Štítek žádost o úvěr

Pokud se rozhodnete pro půjčku, budete se muset s žádostí obrátit na banku, která daný úvěr, např. hypotéku nabízí. Banka si vás následně bude prověřovat. Budete muset doložit své příjmy, prokázat, že jste zaměstnání a nikde nedlužíte. Tomuto ověřování se říká bonita klienta. Jestliže nebude vaše bonita dostatečně vysoká, žádost o půjčku vám bude zamítnuta.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Jaký je rozdíl mezi úroky smluvenými a úroky z prodlení?
    Úroky z prodlení jsou sankcí za prodlení dlužníka se splněním závazku, sankcí za opožděné zaplacení peněžitého dluhu. Jejich výši stanoví zákon, ale lze ji změnit smlouvou. Smluvní úroky jsou cenou za poskytnutí úvěru. Co mají společného a jaké jsou mezi nimi rozdíly?
  • Platí smlouva o úvěru, když si poskytovatel řádně neprověří solventnost spotřebitele?
    Co musí poskytovatel spotřebního úvěru u žadatele prověřit? A co se může stát, když to neudělá a nesolventnímu dlužníkovi úvěr poskytne? 
  • Může si manžel za vašimi zády vzít půjčku?
    Manžel si sice může vzít bez vašeho vědomí půjčku, ale neznamená to, že jste za ni vždy zodpovědní i vy. Jsou i situace, kdy se můžete bránit a neplatit dluh, který jste neudělali.
  • Jaké výhody mají mladší žadatelé o hypotéku?
    Krize v oblasti vlastního bydlení trvá několik let a stále ještě nebylo vymyšleno žádné řešení, které by jej lidem pomohlo snáze získat. Snad jen mladí mají v oblasti žádostí o hypotéku menší výhody. Jaké?
  • Kde získat potvrzení o bezdlužnosti?
    Ocitli jste se v nové životní situaci, kdy musíte dokládat potvrzení o bezdlužnosti? Kde takové potvrzení získat a lze o něj zažádat i z pohodlí domova?
  • Základní informace pro Ukrajince (4): Na co se dívat při výběru půjčky
    Řada Ukrajinců, ať už těch, co utekla anebo byla ještě před započetím válečného konfliktu na území České republiky, uvažuje o půjčce. Přečtěte si, na co se při výběru dívat.
  • Exekuce: Jak se změnila jejich pravidla v roce 2022?
    Od 1.1. 2022 došlo k úpravám v exekuční legislativě. Změny mají ochránit především dlužníky od spadnutí do nekonečné dluhové pasti. Jaké úpravy nastaly a koho se budou týkat?
  • Jakou pomoc mohou získat obyvatelé jižní Moravy zasažení tornádem?
    Obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku se prohnalo tornádo, které za sebou zanechalo škody na lidských životech i majetku. Na co mají nyní lidé nárok? Kdy dostanou peníze od pojišťovny? A co splátky jejich úvěrů a hypoték? A jak mohou zasaženým lidem pomoci ostatní?
  • Půjčka, nebo leasing? Tradiční dilema těch, kteří přemýšlejí o koupi auta
    Způsobů, jak financovat pořízení (nového) vozidla, je vícero. Nejčastěji však lidé řeší to, jestli si mají na jeho koupi vzít spotřebitelský úvěr v bance, nebo si ho pořídit na leasing. Co mohou obě tyto varianty nabídnout?
  • Jak požádat stát o půjčku ve výši až 2,4 milionu Kč na bydlení?
    Stát prostřednictvím programu Vlastní bydlení umožňuje mladým rodinám s dětmi žádat o státní půjčku, která může dosáhnout až 2,4 milionu korun. Jak o ni žádat? A jaké doklady musíte doložit, aby vaše žádost byla schválena?
  • Úrokové sazby hypoték ještě mohou mírně klesnout. Vyplatí se delší fixace, nejčastěji se sjednává sedmiletá
    V době nízkých úrokových sazeb se nabízí otázka, zda má význam si výhodný úrok rezervovat na co nejdelší dobu. Nevýhodou delších fixací byla donedávna cena a omezené možnosti mimořádných splátek. V současnosti jsou ale nabídkové sazby u dlouhých fixací naprosto srovnatelné s krátkými a reálně sjednávané dokonce o něco nižší. V posledních letech tak výrazně ubylo tří a pětiletých fixací a více než polovinu hypoték tvoří dle údajů ČNB fixace na dobu delší než 5 let.
  • Krize se začíná podepisovat i na hypotékách: Co očekávat v dalších měsících?
    Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem?
  • Poslanci schválili odklad splátek hypoték a úvěrů. Jak a kdy žádat?
    Koho se týká možnost odložení splátek úvěru o 3 či 6 měsíců kvůli pandemii koronaviru? Jak žádat a co musíte dokládat? Hrozí vám nějaké penále či úroky?
  • Zonky má za sebou nejúspěšnější rok. Letos se jako Benxy chystá na expanzi do Evropy
    Rok 2019 byl pro Zonky nejúspěšnějším v jeho více než čtyřletém fungování - společnost loni uzavřela 46 % všech úvěrů ze své celkové produkce. Objem půjčených peněz na Zonky navíc dosáhl v roce 2019 více než 10 miliard a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 procent.
  • Vánoce na splátky? Opatrně
    Chceme udělat o Vánocích radost, ale máme hluboko do kapsy. Buď zvítězí rozum a uvědomíme si, že zadlužit se, by bylo z hlediska budoucnosti špatné. Anebo budou mít navrch emoce, vždyť nakonec nebudu muset platit hned. To možná u zboží s odloženou platbou opravdu nebudu, ale pak na mě splátky budou pravidelně a nepříjemně dorážet.
  • Které příjmy se posuzují při žádosti o hypotéku?
    Chystáte se žádat o hypotéku? Víte, jaké příjmy banka zohledňuje při žádosti o úvěr? Které příjmy vám banka jednoduše neuzná? A jak je to s jejich dokazováním?
  • Experti radí: Tohle jsou 4 neprůstřelné důvody, proč zamítnou vaši žádost o půjčku
    Vyřízení půjčky bývá náročné a i malá chyba vás může stát to,  že ji nezískáte. Na co si dát tedy pozor? A jak se hodnotí vaše bonita?
  • Co dělat, když nemáte na splátku půjček?
    Dnes splácí nějakou půjčku téměř každý. Byt, auto anebo partner, který se neuváženě zadluží… Výsledek může být stejný. Najednou vám rozpočet na splácení pohledávek nestačí. Co se dá v takovém případě dělat?
  • Jak banka rozhodne, jestli vám dá, nebo nedá půjčku?
    Jestliže jste již někdy žádali v bance o úvěr, možná jste se setkali s pojmem „bonita klienta“ nebo „bonita žadatele“. Víte však, co tento pojem znamená a k čemu si banka bonitu klienta zjišťuje?
  • Má jeden žadatel šanci na získání hypotéky?
    I když hypotéky stále zpřísňují a úroky se zvyšují, poptávka po vlastním bydlení neustále roste. Velký zájem o hypoteční úvěry pak nemají jen rodiny a páry, ale i osoby, které žijí samy. Jaké jsou jejich šance na získání půjčky?
  • Co je a k čemu slouží RPSN?
    Roční procentní sazba nákladů, tedy RPSN, vám může zamotat hlavu. Je dobré ji znát, nebo je lepší, když ji před námi banka přece jenom schová?
  • Čtvrtina Čechů se zadlužuje rizikově. Před dluhovou pastí pomůže konsolidace a refinancování půjček
    Máte půjčku na auto, vyčerpaný kontokorent a také úvěrovou kartu. Splátky tak posíláte hned několika směry, přičemž si každý z věřitelů nezapomene naúčtovat příslušné poplatky. Možná stojí za to, uvažovat o sloučení půjček do jediného úvěru. Tomuto opatření se říká konsolidace. Celý dluh si navíc můžete přestěhovat k jiné úvěrové společnosti pomocí takzvaného refinancování. Aby vše provázela také řádná úspora, je třeba si pohlídat několik věcí.
  • Od 15. srpna můžete čerpat nové státní půjčky pro mladé - máte nárok?
    Sazby hypoték letí vzhůru a jejich získání dále znesnadňuje ČNB. Od srpna letošního roku si budete smět podat žádost na státní půjčku na bydlení lidem do 36 let. Jaká bude maximální výše státního úvěru při stavbě či koupi domu a bytu? Jaká bude sazba u těchto půjček? A kolik peněz na to vláda uvolní?
  • Registr dlužníků. Elektronický udavač, nebo dobrý pomocník?
    Ať už si půjčíte na byt, auto, nebo novou televizi, máte v něm záznam. Do registru dlužníků proto běžně nahlížejí banky i společnosti, které poskytují úvěry. Nejenže jim to ukládá zákon, ale také vlastní obezřetnost. Jasně z něj poznají, jestli své závazky zvládáte splácet. A v neposlední řadě jde i o solidaritu s oběťmi dluhových pastí, které by si další půjčkou jen způsobily větší problém.   
  • Sdílím, sdílíš, sdílíme aneb o co a proč se v Česku „dělíme“
    V dnešní době už nemusíte auta, peníze nebo byty vlastnit, ale můžete je sdílet s ostatními. Na to, jaký mají Češi vztah ke sdílené ekonomice, se zaměřil nový/nedávný/květnový průzkum společnosti IPSOS pro Českou asociaci sdílené ekonomiky. Z něj mimo jiné vyplynulo, že hlavní motivací těch, kteří „sdílí“ je především úspora peněz.
  • Co ovlivňuje výši úroků u půjček?
    Úrokové sazby začínají zase pomalu stoupat. Co ovlivňuje jejich výši a kdy můžeme očekávat další pokles?
  • Hypotéky za jediný měsíc podražily o stokorunu
    V prosinci pokračovalo zvyšování hypotečních úrokových sazeb. 9 bank změnilo cenu hypotéky a v drtivé většině případů to bylo směrem vzhůru. Které to byly a kam se vydají sazby v novém roce?
  • Do roka musejí mít úvěroví specialisté zkoušku odborné způsobilosti. Zlepší se kvalita půjček?
    Úvěry a půjčky mohl donedávna nabízet prakticky kdokoliv. Nový zákon o spotřebitelském úvěru však přinesl kromě často zmiňovaných opatření posilujících postavení klientů také přísnější podmínky pro činnost úvěrových poradců. Těm zbývá přesně rok na prokázání odborné způsobilosti absolvováním zkoušky organizované Českou národní bankou (ČNB). Podle odborníků to nakonec není pro poradce takový strašák, jak se původně zdálo. Shodují se však, že je to krok správným směrem. Absolvovat odbornou zkoušku bude brzy nezbytné i v dalších oblastech.
  • Banky a spořitelny letos rozpůjčují na bydlení okolo 280 miliard korun
    Bankám i stavebním spořitelnám se v letošním roce nebývale daří. Na účely související s bydlením již rozpůjčovaly 212 miliard korun a v letošním roce míří k novému rekordu.
  • Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
    Rádi byste si zažádali o hypotéku, ale bojíte se, že na ni kvůli příjmům nedosáhnete? Kdysi jste dlužili a máte strach, že by se tento fakt negativně podepsal na žádosti o úvěr? Hypotéku můžete získat i tak. Co pro to udělat?
  • Banka vám nechce dát spotřebitelskou půjčku? Zkuste online půjčku od lidí
    Peer to peer půjčky, neboli P2P, u nás existují již několik let. Funguje to jednoduše: lidé půjčují ostatním a vše organizují a také na výsledek dohlížejí organizátoři na internetu.
  • Pro peníze na bydlení si chodí méně lidí, ale půjčují si víc
    Do bank a stavebních spořitelen si pro peníze na bydlení chodí méně lidí než loni, ale sumy, které se z nich nosí, jsou znatelně vyšší. Na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření se zatím rozpůjčovalo přes 190 miliard korun. Zda se podaří bankám v hypotékách překonat loňský rekord, rozhodne listopad.
  • Banky a spořitelny mají nakročeno k překonání loňského rekordu
    Banky v červenci poskytly 7213 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 14,578 mld. Kč. Stavební spořitelny přidaly za červenec dalších 4,017 mld. Kč. Vypadá to na rekord. Nebo ne?
  • Jaké je zadlužení českých domácností?
    Jak jsou na tom aktiva a finanční závazky českých domácností? Podle posledního průzkumu ČBA za rok 2016 české domácnosti bohatnou. Zatímco dřív držely peníze spíš v hotovosti, tak v posledních letech stále více uvažují o investicích. A krom toho si také půjčily zase o kousek víc.
  • Češi kupují kombíky a SUVéčka. Jak financovat nákup?
    S příchodem jara se řada Čechů rozhodne pro nákup nového automobilu. Prvenství v prodejích si drží kombíky a SUVéčka. Přečtěte si, které značky nejčastěji skončí v českých garážích a jak financovat nákup nového automobilu.
  • Stavební spořitelny půjčují víc. V čem je jejich výhoda?
    Stavební spořitelnám se daří. V lednu i v únoru překonaly loňské výsledky. Co je příčinou a jaké jsou výhody a nevýhody stavebního spoření?
  • Průzkum: Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru
    Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů) a výše splátek. Zájemci o půjčku často vezmou první nabídku a jen zřídka ji srovnávají s dalšími. Půjčku chtějí rychle a podstatnou roli hraje možnost předčasného splacení, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research, kterého se v ČR a na Slovensku zúčastnila tisícovka respondentů.
  • 5 věcí, které vám možná maminka o hypotéce neřekla
    Uvažujete o hypotéce, ale pořád nevíte, kterou si vybrat? Je toho na zvážení tolik: fixace, úroková sazba, doba splácení, nákup té správné nemovitosti. Pojďme se podívat na pět rozdílných aspektů každé hypotéky a vyzkoušejte našeho nového pomocníka, který vám rozhodování usnadní.
  • Půjčka nemusí vyjít draho. Akční nabídky slibují úrok 0 %
    Na vánoční dárky si nepůjčujte! I když s touto radou bude většina lidí souhlasit, stále se najdou tací, kteří se neváhají na Vánoce zadlužit. Když už jste se rozhodli, že si letos na vánoční dárky půjčíte, vše si v klidu ještě jednou promyslete, vyberte si správný typ půjčky a vyhledejte nejvýhodnější nabídku.
  • Česká obchodní inspekce pomůže proti nekalým praktikám
    Ochranou práv spotřebitelů se vedle spotřebitelských organizací se zabývají i orgány státní správy. Jedním z nejvýznamnějších je Česká obchodní inspekce (ČOI). Podívejte se, co vše ČOI kontroluje a s čím se na ni můžete obrátit, pokud nejste spokojeni se službami obchodníků.
  • Červenec přerušil hypoteční šňůru rekordů
    Během devatenácti po sobě jdoucích měsíců padaly rekordy poskytnutých hypoték, což se změnilo až v prvním prázdninovém měsíci. I přesto, že je pokles oproti červnovým 24 miliardám korun značný, byl červencový objem 15,2 mld. Kč druhý nejlepší v historii. Úvěry ze stavebního spoření však nijak nezazářily, poskytl se objem 3,4 mld. Kč, což je sotva průměrný výkon.
  • Co nám přinese zákon o spotřebitelském úvěru?
    Zákon o spotřebitelském úvěru, který nabyde účinnosti prvního prosince tohoto roku, přináší jednotný režim pravidel pro poskytovatele a zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů. Návrh z dílny Ministerstva financí má za cíl posílit ochranu spotřebitelů a v konečném důsledku snížit počet domácností a jednotlivců, kteří čelí exekucím, dluhům a neschopnosti je splácet. Návrh nově rozšiřuje aplikovatelnost zákona i na mikroúvěry do výše 5. 000 Kč.
  • Jak na refinancování úvěru
    Dlouhodobě nízké úrokové sazby nám sice přináší malý zisk na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, ale zato nabízí mnoho příležitostí, jak si razantně snížit nejen úroky a splátky u našich úvěrů, ale zredukovat i bance skutečně zaplacenou výslednou sumu. Oblíbená výše splátky uváděná v reklamách je totiž ukazatel nepodstatný. Pokud chcete na splácení půjčky opravdu ušetřit, musí vás zajímat RPSN a skutečně zaplacená suma bance. Jak postupovat při refinancování úvěru?
  • Ceny bytů jsou na 7letých maximech. Levné hypotéky však zajišťují vysokou dostupnost bydlení
    Růst cen bytů se v červnu na okamžik zastavil na hodnotě 2,15 milionu korun. V meziročním srovnání však ceny rostou o 9 % a růstový trend bude podle našeho odhadu pokračovat i v následujících měsících. Ceny bytů jsou na 7letých maximech, ale dostupnost bydlení je stále výrazně lepší než v roce 2009 díky levným hypotékám. Dosažitelnost úvěrového financování je na nejlepších hodnotách v historii, což se promítá v rekordní poptávce po vlastním bydlení.
  • Zvýší zákon o úvěru sazby hypoték?
    Poslanecká sněmovna v pátek schválila návrh nového zákona o úvěru pro spotřebitele. Zdraží hypotéky? Podle dat společnosti GOLEM FINANCE, klesla průměrná nabídková sazba hypoték na 1,97 %. Rekordně levné hypotéky však již nedokážou přetlačit růst cen bytů, takže pořízení vlastního bydlení je čím dál nákladnější. V průměru Češi a Moravané vynakládají na splátku hypotéky 1/3 svého čistého příjmu.
  • Předčasné splacení úvěru nemá být trestáno, praví nový zákon
    Sněmovna schválila zákon, který posílí pozici spotřebitelů na finančním trhu a zpřehlední úvěrový trh. Pokud jej schválí Senát, spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů i hypoték vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Zákon vychází z myšlenky, že předčasné splacení úvěru nemá být trestáno. Zpřísnění podmínek by mohlo eliminovat řadu společností s cílem nepůjčovat, ale spíše lichvařit.
  • Proč objemy hypoték neustále rostou?
    Banky za 4 měsíce letošního roku půjčily lidem na bydlení 77,2 mld. Kč, tedy o 10 mld. více než loni. Celková suma sjednaných úvěrů letos nejspíš překoná 250 mld. Kč. Proč objem hypoték neustále roste? A kdy to skončí?
  • Hypotéky na novém minimu. Dvouprocentní hranice padla
    Poprvé v historii sazba sjednaných úvěrů klesla pod 2 procenta. Banky během března poskytly hypotéky za 18 miliard. Hypoteční boom však začíná narážet na své hranice. Limitovaná je kapacita bank i nabídka nemovitostí.
  • Jak vylepšit bonitu OSVČ při žádosti o hypotéku
    Při schvalování hypotéky hraje klíčovou roli bonita klienta. Výše úvěru zkrátka musí odpovídat klientovým příjmům, potažmo jeho schopnosti splácet. U zaměstnanců je situace jednoduchá. Větší komplikace nastávají u OSVČ. Díky optimalizaci daní totiž můžou podnikatelé vypadat na papíře méně bonitní, než ve skutečnosti jsou.
  • Kauza RPSN: Stovky oklamaných zákazníků se brzy dočkají odškodnění
    Příběh o špatně vypočítané roční procentní sazbě nákladů (RPSN), který hýbe českým finančním trhem, spěje ke kapitole, na kterou se těší všichni poškození spotřebitelé. Ta kapitola má titulek Odškodnění a významně se na ní podílí unikátní webový projekt www.levnejsiauto.cz zaměřený na prodej automobilů. Největší újmu totiž utrpěli právě klienti, kteří se nechali oklamat úvěrem na to nejdražší zboží. Smyslem projektu je shromažďovat stížnosti, analyzovat úvěrové smlouvy a v případě zjištění chybné RPSN zajistit odškodnění.
  • Zastropování RPSN lichvu neomezí, nejvíce by uškodilo samotným spotřebitelům
    Zavedení maximální výše roční procentní sazby nákladů (RPSN) by podle Platformy pro odpovědné finance nevedlo k eliminaci lichvy. Paradoxně by nejvíce uškodilo samotným spotřebitelům. Stanovení maximální RPSN by mnohým z nich znemožnilo dosáhnout na úvěr, protože jejich rizikový profil by neumožňoval, aby jim byl poskytnut úvěr s menší sazbou.
  • Kdy se žádost o hypotéku téměř rovná sebevraždě?
    Hypotéka není automaticky cesta k pohodlnějšímu životu. V některých případech se žádost o hypotéku spíše než slavnostnímu zahajovacímu výstřelu rovná průstřelu lebky. Tendenci k „sebevražedným“ sklonům pak mají ve spojitosti s hypotékou i ti psychicky stabilnější z nás.
  • Co přináší rok 2014 klientům bank a pojišťoven?
    Co se od Nového roku mění pro klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven? Připravili jsme pro Vás přehled legislativních změn platných od 1. 1. 2014 v oblasti stavebního spoření, pojištění a bankovnictví a jejich dopadů na klienty.
  • Dlužníkům a věřitelům zvoní hrana – nahradí je úvěrovaní a úvěrující
    Již 1. ledna 2014 začne platit nový Občanský zákoník. Kromě celé řady změn a novinek se však můžeme „těšit“ také na nové právní klauzule a pojmy, které nám orientaci v novém dokumentu i dokumentech stávajících řádně ztíží. Byli jste zvyklí na pojmy dlužník vs. věřitel? Nově je v některých případech nahradí úvěrovaný a úvěrující. O které případy se jedná? Zaniknou staré pojmy?
  • Hypotéku? Nebo raději úvěr od stavební spořitelny...?
    Rozmýšlíte se mezi hypotečním úvěrem a úvěrem od stavební spořitelny? Při rozhodování byste měli vzít v potaz mimo jiné úrokovou sazbu a možnosti její fixace.
  • Jak se vypořádat se špatnou úvěrovou historií?
    Opozdili jste se v minulosti se splátkou nějakého úvěru či účtu a chtěli byste nyní žádat o hypotéku? Máte strach z toho, že vám banka žádost o úvěr zamítne, nebo jste již ve fázi, kdy vám banka žádost o hypotéku zamítla a vy nyní nevíte, jak dál? V tom případě věnujte pozornost následujícím řádkům, na kterých byte měli najít řešení vaší situace.
  • Společná hypotéka bez manželství rozchodem nekončí
    Je všeobecně známo, že sňatků u nás stále ubývá. Minulý rok jich bylo dokonce nejméně od roku 1933. Naštěstí to však neznamená, že by se z Čechů stávali samotáři. Pouze někteří z nás žijí spolu i bez manželství, nebo se o sňatek starají až po několika letech soužití. Vzrůstá tak počet těch, kteří si spolu pořizují bydlení kryté hypotéčním úvěrem, aniž by šlo o manžele. Víte, jaký je rozdíl žádat o hypotéční úvěr jako manželé a jak o něj žádat, pokud se jedná o nesezdaný pár?
  • Jak vyřešit snížení zástavní hodnoty nemovitosti odhadcem?
    Smluvní znalec banky – osoba, která má v rukách vaši žádost o hypotéku. Na tomto člověku závisí, jestli vám banka poskytne hypotéku a v jaké výši. Pojďme se dnes spolu podívat na to, jak řešit situaci, kdy smluvní znalec ocení hodnotu vámi vybrané nemovitosti na částku, která je nižší než její pořizovací cena.
  • Jak se vypořádat s nedostatečnými příjmy při žádosti o hypotéku?
    Nízké úrokové sazby sice činí hypotéky dostupnějšími, to však neznamená, že by tento úvěr na bydlení získal každý. Banky jsou ve skutečnosti velmi obezřetné a opravdu pečlivě zvažují, komu půjčí a komu naopak ne. Jedním z důvodů k zamítnutí žádosti o hypotéku mohou být i nedostatečné příjmy. Jak se s tímto „problémem“ vypořádat, vám řekneme na následujících řádcích.
  • Pomožte si k hypotéce věcným břemenem
    Kupujete nemovitost, ke které vede přístup přes pozemek jiné osoby? Nebo dokonce nemovitost, která zčásti leží na pozemku jiné osoby? V tom případě si k hypotéce a následně i nové nemovitosti můžete pomoci prostřednictvím věcného břemena.
  • Zaměstnanci – kdy zaručeně nezískáte hypotéku a proč?
    Zaměstnanci patří mezi nejoblíbenější skupinu bank poskytujících hypotéky. Mají totiž prokazatelné a stabilní příjmy, stejně jako vyhlídku nemocenské či „slušného“ invalidního důchodu v případě, kdy si s nimi začne zahrávat osud. Ovšem, najdou se i situace, kdy žádná z bank těmto lidem nepůjčí za žádných okolností. Které to jsou?
  • Hák: Refinancování je cíleno přednostně na klienty s kvalitní platební historií
    Equa bank vstoupila na český trh v září 2011. Dnes nabízí jednoduché a srozumitelné služby osobního i firemního bankovnictví. S Ondřejem Hákem, ředitelem úvěrových produktů Equa bank, jsme se bavili především o refinancování úvěrů. Refinancováním půjček lze totiž ušetřit výrazné finanční prostředky.
  • Špatné dluhy: Které to jsou a jak se jim vyhnout
    Peníze jsou dobrý sluha, ale zlý pán a dluhy mohou být jak dobré tak i špatné. V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíl mezi špatnými a dobrými dluhy. Poznáte jak se jim vyhnout a v případě, že je již máte, jak se jich nejlépe zbavit.
  • Žádáte o hypotéku? Prověřte si platební morálku
    Každá banka si před poskytnutím úvěru prověřuje platební morálku žadatele. Banka nahlíží do bankovních i nebankovních registrů. Negativní zápis v registru může znamenat množství zbytečně vynaložených nákladů v průběhu vyřizování úvěru, které bychom si mohli ušetřit, pokud víme, jak s registrem zacházet.
  • Kakos: Dáváme vydělat věřitelům a šanci dlužníkům
    Dlužníkům, kterým nepůjčí banka, doporučuji, aby se v žádném případě nepouštěli do dobrodružství s neznámými firmami, neplatili nikomu předem jakékoli poplatky za půjčku atd. a vyzkoušeli raději systém P2P půjček, uvedl v interview Roman Kakos, zakladatel a ředitel serveru Bankerat.cz.
  • Úvěrový podvod v trestním právu
    Úvěrový podvod reprezentuje jeden z velmi častých trestných činů projednávaných českými soudy. Jak zní skutková podstata tohoto trestného činu? Jaké sazby hrozí pachateli? O financích dnes tak trochu jinak tématem úvěrového podvodu.
  • Kampelička nebo banka? Proč dnes využít služeb družstevní záložny
    Význam družstevních záložen jako alternativ k běžným bankám roste. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou bankou a kampeličkou? A proč již dnes není třeba se bát podobných skandálů, jako byla známá kauza krachu kampeliček na počátku 90. let?
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše výdaje
    Povinné výdaje žadatelů o hypotéku jsou pro hypoteční banky stejně důležité jako příjmy, kterých tito žadatelé dosahují. Velmi snadno se tak může stát, že průměrnou hypotéku nedostanou ani lidé s nadprůměrnými příjmy, právě kvůli vysokým splátkám svých stávajících závazků. Jak hypoteční banky přistupují k výdajům klienta, to se dozvíte níže.
  • Žádost o hypotéku: Jak banky posuzují vaše příjmy
    Hypotéka je na jednu stranu nejsnazší cestou k získání nového bydlení, na druhou stranu se však jedná o významný závazek, jehož splátky jsou často největším výdajem rodinného rozpočtu. Hypotéka nás provází životem po dobu několika desítek let. Banky tedy bude před samotným schválením hypotéky zajímat naše schopnost jejího splácení. Co to znamená se dočtete na následujících řádcích.
  • Tři léčky hotovostních půjček
    Hotovostní půjčky s sebou nesou tři nástrahy: půjčíte si více, než jste chtěli; půjčíte si na delší dobu, než byste chtěli; a půjčíte si dráž, než si myslíte.
  • Kolik si mohu půjčit od banky?
    Přibližnou částku, kterou můžeme měsíčně splácet, zjistíme, když od čistých rodinných příjmů odečteme všechny povinné splátky a bankou stanovenou částku životních nákladů na domácnost. Nabízíme jednoduchý návod.
  • Domácí trhy a události v týdnu od 24.6. do 30.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Stabilní růst tržeb
    V maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot se v dubnu tržby ve stálých cenách meziročně zvýšily o 4,7 % (po očištění o sezónní vlivy o 3,9 %).
  • Domácí trhy a události v týdnu od 10.6. do 16.6.2002
    Zprávy, ekonomický vývoj, trh peněžní, dluhopisový, akciový, devizový a základní makronomické údaje. Všechny důležité domácí informace uplynulého týdne Vám pravidelně každé pondělí přinášíme na našich stránkách ve spolupráci s firmou Conseq Finance.
  • Proč nevybírat z bankomatu v cizině?
    Jak ušetřit při placení v zahraničí? V cizině máte několik možností, jak platit. Nejlepší je asi pořízení platební karty s mezinárodní platností.