-
Neschopenku lze vystavit i pár dnů zpětně. Může to lékař udělat bez vaší přítomnosti?
Ošetřující lékař má právo vystavit pacientovi neschopenku až 3 dny zpětně. Při splnění určitých podmínek je možné získat neschopenku zpětně i za období delší než 3 kalendářní dny. Musíte být osobně v ordinaci?
-
Podnikání na vedlejší činnosti je výhodnější než na hlavní. Přesto se pro rok 2025 zvyšují platby
Budete v roce 2025 podnikat prostřednictvím činnosti vedlejší? Pojďme se podívat na základní čísla, která se vás týkají a pro příští rok se změní.
-
Důstojná nemocenská pro OSVČ? Jen když předtím státu hodně zaplatíte
Pokud chce OSVČ čerpat nemocenské dávky, musí se dobrovolně přihlásit k platbám na nemocenské pojištěni. Jak vysokou bude mít nemocenskou? A vyplatí se jí to vůbec?
-
Pracující penzisté a zvyšování důchodu
Po Novém roce opět proběhne zvýšení důchodů. Musí se o toto zvýšení někde hlásit pracující důchodci? A jak se mohou sami zapříčinit o zvýšení penze?
-
Jak je to s důchodem, když zemře jeho příjemce?
Zemřel vám blízký, který před smrtí pobíral důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, co se s jeho důchodem stane a zda budete muset tuto skutečnost kvůli penzi nahlásit.
-
Co se počítá do náhradní doby pojištění v rámci nároku na důchod?
Zajímá vás, co se počítá do náhradní doby pojištění? Hraje roli v nároku na důchod i studium? A z kolika procent je náhradní doba vlastně započítávána?
-
Nevyléčitelně nemocným budou lékaři vystavovat potvrzení pro automatický příspěvek na péči
Vláda v minulém týdnu podpořila návrh MPSV, jehož cílem je přesunout dávky související s hodnocením zdravotního stavu žadatelů pod agendu ČSSZ. Zjednoduší se rovněž proces žádosti u příspěvku na péči, jestliže se žadatel ocitá v nevyléčitelném stádiu nemoci.
-
NKÚ zkritizoval efektivitu digitalizace na MPSV. Dnes už je to lepší, tvrdí resort
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se během kontrol zaměřoval na to, jak efektivně MPSV využívá finanční podporu na digitalizaci procesů, které by měly snižovat byrokratickou zátěž pro žadatele o dávky a důchody a zrychlovat proces vyřízení žádosti. Jaké jsou závěry z kontroly NKÚ?
-
Jste v předčasném důchodu a pracujete? Některým z vás může hrozit zastavení výplaty penze
Jste v předčasném důchodu a chcete si přivydělávat? Nebo o dřívější penzi prozatím jen uvažujete? Jaké jsou vaše možnosti?
-
Invalidní důchodci mohou čerpat slevu v hromadné dopravě. Ne v každé a ne všichni
Už přes rok funguje nová sleva na jízdném pro invalidní důchodce. Kdo na ni má nárok a v jakém typu dopravního prostředku ji využijete?
-
Příspěvek na péči už nebude vyplácet Úřad práce. Nevyléčitelně nemocní jej nově získají automaticky
V příštím roce by se měl zjednodušit proces přiznávání příspěvku na péči. Nově již nebude spadat pod Úřad práce, ale pouze pod Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nevyléčitelně nemocní získají příspěvek na péči automaticky po předložení potvrzení od specialisty.
-
Do konce června je příspěvek na péči nejvýše 19 200 Kč, od července až 27 000 Kč
Máte zdravotní problémy a jejich řešení vás stojí nemalé výdaje? Nebo se naopak staráte o nemohoucí osobu? V tom případě byste měli vědět, že některé výlohy můžete hradit příspěvkem na péči. Kdo na něj má nárok? A kolik činí v roce 2024?
-
Přeplatek na sociálním pojištění může vzniknout OSVČ i zaměstnanci. Kdy dorazí na účet a do kdy je třeba uhradit nedoplatek?
Podali jste už přehled o výši daňového základu zdravotní pojišťovně a přehled o příjmech a výdajích okresní správě sociálního zabezpečení? Pokud ano, do kdy musíte uhradit nedoplatek a kdy vám vrátí přeplatek?
-
Kdy budete mít u DPČ a DPP nárok na nemocenskou?
Přivyděláváte si na dohodu o provedení práce anebo o pracovní činnosti a přemýšlíte, zdali byste i v případě brigády neměli mít možnost nemocenské? Podívejte se s námi, kdy budete mít nárok na náhradu mzdy a na nemocenské dávky.
-
Jakou pracovní smlouvu můžete uzavřít, když jste v invalidním důchodu?
Přiznali vám invalidní důchod a bohužel jste zjistili, že z něho opravdu nevyžijete a stejně si budete muset přivydělávat? Podívejte se, jakou smlouvu nebo dohodu můžete uzavřít.
-
Do kdy musí OSVČ odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
Do kdy musejí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2023 na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu? Jaký je nejzazší termín pro podání přehledů v roce 2024? Jak odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovny? Stačí opravdu pouze pár kliků?
-
Při posuzování nároku na invalidní důchod vás posudkový lékař nepotřebuje vidět osobně
Budete v blízké době žádat o invalidní důchod? Pokud ano, pojďme se společně podívat, jak celý proces přiznání bude probíhat.
-
Dluhy, penále nebo přeplatky na sociálním pojištění nově zjistíte online
Nejste si jisti, zda nemáte dluh na sociálním pojištění? Nebo o něm víte, ale zajímá vás jeho přesná výše? Jak moc se rozrostl o penále? Nově to můžete zjistit online.
-
Jaké zálohy platí podnikatelé při vedlejší činnosti v roce 2024
Pokud i letos podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší nebo takto podnikat začínáte, přečtěte si užitečné informace o daních, ale především o sociálním a zdravotním pojištění.
-
Práce na dohodu o pracovní činnosti v roce 2024
Přivyděláváte si prostřednictvím dohody o pracovní činnosti? A zvýší se příští rok limit, nebo vše zůstane při starém?
-
Kdy vám přijde důchod v termínech kolem vánočních svátků
Dostáváte důchod v období vánočních svátků? Pak byste měli vědět, že se i letos posunou výplatní termíny. Pojďme se podívat, kdy penzi obdržíte.
-
Tři málo známé fakty o rodičovské dovolené a rodičovském příspěvku
Budete nastupovat na mateřskou anebo rodičovskou dovolenou? Nebo už na ní jste? Přečtěte si několik málo známých faktů, které vás možná překvapí.
-
Těmto důchodovým chybám se vyhněte
Lidé v předdůchodovém věku by měli na své důchodové nároky myslet v dostatečném předstihu a pečlivě zvážit, zda odejít do předčasného důchodu, řádného důchodu, nebo ještě dál pracovat.
-
Jak na změnu trvalého bydliště?
Změna trvalého bydliště vás potrápí návštěvou minimálně dvou úřadů a padesátikorunovým poplatkem. Pokud ale máte řidičák, pobíráte důchod nebo podnikáte, proces se protáhne. Na počátku je vyplnění formuláře „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“. Mnohé úřady čerpají ze základních registrů, i tak je ale třeba na některých změnu hlásit.
-
Vypočítejte si, jak by vycházelo vyšší krácení předčasného důchodu
Vláda plánuje zvýšit krácení předčasného důchodu a rovněž zhoršit podmínky odchodu do předčasného důchodu. Vypočítejte si, o kolik by se vám mohl snížit váš předčasný důchod. Byla již důchodová novela přijata? Od kdy má novela začít platit?
-
Dlužníkům bude odpuštěno penále na daních a sociálním pojištění. Návrh zákona prošel prvním čtením
Poslanci 5. dubna 2023 v prvním čtení podpořili dva vládní návrhy zákona o pokračování tzv. Milostivého léta. Dlužníci by se tak mohli zbavit penále na daních, sociálním pojištění i komunálních poplatcích.
-
Letos vám přehledy o zaplacených zálohách na důchodové pojištění nepřijdou. Služba ČSSZ vám je poskytne online
Česká správa sociálního zabezpečení spustila v roce 2022 pro všechny OSVČ novou službu s názvem „Informace o zaplacených zálohách na pojistné na důchodové pojištění OSVČ“. K čemu ji mohou podnikatelé využít?
-
Jak probíhá přezkoumání invalidity?
Máte invalidní důchod? V takovém případě vás určitě dříve nebo později čeká přezkoumání zdravotního stavu. Co očekávat a co po vás budou chtít?
-
Starobní důchodci a daně za rok 2022 v příkladech
V řádném důchodovém věku je možné mít libovolně vysoké příjmy. Jak se odlišují daňové povinnosti starobních důchodců, si ukážeme v několika příkladech.
-
Do kdy letos musíte odevzdat přehledy na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu?
Mnohé z těch, kteří mají povinnost podat daňové přiznání, nemine také nutnost podat přehledy zdravotní pojišťovně a okresní správě sociálního zabezpečení. Do kdy je musíte odevzdat?
-
Jak to bude v roce 2023 s nemocenským pojištěním pro OSVČ, a to i v paušálním režimu?
Jste OSVČ, která kromě odvodů na sociální a zdravotní, případně paušální daně odvádí i dobrovolné nemocenské pojištění? Pokud ano, pojďme se podívat, jak to s ním bude v roce 2023.
-
Pracovní problémy a odchod do předčasného důchodu
Odchod do důchodu je vždy vhodné dobře promyslet a naplánovat. Razantní řešení pracovních problémů v předdůchodovém věku urychleným odchodem do předčasného důchodu nebývá zpravidla nejlepším řešením. Nicméně v roce 2022 je všechno jinak…
-
Máte dluhy u sociálky? Možná je budete moci splatit bez sankcí
Stát chce motivovat dlužníky s neuhrazeným pojistným, aby své závazky doplatili. Odpustí jim za to penále a exekuční náklady, takže si budou moci výrazně snížit celkovou výši dluhu.
-
Jak se počítá nemocenská náhrada mzdy a komu se zvýší?
Někteří zaměstnanci dostanou od začátku příštího roku více peněz za pracovní neschopnost. Jak a komu se zvýší náhrada mzdy a jak a komu nemocenské?
-
Kontrola na nemocenské zaměstnavatelem: můžete být potrestání za překračování vycházek, a to i výpovědí?
Když vás zaměstnavatel nenajde během pracovní neschopnosti doma, ačkoliv zrovna nemáte vycházky, může vám snížit nebo i zcela odepřít náhradu mzdy. Za velmi závažné porušení režimu práce neschopného zaměstnance v době prvních 14 dnů nemoci můžete dostat i výpověď.
-
Z jakých příjmů se neodvádí pojištění
Určité příjmy nepodléhají odvodům na sociální a ani zdravotní pojištění. Které to jsou?
-
Jak je to se sociálním pojištěním u OSVČ, která pobírá mateřskou nebo rodičovskou?
Pokud jste OSVČ, která v blízké době plánuje pobírat peněžitou pomoc v mateřství anebo rodičovský příspěvek, určitě vás bude zajímat, jak je to s platbou záloh na sociální pojištění.
-
Starobní důchody se zvýší díky výchovnému, kdo na ně dosáhne?
Máte děti a jste v důchodu, nebo se do něho teprve chystáte? Pokud ano, v příštím roce se vám výše důchodu navýší o výchovné. Co to je a kolik činí?
-
Co dělat, když vám nepřiznali invalidní důchod?
Aby bylo uznáno, že je daná osoba invalidní, musí být její pracovní schopnost snížena alespoň o 35 %. Co ale dělat, pokud vám invalidní důchod není přiznán? Můžete se odvolat? A pokud ano, jak?
-
Kdy se neplatí penále u dluhu na sociálním pojištění?
Pokud máte povinnost hradit si sociální pojištění anebo dobrovolné důchodové, ke kterému jste se sami přihlásili, ale nečiníte tak, u OSSZ se vám vytváří dluh, který se může navýšit o penále. Kolik penále činí a kdy ho nemusíte platit?
-
Jak zažádat o invalidní důchod?
Máte zdravotní problémy, které vás omezují v běžném životě, a hlavně při práci? Dlouhodobě se léčíte s potížemi specifického rázu? Nezvládáte pořádně fungovat? Možná je čas začít uvažovat o žádosti o invalidní důchod.
-
K čemu vám bude nápomocná bankovní identita?
Nemáte náhodou bankovní identitu? V takovém případě by se vám výrazně usnadnil život, neboť byste plno důležitých věcí mohli řešit online. Kdo ji má a co s ní můžete vyřídit?
-
Kolik stojí výplata nemocenských dávek přes Českou poštu?
Česká pošta loni zdražovala. Kolik si letos za doručení nemocenského anebo zaslání dopisu připlatíte? A jak změnit výplatu nemocenského?
-
5 případů, kdy nebudete platit penále u dluhu na sociálním pojištění
Máte dluh na sociálním důchodovém pojištění? Jak je to v takovém případě s penále? Kdy ho nemusíte platit?
-
Penále u dluhů na pojistném se zvýšilo
Kontaktovali vás s tím, že máte dluh na zdravotním nebo sociálním pojištění? Jak se na takovém dluhu vyměřují penále? A co se změnilo?
-
Jak je to s nemocenskými dávkami při práci ve starobním, invalidním, předčasném důchodu a předdůchodu?
Jste v invalidním anebo starobním důchodu a přivyděláváte si, nebo dokonce pracujete na plný úvazek? Jak je to s neschopenkou, pokud onemocníte? Máte nárok na placenou nemocenskou, či nikoliv?
-
Do kdy podat opravné přehledy?
Jak postupovat, pokud potřebujete podat opravný přehled, a kdy k něčemu takovému může dojít? A proč rozhodně nenechat chybu jen tak vyšumět?
-
Nemocenské pojištění pro OSVČ v roce 2022
Jste OSVČ a neplatíte si nemocenské pojištění? Přemýšlíte, že se k němu přihlásíte? Přečtěte si, co o něm potřebujete vědět.
-
Co doložit s přehledem OSSZ při výdělečné činnosti vedlejší?
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a budete letos prvně podávat přehledy? A víte, že budete muset doložit OSSZ, z jakého titulu se o činnost vedlejší jedná?
-
Jak je to se sociálním pojištěním po podání přehledu u činnosti vedlejší
Podnikáte prostřednictvím činnosti vedlejší a letos prvně podáváte přehled pro OSSZ? V takovém případě vám bude vypočtena nová záloha. Kdy ji začít platit?
-
Jak je to s přeplatkem a nedoplatkem na pojistném u OSVČ?
Vyšel vám v přehledu pro pojišťovnu nebo OSSZ přeplatek na pojistném? Anebo naopak nedoplatek? Do kdy ho musíte uhradit? A co se stane, když tak neučiníte?
-
Jak si v přehledu pro OSSZ vypočítat, kolik jste měli zaplatit na pojistném
Přehled o příjmech a výdajích je pro vás velká neznámá? Nejdou vám počty a ztrácíte se ve formulářích? Poradíme, jakým způsobem vypočítat vyměřovací základ, ale i novou výši záloh na důchodové pojištění.
-
Jaké údaje budete uvádět v přehledu o příjmech a výdajích pro OSSZ za rok 2021
Budete letos podávat poprvé přehledy? Anebo to není poprvé, ale nevíte si tak úplně rady? Pojďme se společně podívat, jak na to.
-
Základní informace pro Ukrajince (5): Jak cizinec zakládá živnost v ČR
Řada uprchlíků z Ukrajiny bude chtít místo zaměstnání v České republice podnikat. Jak na založení živnosti, co k tomu budete potřebovat a kolik vás to bude stát?
-
Důležitá čísla pro vyplnění přehledu za rok 2021
OSVČ musí odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled za rok 2021, a to i když vykonávaly vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nebo podnikaly pouze po část roku. Podívejme se na hlavní čísla ovlivňující vyplnění přehledu pro zdravotní pojišťovnu.
-
Kdy musí OSVČ v paušálním režimu podat přehled OSSZ?
Odvádíte daň z příjmů a pojistné v jednotné platbě v rámci paušální daně? A víte, že v některých případech se vás týká povinnost podat přehled? Kdy?
-
Jak to má OSVČ s otcovskou dovolenou
Podnikáte a brzy očekáváte nový přírůstek do rodiny? Možná budete řešit, zda vám nevzniká nárok na otcovskou dovolenou, jako to mají zaměstnanci. Co je třeba splnit, abyste na ni také mohli nastoupit?
-
Může být přiznán invalidní důchod bez nároku na výplatu?
Máte v plánu si v blízké době zažádat o invalidní důchod? K čemu se přihlíží kromě zdravotních potíží? A je vůbec možné, aby vám invalidní důchod přiznali, ale bez nároku na výplatu?
-
Jak zažádat o dlouhodobé ošetřovné
Vaši blízkou anebo dokonce příbuznou osobu mají v blízké době propustit z nemocnice a vy víte, že se doma neobejde bez celodenní péče a pomoci? Zažádejte si o dlouhodobé ošetřovné. Popíšeme vám, jak na to.
-
Jak je to s výplatou peněz u elektronické neschopenky?
I když elektronická neschopenka funguje již více než rok a půl roku, mnozí v tom stále nemají jasno. Nesrovnalosti kolují zejména ve vyplácení nemocenského. Co tedy potřebujete vědět, pokud půjdete na neschopenku?
-
Kdy jako OSVČ musíte a kdy nemusíte platit zálohy na pojištění v příkladech
Chcete začít podnikat anebo už jste s podnikáním začali, ale přemýšlíte, jak je to se zálohami na sociální a zdravotní pojištění? Jak je to, pokud se z činnosti hlavní stává činnost vedlejší? A kdy je nemusíte platit?
-
Začínáte s podnikáním? Kde a jak se registrovat k dani z příjmů
Začali jste prvně podnikat? Byli jste si založit živnost a teď přemýšlíte, jaké jsou vaše další povinnosti? Jak je to s daní z příjmů? Je nutné se k ní někde registrovat a pokud ano, jak na to?
-
Ošetřovné se zvýší a nově jej budou moci pobírat i další příbuzní
Výše krizového ošetřovného se bude měnit. O kolik se tato dávka zvýší a kdo ji bude nově moci čerpat?
-
Do kdy je nutné odevzdat přehled pro ČSSZ?
Rok 2021 je náročný ekonomicky, i co se týče množství změn v daňových termínech, pravidlech i v orientaci ve finanční podpoře vlády. Do kdy musí OSVČ odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020 na ČSSZ?
-
6 nejčastějších otázek na téma ošetřovné, rotační výuka a otevření škol a školek
Od včerejšího dne jsou otevřené základní školy pro první stupeň a také speciální školy a mateřské školky. Na prvním stupni pak bude probíhat rotační výuka. Jak to bude s ošetřovným? Přečtěte si 6 nejčastějších otázek
-
Jak to bude s ošetřovným během rotační výuky?
Během dubna by měla proběhnout první fáze otevírání škol a režimových opatření. Jak bude probíhat rotační výuka a které děti se do školy vrátí? A jak to bude s ošetřovným?
-
Penzisté a platba sociálního pojištění
Výše odvodů na sociálním pojištění výrazně ovlivňuje měsíční částku starobního důchodu. Jak to však mají s placením sociálního pojištění starobní penzisté?
-
Prodloužení lhůty daňového přiznání: Kdy odevzdat přehledy na ZP a ČSSZ?
Finanční správa bude měsíc promíjet poplatky a penále za pozdní odevzdání daňového přiznání, prakticky se tím prodlouží lhůty odevzdání daňového přiznání. Kdy odevzdat přehledy na OSSZ a jednotlivé zdravotní pojišťovny? Prodlouží se termín odevzdání přehledů o 1 měsíc?
-
Kdy mohou OSVČ čerpat nemocenské dávky?
Začínáte podnikat a přemýšlíte, zda máte jako OSVČ nárok na nemocenské dávky? Anebo musíte z důvodu nemoci, karantény anebo úrazu přerušit podnikání a věnovat nějaký čas léčbě nebo rekonvalescenci? Jak je to s nemocenskou?
-
9 chyb při vyplňování přehledu za rok 2020
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část loňského roku musí OSVČ odevzdat své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích za rok 2020. Na jaké chyby si dát pozor při jeho vyplňování a následné placení pojistného?
-
Jaká je splatnost záloh na sociální a zdravotní pojištění?
Do kdy musí uhradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění zaměstnanec nebo zaměstnavatel? Do kdy OSVČ a do kdy osoba bez zdanitelných příjmů?
-
Jak probíhá výplata důchodu?
Žadatelé o důchod si mohou zvolit, jakým způsobem jim bude důchod vyplácen. V penzi je možné provést i změnu výplaty důchodu. Jaké jsou možnosti zasílání důchodu? Kdy může důchod dostávat jiná osoba?
-
Otec na mateřské dovolené: co potřebujete vědět?
Na mateřskou nemusí nastoupit pouze matka dítěte. Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i otec. Má to však trošku jiná pravidla. Jaká?
-
Co musíte vědět o zkráceném úvazku, než na něj nastoupíte
Vracíte se po rodičovské dovolené zpátky do práce a přemýšlíte o zkráceném úvazku? Potřebujete skloubit rodinu a zaměstnání? Co na to říká zákoník práce?
-
Jak to bude s ošetřovným, až se otevřou školy?
Zvýšení ošetřovného již posvětil prezident. Jak to ale bude s nárokem na dávku, pokud se otevřou školy, ale dítě do ní nepošlete?
-
Jakým způsobem budou OSVČ prominuty zálohy na důchodovém a zdravotním pojištění?
Poslanecká sněmovna schválila prominutí minimálních záloh důchodového a zdravotního pojištění pro OSVČ na půl roku. Jak bude prominutí probíhat? Kdy nebudete muset zálohy platit vůbec? Kdy budete muset odvést zálohy na zdravotním a důchodovém pojištění?
-
6 případů, kdy budete muset doplatit pojistné po odevzdání přehledu
Po doplacení daní z příjmu za minulý rok je třeba odevzdat ještě přehledy o příjmech a výdajích na Okresní správu sociálního zabezpeční a na zdravotní pojišťovnu. Spousta OSVČ nebude muset nic doplácet, ale v několika případech se připravte na to, že budete muset doplatit jak sociální tak i zdravotní pojištění za rok 2018.
-
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro OSSZ?
Všichni občané, kteří alespoň po část roku vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení přehled o příjmech a výdajích za rok 2018. Na co pamatovat?
-
Vyplňujeme přehledy: rozdílný postup výpočtu u zdravotního a sociálního pojištění za rok 2018
Při výkonu samostatné výdělečné činnosti alespoň po část roku 2018 je nutné vyplnit přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Podívejme se na praktické příklady, kdy je výpočet odlišný.
-
Jak se od příštího roku bude platit sociální pojištění?
Co víte a nevíte o sociálním pojištění. Víte, kolik se vám strhává na sociální pojištění z platu? A kolik byste si museli platit na sociálních povinných zálohách jako OSVČ? Od roku 2019 se navíc pravidla pro platby sociálního pojištění mění.
-
Komu v roce 2018 zanikne sirotčí důchod?
ČSSZ během léta kontroluje studenty, kteří mají nárok na sirotčí důchod. Co bude třeba doložit a v jakém případě vám může být odebrán?
-
Kdy budete mít nárok na vdovský důchod po manželovi?
Pokud jste si doteď mysleli, že vdovský důchod náleží všem vdovám, pak vám s lítostí oznamujeme, že jste na omylu. Nenáleží všem ženám, které přišly o manžela, ale jen některým. Proč?
-
Evidenční list důchodového pojištění prý nepotřebujete. To je omyl, určitě ho nevyhazujte!
K čemu slouží ELDP a jaké jsou povinnosti zaměstnavatele a práva zaměstnance? ELDP se vyhotovuje ve třech kopiích, jednu dostává ČSSZ, jednu zaměstnanec a třetí eviduje zaměstnavatel. Získáte tak údaje o účasti na důchodovém pojištění.
-
Přechod z invalidního důchodu do starobního: co byste měli vědět?
Pobíráte invalidní důchod a bojíte se, že kvůli němu budete mít nízký ten starobní? Jak to vlastně funguje? Získáte na něj vůbec nárok? Podívejte se s námi na malý přehled, ať víte, na čem jste.
-
Na podání přehledů zbývá 14 dní
Do 2. května 2018 musejí všechny OSVČ, které měly povinnost podat daňové přiznání za rok 2017 ve standardním termínu, doručit na svou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení přehledy o příjmech a výdajích za rok 2017. Přehledy odevzdávají jak OSVČ na hlavní činnost, tak například i zaměstnanci, kteří si během roku 2017 přivydělávali na činnost vedlejší.
-
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Nastoupit na otcovskou, která je novou dávkou nemocenského pojištění, mohli novopečení tatínci poprvé 1. února letošního roku. Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) k 28. únoru 2018 obdržely celkem 2 130 žádostí o dávku otcovské poporodní péče. ČSSZ v únoru provedla 480 výplat této dávky v celkové výši 2,3 milionu Kč.
-
Přiznání starobního důchodu není samozřejmostí
Na státní důchod není automatický nárok, musí být splněny zákonné podmínky. A to u všech důchodů, tedy starobního, invalidního nebo pozůstalostního důchodu. Podívejme se na vybrané případy, kdy není přiznán starobní důchod.
-
Mateřská vs. rodičovská: 6 důležitých rozdílů
Liší se v něčem mateřská a rodičovská sociální dávka? Však obojí znamená, že jste doma s malým dítětem. Ano liší. Shrnuli jsme nejdůležitější rozdíly mezi peněžitou pomocí v mateřství a rodičovským příspěvkem. Aneb není dávka jako dávka.
-
Nezapomeňte odevzdat „přehledy“. Máte čas do úterý 2. 5.
Jestli jste vykonávali v roce 2016 samostatnou výdělečnou činnost, potom musíte nejpozději do 2. května odevzdat přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Na co si dát pozor?
-
Ani vysoké příjmy nezaručují nárok na nemocenskou
Nárok na nemocenskou není automatický, musí být splněny zákonné podmínky. Někteří občané mají nadprůměrné příjmy a přesto v případě pracovní neschopnosti neobdrží nemocenskou. Podívejme se na vybrané praktické příklady.
-
4 věci, na které pamatujte po podání daňového přiznání
Daňové přiznání jste odevzdali a už to máte letos za sebou. Nezapomeňte ale na to, že s daňovým přiznáním jsou spojené i další povinnosti. Máte splněno opravdu všechno?
-
10 tipů k přehledu pro OSSZ za rok 2016
Pokud byla v roce 2016 alespoň v jednom měsíci vykonávána samostatná výdělečná činnost, potom je nutné doručit na místě příslušnou OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2016. Podívejme se na deset důležitých bodů pro vyplnění tohoto tiskopisu.
-
5 rozdílů sociálního a zdravotní pojištění v roce 2017
Zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné odvádí ze své mzdy nebo zisku nejenom daň z příjmu, ale i povinné pojistné. Výpočet sociálního a zdravotního pojištění je přitom rozdílný. Podívejme se na zásadní rozdíly při výpočtu v roce 2017?
-
Jak vysoký bude invalidní důchod z mládí v roce 2017?
Při splnění zákonných podmínek má nárok na invalidní důchod i mladistvý, který nikdy nepracoval. Kdo má nárok na invalidní důchod v mimořádných případech? Jak vysoký bude tento invalidní důchod v roce 2017?
-
Dostali jste evidenční list důchodového pojištění za rok 2015?
K povinnostem zaměstnavatele patří vést záznamy pro účely důchodového pojištění. Každoročně je také povinen vyhotovit evidenční list důchodového pojištění (ELDP) za každého zaměstnance účastného důchodového pojištění a do konce května ho zaslat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Údaje uvedené v evidenčním listu zpracuje ČSSZ do tzv. konta důchodového pojištění. Za rok 2015 zaevidovala ČSSZ přes 5,8 milionu ELDP. Lze odhadnout, že obdobný či dokonce vyšší počet evidenčních listů zpracuje ČSSZ i letos.
-
Finanční správa zjistila chybně uplatňované slevy na dani z příjmů
Z provedeného šetření Finanční správy vyplývá, že někteří poplatníci chybně uplatňují slevu na manželku (manžela) v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
-
Sankce pro firmy za neplacení pojistného
Za výpočet sociálního pojištění a zdravotního pojištění a jeho odvod na účty příslušných institucí jsou za zaměstnance zodpovědní zaměstnavatelé. Neplnění zákonných povinností je sankciováno penálem, ale hrozí i trestní stíhání.
-
Přehled pro OSSZ v deseti bodech
Všichni občané, kteří alespoň po dobu jednoho měsíce roku 2015 vykonávali samostatnou výdělečnou činnost, musí doručit na místně příslušné OSSZ (Okresní správu sociálního zabezpečení) přehled o příjmech a výdajích za rok 2015. Co je dobré při vyplňování přehledu vědět?
-
Na co si dát pozor při vyplňování „Přehledů“?
Všichni lidé, kteří si alespoň po část roku 2014 přivydělávali samostatnou výdělečnou činností, musejí doručit na místně příslušnou OSSZ a svoji zdravotní pojišťovnu „Přehled o příjmech a výdajích za rok 2014“. Jak se ale povinné pojistné vlastně počítá?
-
Nemocenská v roce 2015 v deseti číslech
Zaměstnanci mají v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou, kterou vyplácí příslušná OSSZ. Jak se nemocenská počítá, jak dlouho se pobírá nebo od kdy se vyplácí? Podívejme se na deset důležitých čísel u nemocenského.
-
Živnostník manželku zaměstnat nemůže, řešením je spolupráce
Dle zákoníku práce nemohou podnikatelé - fyzické osoby zaměstnat svoji manželku. Jak postupovat, když manželka se samostatnou výdělečnou činností pomáhá? Manželka bude spolupracující osoba se stejnými povinnostmi jako ostatní OSVČ.
-
Před dluhy do důchodu neutečete
Někteří zaměstnanci, kteří mají problémy se splácením svých úvěrů a půjček, přemýšlí o odchodu do předčasného důchodu. Předčasný důchod není správnou volbou. Odchodem do důchodu se problémy nevyřeší. Exekuci je možné provádět ze všech důchodů. I předčasných a invalidních.
-
Povinnost hradit pojistné na sociální zabezpečení po ukončení studia nevzniká
Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, nemají povinnost platit pojistné na důchodové pojištění. Pokud absolvent nebo student vycestuje do zahraničí za prací nebo brigádou, nemusí tuto skutečnost oznamovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ).
-
Doplatit si zpětně dobu důchodového pojištění je možné v omezeném rozsahu
Pokud někomu chybí potřebná doba pojištění pro nárok na důchod, zákon mu umožní doplatit pouze jeden rok zpětně přede dnem podání přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění, a to bez uvedení důvodu. Smyslem institutu dobrovolného důchodového pojištění je umožnit lidem, aby se jim doba, kdy nejsou důchodově pojištěni, mohla započítat pro vznik nároku nejen na důchod starobní.
-
Předčasný starobní důchod v otázkách a odpovědích
Dotazy k předčasnému starobnímu důchodu patří k těm nejčastějším, které řeší pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ). Lidé se mnohdy neorientují, kdy a za jakých podmínek mohou o předčasný starobní důchod žádat a rázem pak vznikají mnohé mýty. Odpovědi na nejčastější dotazy poradí.
-
Pouze pobírání invalidního důchodu třetího stupně se hodnotí pro nárok na starobní důchod a jeho výši
Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní důchod pobírají, automaticky započítává do doby pojištění pro nárok na starobní důchod. To, že se doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, dříve částečného invalidního důchodu, do starobního důchodu nezapočítá, lidé často s překvapením zjišťují, až když o starobní důchod zažádají. Pro nárok i výši starobního důchodu se započítává pouze doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (před 1. 1. 2010 plného invalidního důchodu).
-
Jak žádat o starobní důchod v roce 2014
Občané, kteří v letošním roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 30 let, mohou podat žádost o starobní důchod. Důchodového věku dosahují v roce 2014 muži narození v květnu 1951 až únoru 1952 a např. ženy narozené v květnu až prosinci 1954, které vychovaly dvě děti nebo ženy narozené v květnu až prosinci 1955, které vychovaly tři či čtyři děti. Rozhodnutí, zda odejít do starobního důchodu, záleží na samotném občanovi. Jedná se o jeho právo volby a nikoliv povinnost. Za loňský rok bylo podáno více než 101 000 žádostí o starobní důchod. Průměrná doba vyřízení žádosti o starobní důchod v roce 2013 činila 31 dnů.
-
Sociální zabezpečení v roce 2014
Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
-
Od ledna 2014 se valorizují všechny druhy důchodů
Od lednové splátky roku 2014 se zvýší všechny důchody vyplácené z českého důchodového systému, které byly přiznány před 1. 1. 2014. Zvýšení provede Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) automaticky, není potřeba o ně žádat.
-
Kdy nemáte nárok na sirotčí důchod?
Pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení se opakovaně, zejména v souvislosti s úmrtím mladších lidí, setkávají s údivem pozůstalých, když se dozví, že pro nárok na sirotčí důchod musela zesnulá osoba získat potřebnou dobu pojištění.
-
Jak prokazovat nárok na výplatu sirotčího důchodu
Prázdniny jsou v polovině a blížící se začátek školního roku znamená pro některé studenty, kteří pobírají sirotčí důchod, povinnost prokázat trvání dalšího nároku na výplatu sirotčího důchodu. Ten náleží nezaopatřenému dítěti po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání, nejdéle však do 26 let věku.
-
Absolventi a jejich povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení
Neznalost se nemusí studentům v budoucnosti vyplatit. Studenti-absolventi, kteří ukončili školu a mají prázdniny, velmi často tápou s odpovědí na otázku, jak je to s jejich účastí na nemocenském či důchodovém pojištění a s povinností platit pojistné na sociální zabezpečení.
-
Kdy vzniká studentům povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení?
Kdy a za jakých podmínek vzniká studentům povinnost platit pojistné na sociální zabezpečení. Od 1. 1. 2010 došlo k významným změnám v oblasti důchodového pojištění a tak přijde vhod tyto informace shrnou do přehledné formy.
-
Report z pražské burzy (Fio)
Přes ranní negativní indikace se na burzách celé Evropy rozlila pozitivní nálada, která dala propuknout opětovným nákupům. Na našem trhu se zcela rozvinula síla nákupních objednávek, která jako pasivní poptávka brzdila pokles minulých dnů....
-
Regionální rozdíly ve struktuře zaměstnanosti
Výběrové šetření pracovních sil (VŠPS) se provádí v náhodně vybraném vzorku domácností a je zaměřené na zjišťování ekonomického postavení obyvatelstva na území celé republiky.