Štítek Evropský parlament

Evropský parlament (EP) přijímá společně s Radou Evropské unie legislativní akty. Každý stát má dle kritérií přiřazen počet poslanců a ty následně volí obyvatelé daného státu. Volba poslanců parlamentu probíhá každých pět let přímo občany jednotlivých států EU. První volby do EP proběhly v červnu roku 1979. Evropský parlament společně s Radou Evropské unie rozhoduje o rozpočtu EU.

Související štítky

Související zprávy

  • Jak si vyřídit voličský průkaz pro krajské a senátní volby v roce 2024?
    Jak vyřídit žádost o vydání voličského průkazu pro krajské a senátní volby v roce 2024? Zjistěte vše o voličském průkazu a zvláštním seznamu voličů.
  • V obchodu je vše eco, bio, fresh, ale realita je jiná? EU chce zakázat matení zákazníků greenwashingem
    V půlce ledna Evropský parlament schválil směrnici, která zakazuje klamavá tvrzení o ekologických vlastnostech produktů. Zjistěte, co se má změnit.
  • Kdy se v ČR zakáží zvířata v cirkusech?
    Je cirkus byznys s týranými zvířaty, nebo národní poklad? Ve kterých zemích je již vystupování zvířat zakázáno? A jak souvisí cirkus, zookoutek a potence asijských mužů?
  • Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO
    Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila ODS a třetí byli Piráti. Naopak ČSSD propadla a nedostala se přes 5 % hranici. Kdo se z Česka podívá dále do Evropského parlamentu?
  • Volby do Evropského parlamentu: kdy budou výsledky
    Tento víkend jdeme k volbám a budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Volby se konají tento víkend na území celé Evropské unie, přičemž každý z členských států má konkrétní datum jiné.
  • Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
    Tento týden jdeme k volbám, tentokrát budeme volit zástupce do Evropského parlamentu. Předvolební kampaň je v plném proudu. A víte, že na tuto předvolební kampaň vybraným stranám stát přispívá i z vašich daní?
  • Udělejte si pořádek v eurovolbách a spojte si evropskou politickou stranu s tváří
    Než dojdete příští týden k volebním urnách a hodíte to vybraným kandidátům, přečtěte si, co je to tzv. spitzenkandidát a proč mají evropské politické strany své volební lídry.
  • Proč mít (a proč nemít) Evropskou unii
    Volby do Evropského parlamentu jsou tady už za chvíli. Při té příležitosti si pojďme zopakovat, k čemu nám ta Evropská unie je vlastně dobrá a k čemu ani tak moc dobrá není.
  • Co dělají evropští poslanci a který z českých poslanců byl nejpracovitější?
    Volební období europoslanců se nachýlilo ke konci a už příští týden půjdeme k letošním volbám do Evropského parlamentu. Podívejte se, co všechno stihli za pět let čeští europoslanci.
  • Volby do Evropského parlamentu se blíží: co o nich víte a nevíte
    Volby do Evropského parlamentu proběhnou čtvrtý týden v květnu. A české politické strany už všechny zahájily svou předvolební kampaň. Otestujte se, co víte a co nevíte o eurovolbách v našem kvízu.
  • Eurovolby 2019: kde a jak volit, když jste se stěhovali
    Volby do Evropského parlamentu se blíží. Chcete jít k volbách, ale zrovna teď jste se stěhovali a měnili trvalé bydliště? Do jakého volebního obvodu tedy patříte? Co udělat, když opravdu chcete volit.
  • 8 důvodů, proč volit do Evropského parlamentu
    K volbám do Evropského parlamentu půjdeme už v druhé polovině května, tedy za pár týdnů. Chystáte se volit, nebo zůstanete doma? A jsou vůbec důvody, proč k těmto volbám jít? 
  • Euromýty aneb jak moc nám škodí Evropský parlament
    Evropská unie může pravděpodobně za všechno špatné, co se nám děje. Alespoň tak to vidí euromýty, zaručené pravdy a polopravdy o legislativě přijímavé v Evropském parlamentu.
  • Co dělat, když chcete v zahraničí volit do Evropského parlamentu
    Volby do Evropského parlamentu se blíží, volit evropské poslance budeme už v druhé polovině května. Jak si vybrat svého evropského poslance, když nebydlíte v ČR?
  • Jak moc nám bude UK po brexitu chybět?
    Velká Británie pracuje na svém odchodu, i když připravená na to úplně není. Bude nám UK po brexitu chybět?
  • Kdy budou další volby aneb volby do Evropského parlamentu 2019
    Letos na jaře půjdeme opět k volbám, tentokrát volit české poslance do Evropského parlamentu. Tedy někteří z nás půjdou, ale někteří si možná ani nevšimnou, že už se zase volí, přece jenom evropské volby jsou volby s velmi nízkou volební účastí. Pokud se i tak chystáte volit, tak si přečtěte vše, co potřebujete o evropských volbách vědět.
  • Podoba BrExitu zůstává po měsících vyjednávání stále neznámá
    Velká Británie spolu s britským sterlingem čelí neustálé nejistotě ohledně podoby brexitu a jakým způsobem se chystá opustit EU. Podle posledních zpráv se britská premiérka Theresa Mayová bude snažit protlačit dohodu parlamentem do dvou týdnů, aby zamezila množícím se obavám o jejím sesazení z postu premiérky. Právě za dva týdny, konkrétně 17. řijna se sejdou lídři 27 zemí EU a budou diskutovat o vývoji jednání kolem brexitu. Druhý den, tedy 18. října, následuje řádný summit, který bude klíčový pro následné finální rozhodnutí na mimořádném summitu v listopadu.
  • Průměrný Čech zvládne 58,7 litru. Kolik vypijete za rok mléka?
    Mléko a mléčné výrobky patří mezi tradiční lidské potraviny a "mléčné" země dotují výrobu mléka. Jsme vůbec soběstační? Která země vyprodukuje nejvíce mléka?  Kde je jeho spotřeba nejvyšší? A který mléčný výrobek má nyní "cenu zlata"?
  • Hrozí Velké Británii ústavní krize? Otázky a odpovědi
    Šokující výsledek britského referenda ohledně dalšího setrvání země ve Velké Británii zaskočil nejen investory ale i samotné politiky, kteří nyní musí řešit nejeden problém. Velmi zajímavá debata se nyní vede kolem toho, kdo by vlastně měl inicializovat proces vystoupení Velké Británie z EU. Má to být premiér či parlament? Odpověď na tuto otázku je přitom stěžejní pro odhad toho, jak bude brexit vypadat a hlavně jak dlouho se celý tento složitý proces povleče. Rozkol mezi politiky přitom může vést i k ústavní krizi, což by byla další nevítaná komplikace. Díky informacím zveřejněných agenturou Bloomberg sestavujeme níže uvedený seznam klíčových otázek a odpovědí.
  • Ropa: býčí trh trvá
  • Evropský parlament zakázal příchutě do cigaret
    Evropští zákonodárci v úterý 8. října hlasovali o zpřísnění pravidel pro tabákové výrobky, jehož cílem bylo odradit kuřáky výraznějšími varováními a zákazem aromatizovaných nebo tenkých cigaret, které by mohly být hlavně pro mladé lidi přitažlivější.
  • Tauber: Jednotné pojištění musí jít ruku v ruce s jednotným dohledem
    Jednotnou regulaci prosazuje Evropská komise v řadě oblastí. Pro oblast bankovnictví je klíčová bankovní unie. Vedle toho má stát evropský stabilizační mechanismus, který má být nástrojem pro přímou rekapitalizaci bank, uvedl Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.
  • Velká Británie: zůstat či odejít z EU?
    Velká Británie patří mezi klíčové země Evropské unie. Přesto však tato země nikdy nepatřila mezi „tahouny“ integrace a je známá především svými kritickými postoji k euro záležitostem. Byl by odchod Britů z Evropské unie přínosem pro evropskou integraci či nikoliv?
  • Vyřeší záchranný fond dluhovou krizi?
    Mnoha investorům se ulevilo, když před měsícem německý ústavní soud stáhl důvody k blokování ESM. Avšak, jak se v průběhu krize mnohokrát potvrdilo, odstranění jedné překážky neznamená vítězství.