Štítek důchodové spoření

Důchodové spoření patřilo k II. pilíři důchodové reformy a zaniklo 31. 12. 2015. Na spoření se pak přispívalo srážkami ze mzdy zaměstnance. Pokud si i vy chcete spořit na starobní důchod, můžete využít doplňkové penzijní spoření, které stále funguje.

Související obsah

Související štítky

Související zprávy

  • Sedm zásadních nepravd, které kolují o předdůchodu
    Z důvodu zhoršení podmínek pro předčasné důchody stoupla atraktivita předdůchodu. Nárok na předdůchod mají pouze občané s dostatečně vysokými vlastními úsporami na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření. Podívejme se na vybraných sedm nepravd ohledně předdůchodu.
  • Devět důvodů nečekaně nízkého starobního důchodu
    Výpočet starobního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto mají někteří žadatelé o starobní důchod měsíční částku důchodu nižší, než by očekávali. Odhadovat důchod pouze podle několika předdůchodových let může být značně nepřesné. Podívejme se na praktické příklady.
  • Proč mají někteří lidé se slušnou výplatou nižší důchod, než očekávali
    Někteří lidé mají relativně vysoké příjmy během produktivního života, ale nižší starobní důchod, než očekávají. Podívejme se na praktické příklady, kdy a proč se tak stane.
  • Když chcete do penze dřív: porovnání využití předdůchodu a předčasného důchodu
    Od října 2023 se zvýšilo krácení u předčasného důchodu, čímž jeho atraktivita poklesla. Jak moc se aktuálně liší měsíční částka důchodu při využití předdůchodu a předčasného důchodu? Podívejme se na praktické výpočty.
  • Pět příkladů, jak se dopracovat k důchodu 25 000 Kč
    Výše státního důchodu závisí na celém průběhu pojištění, proto k nadprůměrnému důchodu ve výši 25 000 Kč vede několik cest. Vypočítejme si některé vybrané varianty, ať už je starobní důchod přiznán v letošním roce, nebo v minulosti, nebo vzniká nárok na více důchodů současně.
  • Sedm důchodových výhod pro lidi s nízkými příjmy
    Výpočet starobního důchodu v Česku je značně výhodnější pro lidi s podprůměrnými příjmy než pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Náhradový poměr s vyšší mzdou značně klesá. Podívejme se na vybraných sedm důvodů, proč tomu tak je.
  • Šest pravidel, která se změnila u spoření na důchod
    Doplňkové penzijní spoření prošlo výraznými změnami, a to především v oblasti státních příspěvků. Co a jak se změnilo a koho se to dotkne?
  • Jak stoupá důchodový věk v zemích EU?
    Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s pozdějším odchodem do důchodu, než je aktuálně uvedeno v zákoně o důchodovém pojištění. Změny by se měly dotknout lidí narozených v roce 1966 a později. Kdy odcházejí do důchodu Evropané?
  • Jaké (ne)výhody má dlouhodobý investiční produkt? A kdo už DIP nabízí?
    Co je to dlouhodobý investiční produkt (DIP)? Jaké banky či spořitelny jej již nabízejí? Podívejte se spolu s námi, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a kolik se vám může vrátit na daních.
  • Podívejte se, jak se za 10 let zpřísnily podmínky pro přiznání důchodu
    Během posledních let se citelně zpřísnily podmínky pro přiznání starobního důchodu. Do důchodu se odchází později a musí být získána vyšší doba pojištění. Rozdíly jsou značné. Podívejme se na praktické příklady.
  • „Penzijko“ je (skoro)mrtvé, ať žije DIP! Co bude výhodnější?
    Od 1. ledna 2024 budete moci uzavřít dlouhodobý investiční produkt. O půl roku později pak stát omezí státní příspěvky u obou typů penzijních produktů. Co bude výhodnější? Kterou z možností zvolit, aby zajišťování se na stáří bylo co nejvýhodnější?
  • Hledají se majitelé nevyzvednutých důchodových spoření. Nejste mezi nimi?
    Poslední 4 miliony Kč ze zrušeného důchodového spoření leží na účtech finančních úřadů a nikdo se o ně nehlásí. Nezapomněli jste na ně? Neměl spoření někdo z vašich blízkých, který je po smrti? Prohledejte šuplíky, než peníze po Silvestru 2023 nadobro spolkne stát.
  • Doba pojištění na důchod v příkladech
    Získaná doba pojištění ovlivňuje nejenom výši státního důchodu, ale i jeho přiznání. Žadatelé o důchod, kteří nezískali alespoň minimální dobu pojištění, nemohou dostávat státní důchod na účet. 
  • Jak vysoký je maximální předčasný důchod a proč částku nelze překonat
    Do výpočtu starobního důchodu, řádného nebo předčasného, vstupují pouze příjmy do limitu, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Výpočtovou formulí je tak nepřímo stanovena i maximální částka předčasného důchodu. Co vše ovlivňuje maximální částku předčasného důchodu?
  • K čemu vede zpřísňování podmínek pro přiznání důchodu?
    Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje a žadatelé o starobní důchod musejí získat citelně vyšší dobu pojištění než v minulosti. Připravované legislativní změny navíc počítají s dalším zvýšením minimální doby pojištění. V budoucnu tak poroste počet lidí, kterým nebude starobní důchod přiznán.
  • Kdo zaplatí příští rok více na sociálním pojištění?
    Pro rok 2023 se nemění sazby sociálního pojištění, přesto někteří živnostníci i zaměstnanci zaplatí více na sociálním pojištění. Kdo sáhne při platbě sociálního pojištění hlouběji do kapsy?
  • Miliónové příjmy a podprůměrný důchod
    V praxi dochází k situacím, že občané s velmi vysokými příjmy mají podprůměrný státní důchod. V některých případech jim není vůbec přiznán. Jak je to možné?
  • Jak ovlivní pobírání předdůchodu následnou výši starobního důchodu?
    Zejména lidé s vyššími příjmy, kteří z různých důvodů nemohou nebo nechtějí pracovat až do dosažení řádného důchodového věku, začnou čerpat předdůchod, aby se vyhnuli krácení u předčasného důchodu. Jaký to má vliv na výpočet starobního důchodu?
  • Komu se vyplatí předčasný důchod a komu ne?
    Odchod do starobního důchodu je individuálním životním rozhodnutím. Pro někoho je předčasný důchod správnou volbou, pro jiného by se jednalo o špatné rozhodnutí. Podívejme se na různé praktické situace.
  • Jak je to s evidencí na úřadu práce, pokud pobíráte důchod, předdůchod anebo výsluhový příspěvěk?
    Pobíráte starobní důchod, invalidní důchod anebo čerpáte předdůchod a uvažujete, jestli se můžete registrovat na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání a brát podporu v nezaměstnanosti? A jak to bude, pokud pobíráte výsluhový příspěvek?
  • Porostou důchody až o 800 Kč? Jak rozhodl Senát?
    V roce 2022 se zvýší starobní, sirotčí i vdovské důchody, to je jisté. Zákonem stanovená valorizace bude vyšší než se čekalo kvůli pozitivnímu ekonomickému vývoji a růstu cen. Vláda navíc chce přidat důchodcům dalších 300 Kč. Jak o novele rozhodl Senát?. O kolik tedy porostou důchody v roce 2022?
  • Dokonalý finanční plán je jen chiméra
    Každý někdy zatouží být bohatý, nemít žádné finanční starosti a plnit si svá finanční přání jediným mávnutím platební karty. Finanční realita většiny z nás je ale naprosto odlišná. Majetek je třeba dlouhodobě budovat. A na tomto faktu je postavena teorie finančního plánování.
  • Kdo se může přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění?
    Aby vznikl nárok na starobní důchod, je nutné splnit potřebnou dobu účasti na důchodovém pojištění. Některým lidem se však z výdělků neodvádí. Co udělat, aby neztratili roky, které budou potřebovat do důchodu?
  • 6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
    Pokud jste dosáhli věku 60 let a ztratili jste práci, nebo se vám prostě už jen nechce pracovat, tak máte dvě možnosti. Můžete odejít do předčasného důchodu, nebo můžete pobírat tzv. předdůchod. Jaké jsou zásadní rozdíly a v čem se tyto dva "důchody" vlastně liší?
  • Jak odejít až o 5 let dříve do důchodu bez zbytečných ztrát?
    Stále více lidí má zájem ukončit svoji výdělečnou činnost dříve a odejít do takzvaného předčasného starobního důchodu. Předčasný důchod ale znamená výrazné krácení penze, na kterou má člověk nárok v řádném důchodu. Lidé by se proto měli více zajímat o možnosti takzvaného předdůchodu, jehož využití je zatím malé, ovšem zájem o něj postupně roste. Tento způsob čerpání úspor má velký potenciál, protože na rozdíl od předčasného důchodu u něj lze výrazně eliminovat dopady na výši starobní penze.
  • Důchody nezaniknou. Ale jak vysoké budou?
    V loňském únoru vznikla při ministerstvu práce a sociálních věcí další skupina, která by měla řešit důchody. Ty jsou hlavolamem, jehož stavba je rok od roku křehčí a i v nedaleké budoucnosti hrozí její zhroucení. Zmíněná Komise pro spravedlivé důchody zatím řešení nenašla, i když je podle řady odborníků za pár sekund dvanáct.
  • Valorizace důchodů 2020: kdo dostane 900 Kč a kdo více?
    Současná vláda je ke starobním důchodcům poměrně štědrá a po letech strádání se důchody zvyšují hlavně pro lidi s nejnižšími starobními důchody. Jaká bude valorizace důchodů v roce 2020? A kolik nakonec vláda důchodcům přidá?
  • Jak se bude počítat předčasný důchod v roce 2020?
    Při odchodu do předčasného důchodu je nutné počítat s trvale nižším měsíčním důchodem. Čím dřívější odchod do penze, tím vyšší krácení. Jak se předčasný důchod počítá? Jak bude v roce 2020 vysoký v závislosti na výši příjmu? 
  • Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
    Měsíční částka starobního důchodu závisí na získané době pojištění, výši osobního vyměřovacího základu a výpočtové formuli v roce odchodu do penze. Podívejme se na praktické výpočty starobního důchodu v roce 2020. 
  • Kolik milionů je třeba na předčasný důchod?
    Na otázku, kolik je třeba mít našetřeno, aby člověk mohl s klidem nadobro zabouchnout dveře kanceláře, samozřejmě neexistuje jednoduchá odpověď. Bude záležet na tom, jaký si chce předčasný důchodce zachovat životní standard.
  • Kvíz: Otestujte si vaši finanční gramotnost!
    Češi na tom nejsou s finanční gramotností valně. Vyzkoušejte si, zda-li se vyznáte v základních ekonomických pojmech a na čem musíte ještě zapracovat.
  • Jak může evidence na úřadu práce zvýšit důchod?
    Evidence na úřadu práce se v zákonném rozsahu započítává do doby pojištění ovlivňující výši státního důchodu jako náhradní doba pojištění. V praktickém příkladu si vypočítáme, o kolik je výhodnější odejít do řádného důchodu i za cenu evidence na úřadu práce, než volit předčasný důchod. 
  • Co vám o důchodu neřekli?
    Důchodová legislativa se v posledních letech změnila a dále se bude měnit. Občané v předdůchodovém věku budou odcházet do důchodu za jiných podmínek než jejich rodiče. Proč důchod není pro každého? S čím při odchodu do penze počítat?
  • Jak malý je úplně ten nejmenší starobní důchod
    Asi deset tisíc starobních důchodců pobírá důchod nižší než 3 500 Kč. Jaký je ten úplně nejnižší důchod, který můžete kde zákona dostat?
  • Jak mít vyšší státní důchod?
    Na důchod je vhodné myslet již v produktivním věku a nikoliv jenom poslední rok před odchodem do penze. Důchodová neopatrnost může znamenat zbytečně nižší státní důchod. Na co si dát pozor? S čím při plánování důchodu počítat?
  • Co je dobré vědět o odpracovaných letech pro důchod?
    Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují nejenom rozhodné příjmy, ale i získaná doba pojištění. V praxi mohou mít občané s nižšími příjmy díky vysoké době pojištění vyšší státní důchod než občané s vyššími příjmy a nižší dobou pojištění.
  • 6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
    Jedním ze dvou parametrů pro výpočet řádného starobního důchodu je osobní vyměřovací základ. Při výpočtu osobního vyměřovacího základu však platí určitá pravidla. Podívejme se na vybraných šest legislativních opatření, které žadatelům o starobní důchod radost nedělají.
  • Kdy začínají Češi řešit důchod? V důchodu?
    Nepříjemné věci se snažíme odkládat. Je to asi i přirozené, ale není to příliš rozumné. Týká se to například důchodu. Pro většinu z nás je doba jeho vyplácení, a hlavně spoléhání se na peníze státu, hodně vzdálená. Možná bychom si měli uvědomit, že ta vzdálenost k seniorskému věku se každou minutou zkracuje a přibližuje.
  • Jakým způsobem spořit na důchod?
    Co důchod je a čím by měl být? Pro mnohé je důchodový věk strašák. Sice se na něj těší, ale radost kalí strach z možného nedostatku prostředků. Tak to ale vůbec být nemusí.
  • Kdy začít myslet na důchod?
    V myslích mnohých lidí je penze spojena s nejvyšším věkem, emocemi a trápením. To ale nemusí být pravda. Pětašedesátníci, kteří odcházejí do starobního důchodu jsou dnes ještě lidé, kteří jsou velmi aktivní a zdraví. Sportují, pracují, jsou společenští a někteří dokonce zakládají nové rodiny.
  • Jak šetříme a kde si ukládáme?
    I když si kdekdo stěžuje, mnoho českých rodin má přebytečné peníze a ukládá si je na horší časy. Pokud si je ale dávají do bank, pak na nevýhodný účet.
  • Jak na reformu důchodového systému?
    Důchodový účet byl za 20 let ve ztrátě cca 350 miliard korun. Jaká jsou řešení záporného důchodového systému? A jaké kroky vláda v tomto směru vynakládá?
  • Jak nejlépe zhodnotit peníze?
    Přišli jste k penězům? Šetřili jste, dobře jste se oženili či vdaly nebo jste měli v Americe strýčka a on vám odkázal tisíce dolarů? Prostě výborné zprávy. Tak co teď s těmi penězi?
  • Co je dobré vědět o sociálním a důchodovém pojištění?
    Zajímá vás, kolik se ze sociálního pojištění odvádí na to důchodové? Jak je to s minimálními zálohami a z čeho všeho se sociální pojištění vlastně skládá?
  • Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
    Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán, v roce 2019 musí žadatelé o starobní důchod získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. A to i při žádosti o předčasný důchod. Řešením může být účast na dobrovolném důchodovém pojištění, situaci je však nutné řešit včas. Kolik se bude platit v roce 2019?
  • Je výhodnější jít do důchodu v prosinci 2018 či v lednu 2019?
    Správné načasování odchodu do důchodu je velmi důležité a brání zbytečně nižšímu státnímu důchodu. Někteří občané dosáhnou řádného důchodového věku koncem roku 2018. Mají odejít do důchodu ještě v roce 2018 nebo až v roce 2019? Podívejme se na praktické výpočty. 
  • Odkládáte si nějaké peníze na důchod? Měli byste
    Je až překvapivé, kolik lidí se nestará o to, co bude zítra. Tím pomyslným zítřkem myslíme důchod. Prostě čas, kdy už nebudete z nějakých důvodů moci pracovat. Třeba i proto, že se vám nebude chtít.
  • Jak si v ČR mohou spořit důchodci
    Jste v důchodu a přemýšlíte o spoření? Kam se vyplatí odkládat peníze a do čeho by měl důchodce zkusit investovat? Přečtěte si srovnání jednotlivých finančních produktů.
  • 5 vlastností předdůchodu, které byste měli znát
    Čerpat předdůchod mohou občané mající dostatečné vlastní úspory na smlouvě o doplňkovém penzijním spoření, pokud jsou splněny další zákonné podmínky. Co je dobré o předdůchodu vědět, si ukážeme v praktických příkladech.
  • Důchod a jak řešit problémy s mezerou v pojištění?
    Legislativa upravující placení sociálního a zdravotního pojištění je odlišná. Neliší se tedy jenom sazba pojistného. Rozdíl je např. v hodnocení mezer v pojištění. Kdy je potřeba mezery v pojištění řešit a kdy nikoliv?
  • Vliv různých výdělků na výši důchodu
    Někteří zaměstnanci pracují na standardní pracovní smlouvu na dobu neurčitou nebo dobu určitou, jiní pracují na zkrácený úvazek a někteří pouze na některou z pracovních dohod. Jak jednotlivé příjmy ovlivňují výši státního důchodu?
  • Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
    Zabezpečením na důchod, důchodovým nárokům a odchodem do důchodu je vhodné se pečlivě věnovat. V opačném případě může být život v penzi velmi složitý. Na co si dát pozor? Čemu se vyvarovat?
  • Důchod nad 30 000 Kč: kdo na to má?
    Pobírat měsíční důchod 30 000 Kč je možné, ale jedná se o výjimečné případy. Proč? Hlavním důvodem je konstrukce výpočtové formule důchodu. Samotné nadstandardní příjmy nezaručí takto vysoký státní důchod. Podívejme se na praktické příklady.
  • 7 případů, kdy vás starobní důchod zklame
    Podívejme se na sedm vybraných případů, kdy žadatelé o starobní důchod jsou v praxi nespokojeni, ať už z důvodu nepřiznání důchodu nebo nízké státní penze.
  • Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
    Živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné odvádějí zpravidla odvody na zdravotní a sociální pojištění v minimální výši, protože mnohdy prostě víc odvádět ani nemohou. Nemají na to. A tak mnoho z nich čeká opravdu malý důchod. Nemusí to tak ale nutně být.
  • Světový den spoření: když ušetříte 10 korun denně
    31. října se slaví Světový den spoření. Ten byl ustanoven v roce 1924 v Miláně v Itálii na světovém bankovním kongresu. Tento den měl propagovat možnosti spoření a povzbudit i jen běžné střadatele ke spoření.
  • Využíváte státních výhod?
    Stát nabízí různé benefity k některým finančním produktům - penzijnímu připojištění, doplňkovému penzijnímu spoření nebo životnímu pojištění. Přečtěte si, jak na nich vydělat co nejvíc?
  • Jak stát podporuje rodiny s dětmi?
    Pokud má někdo hluboko do kapsy, jsou to nejvíce mladé rodiny. Musí totiž většinou najednou řešit hodně věcí, které jsou spojeny právě s penězi, třeba bydlení. V poslední době se ale objevilo několik produktů, které jim alespoň trochu finančně uleví.
  • 5 tipů, jak správně investovat do podílových fondů
    Investování do podílových fondů nabízí vysoké výnosy a dobré zhodnocení peněz. Ale také s sebou nese vyšší riziko než například penzijní připojištění nebo stavební spoření. Máme pro vás 5 tipů, jak začít.
  • Jak se proinvestovat ke svému prvnímu milionu za deset, dvacet nebo třicet let
    Chcete být milionářem? Archimédes kdysi prohlásil: "Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí." Pokud jde o investice, tak můžeme zase směle prohlásit: "Dejte mi dostatečně dlouhé období a našetřím miliony s minimálními vklady." Věděli jste, že můžete být jednou milionář, i když si šetříte jen dvě stovky měsíčně?
  • Jak používat kreditní kartu s maximálním užitkem v 5 krocích
    Kreditní karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Proto se jí občas bojíme a raději ji ani nepoužíváme. Stačí ale dodržet pár pravidel, správně si vybrat a zaplatit kreditku včas a získáte díky tomu víc, než vám kreditní karta vezme. Dodržte pět kroků a kreditka vám bude sloužit dobře k vaší spokojenosti.
  • Jsou finanční produkty pro studenty opravdu výhodnější?
    Na trhu dnes narazíte na řadu produktů, které svým názvem cílí na studenty. Studentský účet, půjčka, nebo dokonce hypotéka. Je však produkt označený jako studentský automaticky výhodnější?
  • Průměrný důchod v roce 2017: Kdo na něj dosáhne?
    V září 2016 činil průměrný starobní důchod v Česku 11 441 Kč. V praktickém výpočtu si ukážeme, kteří penzisté při odchodu do důchodu příští rok na tuto částku dosáhnou. A kdo bude mít průměrný důchod i při odchodu do předčasného důchodu?
  • Transformované penzijní fondy letos v průměru vydělaly 0,85 %
    Transformované penzijní fondy v pololetí vydělaly klientům v ročním vyjádření v průměru 0,85 procenta a téměř všechny tak překonaly inflaci. Ta se nyní pohybuje kolem 0,5 procenta. Vyplývá to z dat Asociace penzijních společností ČR. Loni tyto fondy při inflaci 0,3 procenta připsaly v průměru výnos 1,15 procenta.
  • Vytáhněte si peníze z 2. pilíře! Zbývá měsíc
    Ministerstvo financí vyzvalo klienty rušeného druhého pilíře důchodového systému, aby do konce září informovali svou penzijní společnost, jak má s jejich uspořenými penězi naložit. Třetina z 85 000 klientů penzijních společností, kteří se v minulosti rozhodli vstoupit do druhého pilíře, tak ještě neučinila.
  • Lidé nevěří, že je stát v důchodu zabezpečí
    Lidé nevěří tomu, že jim stát v důchodu zabezpečí zachování současné úrovně penzí. Nevěří ani vládě, že jim poskytuje pravdivé informace, vyplývá z průzkumu pro poradenskou společnost SMS finanční poradenství a.s. uskutečněný agenturou STEM/Mark.
  • Průběžné nakupování akcií. Moderní spoření na důchod
    Po dvaceti letech pravidelného investování do amerických akcií ve výši 1000 korun měsíčně by dnes investor měl 333 tisíc korun. Z českých akcií by měl 254 tisíc. Pokud by dával stranou stejnou částku v penězích, měl by pouze 196 tisíc.
  • Nemoc a důchod
    Výpočet důchodu závisí na celém produktivním životě, většina občanů byla během této doby nemocná a pobírala náhradu mzdy a následně nemocenskou. Peníze během nemoci jsou nižší než standardně, jaký to má vliv na výpočet důchodu?
  • Kdo bude v roce 2015 danit důchod?
    Za rok 2015 bude pravděpodobně danit starobní důchod více penzistů, než tomu bylo v roce 2014. Od 1. ledna 2015 by měla vstoupit v účinnost novela zákona o daních z příjmu, která již byla schválena poslaneckou sněmovnou.
  • Kdo musí podat „pojistné přiznání“?
    OSVČ, které v loňském roce vstoupily do II. důchodového pilíře, musí poprvé vyplnit nový tiskopis: pojistné přiznání. Pojistné přiznání se odevzdává na finanční úřad současně s přiznáním k dani z příjmu fyzických osob.
  • Odejít do předčasného důchodu či nikoliv?
    Vzhledem k postupnému prodlužování důchodového věku každoročně stoupá počet občanů v předdůchodovém věku, kteří přemýšlí, zdali odejít do předčasného důchodu či nikoliv. Předčasný důchod je mnohdy výrazně nižší než řádný důchod, přesto může být odchod do předčasného důchodu pro někoho dobrou volbou.
  • Sociální zabezpečení v roce 2014
    Na základě informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přinášíme přehled důležitých údajů platných pro sociální zabezpečení v tomto roce.
  • Vyplatí se minimální odvody?
    Spor zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných ohledně výše odvodů na sociání a zdravotní pojištění se táhne od novodobé historie České republiky. Řada zaměstnanců vyčítá OSVČ, že mají nízké odvody. Ti se brání poukazováním na nutnost odvádět sociální pojištění, i když nejsou žádné příjmy (uvažujeme OSVČ jako hlavní činnost) a kontrují výhodami, které mají zaměstnanci a OSVČ nikoli.
  • Kdy je výhodný předčasný důchod?
    Předčasný důchod je výrazně nižší než řádný důchod. U každého občana však jinak, záleží na konkrétní situaci. Kdy se odchod do předčasného důchodu vyplatí a kdy naopak nikoliv?
  • Anuita: Učíme se ji znát
    S důchodovým spořením bylo do českého penzijního systému zavedeno několik nových pojmů. Jedním z nich je i anuita. V případě anuity nejde úplně o nový pojem. S anuitou jsme se mohli setkávat i dříve, např. v penzijním připojištění, či životním pojištění, ale zájem o ni byl naprosto minimální. Využilo ji maximálně 5 % lidí, kterým doběhlo investiční životní pojištění či penzijní připojištění. Zbývající většina si vybrala jednorázové vyrovnání.
  • Druhý důchodový pilíř: Více kladů nebo záporů?
    KOMENTÁŘ Jen necelý měsíc mají lidé ve věku nad 35 let čas na vstup do druhého důchodového pilíře. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zájem o něj roste. Za první čtyři měsíce letošního roku vstoupilo do druhého pilíře 31 985 lidí. V dubnu nastal zatím nejvyšší měsíční přírůstek – 9 610 smluv. Přesto se zapojuje mnohem méně lidí, než vláda plánovala. Počítala s půl milionem klientů.
  • Předčasný důchod nebo předdůchod?
    Někteří občané v předdůchodovém věku se rozhodují, zdali odejít raději do předčasného důchodu nebo čerpat předdůchod. Rozhodnutí není jednoduché, pro každého může být výhodnější jiná varianta. Podívejme se na praktické příklady.
  • Provázanost důchodového pojištění a spoření
    Existují nějaké nové povinnosti vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) pro lidi, kteří vstupují do druhého pilíře? Článek přehledně shrnuje souvislosti mezi důchodovým pojištěním a důchodovým spořením.
  • Bude pojišťovna plnit z více úrazových pojistek?
    Nikdo neví, kdy se mu může stát nějaká nehoda. Proto pojišťovny nabízejí úrazové pojištění …
  • Euro prudce posiluje
    Dolar se dostal silný tlak během asijské seance. Důvodem bylo velké očekávání od včerejšího obchodování na wall street a bohužel zveřejňované výsledky nebyly tak přesvědčivé.
  • Co dělat když na dovolené ztratíte pas
    Jak řešit krizové situace na dovolené? Na svůj pas si dávejte při své dovolené radši pozor. Jeho ztráta vám může zkazit celou dovolenou.
  • Stalo se na burze?
    Ranní obchodování na pražské burze odpovídalo plně zahraničnímu vývoji. Akcie slušně rostly a i když se v průběhu dne realizovaly zisky, seanci uzavírala většina akcií  růstem.
  • Jak na to, když zjistíte, že nemáte na účtu zaplacené příspěvky?
    Stát se může cokoliv. Jeden klient zjistil, že i když platil příspěvky na penzijní připojištění, tak na účtu u penzijního fondu nemá žádné peníze. Co má v takovémto případě dělat?
  • Budou mít meteorologové pravdu?
    Meteorologové se nechali slyšet a začali předpovídat srážky na příští týden v oblasti Středozápadu Spojených států, kde již několik dní jsou velmi vysoké teploty a sucho.