a zdravotní pojištění?
Bylo by krásné, kdybychom nemuseli platit daně a odvody, myslíte si. A i když to má hodně háčků, možné to jistým způsobem je.
-
Jak mohou studenti v novém akademickém roce ušetřit?
Nastupujete v záři do dalšího semestru a už teď se bojíte výdajů spojených se studiem? Podívejte se s námi, na čem v letošním akademickém roce můžete ušetřit.
-
Jak financovat školu? Něco může řešit půjčka na studium
Letní prázdniny se nám přehouply do poslední třetiny. Školáci budou za chvíli nastupovat do dalšího ročníku a studenti do dalšího semestru. Jenže to něco stojí. Co je dobré vědět, pokud uvažujete o půjčce na studium?
-
5 příkladů, kdy musíte platit sociální pojištění, aniž byste to tušili
Sociální pojištění není povinné, pokud nepracujete a pokud nemáte zdanitelné příjmy, tak sociální pojištění platit nemusíte. Proto si spousta lidí myslí, že když si něco málo přivydělá, tak sociální platit nebude. To ale nemusí být vždy pravda.
-
Co vědět o brigádě na dohodu?
V letních měsících nabízejí mnozí zaměstnavatelé různé brigády na dohodu o provedení práce. Přivydělávají si nejenom studenti, penzisté, ale i zaměstnanci pracující pro jiného zaměstnavatele na plný úvazek. S čím počítat při práci na dohodu o provedení práce?
-
7 daňových chyb studentů na letní brigádě
Mnozí studenti si během studia přivydělávají, nejvíce potom během letních měsíců. I pracující studenti však musí věnovat dostatečnou pozornost daňovým záležitostem. Jak neplatit zbytečně vyšší daně? Na co si dát pozor?
-
Zkrácený úvazek v 6 příkladech
Obliba zkrácených úvazků stoupá. Při dosažení určité finanční úrovně někteří zaměstnanci upřednostňují např. šestihodinovou pracovní dobu oproti vyšší měsíční mzdě. Jaké daňové pravidla platí pro zkrácený úvazek? Jak se liší podmínky pro jednotlivé zaměstnance?
-
Jak moc se může lišit zdanění z dohody o provedení práce?
Zdanění při práci na dohodu o provedení práce se v praxi liší o desítky procent. Jak je to možné? Záleží totiž na více faktorech, nejenom na výši měsíční odměny. Podívejme se na vybraných 6 praktických příkladů.
-
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
V daňovém přiznání lze uplatnit několik různých daňových slev. V úvodním článku jsme se v praktických příkladech zaměřili na daňovou slevu na poplatníka, na manželku a na invaliditu. Nyní se blíže podíváme na druhou polovinu daňových slev, které lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2017.
-
Jak uplatnit slevu na studenta v daňovém přiznání?
Mnozí studenti si během studia přivydělávají, ať už prací na zkrácený úvazek nebo brigádami pro více zaměstnavatelů nebo výkonem samostatné výdělečné činnosti. Jak se uplatňuje daňová sleva na studenta v daňovém přiznání za rok 2017?
-
Studentská daňová sleva v příkladech
Studující zaměstnanci mají nárok na daňovou slevu na studenta. Co je dobré o slevě na studenta vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
-
Daňové odvody při vedlejšáku v roce 2018
Zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, což přináší výhody při placení sociálního a zdravotního pojištění. Jak to bude s daňovými povinnostmi v roce 2018?
-
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nastoupili jste na VŠ a zjišťujete, že obor, který jste si vybrali, není to pravé ořechové? Uvažujete, jestli bude lepší akademický rok ukončit nebo jen přerušit? A projde vám to vůbec?
-
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Daňový nedoplatek může potkat každého. Důležité je se s ním vypořádat a řádně a včas ho doplatit. Nevíte, jak na to? Poradíme vám!
-
Velké porovnání mobilních tarifů pro studenty 2017
Přemýšlíte o změně mobilního tarifu a nejste si jistí, jestli je vůbec z čeho vybírat? Co nám v letošním roce pro studenty připravila velká trojka? A co nám můžou nabídnout virtuální operátoři?
-
Kdy máte nárok na vrácení daně?
Někteří zaměstnanci pracují pouze po část roku, např. absolventi nastupují během roku do svého prvního zaměstnání nebo penzisté odešli v průběhu roku do důchodu. Jak je to v takovém případě s daňovými povinnostmi za rok 2017?
-
Najděte si novou práci do září
Je polovina srpna a za chvíli začíná opět školní rok. Pro absolventy i poslední prázdniny končí a je na čase si hledat první práci. Když budete dobře připraveni a budete mít jen trošičku štěstí, tak možná tu novou práci najdete i dřív, než začne prvního září škola.
-
Brigády jsou tady. Neplaťte státu víc, než je nutné!
Také se chystáte si o prázdninách přivydělat? Buďte pozorní, dejte pozor, co podepisujete. Třeba proto, abyste vydělali co nejvíc a měli nárok na nějaké bonusy.
-
Kdy musejí studenti a absolventi platit sociální pojištění?
Budoucí absolventi středních a vysokých škol se často ptají, zda po ukončení studia musí začít pojistné na sociální zabezpečení platit. To však záleží na konkrétní situaci. Přinášíme přehled těch nejtypičtějších situací dle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
-
7 daňových povinností zaměstnance
Daň z příjmu fyzických osob, sociální pojištění i zdravotní pojištění vypočítává a odvádí na účty příslušných institucí zaměstnavatel. Na co však nesmí zaměstnanci zapomenout, aby splnili zákonné povinnosti a aby neplatili zbytečně vyšší daně?
-
10 tipů pro studenty, kteří si přivydělávají na brigádě
V letních měsících si mnozí studenti přivydělávajíc různými brigádami. Jak je to s daňovými povinnostmi studentů? Kdy je možné obdržet zaplacenou daň z příjmu zpět?
-
Kdy musejí studenti platit zdravotní pojištění a kdy nikoliv?
Při splnění zákonných podmínek platí zdravotní pojištění za studenty stát. Jak je to s platbou zdravotního pojištění během posledních prázdnin po maturitě? Nebo u absolventů vysokých škol? A jak se vypočítává zdravotní pojištění podnikajícím nebo zaměstnaným studentům?
-
Kdy neplatíte zdravotní pojištění?
Zaměstnanci ani osoby samostatně výdělečně činné se měsíčnímu placení zdravotního pojištění nevyhnou. Jak je to s placením zdravotního pojištění v ostatních případech?
-
Jak na zdravotní pojištění při studiu?
Studentský život může být i náročný, protože představuje přípravu na budoucí povolání a určitou investici do života. Proto stát studium podporuje nejrůznějšími úlevami včetně toho, že za studenta hradí zákonné pojistné. Jak je to se zdravotním pojištěním v různých situacích kdy si musí student platit pojištění sám?
-
Jak se vyhnout chybám při změně zdravotní pojišťovny
Každý občan s trvalým pobytem v Česku musí být pojištěn u jedné ze sedmi zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovnu je možné změnit. Kdo chce změnit zdravotní pojišťovnu od ledna 2017, ten musí podat přihlášku k nové zdravotní pojišťovně do konce září.
-
Studenti se mohou snadno stát neplatiči zdravotního pojištění
Je to poměrně časté nedopatření, ze kterého mohou pramenit zbytečné nepříjemnosti. Nejčastěji se týká studentů, kteří od nového školního roku nastupují na střední nebo na vysokou školu. Ti totiž vesměs očekávají, že škola jejich studium oznámí zdravotní pojišťovně a za ně tedy bude nadále platit pojištění stát. Jenže ne všechny školy to dělají. A není to ani jejich povinnost.
-
Čerství absolventi nastupují do zaměstnání. Jaká bude jejich daňová vratka za rok 2016?
Během prázdnin a v září nastupuje do svého prvního zaměstnání na standardní pracovní smlouvu řada absolventů středních škol, vyšších odborných škol a vysokých škol. Za rok 2016 vznikne těmto zaměstnancům nárok na daňovou vratku. Proč? A jak vysoká bude?
-
Poslední prázdniny: Pohlídejte si při vstupu do světa dospělých zdravotní pojištění
Letní prázdniny už jsou za svou polovinou a řada mladých lidí – hlavně absolventů středních, vyšších odborných i vysokých škol – si užívá poslední delší volno v životě před důchodem. Se vstupem do světa dospělých na ně ale čeká řada otázek, na něž budou muset rychle nalézt odpověď. Jednou z těch nejdůležitějších po ukončení školy je, jak dlouho za ně ještě stát bude platit zdravotní pojištění.
-
Studentské brigády: Sklizeň chmelu je retro, ale znovu v kurzu
Sklizeň chmelu jako letní studentská brigáda? Zní to jako návrat do dob mládí rodičů dnešních studentů, do dob kdy byly chmelové brigády povinné a svou zkušenost s nimi měl téměř každý. Nyní se ovšem zájem o účast na těchto brigádách znovu zvedá a překotně roste i poptávka po českém chmelu.
-
Jak nenaletět na letní brigádě
Sezóna brigád běží naplno, ale i tak stojí za to zmínit se o úskalích, která mohou z lákavé nabídky pro vylepšení finanční situace udělat prodělečný podnik, případně noční můru. Lidé s malou zkušeností na pracovním trhu jsou totiž lákavým cílem pro podvodníky, kteří se na nich snaží vydělat. Na co si dát pozor v případě (nejen) letních sezónních pracovních příležitostí.
-
Letní brigáda a vrácení srážkové daně
Prázdninové měsíce nabízejí řadu možností, jak si přivydělat, zejména pak na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Jaké daně se platí z přivýdělku? A kdy je možné obdržet sraženou daň z dohody o provedení práce zpět?
-
Daňová poradna: na co si dát pozor během letních brigád
Konec školního roku se pomalu blíží a tisíce studentů si i letos vyrazí přivydělat. Nabídka letních brigád je letos větší než minulý rok. Zájem studentů o dočasnou práci během letních měsíců ale klesá, meziročně zhruba o desetinu. O letní přivýdělek se naopak více zajímají nezaměstnaní nebo senioři.
-
Daňové zvýhodnění při studiu
Při uplatnění daňového zvýhodnění na děti je měsíční čistá mzda zaměstnance vždy vyšší než u bezdětného kolegy. Daňové zvýhodnění může při splnění zákonných podmínek uplatnit vždy jeden z rodičů. Zaměstnanec měsíčně a OSVČ jednou za rok. Jak je to s daňovým zvýhodněním během prázdnin, při ukončení střední školy, při absolvování vysoké školy nebo při dálkovém studiu?
-
Daně, které studenti odvedou na letních brigádách, mohou získat zpět. Musí však o ně zažádat
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Co by si měli ohlídat, aby neprodělali na daních? Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 tisíc korun je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce (DPP). Daňové přiznání musí podávat pouze studenti, kteří pracovali současně pro více zaměstnavatelů nezávisle na výši výdělku. Většině zato vyjde přeplatek na dani, který získají od finančního úřadu zpět.
-
Pět případů, kdy OSVČ nemusí platit minimální zálohu na zdravotním pojištění
Všechny OSVČ na hlavní činnost musí platit alespoň minimální měsíční zálohu. Pro rok 2015 je to částka 1 797 Kč. OSVČ na vedlejší činnost však nikoliv. Například zaměstnanci přivydělávající si samostatnou výdělečnou činností měsíční zálohy vůbec neplatí a zdravotní pojištění doplatí jednorázově.
-
Přivýdělek a daně v roce 2015
Zaměstnanci odvádí ze své hrubé mzdy daň z příjmu a povinné pojistné. Zaměstnání je hlavní činnosti. Proto při přivýdělku formou samostatné výdělečné činnosti je výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmu a pro zdanění platí určité výhody. Podívejme se na praktickém příkladu, jak to bude v roce 2015.
-
„Věčný“ student žádal o výživné. U soudu neuspěl
Ústavní soud v nedávné době posuzoval případ přelétavého studenta střední školy žádajícího určení výživného, který poměrně často měnil studijní obory bez snahy k jejich dokončení. Jak tento student dopadl?
-
Nejvýhodnější jsou brigády do 10 tisíc korun aneb jak dostat zpět daně?
Prázdninové brigády jsou významným zdrojem příjmů mnoha studentů. Už dvě zaměstnání souběžně však znamenají povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. To se nakonec studentům ve velké míře vyplatí díky přeplatkům na dani.
-
Nejčastější chyby v daňových přiznáních
Neuplatněné slevy na děti, špatně vypočítané odpisy a zbytečně vysoký základ daně. Nejčastější chyby v samostatně vyplněných daňových přiznáních stojí podnikatele tisíce korun, firmy za své daňové omyly zaplatí ještě mnohonásobně víc. Zpracování a podání daňového přiznání se v některých případech vyplatí přenechat odborníkům.
-
Zdanění přivýdělku z dohody o pracovní činnosti
Dohoda o pracovní činnosti je používána zejména tehdy, pokud vzhledem k rozsahu práce nelze uzavřít dohodu o provedení práce a sjednání pracovního poměru je pro zaměstnavatele zbytečně komplikované.
-
Podnikání při studiu? Proč ne!
Studujete školu, ale rádi byste se co nejdříve postavili na vlastní nohy? Kromě doplňování zboží v supermarketu a jiných brigád můžete přijít k penězům zcela jinou formou, a to sice podnikáním. Víte, že podnikající studenti do 26 let jsou dokonce státem podporováni?
-
Živnostenský list může mít i student
Rádi byste si při studiu na vysoké škole vydělali více než pár stovek na brigádě a nevíte jak na to? Zařiďte si živnost a začněte podnikat! Místo živnostenského listu dnes dostanete tzv. výpis ze živnostenského rejstříku. U ohlašovacích živností stačí splnit jen všeobecné podmínky.
-
Lepší koleje a učebnice zdarma pro všechny vysokoškoláky?
Politické strany vědí, že studenti vysokých škol a jejich rodiče tvoří významnou část voličů. Nabízí jim proto zlepšení stavu školství celkově i různé způsoby, jak docílit rovného přístupu k vysokoškolskému vzdělání.
-
Studentům vysokých škol jsou špatně vyměřovány poplatky
Nejvyšší správní soud v červencovém rozhodnutí shledal protiprávním vyměřování poplatků na Masarykově univerzitě (MU). Praxe zavedená MU však funguje i na Univerzitě Karlově a dalších veřejných vysokých školách. Kdo tedy vlastně poplatek platit nemusí?
-
Chodíte na brigádu? Nezapomínejte na daně!
Léto je pro studenty nejenom časem prázdnin, ale také obdobím, kdy je možné se plně věnovat práci a chodit na brigády. I studenti však musí ze svého výdělku odvést patřičné daně. Víte, jak se s nimi vypořádat letos?
-
Letní brigády: Vyžadujte písemnou dohodu
Začíná léto a mnozí studenti nastoupí na letní brigádu. Nejčastější forma pracovněprávního vztahu mezi studentem a zaměstnavatelem je vymezena dohodou o provedení práce. Jaké jsou náležitosti této dohody? Jak postupovat v případě neproplacení odměny?
-
Jaké daně musí platit studentský spolek
Následující článek se pokusí stručně přiblížit problematiku daní ve vztahu ke studentským spolků – občanským sdružením. I pokud studentský spolek právě zakládáte, je třeba nepodcenit znalosti v této oblasti a důkladně se informovat o vašich povinnostech, případně najít někoho, kdo se v daních vyzná.
-
Za co vybírají vysoké školy nezákonně peníze
Poplatky za zápis nebo jiný úkon mimo stanovený termín jsou jedněmi z nejčastěji vybíraných nezákonných poplatků na veřejných vysokých školách. Pokud si nedáte pozor, můžete kvůli nim přijít v průběhu svého studia i o tisíce korun. Jejich rozšířenosti bohužel napomáhá, že mnoha studentům přijdou logické a nad jejich vybíráním se málokdy pozastavují.
-
Deset mýtů u zdravotního pojištění
Zdravotní pojištění je nenápadnou povinnou daní. Vůči své zdravotní pojišťovně mají všichni pojištěnci řadu povinností. Co je dobré o zdravotním pojištění vědět a na co si dát pozor?